KATWIJKERS LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 30 December 1939 Gemeenteraad Oegstgeest De Januari-sterrenhemel in 1940 Door bijzondere omstandigheden 1939 Oud en Nieuw 1940 LOSSE NUMMERS I it de Omstreken H. J. PLAN JE - KATWIJK AAN ZEE Belangrijk bericht a.s. DONDERDAG (4 Jan.) BALANS-OPRUIMING ADVERTEERT IN HET LEIDSCH DAGBLAD W. VAN BEELEN Cz. VAJN ONS BLAD AALSMEER. Loop dor Bevolking. Gevestigd: N. Trompetter, Machtneweg 137a P Mulder. Dorpsstraat 104 T. A. Dam. Wete ringstraat 36 A. Batenburg. Dorpsstraat 104 T. Noordhoek. Oostelnderweg 16. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Jozina Relna. d. van W. Tulp en T. Catsburg. Ondertrouwd: W. W. v. d. Heiden. 28 Jaar en W. M. Blom 24 jaar P Hoekwater. 23 Jaar en N. J. P. v. d. Meulen, 20 jaar. Getrouwd: W v. Wirdum. 36 Jaar en A, Ter Reehorst. 22 jaar. Overleden: A. M. Keessen, 59 Jaar. wed. van M. Spaargaren. De installatie van den nieuwen secretaris. Donderdagmiddag a s. te 4.15 uur zal in een speciale raadsvergadering, die inplaats van in het gemeentehuis, gehouden zal worden in de groote zaal van het vereni gingsgebouw „De Oude Velling. de nieuw benoemde gemeente-secretaris, de heer J. M. Wentzel als zoodanig geïnstalleerd wor den. In de plaats van den heer A. v. d. Schilden is tot concierge van het Witte Kruisgebouw benoemd de heer W. v. d. Laarse Jzn. DE GEMEENTEBEGROOTING 1940 GOEDGEKEURD. BENTHUIZEN. Beroepen. Beroepen bij de Geref. Gem. te Yerseke ds A. van Stuyvenberg alhier. HILLEGOM. Vergadering R. K. Vrouwenbond. In Hotel het Wapen van Friesland werd door den R.K. Vrouwenbond een ledenver gadering gehouden. MeJ. Hoogervorst opende. .Nadat het Bondslied staande was gezon gen. zong het bekende knapenkoor van den heer Kakebeke eenlge kerstliederen, waar van het „Een klndeke is ons geboren" van dr. C. Huygens, bijzondere vermelding ver dient. Mej. T. Post behandelde in een vlot tem po „Vreugde zaaien en oogsten" In de pauze richtte de presidente tot de scheidende secretaresse. Mej. Loerakker, die naar het klooster St. Monika te Utrecht vertrekt, gevoelvolle woorden, dankte haar voor het vele werk en de groote opoffe ringsgezindheid. Als blijk van waardeering en innigen dank werden aan mej. Loerakker een groot crucifix en twee werken van Guido Gezelle aangeboden. Eveneens dank te pastoor Kosters, als directeur van den bond de scheldende. Na deze plechtigheid dankte Mej. Loerak ker voor al hetgeen haar dezen avond ge boden was. Als blijvende herinnering aan de prettige samenwerking ontving elk lid een gedachtenisplaatje. Mej. Post vervolgde na deze plechtigheid wederom hare Interessante causerie. Nadat het knapenkoor nog eenige liederen ten gehoore had gebracht, werd mej. C. Damen als secretaresse gekozen. Hierop volgde sluiting. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Geertruda Apolonia. D. van P. A G. Versteege en M. C. van der Salm Cornells Jacob. Z. van C. J. Boll en N. Vink Wilhelmlna Cornelia CeciUa. D. van P W. Blokker en C. van der Hulst Kornelis, Z. van A. Kaptjjn en H. Winters Carla Marion. D van J. M. Martens en M. J. van der Meij Johannes Wilhelmus. Z. van B. van Rooden en J. Aarts. Ondertrouwd: N. Vermeulen en J. Hijlkema. Getrouwd: H. van der Zande en C. Kapteln A. H. Mul en H. C. van der Ben. Loop der Bevolking. Gevestigd: Wed. C. PörsterBernad. Brou werlaan 1 H. van Mourik. Stationsweg 12 J. M. Schouten, Leldschestraat 195 C. M. Seijsener, Stationsweg 15 L. S. Hoek Wil- helminalaan 36. Vertrokken: P. C. van Bourgondiën en echte., Babylon (V.S.A.). Vernietiging van Bloembollen. Men heeft een begin gemaakt met de ver nietiging van duizenden manden bloem bollen .welke werden ingeleverd voor het surplusfonds en welke in millioenen liggen gestort in verschillende bloembollenschuren. Niettegenstaande hierdoor wederom een dertigtal werkloozen arbeid heeft gevonden, is het wel een zeer droevig teeken des tij ds. Uitvoering „De Spookherberg" Het Amsterdamsch Studententooneel voerde voor O. en O. in hotel Flora op het griezelige blijspel van den Amerikaanschen schrijver Joy „De Spookherberg". Aanwezig waren kapt. Fokkinga en leden van het comité voor O. en O. met hun dames. De zaal was stampvol. Het stuk werd vlot gespeeld en kenmerkte zich door een zeer goede rollenkennis ge paard aan levendig spel In het bijzonder kweten zich van hun taak mej. A. Feltzer, als Flora Wingate, mej. A. Slim als Eva Wingate, mej. Rosselaar als de negerin Bedelia, mej. H. S. Haasse als Lucy Hacker er. de heeren A. G. Lubbers, als het „groen tje" onder de studenten, die tot groote er gernis van zijn oom een liefhebber was van het lezen van detective romans en door het spelen van deze „Heksenherberg" daarvan genezen moest worden. Tusschen de bedrij ven door verzorgde een strijkje, bestaande uit militairen en met begeleiding van mej. Rie Appelman op de piano het muzikale gedeelte. Het was een gezellige avond, waarvan men ten volle heeft genoten. Na afloop dankte kapitein Fokkinga de spelers voor het ge- bodene en dankte mede namens het comité var. O en O te Hillegom, mej. Appelman en haar medewerkers voor hetgeen dezen avond den militairen werd geboden. Met een daverend applaus namen de aanwezigen af scheid van spelers en musici. Bij de gemeentelijke Arbeidsbeurs staan als werkzoekend ingeschreven 667 personen tegen 659 gedurende dezelfde periode van het vorig jaar. Gevonden: een pet. pak kerstwatten, donke br. handschoentje, bruine portemnn- raie met ritssluiting, blauw wantie en een blam'-e pet. Inlichting aan het politiebureau. Onder voorzitterschap van burgemeester Van Gerrevink vergaderde de Raad van Oegstgeest. Alle leden waren aanwezig. Na opening deelden B. en W. o.a. mede: Dat zij besloten hebben aan de onder steunde werkloozen en de kleine grondge bruikers gedurende het tijdvak van 17 De cember 1939 tot 2 Maart 1940 een duurte- bijslag van 5 "/o toe te kennen en dat zij aan de kleine grondgebruikers eveneens een Kerstgave.-van 25" o van het steunbe drag hebben verstrékt.- Na toelichting werd besloten het door de gemeente gehuurde huis aan de Louise de Colignylaan niet langer als schoolge bouw te bestemmen. Hierbij deelde de voorzitter mede. naar aanleiding van een vraag van inr. Goudsmit. dat momenteel alles is gedaan om de O. L. school aan den Terweeweg vrij te krijgen. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim werden, na een uitvoerige discussie herbenoemd de heeren: J. W van Leeuwen. J. S. van Mameren, J. van Noord en R. van Til. In de vacature Vesler werd gekozen de heer A. J. J. Peeters. Hierna werd de behandeling der ge- meentebegrooting 1940 voortgezet De voor zitter zeide de discussie der" vorige verga dering nauwkeurig te hebben bezien en merkte daarbij op dat de aanmerking van mr. Goudsmit als een afwijking van de behandeling der gemeentebegrootlne te beschouwen is. Hij adviseerde zich alleen te bepalen tot het maken van opmerkin gen. Mr Goudsmit zeide, dat een en ander afhangt van het hem toegezegde antwoord van den heer Kattenbusch, en stelde prijs op repliek, waartoe hij een voorstel deed. Dit voorstel werd met 76 st. aangeno men. In zijn antwoord zeide de heer Katten-, busch om. dat de Ver. Gemeentebelang uitgaat van een eendrachtige samenwer king en niet bestaat uit een derde deel der bij politieke partijen aangesloten le den. In dezen raad worden dan ook be slissingen genomen buiten politieke stel lingen. hetgeen in de statuten van G.B. is vastgelegd, t Behartiging van de belangen in de gemeente). Spr protesteerde tegen de uitlating van mr. Goudsmit „Kleurloo- zen of beginselloozen." Niet minder dan 700 inwoners der gemeente weten beter, aldus spr. Het is echter moeilijk om onze politiek te publiceeren. Mr. Goudsmit merkte op. dat het niet zijn bedoeling was G.B. een veeg uit de pan te geven, zooals de heer Kattenbusch denkt. Het gaat hier om de geestelijke waarde en daarom acht spr. deze princi- pieele belangen van beteekenis Spr zeide dat zijn levenshouding is een volgen van de V.D. beginselen en dat deze dan ook om den hoek komt kijken is begrijpelijk Hij protesteerde tegen de uitlating van den heer Kattenbusch, waar hij sprak van een ongepaste insinuatie. Het past een V.D voor zijn beginsel op te komen en te ge tuigen. Spr. verzocht ten slotte G.B. er nota van te nemen, dat het niet zijn be doeling was G.B. te kwetsen. De voorzitter sloot dan de discussie. Het voorstel om de uitvoering van onder houdswerken der gemeente alleen op te dragen aan georganiseerde patroons werd na toelichting van B. en W verworpen. De begrooting werd daarna artikelsgewijze be handeld. Betreffende plaatsing van officieele be kendmakingen werd het voorstel inzake het afsluiten van een overeenkomst met „de Oegstgeester Courant" en „het Kring blad". (Kosten te zamen op f230 geraamd i na enkele discussies verworpen met 76 stemmen. Inzake de vorming van een fonds voor den bouw van een nieuw Raadhuis, aan vangende met f. 10.000, werd zeer uitvoerig van gedachten gewisseld. De heer v. d. Post sprak zich uit voor verlaging tot de helft (f.5000) en het res tant aan te wenden voor belastingverla ging. Hij werd gesteund door den heer van boelen. Dr. Simon Thomas en de heer Kattenbusch bespraken de reserve van f. 30.000 zulks in verband met de onzekere toekomst. De heer Bakker zal medegaan niet den heer v. d. Post Inzake de f. 5000 "obr het raadhuisfonds. Wcth van Egmond wees op de gunstige resultaten deor bezuiniging verkregen, maar er wachten ons meer verbeteringen w.o. het rioleeringsplanhij achtte reser veering gewenscht. Mr. Goudsmit sprak zich uit voor het vormen van een Raadhuisfonds. De heer v. d Post trad hierop in discus sie met den voorzitter over de financien in 1938 waarop de> voorzitter de verschil lende sprekers nadere toelichtingen ver strekte. Hij sprak zich daarbij uit over de urgentie van Raadhutsbouw, mede In ver band met het t.z.t. afloopen van de huur van het tegenwoordige secretariegebouw. Het voorstel f. 10.000 te reserveeren werd verworpen met 67 st.het voorstel f5000 voor Bouwfonds Raadhuis werd met alg. st aangenomen evenals f. 5000 te bestem men voor belastingverlaging. Inzake het punt „kosten" Burgerwacht" (f.500 plus een extra subsidie van f.300), voor uitbreiding bewapening e.a.) achtte mr. Goudsmit verhooging niet noodlg; hij zal tegenstemmen. De heer Sanders bepleitte ernstig de noodzakelijkheid van het voorstel. De voorzitter wees op de ongunstige toe standen in de wereld. Hij heeft hierdoor reeds meermalen de hulp van de B W. moeten inroepen. De B W, moet zijn een instituut waarop in voorkomende moeilijke omstandigheden kan worden gerekend. Hij zegde toe in geheime vergadering nadere toelichtingen te zullen verstrekken. Het voorstel werd aangenomen met 11 tegen 2 st. Inzake de jaarwedden van het personeel O. Werken, deelde de voorzitter mede, dat B. en W. voorstellen over te gaan tot in voering van rang-arbeiders en gaf daarvan een nadere toelichting, waarna tot het Voorgestelde werd besloten. Betreffende subsidie aan muziekcorpsen werd het bedrag per concert verhoogd van f. 20 op f. 25. Op voorstel van de commissie en na een warm pleidooi van mr. Goudsmit werd met 76 st. besloten een subsidie van f. 250 voor instandhouding van de Leidsche Hout toe te staan. Met 76 St. weggesloten tot wijziging van den naam Burg. ;Armbestuur in „Bur gerlijke instelling \U '/Weldadigheid Het voorstel v. d. Post om verlaging van de post f. 20.000 overboeking van den ka- pltaaldienst van voor 1941 en '42 bestemde gelden tot f. 10,000 werd met 103 st. ver worpen. Het voorstel van B. en W. om de ge meentefondsbelasting te verlagen met 4"/o werd aangenomen met 76 st. Tot slot werd de begrooting met alg. st. aangenomen. De kosten per leerling van het O. L. on derwijs werden vastgesteld op f. 16.13. Tot onderwijzeres aan de O. L. school werd benoemd mej. M. C. Benjamins (wachtgeldster). Na een korte rondvraag volgde sluiting. Verschillende astronomische en chronologische gegevens voor het Nieuwe Jaar. Geen enkele zons- of maansverduistering in Nederland te zien. De donkere dagen voor Kerstmis zijn weer voorbij: de dagen lengen nu snel. Ster 3' grootte, ol kldscr Ster '/a 2* grootte. Ster I* gr. 12— Melkweg Cms MHIEMWN LAATSTE KVÜRT1ER mOVE KAAK konden wij bej'lar; leggen op een partij WOLLEN 2 PERSOONS DEKENS, welke alle iets beschadigd zijn, d:clh de prijisen maken alles goed. 5429 PRACHT DEKEN 160 x 210 4.Q0 en 5.50 PRACHT DEKEN, rose en zalm, 170 x 220 6.25 en 6.75 JW ZIET ONZE ETALAGES MET SPOTKOOPJES! Het kaartje, dat hier naast staat, stelt den sterrenhemel in Midden- Nederland voor. en wel op 1 Januari 1940, des avonds te acht uur middelbare tijd, hetgeen gelijk is aan 2 h 41 min. sterretijd. DE ZON. De donkere dagen voor Kerstmis zijn nu terdege voorbij: de zon stijgt weer! Haar zuiderdecli natie, op 1 1 nog 23 gr. 4' bedragende, is aan het einde der maand al ver minderd tot 17 gr. 37'; dientengevolge is de meri- dlaans- of middaghoogte van dit hemellichaam, op den eersten dag des jaars nog maar 14 gr. 56' be dragende, op den laatsten dag dezer maand al weer tot 20 gr. 23' gestegen. De dagboog der zon, 1 I 7 h. 50 min. bedragende (op: 8.08, onder: 15.58is 31 I reeds weer 9 h 0 min. geworden (op: 7.44; onder: 18.44). DE TIJDVEREFFENING. Een vergelijking van de winsten voor en na den meridiaansdoorgang, of den middag iwat immers hetzelfde wil zeggen' leert verder dat de tijdwinst des avonds, bij zons ondergang. aanzienlijk grooter is dan des morgens: 46 minuten, tegenover slechts 24 minuten; dit is een gevolg van de zgn. tijdvereffening. Onze uurwerken loopen namelijk niet met de zon gelijk (geheel afgezien nog van den zomertijd!) om dat de zon niet altijd even snel in haar baan loopt; daarom regelen wij onze klokken naar een, denkbeeldige, zgn. mid delbare zon. De werkelijke of ware zon loopt nu eens vóór. dan weer achter bij deze denkbeeldige, maar nauwkeurig-regelmatig loopende, middelbare zon. Op 1 Januari be draagt het verschil tusschen ware en denk beeldige zon, de tijdvereffening, 3 minuten; den 31en Januari ls zij 13'/2 minuut. Dit be- teehent, dat de zon niet alleen werkelijk langer boven den horizont blijft, als gevolg van haar hoogeren stand, maar tevens, dat zij, tengevolge van deze tijdvereffening, ook nog schijnbaar 10 minuten later onder gaat! Zoodat deze twee tijdwinsten bij den ondergang dus samenwerken: bij de zons opkomst, des morgens, werkt de tljdvereffe- ning In Januari natuurlijk ln omgekeerden zin: zij vertraagt als het ware het vroeger opkomen van de zon. Maar dat merken de meeste menschen niet zoo DE MAAN. Het is vijf maal maan ln deze maand: 2 I L.K.; 9 1 SM.; 17 I E.K.; 24 I V M. en 31 I weer L.K. Drie van deze vijf vallen echter bulten den kaartrand: slechts het Eerste Kwartier van den 17en en de Volle Maan van den 23en konden op de teekening komen. DE PLANETEN. Daarentegen hebben we deze maand alle vier de groote, met het bloote oog zlchbare, planeten op onze tekening, al staat de zéér heldere Venus (m - -3.4 dan buiten den kaartrand, omdat zij 1 I om 8 h 00 reeds even onder is! Mars en Jupiter staan, dicht bij elkaar, in de Visschen; den 7en Januari passeert Mars I gr. ten Noorden van Jupi ter. De bovenste is dan Mars, ook te onder kennen aan de roode kleur. Jupiter is ech ter verreweg de helderste: -1,9 tegenover Mars slechts 0.8. Saturnus, van de helderheid 0.7, is thans, evenals de andere drie, avondster; hij staat nu ook in de Visschen, zoodat de heele pla- netentamille op één na hier vlak bij el kaar is. BIJZONDERE VERSCHIJNSELEN. Omstreeks 2—3 Januari ontmoeten wij een meteorietenzwerm, dien men gewoon lijk naar de ligging van zijn uitstralings punt of radiant, die der Bootiden of Draco- niden noemt, naar de sterrebeelden Boötes, den Ossenhoeder, of Draco, den Draak. Som- W«tt«U]k Ingr.cbrtv.n bij hre Bur.au Indu.trieclta Eigendom onder No. •54222 ZUID wijlen komt men ook den naam Quadrantl- den tegen, naar het thans niet meer erken de sterrenbeeld Muurquadrant. De radiant is op ons kaartje geteekend: de vallende sterren beschrijven lange, snelle banen; het zijn er zoo om ten naaste bij 7 per uur. HET ASTRONOMISCHE EN CHRONOLO GISCHE JAAR 1940. Het gulden getal is voor dit jaar III: de Epaeta 21: de Zondagsletters zijn G en F (in een schrikkeljaar zijn er twee) de Zonne cyclus is 17, de Romeinsche Indictie 8 en het jaar der Jullaansche Periode 6653. Deze gegevens zijn voor den chronoloog van be lang: een populaire uiteenzetting hunner beteekenis zou ons hier te ver voeren en te veel plaatsruimte vergen. Het Mohammedaansche nieuwe Jaar (1359) vangt aan de 10e Februari; Goede Vrijdag is op 22 Maart; Paschen op 24 en 25 Maart; Hemelvaartsdag 2 Mei; Pinksteren 12 Mei. Het Joodsche nieuwjaar (5701) begint 3 Oc tober; de eerste vastendag (van de maand Ramadan) der Mohammedanen valt ook op 3 October, en Kerstmis valt op Woensdag 25 en Donderdag 26 December. De astronomische Lente, als wanneer de Zon het teeken Ariës of Ram van den Zodiac of Dierenriem binnentreedt, vangt aan op 20 Maart, te 18 h; de astronomische Zomer (Cancer, of Kreeft) op 21 Juni 14 h; de astronomische Herfst (Libra of de Weeg schaal) op 23 September 5 li en de astrono mische Winter (Capricornus of de Steen bok) op 22 December 00 h. Den 2en Januari staat de aarde in het perihelion, d.w.z. dan staat onze woonpla- neet het dichtst bij de zon: de afstand is dan „slechts" 147.000.000 km.; den 4en Juli staat zij in het aphelion, d.w.z. zoo ver mo gelijk van de zon af: 152.000.000 km. Het verschil in tijd tusschen perihelion en aphe lion, dat het zonnelicht noodlg heeft om de aarde te bereiken, bedraagt: 17 seconden; nl. 8 min. 10 sec. en 8 min. 27 sec. Mercurius (omdat deze slechts zelden goed zichtbaar is, teekenen wij hem niet op onze kaartjes) heelt zijn grootste Oostelijke elongaties op 28 Februari. 24 Juni en 20 Oc tober; z'n grootste Westelijke elongaties op 12 April, 10 Augustus en 28 November. Om streeks 28 Februari maakt men nog de beste kansen hein te zien. Venus' grootste Oostelijke elongatle valt 17 April; haar grootste helderheid 20 Mei en 2 Aug.; grootste Westelijke elongatie 5 Sep tember. VERDUISTERINGEN. Er zullen in 1940 twee verduisteringen zijn. beide van de z o n en geen van belden in ons werelddeel zichtbaar De lijn der ringvormigheid loopt bij de zonsverduiste ring van 7 April over de Zuidelijke Staten van Noord-Amerika: die der totaliteit van 1 October over de Noordelijke Staten van Zuid-Amerika en over Zuld-Afrika. Varkev .straat 171 Leendert, Z. van M. van Duijn en L. van den Oever, Blommersstraat 23 Maarten, Z. van M. van Duijn en L. van den Oever, Blommersstraat 23 Jannetje, D. van F. Kuyt en E. Hus, Duinpad 23 Heultje, D. van J. Onderwater en M. van Muijen. Wassen.- weg 9a Jacoba. D. van C. van der Plas en C. Schaap. Zuidstraat 87 Janna Grietje, D. van L. Haasnoot en A. J. Durieux. Kamperfoe- llestraat 3 Alijda. D. van H. de Jong en J. S. de Mooij, N. Command.laan. Overleden: Leendert van den Oever 77 j„ echtg. van M. den Haas. Blommersstraat 30 Lena Haasnoot 76 j„ echtg van D Kuijt. Ro- meinenstr. 10 Dirkje Remmelzwaal 43 j„ echtg. van J. Plokker. Schev.straat 20. Gehuwd: J. F. Aanhane en H. van Oosten, Katwijk aan den Rijn. Ondertrouwd: D. van der Plas. Baljuwstraat 16 d en P. Vlieland. Oostpad 17 J. van der Plas, Hessenstraat 1 en A. de Jong. Slulsweg No. 59. Gisteravond genoot een tot in alle hoeken bezet Nova-theater van de het pu bliek overal veroverende film ,,'t Zit ln de lucht". Er is door de aanwezige burgers en militairen bijzonder genoten. Vooraf draaide „Zijn vader gewroken", een film met een zeer spannende strekking. KATWIJK. Burgerlijke Stand Geborer Arendje Johanna, D van C. van Beelen en G. Harteveld Duinstraat 100 Cor nells, Z. van D .van Duijn en T. Vlieland, S. KATWIJK AAN ZEE. Vergadering van Schippers-eigenaars. Deze vergadering had in Casa Cara plaats onder leiding van den voorzitter den heer E. Remmelzwaal. Eerst werd besproken de vraag, of er na nieuwjaar ter trawlvisscherij gevaren zal worden. Óver het algemeen was men van meening. dat een loonende exploi tatie niet te verwachten is. Van de besom mingen moeten te hooge kosten af voor ver zekering, enz.: men is niet kapitaalkrachtig genoeg, om tekorten te dekken Ook is er op zee een te klein gebied, dat bevischbaar is wegens de gelegde mijnen in de Noordzee, vooral nu er in de laatste dagen door de Reeds hebben velen, die het wisten, En die ln smaak zich niet vergisten, Ervoor gezorgd, dat ze 't niet misten. Voordat de koffie werd gezet, 't Is onafscheidelijk verbonden, Met gezelligheid en grage monden, Met Oud en Nieuw, met vreuigdestonden, Van Tomgeren's gesorteerd banket. Per pond 55 cent. 5434 Per blik van drie pond f. 1.50 (Ingez. Med.) begint onze grote 5456 VISSERIJSCHOOL KATWIJK AAN ZEE. ZU. die de lessen voor het dipl. van stuur man, schipper of motordr. wensen te volgen, dienen zich binnen enkele dagen aan te melden. Bij de cursussen Engels en voorbe reiding zijn nog enkele plaatsen over. Ook voor 1.1. beneden 18 Jaar thans dagel. onderr. in splitsen, knopen, breien, roeien, enz. De uitwijk- en radiofrasen vangen nu aan. 5468 Engelschen langs de Oostkust van Engeland een nieuw mijnenveld is aangelegd. De heer E. de Jong, secretaris der ver- eeniging, gal, naar aanleiding van de offi cieele kaart van de Noordzee, waarop ge vaarlijke gebieden zijn aangegeven een be schouwing, hoe de situatie nu gesteld is. Het gevaarlijkste punt van het mijnenveld ligt op 53 er N B en 3 gr. 16' O.L. 50 a 60 mijl ten N W. van IJmuiden. Bij slecht weer of slecht zicht, of als men ..steken" moet, kan men zeer gemakkelijk op die plaats ver rellen en met het mijnenveld in aanraking komen. In den wereldoorlog van 19141918 lagen voor zover mogelijk NOG EENS DE LAGE PRIJZEN VAN VOOR DE OORLOG Woninginrichting P. v. DUIJVENBODEN, Blommersstraat 14 - Katwijk aan Zee. toen bij de grenzen van de mijnenvelden het lichtschip Zuid, het lichtschip Terschelling en het lichtschip Noord, waardoor de veilig heid der visschers bevorderd werd Ge vraagd werd nu, ol het niet mogelijk zou zijn om het gevaarlijke punt aan te dulden door middel van de verankering van een lichtbrulboei, wat de veiligheid enorm ver- hoogen zou en de vlsscherij ten goede zou komen. Het 12-jarig zoontje van den heer v. A. uit de Zuidstraat heeft met sleetje rij den een sleutelbeen gebroken. Na medische hulp is hij ter verdere behandeling naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht. Voor den waterschout mr. R. War- moltz heeft de monstering plaats gehad voor den eersten logger voor het jaar 1940, die ter trawlvi:scherij zal gaan. Het is de K.W. 35,, schipper D. van Beelen van den reeder E. Remmelzwaal. LEIDSCHENDAM. Bij den dienst van openbare werken zijn plannen in voorbereiding tot demping van de sloot loopende achter de huizen van de Veenestraat even zijde. Tegen een aantal melkslijters is pro cesverbaal opgemaakt wegens het bezorgen van melk op den Eersten Kerstdag. Het Blad voor Katwijk en Omstreken Geeit Uw advertentiën en abonnementen op aan den agent die alle inlichtingen verstrekt. zijn te KATWIJK verkrijgbaar bij Boekhandel „DE VOLHARDING", Voorstraat 18, Katwijk aan Zee. LISSE. De heer C. M. Grullemans Sr. overleden. Gisteren is hier op ruim 78-jarigen leef tijd overleden de heer C. 1W Grullemans Sr. In de bloemenwereld is de heer Grulle mans zeer bekend. Hij heeft zijn bloem- bollenbedrijf mogen zien uitgroeien tot een N V. met wereldreputa'ie en nog wel een der meest vooraanstaande bedrijven in onze gemeentj genoemd worden. Verscheidene jar?n is de heer Grullemans voorzitter geweest van de afd. Lisse der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. Op Nieuwjaarsdag zal het stoffelijk over schot op de Oude Begraafplaats ter aarde worden besteld. 2—4

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 14