De witte wereld Mussolini zal begin 1940 een bezoek brengen aan den Paus 80ste Jaargang VRIJDAG 29 DECEMBER 1939 No. 24467 De strijd ter zee HEI VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau NoordeincfspFein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienat no. 57055 Postbus no. 54 De Paus in het Quirinaal Van het Finsche strijdtooneel Britsch slagschip tot zinken gebracht Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht Uit Engeland LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Inoasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week .TTT... f. O.lt Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -{> portokosten. (voor binnenland f. 0.80 pet 3 mndj Naar gemeld wordt, zal begin van het komende jaar, de datum van 4 Januari wordt genoemd, Mussolini een bezoek brengen aan den Paus. Kardinaal Maglione zal nog denzelfden dag het bezoek van Mussolini aan den Paus beantwoorden, zooals dat volgens het pro tocol is voorgeschreven. Of er zich bij dat bezoek een gelegenheid zal voordoen tot een particulier onderhoud, staat nog te bezien. Dit zal de tweede maal zijn, dat de hui dige Paus Mussolini ontmoet. De eerste maal geschiedde zulks, toen de Paus nog staatssecretaris was en als zoodanig het bezoek beantwoordde, dat de Duce aan Paus Pius XI op 11 Februari 1932 bracht bij gelegenheid van den derden verjaar dag van het teekenen van het verdrag van Lateranen. Volgens de tot nu toe vaststaande plan nen zou het zeer waarschijnlijk zijn, dat Mussolini graaf Ciano onder zijn gevolg zal meenemen. De stoet, waarmede Mussolini naar het Vatlcaan zal gaan, zal bestaan uit minder dan de helft van het aantal automobielen, dat de Paus voor zijn bezoek aan het Qui rinaal benutte. Direct na de audiëntie zal Mussolini, vol gens het bestaande gebruik, zich naar de Sint Pleter begeven om op het graf van den H. Petrus te bidden. Over het bezoek van den Paus aan het Quirinaal wordt nog gemled: Het Is bijna honderd Jaar geleden, dat door de straten van Rome de pauselijke hofstoet ln al zijn grootsche pracht zich heeft voortbewogen. Toen de Paus in het Quirinaal was aan gekomen. wilde de koning neerknielen, om, zooals de plicht ls van lederen katholiek, knielend den ring aan 's Pausen vinger te kussen, doch de Paus zelf hield hem daar van terug en noopte den grijzen vorst zich opnieuw op te heffen, daar hij ook de handkus niet wilde toelaten. Dit was een buitengewoon groot eerbewijs, dat de Paus aan den koning van Italië bracht. De prin sen daarentegen brachten de gebruikelijke hulde. Na het particuliere onderhoud, dat Paus Pius XII had met den koning en de konin gin, sprak deze voor de leden van zijn ge volg en het hof van den koning-keizer een redevoering uit, waarin hij o.m. zeide: Na tien Jaar wordt in dit paleis weder om de gelukkige overeenstemming tusschen Kerk en staat bezegeld, een overeenstem ming, die ln eenzelfde roemrijken glans de vereerde namen verlicht van onzen voor ganger Pius XI en Z. M. Victor Emanuel ni Vaticaan en Quirinaal, gescheiden door den Tiber, worden vereenigd door banden van vrede in de herinneringen en de reli gie der vaderen en voorvaderen. De golven van den Tiber hebben de troebele wateren van 't verleden verdreven en op zijn oevers opnieuw de olijftakken doen bloeien. Voor de eerste maal sedert tientallen ja ren wordt ln deze schitterende zaal van daag de hand van een Paus zegenend ten teeken van vrede opgeheven. Italië ziet toe en jubelt. De Katholieke wereld ziet toe en jubelt eveneens zooals ook de twee prinsen der Apostelen wier standbeelden voor dit pa leis staan, schijnen te jubelen, als waren zij er over voldaan, dat zij eindelijk den dageraad zien rijzen van nieuwe tijden. En in nog grootere volheid verheugt zich zekerlijk ook de Allerheiligste Maagd Maria der Annunciata. aan Wie in dit gebouw een altaar gewijd ls. omdat Zij den schat Ha- rer genade kan uitstorten over de konink lijke familie, wier afstammelingen het zich een eer achten. Haar te vereeren als het hoogste symbool van hun ridderlijken cul tus. Daarom smeeken wij God en de Aller heiligste Maagd. Hun bescherming uit te strekken over de doorluchte vorsten, de koninklijke prinsen en prinsessen, het doorluchte hoofd er. de leden der regee ring. evenals over alle aanwezigen, opdat de vrede, die. .behouden door de wijsheid der regeeringsleiders. maakt dat Italië sterker en geëerbiedigder is ln de geheele wereld, voor de volkeren die thans als vijandige broeders te land. ter zee en in del ucht elkander bestrijden worde tot een aanmoediging en een aandrijven tot de toekomstige overeenstemmingen, die door haar inhoud en haar geest moeten worden tot een zekere belofte voor die nieuwe rustige en duurzame orde, die men tevergeefs zou zoeken buiten de souvereine wegen der rechtvaardigheid en christelijke naastenliefde. De ambassadeur van Italië bij den H Stoel. Alfieri. heeft een artistiek uitgevoer de medaille doen slaan ter herinnering aan het bezoek van den H. Vader aan het Qui rinaal. Van de medaille zijn slechts twee exem plaren vervaardigd. De medaille vertoont aan de eene zijde de pauselijke tiaar en het Latljnsche op schrift: „Paus XII Paus, Victor Emanuel, koning-keizer", alsmede een kroon tus schen twee llctorenbundels. Op de keerzijde ziet men een duif met een olijftak en den datum van de jongste historische gebeurtenis, met vermelding van het Jaar der fascistische tijdrekening. De ambassadeur heeft én Paus en den koning-keizer elk een exemplaar van deze medaille aangeboden. HET FINSCHE COMMUNIQUé. Terwijl de Russische communlqué's de laatste dagen bij voortduring zeggen, dat er niets te vermelden valt, luidt het Finsche legerberlcht: Te land: Op de Karellsche landengte heeft de vijand zijn aanvallen op Kelja den geheelen nacht voortgezet. Vanochtend werden de aanvallen afgeslagen: de vijand werd teruggeslagen door een tegenaanval van de andere zijde van het meer, tot waar zekere troepen hadden kunnen doordrin gen. De gevechten waren zeer hevig en talrijke malen kwam het tot een strijd van man tegen man. De Finnen hebben twee Russische com pagnieën vernietigd. De Russen hebben op het Ijs van het Suvantomeer een groot aan tal dooden achtergelaten. Tusschen Hatjalahtenjaervl en Summa is de vijand gedurende den dag op vier pun ten tot den aanval overgegaan. Twee andere aanvallen, gesteund door tanks, werden tusschen Salla en Muolaajaervi on dernomen. Alle aanvallen zijn afgeslagen. In de andere sectoren was de artillerie vrij bedrijvig. Ten Noorden van het Ladogameer aan het Oostelijk front levendige activiteit van patrouilles. Ten Oosten van Lieska, in de nabijheid van Iharl, duurde de strijd op Russischen grond voort. Noord-Oostelijk van Lieska. ln de buurt van Kivivaara, is de vijand tot aan de grens teruggeslagen. Ten Noorden van Suomussalmi duurde de strijd om Kiantajaervi den geheelen dag voort. Overigens ls er niets van beteekenis te melden. Ter zee: Vijandelijke vliegtuigen hebben getracht, kleine aanvallen op objecten langs de kust te ondernemen. De Finsche kustforten steunden de operaties van de landmacht op de Karelische landengte. In de lucht: Op 27 December was de sov jet-Russische luchtmacht zeer actief, zoo wel in het binnenland als boven het front. De volgende steden in het Zuid-Westen van Finland zijn door de Russische vlieg tuigen gebombardeerd: Lahti, Tampere. Hameenlinna en Rllhimaeki. Eenige bur gers werden gewond. De schade was van weinig beteekenis. behalve te Lahti. waar het stadhuis door brand beschadigd werd. Op verscheidene plaatsen hebben de Rus sische vliegtuigen getracht de burgerbevol king door machinegeweervuur te treffen. Aan het front hebben de bombardemen ten door de Russische vliegtuigen onbetee- kenende schade veroorzaakt. De Finsche luchtmacht heeft verken ningsvluchten ondernomen. Patrouilles heb ben achter de vijandelijke linies aan weers zijden van de grens militaire objecten aan gevallen. Gedurende den 27sten December zijn vol gens vaststaande gegevens negen Russi sche vliegtuigen neergeschoten. BERICHTEN UIT HELSINKI. Nog worden volgende berichten uit Hel sinki doorgegeven: Geruchten, volgens welke te Moermansk ongeregeldheden zouden ztjn uitgebroken. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede, dat een Duitsche onderzeeër ten Westen van Scnctland een Britsch slagschip van de Green Elisabeth" tot zinken heeft gebracht. Tot deze klasse behooren de Burham, Malaya. Queen Elisabeth. Valiant en Warspits. Zij meten 31.100 ton, zijn ongeveer 640 voeet. lang en zijn tus schen 1915 en 1916 gebouwd Zi.i zijn bewapend met 8 kanonnen van 38 cM. 12 van 15 cM.. 4 stuks luchtafweerge schut van 4 inch en 2 torpedo-lanceer- buizen. Zij loopen 25 knoop. De beman ning loopt tegen de 1200 man. De sneeuw heeft gister avond en vannacht stad en land met een donzen vacht gedekt. De stedeling is daarover in het alge meen minder verrukt, dan hij, die in de buitenwijken dan wel op het platteland woonachtig is. Voor den stadsbewoner is sneeuwval synoniem met moeilijk begaanbare stra ten, smerige schoenen en natte voeten; den buiten man en vooral den na tuurliefhebber biedt het sneeuwdek een onnoeme lijk groot aantal tafereelen van een 'serene pracht, zooals geen menschenhand ze vermag te scheppen. Ieder huis, elke struik, elke boomtak lijkt onder het smetteloos-wit als uit een andere, sprookjesach- tig-mooie wereld. Kijkt u maar eens naar nevenstaanden denneboom welken onze fotograaf „er gens in Oegstgeest" ver eeuwigde; het is of de kabouters er zóó uit te voorschijn zullen kruipen! Foto van Vliet IgÜifi' iTf BffffflfiTfffl*-' schijnen bevestigd te worden. Zij zouden hoofdzakelijk een gevolg zijji van de onte vredenheid. die gewekt is door het uit blijven van levensmiddelen. Finsche ski-afdeelingen zijn er n.l. in geslaagd, den spoorweg naar Moermansk te bereiken en hem in die mate te beschadigen dat het vervoer bemoeilijkt wordt. De Finsche troepen geven blijk van veel durf en ondernemingsgeest, Men wijst op het geval van een jeugdigen officier, die op 21 December opdracht kreeg, met eenige manschappen en anti-tankkanonnen een hevigen aanval van Russische tanks af te slaan. De officier, die zich op een hoogte had opgesteld om het vuur van zijn mannen te leiden, bemerkte, dat zij, die het anti- tankgeschut bedienden, buiten gevecht wa ren gesteld, waarop hij terstond afdaalde en de bediening van het kanon, dat reeds zes tanks had vernield, zelf ter hand nam. Hij slaagde er in met veertig schoten tien andere tanks buiten gevecht te stellen. Zelf werd hij door een ontploffende granaat gedood. Sovjet-Russische vliegtuigen hebben een Finsch hospitaal ten Noorden van het La dogameer, dat zeer duidelijk met een rood kruis was gekenmerkt, gebombardeerd. Zij wierpen een dertigtal bommen, welke even wel slechts geringe materieele schade aan richtten. Ook hebben de Russen in dit gebied met mitrailleurs op ambulance-auto's geschoten. De Finsche troepen zijn de laatste weken 85 K.M. in Westelijke richting opgerukt. Tot goed begrip van deze overwinning zij er op gewezen, dat de Finsche strijdkrachten ten Noorden van Ladoga slechts 160.000 man bedragen, terwijl de wijkende sovjet-legers 300.000 man sterk zijn. Het feit, dat de Russen begonnen zijn met den aanleg van een strategischen weg van de Petsamofjord naar het Zuiden, doet ver onderstellen, dat het roode leger een nieuw groot offensief voorbereidt. De correspondent van „Svenska Dagbla- det" heeft vernomen, dat een dertigtal Sovjet-Russische krijgsgevangenen zijn commandant heeft gedood. Zij verklaar den uit wraak te hebben gehandeld. De correspondent van de Dally Telegraph te Helsinki meldt vernomen te hebben, dat meer dan veertig Britsche en tachtig Itali- aansche vliegtuigen thans bij de Finsche luchtmacht in gebruik zijn. Hij voegt hier aan toe: de Finnen hebben ver over de dui zend geoefende vliegers, die wachten op de levering van vliegtuigen uit de Vereenigde Staten. Groot Brittannië en andere landen. Twee Russische bataljons hebben zich bij Hojenjarvi overgegeven, ondanks het bevel tot het uiterste weerstand te bieden. Zij verklaarden uitgeput te zijn door gebrek aan proviand. Zeven Russische vliegtuigen, die op het ijs van een meer hadden moeten dalen door benzinegebrek, zijn buit gemaakt. VERLIESCIJFERS. Volgens Lloyd's opgave zijn sedert het uitbreken van den oorlog tot 28 December verloren gegaan 111 Engelsche schepen met 421.974 bruto tons, 12 Fransche. met 56.106 en 1 Poolsch schip met 14.294 bruto tons Voor de neutrale landen zijn deze cijfers: België 3 met 9350. Denemarken 8 met 21.353. Nederland 7 met 39.243. Finland 5 met 11.919 Griekenland 9 met 42.686. Italië 2 met 9339. Japan 1 met 11.930, Ltthauen 1 met 1566, Noorwegen 23 met 81.903, Pana ma 1 met 757, Rusland 1 met 968, Zweden 19 met 34.629 en Joego-Slavië 1 met 6371 bruto tons, totaal 81 met 251.914 bruto tons, alles bijeen 205 schepen met 744.288 bruto tons. Dultschland verloor 22 schepen met 136.317 br. tons, terwijl er 19 schepen met 88.218 bruto tons werden buitgemaakt. Oor logsschepen zijn hieronder niet begrepen. Van officieele Duitsche zijde is echter volgende statistiek van de verliezen der koopvaardijvloten van het begin der vijan delijkheden tot 20 December gepubliceerd: Op grond van bevestigde berichten staat vast dat 134 Britsche schepen, te zamen metende 526.169 ton, 12 Fransche schepen, metende 64 759 ton en 78 neutrale schepen, metende 258 209 ton, in totaal dus 224 sche pen, metende 849.137 ton, verloren zijn ge gaan. Met groote waarschijnlijkheid kunnen verder verloren geacht worden: 14 Engel sche schepen met een tonnage van 46 425 ton, 4 Fransche, metende 17.233 ton, 20 neutrale schepen met een tonnage van 37.240 ton en 17 onbekende schepen, me tende 79.600 ton, in totaal 55 schepen, me tende 180 498 ton. De verliezen van de vijandelijke en neu trale koopvaardijvloten bedragen derhalve 279 schepen met een tonnage van 1 029.635 ton. Daarentegen zijn in dezelfde periode in totaal 18 Duitsche schepen, metende 128 689 ton tot zinken gebracht. Slechts éën daar van is door den vijand in den grond ge boord. De andere konden tijdig door de eigen bemanning tot zinken worden ge bracht. VERLOREN SCHEPEN. Het 875 bruto tons groote Engelsche s.s. ..Moortoft", dat verscheidene dagen over tijd is, moet thans met de uit dertien kop- ken bestaande bemanning verloren geacht worden. Het schip werd in 1927 gebouwd. De reederij Hansen in Kopenhagen deelt mede, dat de „Jaegersborg", die met een lading landbouwproducten van Kopenha gen op weg was naar een Schotsche haven, thans als definitief verloren wordt be schouwd. Het schip had een bemanning van 18 koppen aan boord. Het lijk van den assistent machinist is gevonden en geïden tificeerd. DUITSCH SCHIP OP STRAND GEZET. Het blad ..Arriba" meldt, dat het Duit sche vrachtschip „Gluecksburg", dat nabij San Lucar de Barrameda aan den grond is geloopen, achtervolgd werd door Britsche oorlogsschepen, waarop de Spaan.sche ka nonneerboot „Laurla" op het tooneel ver scheen en waarschuwde, dat het schip zich in de territoriale wateren bevond. Het schip kan niet vlot gebracht worden Den geheelen nacht en een deel van den dag van gisteren heeft een sleepboot ge poogd het schip vlot te krijgen doch zon der succes Het schip zit vast en de ma noeuvres worden gehinderd door de nabij gelegen klippen, waarop de golven breken. De gezagvoerder van het Duitsche schip poogt thans de lading, welke voor een groot deel uit koper bestaat, te bergen; tenge volge van de woelige zee konden evenwel geen lichters langszij gebracht worden Gisteravond te zes uur bevond zich nog een deel van de bemanning aan boord om te pogen het schip lichter te maken en het i zoo vlot te krijgen Gisteravond werden reserves gemaakt omtrent den naam van het schip. Vermoe delijk is het niet de ..Gluecksburg", doch een dergelijk schip, metende 4500 ton, dat twee dagen geleden uit Cadiz is vertrok ken met onbekende bestemming. BINNENLAND. Economische zaken; memorie van antwoord aan de Eerste Kamer (3e Blad). Hulp van burgers bij militaire werkzaam heden (3e Blad). Vergadering Bond van Ned. Onderwijzers; afscheid van den heer Theo Thijssen (Kerk en School, 3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme markt - Goed prijshoudende stemming - Meerendeels iets hoogere koersen - Amerikanen beter - Beleg gingen kalm. BUITENLAND. Mussolini zal begin Januari naar het Vaticaan gaan (le Blad). De Finnen maken vorderingen (le Blad). De aardbeving in Turkije blijkt catastro- phale gevolgen te hebben (3e Blad en Laatste Berichten le Blad). Storm op de Zwarte Zee. Koude over geheel Zuid-Oost Europa. (Laatste Berichten le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor de kuststrook: Lichte vorst tot om het vriespunt. Betrokken tot zwaar bewolkt. Eenige sneeuw. Matige, tijdelijk krachtige, Zuide lijke tot Westelijke wind. Voor het binnenland: Plaatselijk strenge, overigens matige tot lichte vorst. Tijdelijk helder. Geen neerslag van beteekenis. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. UITZONDERINGEN OP DE EXPORT-CONTROLE. Volgens in zekere welingelichte kringen te Londen ontvangen mededeelingen, zou men nog niet zijn overgegaan tot de los sing van Duitsche ladingen, bij de toepas sing der maatregelen tegen den Duitschen export. De geallieerde autoriteiten hebben een zeker aantal vrijstellingen verleend aan de neutrale expediteurs, die zich tot het mi nisterie voor de economische oorlogsvoe ring hadden gewend om onder zekere om standigheden vrijen doortocht te verkrij gen voor goederen van Duitschen oor sprong. Men merkt evenwel op. dat een aantal verzoeken om ontheffing niet is in gewilligd. SUIKER- EN VLEESCHDISTRIBUTIE. Officieel wordt medegedeeld, dat het distributiestelsel zal worden uitgebreid tot suiker en vleesch. Met de distributie van suiker zal een aan vang worden gemaakt op 8 Januari; het wekelijksch rantsoen is vastgesteld op drie kwart pond per hoofd. Van de vleeschdistributie zijn nog geen bijzonderheden bekend gemaakt, doch het publiek wordt aangeraden, zich niet later dan 8 Januari bij de slagers te laten in schrijven. Het plan voor de controle op den vee stapel en op thuis geproduceerd vleesch treedt op 15 Januari in werking Het is mogelijk, dat het suikerrantsoen nog verhoogd zal worden; de regeering streeft naai opvoering van de binnenland- sche productie. De vleeschrantsoeneering zal geschieden op grondslag van de waarde; levers, har ten, nieren, tongen, etc. zullen niet worden gerantsoeneerd.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1