Het afgeloopen jaar in Binnen- en i Buitenland BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 30 December 1939 Zevende Blad No. 24468 80ste Jaargang Een afgesloten hoofdstuk Toen de oorlog kwam Onze onzijdigheid Het kwade gerucht Een sterke vuist Een prinses geboren Binnenlandsche politiek Bijzondere feiten Rampen Jubilea üiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiimiiiiiiin iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin illlllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIR TERWIJL de wereldbrand met vurige tongen lekt langs de muren van hel gebouw van den Nederlandschen Staat, zwoegt het Volk dezer lage landen als één man om het dreigende gevaar te keeren! Wonderlijke (en angstwekkende) tijden zijn dit. Wat kon men zich, nog geen half jaar geleden, opwinden over een uitgaaf meer of minder van, laat ons zeggen, enkele millioenen; wat kon men zich druk maken over de kwestie of bij de samenstelling der bcgrooting de wcrkloosheidsverzor- ging dan wel de defensie of het onderwijs op den voorgrond diende te worden geschoven; wat al ernstige ministercrises waren daarvan het gevolg en wat al slapelooze nachten zal menig politici er door hebben gehad Hoe snel is dat veranderd! Nauwelijks brak de oorlog uit buiten onze grenzen of het volk van Nederland liep te hoop, om te trachten dien krijg ook in de toe komst buiten de grenzen te houden. Rangen en standen vervaagden in het ge meenschappelijke pogen tot handhaving onzer neutraliteit en, eerlijk gezegd, breken wij ons thans minder het hoofd over het feit dat de mobilisatie 1,7 mil- lioen gulden per dag kost, dan toen de regeering op den 12en Juli mededeelde dat de militaire maatregelen dagelijks een uitgaaf vergden van ongeveer een ton. Van de groote vraagstukken, die zoo lang om den voorrang hebben gestreden, heeft defensie het pleit gewonnen en geen critiek, van welke zijde dan ook, wordt ver nomen, waar het geldt met in achtneming van het mogelijke de weerbaar heid van ons land tot het uiterste op te voeren. Vastberaden 6taat ons Volk achter Koningin en regeering en uit het kordate optreden van minister Van Kleffens, die op 5 November het Oranjeboek publiceerde, moet men ook in den vreemde de overtuiging gekregen hebben dat het kleine Holland een geducht tegenstan der worden zal zoodra zijn levensbelangen daadwerkelijk worden aangetast! Het uitbreken van den oorlog heelt een periode afgesloten, waarin de bedrijvigheid hier te lande zich vrij geleidelijk ontwik keld had. Er viel in de eerste acht maanden van het jaar een vermeerdering te consta- teeren van den invoer van grondstoffen voor de productie van gebruiksgoederen, de buitenlandsche handel wist zich te hand haven, en de werkgelegenheid verbeterde doordat de overheid order gaf tot uitvoering van vele groote openbare werken en belang rijke bedragen besteedde ten bate der de fensie. Reeds op 9 Februari betoogde dr. Colijn in het parlement „dat de werkloos heid op niet geringe wijze dalende was" en het aanvragen van een bedrag van 30 mil- lioen gulden voor werkverruiming zou, naar men hoopte, weldra 80 a 90.000 man méér aan het werk kunnen zetten. De Maastun- nelbouw te Rotterdam werd met volle kracht voortgezet en behalve aan de ver betering van het wegennet (de autoweg Den HaagUtrecht kwam op 25 November tot Den Hommel gereed!) werden o.m. ka pitalen besteed aan de overbrugging onzer rivieren (zoo kon op 24 Juni de brug te Dordrecht en op 14 November die over de Noord bij Alblasserdam in gebruik worden gesteld). Het plan-Westhof, hoewel dan niet door de regeering overgenomen, gaf in velerlei opzicht richtlijnen aan en dank zij dit krachtige streven om zooveel mogelijk menschen aan nuttigen arbeid te helpen, kon de regeering op 9 September verklaren dat de werkloosheid, vergeleken met 1 Juli 1938, met ruim 51000, of 17 pet., terugge- loopen was. En hoewel de situatie in de Europeesche politiek zoo langzamerhand meer en meer gespannen was geworden en hier te lande op 11 April de grensbataljons waren opgeroepen om op alle gebeurlijkhe den voorbereid te zijn, gingen de Neder landsche handel, industrie en scheepvaart rustig voort in hun streven tot bevordering der nationale belangen. Zoo werden te Vlis- singen in één kwartaal twee fraaie sche- Den te water gelaten ten behoeve van de maatschappij Zeeland (het waren de Ko ningin Emma en de Prinses Beatrix) en maakte de Oranje op den vijftienden Juli haar officieele proefvaart, om daarbij te worden overgedragen aan de maatschappij Nederland, die haar spoedig daarna zou uitrusten voor den tocht naar Indië. Met Duitschland werd in Maart een nieuwe han delsovereenkomst gesloten voor den tijd van twee jaar en begin April vond de on- derteekening plaats van een Nederlandsch- Belgisch havenbestand, waarbij o.m. is be paald dat in den loop van vijf jaren de sur taxes zullen worden opgeheven totdat alle goederen eindelijk zijn vrijgesteld. Gedu rende tien jaar zullen bovendien geen Rijn vaart-premies worden geheven. Een zeer beduidende versterking der vriendschappe lijke en economische banden tusschen ons land en België ontstond daarnevens door het bezoek, hetwelk H. M. de Koningin in Mei bracht aan Z. M. Koning Leopold. Den 24sten vertrok onze vorstin naar onze Zui derburen. waar Zij onder meer een rond wandeling maakte door het Nederlandsche paviljoen op de watertentoonstelling te Luik, en met groote voldoening stemden beide volken in met Haar rede aan het offi cieele banket te Brussel, waar Zij besloot met den wensch „dat een wederzijdsch be grijpen moge leiden tot een duurzame eens gezindheid Zoowel toen als later, in moeilijker dagen, zijn Nederland en Belgic buitengewoon dicht tot elkaar gekomen en het kan niet anders of beide moeten daar van op den duur de goede vruchten pluk ken. Trouwens: reeds ter gelegenheid van de komst van Hare Majesteit naar Luik vond aldaar de oprichting plaats van een vereeniging BelgiëNederlandLuxemburg voor toenadering op economisch en cultu reel gebied! Hoe jammer dat al deze plannen, al die voornemens en vrij optimistische verwachtingen plotseling als het ware werden weggevaagd door den oorlog, die met ons bevriende landen tegen elkaar deed opstaan, onzen handel ontwrichtte, onze industrie voor groote moeilijkhe den stelde en de regeering dwong op den 28sten Augustus de algemeene mo bilisatie af te kondigen. Een gansch ander hoofdstuk in de historie van Nederland nam daarmede ineens een aanvang! Defensie en voedselvoorziening traden op het eerste plan en nieuwe, volkomen gewij zigde verhoudingen ontstonden voor heel ons economische leven. Het vaststellen van contrabande-lijsten door de oorlogvoeren den, zoowel als het steeds groeiende mijnen gevaar, belemmerden onzen import van over zee, de nijverheid werd in velerlei opzicht aan banden gelegd (mede door het onttrek ken van een groot aantal werkkrachten aan de bedrijven), de export daalde aanzienlijk en een belangrijke wijziging in de order positie viel over de geheele linie vast te stellen. Een zeer sterke toeneming der bin- nenlandsche vraag ontstond in industrieën voor verbruiksgoederen, in metaal-, textiel-, leer- en confectiebranches, maar hier te genover stond een belangrijke inkrimping van bedrijvigheid in den scheepsbouw en het bouwbedrijf, terwijl natuurlijk ook de industrieën, welke op export zijn aangewe zen, een ernstigen terugslag van den alge- meenen toestand ondervonden. Gelukkig was de situatie beduidend beter voor ons land dan toen in 1914 de oorlog uitbrak. Nederland, immers, was thans voorbereid op eventueel komende moeilijk heden en dat heeft er ten zeerste toe bij gedragen dat in tegenstelling met 1914 overal de rust behouden bleef en direct van de zijde der Overheid de noodige maatrege len getroffen konden worden om het func- tionneeren onzer volkshuishouding in goede banen te houden. Kalm, ja bijna welgemoed, gaven de gemobiliseerde mannen gehoor aan de oproeping om zich ten spoedigste naar hun garnizoenen te begeven en er werd geen wanklank vernomen, noch bij den geweldigen opbouw van het omvang rijke defensie-apparaat, noch bij het uit voeren der economische verdedigings-maat- regelen. De lasten, welke ons Volk door de mobili satie ondervond, waren natuurlijk vele en ordenend optreden was noodzakelijk om voorraadvorming door het rijk niet tegen te werken. Hamsteren werd strafbaar gesteld, distributie voor enkele artikelen (als suiker en erwteni ingevoerd, onnoodige prijsopdrij ving verboden, auto's voor een zevental Zondagen van wegen en straten geweerd om benzine te sparen, de Staat van Oorlog (en later voor vele gemeenten ook de Staat van Beleg) afgekondigd, de treinenloop we kenlang ontwricht ten behoeve van het vervoer van militairen, en een deel van onze waterlinie geïnundeerd, waardoor talrijke gezinnen binnen enkele dagen hals over kop huis en haard moesten verlaten Nederland morde niet. Nederland on derging gelaten den druk dezer dwaze tijden, deed met een blijmoedig gezicht zijn werk en spande zich in om pret tiger levensvoorwaarden en omstan digheden te scheppen voor de soldaten, die hun arbeid, hun bedrijven en hun gezinnen hadden moeten verlaten om in dikwijls onherbergzame oorden hun plicht te doen voor het vaderland! En bij alle leed en alle verlies is deze zoo plots verkregen eenheid een winst, welke vooral in deze dagen van onschat bare waarde mag worden genoemd. Voldoening wordt daarbij tevens gewekt door het feit dat de werkloosheid door de mobilisatie en den buitenlandschen druk op onze economische verhoudingen niet is toe genomen, integendeel naar een lager niveau is gevallen, terwijl in 1914 een beduidende stijging viel waar te nemen. Veel méér dan nu leidde de onzekerheid in het bedrijfsle ven er in 1914 blijkbaar toe zich in het be drijf te beperken tot een kleinere productie met minder arbeiders, teneinde zich aldus ook minder risico te scheppen. Waarschijn lijk is het de scheepvaart, die momenteel in dit opzicht het meest ongunstige beeld geeft, maar zoo oneindig groot zijn ook de moeilijkheden ter zee dat dit alleszins ver klaarbaar moet heeten. Wekenlang liggen onze schepen in Engelsche en Duitsche ha vens voor onderzoek naar contrabande, ka pitalen worden door dat stilliggen ver knoeid, en tenslotte is er het altijd loeren de gevaar van mijn en torpedo, dat reeds vele Hollandsche schepen vernielde cn aan bijna tweehonderd onzer zeelieden het le ven heeft gekost. Het spreekt vanzelf dat onze Overheid herhaaldelijk en met klem bij de oorlogvoe renden geprotesteerd heeft tegen de over tredingen van het internationale zeerecht, maar wij betoogden reeds vroeger dat het recht van den sterkste steeds meer op den voorgrond wordt geschoven. En Nederland is nu eenmaal de sterkste niet Met angstigen twijfel heeft menigeen zich in den loop van dit jaar bij het steeds toespitsen der vele conflicten afgevraagd hoe de houding zijn zou der mogendheden tegenover Nederland en België, die verplet terd dreigden te worden in een strijd tus schen de machtige legers van Duitschland en de Westersche democratieën. Gelukkig kwam direct bij het uitbarsten van den krijg een antwoord daarop van Duitsche zijde in den vorm van een verklaring van den Duit- schen gezant te Den Haag tegenover H. M. de Koningin, waarin Duitschland zich be reid verklaarde de onaantastbaarheid van ons grondgebied te eerbiedigen mits ande ren hetzelfde deden. Het aanvankelijk uit blijven van een dergelijke verklaring van Engelschen en Franschen kant heeft in be paalde kringen aanleiding gegeven tot min der vriendelijke veronderstellingen en waarschijnlijk is dat wel de reden geweest dat onze regeering toen stappen deed te Londen en Parijs om ook daar gerustgesteld te worden. Prompt kwam de verklaring dat de lage landen aan de Noordzee geen enkel gevaar te duchten hadden eh deze getui genissen zijn tot dusverre voor onze regee ring de vaste basis geweest, waarop haar verdere politiek van onzijdigheid heeft voortgebouwd. Veel meer dan een simpel gebaar was daarbij van de zijde van H. M. Konin gin Wilhelmina en Z. M. Koning Leo pold van België het op 29 Augustus ge publiceerde „aanbod van goede dien sten", dat op 8 November (na een on verwacht bezoek van den Belgischen vorst aan ons land) nog eens werd her haald. Algemeen immers viel bij de oorlogvoerenden een afkeer te consta- teeren van dezen strijd en wat was be grijpelijker en menschelijker dan dat twee neutrale vorsten een poging aan wendden om hun in dat opzicht de be hulpzame hand te bieden? Resultaat mocht het streven naar vrede tot dus verre helaas nog niet hebben, maar hier (en wellicht ook in het hart van vele Duitschers, Engelschen cn Fran schen) leeft de hoop dat dit Hollandsch- Belgische aanbod toch nog eens de brug zal kunnen zijn waarlangs de vijanden van nu tot elkaar kunnen worden ge bracht Intusschen deed het kwade gerucht zijn werk! Buitenlandsche propaganda vond door middel van de radio haar weg naar Nederland en een fluistercampagne deed een muis groeien tot een olifant, zoodat dra de meest onzinnige geruchten de ronde de den. Ook wie de nonsens der beweringen klaar en duidelijk voor zich zag, moest ten slotte oppassen niet door „het gerucht" te worden beïnvloed en het was daarom een verademing toen minister-president De Geer op den middag van den 13den Novem ber voor de radio trad en in rustige be woordingen vertelde dat er geen acuut dreigend gevaar voor Nederland bestond en geen enkele grond voor onrust. Sindsdien is Nederland snel tot bezinning gekomen. Hollandsche schepen mochten dan op mijnen loopen of worden getorpe deerd, een nog altijd niet opgehelderd inci dent mocht zich voordoen bij Venlo, waar door ook twee landgenooten spoorloos ver dwenen (een officier zou zelfs gedood zijn!), ons Volk was weer zichzelf geworden en nam de feiten voor wat zij waren: ernstig, doch niettemin van incidenteele beteekenis! Dat, onder de gegeven omstandigheden, onze weermacht zoo sterk en effectief mo gelijk moest worden gemaakt, wordt door geen landgenoot bestreden. En zoo kon een langdurige kabinetscrisis in het leven wor den geroepen zonder dat dit streven eenige verandering onderging. Reeds was in het voorjaar de mogelijkheid geschapen den eersten oefentijd te verlengen tot maximum twee .laar en was het aantal herhalings oefeningen gebracht van 40 op 85, thans volgde uitbreiding van materiaal op groote schaal. Geschut, strijdwagens, vliegtuigen werden aangeschaft, overal versterkingen gebouwd en met onze beroemde waterlinie als voornaamste defensieve stelling kreeg Nederland, onder leiding van generaal Reijnders. zoo een weermacht, die even- tueele invallers voor ontzaglijke moeilijkhe den kan plaatsen, niet het minst dank zij den voortreffelijken geest onder het leger. Er was bij dat alles één groot bezwaar: de kosten! O ja, wij zeiden al dat men zich daar gaarne bij neergelegd heeft, maar aan het feit kan dat toch niets af doen dat het geld voor de defensie ergens vandaan moet komen. Een leening van 300 millloen werd aangekondigd maar niet volteekend en het kan niet anders of de burger zal later op zijn belastingbiljet kunnen lezen hoe de overheid tot een oplossing van het vraag stuk is gekomen. De kabinetscrisis, welke op 29 Juni begon met het ontslag nemen van het kabinet-Colijn en (na mislukte po gingen van dr. Kooien en dr. Colijn zelfi op 9 Augustus beëindigd werd met het samen stellen van een ministerie-De Geer. deed tal van belastingplannen sneven voordat zij in behandeling waren gekomen, maar stelde nieuwe aan de orde, namelijk verhooging van inkomsten- en personeele belasting, vervanging van een dividend- en tantième belasting door een winstbelasting en instel ling van een Leeningfonds. Op de ongehuw- den, zoo is aangekondigd, zal daarbij zwaar der druk worden gelegd dan op de gehuw den. Bij alle moeilijkheden, waarmede Nederland dit jaar te kampen heeft gehad, was een blijde gebeurtenis, te weten de geboorte op 5 Augustus van Prinses Irene, het tweede dochtertje van Prins Bernhard en Prinses Juliana. Wat al vreugde was er in die dagen in den lande, wat al hartelijk medeleven bij de komst van Irene Emma Elisabeth, wier eerste naam (het Grleksche woord voor vrede i in deze tijden een bij zondere en symbolische beteekenis heeft ge kregen! Tot veler spijt moest de doopplech tigheid, welke in September te Amsterdam zou plaats vinden, wegens den internatio nalen politieken toestand worden afgelast. Veel nieuws op binnenlandsch politiek ttrrein bracht 1939 feitelijk niet of het moest zijn dat met het kabinet-De Geer (dat een nationaal noodkabinet wordt ge noemd) voor het eerst ook twee sociaal-de mocraten (dr. v. d. Tempel en ir. Albardai aan het bewind werden gebracht, dank zij den steun van de R.K. Staatspartij, die dr. Colijn vallen deed. maar zelf blijkbaar de verantwoordelijkheid voor een consequent Roomsch-Rood-ministerie niet aanvaarden durfde. De Statenverkiezingen in April en de gemeenteraads-verkiezingen in Juni le verden hoofdzakelijk winst op voor de Vrij zinnig-Democraten en de Liberalen en ver lies voor de NSB en de SDAP. Uit de lange reeks van bijzondere gebeur tenissen en feiten, welke in het thans bijna afgeloopen jaar de aandacht hebben ge trokken, kunnen wij verder weinig meer dan een greep doen en ons dan nog slechts bepalen tot de simpele vermelding er van. Zoo mogen wij dan herinneren aan de erf pachtskwestie te Amsterdam, die leidde tot afkeuring van het optreden der heeren De Miranda en Matthijsen, en aan de zaak-Oss, welke de tweede Kamer er toe bracht per motie het beleid van minister Goseling af te keuren. Er was de kwestie van de aan slagen op Duitsche gebouwen (door middel van een katapult en kiezelsteentjes) en van het onklaar maken van de persen van het dagblad der NSB, wegens beleediging van minister Goseling en de R.l... geestelijkheid. De „wilde busdiensten" werden met veel moeite in toom gehouden door een nieuw R.A.P.. de keuze eener centrale luchthaven bracht wel veel pennen en monden in be roering, doch geen definitieve oplossing, het rijtijdenbesluit werd ingevoerd, Url. werd ber), H. M. de Koningin pleitte voor de radio voor geestelijke en moreele herbewapening onder het motto „Draagt elkanders lasten", de belangen onzer vliegtuigindustrie werden behartigd door de KLM en de Fokkerfabrie ken tot samenwerking te brengen, en de tijdelijke verhooging van den werkloozen- steun, aan het einde van dit jaar ingevoerd, is een besluit dat in zeer breeden kring met blijdschap zal zijn ontvangen! Financieele steun werd ook toegezegd aan den land- en tuinbouw en wel op groote schaal. Minister Steenberghe schatte het totaal benoodigde bedrag op ongeveer honderd millioen. In- tusschen bleek ter vergadering van de al gemeene vereeniging voor bloembollencul tuur dat men van die zijde het tot dusverre toegezegde bedrag volkomen onvoldoende vindt Het aantal rampen, dat ons land heeft geteisterd, is belangrijk grooter dan vorige jaren omdat de oorlog onder onze koop- vaardij-schepen ernstige verwoestingen heeft aangericht. In Jaunari (den 24sten) vond te Weesp een ontploffing plaats in de pharmaceutische fabriek Philips en van Houten, waarbij vijftien menschen werden gewond, van wie vijf ernstig. Drie branden brachten in Maart de noodige sensatie, na melijk den 4den te Zaandam in de cacao fabriek Aurora, den 13den in het warenhuis Galeries Modernes te Utrecht en den vol genden dag te 's-Heerenberg in het kasteel Bergh. Op 18 Maart reed te Vreeswijk een auto te water, waarbij alle vier inzittenden het leven verloren en den 30sten Maart stortte in Indië een bommenwerper neer, tengevolge waarvan één doode te betreuren viel en twee personen werden gewond Drie kinderen werden op 27 April te Waardenburg door een trein gegrepen en gedood, terwijl Mei weer eens een grooten brand bracht en wel te Groningen in het warenhuis T.A.N.T.E.. waarbij het vuur zich dermate uitbreidde dat ook vijf nabu rige winkels werden aangetast. Overmatig drankgebruik was oorzaak dat op 18 Mei een autobestuurder te Lonneker de macht over zijn wagen kwijt raakte, op llllllllllllllllllllllllllllllllllllllia het publiek in reed en vier menschen doo- delijk verwondde. In Juni vonden twee vliegrampen plaats. Den zesden dier maand kwam het KLM- lesvliegtuig Nachtegaal bij Schiphol in bot sing met een houten loods, welke door mi litairen in gebruik was genomen en den lOden stortte het KLM-toestel Krekel neer bij Vlissingen. In het eerste geval werd één en in het andere werden drie menschen ge dood. Uit Indië kwam op 27 Juni bericht om trent zware werking van de Krakatau. Op 30 Juli verdronken vier meisjes te Castricum toen zij zich te ver in zee hadden gewaagd en op dienzelfden dag werd het dorpje Woensel geteisterd door een cycloon, die acht woningen geheel vernielde en een vrouw ernstige verwondingen deed oploo- pen. Den 3den Augustus werd te Etten en Leur een autobus, waarin 18 fabrieksmeisjes wa ren gezeten, aangereden door een vracht auto. Drie meisjes verloren het leven en twee anderen liepen zware verwondingen rp. Acht dagen later (11 Aug.) deed zich opnieuw een auto-ongeluk voor, thans te Houten (Utrecht), waar een auto met fruit- koopers door den trein werd gegrepen. Vier van de zes inzittenden kwamen om het leven. Oorlogsleed vroeg verder de aandacht. Mijnen en duikbooten deden haar vernielend werk en tal van Nederlandsche, zoowel als andere schepen, werden er het slachtoffer van. Wij mogen na de uitvoerige berich ten daaromtrent hier thans met een korte opsomming volstaan: 8 Sept.: mijnenveger „Willem v. Ewijck" op een mijn geloopen; 30 van de 51 opva renden gedood; 10 Sept.: Nederlandsch stoomschip „Mark" bij Denemarken op een mijn geloopen, alle 22 opvarenden gered; 1 Oct.: mijnenveger „Jan van Gelder" door een mijn geraakt, zes dooden; 7 Oct.: stoom schip „Binnendijk" op een mijn geloopen; alle opvarenden gered; 9 Oct.: Finsche houtboot „Indra" bij Terschelling door een mijn getroffen, 3 dooden; 18 Nov. de Simon Bolivar" op een mijn geloopen, 86 dooden; 25 Nov.: vijf van de 31 opvarenden van de tankboot Sliedrecht, die op 16 November ge torpedeerd werd, in Engeland aangekomen; de overigen spoorloos verdwenen: 27 Nov.: de „Spaarndam" op een mijn geloopen, 5 dooden; 7 Dec.: vrachtboot „Tajandoen" getorpedeerd, 6 dooden; 10 Dec.: motor schip Immingham op een mijn geloopen, allen gered. Inmiddels waren drie andere schepen uit gevaren en niet teruggekeerd, zoodat ook deze als verloren worden beschouwd. Het zijn de „Tegri", de „Safe" en „Sylvain, IJM 116" met resp. 7, 7 en 11 man aan boord. Op 20 en 21 December werden de Zweed- sche schepen .Vega" en „Adolf Bratt" en het Italiaansche schip „Comitas" op onze kusten door mijnen getroffen. Vier men- schenlevens gingen daarbij verloren. Verschillende bijzondere jubilea van per sonen of organisaties, zoowel als enkele ver jaardagen van bekende persoonlijkheden gaven aanleiding tot feestbetoon. 3 Januari: jhr. mr. dr. E. A. van Bere- steyn, te Den Haag, 25 jaar voorzitter van de Centrale vereeniging voor openbare leeszalen; 8 Jan.: mr. J. A. de Wilde, Den Haag, 60 jaar; 9 Jan.: 125 jaar geleden dat de Koninklijke Landmacht werd opgericht; 13 Jan.: gep. luit.-generaal S. A. Drijber, Voorburg, oud-commandant van Bronbeek, 80 jaar; 19 Jan.: dr. A. R. Zimmermann, oud-burgemeester van Rotterdam, te Velp, 70 jaar (hij is eenige maanden later over leden); 23 Jan.: prof. dr. H. Th. Obbink, Utrecht, hofpredikant, 70 jaar; 30 Jan.: E. H. Krelage, te Haarlem, oud-voorzitter der Alg. Ver. v. Bloembollencultuur, 70 jaar. 8 Februari: ds. W. L. Weiter, Den Haag, voor 65 jaar bevestigd als predikant; 12 Febr.: mr. H. P. Marchant, Den Haag. 70 jaar; idem: Frank van der Goes, 80 jaar (in ditzelfde jaar is hij overleden); 20 Febr.: 25-jarig bestaan van de Vereeniging De Narcis. 8 Maart: vice-admiraal b. d. J. J. Ram- bonnet. Den Haag. 75 jaar: 17 Maart: ds. G. Mansvelt, em.-predikant te Utrecht, werd voor 50 jaar in het predikambt in de Nederl. Herv. Kerk bevestigd: 25 Maart: de schrijf ster Johanna W. Naber, Amsterdam, 80 jr. 2 April: luit.-generaal W. Boetje, Den Haag, 90 jaar; 25 April: gouden jubileum van den Bond Westland. l Mei: 150-jarig bestaan van de Boldoot- fabrieken te Amsterdam; 6 Mei: prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, Wassenaar, 70 jaar; 10 Mei: mr. dr. J. Schokking. Den Haag, 75 jaar. 22 Juni: dr. H. Colijn, Den Haag, 70 jaar. In Juni werd tevens het honderdjarig be staan van de Nederlandsche Spoorwegen en het 25-jarig bestaan van de Haagsche Tramwegmaatschappij herdacht. 10 Juli: baron de Vos van Steenwijk, voor zitter van de Eerste Kamer, 80 jaar; 13 Juli prof. dr. H. Gunning Wzn., de bekende pae- dagoog te Hilversum 80 jaar. 15 Augustus: de toonkunstenaar Wouter Hutschenruyter, te Rotterdam. 80 jaar: id.: mgr. J. P Huybers, te Haarlem. 40 iaar priester. 1 September: ds. W. L Weiter, e. i.-pre- dikant der Ned. Herv. Kerk. Den Haag, 90 jaar, 22 September: de letterkundige Lode- wijk van Deyssel (K. J. L. Alberdingk Thijm) 75 jaar. 12 October: prof. dr. Hugo Visscher, Nij megen, 75 jaar: 17 Oct.: 125-jarig bestaan van het Hoog Militair Gerechtshof: 23 Oct.: Koos Speenhoff. Rotterdam 70 jaar: 25 Oct.: de dichteres Hclcno Swarth, Velp, 80 j. 2 November: Augusta Peaux. Nijmegen, 80 jaar. 8 December: 50-jarig bestaan van den Kon. Nederlandschen Voetbalbond.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 25