LEIDSCH DAGBLAD - Zevende Blad Zaterdag 30 December 1939 Zij, die van ons heengingen Men voelt den oorlog groeien Van de op den voorgrond tredende per soonlijkheden, die In het afgeloopen iaar van ons zijn heengegaan, laten wij hier een opsomming volgen: 1 Januari: ds. C. J, van Paassen, Haar lem, em.-predikant der Nederd. Herv. Kerk, 71 jaar: id.dr. P. Smit. Keumen, president van de algemeene synode der Ned. Herv. Kerk. 66 jaar; 4 Jan luit.-generaal E. F. Insinger, Den Haag, 68 jaar; 5 Jan.: mr. J. C. A. Everwijn. Noordwijk, oud-gezant te Washington, 66 jaar: 16 Jan mr. dr. S. J. M. van Geuns, Amsterdam, oud-procureur- generaal bij het gerechtshof te Amsterdam. 74 jaar; 23 Jan.: mr. R. Ridder Pauw van Wieldrecht, Den Haag, kamerheer van H. M. de Koningin, 45 jaar; 30 Jan.: mr. R. H. A. M Romme, Den Haag, oud-lid van den Raad van Staten, 76 jaar. 2 Februari: E. G. Schürmann, Rotterdam voorzitter van den Kon. Ned. Midden standsbond. 72 jaar; idem: ir. F. A. R. A. baron van Ittersum, Utrecht, voorzitter van de coöperatieve centrale raiffeisenbank al daar. 73 jaar; 4 Febr.: sir Henry Deterding, St. Moritz, oud-directeur-generaal van de Koninklijke, 72 jaar; 10 Febr.: Augusta de Wit. Baarn, een bekend schrijfster, 75 jaar; 15 Febr.: prof. mr. F. G. Scheltema. hoog leeraar te Amsterdam, vroeger te Leiden. 47 jaar; 17 Febr.: mr. C. D. Asser Jr., Am sterdam, rijksadvocaat en bekend jurist, 73 jaar; 20 Febr.: Soesoehoenan van Soera- karta. 72 jaar; 28 Febr.: F. H. de Hoog, Bandoeng, voorzitter Indo-Europeesch Ver bond. 3 Maart: mr. F. F. baron de Smeth, Den Haag, kamerheer en hofmaarschalk van H. M. de Koningin, in den ouderdom van 52 jaar. bij een ongeluk overleden; 5 Maart: dr. E. Jensema, Groningen, oud-inspecteur van het middelbaar onderwijs, 71 jaar: id.: mr. J. P. de Meyere, Den Haag, oud-secre taris-generaal van het departement van justitie, 67 jaar; 9 Febr.: W. Drop, Rotter dam, lid der Tweede Kamer, 58 jaar; 10 Febr.: mr. G. J. Bisschop, Den Haag, oud burgemeester van Batavia. 69 jaar; 14 Febr.: mr. H. F. de Boer. Den Haag. ad ministrateur, hoofd der domeinen, aan het departement van financiën. 63 jaar; 26 Febr.: W. D. Nolting. Den Haag, oud directeur-generaal voor de scheepvaart, 80 jaar. 5 April: jhr. dr. L. E. M. von Fisenne, Rijswijk, lid Gedeputeerde Staten van Z- Holland. 65 jaar: 18 April: mevr. Theo Mann-Bouwmeester, Amsterdam (de be- Wie zich nederzet om een terugblik te werpen over hetgeen zich in 1939 in het buitenland afspeelde, begint het aanvanke lijk ietwat te duizelen; in zulke dichte drommen trekken allemaal belangrijke fei ten in slagorde op. Men ziet, reeds in den eersten zin, dien wij nederschrijven, gebrui ken wij een woord, aan den krijg ontleend, maar is dat niet te begrijpen, gelet op den koers, dien de wereld heeft gekozen? On willekeurig denkt men weer in militaire termen, omdat de oorlogsfakkel rondom ons is ontstoken en dei\ oorlogsbrand heeft doen ontvlammen. In zekeren zin nog be perkt, maar veiligheid voor de landen, die nog gespaard zijn gebleven uit dezen waan zin, is er, helaas, nog nietOpgewekte klanken mag men van den overzichtschrij ver dus niet verwachten, eerder bitterheid over de verdwazing der menschheid, die de beschaving van ons werelddeel in de waag schaal heeft gesteld! En spijt, dat zijn pessimisme van vorig jaaroverzicht zoo geheel in vervulling is gegaan Toch liet de aanvang van het jaar zich niet zoo slecht aanzien. Er was na Muen- chen, waar op het laatste oogenblik de oor log was voorkomen, zij het onder voorwaar den, die weinig bemoedigend mochten wor den genoemd in menig opzicht, een ont spanning ingetreden. Chamberlain en lord Halifax brachten een bezoek aan Rome, waar zij door de bevolking zeer hartelijk werden ontvangen, de Poolsche minister Beek kwam naar Berlijn, von Ribbentrop naar Warschau, evenals zijn Italiaansche collega graaf Ciano, die ook Belgrado met een bezoek vereerde. Alleen het laatste schijnt evenwel gebracht te hebben, wat er van mocht worden verwacht. De scheidings lijn tusschen het Westen, gevormd door Engeland en Frankrijk hun samengaan werd door het bezoek van president Lebrun aan het Engelsche koningspaar nog eens bijzonder tot uitdrukking gebracht en de as kon men blijkbaar niet verwijderen. Duitschland en Engeland bleven elkaar vreemd en hetzelfde gold voor Frankrijk en Italië. De reis van den Franschen pre mier naar Corsica en Tunis, waar Daladier met groote geestdTift werd ontvangen, deed dit duidelijk naar voren komen. Niettemin, al bleef men over en weer de bewapening uitbreiden op groote schaal, aan oorlog behoefde toch nog niet direct te worden gedacht. Integendeel, doordat Franco in Spanje de overwinning wist te behalen, verdween een gevaarlijk object van het politieke tooneel. Eind Januari viel Barcelona den caudillo in handen en men begreep, dat het lot der roode regeering daarmede feitelijk was beslist. Azana trad dan ook spoedig af als president- en hoe wel na het terzijde schuiven der regeering Negrin een z.g. verdedigingsfront nog een laatste poging waagde, zich staande te houden, moesten zonder veel verderen strijd toch vrij spoedig de wapenen worden neer gelegd 28 Maart gaf Madrid zich over en vluchtten de voornaamste republikeinsche leiders naar het buitenland. Een gevaarlijk gezwel aan Europa's li chaam was daardoor weggesneden, vooral ook, waar Franco inderdaad de Duitsche en Italiaansche „vrijwilligers" naar huis zond en met Frankrijk en Engeland nor male betrekkingen herstelde. Weliswaar trad Spanje toe tot het anti-Komintern pact. evenals trouwens Hongarije, maar duidelijk bleek toch al spoedig, dat Franco zijn land volledig buiten de partijen-vor ming wilde houden en niet-s van de Spaan- sche onafhankelijkheid wilde opgeven, het geen een geruststellende uitwerking moest hebben. kende actrice overleed op haar 89sten ver- jaardag); 26 April: vice-admiraal C. Kay- ser, Den Haag, 71 jaar. 1 Mei: vice-admiraal G. F. Tydeman, Den Haag, 81 jaar; 27 Mei: generaal C. J. Snijders, Hilversum, oud-opperbevelheb ber van land- en zeemacht, 86 jaar. 4 Juni: Frank van der Goes, literator, Laren. 80 jaar; 14 Juni: ds. C. Lingbeek, Voorthuizen, em predikant Ned Herv. Kerk, 72 jaar; 26 Juni: gep. luit-generaal P. Donk. Den Haag. 67 jaar. 1 Juli: de voordrachtskunstenaar Louis Davids. Amsterdam. 55 jaar: 2 Juli: dr. A. R Zimmerman. Velp. oud-burgemeester van Rotterdam. 70 jaar: 7 Juli: B Nier- strasz. Heemstede, oud-lid der Tweede Ka mer, 77 jaar. 7 Augustus: jhr mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt, overleden te Interlaken, nes tor der Eerste Kanier, 87 jaar; 19 Aug. gep. luit.-generaal C. G. van Everdingen, Arn hem, 68 jaar; idem: J. M. Meulenhof, Am sterdam, uitgever, 70 jaar. 18 September: musicus Cornelis Dopper, Amsterdam, 69 jaar 9 October: Henri Dekking, voorzitter van den Ned. Journalistenkring. Rotterdam, 67 jaar; 22 Oct.: sultan van Djokjakarta. 59 jaar; idem: dr. Ir. H. Wortmann, Den Haag. oud-directeur-generaal der Zuiderzeewer ken, 80 jaar; 25 Oct.: dr. C. J. K. v. Aalst. Hoevelaken, oud-president der Nederland- sche Handelmaatschappij. 73 jaar; 30 Oct.: mr. D. Kaars Sypesteyn, Utrecht, vice-pre sident arrondissementsrechtbank aldaar, 45 jaar. 2 November: ds. R. H. Drijber, Zutphen, em. predikant der Nederl. Herv. Gem., 89 jaar; 6 Nov.: mr. O. J. E. baron van Was senaar van Catwijck. Den Haag, oud-lid van de Eerste Kamer, 82 jaar; 7 Nov.: prof. dr. A. Neytzell de Wilde, Den Haag. oud-voorzitter van den Volksraad. 62 jaar; 7 Nov.: A. C. Waller. Amsterdam, presi dent-directeur van Calvé-Delft, 65 jaar; 12 Nov.: Oscar Tourniaire, tooneelspeler, Am sterdam, 59 jaar; idem: J. v. d. Molen, Rot terdam, oud-lid der Tweede Kamer, 72 jaar; 15 Nov.: Nico Gerharz. Bandoeng, oud-dirigent Haarlemsche örkestvereeni- ging, 76 jaar; 21 Nov.: mr. H. Zillesen, Den Haag, oud-griffier Eerste Kamer, 85 jaar. 6 December: 'prof. dr. H. Brugmans. Amsterdam, oud-hoogleeraar. 71 jaar; 22 Dec. prof. dr J. W. Pont. Bussum. 76 jaar, oud-hoogleeraar van de Hersteld Ev. Luth. Kerk; 23 Dec.: A. H. G. Fokker, 49 jaar, vliegtuigbouwer, overleden in Amerika; 25 Dec.: L. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst, Velp, 69 jaar, lid van de Eerste Kamer. Doch daarmede waren alle'lichtpunten yoor de wereld uitgedoofd, de verdere gang van zaken was een zoodanige, dat men als het ware den oorlog voelde groeien en alle pogingen om dezen nog te voorkomen, zijn afgestuit op voortzetting van het Duitsche streven naar uitzetting zijner macht. Kon men toch te Berlijn nog altijd het voor stellen alsof Duitschland slechts zich het lot aantrok van zijn landgenooten en stam verwanten, die het Heim voerde, het mas ker werd afgeworpen, toen het den romp- staat, die er was overgebleven van Tsjecho- Slowakije opslokte. Mede onder Duttsohen invloed scheidde Slowakije zich af van Praag en Tsjechië werd gewoon onder Duitsch protectoraat geplaatst met von Neurath aan het hoofd. Slowakije is een schijn-regeering gelaten. Dat beteekende verraad aan Muenchen en door dit verraad is de kiem gelegd van de ellende, die verder over de wereld is ge komen. Het Duitsche nationale streven is vervangen door de idee van „levensruimte" een uit den aard der zaak niet te schatten begrip, dat door zijn rekbaarheid tot alles kan leiden. Vol droefheid en bitterheid moest Cham berlain thans erkennen, dat zijn politiek volkomen had gefaald en dat degenen, die van den beginne af aan hadden gewaar schuwd, gelijk hadden gehad. Deze Duit sche daad van half Maart is de groote om mezwaai geweest, die naar den oorlog heeft gevoerd. Aan het laatste restje vertrouwen was de genade-slag toegebracht. Voortaan zou het woord van Berlijn niet meer als eenlge waarborg worden aanvaard, alle verklarin gen van den Fuehrer vermochten dat niet meer te wijzigen. Als van zelf ontwikkelde zich nu het vor men van een macht, die in staat zou zijn om verdere Duitsche expansie een halt toe te roepen. De Engelsch-Fransche entente werd nader toegehaald en ingezet werden besprekingen met Warschau. Ankara en Moskou.Engeland wierp het nu geheel over den anderen boeg, zelfs het principe van dienstplicht werd aanvaard, hetgeen totdusver steeds was afgewezen. Het in de gevolgen zoo gevaarlijke stelsel van blokvorming werd thans met alle macht en kracht in werking gesteld! Dat Italië kort daarop door de bezetting van Albanië koning Zogoe en zijn fami lie moesten den Negus van Abessynië vol gen ln ballingschap de verwarring nog deed groeien, spreekt voor zich zelf. De Duce oordeelde blijkbaar den tijd gekomen ook eens te proflteeren van den band met Berlijn, dat totdusver alleen de winst had opgestreken. Deze band werd intusschen begin Mei nog versterkt en met veel ver toon were' der wereld kond gedaan van een nauw politiek en militair verbond tusschen Duitschland en Italië! Voor Berlijn was dit blijkbaar voldoende steun om verder te durven gaan. Begin Mei zette zich in Duitschland in de van Tsjecho-Slowakije zoo goed bekende propa ganda in pers als anderszins, nu tegen Po len. Geëischt werd de terugkeer van Dan zig en tevens een corridor door den Corri dor als zuiver Duitsch bezit. Polen ver klaarde zich bereid te praten, zonder ech ter van zijn rechten afstand te willen doen; hetgeen Berlijn natuurlijk niet ver genoeg ging. Polen's minister Beek kwam naar Lon den en een Engelsch-Poolsch verdrag, waarbij Engeland en Polen elkaar over en weer garanties verleenden, kwam tot stand, waarbij Frankrijk zich aansloot. Ook aan Griekenland en Roemenië werden garanties gegeven, doch deze landen accepteerden dit slechts eenzijdig, niet willende meege sleept worden In den maalstroom van dreigende conflicten. Ook met Ankara slaagden'Engeland en Frankrijk (het Sandjak keerde tot Turkije lerugi, een overeenkomst werd bereikt, zij het dat de Turken bedongen niet machi naal betrokken te zullen worden in een botsing met de sovjets, mocht het ooit daartoe komen. Saradjogloe's bezoek aan Moskou liep op een mislukking uit. Met Moskou slaagden de Westersche de mocratieën niet. Begin Mei was daar de volkscommissaris voor buitenlandsche za ken Litwinof vervangen door Molotof en dat sprak reeds boekdeelen. De besprekin gen wilden maar niet op gang komen, tel kens en telkens haperde het weer en het zenden van eerst Strang naai' de Russische hoofdstad en later van een Britsch-Fran- sche missie bracht evenmin resultaat. In tegendeel sloten de Russen toen reeds een handelsaccoord met Duitschland af, het geen al vreemd mocht heeten in de gege ven omstandigheden, doch wie dacht toen nog aan de groote verrassing, die weldra zou volgen? Von Ribbentrop vloog naar Moskou en onder de oogen van de nog aan wezige Fransch-Britsche militaire missie werd een non-agressie-pact geteekend. Het Nazi-Duitschland, dat den strijd tot het uiterste had aangekondigd tegen het bols jewisme, sloot er thans een verbond mede, gelijk weldra nog duidelijker zou blijken. Intusschen was het optreden van Duitsch land tegen Polen steeds scherper en scherper geworden en men voelde de dreiging van oörlogsgerucht al nader komen. Het Vatlcaan poogde den vrede te redden, president Roosevelt, die zich per soonlijk tot Hitler en Mussolini had gewend na Albanië en Tsjechië's onderwerping, waagde een nieuwen stap, de Oslo-groep volgde, onze eigen vorstin en koning Leo pold van België boden hun goede diensten aan, het zou allemaal tevergeefsch zijn. De vrede was niet meer te redden, Duitsch land dacht door zijn pact met de sovjets het Westen voldoende te hebben afge schrikt en na een paar uiterst spannende dagen eind Augustus volgde het voldongen feit op 1 September: Danzig sloot zich aan bij het Duitsche rijk en de Duitsche troe pen marcheerden Polen binnen. Parijs en Londen Heten zich echter niet meer intimideeren en, nadat reeds vroeger uit den treure en met de grootste kracht was verzekerd, dat zij hun verplichtingen tot het uiterste zouden nakomen, Duitschland kan nooit zeggen, dat het niet voldoende gewaarschuwd is geweest kwam op Zondag 3 September een ultima tum af aan Berlijn, waarin geëischt werd stop-zetting van den aanval op Polen en het openen van vreedzame onderhande lingen. Het was te laat, Duitschland wilde niet meer terug en vanaf dien dag resp. vijf en elf uur was de oorlog uitge broken. Met behulp van wit-, blauw-, geel- en bruinboeken tracht nu iedere partij de schuld op de andere te werpen, maar de historie zal oordeelen en vonnissen! Wederom was de baaierd losgelaten over Europa Frankrijk en Engeland, nauw aaneenge- klonken, zooals duidelijk spreekt uit de ge troffen maatregelen tot unificatie van be velvoering zoowel te land als ter zee en het aaneensluiten van het economische front over de gansche linie de vorige oorlog had in dit opzicht geleerd! kon den Polen slechts weinig steun verleenen. Wel trok het Fransche leger over de grens, doch een aanval op de Siegfriedlinie waag de het niet. Zoodoende kreeg Polen geen lucht en met groote voortvarendheid trad het sterke Duitsche leger, dat zich geheel naar het Oosten had gekeerd, in het Wes ten geheel in het defensief, steunend op zijn linie, op in Polen. Met groote motori sche eenheden en vooral een zeer sterke luchtmacht werd de Poolsche tegenstand weldra gebroken. Slag volgde op slag en juist op het moment, dat er nog een klein vleugje hoop voor de Polen soheen te ko men, dat zij een deel van hun land nog zouden kunnen redden, werd hun de gena deslag toegebracht: in den rug! Het pact tusschen Berlijn en Moskou bleek meer dan een non-agressie-overeenkomst en het sov jet-leger marcheerde op zijn beurt Polen in om vrijwel zonder slag of stoot het geheele Oostelijk deel te bezetten. Polen is voor- loopig van de wereldkaart verdwenen, de regeering en legerleiding, waarover harde noten zijn gekraakt, hebben een toevlucht gezocht op Roemeensch gebied, waar zij geïnterneerd zijn. In 18 dagen was Polen's lot bezegeld. Weliswaar heeft zich in Frankrijk onder leiding van generaal Sikorski een nieuwe Poolsohe regeering gevormd, doch meer dan een symbool is dat voorloopig niet. 20 jaar na zijn herstel is Polen wederom ver dwenen, al houdt het vast aan de zin spreuk: nog is Polen niet verloren Van Duitsche zijde deed men pogingen het voor te stellen, alsof de oorlog in het Westen maar een vergissing was en dat een oplossing wel te vinden zou zijn. Had Hit- Ier niet beloofd al zijn plannen door te voeren zonder „Krieg"? Maar het zou weldra merken, dat het geen vergissing was, en wel uit de doelstellingen, die Londen en Parijs der wereld kond deden. Het zeer zijdellng- sche vredesaanbod van den Fuehrer rechtstreeks durfde hij niet meer over vrede te praten, daar dat gemakkelijk als een teeken van zwakte had kunnen wor den uitgelegd bevatte evenwel geen con structieve voorstellen al deed het doorsche meren, dat Duitschland bereid was het z.g. congres-Polen onder aanleuning op Duitsch land te herstellen, en toen uit de beide Westelijke democratieën een duidelijk neen weerklonk, nam het Hltler-Duitschland den handschoen op. Voor Duitschland is even als in 1914 Engeland weer de boosdoener, Frankrijk is slechts meegesleept, zoo werd het voorgesteld, blijkbaar als laatste po ging nog een schelding te brengen tusschen Londen en Parijs, die evenwel bij voorbaat tot. mislukking was gedoemd. De laatste rede van Goebbels deed wel uitkomen, hoe ook van Duitsche zijde die hoop thans als afgeschreven wordt beschouwd. Opnieuw hebben koningin Wilhelmina en koning Leopold nog hun goede diensten aangeboden, maar de kloof is te diep om reeds te kunnen worden overbrugd. Droef zijn de gevolgen van het vredes- veidrag van Versailles, dat, dit valt niet te ontkennen, voor een niet gering deel schuld draagt aan de positie, waarin Europa zich bevindt. Dat zelfs Engeland en Frankrijk dat thans erkennen, blijkt Juist uit het feit, dat nu reeds de doelstellingen van dezen oorlog zijn opgesteld om te trachten een herhaling te voorkomen, maar wie durft daarop genist te zijn? Die doelstellingen kan men van de zijde der geallieerden als volgt definieeren: her stel van Polen en Tsjecho-Slowakije en het vestigen van een regeering in Duitschland op wier woord kan worden gebouwd. Van Fransche zijde is daarbij zelfs nog herstel van Oostenrijk gevoegd en in Daladier's laatste radio-rede volkomen financieel her stel van alle schadeMen ziet dus, hoe, zuoals te vreezen was, de oorlogsmentallteit het gaat winnen van het verstand! Van Duitsche zijde is nu de leus aange heven: het Brltsche wereldimperium zal vernield moeten worden! De intrensieke kracht van dit imperium is echter voor de zooveelste maal weer eens bewezen. Canada en Australië plaats ten zich zonder aarzelen direct achter het moederland, in Zuid-Afrika bracht gene raal Smuts de regeering Hertzog, die afzij dig wilde blijven, ten val om zelf de teu gels van het bewind over te nemen in steun aan Londen, Britsch-Indië tracht profijt te trekken uit de situatie ten bate van den dominion-status, zonder echter tot verzet, over te gaan en het jammerlijk ver deelde Palestina, waar Joden en Arabieren elkaar terroristisch bestreden, is plotseling tot rust gekomen tot betere tijden aanbre ken; beide partijen staan achter Groot- Brittannië Slechts het Ierland van de Valera blijft neutraal, zij het welwillend neutraal. DE WONDERLIJKE OORLOG. De strijd in het Westen wordt op zoo danige wijze gevoerd, dat men spreekt van een wonderlijken oorlog en terecht. Ge dacht is aan grootscheepsche luchtaanval len, die dood en verderf zouden brengen, ook onder de burger-bevolking, die voor een deel is geëvacueerd uit de groote steden naar het platteland, men dacht aan pogin gen om de Maginot- en Siegfried-linie te doorbreken, hetgeen, dat staat vast. stroo men van bloed zou eischen, kortom men had zich de meest ijselijke voorstelling ge maakt en dag in dag uit hoort men wei nig of niets van strijd van eenlge betee- kenis. Aan het front komt het slechts tot artillerie-vuur en verkenningen, in de lucht hebben verkenningen plaats en, nadat van Engelsche zijde aanvankelijk geheel een pamfletten-oorlog was gevoerd, enkele luchtralds van bescheiden omvang met de daarbij passende luchtgevechten. Reeds zijn de Engelsche troepen gearri veerd in de Maginotlinie. De geallieerden hebben uit den vorlgen oorlog geleerd en willen hun soldaten zoo veel mogelijk sparen, blijkbaar dus een be slissing willende afdwingen door de blok kade, die natuurlijk direct door Engeland met alle kracht is ingezet. Dat het zoo doende een kwestie van langen adem zal worden, is erkend in de mededeeling der Brltsche regeering, dat zij zich prepareerde op een oorlog van drie jaar of langer. De geallieerde generalissimus sprak van een ,.geduld"-oorlog. DE STRIJD TER ZEE. Het is dus ter zee, dat de oorlog inder daad met volle kracht woedt. Van Duitsche zijde is natuurlijk het duikboot-wapen ter stond opnieuw ln actie gebracht, maar, steunend op de ervaringen van den vorl gen oorlog, weet Engeland, al gaan schepen verloren, totdusver dit gevaar te bezweren. Ook al is de onbeperkte duikboot-oorlog thans reeds in actie, waarbij niet gelet wordt op menschenlevens. Daarnevens stel den de Duitschers een onbegrensd gebruik van mijnen, waaronder de z.g. magneti sche mijn, blijkbaar het nieuwe wapen, waarvan Hitier gewaagde, die zelfs uit vliegtuigen kan worden geplaatst. Na een eerste succes, schijnt echter thans dit wa pen in hoofdzaak ook al weer te zijn over wonnen. En het laatste Duitsche optreden is het vernielen van weerlooze visschers- vaartuigen met behulp van vliegtuigen, wier aanvallen op oorlogsschepen waren afgewezen. De oorlog ter zee wordt op de meest on- meedoogende wijze gevoerd Dit heeft Engeland bewogen tot represail le-maatregelen, waartegen weinig zou zijn in te brengen, wanneer daardoor de neu tralen niet in een positie kwamen van: tusschen hamer en aambeeld. Weliswaar gaan door het Britsche optreden geen men schenlevens verloren, gelijk bij het Duit sche optreden, helaas, wel het geval is onze eigen handelsvloot weet er van mee te praten! maar niettemin wordt den neutralen door de Engelschen groote schade toegebracht, daar de handel grootendeels v/ordt lam gelegd. Speciaal geldt dit voor den maatregel ook toezicht te houden op den Duitschen export en het plan om goe deren met meer dan 25 pCt. Duitsche af komst in beslag te nemen. Waartoe dat moet leiden? Wat de verliezen der Britsche oorlogsma rine betreft dient ln de eerste plaats ge noemd de torpedeering van de kruisers „Courageous" en „Royal Oak", de laatste zelfs in Scapa Flow, waar de Britsohe vloot veilig heette te zijn. Het zwaarste verlies der Duitsche vloot is de vernietiging van het vestzakslagschip „Admiral Graf von Spee" voor de haven van Montevideo door de bemanning zelf, toen blijkbaar ontkomen niet meer moge lijk was en lntemeering niet werd aan vaard. Het was het eerste eigenlijke zeege vecht, waarbij de eer der overwinning aan de Engelschen bleef; de Engelsche kruiser „Exeter" werd er zwaar bij gehavend. Waarom de Duitsche commandant, kapi tein Langsdorff na afloop van alles tot zelfmoord overging? WAT DUITSCHLAND BETAALDE! Inmiddels deden zich de gevolgen van het monsterverbond tusschen Berlijn en Moskou meer en meer gevoelen. Bracht het aanvankelijk eenlge verwarring te weeg onder Hitler's eigen volgelingen, te begrij pen, waar het bolsjewisme Immers steeds als aartsvijand nummer één was voorge steld, deze verwarring werd snel onder drukt. In eigen land althans. Naar buiten was het anders. Daar is het anti-komln- tern-pact door deze verbintenis getorpe deerd en uiteengespat. De Duitsche sympa thieën ln Spanje en Japan zijn verloren gegaan en ook in Italië doet zich een an dere strooming kennen, ook al wordt de as naar buiten nog gehandhaafd, hoewel de adjectieven als onverbreekbaar etc. verdwe nen zijn. Tot veler verrassing bewaarde Italië van den beginne at aan zijn neutraliteit, het pas dit voorjaar gesloten en reeds vermeld» nauw verbond met Berlijn ten spijt. De overeenkomst tusschen Duitschland en de sovjets schijnt zelfs voor Rome geheim te zijn gehouden en dit geeft Rome aanleiding om zich niet achter Duitschland te scha ren. De wijziging in de Italiaansche regee ring, hoezeer voorgesteld als een „aflossen van de wacht", wees trots alle verzekerin gen toch ook op een zich losmaken van te hechte banden met het Derde Rijk. Italië herneemt zijn zelfstandigheid om zijn macht in te zetten voor eigen doelstellin gen, wanneer het daartoe de tijd gekomen oordeelt En houdt zeer scherp in het oog, wat zich op den Balkan zal gaan afspelen! Want het gansohe Oosten is op drift ge raakt. De prijs, dien Berlijn Moskou heeft moeten betalen voor zijn „hulp" ln de practijk is daarvan nog vrijwel niets te recht gekomen is wel zeer hoog geweest; om te beginnen zijn de randstaten aan de sovjets uitgeleverd, ook al is in schijn de zelfstandigheid van deze drie kleine land jes gehandhaafd. Zij hebben echter moe ten toestemmen in het overleveren aan de sovjets van alle strategisch belangrijke punten en zijn dus machteloos. Zij zijn nu voorposten geworden van Rusland tegen Duitschland gericht! De Duitschers zijn er zelfs toe overgegaan om de Baltlsche „ba ronnen", die sinds eeuwen de Dultsohe cul tuur daar hadden gebracht, naar huls te doen komen of. beter gezegd, naar Polen over te doen verhuizen, waardoor werk van eeuwen is vernietigd. En alsof dat nog niet genoeg was, is tevens het kleine maar trot- sohe Finland aan de sovjets overgeleverd. Moskou wilde met Finland hetzelfde spel spelen als met de randstaten, doch Finland was niet geneigd zijn onafhankelijkheid te offeren; het was bereid tot eenige conces sies, maar aan zijn onafhankelijkheid wilde het niet doen raken. Zelfs voor oorlogs dreiging is het niet uit den weg gegaan en thans vecht het tegen den Russisohen kolos om zijn leven. De sovjets bleken toch leer lingen van de Duitsche tactiek van groote begaafdheid, overtroffen deze nog verre in cynisme en huichelarij. Toen Finland niet wilde toegeven, volgde uit Moskou eenzij dige opzegging van het non-agressie-pact en weldra de opmarsch. Vlak over de grens werd daarop een soort Volksfrontregeering gevormd onder een reeds sinds 1918 uitge weken Fin. Kussinen, die met Moskou een verdrag sloot in den gewenschten geest. Men ziet het, heel eenvoudig is het recept! Doch met Finland ls de sovjet-unie nog niet gereed! Het land heeft zich onder maarschalk Mannerheim goed voorbereid en biedt op een wijze verzet, die de gansohe wereld vol bewondering vervult. De Russi sche overmacht wordt volslagen in be dwang gehouden. Er vecht een volkomen vereenigd volk juist met het oog op de grootste eenheid trad de regeering Caj an der af om plaats te maken voor een kabi net Ryti op meest breede basis en het vecht met alle vezelen van zijn ziel voor zijn veiligheid. Onnoodig te zeggen, dat gansch Scandi navië, maar in de eerste plaats Zweden en Noorwegen, vol bezorgdheid den gang van zaken volgt, bang voor het verschijnen van het bolsjewisme aan hun grenzen. Spe ciaal in Zweden is een krachtige strooming, die feitelijk zou verkiezen directen steun te verleenen aan de Finsche broeders, maar de regeering stelt zich op het standpunt van neutraliteit met begunstiging der Fin sche zaak, voor zoover dit daarmede maar eenlgszins is overeen te brengen. Finland heeft voorts een beroep gedaan op een lichaam, dat men eigenlijk reeds als dood beschouwde: den Volkenbond! Het uittreden van Hongarije en Peru had dit instituut nog verder verzwakt dan al het geval was. En ziet met groote voortvarend heid en vastberadenheid ls deze doodge waande plotseling opgetreden: onder drij ven der Zuld-Amerikaansche staten, met Argentinië voorop, dat met uittreden dreig de, zoo niet werd doorgetast, werd de sov jet-unie als agressor aangewezen en tevens van het lidmaatschap vervallen verklaard. Enkele landen, die aan de sovjets grenzen, stemden weliswaar blanco, doch waar deze stemmen niet meetellen, werd de vereisohte eenstemmigheid bereikt. De afschuw over het Russische optreden hielp over alle aar zelingen heen. Zelfs Engeland en Frankrijk, die aanvankelijk alles vermeden, wat Rus land ook militair in de armen van Duitsch land zou kunnen drijven, verlaten meer en meer hun voorzichtig standpunt en zullen deelnemen aan de hulpverleening aan het bedreigde landje ln het hooge Noorden, dat zoo dapper strijdt voor zijn bestaan; wel licht doet het echec der Russen, waarbij zeer duidelijk het gebrek aan leiding naar voren treedt mede gevolg van de „zuive ring" in de hoogere en hoogste regionen zich daarbij gelden. Voor Stalin ls een en ander een geduchte tegenvaller. ITALIË EN DE BALKAN. Maar de nadering der sovjets tot Europa's midden en Zuid-Oosten doet zich ook daar ernstig gevoelen, Hongarije zoowel als de Balkan zien niet zonder vrees, hoe het bolsjewisme zich even imperialistisch toont als vroeger het Tsarisme. Vooral Roemenië acht zich bedreigd, dat naar drie zijden gebied heeft te verdedigen tegen begeerl- gen. Italië, dat, zooals gezegd, zeer scherp den blik op den Balkan gericht houdt als zijn belangensfeer, doet, wat het kan om de eenheid daar té bevorderen, maar vlot gaat dit niet om genoemde redenen: Hon garije ziet verlangend uit naar Zevenbur gen, Bulgarije naar de Dobroedsja, de sov jets naar Bessarabië. De positie der Roe menen ls moeilijk en de onderdrukking der minderheden thans wordt daarin wijzi ging gebracht wreekt zich op dit mo ment. Hoewel de verhoudingen met Bulga rije over het algemeen verbeterd zijn, wei gert dit land echter nog altijd toe te tre den tot het Balkanblok, schijnt zelfs van Sofia uit een toenadering tot Moskou, al thans politiek, niet uitgesloten. Wellicht zal de Finsche oorlog de sovjets nog te zeer bezig houden om hier het spel te beginnen, waartegen Italië, dat fel anti- bolsjewistisch blijft, zich niettemin reeds keert. Er zijn stemmen opgegaan, die den raad gaven den oorlog ln het Westen te beëin digen en zich gezamenlijk te keeren tegen het grootste gevaar, dat van het zich ruim baan makende bolsjewisme, doch de tijd daarvoor is nog niet rijp; voor de Wester sche democratieën blijft Duitschland vijand nummer een! Van Duitsche zijde trachtte men. wel in ziende, dat de Russische machtsuitbreiding voor Duitschland vooral niet minder ge vaarlijk ls dan voor anderen, deze idee te 2—7

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 26