STADSNIEUWS c LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 20 December 1939 TUNGSRAM Overzicht Het luchtgevecht in de Duitsche Bocht Uit het Verre Oosten De Opperste Oorlogsraad van de Geallieerden bijeen De strijd in Finland Naspel van de Graf Spee Een Poolsche proclamatie Mevrouw J. C. van Poelgeest-Brand overleden De a.s. verduisterings oefeningen Het einde van de ijspret .DAGBLADRECLAME Van Duitsche zijde wordt gemeld' De verliezen van het EngeLsche eskader bom menwerpers bij den luchtslag boven Helgo land zijn volgens de laatste gegevens nog met twee gestegen. Behalve de door Duit sche jachttoestellen neergehaalde vier en dertig bommenwerpers is nog een Engelsch toestel door Duitsch luchtafweergeschut omlaag geschoten, terwijl nog een machine op de vlucht terug gedwongen was op zee neer te strijken. Daarmede zijn van de twee en vijftig aanvallende Engelsche Vickers-Wellington machines zes en dertig vernietigd. laaf hulptroepen aanrukken! 4652 Ter vervonging van Uw oude buizen DE VAN OUDS BEKENDE RADIOBUIS iineee. Me(l i Van Engelsche zijde wordt gemeld, dat men te Londen van meening is dat meer dan twaalf Messerschmidtjagers zijn neer geschoten. Op zijn minst zes Messer- schmidt's van het nieuwe type ME 110 heb ben aan den strijd deelgenomen. De Duit sche bewering dat zes en dertig Britsche toestellen zijn neergeschoten, wordt, zoo zegt men te Londen, wel het best bestreden door het feit dat bij lange na niet zoo veel Britsche toestellen aan den strijd hebben deelgenomen. Een van de Britsche toestellen heeft vijf Duitsche jachtvliegtuigen omlaag gescho ten. De Duitsche vliegtuigen deden veertig afzonderlijke aanvallen op de Britsche bombardeurs. Het was onvermijdelijk, dat aan Britsche zijde ook verliezen geleden werden in een actie welke zooveel vijande lijke toestellen omlaag heeft gebracht. Meer dan vijf en twintig Messerschmidt's werden opgemerkt. De Britsche vliegtuigen bleven zoo veel mogelijk hun koers volgen om de informaties te verzamelen waarvoor zij waren uitgestuurd. Zij ontmoetten ook een hevig vuur uit luchtcloelbatterijen van schepen en op de kust. Sommige der Brit sche vliegtuigen werden nog achtervolgd toen zij de terugreis weer ondernamen. vloot en met vijandelijke luchtstrijd krachten Vijandelijke torpedoboot j agers en vliegtuigen bombardeerden eveneens zekere andere eilanden. In de lucht: De vijandelijke luchtstrijd krachten waren gisteren vooral in Oost en Zuid-West-Flnland actief. Talrijke bom men werden neergeworpen. De bommen en het vijandelijke machinegeweervuur heb ben echter weinig schade aangericht. De eigen luchtstrijdkrachten traden eveneens op en voerden talrijke verkenningsvluch ten uit Er werd een reeks succesvolle bom- bardements- en machinegeweervuur-aan vallen uitgevoerd op vijandelijke marsch- coionnes. ravitailleeringscblonnes en kam pementen aan deze en gene zijde van de grens. Onze vliegtuigen en luchtafweerbat- terijen schoten minstens vier vijandelijke vijandelijke toestellen neer. Het Russische legerbericht zegt: De operaties betroffen in hoofdzaak pa trouilleacties, kleine schermutselingen en op sommige plaatsen activiteit der artille rie. In eenige districten heeft de Russische luchtmacht verkenningen uitgevoerd en hier en daar strijd geleverd. Bij luchtge vechten hebben Russische vliegers 12 vij andelijke vliegtuigen omlaaggeschoten Eén Russisch vliegtuig is niet op zijn basis teruggekeerd Een groep schepen van de Oostzeevloot heeft met succes de kustbat- terijen in de buurt van Bjoerkoe beschoten. Terwijl momenteel alle diplomatieke actie schijnt stil te staan achter de schermen I zal dit intusschen wel niet het geval zijn! bepaalt zich de oorlog in het Westen in hoofdzaak nog tot den strijd ter zee. waar de Duitschers thans begonnen zijn met vliegtuigen weerlooze visschers aan te val len. Het is de oorlog tot het uiterste Hoe de stemming op zoo'n wijze worden moet Finland blijft zich dapper weren tot den Russischen kolos, waarvan het prestige niet weinig wordt geschaad door dezen gang van zaken. Er verluidt daarom reeds, dat Sdanof, l de rechterhand van Stalin, bijgenaamd de Russische kroonprins, in ongenade zou zijn gevallen, omdat hij zou hebben aangeraden de veldtocht in Finland op een ontijdig oogenblik en zonder voldoende voorberei ding te beginnen. Er heeft voorts een reorganisatie plaats gevonden in het bestuur van het militaire district Leningrad De nieuwe legerleiders zouden zich verplicht hebben den oorlog vóór Februari tot een goed einde te brengen. In een nota heeft de secretaris-generaal I van den Volkenbond inmiddels den staten leden verzocht hun plannen te kennen te geven, wat betreft het verleenen van bij stand aan Finland, aanbevolen door de laatste Volkenbondsvergadering. klaart de proclamatie, is voor een groot deel te wijten aan het feit. dat de Duit schers gebruik hebben gemaakt van de veelvuldige geschillen, die tot dusverre te lichtvaardig ontstonden tusschen de Sla vische landen. De proclamatie wijst op den onwrlkbaren trouw van Polen aan zijn bondgenooten en op den Poolschen wil om op de meest nauwe wijze met hen samen te werken. Dit heeft niet alleen betrekking op den tegenwoordigen oorlog, maar ook op zijn doelstellingen en op de grondsla gen van den toekomstigen vrede. Voorts zegt de proclamatie, dat de politieke struc tuur van Polen in de toekomst de nationale en cultureele vrijheid zal verzekeren van de nationale minderheden, die, trouw aan den Poolschen staat, aan den kant der natie bleven in den strijd voor de vrijheid. Een treiler der Britsche marine heeft vier Britsche vliegers aan land gezet in een haven aan de Noord-Oostkust. De vlie gers werden in een opvouwbare boot drij- vende gevonden. Er verluidt, dat zij heb- Pinïtrh miCCeS ter ZeG ben deelgenomen aan den luchtslag boven f lnsc" buctes lC1 Helgoland en dat hun toestel moest neer strijken door een benzinetekort. Ook verscheidene Duitsche vliegers, die boven zee waren neergehaald, konden ge red worden doordat zij beschikten over rubberbooten. Een zeker aantal hunner is opgepikt, na verscheidene uren op zee te hebben rondgezwalkt. Anderen zijn op de kust aangedreven. - Reuter verneemt nog dat in October en November bij een en vijftig gevechten bo ven Engelsch grondgebied of Engelsche wateren een en twintig Duitsche vliegtui gen vernield zijn. Geen enkel Britsch ge vechtstoestel is in Engeland neergeschoten sedert het uitbreken van den oorlog en bij al deze een en vijftig gevechten werd slechts één Engelsch piloot gewond. DRIJVENDE BALLONVERSPERRINGEN. De luchtvaartmedewerkers van de Engel sche kranten deelen mede, dat steeds meer gebruik wordt gemaakt van ballonversper ringen, welke zijn gemonteerd op schuiten. Het doel van deze drijvende versperringen is het leggen van mijnen door vliegtuigen te beletten. Deze versperringen liggen in de riviermonden en kunnen snel verplaatst worden. Door deze versperringen is het zeer moei lijk uit vliegtuigen mijnen te leggen, aan gezien van groote hoogte de mijnen niet juist geplaatst kunnen worden. In een te Parijs gepubliceerd officieel communiqué wordt medegedeeld: De Opperste Oorlogsraad heeft te Parijs een vergadering gehouden. Daladier. Guy la Chambre, Champetter de Ribes, generaal Gamelin en admiraal Darlan, vergezeld van Alexis Leger, verte genwoordigden Frankrijk, Chamberlain, Lord Halifax en Lord Chatfield, vergezeld van Sir Ronald Campbell, generaal Ironside en Sir Alexander Cadogan, vertegenwoor digden Groot-Brittannië. De Engelsche ver tegenwoordigers welkom heetende.wensch- te Daladier Groot-Britannië geluk met de heldhaftige en zegevierende vlootactie, die geleid heeft tot de vernietiging van de Admiral Graf Spee. Na te zijn overgegaan tot een diepgaande bestudeering van den algemeenen toestand constateerde de opperste oorlogsraad alge- heele gelijkheid van opvattingen tusschen de Engelsche en Frar.sche regeering over alle te berde gebrachte kwesties. Hij nam bijgevolg besluiten en stelde de noodige maatregelen op voor de versterking van de middelen van actie, waarover de Fransch- Britsche samenwerking beschikt, zoowel op diplomatiek als op militair terrein. Chamberlain is gisteravond van zijn be zoek aan Frankrijk te Londen terugge keerd. Het Finsche legerbericht zegt: Te land: Op de Karellsche landengte heeft de vijand gisteren in verscheidene sectoren met sterke strijdkrachten aange vallen. Na een allerhevigste artillerievoor bereiding, volgden den geheelen dag zware aanvallen Des avonds waren echter alle pogingen van den vijand, om vasten voet te krijgen in de Finsche stellingen, afge slagen De voornaamste aanval werd inge zet tusschen Muolajaervi en Kaukjaervi. De vijand leed zware verliezen. Talrijke tanks werden vernield. Aan het Oostelijke front werden de aan vallen tusschen Koirinoja en Syskyjaervi afgeslagen. Ons succesvolle offensief aan den Aeglijaervi maakt verdere vorderingen. Er werden talrijke krijgsgevangenen ge maakt. terwijl ons een aanzienlijke oor logsbuit In handen viel. In de overige sec toren van het front geen gebeurtenissen van belang. Ter zee en aan de kust: Onze kustbatte- rljcn op Kolvisto waren gisteren gewikkeld ln levendige gevechten met de vijandelijke Volgens een nog niet bevestigd bericht zouden Finsche kustbatterijen aan de Ka- relische landengte het 30 duizend ton me tende slagschip der sovjets „Oktiabrskya- Revolutia" de voormalige ,,Gangut", tot zinken hebben gebracht. De ..Gangut" werd in 1911 gebouwd. Iedere officieele bevestiging ontbreekt echter en dat is een veeg teeken! DE FINSCHE TERUGTOCHT IN HET NOORDEN. Het Engelsche Reuterbureau meldt nog uit Helsinki, dat ten Zuiden van Petsamo de Russen naar het Zuiden blijven opdrin gen. Volgens de waarnemers trekken de Finnen zich in bijzonder goede orde terug, maar zij zijn verre in de minderheid en de Russen sturen golf na golf gemechaniseer de troepen op hen af! De Finsche generale staf is niet noode- loos verontrust over den Russischen op- marsch in dit gebied. Het terugtrekken van de Finsche troepen was voorzien en moet niet als een nederlaag of een ramp wor den beschouwd. In militaire kringen wordt betoogd, dat de Russische verbindingslinies gevaarlijk uitgestrekt worden en gemakkelijk te be dreigen door Finsche patrouilles. Naar thans bekend is, zijn in de buurt van Helsinki 32 bommen gevallen. De Rus sische vliegtuigen vlogen ook zeer laag over de haven van. Hangö en lieten bom men vallen, die echter geen schade aan richtten. Volgens onbevestigde berichten is een van de vliegtuigen neergeschoten Officieus wordt medegedeeld, dat aan het bombardement van de omgeving van Helsinki twintig vliegtuigen hebben deel genomen. RUSSISCHE PARACHUTISTEN. Tijdens den Sovjet-Ru&sischeiv-luchtaan val op Helsinki, zoo meldt het Franscht Havasbureau, heeft men waargenomen.dat herhaaldelijk Russische vliegers met hun valscherm naar beneden sprongen. Men heeft echter geen nadere bijzonderheden hierover en het is niet bekend, met welk doel de vliegers omlaag sprongen. De bom bardementen op Abo hebben schade ver oorzaakt ln de arbeiderswijken, waar een groote brand uitbrak. Ook een ziekenhuis werd getroffen, doch hier is de matcrieele schade zeer gering. Men weet nog niet of het bombardement slachtoffers heeft ge- eischt. Een Russisch vliegtuig is neerge haald. De autoriteiten van Uruguay hebben het Duitsche ss. „Tacoma" naar een anker plaats in de haven van Montevideo ge bracht. waar het schip onder het bereik ligt van de kanonnen der Uruguaysche oorlogsschepen, voor het geval er een po ging mocht worden gedaan tot uitvaren. Het vasthouden van de „Tacoma" be- ieekent niet noodzakelijk, dat het schip geïnterneerd zal worden. Naar verluidt is het echter een stap in die richting. Tijdens het tot zinken brengen van het Duitsche vestzak slagschip „Admiral Graf Spee" is de „Tacoma" de haven von Mon tevideo uitgevaren, zonder daartoe toe stemming te hebben gekregen en zonder een Uruguayschen loods aan boord te heb ben gehad Het schip is daardoor strafbaar. Bovendien gelooft men. dat het schip, behalve een deel van de bemanning van de „Graf Spee" ook verschillende torpedo's aan boord heeft, wat een ernstig gevaar voor de haven zou opleveren, en waarde volle instrumenten van het vuurleldlngs- mechanisme van het slagschip. De „Graf Spee" brandt nog steeds. Van Montevideo uit kan men de dikke zwarte rookwolken zien opstijgen. De autoriteiten hebben in de nabijheid ervan een waarschuwingsboei ten gerieve van de scheepvaart laten aanbrengen. De Kamer van Uruguay, welke met spoed bijeen was geroepen om de houding van de regeering ten aanzien van de „Graf Spee" te bespreken, heeft de weigering van de regeering om langer tijd toe te staan, goedgekeurd. De minister van buitenlandsche zaken stelt thans het antwoord op de Duitsche protestnota samen. Ook bestudeert hij het vraagstuk van de schending van de door de conferentie van Panama vastgestelde veiligheidszone door de oorlogvoerenden De Amerikaansche onderstaatssecretaris voor buitenlandsche zaken. Summer Wel les. heeft gisteravond verklaard, dat de Vereenlgde Staten maatregelen zouden ne men, om te voorkomen, dat zeeslagen voor 1 de Amerikaansche kust, zooals die, waarin de „Graf Spee" werd beschadigd een her haling zullen vinden. Hij deed geen mede- deeiing omtrent den aard van de maatre gelen. welke de Vereenigde Staten denken te nemen, doch zelde alleen, dat deze ge nomen zullen worden na verdere overwe ging. Het Poolsche telegraafagentschap deelt mede: De Poolsche regeering heeft een procla matie gericht tot het Poolsche volk. waar in zij het doel uiteenzet, dat zij zich voor stelt te verwezenlijken. Het voornaamste doel is de bevrijding van het Poolsche ge bied van de vijandelijke bezetting en een afbakening van zijn grenzen, welke een garantie kunnen vormen voor een duur zame veiligheid, zoowel van Polen als voor geheel Europa. Een tweede waarborg voor deze veilig heid zou, naar de meening van de Poolsche regeering gelegen zijn in de vorming van een politiek solidair blok van Slavische staten tusschen de Zwarte Zee en de Adriatische Zee. De Duitsche aanval van heden, zoo ver- JAPAN EN AMERIKA. In een radiotoespraak tot de Vereenigde Staten heeft Kasal, lid van het Japansche Lagerhuis en parlementair adviseur van het ministerie van overzcesche zaken, een ernstig beroep gedaan op het Amerikaan sche volk, Japan niet te drijven in de ar men van Hitler en Stalin, en gemeenschapr pelljke pogingen aan te wenden om in den Stillen Oceaan vrede en rust te handhaven „Er is geen vraagstuk tusschen onze belde landen", aldus Kasal, dat niet langs vreed- zaraen weg kan worden opgelost. Laat ons. afgezien van wat er in Europa kan gebeuren, Inzien, dat de volkeren van Amerika en Japan het in hun macht heb ben, een gebied van vrede te stichten, den handel te ontwikkelen en de beschaving te bevorderen. Nu Europa in een oorlog ver wikkeld is, is een nauwe samenwerking tusschen de Vereenigde Staten en Japan noodiger dan ooit. De Chineesche kwestie nadert haar einde Engeland en Frankrijk trekken hun Aziati sche vloot en strijdkrachten terug naar de Europeesche slachtvelden en onze betrek kingen met deze beide landen verbeteren. De houding van Amerika tegenover Ja pan zal de beslissende factor zijn voor de vorming van de Japansche politiek ln den Europeeschen oorlog Sommigen mijner landslieden gelooven, dat Amerika nooit de vriend van Japan zal worden. Doch tot hen zeg ik met overtui ging, dat Amerika de vriend van Japan zal zijn, Indien het werkelijk onze doelstellin gen en ons streven begrijpt voor den op bouw van een blij venden vrede ln het Verre Oosten." De Japansche regeoring heeft construc tieve maatregelen getroffen om de betrek kingen met de Vereenigde Staten te ver beteren. en zij verwacht, dat de Vereenigde Staten daartoe het hunne zullen bijdragen" aldus verklaarde de woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken in een persconferentie. Het besluit van de Japansche regeering, de Yangtse en de Paarlrivier voor de scheep vaart te heropenen, is ontstaan uit den wensch de betrekkingen met de Vereenigde Staten te verbeteren. Daarom verwacht de Japansche regeering een bepaalde houding van de Vereenigde Staten zelfs voor Kerst mis. EEN TROUW DIERENVRIENDIN IS HEENGEGAAN. OP 9 EN 11 JANUARI E.K. Naar wij vernemen zullen de verduis teringsoefeningen in onze stad worden voortgezet op Dinsdag 9 en Donderdag 11 Januari as. Op»9 Januari zal het stadsdeel verduis terd worden, dat gelegen is aan de Noord- i buiten i-zijde van het Galgewater, Morsch- singel, Rijnsburgerslngel. Maresingel, Hee- rensingel i Kooikwartler i tot aan het water van den Ouden Rijn. Op Donderdag 11 Januari volgt dan het deel. dat Donderdag jJ. en op 9 Januari nog niet verduisterd is geweest, dus de eigenlijke binnenstad. KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW EN EN PLANTKUNDE. Maandeüjksche bijeenkomst. De maandeüjksche bijeenkomst, welke gisteravond gehouden werd vond ditmaal plaats in een der bovenzalen van het café-restaurant „De Harmonie". De voorzitter opende met den gebruike- lijken welkomstgroet en verzocht voorlezing der notulen. Hierna volgde de behandeling der ingekomen stukken en ballotage van nieuwe leden. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat aan leerling-tuinbouwers ln leder vak, in 1940 gelegenheid zal worden gegeven om het examen voor tweeden knecht te doen, om daarna het diploma voor eersten knecht te kunnen behalen. De commissie van toe zicht op de tuinbouwcursussen is tevens aangewezen als examen-commissie voor tweeden knecht. Op voorstel van het bestuur is een ru briek geopend voor op npam stelling van niet bekende planten of plantendeelen. Aan de Vereen, van Oud-leerlingen van den Tuinbouwcursus werd een medaille, als wisselprijs voor het een of andere kweek- product beschikbaar gesteld. Eveneens op voorstel van het bestuur zullen ln den vervolge de functies van se cretaris en penningmeester, die tot nu toe in één hand waren, worden gesplitst. Na de pauze vond allereerst de bestuurs verkiezing plaats. Aftredend was de heer G Lubbc Thzn.. terwijl de heeren Jan Kriest Jzn. en H. Veendorp als bestuurslid be dankt hadden, waarvan eerstgenoemde als als secretaris-penningmeester. Na de stemming bleek dat de heer J. En- trop als secretaris, de heer A. Lagendijk als penningmeester en de heer W. van Eg- mond, als bestuurslid waren gekozen. Den aftredenden leden werd dank ge bracht voor het vele wat zij voor den tuin bouw en in het bijzonder voor de afdeellng hebben gedaan. Vervolgens werd het houden van een prijsvraag ter sprake gebracht: besloten werd een prijsvraag uit te schrijven over een onderwerp op schrift, betreffende een onderdeel van den tuinbouw, bv. een of andere cultuur, iets over de bemesting, het snoeien enz. enz. De heer Cunaeus hield hierna een korte causerie over „Voorzorgen in het Planten rijk" Spr. vertelde dat de plant, zoowel ais mensch en dier haar voorzorgen treft. Be gonnen bij de zaadkorrel en eindigende bij de volwassen plant, toonde spr. vele momenten, waarin de plant moet zorgen voor een volkomen goede ontwikkeling. Vooral bij de eenjarige gewassen zijn vele voorzorgen noodig, zoowel voor de ontwik keling als voor de voortplanting; het be stand zijn tegen invloeden van buiten, zoo als droogte, vocht, insectenplagen, strenge vorst enz. Ook de tweejarige knol- en bol gewassen hebben hun voorzorgen, naar spr, nader uiteen zette. De voorzitter en een hartelijk applaus der leden dankten den heer Cunaeus voor zijn interessant betoog. Nadat de voorzitter den leden een pret tig Kerstfeest, een gezellig Oudejaar en een voorspoedig Nieuwjaar had toege- wenscht, volgde sluiting van deze goed be zochte bijeenkomst. De Bilt heeft het gisteren bij het rechte eind gehad: de dooi Is inderdaad ingevallen en daarmee is vrijzeker ae kans verkeken op het maken van tochten op de schaats met de aanstaande feestdagen, waarop sommigen al hoopten. Gisteravond was reeds duidelijk te merken dat de vorst ten einde liep; vannacht draaide de wind naar het Zuidwesten en vanmorgen omstreeks halfnegen begon het zelfs even zachtjes te regenen. En aangezien de vorst nog ln den grond zat, werden de straten spiegelglad, zoodat het rijverkeer de uiterste voorzichtigheid in acht moest nemen en de voetgangers voetje voor voetje langs de straat schuifelden. Onmiddellijk werden door den dienst van Gemeentewerken verscheidene ploegen de straat opgestuurd om op de vaste bruggen zand te strooien en spoedig daarna reden ook drie auto's uit om met behulp van de bekende draaiende zandstrooiers de gladheid in de straten te verdrijven. Hedenmorgen werd de baan van de Leid- sche IJsclub nog opengesteld, maar waar het hedenmorgen uitgegeven weerbericht met geen enkel woord rept over vorst, zijn de perspectieven voor de schaatsliefhebbers niet erg gunstig! Wijlen Mevrouw J. C. van Poelgeest-Brand. Gisteravond is na een langdurig, gedul dig gedragen ziekbed overleden, mevrouw J. C. van PoelgeestBrand, sedert men- schelijke heugenis de volijverige secretares- se-penningmeesteresse van de afd. Lelden der Ned. Ver. voor Dierenbescherming en de onvermoeide verzorgster van het Leid- sche Dierenasyl. Mevrouw Van Poelgeest heeft van jongs- af aan groote liefde voor het dier gekoe sterd, hetgeen zij metterdaad toonde door talloos vele dieren te helpen en te ver zorgen. Gedurende den wereldoorlog 19141918 stelde zij zich In dienst van de hulpverlee ning aan vluchtelingen en werkte zij mede aan de vredesbeweging o.a. als lid van de landelijke propaganda-eomnnjssie van den Ned. Anti-Oorlograad en als Secretaresse van de Leidsche afdeellngen van, „Vrede door Recht", den Ned. Anti-Oorlograad en de Vereenlglng voor Volkenbond en Vrede. Sedert 1918 is zij onafgebroken werk zaam geweest ln verschillende vereenigin- gen voor Dierenbescherming o.a. 5 Jaar lid van het hoofdbestuur van den Ned. Ver. tot bescherming van Dieren, waarin zij werd opgevolgd door haar echtgenoot en waarvan zij het eere-lldmaatschap be kleedde; zij bleef evenwel zelf in alles mee werken Ook en vooral had zij zitting in verscheidene commissies van het hoofdbe stuur ter verbetering van de toestanden voor alle huisdieren, groot en klein. Voorts was zij medewerkster in het bestuur van de Vereenlglng Nationale Dlerenzorg, de vereenlglng. die het nieuwe Asyl aan den Haagweg geprojecteerd, zal bouwen en lid van het Algemeen Bestuur van den Natio- nalen Vrouwenraad. Afzonderlijk moet worden genoemd de onvermoeide arbeid en de goede zorgen van de overledene voor het Leidsche Die renasyl. dat bij haar woning gevestigd is en waarvan zij de dagelijksche zorgen 17 jaar lang heeft gedragen. In verband met. dit overlijden schrijft een lid van de afd. Leiden e.o. van „Die renbescherming" ons: Het woord Dierenbescherming is in ons land niet uit te spreken, zonder dat de na men van de „Poelgeesten" zich daarmede verbinden. De „van Poelgeesten"! Is het niet veel, niet alleszeggend? Steeds ge tweeën zag men hen: waar hij was, was zij en waar zij arbeidde, werkte hij. Als twee innigvertrouwde levenskameraden zag men hen werken voor mensch en dier. onvermoeid, dag en nacht, in hun Asyl, op vergaderingen, in commissies. Wat hebben die twee niet voor mensch en dier gedaan, zelf sober levend. Welk een rustige vrede straalde van haar uit, welk een stille, zachte vriendelijkheid en steeds gereed zijnde hulpvaardigheid. Was zij niet het levend, symbool van de spreuk: Dierenbescherming is menschen- beschaving? En nu? Mevrouw is heengegaan na een maandenlang, geduldig gedragen ziekbed. Wij kunnen niet overzien, wat zij geduren de haar rijk leven in ons land tot stand gebracht heeft. Dat laten wij aan meer deskundigen over. Doch willen wij haar hier tot afscheid dank. warmen dank brengen voor alles, wat zij was en gedaan heeft voor mensch en dier. Dat zij ruste in vrede! - De teraardebestelling zal a.s. Vrijdag middag om 2ti uur geschieden op de Alg, Begraafplaats te Leiderdorp. Voncentreer cp het krachtigste reclame-middel ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten mej. W. Wunderüch (Den Haag!; voor het candidaatsexamen wis- en na tuurkunde letter A de heer W. L. Langen- berg (Rotterdam), letter H mej. F Kerk hoven (Bloemendaal) en mej B L. A. Bo- nemeijer (Hampton Hill, Eng.), letter L de heer H. W. L Ruygrok lVoorburg), letter D, mej. C. A Velthulzen (Den Haag) cn voor het doctoraal examen Indisch recht de heer F. L. Kanters (Wassenaar). Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen !er H.C.V. zijn geslaagd, voor cos- tumière mej. N. ten Kate en voor coupeuse de dames: C. M. Batist en A. J. H. Muys, allen alhier. Onze stadgenoot, de lieer Jos. M. Aniba is toegelaten als :adet aan de Ko ninklijke Militaire Academie te Breda. De heer J. A. Bakker, theologisch cati- ildaat alhier, heeft het op hem uitge brachte beroep naar de Ned. Herv. Ge meente van uit Jacobl-Parochie en Wier (Fr.) aangenomen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2