KERSTDINER De strijd in het Westen beperkt tot de actie ter zee De adventsrede de Koningin WOENSDAG 20 DECEMBER 1939 No. 24461 RESTAURANT „IN DEN VERGULDEN TURK" HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 80ste Jaargang Zwaar verlies voor de Duitsche koopvaardijvloot Duikboot-oogst Twee Duitsche duikbooten in den grond geboord Kerstmenu 5— per Couvert Tzigane orchestre BÉLA HORVATH Weerlooze treilers vernield Het mijnen-gevaar Moge het Kerstfeest onze kracht vernieuwen Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD De Bilt verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bi) maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 Pijnen) Redactie 21507 Postcheque* en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, vaar agentschappen gevestigd sQn: per 3 maanden f. 2.13 per week t. 0.11 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mni) Een foto van het Prinselijk gezin, door H. M. de Koningin. igenomen Het Duitsche passagierschip Colum bus, groot 32.565 ton, een der grootste schepen der Duitsche koopvaardijvloot toebehoorend aan de Norddeutsche Lloyd; in 1922 te Danzig gebouwd, is door de Duitsthers zelf tot zinken ge bracht 400 mijl uit de kust tusschen Norfolk (Virginia) en New York. De Amerikaansche kruiser Tuscaloosa heeft de bemanning van een 400 man, die in de booten was gegaan, opgenomen. Twee opvarende stokers worden vermist Een Britsch oorlogsschip had de Columbus gepraaid en om het nemen te voorkomen, openden de Duitschers zelf de patrijs poorten en staken het schip in brand. De Columbus heeft bij het uitbreken van den oorlog een toevlucht gezocht in de Amerikaansche wateren. Donderdag was zij van Vera Cruz vertrokken met papieren voor Oslo, nadat zij brandstof en provisie had ingenomen. De Columbus werd door de Amerikaansche kustwateren geëscor teerd door oorlogsschepen van de Veree- nlgde Staten. In den tijd, dat het schip ln Mexico was, is het geladen met levensmiddelen, w.o. vleesch en visch. De vertegenwoordiger van de Nord deutsche Lloyd te New York. Johann Schreuder, zeide toen hij het nieuws van den ondergang van de Columbus vernam „de eene tegenslag volgt op den andere". Autoriteiten der immigratie-controle te New York hebben verklaard, dat indien een speciaal onderzoek zal uitwijzen, dat de overlevenden ..bonafide zeelieden ter koopvaardij" zouden zijn. hun verlof zou worden gegeven voor den duur van 60 da gen in de Vereenigde Staten te blijven en dat hun dan ..dezelfde hoffelijke behande ling zal ten deel vallen als aan zeelieden van ieder ander land", doch dat, indien geconstateerd zou worden, dat leden der bemanning handlangers van spionnen zouden zijn zij „ter beschikking" zouden worden gehouden. Sedert het uitbreken van den oorlog heb ben de Duitschers thans 23 passagiers- en vrachtschepen tot zinken gebracht, volgens Engelsche opgave teneinde te voorkomen, dat deze zouden worden buitgemaakt. De geheele tonnage van de op deze wijze door Duitschland verloren schepen bedraagt 139.407 ton. Daarenboven werden 19 sche pen. met een tonnage van 88.218 ton door geallieerde vlootstrijdkrachten buitgemaakt. HET DUITSCHE TANKSCHIP ARAUCA REDT ZICH. De staf van de kustwacht te Washington deelt mede, dat het Duitsche tankschip Arauca bij de haven van Everglades I Flori da i de Amerikaansche territoriale wateren is binnengekomen. Naar het schijnt om te trachten te ontkomen aan de achtervolging van een Britsch oorlogsschip. Uit andere bron wordt verklaard, dat het oorlogsschip heeft geprobeerd het tankschip door een schot voor den boeg te doen stop pen, nadat het juist buiten de driemijls zone was aangetroffen. De gezagvoerder van de Arauca heeft in een onderhoud verklaard, dat hij voorzich tig voer, toen een Britsch oorlogsschip een waarschuwingsschot loste en bevel gaf in Oostelijke richting te draaien. In plaats daarvan draaide hij ln de kust en slaagde er juist in de territoriale wateren te berei ken. Gemeld wordt, dat het oorlogsschip buiten de haven van Everglades, juist bui ten de terrltorialiteitsgrens, voor anker ls gegaan. Het Britsche s.s. City of Kobe (4373 ton) is in de Noordzee tot zinken gebracht. Men gelooft, dat het vaartuig is getorpedeerd. Achttien leden der bemanning zijn in een haven aan de Engelsche Oostkust aan land gekomen. Men weet nog niet, hoeveel leden der bemanning meerendeels kleurlingen, vermist worden. De overlevenden hebben verhaald hoe zij twee dagen, voordat het schip tot zinken werd gebracht, werden aangevallen door Duitsche vliegtuigen. Eenige bommen vielen rondom het vaartuig. Ook werd uit de vlieg tuigen naar het dek geschoten. De overlevenden hebben voorts verklaard, dat er alle reden is om te hopen, dat de overige leden der bemanning, die vijftig koppen telde, opgepikt is. In een beschrij ving van den aanval door de Duitsche vlieg tuigen zeide een geredde: „Wij zagen de hakenkruizen zeer duidelijk op de toestel len. Een aantal bommen viel rondom ons in zee. We zochten ijlings dekking en zij begonnen te schieten met machinegeweren. Het was een geweldige sensatie, toen Brit sche gevechtstoestellen verschenen en de Duitschers rechtsomkeert maakten". De kapitein en 4 andere opvarenden van het Noorsche stoomschip Glitrefjelli wer den gedood en 7 andere leden van de be manning gewond, toen het schip vermoede lijk tengevolge van een duikbootaanval ge zonken is aan het einde van de afgeloopen week. De overlevenden zijn aan land ge bracht in een haven van Oost-Schotland. De bemanning deelde later mede, dat zich een ontzettende ontploffing had voorge daan, hoewel geen duikboot in den omtrek was te zien geweest. De gezagvoerder en 22 leden der beman ning van het Grieksche stoomschip Ger- maine, dat Vrijdag door een Duitsche duik boot tot zinken is gebracht, zijn aangeko men in een haven aan de Engelsche West kust. De bemanning vertelde, dat de Ger- maine in den Atlantischen Oceaan door een Duitsche duikboot was aangehouden. De duikbootkapitein gaf den gezagvoerder van de Germaine bevel de scheepspapieren aan boord van de duikboot te brengen. De gezagvoerder slaagde er niet in, den duik bootkapitein ervan te overtuigen, dat zijn lading bestemd was voor een neutrale ha ven. Hij kreeg bevel met de bemanning het schip te verlaten, dat vervolgens met kanonvuur tot zinken werd gebracht. De Fransche minister van marine Campinchi heeft tijdens een noen maal medegedeeld, dat de geallieerde marmestrijcikracnten onlangs twee Duitsche duikbooten in den grond Menu's worden op verzoek gaarne toegezonden. TIJDIG RESERVEEREN is aan te bevelen. 4694 (Ingez. Med.) hebben geboord. De Matin weet te meiaen, dat een der Duitsche duik booten door den Franschen torpedo jager sirocco werd getorpederd. De Sirocco heeft thans reeds drie duik booten tot zinken gebracht. Wederom zijn nieuwe gevallen bekend geworden, waarin Duitsche vliegtuigen weerlooze treilers met machinegeweervuur hebben bestookt. De treiler „Zealous" is door Duitsche vliegers tot zinken gebracht. De beman ning van het schip is in een haven van Oost-Schotland geland, na dertien uren in een qpen boot te hebben doorgebracht. De treiler .Astros" is veilig in de haven teruggekeerd, daar de Duitsche bommen het vaartuig gemist hadden en de treiler „Ocean View" is licht beschadigd. Niemand van de bemanningen van beide schepen werd gewond. De treiler „Etruria" uit Grimsby is in gehavenden toestand de haven ingesleept. Drie opvarenden waren gedood door bom men, die het vooronder hadden vernield. Een vierde man was gewond. De treiler „Caribineer II" heeft de op varenden van den treiler „Active" uit Aberdeen binnengebracht, die door een bom tot zinken was gebracht. Een lid der bemanning wordt vermist. Een opvarende van de „Etruria" vertelde dat vijftien bommen neergeworpen waren terwijl het schip ook onder machinege weervuur was genomen. De schipper van de .Active" zeide, dat zeven bommen haar doel misten en dat een luchttorpedo onder het schip tot ontplof fing kwam. terwijl de bemanning bezig was, te trachten een boot uit te zetten. De overlevenden dobberden vier uur in de boot rond, vóór zij gered werden. Het Deensche stoomschip „Bogo", dat Zweden in ballast varende op weg was naar Schotland, is nabij de Schotsche kust op een mijn geloopen. Van de uit zeventien H.M. de Koningin heeft hedenmid dag om 1 uur door de radio de vol gende adventrede voor Haar Volk gehouden: Zoo vaak als wij spreken of denken over de Kerstboodschap, worden wij iederen keer opnieuw als het ware boven onszelf en boven ons dagelijksch leven uitgeheven: worden wij uit onzen menschelijken schemer overge zet in het licht, dat ons uit Betlehem toestraalt. Als dit in gewone tijden waar is, hoeveel temeer thans, nu wij als volk, en ook ieder persoonlijk, zwaar beproefd worden. Sedert men- schenneugenis is er nimmer onbe- schrijfelijker tegenstelling geweest tus schen de heerlijkheid van Gods belofte en onze ontredderde en verscheurde wereld. Naarmate de nood stijgt en het duister zich voor ons geestesoog ver dicht, des te sterker straalt het licht en de liefde van Christus dwars door dat donker heen ons tegemoet. Het is daarom, dat Ik vol ontroering en innerlijke blijdschap, tot u allen het woord richt in dezen adventstijd. In de eerste plaats richt Ik dit woord tot onze geheele weermacht, in alle deelen des rijks, tot allen, dife aan onze grenzen en onze kusten de wacht hou den, tot de bemanningen van onze oorlogsschepen, die onze wateren be waken, zoowel hier als in Oost- en West-Indië; tot allen, die voor het vaderland ook gedurende de komende feestdagen aan hun huiselijken haard onttrokken zijn; tot de gezinnen, die man en vader ditmaal in hun midden zullen moeten missen. Ook denk Ik hier aan de nagelaten betrekkingen van hen, die yielen in de uitoefening van hun plicht, en aan hen, wien blij vend letsel in 's lands dienst werd toe gebracht; aan qnze wakkere zeevaar ders en visschers, die reeds zoo menig offer hebben moeten brengen; aan de tallooze anderen, wien eene bijzondere beproeving door de tijdsomstandighe den is opgelegd. Al zijn voor u allen de uiterlijke omstandigheden. waaronder u het Kerstfeest herdenkt, ditmaal anders, voor sommigen smartelijk, het behoeft daarom niet minder u de vervulling te brengen van het diepste en het beste, iat in u leeft. Wij spreken gaarne van de kracht van het licht. In dit verband herinner Ik Mij een onvergetelijk schoonen zo mermorgen. Ik was vroeg naar buiten gegaan om indrukken met Mijn pen seel vast te leggen van hooilandschap en boomen. De lucht was, jammer ge noeg, bedekt en Ik vreesde, dat het tevergeefs wachten zou worden op de zon. Maar daar plotseling van achter de boomen kwam een zonnestraal, die het gemaaide gras en de oppers in goud-rooden gloed zette, en binnen enkele oogenblikken baadde het ge heele landschap 'in overweldigende zon- nepraciht. Het was in den waren zin des woords eene beleving om dit alles in zich op te mogen nemen. Wat het licht van de zon in de na tuur vermag, is slechts zwak, naast de kracht, welke wij ontvangen, indien wij ons leven openstellen voor God en die kracht willen gebruiken. Onze tijd heeft zeer veel behoefte aan de kracht uit die bron, waar iedereen uit kan putten, aan stoere werkers, aan koele, nuchtere hoofden, aan warme harten. Het is dan ook met bijzondere vreugde en voldoening, dat Ik getuige ben van zooveel spontane toewijding en bereidwilligheid om alom in den lande te helpen, aan de moeilijkheden tegemoet te komen en het leed te ver zachten, in nationalen zin. Ik besluit met den wensch, dat het Kerstfeest onze kracht moge vernieu wen om eensgezind en met taaie vol harding de huidige nationale beproe ving ten einde toe te dragen. Daarbij spreek Ik de hoop uit, dat, ondanks de bewogen tijden, die wij beleven, de ver heven rust en kalmte van het komende feest ons deel zij en de vrede, dien de Kerstnacht uitstraalt, in ons allen en de geheele menschheid indale. Ik zal veel aan u denken. BINNENLAND. De Staatsleening is geen succes geworden. (3e Blad). Ons parlementair overzicht. (2e Blad). Inpoldering van den Noordoostpolder be langrijk vertraagd. (Binnenland, 3e Blad). Duizenden ondeugdelijke gasmaskers in beslag genomen. (Gemengd, 3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Beperkt zakenverkeer - Ongeanimeerde stemming - Koninklijken in reactie - Amerikanen lager - Beleggingen wei felend. BUITENLAND. Het groote Duitsche passagiersschip Colum bus door de Duitschers tot zinken ge bracht (Ie Blad). Verdere verliezen ter zee. Duitsche vlieg tuigen contra visschersscheepjes. (Ie Blad). De Finnen houden, behoudens in het Noor den, nog krachtig stand, fle Blad). De Belgische minister Spaak over België en Nederland's onafhankelijkheid. (3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor het Noorden en midden: Aanhoudende dooi, meest zwaar bewolkt. Geen neerslag van beteekenis. Zwakke tot matige Noordelijke tot Westelijke wind. Voor het Zuiden: Aanvankelijk nog lichte vorst, later dooi. Mistig tot betrokken of zwaarbewolkt. Geen neerslag van beteekenis. Zwakke veranderlijke wind. Hier en daar gladde wegen. Een blijde urtenis in Den Hoog'.. LET OP MORGEN 4634 (ingez. Mea.t koppen bestaande bemanning, zijn eenigen gered doorheen Britschen treiler. Het lot van de anderen is onbekend. Een aantal overlevenden van het Deen sche s.s. „Jytte", groot 1877 ton, is door een ander Deensch stoomschip in een ha ven aan de Engelsche Noord-Oostkust aan land gezet. Een man is in het ziekenhuis opgenomen. Men gelooft, dat de „Jytte" op de Noordzee op een mijn is geloopen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1