HEUMATIEK Laat die boeien achter! LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 22 December 1939 GEMENGD NIEUWS Italiaansch schip op mijn geloopen De ,Vega" liep op een mijn PAS OP Er is een© in de maand de van De onbewaakte overweg Het geval Joh. de Nigtere FINANCIEN Baadt met LAND- EN TUINBOUW Nederlandsche Tuinder sbond Afkoop van bloembollen De jongste staatsleening Noord-Zuid Hollandsche Tramweg-Maatschappij Dagbladreclame is niet te vervangen De „Comitas" bij fort Rammekens aan den grond gezet. DE BEMANNING IS GERED. Gisteravond omstreeks half zeven is in de Wielingen bij boei 3 ter hoogte van den vuurtoren te Nieuwe Sluis, het op weg naar Antwerpen zijnde Italiaansche s.s. „Comi tas" op een mijn geloopen. De bemanning ging in de booten. Onmiddellijk nadat de noodseinen van de „Comitas" waren opgevangen, zijn vaar tuigen van de marine te hulp gesneld even als de motorreddingsboot „Maria Carolina Blankenhevm Omstreeks negen uur werd de geheele bemanning, bestaande uit 28 personen, te Vlissingen aan land gebracht. Slechts twee leden zijn licht gewond en werden in het Ziekenhuis te Vlissingen op genomen. De geredden zijn door bemiddeling van den Italiaanschen vice-consul te Middel burg in twee hotels in Vlissingen onderge bracht. Het wrak van de „Comitas" dat drijvende was gebleven, is 's avonds omstreeks halt elf door de sleepbooten „Seine" en „Maas" van L. Smit en Co.'s Internationalen Sleep dienst, bij het fort Rammekens aan den grond gezet. De sleepbooten bevonden zich onderweg van Antwerpen naar Vlissingen, toen zij de noodseinen van het zinkende Italiaan sche schip opvingen. Zij begaven zich on middellijk naar de aangegeven plaats, waar zij het gekapseisde schip aantroffen, toen het reeds door de bemanning verlaten was. Het bleek, dat de ruimen twee en drie, de machinekamer en de stookplaat onder wa ter stonden. De „Comitas" was aan bak boordzijde voor de machinekamer getrof fen. De sleepbooten slaagden er in een ver binding tot stand te brengen en het wrak op sleeptouw te nemen, waarna het bij het fort Rammekens omhoog kon worden gezet Dank zij de kalme zee ging alles vlot in zijn werk. Bergingsvaartuigen hebben zich daarheen begeven om te trachten het schip dicht te maken en leeg te pompen. De „.Comitas" is het eigendom van de Itaüaansche reederij Ravano te Genua en meet 3683 bruto register ton. Het was niet bekend of het schip zich in een mijnenveld bevond, dan wel of het door een drijvende mijn is getroffen. In een onderhoud, met den kapitein van de „Comitas" verklaarde deze, dat het schip op weg was van Djibouti naar Antwerpen. Het had geen lading aan boord. Ter hoogte van Zeebrugge is de Belgische loods aan boord gekomen. „Het was onge veer half zeven. Ik stond", aldus de kapi tein, „op de brug, toen zich*'plotseling in het voorschip een hevige explosie voordeed. Het kompas sloeg in stukken en ook de andere instrumenten op de brug werden vernield. Er bleek een groot gat in het voorschip te zijn ontstaan. Het staat wel vast. dat wij op een mijn zijn geloopen. Het schip oleef echter drijvende, en wij besloten aan boord te blijven. Het water stroomde de machinekamer in. Ongeveer twintig minuten later klonk wederom een explosie, welke werd veroorzaakt door het springen van de ketels. Toen begon het schip sneller te zinken, terwijl het slagzij maakte Wij hadden echter nog: den tijd om in de booten te gaan en papieren en diverse be zittingen te redden. Ongeveer een uur hadden wij rondge dreven, toen wij werden opgepikt door een Nederlandsche marinesleepboot, die ons la ter overgaf aan de Belgische afhaalmotor- boot nummer 8". Nader is gebleken, dat het Zweedsche «chip „Vega" waarvan wij gisteren melding maakten, alvorens op de Westergronden te zijn gestrand, op een mijn is geloopen. Dit is reeds eergisteravond om zes uur gebeurd. Het schip werd daarbij van voren getroffen. Onmiddellijk begaven de zeventien leden der bemanning zich in de sloepen, waarna zij werden opgepikt door de „Venern", welk schip op enkele honderden meters achter de „Vega" voer. De „Vega" bleef op haar lading welke uit hout bestond, drijven en strandde later op den avond, in de Westergronden. De Zweedsche consul te IJmuiden, de heer L. Dijksen, was gisteravond bij de aankomst van de „Venern" te IJmuiden aanwezig, ten einde zich over de schipbreukelingen te ont fermen. Een ambulance-auto van het roode kruis stond gereed om de drie ernstig ge wonden naar het Antonius ziekenhuis te Beverwijk over te brengen. De drie licht gewonde opvarenden werden, alvorens zij van boord gingen, door een geneesheer be handeld. Vervolgens gingen zij met de on gedeerd gebleven leden der bemanning naar een hotel, ten einde wat op hun verhaal te komen. De „Venern" die op weg was van Pitea naar Antwerpen, zal heden haar reis vervolgen. RANGEERDER ONDER WAGON GEVALLEN EN GEDOOD. Gisteravond is op het stationsemplace ment te Delft de 43-jarige rangeerder J. Bok, vermoedelijk doordat hij struikelde, onder een rijdenden goederenwagon geraakt De man was op slag dood Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. DE AUTOBOTSING BIJ DE BILT. Het slachtoffer overleden. Vanochtend is in het stads- en acade misch ziekenhuis te Utrecht, oveneden de heer G. W Vinke die gistermorgen te De Bilt tengevolge van een ongeluk met zijn auto. ernstig werd gewond. De heer Vink, die tandarts van beroep was, nam zijn practijk waar te Utrecht en was woonachtig te Zeist. RJheumatiek is een sluipende kwaal, die een mensch zich op den hals haalt, zonder dat hij er aanvankelijk iets van merkt. De eene krijgt het van kou of tocht, de ander van vooht of regenweer. Maar het resultaat ls bij allen hetzelfde: ondragelijke pijnen in gewrichten en ledematen, op den duur: hulpbehoevendheid en smart voor het slachtoffer en zijn omgeving. Daarom wacht niet tot het te laat is. Neem Uw maatregelen bij de allereerste aanwijzing neem Krusohen Salts. Dit wereldberoemde middel heeft zoo'n wonderbaarlijke werking, omdat het aan lever, nieren en ingewanden verhoogde energie toevoert. Ze worden aan gespoord tot krachtiger werking, het bloed gaat weer sneller stroomen en alle overtol lige schadelijke zuren worden weggefilterd. Daarin zit het groote geheim van Kruschen, want die schadelijke zuren veroorzaken Uw pijn. vooral als ze zich gaan ophoopen in weefsels en gewrichten. 'n Kruschen-kuur is dan ook met recht een bloedzuiverende kuur. Begin er dadelijk mee: met morgen te beginnen, lederen ochtend bij het opstaan de kleine dagelijk- sche dosis Kruschen Salts zooveel ais er op een cenit gaat. t Zal U goed doen Kruschen Salts, verkrijgt! bij apoth. en drog. a f. 0.40, f. 0.75 en f. 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Man chester (Engeland). Opgericht 1756. 4812 (loses. Med.) TWEE PERSONEN OM HET LEVEN GEKOMEN. Gistermiddag is op den onbewaak- ten overweg in den spoorweg Haar lemVelsen nabij het station Bloe- mendaal een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Een vrachtwagen van de firma Houtgraaf werd hier gegrepen door een sneltrein, welke om 15.04 uur uit Haarlem vertrekt. Beide in de cabine zittende perso nen, Van der V. en Van G„ beiden ge huwd en vader van resp. 5 en 2 kinde ren, waren op slag gedood. De ver splinterde auto werd in stukken langs de spoorbaan teruggevonden. Beide slachtoffers waren te Haarlem woonachtig. Vermoed wordt, dat het stationsgebouw den bestuurder belet heeft den trein te zien aankomen. HET ONTSTAAN VAN GRONDIJS. Dezer dagen stelde men ons de vraag, hoe het ontstaan van grondijs plaats heeft. Winkler Prins geeft hieromtrent de vol gende verklaring. Stroomingen en golfslag in het water veroorzaken, doordat zij ijsvorming tegen gaan, onderkoeling van het water, d.l. wa ter met een temperatuur beneden het vriespunt. Komt dit water in aanraking met vaste lichamen, dan kan het gemak kelijk in ijs veranderen. De bodem van het water biedt hiertoe een geschikte gelegen heid. Als dit water op den bodem be vriest, ontstaat het zoogenaamde grond ijs, dat door zijn brokkelige gesteldheid gemakkelijk van het oppervlakte-ijs is te onderscheiden. Van de vele verklaringen voor de vor ming van grondijs is dit de meest aanne melijke. TWEE MYSTERIEUZE GEVALLEN. Het geval van het meisje Joh. de Nigtere, dat sinds Zaterdagmiddag 18 November JJ„ toen zij er op uit ging om bij een firma aan den Singel te Amsterdam te sollicl- teeren, spoorloos is verdwenen, is voor de politie nog niet hopeloos. Tallooze gegevens omtrent het achttien jarige meisje^ van wie herhaaldelijk een signalement met portret werd verspreid, kwamen in het bezit van de politie en het was voor commissaris W. H. Schreuder, die het onderzoek naar de vermiste leidt, zaak ai deze gegevens, wanneer zij ook maar eenlgszins naar een spoor zouden kunnen leiden, nauwkeurig te onderzoeken. Thans restten de politie twee mysterieuze gevallen, voorgekomen op 22 en 23 No vember j.l., waarin met medewerking van de betrokkenen licht zou kunnen worden gebracht. In de eerste plaats heeft een meisje, dat veel op Joh. de Nigtere geleek, in den avond van 22 November te half- twaalf. loopende op den weg van Breda naar Dordrecht, ter hoogte van Zeven- bergsohehoek den bestuurder van een mi litaire auto aangehouden en dezen ge vraagd of hij ook naar Rotterdam reed. Op zijn ontkennend antwoord heeft zij hem den weg naar Rotterdam gevraagd. Omdat het toen echter al laat was, heeft het meisje voor dien nacht onderdak ge zocht in de buurt. Den volgenden ochtend, Donderdagochtend, tegen negen uur, is zij, zooals degenen bij wie zij den nacht heeft doorgebracht hebben verklaard, met een vrachtauto met rooden motorkap in de richting Dordrecht gereden. De commissaris der 2e sectie te Amster dam, bureau Marnixstraat 148, verzoekt den bestuurder van deze vrachtauto zich tot het geven van nadere inlichtingen bij hem bekend te willen maken. Ook het meisje, dat met deze'vrachtauto is meegereden, en dat, naar de politie ter oore is gekomen, een groote gelijkenis ver toont met het vermiste meisje, van wie men echter vèronderstelt, dat zij Joh. de Nigtere niet is, wordt verzocht zich bij de politie te willen melden: Marnixstraat 148, te Amsterdam. Het tweede geval betreft een meisje, dat op Woensdag 22 November des middags te ongeveer vier uur, waarschijnlijk in een telefooncel in Den Haag of naaste omge ving, Loet C. Barnstijn's filmstad heeft op gebeld. De telefoniste dezer onderneming deelde de politie mede, dat een vrouwe- stem had gevraagd of men iemand kon ge bruiken voor de film. Zij meende een naam die klonk als „Annie van Nigte" te heb ben verstaan. Daarop hoorde de telefoniste dat de stem tijdens dit telefoongesprek te gen een derde zeidc: „Waarom vind je het stom, dat ik mijn naam heb genoemd? Zij hebben hem toch niet verstaan." Ook deze vrouw of dit meisje verzoekt genoemde commissaris zich bij hem te wil len aanmelden tot het verstrekken van nadere inlichtingen. BUITENLANDSCH GEMENGD. TALRIJKE BRANDBOMMEN IN POST- ZENDINGEN. Te Londen en Birmingham zijn in totaal negentien brandbommen van het type. dat door het Iersche republikeinsche leger wordt gebruikt, ontploft in brievenbussen en op de sorteertafels van de postkantoren. Te Wolverhampton zijn twaalf arbeiders door dergelijke ontploffingen licht ge kwetst. De ernstigste ontploffing is geschied te Birmingham, een vijftal bommen, welke even voor de laatste lichting op de bus waren gedaan, zijn op de sorteertafel ont ploft. In Londen zijn vier branden ont staan. waarvan de meest ernstige in het Paddington-postkantoor. Te Londen zijn sommige brandverwekkende bommen ont ploft, terwijl de enveloppen nog in de post zakken zaten. ONTPLOFFING IN STAALFABRIEK. Gisteravond is bij een ontploffing in een fabriek der English Steel Corp. nabij Lon den één arbeider gedood. Ei* zijn zes werk lieden gewond. De ontploffing, welke tot een mijl in den omtrek te hooren was, heeft zich voorgedaan in een transforma torenhuisje. De schade is aanzienlijk. STORMEN OP DE ADRIATISCHE ZEE EN DE ZWARTE ZEE. Dalmatië en Bosnië worden door felle stormen geteisterd, welke het scheepvaart verkeer op de Adriatische zee nog meer beperken, dan reeds het geval was, In Dal matië zijn de telefoonlijnen voor een groot deel vernield. In het gebergte belemmeren groote sneeuwmassa's het verkeer. Het spoorwegverkeer ondervindt groote vertra ging, aangezien de lijnen voortdurend be vrijd moeten worden van sneeuw en rots blokken. Bij Batsja-witsja zijn zeven leege wagens van een goederentrein door den storm ómver geworpen. Uit Boekarest wordt gemeld, dat giste ren de scheepvaart op de benedenloop van den Donau en op de Zwarte Zee door sneeuwstormen onmogelijk werd gemaakt. Nabij de petroleumhaven Giurglu is het Britsche tankschip „Tomis" gezonken, tal rijke schepen werden ernstig beschadigd. Aan de kust is de temperatuur tot 15 graden onder het vriespunt gedaald. In Boekarest zijn de treinen met groote ver traging aangekomen en in de Roemeensche hoofdstad heeft de storm ernstige schade aangericht. Verkouden? Rheumatisch? Hinder lijke wintervoeten? Laat het zoute water, geholpen door de raillioenen koolzuurbelletjes van het verjongende Badzo-bad, U nieuwe kracht toe voeren. Geef U eens over aan de weldadige werking van een naar dennen geurend Badzo-bad eo voel U weer fit worden. 1 K.G. pakken voor voetbaden 20 ets. Voordeeliger en tevens voor kuipbaden: 3 K.G. pakken 43 ets. Verkrijgbaar bij Apothekers en erkende Drogisten. Vraagt gratis brochure! n.v. kon. ned. zoutindustrie - boekelo 4811 (Inacz Med.) MILITAIR VLIEGTUIG TEGEN EEN KERK GEVLOGEN. Een militair vliegtuig van de Britsche luchtmacht is gisteren te Northumberland tegen een kerk gevlogen. Men veronder stelt, dat het vliegtuig poogde een landing te maken op een veld in de nabijheid. Ten gevolge van de botsing ontstond een brand welke zoowel het vliegtuig als de kerk ver nielde. Slechts een van de vier inzittenden van het vliegtuig ls gered. AARDSCHOK IN ENGELAND. Gisteravond werd in Groot-Brittannië een ernstige aardschok waargenomen. De eerste trillingen deden zich voor om 9 uur 10. Te middernacht waren ook nog schok ken merkbaar. BRAND IN TIROL. Tengevolge van kortsluiting is brand ont staan in een boerderij in het dorp Waid- bruck in het bovendal van de Adige (Tirol) Het vuur greef snel om zich heen en binnen een half uur waren 15 huizen in asch gelegd. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Tuindersbond hield een vergadering in Am sterdam onder leiding van den heer W. J. van Kampen te Voorburg. Teleurstelling werd er over uitgesproken, dat de maat voor pootaardappelen van 2855 is gebracht op 28—50, hetgeen een niet onbelangrijke schade bij den verkoop van dit product voor de betrokkenen mede brengt. Getracht zal worden de oude gang bare maat van 2855 weder ingevoerd te krijgen. Door enkele bestuursleden werd er op ge wezen welke gevolgen een beperking van de tuinbouwteeltvergunningen voor bedrijven boven de 10 H.A. voor sommige van die be drijven kan medebrengen, maar men was algemeen van gevoelen dat, met de toezeg ging van regeeringszijde voor oogen dat met deze beperking de grootst mogelijke omzich tigheid zal worden betracht en ieder geval op zichzelf zal worden bekeken, de beper king zonder veel bezwaren zal kunnen wor den doorgevoerd. Men sprak er algemeen zijn verwondering en teleurstelling over uit, dat bonken en CC-tomaten buiten de steunregeling voor dit product waren gehouden, daar elke redelijke grond tot het nemen van^dezen maatregel ontbrak. Alles diende dan ook in het werk te worden gesteld te trachten dezen maat regel alsnog ongedaan te maken Men was algemeen van gedachten dat de kunstmesttoewijzing in den huldigen vorm voor den tuinbouw onvoldoende moet wor den geacht, waarbij werd vastgesteld, dat de normen voor de z.g. koudegrondsbedrij- ven gelijkgesteld dienden te worden met die van de glasbedrijven. Speciaal werd er de aandacht op gevestigd, dat deze normen ook voor den tuinbouw in Noord-Holland dienden te worden vastgesteld daar deze tuinbouw ook als Intensief moest worden beschouwd. Betreffende den steun aan kleine tuinders was het bestuur van meening, dat de nor men van dezen steun dienden te worden verhoogd onder de huidige omstandigheden en zoo dit op practische bezwaren mocht stuiten, een duurtebijslag diende te worden toegekend. Een moratorium, speciaal voor der. tuin bouw. werd niet wel mogelijk geacht. De wenschelijkheid werd uitgesproken de minimumprijzen en vergoedingsprijzen van tuinbouwproducten op gelijke hoogte vast te stellen. Besloten werd zoo mogelijk den datum der bondsvergadering vast te stellen in de week van 10 tot 16 Maart. Deze vergadering zal te Amsterdam worden gehouden. BOOMKVVEEKERIJ-PRODUCTEN. De minister van economische zaken heeft ingesteld een commissie van advies voor de bestemming van van regeeringswege af gekochte boomkweekerij-producten. Benoemd zijn: a. tot lid tevens voorzitter J. C. M. Mensing te Aalsmeer; b. tot leden dr. J. A. van Steijn, directeur van het staatsboschbeheer, te Utrecht en S. G. A. Doornbos, directeur der gemeente-plant soenen te 's Gravenhage. De taak der commissie van advies be staat in het aan de Nederlandsche Sier teeltcentrale verstrekken van interne ad viezen van aesthetischen en dendroiogi- schen aard betreffende de bestemming van van regeeringswege afgekochte boomkwee kerij-producten. Van officieele zijde vernemen wij, dat de vrijwillige inlevering van hyacinthenen tulpen, waarvoor de regeering een vergoe ding van 3 ct. per kg. in uitzicht heeft ge steld, uitsluitend betrekking heeft op plantgoed. Onverkoopbare leverbare bloem bollen kunnen, evenals vorige jaren tegen vergoeding van de binnenlandsche mini mumprijzen, verminderd met de voorge- geschreven kortingen aan stichting :„bloem- bollen-surplus-fonds" te Haarlem ter over neming worden aangeboden Ten opzichte van den prijs van 3 ct. per kg. welke van regeeringswege voor het aangeboden plantgoed zal worden vergoed, vernemen wij, dat deze meer bedraagt, dan de prijs, welke voor het, door vermaling daaruit ontstaan, veevoeder kan worden bedongen, zoodat prijzen van 6 cents per kg., als in enkele berichten zijn genoemd, onjuist zijn. Daaromtrent vernemen wij nog, dat de telers zonder eenige beperking de vrije be schikking over hun plantgoed behouden, zoodat het hun volkomen vrijstaat, dit pro duct zoo mogelijk tegen hoogeren prijs te verhandelen, dan in geval van inlevering bij de Nederlandsche sierteeltcentrale kan worden verkregen. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Kunt U den naam meedeelen van de plant, waarvan een paar blaadjes hierbij gaan? Wat is de oorzaak van het dor worden van de bladranden en hoe ls de goede behan deling? Mej C. van z k. a. d. r. Antw.: Uw plant heet Maranta Verchove- apa en is afkomstig uit de. warme streken van Afrika en Amerika Dat wil voor ons hier in het koele Europa beteekonen dat planten als dez° M. hier in een warme vochtige kas moe ten worden geplaatst om er een mooie ontwik keling van te bereiken en vooral geldt dat voor onzen winter met de droge kachelwarmte Snijd de dorre bladeren weg. zet de plant koel maar vorstvrij en giet zeer weinig. U heeft dan EN HET GEHALTE DER BELEGGERS. Het A.NP. heeft aan den minister van Fi nanciën gevraagd, of hfj ook eenige mededee- ling kon doen omtrent het gehalte der beleg gers. die voornamelijk aan de jongste staats leening hebben deelgenomen. De minister verklaarde zich hiertoe bereid. Het zijn zeide hij voornamelijk de par ticuliere beleggers geweest, en onder hen vele weinig vermogenden. die naar mijn inlichtingen krachtig hebben medegewerkt. De opmerking in enkele bladen, dat, door de belastlngfacill- teit aan de vermogensbelasting en de verdedi gingsbelasting te verbinden, de houders van kleine en middenvermogens zijn afgeschrikt, Ls dan ook met de feiten in strijd. Daarentegen hebben de groote Instellingen, op enkele sprekende uitzonderingen na. gemeend zich van deelneming te moeten onthouden, hetzij haar deelneming tot een zeer bescheiden bedrag te moeten beperken. Waar er onder het aanzienlijk aantal kleine inschrijvers blijkbaar velen zijn, die zich met moeite voor dit geval liquide hebben kunnen maken, heeft zich reeds de vraag opgedaan, of, wanneer straks een gedwongen of semi-gedwon- gen leening zal moeten volgen, hiermee niet rekening ware te houden. Die vraag ging de minister voort is mijns inziens bevestigend te beantwoorden. Ik stel mij dan ook voor om. Indien het tot zulk een leening mocht komen, een bepaling op te nemen, dat de thans te ontvangen obligaties desgewenscht voor 100 pCt. in ontvangst zullen worden genomen bij de storting op de ge dwongen of semi-gedwongen leening. Bfi de vaststelling van het bedrag dier laatste leening zal met deze aflossingsmogelijkheid maxi maal honderd millloen omvattende dan van- zelfs rekening moeten worden gehouden. Het spreekt vanzelf, dat dit meebrengt, dat de eventueele gedwongen of semi-gedwongen leening dan tot hetzelfde rentepercentage zal moeten worden uitgegeven als de huidige lee ning. Werd een lager percentage gekozen, dan zou de geboden faciliteit voor de tegenwoordige inschrijvers zonder waarde zijn en dan ook door niemand worden gebruikt. Werd een hooger percentage gekozen, dan zouden de thans toe gewezen obligaties een agio krijgen waarvoor geen reden bestaat. De vraag, of, wanneer het tot een ver plichte leening komt, de methode van „den stok achter de deur" (dus van de semi-ge dwongen leening) zal worden gevolgd als in de jaren 19141918, dan wel een zuiver gedwongen leening zal worden uitgeschre ven als In 1919, is nog niet voor beantwoor ding vatbaar. De administratieve omslag, die aan de laatstgenoemde oplossing ver bonden is, maakt het eerste het meest waarschijnlijk. Het ligt voor de hand, dat in dat geval ook ditmaal, evenals in 1914 en volgende jaren, de in reserve gehouden gedwongen leening, een lager rentetype zal moeten vertoonen dan de semi-gedwongen leening zelve. Waar de laatste, om de reeds aangegeven reden, tegen 4 pCt. zal moeten worden uitgegeven, zal dan derhalve de rente van de In reserve gehouden lecning daarbeneden moeten blijven. De minister van Financiën maakt nader be kend, dat de inschrijvingen op de staatsleening ten volle worden toegewezen en dat het reeds bij de rijksfondsen geplaatste deel dezer leening met het ongeplaatst gebleven bedrag wordt ver hoogd. VOORSTEL OBLIGATIES OM TE ZETTEN IN W1NSTDEELENDE AANDEELEN, VERWORPEN. In de gistermiddag te Haarlem gehouden vergadering van houders van obligaties van de leening 1919, pro resto f. 1.985.000 van de Noord- Zuid-Hollandsche Tramweg-MiJ., zijn de voor stellen, om de obligaties om te zetten in winst- deelende aandeelen, verworpen, omdat er geen meerderheid van drie kwart was. Hiervoor wa ren 195 stemmen noodlg, doch er waren er 188. De voorstellen, om de obligaties van de schuldbrieven van de leeningen van 1893. 1896 en 1907 van de Tweede Noord-Hollandsche Tramweg-Maatschappij om te zetten in winst- deelende aandeelen. werden aangenomen met 236 tegen 19 stemmen. Prof. dr. ir. J. Goudriaan. voorzitter van de besturen der trambedryven. deelde mede, dat de besturen bereid zijn de voorkeur te geven aan een beslissing van de vergadering of in de voorstellen gesproken moet worden over aandeelen met restantbewijzen of over winstdeelende aandeelen. Dr. Besselaar, voorzitter van den Bond van Obligatiehouders, verwachtte, dat de winst ln de toekomst op de een of andere wijze in de balans verwerkt zal worden; dan hebben de aandeelhouders er niets aan. De huidige obliga tiehouders wenschen niet gedegradeerd te wor den tot aandeelhouders en willen geen extra winst ontvangen. De obligatiehouders van de N.Z.H. beslisten met 199 stemmen voor en 61 blanco de voor stellen te behandelen, als er gesproken wordt over winstdeelende aandeelen en die van de Tweede Noord-Hollandsche beslisten in gelijken zin met 236 stemmen en 19 stem men blanco. Een voorstel, om de zaak een Jaar aan te houden, ten einde dan na te gaan of de resul taten beter zijn, nam het bestuur niet over en kon niet in behandeling komen. De voorstellen van de N.Z.H. verkregen een meerderheid van 188 tegen 72 stemmen. Het vereischte driekwart van het aantal stemmen bedroeg 195. zoodat de voorstellen verworpen waren. De voorstellen van de Tweede Noord- Hollandsche werden aangenomen met 236 tegen 19 stemmen. Dien middag hebben ook houders van schuld brieven van leeningen uit de Jaren 1RPP van de Eerste Nederlandsche Electrische Tram-Mij. reorganisatievoorstellen behandeld. Het vereischte aantal stemmen was niet ver tegenwoordigd. zoodat de stemming uitgesteld moest worden tot 4 Januari a.s. kans dat U het gewas gezond hoewel bla derloos den winter doorbrengt Geef in Maart versche aarde en geef dan meer water. Naar mate het warmer Wordt zal de plant bladeren 1 vormen en kan in den romer zeer goed ont wikkeld zijn Houdt haar in huis. goed in bet licht maar ni«»f ir »on daarvoor zUn de bladeren te teer Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto: „Huinbouw". 4—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 12