BOLS PUNCH WAT LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Biad Donderdag 23 December 1939 WA.ELSMF Uit de Omstreken Uit de Rijnstreek Winkeljuffrouw M &IK SPOED! Coöp. Boerenleenbank WARMOND Winkelgalerij Gangetje - Winkelhuizen BENTHUIZEN. Raadsagenda. Morgenavond te 7Vi uur komt de Raad in openbare vergadering bijeen. De agenda luidt: 1. Notulen: 2. Mededeelingen; 3. In gekomen stukken; 4. Gemeentebegrooting dienst 1940; 5. Rondvraag; 8. Sluiting. Beroepen. De. A. v. Stuyvenberg alhier heeft een beroep ontvangen der Ger. Gem. te Bors- sele en Terneuzen. OEGSTGEEST. Beroep aangenomen. Mr. G. D. Boerlage, candldaat alhier, heeft het beroep der Ned. Herv. Kerk al hier aangenomen. RIJNSBURG. Tot tweede veldwachter ls benoemd de heer D. E. Bal te Zundert. Als resultaat van een jaar vlijtigen arbeid heeft de Ger. Melsjesvcr. ..Dient El kander door de Liefde" in totaal 572 kle dingstukken kunnen uitreiken. VALKENBURG. Raadsagenda. De Raad komt morgenavond te 8 u. bijeen. 1. Ingek. stukken; 2. Aanbieding gemeen tebegrooting 1940; 3. Vaststelling verorde ning heffing 75 opcenten op de Gemeente- fondabelasting; 4. Vaststelling verordening regelende de eischen van benoembaarheid en bezoldiging der veldwachters; 5. Toeken ning van kerstgave; 6. Vaststelling vergoe ding voor de Chr. School over de jaren 1934 t/m. 1937; 7. Wijziging begrooting 1939; 8. Rondvraag; 9. Reclame belasting. Als ambtsdragers der Ned. Herv. Kerk zijn benoemd de heeren J. F. G. Slerat en Jac. Bol Cz.. ouderlingen en als diaken de heer P. A. Verhaar. ZEVENHOVEN. Kerstfeestviering. In de Herv. Kerk prijkte een schitterend verlichte kerstboom in verband met de Kerstfeestviering der Herv. Zondagsschool. Het feest werd geleld door ds. en mevr. van Harten, die een boeiende Kerstvertel ling deed. De leerlingen werden onthaald op ver snaperingen, speelgoed enz. Elk kind ont ving een boek. De kerk was geheel gevuld. HET MILTVUUR HEERSCHT NOG STEEDS Het miltvuur, dat nog steeds in verschil lende plaatsen ln de Rijnstreek heerscht, heeft thans wederom een doodelijk slacht offer veroorzaakt en wel onder het vee van den heer P. v. d. S. in Gelderswoude onder Zoeterwoude. Het cadaver is verbrand. AARLANDERVEEN. Onder groote belangstelling is hier een wedstrijd ln het hardrijden op de schaats gehouden. De baan was ln uitstekende con ditie. De uitslag luidde: le pr. T. Ooster man; 2e pr. A. Blom; 3 pr. N. Roos. De prij zen bestonden uit levensmiddelen. Bij het vee van den heer Burger in den polder, is de gevreesde varkenspest uit gebroken. ALPHEN. De oudste inwoonster overleden. Alhier is overleden onze oudste inwoon ster de 97-j. weduwe J. Rijbroek geboren Velthuis. Meisjesvereeniging .Martha". Blijkens het jaarverslag van de Chr. Ger. Meisjesver. Martha werden het afgeloopen Jaar 236 kleedingstukken vervaardigd, die met de Kerstmis aan kinderen van alle ge zindten tot leniging van den in de betrok ken gezinnen bestaanden nood zijn uitge reikt. Aan giften en contr. ontvangen f. 149,01, terwijl de uitgaven bedroegen f. 158,11, zoo dat moest worden gesloten met een tekort van f. 9.10. Arbeidsbemiddeling. B. en W. stellen den raad voor tot leden van de commissie van toezicht te benoe men: a. tot leden-werkgevers de heeren A. van Dam, H. v. Leeuwen en A. Verruijt, (aftredendi en b. tot ledenwerknemers de heeren J. J. van Capel en W. Geerlof af tredend en J. den Hertog (ln de vacature van den heer S. Groenendijk). Hardrijderij. Helaas is de ijsvreugde voor de schaatsen- sportbeoefenaars van korten duur geweest. Nog juist op tijd werd op de Alphensche ijsbaan een hardrijderij georganiseerd waaraan ook door militairen kon worden deelgenomen. De belangstelling was zeer groot en de wedstrijd had een spannend verloop en gaf als uitslag: le pr. C. van Ooijen; 2e pr. D. de Jong; 3e pr. J. C. Ko ren de Wal (militair); 4e pr. H. D. Smit (militair) en troostprijs A. Post.. De prijzen bestonden uit geldprijzen. Mooie Carillonmuziek. Het nieuwe carillon van het nieuwe Raadhuis dat sinds kort ln gebruik ls ge- I steld, heeft met de Kerstdagen op verschil lende tijdstippen de omgeving van haar mooie klanken doen genieten. Verschillende mooie Kerstliederen en andere muziek werden ten gehoore gebracht. Ingebruikneming Jongenshuis Martha-stichting. De verbouwingswerkzaamheden en restau ratie van den verbouwden vleugel van het oude Jongenshuis, dat zeer belangrijke wij zigingen onderging, is thans zoover gevor derd. dat het dezer dagen ln gebruik kan worden genomen. De Ijsbaan heropend. Gistermiddag is wederom de Alphensche Ijsbaan geopend. De A R. Kiesvereeniging hield Zater dag een algemeene ledenvergadering onder leiding van mr. A. J. Meijer. Na afdoening van enkele huishoudelijke zaken hield de heer A. J. Scherpbler een causerie over het onderwerp „Avontuurlijke politiek", op wel ke behandeling een discussie volgde. BOSKOOP. Kerstfecstviering. In „Ons Jeugdhuis" aan de Julianastraat alsmede ln de Ned. Herv. Kerk van wege de Zondagschool „Lucas 18 16", heeft de Jaarlijksche Kerstfeestviering plaats gehad Op belde plaatsen was een blijde kin derschaar, die aangenaam werd bezig gehouden ter-wijl ook de traditioneele ver- verschinger. en Kerstgeschenken wederom een attractie waren. Ook de prachtig ver lichte en versierde Kerstboomen hadden ieders bewonderng, zoowel van de kinderen alsmede van de ouders, die ln grooten ge tale met hun kinderen het Kerstfeest heb ben gevierd. De dienst voor doktoren op 31 De cember wordt waargenomen door dr. A. S. Kater, telef. 38 en op Maandag 1 Januari door dr. J. H. Hamburger, telef. 136. HAZERSWOUDE. De jaarlijksche Kerstfeestviering met de kinderen der Zondagschool heeft in de Ned. Herv. Kerk plaats gehad, zij stond on der leiding van ds. P. L. Kiehl. Tal van ouders en belangstellenden woon den deze Kerstfeestviering bij. Na het zin gen van ps. 98 1 en 1 werd geopend met gebed door ds. Kiehl. waarna deze de kin deren bepaalde bij het groote Kerstwonder van Bethlehem: waarop gezongen werd: „Eere zij God". Nadat de heer Alb. van Rljssel de kerst geschiedenis had verteld, zelden eenigen der kleinste leerlingen verschillende bijbeltek sten op, welke goed van buiten waren ge leerd. Onder de tractatie werden gemeen schappelijk liederen gezongen, waarna de kleine kinderen „Alle jaren weder" aan hieven. Onder het zingen van Gezang 2 3 en 5 werden broodjes uitgedeeld en daar na vertelde de heer Adr. van der Linde een kerstverhaal en werden de cadeautjes enz. uitgereikt. Na het zingen van Ps. 89 1 werd de goedgeslaagde kerstfeestviering gesloten. De kleedingstukken welke in het afge- loope Jaar door het Damescomité „Dorcas zijn vervaardigd, zijn over 16 gezinnen ver deeld. LEIDERDORP. Rede van ds. A. v. d. Heide. In ,,'t Wapen van Leiden" vergaderde de afd. Leiderdorp der S.D.A.P. met als spre1- ker ds. A. v. d. Heide van Voorburg. De voorzitter der afd., de heer J. Ent opende, waarna de heer v. d Heide de groote tegenstelling tusschen de woorden van het Kerstlied: „Eere zij God" en de we reld van thans besprak. In eene beschou wing over de wereld van thans constateerde spr. dat twee derde van de bevolking der aarde zich thans ln oorlog bevindt. Spr merkt op dezen oorlog voorzien te hebben en in het laatst van 1938 ln een gehouden preek te hebben meegedeeld, dat vermoe delijk in 1939 de oorlog zou komen. Dit was hem kwalijk genomen door sommige men- schen die wenschten, dat hij eerder een be moedigend geluid zou laten hooren. Spr. zeïde echter van de waarheid te houden. Uitvoerig besprak hij de verwikkelingen en de voor ons land dreigende gevaren Hierna gaf spr. een kort overzicht van het tijdperk na 1918 en hoe Duitschland werd vernederd. Dit moest leiden, of tot verlies van het zelfvertrouwen, of tot ver zet. Het laatste is geschied. De wijze waar op dit verzet werd georganiseerd keurde spr. ten sterkste af. Spr. gaf dan als zijn meening te kennen, dat de oorlog nog Jaren zou kunnen duren. De gevolgen zijn niet te overzien maar de mogelijkheid bestaat, dat de wereld zal te rug vallen ln een toestand van barbaarsch- heid. Hij zag echter ook lichtpunten, daar van een oorlogsstemming in de ons omrin gende landen geen sprake is, zulks in te genstelling met 1914. De soldaten trekken thans ten strijde, omdat het plicht is, doch niet met geestdrift. Uit deze stemming zou iets goeds geboren kunnen worden. Een maal zal er toch weer een tijdperk van rust en vrede moeten komen. De oorlog van thans zal dan een grooten ommekeer kunnen bewerken, echter slechts dan als daaraan een groot geestelijk beginsel ten grondslag zal liggen en wel: „Eerbied voor het leven" zooals Schweitzer het in een zijner geschrif ten heeft uitgedrukt. Als dit beginsel het zou winnen zouden wij dichter staan bi] het schoone ideaal van het Kerstfeest. De bijeenkomst werd opgeluisterd door pianomuziek van mevr. Vermeulen, terwijl Mej. J. Blansjaar eenlge liederen zong. Kerstfeest Zondagsschool van den Ned. Protestantenbond. In de gemeenteschool werd het Kerst- leest gevierd van de kinderen van boven genoemde Zondangsschool. Het in alle op zichten geslaagde feest, waarbij vele ouders en genoodigden tegenwoordig waren, stond onder leiding van den heer G. A. Roeders; mevr. Roeders vertelde een mooi Kerst verhaal. De heer B. Moolenburgh, voorz. van dB afd. Leiden e.o. van den Ned Protestanten bond, die het feest bijwoonde, sprak zijn voldoening uit over dit Kerstfeest en dank te ln het bijzonder het echtpaar Roeders voor hun werk inzake de Zondagsschool. LEIMUIDEN. Kerstfeest der Zondagsschoolkinderen. In het kerkgebouw der N. H. Kerk had het jaarlijksch Kerstfeest plaats voor de kinderen der Zondagsschool. Onder een verlichte Kerstboom hadden ongeveer 50 kinderen plaats genomen. De onderwijzer der Zondagsschool, de heer O. Offringa. verzocht de belangstellenden om deze bij eenkomst te openen met het zingen van ps. 150 le vers. waarna hij voorging in gebed. De kinderen zongen Kerstliederen, terwijl de onderwijzer het Kerstverhaal vertelde. Het was voor de kinderen een goede avond; ieder van hen ging met een Kerstpakje naar huis. Door een plotseling gebrek aan de stuurinrichting, reed de bestuurder-eige naar van een vrachtauto tegen het winkel huis van de K. De vaart van de auto werd gestuit, door een ijzeren hek dat geheel werd vernield, zoodat de botsing tegen het huis geen nadeelige gevolgen had. De auto werd echter van voren zwaar beschadigd. De schade toegebracht aan het hek zal door den eigenaar van de auto worden vergoed. RIJNZATERWOUDE GEMEENTERAAD. Benoeming Onderwijzeres Lagere School. De Raad vergaderde. De voorzitter, bur gemeester Bakhuizen, deed o.a. mededee- Ung van eer. schrijven van den minister van O.. K. en W. waarbij de Rijksvergoe ding in de jaarwedden der onderwijzers voor 1938 wordt vastgesteld op f. 5789.30. De voorzitter deelde mede, dat, nu de controleur der werkloozen ook dagrappor ten moet opmaken, een belooning van f 25 p. j. te weinig is. B. en W. stelden voor deze belooning ingaande 1 Jan. 1940 te verhoo- gen tot f. 50 p. J. De Raad ging hiermee accoord. De voorzitter deelde mede, dat in over leg met den inspecteur van het L. O., B. en W. de volgende voordracïït hebben opge maakt voor een onderwijzeres in de vaca ture ontstaan door het eervol ontslag aan mej. Groen. De voordracht luidt: 1. Mej. M. Klomp, te Gouda; 2. Mej. E. M. Boudewijn, te Heemstede; 3. Mej. A. Eveleens te Aals meer. Mej. M. Klomp te Gouda werd met alg. st. benoemd. De benoeming zal Ingaan per 1 Jan. 1940. De voorzitter wenschte allen raadsleden een goed uiteinde toe. Na beantwoording van enkele vragen volgde sluiting. Gevraagd: boven 18 jaar, tegen 1 Januari, bekend meit patronen maken en breien. Brieven met opgaaf vam verlangd salaris en vori- gen werkkring Bur. v. d. Blad' onder no. 6795a. RUM - CITROEN en ARAC per ftesch 1.80 2.20 - 2.60 3.00 3.40 HA ARL.STR. 139A TELEFOON 21023 GRATIS bij aankoop van f. 3.60 buiten gedistilleerd een jaar- of verjaardags kalender. 5079 Militair lichting 1940, Inge deeld bij 4de Reg. Inf., op komst 5 Pebr. te 's-Graven- hage, wenscht te ruilen wegens examen met militair lichting 1940 onverach. welken dienst, die na 30 Aipril op moet (komen. Desnoods tegen vergoeding. Adres: P. v. d. ELIK P.J:zn., 505H Benthuizen 102. L. S. Het bestuur maakt bekend, dait de controle en rentebtj- sahriJ'Vtng voor de Spaarboekjes zuflfen geschieden voor de naamletter A t/m. H. op 10 Jan. 1940 van 's morgenB 10 12 uur en dee middags van 24 uur; voor de letters K t/m. P op 11 Jan. op dezelfde uren als boven; voor de letters Q t/m. Z op 12 Jan. op dezelfde uren. 5052 De Spaarbank zal van 1 t/m. 12 Jan. voor geldzaken geslo ten zijn. Voor rekening-courantihou- ders en voorsohobnemere, con trole en rentebetaling op de gewone zi'ttónguren uiterlijk tot 19 Jan., uitgenomen van 9 t/m. 12 Januari. HET BESTUUR. 5044 ZET HEX E VOOR? Een glas oude klare of een glas BOLS. Geef Uw voorkeur met name te kennen! Vraag „Bols"! Denk erom „BOLS"! day. e&K yfaasjei bronzen puien, magazijn, kelder, centrale verwar ming, *EG Af- Huurprijzen billijk. plus ruim woonhuis, 6 kamers, badkamer, te aan vaarden Februari a.s. 5023 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7