Anthony Fokker: „De Hollander" vliegende Naar een kabinetscrisis in België? Pionier der luchtvaart In memoriam Anthony Fokker UYLENSPIEGHELJ LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 27 December 1939 Derde Blad No. 24465 80ste Jaargang Een groot Nederlander en befaamd vliegtuigbouwer In den Economische moeilijkheden Door A. Plesman (Vervolg van pagilna 1 van het 1ste Blad). Met Anthony Fokker is een der ge niaalste vliegtuigbouwers ter wereld heengegaan, die, al rijn in de laatste jaren andere namen opgekomen, die meer van zich hebben doen spreken, dan den laatsten tijd met hem het geval was, zeker de meest oorspronkelijke was en die meer dan wie ook het stempel zijner zeer sterke persoonlijkheid op al zijn werk heeft gedrukt. Men kan zeg gen, dat het grootste gedeelte van de korte geschiedenis der luchtvaart be- heerscht werd door den naam Fokker, en dat het zijn geniale constructies zijn geweest, die het pionierswerk voor het wereldluchtverkeer hebben gedaan, om dat hij in de jaren na den oorlog een verkeersvliegtuig creëerde, dat het rei zen over lange afstanden mogelijk maakte met een tot toen ongekenden graad van comfort en veiligheid voor den passagier. Het is goed, hierop den nadruk te leggen, omdat de opkomst van Fokkers carrière viel in een periode, toen hij slechts oorlogsvliegtuigen bouwde en ook de laatste jaren zijn naam in hoofdzaak genoemd werd in verband met nieuwe typen voor mili taire doeleinden. Anthony Herman Gerard Fokker werd op 6 April 1890 geboren te Kediri in Neder- lamdsch Oost-Indië, waar zijn vader koffie planter was. Tony was zes jaar toen het gezin repatrieerde en zich in Haarlem ves tigde, waar de jonge Fokker gedurende zes jaar de schrik van zijn onderwijzers en ge durende nog een aanbal jaren de wanhoop van zijn H.B.S.-leeraren was. Hij was niet alleen een slecht leerling, die grooter min achting voor elk vak toonde naarmate het verder vam de practijk verwijderd was. maar bovendien was hij lastig en ondeugend, waarbij echter terstond zijn vindingrijkheid in het uitdenken van streken opviel, een vindingrijkheid, die hij verder ontwikkelde op zijn groote zolderkamer, waar hij altijd aan het knutselen was, zelf zijn speelgoed vervaardigde en vaak voor een kind ver bluffende resultaten bereikte. Zijn voor liefde voor handenarbeid en techniek was een van de weinige positieve factoren in zijn jeugdige leven, en zijn vriendschap met Frits Cremer. den zoon van den lateren gezant der Nederlanden te Washington, die op „Duin- en Kruidiberg" woonde en de eer ste In Haarlem was, die een auto bezat, deed hem al vroeg kennis maken met het inwendige van den motor, welke de beide jongelui herhaaldelijk uit elkaar namen en weer in elkaar zetten. Toen Wilbur Wright naar Frankrijk kwam en meer bijzonderheden over de eerste vlieg tuigen bekend werden, kreeg de jonge Fok ker het te pakken en in zijn werkplaats op zolder bouwde hij tijdenlang niets dan Vliegtuigmodellen, terwijl hij zijn vader te vergeefs smeekte, naar Frankrijk te mogen gaan om vliegen te leeren. Deze kans kreeg hij niet, dooh wel stemde zijn vader er in toe, dat hij de H.B.S. te Haarlem verliet om naar het technlcum ln Bingen te gaan, dat toenmaals den naam had een techni sche opleiding te geven, die het dichtst bij de practijk stond. Nauwelijks ln Duitsch- land aangekomen, hoorde Fokker, dat er te Sailbaoh bij Mainz een school voor automon teurs was, die een cursus voor Vliegtuigbouw had geopend. Door zeer sterk den nadruk te leggen op de autotechniek en te zwijgen over den vliegtuigbouw, kreeg Fokker van zijn vader verlof zich als leerling van deze school te laten Inschrijven inplaats van naar Bingen te gaan. De leeraren aan den luohtvaartcursus wisten nauwelijks meer van vliegtuigbouw dan Fokker zelf, die door het bouwen van modellen al een zekere er varing had. Het voordeel van den cursus was voor hem echter, dat hij er gereedschap leerde gebruiken en daadwerkelijk meehielp aan het bouwen van een vliegtuig, dat ech ter bij de eerste vlucht, bestuurd door den Instructeur der school, die zooals bleek zelf niet kon vliegen, in stukken ging. Dat beteekende het einde van de school, doch Fokker werd door een Duitsoh officier aan de middelen geholpen om zelf een ma chine te bouwen. In 1910 kwam dit eerste toestel „De Spin" gereed volgens een ge heel oorspronkelijk denkbeeld Fokker had geen roer en ailerons aangebracht, doch bestuurde zijn toestel door het veranderen van den invalshoek der vleugels, terwijl het zwaartepunt zoodanig lag. dat het toestel een zeer groote dwarssta'hlliteit kreeg, een systeem waardoor zijn eerste machine sta bieler en veiliger vloog dan alle andere toe stellen in die dagen, doch dat hij later ver liet, toen hij inzag, dat daardoor de wend baarheid uiterst gering was. Van 1910—1914 waren het zeer moeilijke jaren voor Fokker. Hij leerde zich zelf met zijn eigen machine vliegen, haalde zijn bre vet en voorzag voor een deel in de kosten zijner verdere experimenten door het geven van vliegdemonstraties. Want van Mainz was hij verhuisd naar het vliegveld Johan- nisthal bij Berlijn, het centrum der aviatiek in Duitschland. waar zijn vreemde machine aanvankelijk was uitgelachen, doch van waar weidra zijn reputatie zich begon te verbreiden. Een moment, dat hem de groot ste voldoening schonk, beleefde hij te Haar lem toen hij daar op Koninginnedag de eer ste Yllegdemonstratie gaf en werd gehuldigd en toegejuicht in de stad, waar zoo velen nog slechts een paar jaar te voren van mee ning waren, dat er van hem nooit iets zou terecht komen. Belangrijk was deze gebeurtenis vooral, omdat zij zijn vader moed gaf, hem finan cieel te steunen bij zijn verdere plannen. En financieelen steun had Fokker, ondanks zijn groeiende reputatie, nog geruimen tijd noo- dig, ook teen in 1914 de oorlog uitbrak en hij eindelijk zijn eerste opdrachten voor het Duitsche leger kreeg, want om deze te kunnen uitvoeren moet hij een fabriek in richten, waarvoor veel geld noodig was. wat hij uit Holland kreeg. In Sohwerin kwam de fabriek tot stand, waar Fokker zijn eerste legervliegtuigen bouwde en daarbij voor het eerst gelaschte buizen, voor rompoonstructie toepaste, een systeem dat tot ln de huidige dagen karak teristiek voor de meeste typen Fokkervlieg tuigen is gebleven. Twee belangrijkste vondsten vestigden definitief het succes van Fokker. De eerste was het gesynchroniseerde machinegeweer, een denkbeeld dat hij in 48 uur practisch verwezenlijkte, door het afvuren van den mitraillleur te doen geschieden door den motor, waardoor de projectielen door de schroefbaan konden worden geschoten, zonder de schroefbladen te raken. Voor het eerst kon een vliegtuig recht vooruit schie ten en kon de vlieger eenvoudig op zijn doel richten door den neus van zijn toestel daarop te richten. De tweede en in wezen belangrijker uit vinding van Fokker was die van den stijven geheel vrijdragenden vleugel, de „canti lever wing", een houten constructie van binten en leggers, die nog steeds in al zijn niet metalen vliegtuigen wordt toegepast. Terwijl de eerste uitvinding terstond een reusachtig succes werd, dat Fokker in per soonlijk contact met den Duitschen kroon prins bracht, en zijn roem bij de geallieer den vestigde, stonden de deskundigen uiterst wantrouwend tegenover den vrij dragenden vleugel, die zoover afweek van alle tot dan toe bekende constructies, waar van de vleugels altijd met draden verspan- ncn of met stijlen gestut waren. Bovendien werd door de concurreerende Duitsche fir ma's op allerlei wijze geïntrigeerd tegen den „Hollander die weigerde zich Duitsch te laten naturaliseeren, maar tenslotte toch triomfeerde toen de Duitsche oorlogsvlie gers overwinning na overwinning behaal den met zijn jachtvliegtuig D 7, dat weldra door de concurreerende fabrieken ln licen tie moest worden gebouwd. keersvliegtuieen begon echter met de aan acht personen plaats biedende F. 7a, het eenmotorige toestel waarmee Van der Hoop ln 1924 voor het eerst naar Indië vloog, en waaruit Fokker later de driemo- torigc F 7b afleidde, machines, die op schier alle luchtlijnen ter wereld jaren lang dienst hebben gedaan en bij oudere vliegers ook nu nog gelden als het summum van wat aan stabiliteit en veiligheid ooit in den vliegtuigbouw is bereikt. Later kwamen de F8. de F12 en de F 18, alle afgeleid van hetzelfde beginsel, de F20, de zgn. „Zilver meeuw", en de F22 en F36, volgens een nieuwe formule gebouwde groote verkeers vliegtuigen. waarmee Fokker de eerste was, die viermotorige machines op de markt bracht. Inmiddels had hij zich in Amerika ge vestigd, waar zijn toestellen in licentie ge bouwd werden en waar hij groote belangen kreeg in de Amerikaansche vliegtuigenin dustrie, die eveneens nieuwe wegen zocht en zich met reuzen schreden ontwikkelde. Het geheel metalen vliegtuig deed zijn in trede en Douglas lanceerde zijn DC2. waar van Fokker de licentie voor Europa kreeg. Zijn Europeesch bedrijf was echter nog ge heel op de houtconstructie ingesteld en het geheel metalen vliegtuig veroverde de wereldmarkt. Juist in het afgeloopen jaar ls echter de groote reorganisatie der Nederlandsche vliegtuigenfabriek tot stand gekomen, waar door deze thans beschikt over een volle dige outillage voor den bouw van geheel metalen vliegtuigen, en juist dezer dagen is een overeenkomst geteekend tusschen Fokker en K.L.M.. waarbij de Nederland sche vliegtuigenfabriek opdracht krijgt voor den bouw van een nieuw verkeers vliegtuig, de F24. waarmee Fokker weer op de markt der verkeersvliegtuigen ver schijnt. Niet dat hij de afgeloopen jaren heeft stilgezeten. Een belangrijke plaats bleef hij innemen als constructeur van militaire vliegtuigen. Hij bouwde de verkenners C5. C 6. en C 10, de jagers D 16 en D 17, en wekte ln de laatste jaren weer de belang stelling van de geheele luchtvaartwereld met de D 21, de luchtkruiser F 5. het ge vechtsvliegtuig G 1. dat de sensatie van de Parijschc luchtvaartsalon 1936 werd. de D 23. die met zijn twee ln tandem ge bouwde motoren een geheel nieuwe formule op het gebied van Jachtvliegtuigen is, de voor Indië gebouwde T9, het eerste geheel metalen toestel van Fokker, alle machines van de modernste soort. Hoewel Fokker, die meerendeels in Ame rika vertoefde, al deze typen niet zelf con strueerde. zooals in den aanvang het geval was. bleef hij toch door zijn persoonlijkheid en zijn ervaring een grooten invloed op de ontwerpen houden. Hij inspireerde de ont werpers. gaf practische aanwijzingen, bracht kleine wijzigingen aan. die groote verbeteringen bleken en drukte op alles, wat zijn fabriek verliet, het stempel zijner persoonlijkheid. Op deze merkwaardige persoonlijkheid, hard en nooit terugdein zend voor moeilijkheden, die niettemin een zoo fascineerenden invloed had op zijn naaste medewerkers, krijgt men een goeden kijk uit zijn in 1931 verschenen autobio grafie ,.de vliegende Hollander", een naam die herinneringen wekt aan de stoere Hol- landsche zeelieden uit de zeventiende eeuw, waarmee het karakter van Fokker in zoo veel opzichten overeenstemming toonde. De crematie. Gisteren ls te New York de crematie ge schied van het stoffelijk overschot van Fokker, waaraan een plechtigheid in zijn woning voorafging, welke door honderd vijftig personen werd bijgewoond. Tot de aanwezigen behoorden de Neder landsche vice-consul, mr. A. Furnée, de algemeen-secretaris der Nederlandsche kamer van koophandel, dr. Neil van Aken. de voorzitter van de Hollandsche club, de heer J. A. de Lanoy en vertegenwoordigers van de K.L.M. en de K.N.I.L.M. Als slippen- drager fungeerden o.a. een neef van den overledene, majoor Lester Gardner, secre taris van het Instituut voor aeronautische wetenschappen, vertegenwoordigers van de Amerikaansche Fokkerfabrieken en andere bedrijven, waarbij wijlen Anthony Fokker geïnteresseerd was. Onder de vele bloemstukken bevond zich een krans van den Nederlandschen gezant, dr. C. A. Loudon. De urn met de asch zal naar Nederland worden overgebracht. Bussen van 340 gr.: 1 5 ct. De nieuwe bus van 200 gr.:10ct. Gev. glazen strooier: 1 O ct. 4970 Bevat'n onmerkbaar spoor tje jodium: de beste waar borg tegen struma! Ter hygiënisch pondspak: 8 ct. (inee& Mee Toen na den oorlog als gevolg van de bepalingen van het verdrag van Ver sailles Fokker zijn Duitsche fabrieken moest liquideeren, had hij de stoutmoe digheid, een groot aantal machines, alsmede bijna de geheele inventaris van zijn fabrieken, die aan de geallieerden moesten worden uitgeleverd, onder de oogen van de geallieerde, Duitsche en Nederlandsche autoriteiten bij treinla dingen tegelijk naar Nederland te smokkelen. Deze goederen vormden het begin van de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek, die hij te Amsterdam oprichtte aan den over kant van Het IJ op het terrein van de juist met zooveel succes gehouden luchtvaart- tentoonstelling E.L.T.A., die georganiseerd was door den toenmaligen luitenant-vlie ger A. Plesman, grondlegger van de K.L.M. die Fokker zijn eerste kans gaf als con structeur van verkeersvliegtuigen door hem den bouw van een machine voor het passa giersvervoer naar Londen, de eerste lucht lijn der K.L.M. op te dragen. Zoo ontstond de F. 2 voor vier passagiers en de F. 3. Fokkers groote succes als bouwer van ver- (Van onzen Brusselschen correspondent). Sinds de regeering van de „nationale unie" door den Heer Pierlot in September j.l. gevormd werd, is er van werkelijke eensgezindheid in deze ploeg van 18 Katholieken, Liberalen en Socialisten weinig te bespeuren, en nog minder in de achter haar staande Partijen. Alleen over de buitenlandsche politiek van den heer Spaak blijkt men het steeds meer eens te worden. Maar het is vooral de economische en financieele politiek die veel critiek on dervindt en dikwijls van het gebrek aan cohesie van dit ministerie getuigt. Alleen de vrees voor een kabinetscrisis in dezen gevaarlijken tijd, heeft tot dusverre haar bestaan gered. In de laatste dagen is de politieke toestand echter dusdanig ver- (Directeur der K.L.M.) In verband met het overlijden van den huis. Eerder zou men hebben verwacht dat heer Anthony Fokker schrijft de heer A. Plesman. directeur der K.L.M. ons: Ik heb het genoegen gehad den heer Fokker meer dan twintig jaren te kennen en hem te waardeeren. Alle vliegtuigen, welke de K.L.M. in de eerste vijftien jaar van haar bestaan heeft gebruikt waren een schepping van Anthony Fokker met zijn staf en organisatie. De K.L.M. is hem voor de vestiging van haar naam veel verschuldigd. Impulsief en slagvaardig als hij was, vindingrijk, com mercieel en ondernemend heeft hij in het betrekkelijk korte leven, dat thans ls afge sloten, belangrijk meer tot stand gebracht dan anderen in een langdurig leven. Het ls vooral aan hem te danken, dat Nederland op luchtvaartgebied over de geheele wereld een naam heeft verworven. Vrijwel elk land heeft met het Fokker-product kennis ge maakt. Zijn organisatie verkocht meer bouwrechten dan eenige andere vliegtuig fabriek. In bijna alle landen ter wereld had Fokker zijn belangen. Vooral in Duitschland. Nederland. Engeland, Frank rijk en Amerika heeft hij gewerkt. Zijn grootste sucessen heeft hij in Duitschland. Amerika en Nederland be haald. Onverschrokken, moedig en ondernemend was zijn karakter. Vele gevaren heeft hij getrotseerd. Het lot heeft echter gewild dat hl) thans rustig ls ontslapen ln een zleken- hlj het leven zou hebben verloren bij de een of andere groote vlucht of bij een belang rijk experiment. Op kleine bedragen was hij soms op het karige af. maar voor groote gedachten of belangrijke doeleinden was hij bereid aan zienlijke sommen in te zetten. Hij heeft als particulier wellicht de grootste gift ten behoeve van de Neder landsche luchtmacht gedaan door de stich ting van het Fokkerfonds. Zijn rustelooze en zoekende geest dwong hem vele landen te bereizen, terwijl hij ook ln verschillende landen heeft gewoond. Reeds op zeer jeugdigen leeftijd heeft hij zich aan de luchtvaart gewijd. Meer dan 32 jaar heeft hij zijn beste krachten aan deze jonge techniek gegeven. Meer dan eenig ander was hij in staat te begrijpen en te voorzien, waarheen de toe komst van de luchtvaart ons zal leiden. Hoe teleurstellend is het, dat zijn werk thans is beëindigd, hoe gaarne zou hij nog de grootsche ontwikkeling van de lucht vaart, welke nu voor ons ligt. en waaraan hij van het eerste begin af heeft medege werkt. nog een groot aantal jaren hebben gevolgd. Zijn durf, zijn ondernemingsgeest en zijn successen in de aviatiek zullen een aanspo ring voor alle jongeren blijven. De Nederlandsche jeugd zal ln zijn voor beeld Inspiratie vinden. scherpt dat men weer ernstig met deze mogelijkheid rekening houdt. Eén der jongste gebeurtenissen werpt wel een schel licht op den huidigen toe stand. Tot in den treure is hier verklaard dat de steenkool voor het land thans hèt kostbaarste ruilmiddel is en de productie a tout prix moet worden opgevoerd. Daar voor moeten allereerst werkgevers en werk nemers het eens worden. Onder leiding van den socialistischen Minister van Arbeid Balthazar wordt besloten tot een salaris- verhooging, overeenkomstig de stijging van het indexcijfer der kleinhandelsprijzen, waartegenover de werkgevers het recht krijgen de kolenprijzen met fr. 3 per ton te verhoogen. De salarissen gaan in de hoogte, maar wanneer eenige dagen geleden de patroons de steenkolenprijzen willen op slaan, komt er een ukase van den katholie ken heer Sap, Minister van Economische Zaken, die deze prijsverhooging verbiedt. Dientengevolge onrust in de steenkoolnij verheid en het uittreden der patroons uit de gemengde steenkolencommissie. De grootste geschillen bestaan echter op het gebied der financieele politiek. De re geering heeft een wetsontwerp ingediend volgens hetwelk van de in deze tijden ver diende extra-winsten dus niet alleen speciale oorlogswinsten 70 ten bate van de schatkist moet komen. Hiertegen over is van conservatieve liberale en ka tholieke zijde een geweldig verzet losge broken. Dank zij eenige amendementen die de Minister van Financiën in de Ka mercommissie toestond, heeft de Kamer dit ontwerp, uit vrees voor een ministeri- eele crisis, toch met meerderheid van stem men goedgekeurd. Maar ondanks het feit dat de heeren Gutt en Pierlot verklaarden dat zij geen verdere amendementen zou den dulden heeft de Senaatscommissie nieu we amendementen aangebracht, waardoor de belasting van 50—70 kan varieeren en het enkele jaar 1938 o.a. als basisjaar kan dienen Men ls nu in afwachting van de stemming in den Senaat die deze week moet plaats hebben en waar de conserva tieve elementen zeer roerig zijn. Reeds heeft de liberale Scnaatsgroep verklaard dat zij de amendementen handhaaft. De bovengenoemde gebeurtenissen zijn echter in de schaduw gesteld door de agi tatie rondom de zaak van het Crédit Anversois, hoewel de heer Gutt. in ant woord op de van Katholieke zijde hier over tot hem gerichte interpellatie, zich afvroeg of men niet meer de regeering die het nieuwe belastingprogramma en de be lasting op de buitengewone winsten op stelde, wil treffen dan de regeering die niet voldoende tusschenbeide kwam ten behoeve van de depositohouders van het Crédit Anversois. De kracht van een groote Belgische bank instelling als het Crédit Anversois is in België, waar het credtet sinds de Septem berdagen toch reeds stokt, een zeer ern stige gebeurtenis. De bank heeft behalve De bemanning had het Duitsche koop vaardijschip „Adolf Leonhardt" verlaten en de kapitein van het Brltsche oorlogsschip gaf zijn mannen beitfl het vuur te openen om de „Adolf Leonhardt" tot zinken te brengen. De eerste schoten donderden en toen gaf de kapitein bevel het vuren te staken. Hij ontdekte een hond. die op het dek van den ten ondergang gedoemden koopvaar der heen en weer liep. Er werd een boot gestreken en eenigen tijd later was de Duitsche hond veilig en wel aan boord van den Britschen kruiser. Opnieuw daverde het geschut maar wéér gaf de Britsche commandant bevel den kanonnen het zwijgen op te leggen. Met een razende snelheid zagen zijn spiedende zee- mansoogen een aap naar het topje van den mast vliegen. Weer werd een sloep uitgezet, maar de Britsche matrozen moesten de achtervolging van het doodelljk verschrikte dier staken. De aap liet zich niet grijpen. De mannen roeiden terug van het reeds zinkende schip en den kapitein bleef niets anders over dan het vernietigingswerk te voltooien. Maar men bleef op zijn hoede. Toen het Duitsche schip ln een wolk van rook en schuim onder ging. ontdekte men den aap. ronddobberend op een stuk wrakhout. Ook de aap werd gered Een eere-saluut voor deze dierenvrienden maar ik kan het niet helpen, dat het verhaal mij met verbijstering heeft geslagen. In den oorlog wordt slechts geschoten om te dooden en te vernielen. Wie in een kreu- pelboschje aan het Westfront den vijand vermoedt, doorzeeft het met machinege weervuur. Zoo lang er nog teekenen van leven gegeven worden, houdt men niet op met schieten. Jagers en wild. Homo hominl lupus, de mensch is den mensch een wolf Menschen- levens tellen niet Honderd dooden in ruil voor een slagschip is te gééf. Vuren om te dooden „Niet te hoog mik ken""de tirailleur mocht eens misschieten. De artilleristen leggen hun vuur daar, waar zij de meeste mannen vermoeden. Het is alles zeer rationeel, wetenschappelijke fa bricatie schier van den dood. Vervaar diging van dood en vernieling aan den loo penden band met cynische nauwkeurig heid en nog cynischer nietsontziendheid zoo lang het slechts ménschen geldt. Maar een verlaten hond en een uitzin- nig-bevreesde aap trekken één oogenblik het gordijn weg. Daar grijnzen de onredelijkheid en de onzedelijkheid van het dooden den commandant van een oorlogsschip aan in haar vollen omvang. Een hond kan men niet haten, want Brit sche honden blaffen net als Duitsche. De grimassen van een aap in den „Ber liner Zoo" onderschelden zich in niets van die van een aap in den Londenschen die rentuin. Het hart. dat zoo gauw vaderlandsliefde verwart met menschenhaat, het hart spréékt. En wannéér het hart van een goeden mensch eenmaal spreekt, dan laat het zich niet meer het zwijgen opleggen. Dan schreeuwt het over alle schande en onrecht heen. Dan schreeuwt het, om bezinning, om erbarming. Een hond en een aap werden gered, omdat een hond maar een hond en een aap maar een aap is. Hoe lang nog, vóór dat de mensch zal ontdekken, dat een mensch maar een mensch is? de 1500 employé's die daardoor op straat komen, vooral haar slachtoffers gemaakt in den kleinen middenstand, die zij door haar dicht net van bijkantoren en agent schappen over het heele land wist te berei ken. Bij deze déconfiture zijn zeker 120.000 dépositohouders betrokken, waarvan het leeuwenaandeel handwerkslieden en kleine kooplieden. Feitelijk kon deze bank zich nooit van de haar in de crisisjaren toege brachte slagen herstellen, en de ingewijden hadden dan ook reeds lang hun tegoed teruggetrokken. Ten slotte bleven slechts 450 millioen over. een bedrag dat niet in verhouding stond tot de hooge onkosten. Men weet dat België sinds eenige jaren een nieuwe bankwetgeving kent. In 1934 besloot Minister Sap dat de banken die zich hier te veel hadden vastgewerkt ln haar industrieele holdings, gesplitst moesten worden in depositobanken die geen indus trieele deelnemingen, en ln holdings die geen gelden van het publiek mochten aan nemen. Onder de regeering van Zeeland volgt een verdere saneering van het bank wezen dat tijdens de crisisjaren door zijn talrijke „krachs" veel van zijn prestige had ingeboet maar de hulp is niet voor niets, de regeering eischt instelling van een con trole-commissie en bankaccountants. Te gen deze banken-splitsing en bankencon- trole is hier nu sinds jaren van conserva tieve zijde geageerd, en men heeft nu deze zaak van het Crédit Anversois aangegre pen om deze actie te hernieuwen. Merkwaardigerwijze richt zich de veront waardiging van publiek en politici minder tegen de gearresteerde bewindvoerders van de bankinstelling, dan tegen de regeering, die door haar controlemaatregelen den in druk zou gewekt hebben, dat de deposito's door den staat gegarandeerd werden. De regeering redeneert aldus: Wanneer ik thans met de belastinggelden ii tijden dat het Belgie de grootste moeite kost. rond te komen, deposito's garandeer, al bedragen deze slechts 3 van de totale bankdepo sito's ad 13 milliard, op welken weg begeef ik mij dan? Terwijl de tegenpartij zegt: Ge hebt het publiek te veel vertrouwen gegeven in Uw onvoldoend gebleken controle en het Belgisch crediet is reeds zoo zwaar getrof fen dat ge niet het recht hebt het nog verder te desorganiseeren. En deze partij heeft nu den steun ge kregen van niemand minder dan den heer van Zeeland, den oud-premier die eveneens van oordeel fs dat de regeering zoo spoe dig mogelijk de deposito's moet mobilisee- ren en dezen schakel in den ketting van het Belgische crediet moet herstellen En de ..Nation beige" komt al met het voorstel om de regeering Pierlot te doen opvolgen door een andere reeeering Pierlot met de zes of zeven sterkste persoonlijk heden van de huidige ploeg, aangezien men buiten liet. ministerie niet zoo gemakkelijk persoonlijkheden zal vinden die ond«r de huidige omstandigheden beter -ouden werken. (Nadruk verboden).

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9