De Leidsche begrooting voor 1940 PUROL Een rede van den Belgischen minister Spaak LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 20 December 1939 handen KERK- EN SCHOOLNIEUWS Tweede Dag te (SrtHi een ïteenvc-Pootoaad/ Bij Ruwe LAND- EN TUINBOUW De Vredesoproep V eiling vereenigingen in Zuid-Holland PREDIKBEURTEN. DE HEER VEENENDAAL VERVOLGT. De heer VEENENDAAL wijst het zacht verwijt, dat hij geen constructieve voorstel len deed, al, dat is z.i. de taak van het college van B. en W„ niet van een raads lid. Het was er hem om te doen naast de zwakke, minder goed gefinancierde posten vooral te wijzen op de totaal niet gefi nancierde post van f. 106.000 en die post zullen B. en W. moeten dekken naar hun keus. Bevallen de voorstellen van B. en W. dan den raad niet, dan is het eerst de taak van den raad naar dekking te zoeken. De heer SCHULLER: wijlen de heer Gos- linga zei het anders! De heer VEENENDAAL betreurt, dat B. en W. den raad niet inlichten over de groo- te richtlijnen. Er zijn toch nog allerlei mid delen, waaromtrent B. en W volledige ge gevens zouden kunnen verstrekken, hetgeen zij echter nalaten. Spr. heeft daarom sym pathie voor het voorstel Tobé ae commis sie van Financiën in te schakelen bij de begrootingsopstelling. Op het gebied der bezuiniging heeft spr. een proef gewaagd: n.l. bij hoofdstuk 3 (de politie en brandweer). Hiervoor be taalt Leiden ongeveer het meest van ge meenten, die met Leiden te vergelijken zijn. Het antwoord van B. en W. kan hem niet bevredigen in zijn algemeenheid, al erkent hij, dat een volledig antwoord te veel tijd zou hebben gekost. Een voorstel voor nader onderzoek zal spr. nog niet doen, gelet op het voorstel Tobé, dat groo- tendeels tegemoet zal komen aan hetgeen spr. bedoelt. Het zoo sterk moeten steunen op win sten der bedrijven, is te betreuren en be vordert niet een zuivere tarieven-politiek. Maar nu heet deze winst niet meer te mis sen. Z.i. had eerder aan belastingverhoo- ging moeten zijn gedacht. Zelfs abnormale tijden zijn ze abnor maal? geven geen recht voor een poli tiek van op zien spelen. We zullen met minder moeten rondkomen in de toekomst. Van groot belang is het te weten, hoe Ged. Staten denken over de financleele po litiek van B. en W. en den Raad en daar om dringt hij aan op overlegging der cor respondentie. hoewel B. en W. daarvoor geen reden zien. Voor het voorstel v. Oyen inzake den gasprijs voordeeliger tarief voor groote gezinnen) ziet spr. geen reden, anders is het echter bij electricitelt en water, daar is de factor indirecte belasting groot, waar bij geen rekening wordt gehouden met draagkracht. Maar geldt die alleen voor groote gezinnen? Dat is niet te overzien en uitvoering van de voorstellen v. Oyen lijkt hem niet wel mogelijk. Naast de critiek staat echter ook waar deering voor het college. Zijn stem over de begrooting moet hij zich echter nog voor behouden. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag). COMMUNISTISCH GELUID. De heer v. WELZEN oordeelt de perspec tieven onzekerder dan ooit en zeker laten zij weinig goeds voorspellen voor de ge meentelijke financiën. De crisis wordt nog verscherpt door den oorlog. De heer Vee- nendaal voerde niet alleen een flnancieel- technisch betoog, maar als ondergrond zag spr.: hoe in de toekomst de lasten te ver- deelen. Daarbij botsen twee stroomingen tegen elkaar: die van den heer Veenendaal, en die van het college van B. en W., dat zich plaatst op het standpunt, dat ook de toekomst wel mag bijdragen in de tekorten van thans. Moet het tekort over 1938 geheel in 1940 worden gedekt, zooals de heer Vee nendaal c.s. voorstaan of mag dit tekort over langen termijn worden verdeeld? Spr. ziet niet in, waarom dit laatste niet zou mogen. Directe dekking beteekent belang rijke belastingverhooging en daartegen heeft spr. in deze maatschappij bezwaar. Uit opportuniteit stelt spr. zich aan de zijde van B. en W. Het verzet van rechts kondigt z.i. aan, wat in de komende jaren te wachten is op politiek terrein. De heer VEENENDAAL: dit is geen poli tieke strijd! De heer v. WELZEN oordeelt dat toch de ondergrond, ook van de flnancieele politiek. Spr. staat op het standpunt, dat de mid delen gevonden moeten worden, waar zij zijn Een grondige wijziging in de verhou ding tusschen gemeente en rijk is daarvoor noodzakelijk, anders zal men er niet komen, de grootste bezuinigingen ten spijt. Met de voorgestelde belastingverhooging (15 meer opcenten op de personeele belas ting) zal spr niet meegaan daar men zich op een weg begeeft, die aantasting betee kent van de positie van een groot deel der ingezetenen, die het het minst kunnen dra gen Tarieven van water, gas en electrici- teit dienen te worden gesteld naar verhou ding der flnancieele draagkracht. Spr. stelt zich dus tegenover de soc.-dem., die bezig is haar geestelijke bagage geheel over boord te werpen. De heer JONGENEEL: en jullie gaan mede met Hitier en fascisme. De heer v. WELZEN oordeelt, dat de soc.- dem. afstand doet van het voeren van Jen klassestrijd. al wordt de idee nog er kend. Zijn partij wil dezen strijd krachtig doorvoeren, al zou het haar liever zijn. dat deze niet noodig was Een ontzettend ver wordingsproces speelt zich af in de soc.- dem. De communistLsche beweging is niet verantwoordelijk voor wat er daar ge schiedt. Maar nu de oorlog er is. zullen wij alles doen, dezen zoo snel mogelijk te doen beëindigen. De heer SCHULLER: jawel, zie Finland! De heer v. WELZENen een maatschappij te vormen waarin oorlog ongekend zal zijn. (Geroep: de dictatuur). De voorstellen-Van Eek zal spr. steunen, zij het on andere motieven dan deze zelf gjiiw>oHp ptnkbioi* 'w 5 r»Ct. der ireenprinc Ls cnr fll'ermiïist. Wethouder WH,BR INK: Italië geeft ko gels Inplaats van 5 pCt. De heer v WELZEN: Italië gaf heel wat anders (algemeen gelach) en veel meer (ge roep: dooden); zonder offers en zwaren strijd zijn geen verbeteringen te verkrijgen. Naar aanleiding van de motie-Snel vertelt spr., hoe zelfs loonen van f. 11,54 in de werkverschaffing zijn uitbetaald. Legio klachten had spr. In ontvangst te nemen. En zie dan het zware werk. De grootste wil lekeur is bovendien schering en Inslag, zoowel voor loon als arbeidsvoorwaarden; de psycho-techniek onder leiding der Ned. Heide Mij. spot met alle begrip van men- schelijkheld Er wordt met vuur gespeeld. Komt het tot ongelukken, dan ligt de ver antwoordelijkheid bij hen, die dit schan daal hebben helpen voltrekken. De voorstellen -Schüller inzake de Volks huisvesting ondersteunt spr. gaarne, erken nend, dat de heer Schüller veel heeft ge daan op dit terrein. De voorstellen-Van Oyen. hoe sympathiek op zichzelf, zijn eenigszfns willekeurig. Waarom wel verlichting voor de groote gezinnen, niet kleine gezinnen, die het nog slechter kunnen hebben? De flnancieele draagkracht is z.i. In dezen beslissend. Op het terrein der luchtbescherming pleit spr. voor meer schuilplaatsen voor de bevolking, ook al zal dit geld kosten. Er zijn z.i. nog wel gelegenheden en parti culiere huizen, die aan het algemeen be lang dienstbaar kunnen worden gemaakt. VRIJZ. DEM. BETOOG. De heer KEY huldigt B. en W. en ambte naren, dat zij een tijdige behandeling heb ben mogelijk gemaakt. Z.i. kan men wel eenige toekomstdenk beelden zich vormen. Blijven wij uit den oorlog, dan zal ook hier toch een alge- meene verarming moeten volgen en daar van zullen ook de gemeentefinanciën den terugslag ondervinden. In deze begrooting moet alles worden vermeden, wat volgende begrootingen zou bezwaren. In tegenstel ling daarmee willen B. en W. echter het tekort over 1938 afwentelen voor vier vijf den op latere jaren. Dat oordeelt spr. to taal verkeerd En hoe zal 1939 eindigen? Zonder duizelingwekkende belasting verhooging vreest hij, dat de begrooting voor 1941 niet sluitend zal kunnen worden gemaakt. Vandaar dat hij het voorstel Vee nendaal mede onderteekende. Bulten de financieele politiek heeft het weinig zin zich te bewegen; slechts wil hij aandringen samen te werken tot behoud van onze democratische instellingen en so ciale rechtvaardigheid. Na enkele practische wenschen te heb ben geuit, b.v. inzake vervoer etc., bepaalt hij zijn houding ten aanzien van eenige in gediende voorstellen. STEUN AAN DEN HEER VEENENDAAL. De heer BOSCH RIDDER VAN ROSEN THAL iChr. Hlst.) vraagt of deze begroo ting feitelijk wel sluit, gezien het tekort over 1938. dat slechts voor een vijfde wordt gedekt. Uitstel ls te verdedigen wanneer betere jaren zouden zijn te verwachten, doch is dat werkelijk zoo? Dat het systeem van B. en W. elders wordt toegepast is juist voor plaatsen, waar de belastingen zoo hoog mogelijk zijn, hetgeen hier nog niet het geval is. Voor volgend Jaar (1941) zal niet meer uit reserves zijn te putten, naar spr. uiteen zet. En de vooruitzichten zijn somber. Gaat men door op dezen weg van B. en W. dan vreest spr voor zeer groote belastingverhooging en spr. geeft de voorkeur aan geleidelijkheid. TWEE SOCIALISTEN AAN HET WOORD. Mevr. BRAGGAAR—DE DOES ls het wel met den heer Wllmer eens, dat het beter is zich ln de commissie te doen hooren dan in den raad, doch als men geen ge hoor ln de commissie vindt, dan ls een zich wenden tot den raad toch gewenscht en bovendien kan een commissie door een uitspraak van den raad soms gesteund worden en ln dit licht moet men zien de motie Van Eek van vorige zitting over de uitkeeringen van M.H., al was de kwestie in de commissie volledig besproken. Dat was geen bewijs van wantrouwen, integen deel als steun bedoeld. De verwikkelingen leiden tot groote el lende, niet alleen de Internationale, maar ook Inwendige als werkloosheid, op bestrij ding waarvan spr. nog eens opnieuw krach tig aandringt, ook in het belang van zoo vele arbeidersvrouwen, die trots Jarenlange moeilijkheden het gezin in stand wisten te houden, waarvoor hun hulde toekomt. Ook voor de jeugd zal gedaan moeten worden, wat maar mogelijk is. Prijsopdrijving etc. dient zoo krachtig mogelijk te worden be streden. Misschien kan een commissie hier goed werk doen en daarin hooren dan n.i. zeker eenige vrouwen. De melkverstrekklng op school is weer aangevangen tot haar vreugde en zij dringt aan op propaganda vanwege de gemeente voor dit gebruik. De Ver voor Schoolkindervoeding en -kleeding heeft een lager subsidie gevraagd dan vorig jaar, maar dat was vóór den oorlog uitbrak. Gezien de prijsstijging en toeloop van kinderen zou verhoogen eerder noodig zijn. Is het daarom niet beter de subsidie op vroegere hoogte te handhaven? Voor het bestuur heeft spr. groote waar deering, speciaal ook gelet op de voortva rendheid bij de maatregelen, die in abnor male tijden tot stand moesten worden ge bracht. In de contact-commissie had spr. ook gaarne een vrouw opgenomen gezien, waar van zij het nut tracht aan te toonen. De heer PIENA dringt aan op spoed bij de samenvoeging van den dienst van so ciale zaken en M. H., op spoediger vast- aansteUen van los personeel bij deze dien sten en op vlotter werken van het G. O, dat z.i. te stroef gaat, hetgeen hij met voorbeelden nader tracht aan te toonen. Vlugger notulen der bijeenkomsten van het G. O. zijn zeer gewenscht. Nader verdedigt hij zijn voorstel tot weer aansluiting bij het Centraal Overleg, zoo- als ook reeds vroeger door partljgenooten geschiedde. De verhouding van prijs-peil en loon komt als nieuw argument nog daarbij opdat deze aangelegenheid uniform zal kunnen worden opgelost. Het gemobiliseerde ambtenaren dwingen bij verlof hun werk te doen, keurt spr. af, daarvoor ls het verlof niet. LOSSE OPMERKINGEN. De heer ELKERBOUT (A.-R.) verdedigt een beteren tarief-prijs voor het Duinwater Zout uit eigen bodem! Boe keio's Tafelzout. (15 ct. per bus van 340 gr.) en NEZO, het fijne kristalzuivere keukenzout. Hygiënisch bereid en verpakt: 1 3 ct. per pak van 2 pond. verzacht en geneest Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 4676 (Ingez. Mod.) 4659 (Ingez. Mod.) voor groote gezinnen en voor eenige an dere categorieën (b.v. hen, die minder ge bruiken dan zij betalen) om daarna ook voor de gasfabriek nog aan te dringen op verbetering in de tarieven al heet het op pervlakte-tarief te voldoen. Spr. maakt daarna eenige opmerkingen over perso neelszaken. Was destijds voor de Lichtfa brieken zijn slapende wachtgeldersregeling maar aanvaard, dan zou het veel beter zijn gegaan dan nu het geval ls en hij dringt aan de wachtgelders zooveel mogelijk weer te werk te stellen. Komende tot zijn beide voorstellen ver dedigt hij allereerst verlaging van de voet brug aan de Jan van Goyenkade zoover als de scheepvaart toelaat en voorts het bren gen van de tramhalte nabij de Utrechtsche brug naar de Plantage. Tenslotte dringt hij aan op een nieuwe Gepekte Brug (als normaal werk!) en op demping van het stukje Levendaal, dat nog niet ls gedempt. De heer v. ROSMALEN (Chr. Hlst.) steunt den wensch van het ambtsgebed voor de raadszittingen. Wat de wethoudersbenoeming betreft, de S.D.A.P. behoort tot het geheele volk en het werk, reeds door haar verricht achter de groene tafel, mag er zijn, al is het niet volmaakt. Spr. wijst den aanval van den heer Beekenkamp op zijn fractie af, zie ook, hoe de R.-R. elders zich gedragen Het voorstel van Oyen om niet 's mid dags doch 's avonds te vergaderen, lijkt hem wel gewenscht met het oog op arbei ders-leden, maar hij zal eerst afwachten wat B. en W. er van zeggen. Het voorstel Eikerbout over de tramhalte ontraadt spr. Als toevluchtsoord oordeelt hij handhaving der Werkinrichting gewenscht, althans voorloopig. De heer RIEDEL (Vrljz. Dem.) bepleit het toestaan van een subsidie aan het Leidsche Volkshuls. een neutrale Instelling, die zeer veel nut verricht, naar hij nader uiteenzet. De laatste jaren werkt zij met verlies en zoo volgend Jaar de subsidie weer wordt geweigerd, ls verdwijnen van een der beste Instellingen op dit gebied van Nederland ln zicht, naar gevreesd worden moet. Wat het plan van den arbeid betreft, niemand weet nog, waarheen het gaan zal. De nieuwe economische politiek is nog drijvende Ook ln Amerika ls nog niets de finitief uitgestippeld. Voor spr. schijnt het gemakkelijker uitgaven te bepalen dan In komsten. De laatste zijn een gevolg van wat handel en Industrie met groote zui nigheid hebben weten te bereiken, nJ. zal men dit wellicht eenzijdig noemen. Een gebedsformule voor den raad mag niemand aanstoot geven. Dat ls ln dezen raad z.i. niet mogelijk. De tyd schrijdt bo vendien voort en dus zou de formule ook op den duur niet dezelfde kunnen blijven. Afgezien van de kans van bezoedeling van het gebed door nlet-geloovenden en spot ters, Maar toch voelt spr. zeer sterk voor de Idee en hij wijst op het stille-moment, zooals bij de kwakers, Mohammedanen e.a. Zou ln dien zin niet iets te bereiken zijn? Hierna schorsing tot hedenmiddag. „Een onafhankelijk en neutraal Nederland is onmisbaar voor de neutraliteit van België". In de Belgische Kamer heeft gisteren de minister van bnitenlandsche zaken. Spaak, een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide, dat België neutraal is en dit wil blijven, zoolang zijn onafhan kelijkheid, de integriteit van zijn grondgebied en zijn vitale belangen niet zuilen worden bedreigd. De minister wees op de vrijwel algemeene eensge zindheid des lands ten aanzien van de door de regeering gevoerde politiek. „Sommigen verwijten de regeering", al dus Spaak. ..een kleinzielige en benepen opvatting te hebben var. de neutraliteit. Dit verwijt is ongerechtvaardigd De re geering kent beter dan wie ook de elemen ten van den toestand. Niemand wil de Bel gen verplichten, onverschillig te blijven tegenover de slachtingen van den oorlog, maar de regeering heeft den plicht, aan allen den raad te geven, gematigdheid te betrachten bij het uiten van hun gevoe lens. In dit opzicht ls de toestand overi gens aanmerkelijk verbeterd. Voortgaande verklaarde Spaak, dat de geueele wereld goedkeuring heeft gehecht aan den oproep, die tot de oorlogvoerenden is gericht door Ko ningin Wilhelmina en Koning Leopold na hun onderhoud in Den Haag. Spre ker bracht vervolgens een vurige hulde aan het optreden van Koning Leopold in den loop van de afgeloopen jaren. Het streven van de belde souverei- nen is een duidelijke manifestatie van de solidariteit, die bestaat tusschen Nederland en België. Dit is, aldus spre ker, een der meest evidente feiten van het huidige oogenbiik en ik begrijp niet, dat sommigen die solidariteit van de hand wijzen. Een onafhankelijk en neutraal Nederland is onmisbaar voor de neutraliteit van België. Spreker is van meening, dat het een on voorzichtigheid zijn zou. om reeds thans de houding vast te stellen, die België zou aannemen, wanneer er een wijziging zou komen in den toestand van Nederland. Het zou echter even onvoorzichtig zijn te zeg gen, dat die nieuwe toestand België on verschillig zou laten. (Levendig applausi. De minister van buitenlandsche zaken verklaarde vervolgens, dat de agressie der U.R.S.S. tegen Finland de verontwaardi ging van de regeering heeft gewekt (leven dig applaus, de communisten protesteeren heftig. Een communulst wordt tot de orde geroepen). Voortgaande gaf Spaak uitdrukking aan zijn bewondering voor het Flnsche volk, dat voor zijn onafhankelijkheid strijdt. Spr. herinnerde aan de werkzaamheden van de jongste Volkenbondsvergadering, die besloten heeft tot uitsluiting van de U R.S.S Niemand ln de Belgische Kamer heeft verklaringen gevraagd over de Hou ding. die door den Belgischen vertegen woordiger te Geriève ls aangenomen, want deze houding wordt door alle landgenoo- ten goedgekeurd. Vervolgens behandelde minister Spaak STATIEPRIJZEN VAN HET VEILINGFUST VERHOOGD. Een voor den tuinbouwhandel belang rijk besluit heeft de Provinciale Commissie van Veilingvereeniglngen ln Zuid-Holland gisteren genomen door de statleprljzen van het velllngfust te verhoogen tot 60 cent. Voor het Westland, dat bijzondere bezwa ren had tegen dezen maatregel, zal een uit zondering worden gemaakt. De vergadering werd o.m. bijgewoond door den Voorzitter van het Centraal Bu reau der veilingen en regeerlngscommissa- rls voor den landbouw, den heer F. V. Val- star, en door den secretaris van genoemd bureau, mr. Nlemoller. De voorzitter, de heer J. Barendse uit Poeldijk wees er ln zijn openingswoord op dat de positie van den tuinbouw onder de huidige omstandigheden moeilijk valt te voorspellen, wel ls een gunstige factor dat nu de strijd vooral zich ontwikkelt rond de goederen, de tuinbouw er goede kansen door verkrijgt. Een en ander zal echter ook afhankelijk zijn van de mogelijkheid tot het vervoer van de producten. De groote wondeplek ln de clearing ls voor een groot deel geheeld, ook al is dat niet gegaan zon der offers van den tuinbouw. Het Engel- sche Invoerverbod heeft den tuinbouw zwaar getroffen, en de vraag laat zich gel den wat er met de sla, waarvan een be langrijk deel naar Engeland ging, zal ge schieden. In elk geval achtte spr. het wel van beteekenls, dat de vraag naar onze producten ln sommige landen zal ver meerderen door vermindering van invoer uit andere landen. Bij de behandeling van het voorstel tot verhooging van het statiegeld dat thans 30 cent bedraagt deelde de voorzitter mede dat hiervoor o.m. overleg ls gepleegd met de Prov. commissie ln Noord-Holland en met den handel. De stijging van de houtprijzen dwingt tot dezen maatregel. De afgevaardigde van de velling Rot terdam was voor verhooging van den prijs, zelfs tot 70 cent, hoewel spr. daartoe geen voorstel wilde doen. De afgevaardigde der velling te Rhijnsburg meende dat de hout- prijzen nog wel zullen stijgen, en de vel lingen bij niet voldoende verhoogen, daar toe in het volgend Jaar weer moeten over gaan. Verschillende andere sprekers be pleitten vooral uniformiteit. Afgevaardigden van de Westlandsche veilingen hadden ernstige bezwaren om de z.g.n. pootjesbakken tot 60 cent te verhoo gen, waardoor de handel over belangrijk meer kapitaal zal moeten beschikken. Be sloten werd voor dit laatste zal aan het Westland vrijheid worden verleend nader met den handel te bespreken, terwijl voor overig Zuid-Holland 60 cent zal gelden. Naar aanleiding van het voorstel geen fust meer ln huur te geven om producten naar het buitenland te verzenden, werd besloten hierover nader te beslissen. Als gevolg van een verzoek van den handel, werd aan de aangesloten vellingen geadvi seerd tegen het z.g.n. onderwicht aan de veilingen maatregelen te nemen. Tenslotte heeft de rijkstuinbouw consulent, Ir. Rle- mens een lezing gehouden over de kunst- mestvoorzlenlng ln oorlogstijd. BLOEMBOLLENBEDRIJF IN MOEILIJKHEDEN. In de rede van dr. Verhage over de moei lijkheden ln het bloembollenbedrijf is een passage onjuist weergegeven. Deze moet luiden „Voortgaande wees spreker er op dat de afzetmogelijkheid voor bloembollen, die voor het overgroote deel ln het buitenland gevonden moet worden, voor een over wegend gedeelte ls afgesneden". de Belgische handelspolitiek. Bij zijn on derhandelingen wenscht België een lijn van loyale economische neutraliteit in acht te nemen. Er worden besprekingen ge voerd over de levering van zekere produc ten, die onmisbaar zijn, zooals wol. De re geering heeft een reeks maatregelen geno men, waardoor de uitvoer verboden wordt van producten, die noodzakelijk zijn voor de landsverdediging, of voor het leven van het land. Met de neutrale landen blijft de handel vrij binnen de perken van de normale stroomingen. Op 11 December ls een overeenkomst tot stand gebracht met Frankrijk en Engeland. Er zijn aanvullende onderhandelingen ge opend. De minister hoopt met Dultschland tot gunstige resultaten te zullen komen. België heeft aanzienlijker resultaten verkregen dan welk ander land ook. On danks de eerste drie maanden oorlog kan de Belgische handelstoestand als bevredi gend worden beschouwd. De haven van Antwerpen vormt de zwarte plek ln dit beeld. De Antwerpsche vertegenwoordigers lieten dan ook alarmkreten hooren. Een betere organisatie van de Engelsche con trole zou verbetering kunnen brengen ln dezen toestand, die nog ernstiger ls ge worden door de door Dultschland Ingevoer de controle-maatregelen. De Belgische re geering heeft niet opgehouden, met de oorlogvoerende staten onderhandelingen te voeren, om ln de situatie verbetering te brengen. Hierna beantwoordde minister Spaak een aantal vragen, door sommige Kamer leden gesteld. Tenslotte verklaarde spr. zich te verheu gen over de sfeer van vertrouwen en eens gezindheid, die aan den dag is getreden bij de debatten. Wanneer wij door ons ge zamenlijk streven, aldus Spaak, voor Bel gië de oorlogsgruwelen kunnen vermijden, zullen wij er wellicht toe hebben bijgedra gen, eens dit arme Europa te redden. La ten wij een hecht vertrouwen bewaren in het lot van de Belgische gemeenschap. (Anplaus). Na deze rede van Spaak vroeg afge vaardigde de Lavclaye, ol België op het oogenbiik vertegenwoordigd Is bij de Pool- sche regeering In Angers. Hierop antwoordde Spaak: „Maar na tuurlijk, dat weet iedereen." VOOR HEDEN. Katwük-aan-Zee Zaal voor Prot. Belangen: Nam. 7 uur, cis. Broeyer. Nieuw-Vennep Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur. ds. Lazonder. Chr. Geref. Kerk: Nam. 63/4 uur, d6. Zwier van IJmulden. Noord wijk-aan-Zee Geref. Bond (Juliana- weg 27): Nam. 7*4 uur, ds. Gosllnga van Utrecht. i VOOR DONDERDAG 21 DECEMBER. Leiden Geref. Gem. (N. RUn)Nam. 8 uur, ds. P. Honkoop van Den Haag. Benthuizen Geref. Gem.: Nam. 7 uur, ds. Stuyvenberg. Bodegraven Geref. Gem.: Nam. 7 uur, ds. A. Verhage van Middelburg. RUnzaterwoude Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Klelser van Boskoop. Zoctermeer Geref. Gem.: Nam. 71/4 uur, ds. Hofman van Moercapelle. Zevenhoven Chr. Geref. Kerk (Polder): Nam. 6 3/4 uur, ds. D. Driessen van Rotterdam. NED. HERV KERK. Beroepen: Te Arnhem (vac.-Drost), I. P. v. d. Waal te Hengelo (O.), die voor dit beroep be dankte; te Zweeloo O. C. Papers, cand. en hulppred. te Hengelo (O.). Aangenomen: Naar 's-Gravenhage (vac.-G. B. Westenburg) C. J. Laarman te Velp. GEREF. KERKEN. Benoemd: Als hulppred. te Alkmaar. J. van Eerden, cand. en hulppred. te Den Oever. Beroepen: Te Maartensdijk <U.). J. P. Prins, cand. en hulppred. te Dedemsvaart. Aangenomen: Naar Llnschotcn, Ch. H. Swen, cand. en hulppred. te Egmond aan Zee. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Terneuzen: A. v. Stuyvenberg te Benthuizen en A. Verhagen te Middelburg; tweetal te Werkendam: M. Heikoop te Utrecht en M. Hofman te Moercapelle. Dr H. SCHOKKING. Dr. H. Schokking, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te 's-Gravenhagc, die reeds eenigen tijd ongesteld is, heeft om gezond heidsredenen tegen 1 Februari a.s. eervc* emeritaat aangevraagd. 2—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10