TRIUMPH De Leidsche Bioscoop-Programma's 100% GENOT EN 'n TRIUMPH VAN SMAAK DE BESTE lc SIGARET LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Biad Zaterdag 30 December 1939 Frankrijk eensgezind achter Daladier De strijd ter zee Overzicht VOOR SLECHTS 1 CENT anc Dinsdagmorgen GROOTE BALANS- OPRUIMING /0\ MIDZft YISSCHERIJ-BERICHTEN D Senaat geeft met algemeene stemmen credieten Verspreide berichten 9 uur begint onze Midza-bons NIEUWE RUN 56 LEIDEN DAGBLADRECLAME BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN HET GETROFFEN BR1TSCHE SLAGSCHIP. Gelijk gisteren in een deel onzer oplaag nog is vermeld, erkende het Duitsche op perbevel. dat een slagschip der Queen Eli- JSbeth-klasse was getorpedeerd, doch niet gezonken, terwijl de Britsche admiraliteit toegaf, dat een slagschip van deze klasse de naam wordt niet genoemd door een torpedo licht was beschadigd, terwijl drie man gedood werden. De Britsche admiraltieit deelt thans mede dat het getroffen Britsche slagsohip op eigen kracht een haven is binnengekomen.Hij zeide o.m., dat de ondernomen krachts- oorlog. Deze Fransch-Britsche eenheid Het. schip is niet ernstig beschadigd, doch inspanning zonder weerga is in de ge- staat voor allen open ..Maar ik verklaar ™m sehiedcnis des lands. Een geweldige opsta- formeel, dat zonder matericele en positieve In den Franschen Senaat heeft Daladier i schappelijkheid van actie is vastgesteld het woord gevoerd over de financieele ont- door een accoord, welks consequenties on- werpen der legeering. berekenbaar zijn voor het voeren van den daan werd, noch in Vaticaansche, noch in HET VREDESGERUCHT. Het bericht over een bezoek van Musso lini aan den Paus wordt thans tegenge sproken. Het Engelsche Reuterbureau meldt: Hooge officieele Italiaansche kringen verklaren, dat de berichten, volgens welke de duce de volgende week Z.H. den Paus zou bezoeken, volkomen ongegrond zijn. Tot nu toe werd zulk een bezoek alge meen als definitief vastgesteld beschouwd, ofschoon er geen officieele mededeeling ge- gemeld wordt, dat nog één man wordt ver mist. die. naar men gelooft, overleden is, terwijl één man ernstig gewond is. Er wor den in het geheel vier man vermist, die ver moedelijk dood zijn. DUITSCH STOOMSCHIP DOOR BRITSCHEN KRUISER BUITGEMAAKT. Volgens berichten in de Braziliaansche peling van krachten is noodzakelijk. Bij de gevraagde credieten neemt de luchtmacht de eerste plaats in. ook de fabricatie van tanks bekleedt een belangrijke plaats, evenals van alle materialen die voor de troepen noodig zijn, o.m. artillerie. Voorts zijn voorzieningen getroffen voor wwde voortzetting van den bouw van drie bladen is het Duitsche stoomschip BahiaPantserkruisers van 35.000 ton, aangezien Blanca 18558 ton>, dat einde der vorige i ae heerschappij ter zee een kapitale factor week met een lading koffie en mineralen 1: voor de overwinning. Kortom, het pro- bestemd voor Duitschland uit Rio de Ja- i Sram is een voortzetting van dat. hetwelk neiro was vertrokken, door een Brltschen drie maanden geleden werd ondernomen. I Voortgaande wees spr. op hetgeen door Engeland verricht is, de invoering van deh Gienstplicht, de aanvaarding van eenheid in het commando, de aankomst van Ca- nadeesche troepen en Australische vlie gers. terwijl hij tevens het belang in het licht stelde van hetgeen door de Fransche 5306 tlngez. Med.) kruiser buitgemaakt, tijdens zijn poging de Britsche blokkade te doorbreken. De Britsche kruiser en een ander schip zijn Donderdag te Rio de Janeiro aangeko men om provisie en brandstof in te nemen Het dagblad ..Globe" meldt, dat een ander Britsch oorlogsschip zich bij de Bahia Blanca bevindt ter hoogte van Rio de Ja neiro om te voorkomen, dat het zou ont- waarborgen Frankrijk de wapens niet zal neerleggen. Evenzeer als ik groote theoretische con cepties wantrouw, evenzeer ben ik voor stander van materieele waarborgen tegen een terugkeer van geburtenissen als die, waaronder wij thans lijden, evenzeer be grijp ik. dat een nieuw Europa een bree- dere organisatie zal moeten krijgen dan die. welke tot dusverre bestond. De uitwis selingen zullen moeten worden verveelvui- digd en wellicht zal men federatieve ban den tusschen de verschillende staten van Europa moeten overwegen. Wat ons betreft, wij zijn bereid tot sa menwerking met allen, die hetzelfde doel nastreven ais wij. Ik voeg hieraan toe, dat alle pogingen om verdeeldheid te zaaien, alle leugens der Duitsche propaganda, geen enkel effect zullen hebben op de Fransch- Britsche solidariteit. Onze mannelijke vastberadenheid om den strijd tot het einde door te zetten eischt harde offers van allen. Onze soldaten bieden het offer van hun leven. Hoe zou de rest der natie weigeren zijn (iogez. M?d.) marine tot stand is gebracht, die negen Duitsche duikbooten vernield heeft en snappen, terwijl de andere schepen ln de 360.000 ton goederen heeft aangehouden, haven riin. Voortgaande zeide hij: Wij willen thans i tot het uiterste den bouw van mechanische TREILER OP EEN MIJN GELOOPEN. De Britsche treiler „Resercho" is op een mijn geloopen en gezonken voor de Oost kust. 9 leden der bemanning werden door een Britsch tankschip opgepikt. Niemand werd gewond. (United Press). DE ACTIE TEGEN HET JAPANSCHE KABINET. Ondanks de vastberaden houding van het kabinet Abe. dat nog steeds besloten is. niet af te treden, zet de oppositie in Japan haar actie voort. Een beslissing is nog niet ge vallen. DAIL BIJEENGEROEPEN. De Dail, het Iersche parlement, is tegen Woensdag in bijzondere zitting bijeenge roepen. ter bespreking van een voorstel tot het verstrekken van volmachten om het hoofd te bieden aan georganiseerde pogin gen tot opstand en verraad. Men verwacht, dat een wetsontwerp zal worden ingediend, dat de autoriteiten in staat zal stellen gevangenen voor onbepaal- den tijd ingesloten te houden zonder ten lastelegging. Het is mogelijk dat internee- ringskampen ingericht zullen worden. Ongeveer 6 ton of omstreeks een derde deel van de gestolen munitie is thans terug gevonden. BOODSCHAP VAN ROOSEVELT AAN HET CONGRES. Op 3 Januari a s., den eersten dag der nieuwe zitting, zal president Roosevelt een boodschap tot het congres richten. De president zal de beide huizen in ver- strijdmiddelen opvoeren, want in den mo dernen oorlog is de machine meesteres. Wij willen onzen legers modern materiaal ge ven en daarom vragen wij u zoo belang rijke credieten. De manschappen zijn daar om niet van minder belang, integendeel. Wat dat betreft kan gerekend worden niet alleen op de krachten der eigen bevolking, maar ook nog op die van het onmetelijke rijk en die van het Britsche rijk. waar mede een volkomen eenheid bezegeld is. Die eenheid is weer tot uiting gekomen in de Engelsche en Fransche houding in Ger.eve en zij wordt bevestigd door den steun. die gemeenschappelijk gegeven wordt aan het Finsche volk in toepassing der Volkenbondsbesluiten. De gemeen- nomen Italiaansche kringen, over het bericht. Er zij aan herinnerd, dat een week gele den, toen zekere Vaticaansche kringen het a s. bezoek van den Paus aan het Quiri naal aankondigden, dit door andere Va ticaansche en Italiaansche kringen werd tegengesproken en bovendien: de tegen spraak kan ook beteekenen, dat het bezoek niet volgende week zal plaats vinden, doch later! De Paus heeft de ambassadeurs van Peru. Frankrijk, Columbia. Spanje. Roe menië, Brazilië, Polen en België ontvangen in particuliere audiëntie. Zij kwamen hem hun gelukwcnschen aanbieden. De Spaansche gezant bood hem een kunstvol bewerkt kruisbeeld aan, gesneden uit hout, afkomstig uit de bosschen van Guarnica, een stad, indertijd door de roo- den verwoest. United Press meldt nog: In Duitsche kringen volgt men met veel belangstelling de gebeurtenissen in Rome in verband met de uitgewisselde bezoeken van Paus en koning Victor Emanuel. Volgens goed ingelichte personen heeft de Italiaansche ambassadeur Attolico per soonlijk een brief aan Hitier overhandigd kort voor Kerstmis, hierin, zoo wordt ver ondersteld, zou de Fuehrer nauwkeurig In gelicht zijn omtrent het uitwisselen van bezoeken tusschen het Vatikaan en het Quirinaal. In deze kringen is men van mee ning dat in den brief de algemeene lijnen van Italië's diplomatieke positie stond Ook gedurende de opruiming TELEF 26254- GIRO 45O20 5390 (lngez. Med.) tlugez. Med.) goud te offeren? Hoe zou men achter het front kunnen terugdeinzen voor eenige ontbering? Allen, die arbeiden, moeten weten, dat zij het vaderland dienen. Ik ben er van overtuigd, dat alle Franschen Frankrijk zullen weten te geven, wat zijn heil eischt. Laat ons dus slechts één ziel, één wil hebben om de overwinning te organlsee- ren. Om in staat te stellen haar te orga- niseeren. vragen wij u de goedkeuring der credieten." van de steeds herhaalde „vredesoffensie ven" is bij talrijke gelegenheden door Chamberlain, Halifax en Daladier bepaald en moet, naar men meent, thans wel voor iedereen duidelijk zijn. (Ingcz. Med.) VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 30 December. Tarbot f. 2.20—3.00. Tong f. 2.00—1.04 per KG.; Klemschol f. 23—13.50 per 50 KG.: Bot f. 17.50— 13.50 idem: Schar f. 7.206 idem: Wijting f. 7.50 4.90 idem. 15 kustvisschers binnengekomen. VERWACHTE VISCHAANVOEK. Thuisstoomende naar IJmuiden voor de Dins- dagmarkt de trawlers: Haarlem.- IJm. 9. vangst 700 manden haring. 300 m. diversen, totaal 1000 m.: Gerberdina Johanna. IJm. 38. vangst 140 manden haring. 300 m. schelvisch, 100 m. ge- eenigde vergadering toespreken. De rede voering zal door de radio worden uitgezon den. Den volgenden dag zal president Roo sevelt zijn begrootingsboodschap aan het congres zenden. aangegeven voornamelijk met betrekking op de mogelijkheid om uitbreiding van den oorlog te voorkomen. Men oordeelde echter. Na deze rede van Daladier werden de d^* deze brief geen concrete voorstellen algemeene debatten gesloten. Het ontwerp bevatte. werd met alle, 301 stemmen, vóór, aange- Een andere aanwijzing, die er op duidt, dat Berlijn gedetailleerd op de hoogte ge houden wordt van de gebeurlijkheden te Rome is het feit dat de pauselijke nuntius gedurende de laatste 6 dagen 4 maal een bezoek aan het ministerie van bultenland- sche zaken heeft gebracht. In Duitsche politieke kringen hoort men de meening uiten, dat het uitwisselen van bezoeken te Rome geïnspireerd wordt door het verlan gen om een gelegenheid te vinden voor een nieuwe poging om den oorlog te beëindi gen. De diplomatieke medewerker van Reu ter schrijft: De geruchten over een nieuwe vredes poging, voortvloeiende uit het bezoek van den Paus aan den koning van Italië en den terugkeer naar Berlijn van den Duit- schen ambassadeur te Rome, zijn te Lon den niet aan de aandacht ontsnapt, doch er wordt geen enkel officieel bericht of commentaar verstrekt. Dezelfde terughoudend wordt betracht ten aanzien van den onlangs door den minister-president van Eire, De Valera, in een radiorede voor de Vereenlgde Staten gedanen oproep tot het houden van een vredesconferentie. De houding der geallieerden ten opzichte stripte braadschelvisch, 500 m. radio en dichte braadschelvisch; 100 m. koolvisch en kabeljauw, totale vangst 1040 m., benevens 100 stuks stijve kabeljauw. DE OMZET VAN DEN RIJKSVISCHAFSLAG TE IJMUIDEN. Een millioen minder dan vorig jaar. De omzet in den Rijksvischafslag te IJmuiden bedroeg over December 1939 f. 506.48. tegen f. 867.828 over December van het vorig jaar. De omzet over het geheele jaar was f 6.356.026, dit is f. 1.107.046 minder dan de totaal-omzet in het vorige jaar. toen deze f. 7.463.072 bedroeg. 1938 was evenwel reeds weer minder dan 1937. In dat jaar was de omzet n.l. f. 7.576.439. e ruggegraat van elk goed reclame-plan tingea. Mea GEBOREN. Joseph. Z. van E Teyn en G. R. v. Putten Helena Wilhelmina, D. van P. v. Duuren en J. Hoogstraten Hendrik, Z. van H. Nap en C. Teleng Elisabeth Marianne Petronella, D. van J. Th. A. v. Heumen en P. G. Gerritsen Ge- rardus. Z. van A. Verburg on M. C. Lammens Gerardus Cornells. Z. van E. J. v. Saase en Th. C. Meijer Johanna Martha, D. van J. J. A. M, E. Angevarcn en M. v. d. Berg Johan nes Maria. Z. van L. J. Roodakker en M. P. v. d. Ham Hendrikus Leonardus, Z. van L. H. Heemskerk en E. A. Kea. ONDERTROUWD. W. G. Ziegelaar Jm. 27 j. en M, H. S. Graua jd. 30 j. OVERLEDEN. G. Los, Wedn, 71 J. J. v. d. Water. hsvr. van P A. de Jong 46 J. H. Capal, Wêdn. 69 j. Rex-Theater De belangstelling voor „Jongensstad", waarin Spencer Tracy en Mickey Rooncy zulk prachtig spel te zien geven, is van dien aard geweest, dat de directie zich genoodzaakt zag deze film te prolongeeren. Joe E. Brown, ditmaal in de rol van kampioen, zorgt voor uitbundige vroolijkheld. Lido-Theater „De roos van Washing ton Square". Een meisje, Rose genaamd, uit een derde rangs theater in New York, komt ln aanraking met een lid van de onderwereld, Bart Clinton. In record-tijd worden deze twee verliefd op elkaar en ondanks de waarschuwingen van haar revue-partner en besten vriend Ted Cotter, treedt Rose met Clinton in het huwelijk. Deze laatste besluit zijn leven te beteren en wil dc banden met de onderwereld ver breken. Clinton heeft echter schulden aan zijn vroegere ..vrienden" en om deze te voldoen verkoopi hij het meubilair van een afwezigen vriend. Rose, die het tooneel vaarwel heeft ge zegd. gaat ter wille van haar man een nieuw contract aan en met succes. Ban derde rangs actrice brengt zij het in een minimum van tijd tot „ster". Ondertusschen is Clinton's vriend in New York teruggekeerd en eischt van hem schadevergoeding voor zijn meubilair Clinton die de vereischte schadevergoe ding niet kan geven en niet veroordeeld wil worden wegens diefstal, zoekt voor één keer nog contact met de onderwereld. HIJ raakt hierbij verwikkeld in een effecten- zwendel en wordt door de politie gevat. Rose laat hem ondanks deze schande niet in den steek. Haar oude vriend Cotter komt dan te hulp en stort een borgsom voor Clinton, opdat Rose tenminste tot de veroordeeling nog samen kan zijn met haar man. Op een gegeven oogenbllk wordt de vrijheid Clinton te machtig en hij ont vlucht Wanneer hij echter zijn vrouw voor de radio hoort zingen komt het verlangen naar haar hl hem en keert hij terug. De rechter kent geen medelijden en ver oordeelt hem tot vijf jaar. In het aangrijpende slot belooft Rose dan die vijf lange jaren op haar man te wachten. De intrige is in deze film van minder belang dan de „songs". Beurtelings krijgen wij deze (waaronder vele bekende!) te hooren van Rose (Alice Faye) en Ted Cotter (Al Jolson oftewel „de zingende dwaas"). Tyrone Power als Clinton is de vertolker van de derde hoofdrol. Op uitstekende wijze worden de hoofd rollen door dit drietal vertolkt. Zoowel het tragische als het komische element kunnen wij vinden ln deze film en deze beide ver meerderd met een behoorlijke dosis span ning maken haar tot een succesvol geheel. Voor de pauze draait „De zwarte extase", opgenomen door de Denis-Roosevelt expe ditie, die een tocht door de Congo maakte Een film die buitengewoon interessant is en nieuw „licht" werpt op „donker" Afrika! Casino-Thealer. Voor de liefhebbers van sensatie-films valt er deze week te ge nieten aan de Hoogewoerd! Na uitgebreid en veelzijdig filmnieuws, waarin o.a. Cor Steyn „zingt met Nederland", en een voor filmpje over „Schoonmoeders", een be proefd, maar niet altijd verheffend onder werp. draait de film „In vuur en vlam". Dit filmwerk doet zijn naam eer aan! Een groep oud-strijders, grootendeels oorlogs invaliden trekt naar een door de regee ring der Ver Staten beschikbaar gestelde landstreek, teneinde daar een nieuw be staan te scheppen. De vallei wordt echter overheerscht door een bende schurken, die de nleuw-aangekomenen ten koste van alles trachten te verdrijven. Tenslotte zege viert het recht, maar niet dan na moord en doodslag, waarbij overigens fraaie staaltjes van cowboy-rijkunst te zien zijn. Na de pauze vragen we ons in spannende verbazing af: „Wie is piloot X?" Ja. wie is hij, die vlieger in de „kist" met de letter X, de man, die tallooze vliegtuigen brandend doet neerstorten, dood en verderf zaaiend onder weerlooze passagiers? Het moet een door oorlogsneurose aangetaste oud-oor- logsvlieger zijn, die het district onveilig maakt en.... er zijn maar vijf van die vliegers! Samen met den stunt-viieger van de maatschappij, die de verongelukte ma chines leverde, stellen zij een onderlingen detective-dienst in, teneinde den moord- dadigen piloot te ontdekken. En deze con centreert nu zijn waanzinnigen ijver op dit groepje dapperen. Wie is de dader? Men verdenkt elkaar, men wordt geobserveerd door geheimzinnige psycho-technische ap paraten.... en piloot X schiet den een na den ander neer. zendt zelfs berichten aan zijn slachtoffers en daagt hen uit. Een waanzinnig brein denkt monsterlijke ver nietigingsplannen uit en volvoert zijn be dreigingen. Wij zullen u niet de oplossing van de vraag naar de identiteit van X. ver raden, want deze knap in scène gezette ge schiedenis uit de vliegwereld is stellig de moeite waard om gezien re worden! De hoofdrollen worden vertolkt door Lona Andre en John Carroll. Trianon-Theater George Formby. de koning der Engelsche komieken, toont zich in de Habé-film .Leven in de brouwerij" zijn titel waardig. Als George Gullip is hij werkzaam aan een krant. Zijn hobbie, detective spelen, vindt gelegenheid zich te ontplooien, als er een groote vervalschlng van bankbiljetten ontdekt wordt Met be hulp van een secretaresse van het kantoor van het dagblad tracht hij de daders van deze vervalschlng op het spoor te komen. Dit lukt hem, naar hij meent, als hij op een der valsche bankbiljetten een afdruk vindt van een bepaald soort inkt, die steeds af geeft. maar niet anders dan met een spe ciaal middel te verwijderen is. Deze inkt Ls een uitvinding van hem en hij heeft het zijn „verklikker" genoemd. De eerste afdruk brengt hem naar het huis van den ver dachte, dien hij met behulp van een vriend in het diepst van den nacht, na een in braak, ontvoert. Bij het politiebureau aan gekomen, waar hij de belooning meester hoopt to worden, blijkt het de commissaris van politie te zijn. Hot volgende slacht offer. een opera-zangeres, wordt door hen tot op een huiselijk feestje toe vervolgd. Zij trachten van haar een vingerafdruk machtig te worden, om die te vergelijken met die van het bankbiljet. Na eenige zeer spannende oogenbllkken, die tot de beste van de film behooren, te hebben doorge maakt, blijkt hun vermoeden volkomen on juist te zijn. Het derde slachtoffer achter volgen zij, door in zijn auto van de Union bierbrouwerij mee te rijden. Het gevolg hiervan is. dat zij in het hoofdkwartier van de bende terecht komen, de Unlon- brouwerij. Aan wat hier gebeurt, ontleent de film zijn titel. Een ontvoering brengt Mary, de secretaresse, eveneens naar de brouwerij. Een zeer gespannen gevecht, waarin de bierkisten als barricade en de flesschen als projectielen dienst doen, ver volgens achtervolgingen over trappen, da ken, door kelders en diverse andere caprio len, brengt ten slotte de twee detectives ln moeilijkheden. Zij worden door de misda digers gevangen genomen, maar op dat oogenblik komt hulp opdagen in den vorm van een aantal politle-agenten, die door Mary waren gewaarschuwd. In deze film geeft George Formby weer blijk van zijn goede banjospel, als begeleiding voor zijn cabaret-liedjes. Een film met vele momen ten van goeden humor. Vóór de pauze draait de film „Z'n tweede vrouw" met Walter Abel en Gertrude Mi chael. In het voorprogramma draait even eens een aardig teekenfilmpje van Walt Disney. Luxor-Theater Het is een zeer gevari eerd en uitvoerig programma, dat Luxor haar bezoekers biedt ter gelegenheid van de jaarwisseling! De hoofdfilm is een wat wonderlijk verhaal van een man (John Garfield i wien het zwerven zoodanig in het bloed heeft gezeten dat hij vrouw en vier kinderen in den steek liet om elders avonturen te beleven. Dank zij den onder nemingsgeest van de vrouw sloeg het ge zin zich door de moeilijkheden heen en langzamerhand vervaagde de herinnering aan den man en vader, van. wien de vrouw zich liet scheiden. Juist als zij echter op het punt staat met een vriend des huizes te hertrouwen en men zich gereed maakt aan een feestmaaltijd plaats te nemen, keert (twintig jaar na zijn vertrek) de vader terug om zonder eenige explicatie weer aan het hoofd van de tafel te gaan zitten en zich aan de schotels te goed te doen. Een vreemde situatie ontstaat «r dan De vier dochters vormen een „com plot" om „het monster" te noodzaken ten spoedigste het huis weer te verlaten en ook de vrouw laat haar vroegeren echt genoot geheel links liggen. Niettemin heeft de man er slag van de sympathie van de blj-de-hande meisjes te winnen en weldra oefent hij in het gezin zulk een invloed uit dat men denken gaat aan een algeheele verzoening. Voordat het zoover komt. wordt er echter een Jongeman ln het spel ge mengd. een knaap, die niet werken wil en met dezelfde zwerversnatuur is bezield, welke het gezin, waartoe de meisjes behoo ren, indertijd zoo diep rampzalig heeft ge maakt. Als een der meisjes op hein verliefd wordt en de teruggekeerde vader dit aan moedigt, begrijpende dat er geen werkelijk kwaad In den jongen steekt, verandert de zaak echter en op verzoek van de vrouw, die vreest dat hij ook haar dochter onge lukkig zal maken, vertrekt de man opnieuw naar onbekende verten. Er zijn in dit verhaal feitelijk vele hoofd personen en vrijwel allen geven zij voor treffelijk spel te zien. Daar zijn in de eer ste plaats de vier levenslustige meisjes iwaartoe de drie gezusters Lane behooren daar is John Garfield in een zeer sterke rol van den teruggekeerden en opnieuw weg gezonden vader, daar zijn Claude Rains en Jeffrey Lynn, die te gader een goed filmwerk weten te scheppen en het pu bliek bij voortduring vermogen te boeien! In „De dolende troubadour" zingt Bing Crosby aardige liedjes en doet Mlscha Auer als altijd vele dwaze dingen; ln het jour naal noopt Cor Steyn (de man van de V.A.R.A.i zijn hoorders tot meezingen en tenslotte ls er ln het voorprogramma een Hollandsch filmpje, waarin Adolphe En- gers als conferencier optreedt en „The Vo cal Kings", begeleid door „The Hodlars". op uitstekende wijze tal van in dezen mobili satietijd populair geworden soldatenliedje» ten gehoore brengen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2