BINNENLAND De aardbeving in Turkije LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 30 December 1939 Vierde Blad No. 24468 80ste Jaargang Naar nauwe economische samenwerking met Belgie Het zweefvliegen weer toegestaan L. F. J.M. baron van Voorst tot Voorst ten grave gedragen Ned. Chr. Reisvereeniging Reeds 30.000 slachtoffers HET BEZOEK VAN MINISTER STEENBERGHE AAN BRUSSEL. Minister Steenberghe is gisteren bij zijn bezoek aan den Belgischen minis ter van economische zaken, den heer Sap te Brussel, vergezeld geweest van den heer Lamping, directeur der han- delsaccoorden. Minister Steenberghe heeft besprekingen gevoerd met minis ter Sap en minister Spaak, minister van buitenlandsche zaken en van den buitenlandschen handel over nauwe sa menwerking op economisch gebied tus- schen beide landen. De besprekingen waren een vervolg op die, welke minister Sap onlangs in Den Haag heeft gevoerd. Minister en mevr. Sap boden een dejeu ner aan, waaraan naast bovengenoemde heeren en Hr. Ms. gezant te Brussel, mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, o.a. minister-president Pierlot en de mi nister van koloniën De Vleeschauwer aan zaten. Gisteravond zijn minister Steenberghe en de heer Lamping met den sneltrein uit Brussel, die 35 minuten vertraging had, in Den Haag teruggekeerd. MAAR ER ZIJN BEPERKINGEN OPGELEGD. De minister van waterstaat heeft beslo ten, na overleg met den commandant der luchtverdediging, zijn beschikking van 1 September tot wederopzeggens in zoo verre buiten werking te stellen, dat het gebruik van zweefvliegtuigen wederom zal zijn toegestaan op de voor het gebruik van zweefvliegtuigen aangewezen terreinen, on der bepaalde voorwaarden. Indien het terrein onder bevel van een vliegparkcommandant staat, moet voor den aanvang van het zweefvliegen diens toe stemming zijn verkregen. De gebruikers van zweefvliegtuigen zijn onderworpen aan de door dien commandant te stellen rege len. Het zweefvliegen mag uitsluitend ge schieden, indien de opstijging van de zweefvliegtuigen wordt bewerkstelligd: a. met nlet-mechanlsche middelen; b. met een rijdende auto en met be hulp van een keerrol, uitgezonderd voor wat betreft de luchtvaartterreinen Tpenburg en Vlissingen; c. met een lier en met behulp van een keerrol. Het zweefvliegen mag slechts worden be oefend in het tijdvak tusschen zonsop komst en zonsondergang, terwijl de hoogte van de laagste wolken tenminste 500 M. en het horizontale zicht ten minste 3000 M. moet bedragen. Er mag met zweefvliegtuigen niet worden gevlogen op een grootere hoogte dan 200 M. boven het terrein en niet verder dan op een afstand van 200 M. gerekend van de grens van het terrein. De onderkant van den romp en van de vleugels, alsmede het richtingsroer van de te gebruiken zweefvliegtuigen behooren voor een goede herkenning oranje te zijn geschilderd. Gisteren geschiedde met groot ceremo nieel de bijzetting van het stoffelijk over schot van het lid der Eerste Kamer C. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst, lid van de Tweede Kamer, oud-gedeputeerde van Gelderland, baljuw der souvereine orde van Malta, balije Nederland, in het familiegraf te Duistervoorde, bij Twello. Na de kerkelijke plechtigheid sprak aan de groeve mr. W. M. van Lanschot, lid der Eerste Kamer, voorzitter van de R.K. Ka merfractie een woord tot herdenking van den ontslapene. Spr. bracht namens de fractie een eerbiedige hulde aan den trou wen collega en edelen en oprechten vriend, wiens goedheid doorstraalde in alles en den stempel zette op zijn persoon. Een schoonzoon van den overledene, dr. R. V. M. Freiherr von Rcdwitz Jordan, dankte allen. DE HULP AAN FINLAND. Wat zal Nederland doen? Het Eerste Kamerlid Van Embden heeft den voorzitter van den raad van ministers de volgende vragen gesteld: Heeft de regeering reeds nader haar hou ding bepaald tegenover de resolutie, welke de assemblee van den Volkenbond op 14 December j.l. mede met Nederlands stem heelt aangenomen en waarin op moreele en rechtsgronden een dringend beroep wordt gedaan op ieder lid van den Volkenbond om Finland materieelen en humanitairen steun te verleenen? Zoo ja, is die houding dan gelijk aan die van het 12-tal staten, hetwelk bereids ma terieelen steun heeft toegezegd, waaronder laatstelijk Zwitserland, welks regeering 100 000 francs aan het Finsche roode kruis deed toekomen? Is de regeering voornemens, het verleenen van steun van de soort als laatstbedoelde met grooten spoed te bevorderen? Een in het buitenland gevestigd Neder lander heeft, naar de „Tel." meldt, uit bc wondering voor den moed. waarmee het Finsche volk zijn onafhankelijkheid verde digt, een bedrag van f. 50.000 ter beschik king van de Finsche regeering gesteld. DE ALGEMEENE VERGADERING. Onder presidium van dr. A. v. Deursen van Groningen werd heden te 's-Graven- hage de Jaarlijksche algemeene vergade ring gehouden van de Ned. Chr. Reisver eeniging. De voorzitter opende hedenmorgen de vergadering op gebruikelijke wijze en hield hierna de openingsrede, waarin hij er allereerst op wees dat de vereeniging voor- loopig haar reizen tot Nederland sal moe ten bepalen. De commissie voor de reizen en voor propaganda en uitbreiding hebben ter voorbereiding daarvan veel en loffelijk werk gedaan Inzonderheid een reisver eeniging moet zich in deze dagen aanpas sen aan de moeilijke omstandigheden maar ook haar organisatie zoodanig intact hou den dat zij gereed is als weer betere tijden aanbreken. Spreker wees op de moeilijkheden waarmede de vereeniging sedert het uitbreken van de mobilisatie heeft moeten worstelen en bracht in dit verband hulde aan den secretaris den heer H. A. Dijkstra voor wat hij terzake heeft gedaan. De ver eeniging zal ónder alle omstandigheden trouw blijven aan haar doel: het schoone van Gods schepping en de rijkdom der cul tuur aan haar leden te doen zien. In de gesteldheid van zuivere onbevangenheid die het deel is van ieder tot wie het Kind gekomen is. zal er ook zoo besloot spr. glans zijn in ons leven in duistere dagen en gaat de vereeniging met een gerust hart de toe komst tegen. Hierna kwam het Jaarverslag van den secr., den heer H. A. Dijkstra van Den Haag aan de orde. Het werd tevoren in druk aan de leden toegezonden. We ontleenen daaraan dat het aantal deelnemers aan de groepsreizen en dat der particulier rei- zenden totaal bedroeg 5242 zijnde een ver meerdering van 391. De vereeniging heeft in sterke mate in het afgeloopen kwartaal de ongunst der tijden ondervonden en haar personeel moest belangrijk worden inge krompen. Het verslag werd goedgekeurd evenals het financieel verslag. De afd. Den Haag en Lelden werden aan gewezen om de commissie van controle te vormen. De begrooting werd vastgesteld met een eindcijfer van f. 16.000.en een geraamde contributie-opbrengst van 1.15.000. De aftredende leden van het hoofdbe stuur, de heeren mr. dr. J. v. Bruggen te Heemstede, T. K. Roosjen te Bloemendaal, C. H. Sonneveld te Den Haag en H. A, Dijkstra te Den Haag werden herkozen. SPECIALE AUTOWEGEN IN NEDERLAND. Bespreking in Den Haag. De Nederlandsche Vereeniging voor spe ciale Autowegen (Nevas) heeft gisteren haar Jaarlijksche vergadering gehouden in het gebouw van het Kon. Instituut van inge nieurs te 's Gravenhage. Bij den aanvang wijdde de voorzitter, mr, dr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello, woorden van nagedachtenis aan wijlen den heer J. van der Mogeln Tzn.. die van de op richting der vereeniging (192?) tot begin 1931 het voorzitterschap hiervan heeft ver vuld. Hulde bracht spr. verder aan den initia tiefnemer tot speciale autowegen, den secretaris-penningmeester der vereeniging, den heer S. ten Bokkel Huining, die onlangs 70 jaar is geworden. Vervolgens bracht de heer 8. ten Bokkel Huining het jaarverslag uit. Ir. J. Th. van Rosse .lid van het bestuur, sprak vervolgens over het onderwerp „Wat nog aan ons wegennet ontbreekt". Met waardeering getuigde spreker om. van den aanleg van eenige op het rijks wegenplan voorkomende en ten deele reeds voltooide speciale autowegen, zooals de weg den Haag—GoudaUtrecht en die van Am sterdam tot Sassenheim. De doortrekking van laatstbedoelden weg Oostelijk lang Lei den, namelijk van Burgerveen tot Ypenburg, waar hij zal aansluiten op den weg Den HaagDelftRotterdam, zooals dit traject van den aanvang af door de vereeniging voor speciale autowegen is bepleit zal nu eindelijk tot stand komen, waarbij spreker opmerkte, dat het traject Haagsche Schouw 's Gravenhage met zijn tallooze zijwegen en diverse kruisingen a niveau voor het doorgaand verkeer nimmer geschikt te maken zou zijn, terwijl bovendien voor het rechtstreeksche autoverkeer tusschen Am sterdam en Rotterdam de route ten Westen van Leiden een oneconomische omweg be- teekent. Dat men een onzer drukste wegen, n.l. Den HaagRotterdam, zonder scheiding tusschen de beide rijrichtingen heeft uit gevoerd, is onbegrijpelijk, doch nog onbe grijpelijker is. dat men daarop uitwegen heeft toegelaten zoodat af en toe boeren karren met paard bespannen, zich op den autoweg begeven. Parkeerstrooken heeft men daar eerst aangelegd, nadat herhaaldelijk ongevallen als gevolg van botsing met een stilstaande auto waren geschiedt. De speciale autoweg is een Nederlandsche vinding, die reeds uit 1919 dateert. Evenwel heeft men hier te lande tot medio 1933 ge wacht met den aanleg dezer wegen. Hierna volgde een debat over verschil lende bijzonderheden van deze uiteenzet ting. Nadat de sprekers door den heer van Rosse waren beantwoord, werd de vergade ring gesloten. LICHAMELIJKE OPVOEDING EN MUZIEKONDERWIJS BEPLEIT. De heer L. Welling voor de Vereeniging voor M.U.L.O. In de gisteren te Den Haag gehouden al gemeene jaarlijksche vergadering van de Vereeniging voor M.U.L.O. heeft de heer L. Welling, hoofdinspecteur in de derde in spectie te Groningen, een voordracht ge houden over: „Is op de U.L.O.-school ver nieuwing noodig en mogelijk?" Hierin zette spreker als zijn meening uit een, dat veel nuttelooze en tijdroovende leerstof onderwezen wordt. Veel beter zou deze tijd besteed kunnen worden aan li chamelijke opvoeding en muziekonderwijs. Dit is geen kwestie van geld, zooals men wel eens beweert, maar een zaak. die men moet zien als een kwestie van groot gewicht. Vervolgens wees spreker op de noodzaak, het onderwijs te richten op de meerderheid niet op de kleine minderheid, die later een universitaire studie zal gaan volgen. Talen kennis. vooral van de Nederlandsche taal. moet bevorderd worden. Spreker gaf tot slot nog eenige zijns inziens voor verbete ring vatbare onderdeelen van het onderwijs aan. STEUN AAN DE BLOEMKWEEKERIJ. Aankoop van productep van eigen teelt. Op grond van de crlslsaankoopbeschik- king 1939 heeft de minister van Economi sche Zaken voor het kalenderjaar 1939 f. 250.000 en voor het kalenderjaar 1940 f. 431.000 beschikbaar gesteld om van eigen teelt afkomstige bloemkweekerij-producten aan te koopen. DE KEURING VAN ZAAIZADEN. Er wordt een commissie van advies benoemd. Het Tweede Kamerlid Wijnkoop heeft gevraagd 1. Heeft de minister er zich rekenschap van gegeven, dat door het mislukken van de pogingen der commissie-Rutgers om eenheid te brengen in het keuringswezen van zaalzaden een toestand is ontstaan, die vooral schadelijk is voor de belangen der zaaizaad-telers? 2. Is het den minister bekend dat de be doelde toestand den zaai-zaadhandel de gelegenheid geeft om door niet anders dan uitsluitend B.K.Z. gekeurd zaaizaad te koopen, de zaadtelers meer en meer aan de B.K.Z. te binden, zoodat die telers zich geheel naar het uiteraard eenzijdig optreden van den handel hebben te voegen? 3. Wil de minister maatregelen nemen, waardoor aan dezen thans bestaanden toe stand een eind wordt gemaakt in dier voe ge dat de belangen der telers niet worden belemmerd door de dwingende bepalingen van den zaadhandel? 4. Is de minister bereid te bevorderen dat de N.A.K. het aangewezen officieele lichaam blijft om de ultvoer-certificaten te verzorgen? Hierop heeft de minister van economische zaken als volgt geantwoord: 1. Het mislukken der pogingen om langs den weg van wederzijdsch overleg tot een heid te komen op het gebied van de keu ring van zaaizaad en pootgoed is nadeelig voor teler en handelaar. In verband hiermede zal de minister zich in voorkomende gevallen doen bijstaan door een commissie van advies voor tuin- bouwzaden, waarin naast de overheid ook het hierbij betrokken bedrijfsleven in zijn verschillende nuanceeringen vertegenwoor digd is. 2. Het is den minister bekend, dat zich eenige gevallen voordoen als in deze vraag medegedeeld. 3 Naar het aanvankelijk inzicht van den minister ligt op het terrein voorshands geen taak voor de overheid. 4. Bij Kon. Besluit van 24 December 1932 is op grond van de pootaardappelenwet de N A.K. aangewezen als het keuringsinsti tuut, dat bevoegd is om merken en teeke nen uit te reiken als bedoeld in artikel 4 van die wet. Het ligt niet in de bedoeling in dezen toestand verandering te brengen. SUIKER OP BON 11. Gedurende het tijdvak van heden tot en met Vrijdag 19 Januari geeft de met „11" genummerde bon der rijksdistributiekaart recht op het koopen van een kilogram suiker. PRINSELIJKE GIFT VOOR HET BIO-VAC ANTIEOORD. De directeur van den Nederlandschen Bioscoopbond heeft van Prinses Juliana en Prins Bernhard een brief ontvangen. waar- In Zij uiting gaven aan hun sympathie voor de stichting „Bio-vacantieoord". Deze brief was vergezeld van een belangrijke gift voor deze stichting. OLIESLAGERIJEN EN TARWEMEEL- FABRIEKEN WORDEN NIET BEVOORDEELD. Het Tweede Kamerlid Weitkamp heeft onlangs de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat de olieslagerijen en tarwelmeelfabrieken, behalve van de voor deze bedrijven van belang zijnde contin- genteeringen, ook van andere maatregelen bijzonder voordeel ondervinden? 2. Is het met name waar, dat deze in dustrieën, In tegenstelling met de land bouwbedrijven, de vrije beschikking over haar afvalproducten behouden, zoodat zij deze op de vrije markt naar eigen goed vinden kunnen verhandelen? Hierop heeft de minister van Economi sche Zaken als volgt geantwoord: 1. De eerste vraag wordt ontkennend beantwoord. Daarbij wil de minister er op wijzen, dat de contingenteering van den invoer van veekoeken sedert begin Septem ber op zoodanige wijze wordt toegepast.dat van daadwerkelijke beperking van den in voer geen sprake meer is, terwijl ten aan zien van tarwebloem moge worden opge merkt, dat formeel de invoer hiervan niet is gecontlngenteerd, doch dat wel eenige beperkende maatregelen op grond van de landbouw-crisiswet 1933 zijn getroffen met betrekking tot den import en de verwer king van buitenlandsohe bloem, welke maatregelen echter voortvloeien uit de in gevolge de vorengenoemde wet voor de in- heemsche tarweteelt getroffen steunmaat regelen. 2. Ook de tweede vraag moet de mi nister ontkennend beantwoorden. Noch de olie-productie, noch de tarwemeelfabrie- ken mogen haar afvalproducten naar eigen goedvinden op de vrije markt verhandelen. Beide industrieën zijn bij aflevering van deze producten aan van overheidswege ge stelde regelen gebonden en wat de prijzen dier producten aangaat, zijn met de betref fende industrieën afspraken gemaakt. COMITÉ VAN GRAANHANDELAREN. In de te Rotterdam gehouden algemeene vergadering van het Comité van Graan handelaren werd het lid van het bestuur, de heer C. van Stolk tot voorzitter gekozen, als opvolger van den heer G. van Stolk. die als zoodanig bedankt had. De heer G. van Stolk werd daarop herko zen als bestuurslid, zoodat de samenstel ling van het bestuur ongewijzigd bleef. De laatste schatting, welke gister middag gepubliceerd is, stelt het aan tal slachtoffers van de aardbeving in Turkije op meer dan 30.000, waarvan het grootste gedeelte gedood is. Het instorten van bruggen, de vernielde spoorwegen en de bevroren wegen maken het vervoer van de reddingsploegen nog moeilijker. De directeur van het observatorium te Istanboei verklaart, dat de schokken zich de komende tien dagen, en wellicht nog langer, zullen herhalen. De eerste ooggetulgenverhalen uit het aardbevingsgebied maken alle melding van den verschrikkelijken noodtoestand, die heerscht onder de dakloozen, die in de open lucht moeten kampeeren. geen levens middelen hebben en wachten op de aan komst der hulpcolonnes De eerste zware aardschok verraste overal de in slaap zijn de menschen en bedolf hen onder de pui- nen der instortende huizen. Op hetzelfde oogenbiik werden alle ver bindingen met de buitenwereld verbroken. De verbindingen met het aardbevings gebied zijn nog niet hersteld Een hulpco lonne uit Ankara, waarbij zich de minis ters van binnenlandsche zaken en volks welvaart bevinden, is op weg naar de ge teisterde streken. De trein is echter geblok keerd door sneeuw op het station Silvas. Een andere trein met hulp is eveneens opgehouden door de sneeuwmassa's. De troepen en de bevolking geven zich alle moeite om de wegen vrij te maken voor de vrachtauto's. Het ligt in het voornemen vliegtuigen te gebruiken om levensmiddelen en medica menten naar het gebied te brengen Er is een bevel gegeven tot algemeene mobili satie der militaire en civiele Instanties in de omgeving van de getroffen gebieden, aangezien de toestand der dakloozen voortdurend erger wordt tengevolge van den weerstoestand en de verbroken ver bindingen, terwijl het brengen van hulp door den strengen winter de allergrootste moeilijkheden ontmoet. De dagbladen hebben een oproep uitge geven om hulp te bieden. Volgens door de „United Press" uit het dorp Tomruk ontvangen berichten, zouden hier slechts 3 overlevenden zijn op een bevolking van 350 zielen. Uit Sara wordt bericht, dat daar 1500 dooden te betreuren zijn., terwijl duizend huizen verwoest werden. Vele dorpen zouden, zoo wordt gemeld van het aardoppervlak verdwenen zijn, zonder een spoor achter te laten. De stad Gumushane ten Z.O. van Er- zlndjan heeft 12 aardschokken waargeno men. Alle militairen en alle regeerings- employé's in de Oostelijke provincies zijn gemobiliseerd om deel te nemen aan het reddingswerk Aangezien het weer buitengewoon koud is kunnen de geredden onmogelijk in ten ten leven Daarom hebben verscheiden ste den in Centraal- en Zuid-Anatollë zich bereid verklaard, om den vluchtelingen uit de geteisterde gebieden onderdak te ver schaffen. Met het oog op de nationale ramp, waar bij duizenden burgers om het leven geko men zijn, zijn alle feestelijkheden, zoowel publieke ais particuliere, met Oudejaars avond en Nieuwjaar afgelast, ten teeken van rouw. Er wordt bij de bevolking op aangedron gen. om het geld, dat anders aan de fees telijkheden besteed zou worden, te benut ten tot het stichten van een fonds voor de slachtoffers van de aardbeving. De Britsche koning, president Roosevelt, president Lebrun en tal van andere staats hoofden hebben telegrammen van deelne ming naar Ankara gezonden. EERSTE HULP. Nader wordt aan „United Press" gemeld: Tengevolge van de bijna bovenmensche- Ujke Inspanning, die men heeft aangewend is men er in geslaagd, om gistermiddag de treinverbinding met Erzindjan te herstel len. Twee hulptreinen uit Silvas kwamen te Erzindjan aan. President Inoenoe, de ministers van ge zondheid en binnenlandsche zaken en ge neraal Orbay van het ationale hulpcomité, en ook vele andere autoriteiten bevonden zich in den eersten trein. Onmiddellijk na aankomst is het red- dings- en hulpwerk voor de getroffen be volking georganiseerd. Onder de dooden bevinden zich vele Ita lianen die in de kolenmijnen van Trebi- zonde werkten. De Roemeensche regeering heeft beslo ten. voor tien millioen lei aan levensmid delen en eerste levensbehoeften naar Tur kije te zenden, om den nood der slachtof fers van de aardbeving te verlichten. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR ARMENZORG EN WELDADIGHEID. In de te Den Haag gehouden algemeene vergadering der Nederlandsche Vereeni ging voor Armenzorg en Weldadigheid zijn tot bestuursleden gekozen: dr. L. J. M. Beel te Eindhoven, mevr. M. Beets-Schroter te Hengelo, A. C. de Bruin te Utrecht, L. Hoejenbos te 's-Gravenhage ,mevr. Ch. C. Polak-Rosenbeyg te Amsterdam en dr. F. M. G. van Walsem te Rotterdam. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld omtrent de organisatie en practijk der steunverleening in de huidige omstandig heden. EEN NIEUW STOPTEEKEN. De ambtenaren van de Rijksverkeersin spectie, die ingevolge artikel 8 van de Rij- tijdenwet en artikel 65, eerste lid. van de Wet Autovervoer Personen zijn belast met de opsporing van overtredingen van daarbij getroffen of daarop steunende regelingen, zullen voortaan als teeken, bij het vertoo- nen waarvan bestuurders van motorrijtui gen het motorrijtuig moeten doen stil houden, zooveel mogelijk gebruik maken van een schijf, geschilderd in de nationale kleuren, met een hart van 5 c.M. middel lijn in rood en daaromheen kringen ter breedte van 2'It c.M. in wit en blauw. DRIE MILITAIRE ARRONDISSEMENTEN INGESTELD. Bij Koninklijk besluit zijn drie militaire arrondissementen ingesteld: het arrondis sement 's-Gravenhage, omvattende de pro vincies Noord-Holland en Zuid-Holland, hoofdplaats 's-Gravenhage, het arrondis sement 's-Hertogenbosch, omvattende de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg, hoofdplaats 's-Hertogenbosch en het arrondissement Utrecht, omvattende alle overige provinciën hoofdplaats Utrecht Dit besluit treedt in werking op een door de Kroon nader te bepalen tijdstip. EEN GEMEENSCHAPPELIJK VOORZITTER. De heer A. van Wijnen te Gouda, voorzit ter van den Bond van Kaasproducenten, is benoemd tot voorzitter van het kaascon- trölestation Zuid-Holland voor volvette kaas te s'-Gravenhage, tot voorzitter van het kaascontrölestation Zuid-Holland-Bra bant te 's-Gravenhage, tot voorzitter Van het Botercontrölestation Zuid-Holland te 's-Gravenhage en tot voorzitter van het contrölestation voor zuivelproducten te Lel den. De vier betrokken vereeniglngen, die als zelfstandige organen elk een apart werk terrein op gelijksoortig gebied bestrijken en die reeds bij de laboratoriumwerkzaamhe den samengaan, streven reeds eenige jaren naar een nauwere samenwerking, hetgeen in de benoeming van een gemeenschappe- lijkcn voorzitter wordt uitgedrukt. Voorheen vervulde de heer J. v d Koogh te 's-Gravenhage, die eenigen tijd geleden is overleden, deze functies. „Tel." DE BEURS VOOR DEN DIAMANT HANDEL. Op 1 Januari zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de vereeniging Beurs voor den Diamanthandel te Amsterdam werd opge richt Wegens den wereldtoestand zal geen officieele herdenking van dit feit plaats vinden. VEREENIGING IJSBESTRIJDING UTRECHT. Op initiatief van de kamer van koophan del en fabrieken voor het gebied Utrecht is een aantal vooraanstaande handels- en nijverheidsondernemingen te Utrecht en omstreken overgegaan tot de oprichting van een vereeniging tot ijsbestrijding voor het sticht gevestigd te Utrecht ten kantore van genoemde kamer. De vereeniging stelt zich ten doel om zoo mogelijk met medewerking en steun van de overheid de ijsbestrijding op waterwegen, leidende van-, naar- en binnen de gemeente Utrecht, voor zoover een zooveel mogelijk onbelemmerd verkeer daarop voor het be drijfsleven van de gemeente Utrecht en om streken van voldoende gewicht is, ter hand te nemen. GEEN VERKOOP VAN ZEESCHEPEN NAAR HET BUITENLAND. Ingrijpen van de regeering. Het „Hbld." verneemt van ten deze wel ingelichte zijde, dat op het oogenbiik in regeeringskringen het standpunt wordtin genomen, dat Nederland in het geheel geen zeeschepen naar het buitenland moet verkoopen. die op eenigerlei wijze dienst baar kunnen worden gemaakt aan de be voorrading van ons land met levensmid delen, onontbeerlijke grondstoffen en an dere benoodigdheden. Van daar ook. dat de uitvoer van schepen door reederijen, die ze afgevoerd en door nieuwe hebben vervangen, wordt geweigerd. VERSPREIDE BERICHTEN. Johannes Irgens, die vroeger gezant is geweest te Londen. Brussel, 's-Gravenhage en Tome, is op 70-jariger leeftijd overleden. Ter gelegenheid van het lustrum van het Groningsche Studentencorps, dat dit jaar gevierd is. hebben het collegium van het Leidsche Studentencorps en de senaten van de studenten-corpora van Amsterdam, Utrecht en Delft gisteravond in hotel De Oude Doelen een maaltijd aan den Gro- ningschen Studentensenaat aangeboden. Zeg eens Victor, zou het niet verstan diger zijn Jan eerst na den oorlog een globe te geven? Het kan immers best zijn, dat de aarde dan een heel anderen vorm gekregen heeft.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13