LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 30 December 1939 VISSCHERIJ-BERICHTEN KERK- EN SCH00LNIEUWS Gemeenteraad Sassenheim Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten Voor Dammers NIEUWS UIT IJMUIDEN. (.Van onzen correspondent). Weekoverzicht. Nog een klein duwtje en het jaar 1939 is over de eindstreep. Dan beginnen wij weer met een nieuw Het wordt een sombere jaarwisseling, somber voor de reederi), somber voor den handel, som ber voor allen, wier bestaan van visscherij en vischhandel afhankelijk is. Wij hebben aan den gang van zaken van de laatste twee of drie maanden kunnen zien. op welke wijze het be drijf door den oorlog beïnvloed wordt; zooals het deze laatste maanden gegaan is. zal het ook wel de komende maanden gaan en als er verder niets gebeurt, mogen wij van geluk spreken. Er zal weinig visch komen en wat er wordt aange voerd. zal in hoofdzaak in 't binnenland geconsu meerd moeten worden. In zekeren zin is dit ge heel in het belang van ons economisch bestel. Een oorlog brengt nu eenmaal schaarschte aan alles met zich mede. ook voedselschaarschte en uit hoofde daarvan wordt onze voedselvoorzie ning het beste gediend, wanneer wij alles, wat wij zelf vangen, ook zelf opeten. De landen om ons heen die in den oorlog gewikkeld zijn. doen dat ook. Zoolang wij echter nog zoo ..dik"' ln onze levensmiddelen zitten als thans, is er echter nog niet de minste behoefte aan een uitvoerverbod. Uit den aard der zaak gaat er heel weinig de grens over. Het zou echter heelemaal niet vreemd zijn indien sommige landen hun invoerpolitiek. door den nood gedwongen, radicaal gingen wij zigen. Dit zou bijvoorbeeld het geval kunnen zijn met Frankrijk, dat voor de voedselvoorzie ning van zijn leger enorme hoeveelheden vleesch verslindt en waar een aanvulling met visoh zeer welkom zal zijn. De eigen visscherij kan daar voor niet voldoende zorgen, aangezien ook de Fransche visschersvloot en door de mobilisatie van duizenden zeevisschers èn door het feit, dat vele Fransche trawlers In Boulogne o.a. vijftig van de honderd als bij ons gerequireerü zijn voor mijnenvegers, een groot deel van haar capa citeit verloren heeft. Frankrijk zou dus wel wat Nederlandsche visch kunnen gebruiken, maar van een uitvoer van eenige beteekenis kan geen sprake zijn. zoolang de aanvoer zoo gering is en de kosten zoo hoog zijn. Met den vorigen Zaterdag meegeteld, hadden wij deze week slechts vier marktdagen en op slechts twee van deze vier marktdagen, n.l. Woensdag en Donderdag lagen er trawlers voor den kant en wel Woensdag zes en Donderdag drie Van dit negental hadden vier een mooie besomming n.l. de Erin f. 14.000. de Gloria bijna f.8000. de Petten f.7300 en de Norma Maria f. 11.500. Vooral de haring heeft deze reizen goed gemaakt. Er waren deze week 3450 kisten haring aan den afslag en ook nu werden weer mooie prijzen betaald. Voor den handel was er weinig bijzon ders. Woensdag was er veel dichte schelvisch. Daarvan hebben het meest geprofiteerd de Am- sterdamsche kooplieden en... de zeevogels, die zich te goed deden aan den afval van den aan den wal gestripte dichte visch. Onze trouwe gevleugelde gasten hebben Woensdagmorgen een heerlijk Kerstmaal gehad. DE HARING VISSCHERIJ. Zoo zijn dan ook de laatste twee haringvis- schers teruggekeerd. In de enkele nachten, dat de schepen nog gevlscht hebben, hebben ze zoo goed als niets meer gevangen. De tijd voor de Engelsche walvisscherij is dan ook reeds lang voorbij. Onder normale omstandigheden zou een groot gedeelte van de vloot de afgeloopen weken ln het Kanaal gevlscht hebben. Volgens berichten uit Frankrijk oefenen de visschers uit Dieppe en Boulogne de harlngvisscherlj uit en er schijnt op sommige momenten veel haring ge vangen te zijn. Toch was de IJmuidensche markt, zooals de algemeene verwachting geweest was, den laat- sten tijd niet van versche haring verstoken. Hiervoor zorgden de groote haringtreilers. Woensdag waren er 2000 kisten en Donderdag 1500 kisten aan de markt. Het ls merkwaardig, dat er op het gebied van de haringvangst nog steeds nieuwe ontdekkingen gedaan worden. Dit jaar hebben de haringtreilers twee nieuwe vaiigplaatsen gevonden. De eerste was ln Febr. -Maart toen verschillende trellers van zeer dichtbij ongekende hoeveelheden haring aan brachten. Thans ls het een vangplaats ver om de Noord; wat deze visscherij nog zal opleveren staat nog niet vast. Het groote nieuwe mijnenveld, dat de Engel- schen bezig zijn voor hun geheele Oostkust te leggen, biedt voor de drljfnetharingvlsscherij geen gunstige perspectieven. Wanneer er het volgend Jaar gevischt wordt, zal dit Noordelijk moeten geschieden en op de Doggersbank. In den harlnghandel ls het zeer rustig, doch dit zijn wl) ln de laatste hellt van December wel gewend. Daar de voorraden ln het buiten land uiterst gering zijn, is wel te verwachten, dat spoedig na Nieuwjaar van verschiiisr.de zij den vraag in zal treden. DE TREIL VISSCHERIJ. De treilloggcrs, die in de vaart waren, kwamen even voor de feestdagen binnen. De vlschprijzen waren vlak voor de Kerstdagen echter niet hoog Daar de schepen mooie ladingen visch hadden, waren de besommingen niet onbevre digend. doch onder de huidige omstandigheden had men een beter resultaat mogen verwachten. Alle binnengekomen schepen zullen eerst weer na Nieuwjaar uitvaren. De eerste helft van Januari zullen de aanvoeren dientengevolge niet groot zijn. Er worden nog zeer weinig voorbereidende werkzaamheden gedaan om meer motorloggers in de vaart te brengen. Wel zullen enkele van de gTOOtste schepen naar alle waarschijnlijkheid ln gereedheid gebracht worden, doch hierbij zal het voorloopig wel blijven. Het ligt voor de hand. dat de veemarkten in de afgeloopen week aanzienlijk van den ge wonen gang van zaken inboetten. Zoowel aanvoeren als bezoek waren bedui dend minder dan gewoon. Over den handel mocht men evenwel niet ontevreden zijn. Op de slachtvee-afdeelingen was een geani meerde stemming en overal ging alles er vlot- in en gaande de week liepen de prijzen ïet-s op. Vooral hier op de Lèidsche markt werden de vette koeien gister zeer goed en duur verkocht. Voor den Etappendienst werden slechts ruim 50 stuks gekocht. Niet alleen moesten de com- mlssionnairs gemiddeld 5 cent per KG. meer be talen. doch bovendien kon men lang niet het kwantum koopen, dat men van plan was. Wij noteerden van 70 tot 85 cent per KG. geslacht gewicht en hier beneden werd bijna geen enkel beest verkocht. Leeuwarden. Zwolle en Den Bosch noteerden eveneens beteekenend hoogere prijzen. De vette* stieren stegen eveneens merkbaar ln priis, terwijl bij kort aanbod de handel vlot verliep, varieerden de prtfaen van 60 tot 70 cent per KG. geslacht gewicht. Op de gebruiksvee-afdeelingen was de han del. ofschoon de aanvoeren ook veel korter waren, in verhouding heel wat kalmer, doch de prijzen bleven vast en bleef er op het einde van de markten weinig onverkocht. Ook ln het Jonee fokvee gina- de handel kalmer dan de vorige week. met vaste prijzen. De vette kalverenmarkt verliep in de afge loopen week voor de mindere kwaliteiten in het algemeen trager, met iets gedrukte prijzen. De betere soorten gingen er vlot ln en de prijzen bleven onveranderd hoog. We noteerden van PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 31 DECEMBER EN MAANDAG l JANUARI. Leiden Doopsgez. Gem.: Zond.nam. 7 uur. ds. ten Cate. Eglise Wallonne: dimanche soir k sept heures prof. dr. L. J. van Holk. Evang. Luth. Gem.: Zond.voorm. 1014 uur, ds. Bieger: nam. 7 uur ds. Makkink. Geref. Kerk in H. V. (Patrimonium)geen dienst. Rem. Geref. Gem.: Zond.nam. 7 uur, ds. Mis- pelblom Beyer. Ver. van Vrijz. Hervormden Volkshuis)Zon- dagnarn 7 uur. ds. A. v. d. Heide uit Voorburg. Chr. Geref Gem.: Zond.voorm. 10 en nam. 5 uur en Maand.vöorm. 10 uur, ds. Jansen. Geref Kerk (ZuiderkerktZond.voorm. 10 u. ds. Wiersinga; nam. 5 u. .ds. Weggemans; Maan- dagvoorm. 10 uur ds. Wiersinga. Geref. Kerk Heerengracht)Zond.voorm. 10 uur cand. J. G. Marseille, hulppred. te Katwijk a. Zee. nam. 5 uur ds. Wiersinga «Doopsbedie- ning». Geref. Kerk (Oude Vest)Zond.voorm. 10 uur dr. Westerink; nam. 5 uur ds. A. F. J. Pieron van Oegstgeest. Geref Kerk Morschweg (Evangelisatiegebouw) Zond.voorm. 9.30 uur ds. A. F. J. Pieron; nam. 5 uur dr. Westerink. Rozekruisersgenootschap (Z.W. Singel 106) Zond.voorm. 104 uur de heer H. Rutgers v. d. Loef. Vrije Kath. Kerk Vreewijkstr. 19): Zond.v.m. 104 uur. Gez Mis; nam. 74 uur, dienst. Marekekr: Zond.nam. 6 uur (jeugddienst) ds. D. Kuilman. Aalsmeer Ned. Herv. Kerk: Zond.voorm. 10 uur ds. H. v. d. Linde: nam. 7 u. ds. Y. Alkema: Maand.voorm. 10 u. ds. Y. Alkema. Oosterkerk: Zond.voorm. 10 u. ds. Y. Alkema: nam. 7 u. ds. H. v d. Linde; Maand.voorm. 10 u. ds. H. v. d. Linde. Geref. Kerk: Zond.voorm. 10 en 5 u. en Maan- dagvoorm. 10 u. ds. J. Knoppersen. Chr. Geref. Kerk: ZoncLvoorm. 10 en nam. 5 u. en Mr.andagvoorm. 10 u. ds. H. Jansen, leger en vlootpredikant. Doopsgez. Gemeente Zondmam. 7 u. ds. R. C. de Lange. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: Maand.voorm. 10 uur, ds. van Sinderen. Katwijk aan Zee Geref. Kerk: Zond.voorm. 10 uur, ds. Bouma van Noord wijk aan Zee; nam. 6 uur en Maand.voorm. 10 uur, hulppred. Mar seille. Geref. Gem. (Remisestraat): Zond.voorm. 10 en nam. 5 uur en Maand.voorm. 10 uur, lees dienst. Leidschendam Geref. Kerk: Zond.voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Allaart van Voorburg; Maan- dagvoorm. 10 uur ds. Boukema. Leimuiden Ned. Herv. Kerk: Zond.voorm. 94 uur ds. Geerling van Oude-Wetering; nam. 7 uur. de heer de Groot van Leiden; Maand. voorm. 94 uur. dezelfde. Geref. Kerk: Zond.voorm. 94 en nam. 7 uur en Maand, voorm. 94 uura, ds. Aaders, Lisse Ned. Prot. Bond: Zond.nam. 7 uur, prof. dr. G. Sevenster van Leiden. Ned. Herv. Kerk: Zond.voorm. 10 en nam. 5 uur en Maand.voorm. 10 uur ds. v. Veenen. Geref. Kerk: Zond.voorm. 94 uur. ds. H. B. Visser van Noordwijk-Binnen; nam. 4 uur en Maand.voorm. 10 uur. dr. Ruys. Chr. Geref Kerk: Zond.voorm. 10 en nam. 5 uur en Maand.voorm. 10 uur, ds. Pons te in. Geref. Gem.: Zond.voorm 94 en nam. 4 uur en Maand.voorm. 94 uur, leesdienst. Oud Geref. Gem.: Zond.voorm. 94 en nam. 24 en 74 u. en Maand.voorm. 6 uur. leesdienst. Nieuw veen Ned. Herv Kerk: Zond.voorm. 10 uur ds. de Vree van Rijnzaterwoude. Geref. Kerk: Zond.voorm. 10 en nam. 64 uur ds. Speelman; Maand.voorm. 10 uur, leesdienst. Evangelisatie: Zond mam.. 614 uur en Maand. voorm. 94 uur. de heer van Scherpenzeel. Noordwijk-Binnen Herv. Kerk: Zondagvm. 10 en nam. 7 uur en Maand.voorm. 10 uur ds. Siddré. Ger. Kerk Zondag voorm. 10 uur ds. Wristers res. veldprediker: nam. 7 uur en Maand.voorm. 10 uur ds. Visser. Noordwok aan Zee Geref. Kerk in H. V.: Maand.voorm. 10 uur, ds. Kroon. Ned. Herv. Kerk: Zondagvoorm. 10 en nam. 5 uur en Maand.voorm. 10 uur ds. Cupédo. Gei Kerk Zond.voorm. 10 uur dr. Th. Ruys van Lisse; nam. 5 uur en Maand.voorm. 10 uur ds. Bouma. Geref. Bond (Jullanaweg 27): Maand.nam. 7 uur ds. Bout van Delf shaven. Oegstgeest Geref. Kerk: Zond.voorm. 10 u. ds. H D Drenth van Wassenaar; nam. 54 uur dr. D. van Katwijk; Maand.vborm. 10 uur ds. A. F. J. Pieron. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk: Zond.v.m. 9.30 uur de heer P. de Hoop: 7 uur nam. en Maand. voorm 10 uur. ds. van Niftrik. Kerkzaal: Zond.voorm. 9.30 uur dr. J. Koop- mans van Leiderdorp: nam. 5 uur ds. van Niftrik. Ger. Kerk (Rapenburg): Zond.voorm. 9.30 ds. Post; nam. 6 uur ds. van der Loo; Maand.voorm. 10 uur ds. Post. Ge*. Kerk Voorhouterweg)Zond.voorm. 9.30 uur ds. van der Loo; nam. 6 uur ds. Post. Chr. Ger. Kerk: Zond.voorm. 9.30 en nam. 5 uur en Maand.voorm. 10 uur, leesdienst. Rijnzaterwoude Ned. Herv. Kerk: Zond. voorm. 64 uur en Maand.voorm. 94 uur, ds. de Vree. Chr. Geref. Kerk: Zond.voorm. 94 en nam. 6 uur en Maand.voorm. 94 uur. leesdienst. Sassenheim Ned. Herv. Kerk: Zond.voorm. 10 uur de heer J. de Groot van Leiden: nam. 5 uur en Maand.voorm. 10 uur ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Zond.voorm. 94 en nam. 5 urn en Maand.voorm. 10 uur ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Zond.voorm. 10 en nam. 5 uur en Maand.voorm. 10 uur ds. de Bruijne. Ned. Prot Bond: Zond.nam. 6.30 uur ds. P. Eldering van Oegstgeest. BESLOTEN TOT STICHTING VAN EEN JACHTHAVEN. In de gistermiddag gehouden raadsver gadering van Sassenheim werden de notu len goedgekeurd. Hierop volgde de bespre king tot de stichting van een jachthaven. Aanwezig waren prof. Visser, voorzitter der commissie van advies inzake deze stichting en de heer Schram, gemeente- opzichter. De voorzitter licht toe waarom het voor stel ln Augustus is teruggenomen en nu weer op de agenda geplaatst is. Men zou kunnen zeggen, dat het onderwerp is uit gepraat, doch spr. wil gaarne nog de gele genheid geven vragen te stellen. Het is mijn laatste jaar als burgemeester, aldus de heer Gouverneur en tk acht het van groot belang voor de gemeente dat de jachthaven er komt. De heer Beije vroeg naar de cijfers be treffende verhuur van ligplaatsen en schui tenhuizen. Deze komen hem hoog voor. Prof. Visser merkt op. dat deze cijfers wel niet direct bereikt zullen worden, doch de Kagerplassen zijn de mooiste voor water sport in Nederland. Geen enkele gelegen heid is zóó als hier voorgesteld wordt. Bij de bestaande havens is er steeds ruimte te kort De heer Beije had op de begrooting geen post voor een havenmeester gezien. Prof. Visser beaamde zulks, doch er is toch op gerekend. Er zal een groote bijver dienste komen: De heer Verkley ziet in de exploitatie van water en licht geen voordeel. Prof. Visser weerlegde dit. De heer van Zonneveld merkte op, dat de houtprijzen flink gestegen zijn. Is de ge- gröOting nu nog juist? Hij had een nieuwe exploitatie-rekening verwacht. Wat betreft het aanstellen van Iemand die van de fooitjes leven moet, dit is geen standpunt. Ik had van de heeren die hier steeds opko men voor de arbeiders, een protest ver wacht. Als de man er eenmaal is, volgt ze ker de salarisregeling. De heer van Reisen onderschreef een na dere exploitatierekening. De voorzitter zeide, dat in verband met de gewijzigde omstandigheden, alles gewij zigd wordt en ook de tarieven hieronder begrepen zullen worden. De jachthaven wordt beschouwd als iets, waarvan men in de toekomst profijt zal trékken en ..de cost gaat de baet vooruit". Het wordt de meest gunstig gelegen jachthaven in Nederland aan een kruispunt van hoofdwegen. Als de raad naar spr. hoopt, besluit tot stichting dan bindt hij zich niet, volgens voorstel, doch B. en W. kunnen de plannen dan na der uitwerken, (werkverschaffing, Prov. Staten enz.) Een nadere beslissing moet dan nog volgen. Prof. Visser merkte op, dat de haven knecht niet van fooitjes behoeft te leven, doch betaalde arbeid voor de zeilers ver richt. Wat de opmerkingen, in zake de hout- Ter Aar Ned. Herv. Kerk: Zond.voorm. half 10 ds. Kliisener rvan Bodegravennam. half 7 de heer Dekker van Alphen; Maand.voorm. half 10 ds. van Apeldoorn van Leiden. Geref. Kerk: Zond.voorm. half 10 leesdienst; nam. half 7 en Maand.v.m. half 10 ds. Warner. Valkenburg- Geref. Kerk: Zond.voorm. 10 uur ds. H. Metering van Katwijk; nam. 5 uur cand. v. d. Bos te Leiden: Maand.voorm. 10 u. ds. H. Meijering van Katwijk. Ned. Herv. Kerk: Zondagvoorm. 10 uur. nam. 6.30 uur en Maand.voorm. 10 uur ds. Veldkamp. Voorschoten Ned. Herv. Gem.: Zond.voorm. tien uur en nam. half zeven en Maand.voorm. 10 uur, ds. Fortgens. Geref. Kerk: Zond.voorm. tien uur en nam. vijf uur en Maand.voorm. 10 uur ds. Houtzagers. Ver. der Vrijz. Herv. (Ons eigen Huis, Leid- scheweg 66), Zond.voorm. half elf: dr. R. K. Boersema van Leiden. Wassenaar Ned. Herv. Gem. (Geb. Chr. Belangen»: Zond.voorm.: 10.05 uur (Bed. H. A.) en nam. 74 uur en Maand.voorm. 104 uur, dr. Honders. Kievietkerk: Zond.voorm. 10.05 uur (Bed. H. A.) en nam. 74 uur ds. ten Kate. Geref. Kerk Hulpkerk Princehaven)Zond. voorm. 10 uur, cand. v. Berge; nam. 5 uur en Maand.voorm. 10 uur, ds. Feringa. Geref. Kerk (Bloemcamplaan)Zond.voorm. 10 uur ds. Feringa; nam. 5 uur cand. v. Berge. Zoetermeer Ned. Herv. Kerk: Zond.voorm. 10 uur ds. Stigter van Berkel; nam. 64 uur dr. J. J. Woldendorp; Maand.voorm. 10 uur, ds. G. J. Dingstee van Pfjnacker. Geref. Kerk: Zond.voorm. 10 uur en nam. 64 uur en Maand.voorm. 10 uur ds. Versluys. Geref. Gemeente: Zond.voorm. 94 uur enn.m. 64 uur, leesdienst. Ver. tot Verbr. der Geref. Waarheid: Zond. voorm. 9.45 uur en nam. 64 uur en Maand. voorm. 9 3/4 de heer Gebraad te Nieuw-Tonge. Ver. van Vrijz. Herv.: Zond.voorm. 64 uur ds. J. N. Pattist te Den Haag. prijzen betreft, dit zal wel losloopen. Er komt nu genoeg hout aan en water- en electriciteit is ook geen bezwaar. De heer Verkleij informeerde naar de eventueele bezwaren die in het ontwerp besluit niet met namen genoemd zijn. De voorzitter zeide. dat dit het Kooirecht be treft. Het is gebleken, dat de palen die dit recht aangeven, te ver geplaatst waren; dus het bezwaar is vervallen. De heer Verschoor merkte op, dat de tij den sinds het ontwerpen van een haven wel veranderd zijn. Alles wordt duurder, doch de inkomsten worden minder. Beschouwt men het als een werkverschaffingsobject, dan verandert er wat aan, doch spr. ziet in de tijdsomstandigheden een handicap voor een gunstige exploitatie. De heer van Zonneveld zeide dat de ge meente de grootste moeite heeft om rond te komen; wij mogen deze lasten niet op ons nemen, daar wij te diep in de put zit ten. Spr. adviseerde den raad dit voorstel niet aan te nemen, doch betere tijden af te wachten. De voorzitter merkte op, dat er menschen zijn, met een breederen kijk. Ged. Staten zullen het besluit zeker nauwkeurig con troleeren. Sassenheim heeft zich te eenzij dig ontwikkelt en hangt van één vak af. Prof. Visser achtte het uitgesloten, dat bijv. over 3 jaar nog uitwegen op de Prov. wegen verkregen wordt. De heer van Breda vroeg zich af, of hij dit werkobject maar moet laten gaan, ge zien de groote werkloosheid hier. Voor hem staat vast, dat de jachthaven voordeel zal opleveren. Wethouder Warnaar had een principieel bezwaar. Wij leven in een plaats en land waar men Gods geboden onderhoudt. Wij spreken nu over een jachthaven. Deze moet bestaan van menschen, die op Zon dag hun sport beoefenen en anderen voor hen werkzaam moeten zijn. Is het financieel voor ons wel mogelijk en geoorloofd om een dergelijk plan uit te voeren? De begrooting wijst wel aan, dat wij er niet rooskleurig voor staan. Het zal nog lang duren, voor het bedrijf zichzelf bedruipt. Het zal ons aan middelen ontbreken om de kosten te dekken. De Voorzitter zeide. dat de heer Warnaar gezegd heeft de vrijheid van anderen te eerbiedigen. Dat doen wij ook; wij zien in gezonde ontspanning geen bezwaar. Exces sen zijn te betreuren. Bij gemeentelijke ex ploitatie kan het worden een jachthaven van „standing". De heer Verkleij zal wegens financieele bezwaren tegenstemmen. Tenslotte werd het voorstel aangenomen. Tegen stemden de heeren Verschoor, War naar. van Zonneveld, Verkleij en Vogelaar. Besloten werd tot het maken van een betonschoeiïng aan de Zandslootkade. Vervolgens werd de begrooting aangebo den. Na rondvraag volgde sluiting. NED. HERV. KERK. onder naar boven van 28 tot 46 cent per pond levend gewicht. Aangezien in de afgeloopen week de vleesch - handel een goed verloop heeft gehad en na genoeg alles verkocht is. verwachten wij ook volgende week een goede markt ln het slacht vee. Bovendien wordt er dan ook weer voor het blik gekocht. Het ziet er evenwel naar uit, dat dit bij den huldigen gang van zaken wel eens spoedig af geloopen kan zijn. want de slachtveepriJzen zul len niet onnoodig worden opgeschroefd, terwijl deze soorten voor het blik ook wel niet meer zooveel zullen worden aangeboden. De nuchtere en graskalveren werden deze week in doorsnee goed en flink prijshoudend verhandeld. Op de wolvee-afdeelingen verliep de handel echter iets flauwer. Er was in verhouding tot de vraag Iets te veel aanbod en er werd voor export niet veel gedaan. De prijzen bleven ech ter nog ongeveer op het oude niveau. De vette varkensmarkt had ln het algemeen een bevredigend verloop en goed prijshoudend. De aflooo was met de Leeuwarder markt gister vlot en iets duurder. De prijzen waren voor zware soorten van 175 tot boven de 200 KG. van 33 tot 334 en den topprijs 34 cent en voor het lichtere goed werd 30 tot 31—314 cent per pond levend gewicht besteed. Drietallen te 'sGravenhage (vac. wijlen A. B. te Winkel) A. Döndszelmann te Amersfoort, G. Gerbrandy te Leeuwarden en G. v. Veldhuizen te Kralingen en (vac. S. v. Dorp) W. Deur te Renkum, J. J. v. d. Pol te Wierden en J. C. Terlouw te Garderen. Beroepen te Emmer-Erfscheidenveen (Evang.) J. Z. v. d. Berg. cand. en hulppred. te Haren (Gron.). Te Heino M. M. J. v. Duyne te Vrou- wenpolder-Gapinge. Aangenomen naar Kortenhoef S. Visser, cand. en hulppred. te Franeker (Evang.). Naar Tuil en 't Waal (U.) J. Ph. v. d. Ros. cand. te Gorinchem. Naar Warder (N.H.) J. v. Rossem, cand. te Gouda, die bedankte voor Nieuwveen en voor Vledder. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Yerseke A. v. Stuyvenberg te Bent huizen en M. Heikoop te Utrecht. Beroepen te Oenemuiden M. Hofman te Moer- capelle. VOETBAL. U.V.S.—LUGDUNUM. Maandagmiddag (Nieuwjaarsdag) om 2 urn- zullen de eerste elftallen van U.V.S. en Lugdu- num elkaar op het terrein aan den Wassenaar- scheweg ontmoeten. Het U.V.S.-terrein ls geheel van sneeuw ont daan en bij aanhoudend dooiweer bestaat er een redelijke kans dat de wedstrijd doorgang zal vinden. Het U.V.S.-elftal is als volgt samengesteld: Doel: H. Kramp; achter: P. Hendriks en J. Delfos; midden: R. Regeer, B. L. Wallaart en L. Platteel; voor: T. Oosterom, J. Fasel, P. Kantebeen, W. v. Weerlee en N. v. Leeuwen. WIELRENNEN. SWIFTCOMBINATIE. Morgen wordt er op de rollen gereden. De afstand bedraagt tweemaal 2 K.M. Daarnaast wordt er nog 1 K.M. gereden voor den snelsten tijd, waarop een premie staat. De versnelling is vrij. Er wordt om 10 uur begonnen. DUIVENSPORT. DE BONTE DUIF. Voor den. tijdens den tentoonstellng, gehouden keurwedstrijd kwamen 139 inzendingen binnen. Hiervan bleken 29 goed te zijn (kooi No. 3). De heer Joh. Hornstra uit Amsterdam stelde hiervoor 2 prijzen beschikbaar. Na. loting viel de eerste prijs ten deel aan J. Derogée, Voor schoten. en de 2de prijs aan M. J. Noorder- vliet, alhier. SCHAKEN. DE TWEEKAMP EUWE—KERES. Vierde partü na 45 zetten afgebroken. De vierde partij van den tweekamp Euwe— Keres is na 45 zetten afgebroken in materiaal gelijke stelling. DAMMEN. K.D.C. (KATWIJK AAN DEN RIJN). De uitslag van de 8ste ronde van den beker wedstrijd was: J. van Elk—J. Freke 0—2 C. SchoutenP. Schippers 02 J. HouwerF. Spierenburg 1—1 J. Schoneveld--W. Böttcher 20 Uitgesteld: H. Koelewijn—A. Vooijs; C. van RossumA. Schouten. De uitslag der uitgestelde partij ls: C. Freke F. Spierenburg 11 HOOGLEERAREN. BIJ Koninklijk besluit is aan dr. C. E. Benjamins, op zijn verzoek, om gezond heidsredenen eervol ontslag verleend als gewoon hoogleeraar aan de rijks-universi teit te Groningen, met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten en is benoemd tot gewoon hoog leeraar in de faculteit der geneeskunde aan de universiteit om onderwijs te geven in de neus-, keel- en oorheelkunde: dr. E. Hui- zinga, thans hoofdassistent. Verder is benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht om on derwijs- te geven in de sociale geneeskunde: dr. J. G. Remljnse, bijzonder hoogleeraar. Alle correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan het Bureau van ons Blad of aan den Red. C. de Nle, Soestdfjkschekade 162, 's Gravenhage. Oplossingen binnen drie weken na publicatie. WEDSTRIJDPROBLEMEN Probleem no. 4288, KI. A. Zwart 9 sch. op: 2. 8, 9, 11, 18, 17, 19, 25. 35. dam op 14. Wit 9 sch. op: 20. 22, 28. 33, 37, 38, 39. 40, 43, dam op 27. Probleem no. 4289, KI. B. Zwart 11 sch. op: 7, 8,*9, 10, 12. 16, 17, 20, 24. 26 en 45. Zwart. 1 2 8 4 6 Wit 12 sch. op: 18, 21, 23, 33, 34, 36. 37, 43. 40. 48. 49 en 50. Probleem no. 4290, KI. C. Zwart 7 sch. op: 3, 4, 5, 10, 19, 23, 33, dam op 45 en 48. Zwart. 1 2 3 4 6 Ja zie je, lk bemors mijn das altijd zoo. 46 47 48 49 60 Wit. Wit 12 sch. op: 12, 14, 16, 21, 22. 25. 28, 32, 34, 36. 39 en 40. Aan de deelnemers in klasse A. In probleem no. 4285 is een valstrik verbolgen bij het naar keuze slaan van zwart. De eindstand na de af wikkeling moet zijn: een zwarte schijf tegen een stuk van wit. Deze toelichting geven wij omdat dit probleem niet gemakkelijk is. Oplossingen ingezonden door J. D. v. Berkel Jzn., Alphen a. d. Rijn en H. Hermans. Rijns burg, klasse A. A. Bauer, Alphen a. d. Rijn, klasse A?, J. Sladek Leiden, B., P. H. Fluiter (veldpost), J. Folner, J. Paauw, Lelden, C. J. Baartman, Abbenes, P. J. Nieboer (veldpost) klasse C, J. v. d. Voort, Sassenheim, klasse A. CorrespondentieJ. Folner Dat ls niet nood zakelijk. U kunt twee oplossingen gelijktijdig inzenden. Zoolang een oplossing niet gepubli ceerd is, is inzending geldig. J. Paauw Al doende leert men. Bovendien ls het combinatievermogen van groot nut ln de partij. J. N. Zoo er door de militairen zoo veel dam gespeeld wordt als in 19141918. kan het voor spel en organisatie van groot nut zijn. Oplossing partijstand no. 4274. Stand zwart sch. op: 2, 3, 6. 8, 9, 10. 12, 13, 16. 20 en 23. Wit sch. op: 28, 30. 31, 32, 33, 35. 36, 37, 38, 42. 45 en 48. In dezen stand doet zwart een lokzet, daarna wit. Zwart gaat hierop ln en wit wint. Men zal erkennen dat dit een stand ls, die meermalen ln de partij kan voorkomen. Zwart heeft 510 gespeeld. Wit 5044. Op dit antwoord doet zwart den lokzet. Een stand en afwikkeling waarmede menig hoofdklasse speler geen raad weet om hem tot een goed einde te brengen bij onvoldoende standenkennis. Veld 15 ls on bezet. Hierop speculeert wit. Zwart: 17—22, 12x21, 10—14, 23—28, 13—18, 19x50. Wit: 28x17, 31—26?? 26x17, 32x12. 12x23. Deze lokzet, met gevolg, ls wel te doorzien. Doch nu die van wit! Wit speelt niet 31—26 doch Wit: 33—28. 31x22. 32x21. 36x47. Zwart: 21—27, 18x27, 23x41. 16x27, zwart ls ln de val. Wit: 30—24. 38—32. 45x5. Zwart: 20x29 gedw.. 27x40. Men onthoude deze combinaties. Zij kunnen van pas komen. 23

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10