STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 28 December 1939 Overzicht VISKHERIJ-BERICHTEN Laatste oorlogsnieuws Nog geen directe vredespogingen Zenuwpijnen Sn AKKERTJE Verspreide berichten DAGBLADRECLAME Gezonde voeten RECHTZAKEN De dag van heden staat in het teeken tan het bezoek van den Paus aan koning- keizer Victor Emmanuel. Gayda schreef hitrover in de Gionale d'Italia: ..Nooit heeft een contact tusschen de Roomsche Kerk en het krijgshaftige en Ka tholieke Italië zoo vol beteekenis geschenen als ln dit zoo tragisch an duistere uur der wereld De ontmoeting houdt geen enkel verband met de practische problemen van den oor log en den vrede. De Italiaansche politiek blijft nog steeds een politiek van onafhan kelijkheid en waakzaamheid, zooals die door Mussolini is vastgesteld. Maar de oorlog en de vrede vinden de Kerk van Rome en Italië op gelijkwaardige terreinen. De vredesopvatting, die door Pius XII bevestigd is als de vrucht van de christelijke liefde en de rechtvaardigheid, welke verwezenlijkt kan worden door sa menwerking en overeenstemming, komt overeen met de oriënteering van interna tionale solidariteit en Europeesche samen werking. welke steeds de geheele buiten- landsche politiek van Mussolini heeft be zield. Met de redelijkheid en de rechtvaardig heid. die door Paus Pius XII aan den voor avond van den oorlog zijn aangeroepen, heeft ook Mussolini zijn geheele actie be zield tot verhindering en stuiting van den oorlog. Daarom, zoo besluit Gayda. brengt de ontmoeting tusschen de beide souvereinen in de hoogste harmonie verscheidene waar den nader tot elkaar van de romaniteit en haar macht." Van Amerikaansche zijde wordt nog eens met nadruk verzekerd, dat de wereld niet moet denkon aan een directe vredespoging. Arthur Krock. de correspondent van de New York Times te Washington, schrijft in een artikel, dat men als geïnspireerd kan beschouwen en waarin hij in krachtige ter men degenen veroordeeld, die Roosevelt zouden willen rangschikken onder de voor standers van een vrede ..tot eiken prijs": aan Groot-Brittanië en Frankrijk vragen plaats te nemen rond één tafel met Hitler om onder de tegenwoordige omstandighe den over vrede te beraadslagen is gelijk aan hun te vragen toe te geven, dat zij er ongelijk aan hebben oorlog te voeren met Hitler en hun toenemende militaire voor- deelen prijs te geven. Het is niet om Hitier ervan in kennis te stellen, dat de neutrale staten en in het bijzonder de Vereenlgde I Staten van meening zijn dat een Hitleri- aansche vrede wenschelijker is dan een oorlog om ieder ander doel. Niets bewijst, dat Amerikaansche staats burgers een dergelijke opvatting hebben cn zeker is, dat de tegenwoordige regeering nimmer dit pacifistische standpunt heeft ingenomen. De laatste dagen zün onderhandelingen gevoerd tusschen vertegenwoordigers van de ..Deutsche Lufthansa" en de sovjet-Rus sische luchtvaartonderneming ..Aeroflot" over het openen van een geregeld luchtver keer tusschen Berlijn en Moskou. De besprekingen hebben geleid tot een overeenkomst tusschen de beide organisa ties Het regelmatige luchtverkeer tusschen Berlijn en Moskou zal, wanneer de toe stemming der beide regeeringen er aan ge hecht is, op 21 Januari 1940 beginnen. Proefvluchten zullen waarschijnlijk vanaf 8 Januari gehouden worden. Volgens een bericht uit Moskou aan het blad Tidningen verzamelen en verbranden de sovjet-autoriteiten de anti-nationaal- socialistische literatuur en de boeken over de sovjet-Russische buitenlandsche poli tiek. welke voor de onderteekening van het Duitsch-Russische pact gepubliceerd zijn. Haastig worden pro-nationaal-socialisti- sche boeken geschreven en gepubliceerd. 4 R.I. BESTAAT 126 JAAR. Herdenking op 8 en 9 Januari a.s. Op 9 Januari a.s. zal het in vredestijd I alhier gelegerde 4e regiment infanterie zijn 126-jarig bestaan herdenken. I Niet op dezelfde grootsch-opgezette wijze als waarop het vorige jaar het 125-jarig jubileum werd gevierd, doch eenvoudig met een militaire taptoe in den avond van 8 Januari op het Lindenplein te Noordwijk- Binnen en met een feestelijke marsch op 9 Januari, waarbij gedefileerd zal worden langs het Gemeentehuis te Katwijk, alwaar de commandant, overste H. D. Buurman en de overige autoriteiten het défilé in ont vangst zullen nemen. Voorts worden dien dag sportspelen georganiseerd voor het re giment. ST. LIDITNA-VEREENIGING. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 28 Dec. Tong 1.701.16. Heilbot 1.20—1.16 per K.G. Kleinschol 3016. Poontjes 12. Groote Schelvisch 24. Middel Schelvisch 20. Kleinmiddel Schelvisch 21—16.50, Klein Schelvisch 18—9.50. Groote gul 20—18. Kleine gul 21—11. Wijting 9.60—5.60. Makreel 1511.50, Versche haring 9.503.30 per 50 K.G. Kabeljauw 82—44 per 125 K.G. Vleet 3— 1.83. Leng 2.15—1.22. Koolvisch 0.83—0.55 p. stuk. Besomming IJmuiden: Haring aanvoer 27 December 1910 kisten ver sche haring. 28 December: 1541 kisten versche haring. 530 K.G. geconsigneerde bevroren snoekbaars 3327 ct. per K.G. Trawlers: Petten IJM. 49 850 m. f. 7320; Norma Maria IJM. 6 1200 m. f. 11.560: Maria van Hat- tem 500 m. f. 3890. 5042 (Ingez. Med.) verzoenend gebaar gemaakt door aan te kondigen, dat de aanplakbiljetten, waarop de regeling der arbeidsuren werd bekend gemaakt, zullen worden ingetrokken, zoo dat de arbeidersgedelegeerden de werk nemers zullen uitnoodigen den arbeid van ochtend te hervatten op den grondslag van de bestaande regeling. Morgen zal het congres van socialistische mijnwerkers zich uitspreken over de toe passing van het besluit in kwestie, In antwoord op een vraag, heeft minis ter-president Pierlot verklaard, dat de re geering alle noodige verzoenings- en kal- meeringspogingen zou doen, opdat een conflict, dat ernstige consequenties zou kunnen hebben, niet zou voortduren. Hieraan voegde Pierlot toe. dat de nieu we regeling Van den mijnwerkersarbeid ge heel voorloopig was en slechts tot het einde van de mobilisatie zou duren. DE ACTIE TEGEN DE COMMUNISTEN IN FRANKRIJK. De civiele rechtbank te Parijs heeft 41 organisaties, meerendeels communistische vakbonden, onder regeeringstoezicht ge plaatst. Hiermede is het totale aantal der organi saties, die in het departement Seine ont bonden of onder regeeringstoezicht ge plaatst zijn, gestegen tot 242. DE MOGELIJKE WIJZIGING IN HET BELGISCHE KABINET. In welingelichte kringen te Brussel heeft men den indruk, dat in de eerste dagen van de komende maand het kabinet Pierlot een wijziging zal ondergaan en dat het van 18 tot 12 ministers zal worden terug gebracht. Algemeen verwacht men, dat in dien dit het geval zal zijn. de ministers Marck en Deliosse (katholiek», Deman en Wauters (socialist» en Jasper en Janson (liberaal) uit het kabinet zullen treden. EEN RADIOREDE VAN MINISTER KOHT. Gisteravond heeft de Noorsche minister van buitenlandsche zaken Koht. een radio rede gehouden over de opvattingen over den vrede in de Noorsche geschiedenis. Hij verklaarde, dat Noorwegen niet in staat was een andere politiek te volgen., dan die van neutraliteit. Het heeft zijn geheele ver dedigingssysteem hierop gebaseerd en iedere avonturen-politiek kan noodlottig worden. Minister Koht voegde hieraan toe, dat dit niet beteekent, dat Noorwegen niet in staat zou zijn te beantwoorden aan ieder bcoep op zijn goede hart om materieele en mcnschelijke hulp te bieden aan een land, dat het slachtoffer is van een aanval, voor al wanneer dit een van zijn vreedzame bu ren is. de politiek van Noorwegen blijft evenwel gericht op vrede en neutraliteit. DE LEGERBERICHTEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Aan het Westelijke front geen bijzondere gebeurtenissen. Britsche vliegtuigen probeerden gister middag door te dringen tot de Duitsche Noordzeekust, doch werden daarin tijdig door het luchtafweergeschut belemmerd. Van twee toestellen, die de Duitsche kust bereikten, werd een door een jachtvlieger neergeschoten. Het andere toestel werd door luchtdoelgeschut verdreven. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: Gedurende den nacht niets bijzonders te melden. DE INKOOPEN VAN DE GEALLIEERDEN. De correspondent van de „Daily Tele graph" te New York verneemt dat de ha ven van New York is gekozen voor het ver zenden van de Amerikaansche jachtvlieg tuigen en het andere oorlogsmaterieel, dat voor de geallieerden is bestemd. De mees te van de 38 Lockheeds, welke van de kust van de Stille Zuidzee zijn gekomen, zijn reeds gereed voor verscheping. Deze bom bardementsvliegtuigen, te zamen met een groot aantal lichte auto's, zullen de eerste zending vormen. Men hoopt door het ver vrachten van New York uit zooveel moge lijk vertraging te voorkomen. Ook is het hier gemakkelijker de schepen bijeen te brengen. EEN DUITSCHE STEM OVER HET FINSCH- RUSSISCH CONFLICT. Over de rol van de Westelijke mogend heden in het conflict tusschen Finland en Rusland schrijft de Deutsche diplomatisch- politische Korrespondenz o.a. het volgende: Sinds het vast stond, dat Rusland niet voor de Westelijke mogendhedende kastan jes uit het vuur wilde halen, is het hun streven geweest in het Noorden complicaties te doen ontstaan. (Sic!) Aan den eenen kant leek het hun gewenscht, dat Rusland daar met zijn militaire en materieele krach ten werd bezig gehouden en aan den ande ren kant gold het Duitschland, dat in dit gebied niet geblokkeerd kan worden, door verwarring te brengen in zijn mogelijkheden van aanvoer, schade toe te brengen. Het gaat er voor de Westelijke mogendheden om. Finland te gebruiken voor de eigen zaak, zonder zich zelf de vingers te bran den Het begin van deze actie vormde Genève, waar men den Finschen brand wilde aanwakeren en tevens de groepen der neu tralen weer in een gemeenschappelijk front wilde plaatsen, om hen aan dergelijke ge meenschappelijke acties te gewennen. Daar na ontbrak het, met name in redevoeringen van Engelsche en Fransche ministers, niet aan opwekkingen voor Finland. Het cynische in dezen zorg voor Finland schuilt daarin, dat men Finland geen moderne wapenen levert. Andere volkeren den oorlog injagen en dan nog aan oud materiaal verdienen, dat is een opvatting van eer, welke Duitsch land graag aan zijn tegenstanders overlaat. EEN RESOLUTIE VAN DE INDISCHE LIBERALEN. De Pan-Indlsche nationale liberale fede ratie heeft een resolutie aangenomen, waar in de politiek van agressie van de nationaal- sociallsten tegen de kleinere landen in Europa scherp wordt veroordeeld. Verder wordt in de resolutie de sympathie betuigd met de democratieën en worden de Indiërs aangespoord Engeland te steunen in de zaak waarvoor het strijdt. Kerstfeestviering. De St. Liduina-Vereeniging heeft gister middag haar jaarlijksche Kerstfeestviering voor de kinderen der minst bedeelden ge geven in de groote zaal van „Den Burcht'' Het is voor de honderden kinderen, die tot dit mooie feest waren uitgenoodigd, weer een heerlijke middag geworden. Geen wonder! Wat stond daar een lek kers klaar voor de vele grage mondjes, maar vooral, wat hingen en lagen daar vele mooie en warme kleedingstukken rond het Kerstkribbetje gereed. Pastoor Beukers opende het feest met gebed en vertelde den kinderen de groote beteekenis van het Kerstfeest. Hoe Chris tus arm als de armsten in een stal werd geboren en steeds Zijn groote en bijzonde re liefde voor de armen heeft getoond. Spr. bracht hulde aan de dames der St. Li duina-Vereeniging, die zich jaar in jaar uit zooveel moeite en zorgen getroosten om de kinderen telkens weer zoon heerlijk Kerstfeest te bereiden. Na het zingen van eenige Kerstliederen werden, de kinderen getracteerd en volgde de vertooning van een poppenspel door den heer B A. Devilé, wien thans de eer te beurt viel, voor de tiende maal te zijn uitgenoodigd om het amusante gedeelte van dit feest te verzorgen. Vertoond werd het spel in drie bedrijven „De vroolijke avonturen van Kees Deeg man" waarmede de kinderen zich kostelijk hebben geamuseerd. Tusschen a? bedrijven door werden de kinderen gul onthaald, ter wijl mej. van den Bos de pauzes met mooie en gëzellige muzieknummers vulde. Zoo werd het geheel voor de kinderen een heerlijk feest Na de uitdeeling der geschenken keerden allen dan ook met volle handjes en stralende oogjes huis waarts. waar velen van hen wel van dat heerlijke Kerstfeest zullen hebben verteld. 1 Wil een gasaanval succes hebben, dan dient rekening te worden gehouden met de meteorologische omstandigheden en ver der ook met een voldoende concentratie van gas op bepaalde plaatsen. Zoo zouden b.v. om een goede gaseoncentratic in de binnenstad van 'sGravenhage te krijgen 4400 vliegtuigen noodig zijn. Volgens een Ingesteld meteorologisch on derzoek zouden voor wat Den Haag betreft maar 32 tot 35 dagen van het jaar geschikt zijn voor het uitvoeren van een gasaanval Spr. gelooft dan ook niet direct aan het uitvoeren van gasaanvallen, daar gas een buitengewoon onschadelijk middel is. Zou Leiden ooit aan een gasaanval bloot staan, dan gelooft spr dat er niet zooveel slacht offers zullen vallen als er dagelijks in Ne derland bij ongelukken om het leven ko men. Spr. kantte zich dus ook sterk tegen die propaganda, waarin het voorgesteld wordt alsof bij een gasaanval duizenden slachtoffers vallen. Aan de hand van een serie lichtbeelden gaf spr. vervolgens een overzicht van de verschillende typen schuilkelders, die in gebruik zijn. Na een korte pauze besprak spr. in het kort het brandprojectiel, waarbij hij op merkte, dat bij het inslaan van een brand bom het meer aanbeveling verdient den brand te blusschen dan te trachten de bom met een schep of harkje in een emmer met zand te krijgen. Aan de hand van een tweede serie licht beelden gaf ir. van Genderen Stort een uit voerige beschouwing over de z.i gevaarlijk ste scherf- en detonatieprojectielen. Spr. toonde hierbij de val-, ontploffings- en vormveranderingsenergie aan. Tenslotte besprak spr. nog den bouw bij schuilkelders. INSTITUUT VOOR TROPISCHE GENEES KUNDE ROTTERDAM—LEIDEN. V/ oncentreer cp het krachtigste reclame-middel Een gedenkschrift. De Vereenigtng voor Tropische Genees kunde RotterdamLelden, welke zich ten doel stelt de bevordering van de studie van de tropische ziekten en van de tropi sche hygiëne, alsmede om de opleiding van de artsen voor de koloniën aan te vullen, bestond 14 Mei j.l 25 Jaar. Om verschillen de redenen heeft het bestuur destijds ge meend dit zilveren jubileum onopgemerkt te moeten laten voorbijgaan. Echter heeft dezer dagen in verband met dit jubileum een herinneringsbundel het licht gezien onder den Latijnschen titel: Acta Leiden- sia edita cura et sumptibus scholae medi- cinae tropicae, waarin de president-cura tor der Leidsche universiteit, mr. A van de Sande Bakhuyzen een voorwoord heeft geschreven, evenals de voorzitter der ver- eeniging. prof. dr. A. W. Nieuwenhuis, en het lid van het algemeen bestuur, de heer D G. van Beuningen. president-curator van het Havenziekenhuis te Rotterdam. De hoogleeraal- in de tropische geneeskunde alhier, prof. dr. P. C. Flu en verschillende andere aan het instituut verbonden ge- neesheeren en docenten hebben door ver schillende wetenschappelijke bijdragen aan de samenstelling van dezen herinnerings bundel medegewerkt HEDENAVOND SCHAATSENRIJDEN? Naar wij vernemen is het niet uitgeslo ten dat men hedenavond in het tennispark „De Krogt" te Oegstgeest weer kan schaat senrijden. Indien het namelijk in den voor avond flink gaat vriezen, zullen deze banen, waarop de leden der Leidsche IJsclub gra tis toegang hebben, worden opengesteld. TERAARDEBESTELLING VAN HET STOF FELIJK OVERSCHOT VAN DEN HEER A. VAN BORSELEN. Hedenmiddag vond onder groote belang stelling op de begraafplaats „Rhijnhof" de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer A. van Bor relen, die jl. Zondag op 77-jarigen leeftijd hier ter stede overleed. De overledene was gedurende bijna een halve eeuw bestuurs lid van de Christelijke Wijkvereeniging „Levendaal." De voorzitter dier vereeniging, ds. M. J. Punselie leidde ten sterfhuize een rouw dienst. Onder de talrijke aanwezigen op de be graafplaats merkten wij o.m. op de heeren Jac. Wilbrink, P J. Fontein en J. G v. Dijk, bestuursleden der Wijkver. L«ven- daal. J. F. de Heer. namens de Egypte- zending, waarvan de overledene commissie lid was. H A. Antony, penningmeester van het college van collectanten der Ned. Herv. Gem., F. v. d. Mark Sr., lid van de Jonge mannen Ver. Levendaal. L. Boekkooi, na mens de Chr. Oranje Ver., leden van de Christelijke Jongemannen Ver. Levendaal. en vele vrienden en kennissen van den overledene. Toen de kist in de aula was geplaatst, trad de heer Jac. Wilbrink naar voren, be stuurslid van het Wijkgebouw Levendaal, die in het kort schetste wat de overledene gedaan heeft gedurende zijn bestuurslid maatschap van de Chr. Wijkvereeniging Levendaal, welke functie de overledene met trouw en toewijding heeft vervuld. Hierna sprak de heer Hakkaart, godsdienstonder wijzer alhier, die een gedeelte voorlas uit den brief aan de Hebreeën XI. Spr. getuig de evenals de vorige spreker van al het goede, dat de overledene gedaan heeft, het geen niet met woorden is uit te spreken, noch met de pen te beschrijven is. Spr. riep hem namens de vele vrienden een „rust zacht" toe. Hierna bad spr. het „Onze Vader." Vervolgens werd het stoffelijk overschot in het graf bijgezet, waarna le vende bloemen werden gestrooid. Een neef van den overledene dankte alle aanwezigen voor de betoonde belangstel ling. Op de tentoonstelling „Onze Kunst van Heden" in het Rijksmuseum te Amster dam is door Zijne Excellentie den minis ter van onderwijs, kunsten en wetenschap pen aangekocht voor het Rijk het schilderij getiteld „De Baardmankruik" van onzen oud-stadgenoot, den heer L. v. d. Vlist. BOUWKUNDE EN LUCHTBESCHERMING. Lezing van ir. E. A. van Genderen Stort. Op uitnoodiging van de afd. Lelden van den Ned. Bond van Leeraren en Leerares- sen bij het Nijverheidsonderwijs sprak gis teravond ir. E. A. van Genderen Stort te 'sGravenhage en verbonden aan de Techn. Hoogeschool te Delft, in de Jacobazaal van „Den Burcht" over „Bouwkundige beginse len en luchtbescherming". De voorzitter van de afdeeling. de heer C. Brilman sprak een inleidend woord, waarna ir. Van Genderen Stort het woord verkreeg. In het begin van zijn causerie zette spr. uiteen, dat vorige oorlogen, in tegenstelling met de oorlogen van thans, nu de vliegtui gen een groot aandeel in den strijd hebben, meer aan de grens werden gevoerd. Thans moeten wij ook rekening houden met aan vallen uit de lucht. Nadat spr. een beschrijving van liet luchtprojectiel had gegeven, waarbij hij achtereenvolgens stil stond bij gas-, brand- brisant- en detonatieprojectielen, toonde hij aan, dat de beste bescherming de ac tieve afweer is; het "luchtdoelgeschut. Tien gulden, bestemd voor aanschaffing voor luchtafweergeschut, aldus spr., zal meer effect sorteeren dan tien gulden voor aan koop van gasmaskers. Bij een bespreking der chemische strijd middelen, merkte spr. op, dat het effect van strijdgassen in vorige oorlogen maar zeer klein is geweest. Van de 3223 chemi sche strijdmiddelen, die in den loop der jaren zijn beproefd, zijn er volgens spr. maar zes gassen, die werkelijk bruikbaar zijn. Hiervan is volgens spr. het meest ge vaarlijk het phosgeen-gas. Het koolzuurhoudend badzout van Boekelo verjongt en versterkt Uw voeten en geeft nieuwe veerkracht. BADZO - voetbaden openen de poriën en verbeteren de bloed circulatie. BADZO-voetbaden 2ijn een weldaad voor hen, die last hebben van: wintervoeten koude voeten vermoeide voeten gezwollen voeten transpireerende voeten, Eén pak BADZO (d 20 centis voldoende voor 3 d 4 voetbaden. Voordeeliger en tevens voor kuipbaden: Pakken van 3 K. G. 43 ets. Verkrijgbaar bij apothekers en erkende drogisten). Gezonde voeten met N V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO 5039 (lngez. MedJ HAAGSCHE RECHTBANK. De mooi-prater. „Dat is een mooi prater, dat zien we hier ook", zoo constateerde de Officier over een metselaar, afkomstig uit Noordwijkerhout, die een tijdje in Afrika is geweest. Om naar Afrika te gaan had hij van een dienstmeisje te Wassenaar ongeveer f. 1000.bemach tigd. Hij kreeg dat onder trouwbelofte, want hij zou ongehuwd zijn en woonde bij zijn moeder te Noordwijkerhout in. Behalve de reis naar Afrika was al het overige gelogen. Want W. was getrouwd, zooals later het bedrogen meisje had ontdekt. Nu verdachte terecht stond, vorderde de Officier acht maanden gevangenisstraf omdat hij verdachte een mooi prater vond. De verdachte ontkende de trouwbelofte, en de verdediger meende dat er geen bedoe ling tot oplichting was. De harmonicaspeler. Terwijl hij in Noordwijk in diverse café's harmonica speelde, had de grondwerker C. v. d. K. uit Lelden, die thans is gedetineerd in het Huis van Bewaring, kans gezien een greep in de lade te doen van winkels. Dat was gebeurd op 20 October in den winkel van mej. A. M. S. en van mej. E. II. beiden te Noordwijk. Daarvoor had de of ficier tegen verdachte acht maanden ge vangenisstraf geëischt, daar v. d. K. reeds eerder is veroordeeld. De rechtbank heeft thans beslist nog geen uitspraak te doen, en eerst een reclas- seeringsrapport in te winnen. Zeep en een fiets. Uit het pakhuis van een groot winkel magazijn tc Lelden, had de fabrieksarbei der G. N. thans gedetineerd in het Huis van Bewaring, een pak weggehaald, dat later poeder en zeep bleek te bevatten. Behalve dezen diefstal had Z. ook nog op 28 October te Leiden aan den Nieuwen Rijn een fiets weggehaald. Tegen Z. had de officier acht maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank heeft uitspraak gedaan, en Z. veroordeeld tot de gevraagde straf. Verduistering. Een inwoner van Wassenaar had aan een kennis geld geleend om daarmee een sigarenwinkel te beginnen. Dat gebeurde wel, doch degene die het geld had geleend, kwam plm. f. 3000.te kort aan zijn leening van f. 8500. De officier had wegens verduistering te gen den leener twee maanden gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëischt. De rechtbank heeft thans uitspraak ge daan en verdachte vrijgesproken van het geen tenlaste was gelegd. WINNAAR VAN DE HONDERDDUIZEND VEROORDEELD. Het Gerechtshof te Amsterdam veroor deelde vandaag den houder van een loterij - kantoor te Soest wegens bedrlegelijke bank breuk tot l'/« Jaar gevangenisstraf, met aftrek van zes maanden voorloCpige hech tenis. De rechtbank te Utrecht had hem veroor deeld tot 2'/i Jaar gevangenisstraf, met af trek van voorarrest en de procureur-gene raal had bij de behandeling ln hooger be roep bevestiging van het vonnis gevorderd. De man had op een van zijn loten, ge nomen voor'een zijner loterijkassen, waar aan een groot aantal personen had deelge nomen, de honderdduizend gewonnen. Met de uitbetaling aan de deelnemers door den houder van het loterij kantoor ging het echter niet vlot. Zijn faillissement werd aangevraagd en uitgesproken. De curator in dit faillissement bemerkte echter, dat de failliet een bedrag van f 4000 aan den boedel had onttrokken, benevens eenige premieloten. Het geld had de man in een lap verborgen en de loten had hij laten verzilveren. Een onderzoek door de justitie had een vervolging wegens bedriegelijke bankbreuk tengevolge. HAAGSCHE POLITIERECHTER. I Het protest. Een werkman uit Leiden meende een protest te moeten laten hooren tegen de arrestatie van een dronken man Hij toog naar het politiebureau aan de Steenstraat maar zyn protest viel verkeerd uit, want er kwamen nieuwe moeiUjkheden van, want hU ging een politieagent te lijf. Daarvoor stond hU nu terecht. De offi cier vond het een ernstig feit, en vorderde daarom 14 dagen gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftUd van drie jaar en onvoorwaar- delUk f.10.boete subs. 10 dagen hech tenis. - Ik heb gelezen, dat de Spaanschs vrouwen hun mooie, trotsche houding op deze manier hebben gekregen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2