LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Dinsdag 19 December 1939 Het laatste oorlogsnieuws Laatste Berichten Binnenland Buitenland BEURSOVERZICHT MAIKT MDItUTW^j JUBILEUMCONCERT „DE STEM DES VOLKS". „Lauda Sion" van Mendelssohn. - Missa in C-dur van Beethoven. „Dona nobis pacem": „Geef ons vrede!" Deze wonderbaarlijk schoon door Beetho- »an gecomponeerde, verstilde hartekreet uit diens C-dur mis, zoo treffend toepasselijk op hetgeen duizenden thans vervult, was het ontroerende einde van het Jubileum concert van „De Stem des Volks" ter ge legenheid van het 35-jarig bestaan dat gisteravond in de Stadszaal in samenwer king met het koor van dien naam uit Haar lem, gegeven werd. De dirigent Antoon Krelage had het aan gedurfd het Leldsche en het Haarlemsche koor tezamen op het podium te brengen in deze Mis, niet te verwarren met Beethoven's Missa Solemnis, die uit een veel latere en gansch anders geaarde scheppingsperiode dateert. Doch op welk een aangrijpende wijze heeft Beethoven ook in deze mis, van een algemeen religieus standpunt uit, aan den geesteijken Inhoud van de mistekst de diep- iie en innigste uitdrukking gegeven! Zcér persoonlijk, vrij van dogma's of 11- thurgische beperkingen, heeft Beethoven zijn geloofsbekentenis daarin vrijelijk uit gesproken: hij schonk hierin dramatische spanning, naast verinnerlijkte ontroering, een gansch eigen programma van gods dienstig beleven, waarover véél te zeggen iou zijn: een machtig werk, geheel getui gend van zijn genialiteit, een werk, waarvan wij ons afvroegen, of Anton Krelage er met ijjn belde koren niet te hoog mee had ge grepen, om er een zuiveren indruk van te geven. Vooral na een nog wat oppervlakkige en Ie weinig genuanceerde uitvoering van Men delssohn's .Lauda Sion" gezongen door het Leldsche koor alléén waartoe echter mede bijdroeg het feit, dat de partituur daarvan toch wel in menig opzicht verbleekt is en een te wereldlijk karakter ten opzichte ran de tekst heeft. Inderdaad kon Beetho- iTen's opus, sterk aan muzikalen Inhoud en Iccestelijke expressie, na de voorafgaande I muziek een des te ontroerender impressie lichenken. En bij een vergelijking tusschen lbeide werken viel het niet moeilijk vast te litcllen, welke muziek eeuwigheidswaarde I bezit en welke niet. In verzorgde samenwerking, waardoor Iten groote eenheid werd bereikt, hebben lbeide koren de Mis gezongen onder de sti- Imuleerende en zeer besliste directie van llntoon Krelage, wiens uitstekende dlrigeer- llechniek ons wederom bijzonder getroffen Iheeft. Een jong dirigent met vele mogelijk- Iheden voor de toekomst! Om slechts enkele prachtige momenten te lieleveeren: hoe stralend klonk de inzet van het geestdriftige „Gloria in Excelsls Deo", Idat volkomen tot zijn recht kwam. Beslist len overtuigend ook het „Credo in unum iDeum" (Ik geloof ln één God), volgend op het zoo markant -hythmlsch gehouden l.Cum sancto spiritu ln gloria Dei Patris" I Mc. den Heiligen Geest in de glorie van lood den Vaderieen rhythme. waarvan het lons weer duidelijk werd, hoe dit door Beet hoven tot zijn natuurrechten werd terug gebracht en tot uitdrukking van het gevoel gemaakt. Zoo zouden wij kunnen doorgaan: U ver tellen van de geslaagde samenwerking met het solistenkwartet in het „Et incarnatus est", van de voornaamheid van het „Sanc- tus", hoewel het koor hier even moeite had de zuiverheid te bewaren, terwijl het Agnus Del mede een met groote overgave gezon gen slot vormde. De in het algemeen zeer verdienstelijke klank ging gepaard met een reeds uitste kend voorirachtsbegrip, zoodat wij over deze uitvoering zeker tevreden mogen zijn. Antoon Krelage inspireerde hier blijkbaar ook in sterke mate het begeleidende Utrechts Stedelijk Orkest, dat zich hier veel beter aanpaste dan in het „Lauda Sion", waarin het haast bij voortduring het Leld sche koor domineerde en met te geringe zorg musiceerde. Ook de solisten: Corry Bijster (sopraan), Annie Hermes (alt), Michel Gobets (tenor) en Otto Couperus (bariton), vormden ln Beethoven veelszins een loffelijke eenheid, waarvan wij vooral in het Benedlctus een goeden indruk kregen. Die eenheid was overigens lang niet overal gelukkig: daar toe liep het stemmen-materiaal te veel uiteen en zongen de kwartet-leden vóór de pauze te veel op zichzelf. De heldere sopraan beschikt over een zeer doordringende resonans, die speciaal in het Lauda Sion de alt teveel overstemde. Dit was te betreuren, want de alt beschikt over een edel timbre, dat op deze wijze te veel in de verdrukking kwam. Otto Couperus, is een beschaafd zanger, wiens muzikale en „stimmliche" kwaliteiten wij reeds meer malen bespraken; ook hij voldeed ten zeer ste. Michel Gobets past het minste ln dit kader, hoewel hij zich in het plano (bijv. het Dona nobis pacem) goed- wist aan te passen. Wij verheugen ons over de juiste ont wikkeling. die ook het Leidsche koor onder Antoon Krelage doormaakt. Er is ernst, toe wijding en inzicht: drie factoren, die het voor een dirigent mogelijk maken véél met een koor te bereiken. En al is thans de ver houding tusschen mannen- en vrouwen stemmen zeker nog niet ideaal, over het algemeen viel toch te constateeren, dat aan de klankproductie en -eenheid veel zorg was besteed, waarvoor zoowel den dirigent als den uitvoerenden een woord van hulde toe komt. In korten tijd heeft Antoon Krelage dit koor ontwikkeld tot een ensemble, dat be langrijke composities op zijn repertoire kan nemen; wij zijn in het bijzonder ook er kentelijk voor het feit dat dit tegenwoordig van grooten godsdienstzin sprekende koor werken zijn. De steun ,die het Haarlemsche koor aan dit concert verleende, was een niet geringe: de klank won na de pauze onmiddellijk aan sonoriteit en glans, de trefzekerheid was opmerkelijk, de voordracht doelbewust en getuigend van toewijding. Wij mogen dus getuigen van een uitste kende Jubileum-uitvoering, die den koren tot eer strekte! Het auditorium heeft door het inacht- nemen eener voortdurende stilte in hooge mate blijk van aandacht gegeven. Het ap plaus na afloop was uiterst waardeerend voor alle medewerkenden de damessolis ten ontvingen bloemen -in het bijzonder voor den dirigent, die allen hoogelijk wist te bezielen! LEIDSCHE PLUIMVEE VEREENIGING. Op de gehouden gemeenschappelijke na- Itionale tentoonstelling va:, pluimvee, dui- lien en konijnen in de Beatrixhal van de Kon Ned. Jaarbeurs te Utrecht, de groot- Ic.c tentoonstelling die dit jaar wordt ge- liouden, hebben onderstaande leden van de iLeidsche Pluimvee Vereeniging „L.P.V." de Involgende prijzen behaald: I A. G. Boekwijt, alhier, Hollandsche hoen- Iders, zwart en zilver zwart geloverd, 1 eer- lile prijs ZG, 3 tweede prijzen en 2 eereprij- lïn. I F. v. d. Mark Jr. alhier, Hollandsche krie- lltn, zilver duckwing, zwart, wit en zalm kleurig, 3 eerste prijzen, 4 tweede, 2 derde len 5 eereprijzen, waaronder een beker voor |de mooiste collectie Holl. krielen. I W E. Neuteboom, alhier, Hollandsche I'oenders, zwart, 3e prijs. I L. v. Sonsbeek, alhier, Hollandsche hoen- llrielen, zilver zwart gelooverd, bevredigend. I A van Rooijen, Voorschoten, Oostersche Imeeuwen, blondinetten, 2 eerste, 2 eereprij- l'?n, waarbij voor de mooiste blondinet-vlnk- liuiven, 3 eerste en 3 eereprijzen. M. G. Emeis, Voorschoten, Hollandsche Ikoenders, 2 eerste, 1 eereprljs; Nederland- Ische sabelpootkrielen, roodbont, 2 eerste |ZG 2 eereprijzen. Oostersche meeuwen, Iblondtnet, 1 tweede prijs; vlnkduiven, 6 Iterste, 1 tweede en 3 eereprijzen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rech- Ittn. de heer S. van Hoeve (Terneuzen)voor lhet candidaatsexamen geneeskunde de hee- lien E. H. van Ham (Rotterdam), A. H. Goor- Ihuis (Voorburg), A. J. Bijl (Oegstgeest), Ia. W, Thöne (Haarlem) en A. J. m. van Iciabbeek Breda i. I Voor het candidaatsexamen wis- en na- l'iurkunde, letter L, mej. C. F. van Ingen ISchenau (Oegstgeest); voor het doctoraal I (vamen geneeskunde, de heeren F. Quispel TRotterdam) en R. B. Spanjaard (Den J Haagen voor het doctoraal Indisch recht Ide hecren F C. Thomson en K. M. Thomson 1 telden Den Haag). MILITARIA. De kapitein A. den Hertog van het 4e liegiment infanterie, belast met de waar- Ineming van de functie van commandant Iran de vrijwillige landstormkorpsen lucht wachtdienst en luchtafweerdienst is bij K B. |'<an 16 dezer benoemd tot majoor en com- «("ndant dier korpsen. I De kapitein P. Gips. eveneens van 4e RI. I-s met ingang van 1 Januari in zijn rang en ""'-rdorn - -n rang overgeplaatst bij den I IWeralen staf. GEEN AANKOOP VAN RUNDEREN IN DE KERSTWEEK. Wij vernemen van offlcleele zijde, dat ln de week van 24 tot 30 December a s. de aankoop van runderen van regeeringswege op de verschiljende veemarkten achterwege zal blijven. Ook op de markt te Utrecht op Zaterdag 23 December a.s. zal de vee houderijcentrale geen runderen afnemen. WONING UITGEBRAND. Vanochtend is in de huiskamer van den heer A. Kruize, electro-technisch bureau aan de Garst te Winschoten, brand ont- De bewoners trachtten aanvankelijk zelf het vuur te blusschen, echter zonder re sultaat. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, bestreed het vuur krachtig. Zij moest zich echter bepalen tot het nat houden van de belendende perceelen. Van den InDoedel kon slechts weinig worden gered. Het huis brandde tot den grond toe af. TIJDELIJKE VERHOOGING UURLOON VAN P.T.T.-PERSONEEL IN TIJDELIJKEN DIENST. Te rekenen van 16 December is het uur loon van de hulpbestellers in tijdelijken dienst, adspirant-bestellers en jongelingen, in dienst bij P.T.T., alsmede van het hulp personeel bij den technischen dienst, werk zaam in den buitendienst, volgens den plaatselijken loonstandaard. in verband met de heerschende koude, tot nader order met 10 cent verhoogd. VAN ZOLDER GEVALLEN. - Gisteravond is de 31-jarige verpleeg- |«er mej. G. L. T. K. bij het schaatsenrij- llcn op de baan van de Leidsche IJsclub I«(vallen, waarbij zij met net hoofd op het I terecht kwam en vermoedelijk een Ijxrsenschudding opliep. Zij werd ter be- I «ai,deling naar het Academisch Zieken- pls overgebracht. Kind om het leven gekomen. In het gezin van de familie H. te Leer broek (Z.H.i heeft zich gisteren een nood lottig ongeluk voorgedaan. Bij het naar bed brengen stoelden de negenjarige twee lingen met elkaar en beide kinderen vielen van den zolder. Beiden bleven bewusteloos liggen. Dokter Booy werd direct gewaar schuwd en constateerde bij beiden een zware hersenschudding. In den loop van den nacht verergerde de toestand van het broertje G. en in den loop van den nacht is het ventje overleden. DE STRIJD IN FINLAND'S NOORDEN. De bijzondere correspondent van het Noorsche telegraaf agentschap aan de Finsch-Noorsche grens bericht, dat de Rus sen de Flnsche verdedigingslinie ten zui den van Salmijaervl zijn omgetrokken en thans oprukken ln Zuidelijke richting naar de 69ste breedtegraad. De Finnen trekken in goede orde terug, vermoedelijk volgens een tevoren opgemaakt plan. Sommige Flnsche detachementen voeren een guerilla in den rug van de Russen, anderen ver branden alles voor de vijand komt. De correspondent voegt hieraan toe, dat de Russen thans vrij ver van Petsamo ver wijderd zijn en de eenige weg, waarover zij beschikken, is de Finsche poolweg, welke sterk beschadigd is door de operaties. Na de gevechten van MaandSg schijiieri de sovjet-Russische troepen een gebied te hebben bezet, dat een gemeenschappelijke grens van ongeveer 175 K.M. met Noorwe gen heeft. Deze grens is evenwel nergens geschonden. De roode troepen hebben de beroemde oude Russische kerk van Borisgled ver brand. Volgens de laatste berichten rukken de Russische troepen nog steeds in. Zuidelijke richting op. VERSTERKING VOOR DE RUSSEN. Uit de mededeelingen van Flnsche ver kenners blijkt, dat de Russische troepen in Finland versterkt zijn met 200,000 man uit gezochte troepen van het garnizoen van Moskou. Men schat de Russische leger macht aan het Finsche frijnt thans op een half miliioen man. Vermoedelijk liggen drie divisies tukschen Petsamo en Salla, tien di visies tusschen Salla en het Ladoga-meer en tien in Karelie. Finland heeft 350.000 man onder de wa penen. Vermoedelijk zijn de nieuwe verster kingen van de Russen bestemd voor de landengte van Karelie om te pogen de Mannerheim-linie te doorbreken. Naar schatting hebben de Russen thans tusschen 30.000 en 40.000 man en 250 tanks ver loren. VIIPURI EN HELSINKI GEBOMBARDEERD. Russische vliegtuigen hebben Viipuri (Wi- borg) en omgeving gebombardeerd. Even nadat luchtalarm was gemaakt, verschenen de vliegtuigen en openden zij mitrailleur- vuur op de burgerbevolking. Een vrouw werd gedood. In verband hiermede hebben de autori teiten de burgerbevolking er opmerkzaam op gemaakt dat het gevaar voor bombar- HET IJS IN DE OMGEVING. Doordat men op den Kogjespolder te de Kaag evenals andere jaren weer enkele decimeters water heeft laten loopen, is hier wederom een schitterende ijsbaan ontstaan. De toestand van het i)»-is goed. Aange zien er zonder gevaar kan Worden gereden trekt de baan vele ijssportliefhebbers. Het ijs op de Kagermeren is echter van zelfsprekend absoluut onbetrouwbaar. De scheepvaart ondervindt niet veel last; al leen vaartuigen zonder motor kunnen bijna niet meer varen. - De ijsbaan te Lisse is heden geopend voor kinderen en wanneef het ijs zich goed houdt, zal de baan vanavond ook voor de ouderen open zijn. De ijsbaan zal dan verlicht zijn. DE PRINS BEZOEKT STAFKWARTIER EERSTE LEGERCORPS. Prins Bernhard heeft heden, namens de Koningin een bezoek gebracht aan het stafkwartier van het eerste legercorps. H. M. de Koningin heeft den heer J. C. M. Mensing, secretaris van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde te Aalsmeer, benoemd tot ridder le klasse in de Hulsorde van Oranje. Het bestuur van den Leidschen Film Studiekring is gedurende het seizoen 1939- 1940 als volgt samengesteld: R. F. Bordewijk, pracses; B. van der Haer, ab-actis: mevr. Ch Pietei's—Gill, quaestrix; mej. D Taconis, assessor I; M. T. Tichelaar, assessor II. Het ab-actiaat is gevestigd Beestenmarkt 50, alhier. ITALIAANSCHE GROETEN AAN HET GRIEKSCHE VOLK. De Italiaansche minister van nationale opvoeding, Bottai, heeft bij de opening van een tentoonstelling „Het Italiaansche boek" te Athene in tegenwoordigheid van den ko ning, den minister-president en vele autori teiten, ln een toespraak de groeten overge bracht van Mussolini en het Italiaansche volk aan het Grleksche volk. De minister herinnerde er aan, hoe de oude Grieksche en Romelnsche beschaving elkaar hebben aangevuld, en betoogde dat de Europeesche beschaving zonder Athene en Rome geen beteekenis zou hebben. In zijn antwoord wees de Grieksche minister-president Me- taxas op de nauwe verwantschap en de we- derkeerige invloeden der beschavingen van Italië en Griekenland van de oudheid tot heden. Hij betoogde, dat Griekenland met vertrouwen deze geestelijke gemeenschap der beide volkeren bezag, te meer, daar de betrekkingen van vriendschap tusschen Italië en Griekenland de waarborgen vor men voor de ontwikkeling van die gemeen schap. STALIN WORDT ZESTIG JAAR. Het Russische agentschap Tass meldt, dat ter gelegenheid van den zestigsten ver jaardag van Stalin, welke Donderdag 21 December gevierd wordt, in geheel Rusland lezingen over zijn leven en werken gehouden worden. Voorts tentoonstellingen georgani seerd en excursies gemaakt naar de histo rische plekken, waar hij geleefd en gewerkt heeft, met name naar het plaatsje Gori in Georgie, waar hij geboren is. TOENADERING TUSSCHE JODEN EN ARABIEREN. Tijdens een vergadering te Jerusalem van Joodsche studenten, welke lid zijn van den bond voor toenadering tusschen Joden en Arabieren, is een resolutie aangenomen, waarbij wordt gezegd, dat de samenwerking tusschen beide bevolkingsdeelen een der eerste vraagstukken moet zijn. welke in Palestina wordt opgelost en dat de regee ring hierin actief moet helpen. dementen geenszins is uitgeschakeld en daarom worden zij, die niet noodzakelijk in de steden moeten blijven, aangespoord te evacueeren. Russische vliegtuigen hebben vanmorgen de buitenwijken van Helsinki gebombar deerd. 18 toestellen namen aan den aanval deel, doch slechts vier wisten tot de stad door te dringen. Op groote hoogte vlogen zij er overheen. Het luchtalarm duurde 55 minuten. Voor zoover bekend, zijn er geen slachtoffers gevallen. DE LEGERBERICHTEN. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: Niets belangrijks te melden. 4 Het opperbevel van dc Dultsebe weer macht maakt bekend: Aan het Westelijke front geringe plaat selijke activiteit van verkenners en artil lerie. De luchtmacht maakte vluchten naar bepaalde doelen ter zee ten Oosten van Schotland. Hierbij deden Duitsche verkennings toestellen een aanval op vier Engelsche voorpostbooten. Zij werden tot zinken ge bracht In de eerste uren van den namiddag probeerden 52 Engelsche gevechtsvlieg tuigen Wilhelmshaven aan te vallen. De Duitsche luchtverkenningsdienst wist de aanvallers tijdig te rapporteeren. Reeds ten Noorden van Helgoland wer den zij door jacht- en vernielingsvliegtul- gen tegengehouden. Vier en dertig Britsche vliegtuigen werden hierbij na een feilen strijd neergeschoten. Wij verloren twee toestellen. Afzonderlijke vijandelijke ma chines, wien het gelukte zich te onttrekken aan de aanvallende Duitsche jagers, ge raakten in het geconcentreerde afweervuur der luchtdoelartillerie op de eilanden en aan de Kust. Zij moesten terugkeeren, zonder bommen te hebben kunnen uitwer pen. HET GAAT BIJ OPBOD! Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Luitenant-kolonel Schumacher, de com mandant van het Duitsche vliegeskader, dat gisteren 34 Engelsche gevechtsvliegtuigen boven de Noordzee heeft neergeschoten, heeft na zijn terugkeer o.a. het volgende over het luchtgevecht verhaald: twee En gelsche gevechtseenheden, te zamen 44 toe stellen, werden gisteren gerapporteerd in de richting van de kust. Ik steeg op in mijn Messerschmitt-machine om mijn jagers te helpen. Op duizend meter hoogte zag ik mijn jagers, die zich met élan op de Engelschen wierpen. De Engelschen kozen geen positie, doch trachtten te ontvluchten. Mijn Messer- schmitt was echter sneller. Ik haalde ze in en beschoot een Engelschman, die daarop neerstortte. Op hetzelfde oogenblik kreeg ik van zijn kameraad verscheidene treffers in den tank. Gevraagd naar de Engelsche verliezen, verklaarde Schumacher: van de 44 Engel sche Vickers-Wellington bommenwerpers, konden wij er 34 neerschieten. Ik ben er echter van overtuigd, dat de Engelsche ver liezen minstens 40 machines betroffen. BRITSCH SCHIP GETORPEDEERD. De kapitein van het te Genua uit Rotter dam aangekomen Italiaansche vracht schip Caterina Gerolimic heeft gerappor teerd, dat hem op 19 November j.l. in het Kanaal een Duitsche duikboot naderde, die hem verzocht elf Britsche zeelieden, waaronder vier gewonden, aan boord te nemen van het Engelsche s.s. Darino (1361 ton), dat door deze duikboot was ge torpedeerd. Het Italiaansche vrachtschip heeft de overlevenden aan boord genomen en naar Dover gebracht. Volgens de gered den is de Darino binnen vier minuten ge zonken en zijn de andere zestien leden der bemanning, waaronder de kapitein omge komen. NOG GEEN DISTRIBUTIE IN ENGELAND. De „Daily Express" schrijft, dat volgens de mededeelingen van den Britschen mi nister voor de voedselvoorziening. Mor rison, distributie van vleesch in Engeland eerst over geruimen tijd te verwachten is. Het blad voegt hieraan toe, dat de distri butie van de voornaamste levensmiddelen eerst tegen het einde van het komende voorjaar wordt verwacht. DE MEDEWERKING VAN INDIË. De Bengaalsche vergadering heeft met 142 tegen 82 stemmen een resolutie aan genomen, waarin wordt verklaard, dat de volle medewerking aan de Britsche regee ring zal worden verleend in het vervolgen van den oorlog. Men zie voor Nagekomen Berichten en Gemeenteraad van Leiden pagina 2 van het 2de Blad. AMSTERDAM, 19 December. De kleine teekenen van opleving waarvan de effectenmarkt dezer dagen blijk had gegeven, waren heden bijna geheel verdwenen. De beurs verviel weer in een apathische stemming. De ondernemingslust was tot een minimum inge krompen en wegens gebrek aan affaire legden de koersen een neiging tot achteruitgaan aan den dag Eenige vermoeidheid na de stijging, die dezer dagen viel waar te nemen, speelde hierbij klaarblijkelijk een rol. Op de petroleum- afdeeling werd echter nog tamelijk druk zaken gedaan in Koninklijke. Bij de opening werd gehandeld op een peil. dat eenige procenten beneden den openingskoers van gisteren lag. doch na eenige schommelingen trad toch weer een verbetering in en bleek het toonaangeven de petroleumaandeel nog over heel wat weer standsvermogen te beschikken Voor rubber fondsen was de animo aanmerkelijk bekoeld en tegelijkertijd was aan de koersstijging een einde gekomen. Amsterdam Rubber zakte en kele procenten in en ook verscheidene minder courante soorten zagen het gisteren gemaakte avance grootendeels of geheel verloren gaan. De Tabaksafdeeling was stil. maar ongeveer prijshoudend. De affaire in Industrieelen was onbeteekenend. Van openlijken handel in Phi- lipsaandeelen en Unilevers was niets te bemer ken en ook in Aku's ging bijna niets meer om. De koersen waren niet veel veranderd, maar eerder toch was de stemming aan den luste- loozen kant. De handel in Suikeraandeelen be perkte zich vrijwel uitsluitend tot H.V.A.'s, die zich rondom de 400 procent bewogen, de Scheepvaartafdeeling was stil. Nederlandsche Scheepvaartunies liepen een kleinigheid achter» uit Koninklijke booten waren in doorsnee zoo goed als onveranderd. De belangstelling voor Amerikaansche waar den was gering. Wallstreet heeft de laatste da gen een onberekenbaar verloop gehad, waarbij van een uitgesproken koersrichting geen sprake was. Onder dergelijke omstandigheden wordt, zooals gebruikelijk, een gereserveerde houding aangenomen. Zelfs de Staalaandeelen en Ana conda's gaven maar kleine omzetten te zien. Bethlehem Steels en United States Steels kwa men iets lager te liggen. De Beleggingsafdeeling had een kalm voor komen. De Nederlandsche staatspapieren waren door elkander genomen prijshoudend, met slechts geringe koersverschillen. Het succes van de nieuwe staatsleening vormde ter beurze ge regeld een onderwerp van gesprek. Voor zoover men over gegevens beschikte, kon de gevolg trekking worden gemaakt, dat de inschrijvingen niet tegenvielen, doch dat toch niet van een groote animo gewag kon worden gemaakt. Het is echter onmogelijk, voorbarige gevolgtrekkin gen te maken. Voor buitenlandsche beleggingen bestond nauwelijks belangstelling. WISSELKOERSEN. Londen TAV/z f7.39 3/4); Berlijn 75.50 (75.50Parijs 4.21 (4.19 1/4); Brussel 31.28 (31.23); Zwitserland 42.17V2 (42.17); Ko penhagen 36.35 (36.30); Stockholm 44.80 (44.77'/2); Oslo 42.75 (42.70); New York 1.87 15/16 (1.87 7/8); Lire bankpapier 0'/». Prolongatie 2 3/4; Part. disconto 2 1/8; Daggeld 1. Registermarken 15; Handels Sperrmar- ken 6 7/8; Reismarken 42»/»; Bankpapier 22 1/4; Duitsch zilver 24 1/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. LEIDEN, 19 Dec. Vette varkensmarkt. Aan gevoerd 302 stuks, waarvan 296 zwaar en 6 licht soort. Prijs zware 63. 65. 66; lichte 57. 60 ct. per KG. licht gewicht. Handel vlot. LEIDEN. 18 Dec. Groentenvelling enz. Roode kool f. 2.604.70; savoye kool f.2.504.40; groe ne kool f. 3.104.90; boerenkool f 69; rapen f. 3.40—3.70; prei f. 7.80—11.20; kroten f2.40— 3.20; kroten, gekookt, f. 79; uien f. 0.603.50; peen f 3.50—5.10; spruiten f 5—19; andijvie f 6 10; sla f. 46; nero f. 9.10—10.50; witloof f. 315; spinazie f. 2022 per 100 KG. Bloem kool f. 1.504.40; knolselderie f. 2.807.40; per 100 stuks. Pieterselie f. 2.803.20; selderie f.3 3.40 per 100 bos. BODEGRAVEN. 19 Dec. Aangevoerd 151 par tijen Goudsche kaas, waaronder 6795 met rijks- merk, wegende 61.155 KG. Prijs met R.M. 1ste soort f. 2932, 2de soort f. 26-28. Handel matig. KATWIJK AAN DEN RIJN. Groentenvelling. Knolselderie A f 3.754 per 100; waspeen 70 115 ct., kroten 2845 ct., per kist van 20 KG. Gele kool f. 2.20—2.90; groene kool f. 2 40—3.50, uien f. 2.503.50 per 100 KG. Andijvie 3258 ct. per 6 KG.; boerenkool 2632 ct. per kist van 6 KG. BOSKOOP, 18 Dec. Rozen per bos: Florex 250320 ct.Vierlanden 180320 ct.; Better Times 140—200 ct.; Butterfly 90—160 ct.; Wilh. Kordes 56—62 ct.; Rosalandia 3541 ct.; Briar- clif 3965 ct.; Else Poulsen 2430 ct.; Ge mengde rozen 3040 ct. Diversen per bos: Chry santhen. gr.bloemig. 30—70 ct.; idem. kl.bloemig. 2030 ct.; idem tros 1731 ct.; Mahoniablad 15—20 ct. PURMEREND. 19 Dec. Kaasbeurs. Verhan deld 15 partijen, wegende 32.000 KG. Handel vlug. Hoogste prijs f. 21. Kleine boerenkaas f. 2 —19 per 100 KG., handel goed. 954 boter f. 1.54 1.60 per kilo; runderen, totaal 711 stuks. 400 vette koeien. 6884 ct. per KG.; 281 gelde en melkkoeien, f. 110275 per stuk. handel goed. 30 Stieren 5262 per Kilo, matig. 4 paarden, f. 90—160 per stuk, stug. 102 vette kalveren, 80— 100 ct. per kilo, matig. 358 nuchtere kalveren voor de slacht, f.812 per stuk. matig; idem voor de fok f. 1318 per stuk. matig. 333 var kens voor de slacht. 5862 ct. per kilo. vlug: 26 magere varkens, f 20—30 per stuk. matig. 302 biggen, f. 12—20 per stuk. matig*. 2838 schapen, f 1628 per stuk; 40 bokken f. 4—11 p. stuk, matig. 2100 N.H. Blauwe (overhouderst 50—60 ct. per KG kipeieren f. 3.50450 per 100; eend eieren f. 2.60 per 100; 131 kalkoenen, 8085 ct. per stuk. Coöp. Centrale Eierveiling Aangevoerd 90 000 eendeieren, prijs f 2.852 90 per 100 90.000 kipeieren, f. 3.404.80 per 100. NAALDWIJK, 18 Dec. Bond Westland. Ali cante 3040 ct.; witlof 9 ct. per KG.; uien 55 ct., C 45 ct. per 25 KG.; asperges 55 ct. per bos; peen 2.20; selderie 2.10; knolselderie 3.10— j per 100 bos; eieren 4.304.70 per 100; roodc- kool 3.20; groene kool f. 4.00; prei f. 6.307.50 per 100 KG.; andijvie 32—38 ct. per 4 KG.; boerenkool 3149 ct. per 7 KG.; spruiten 1.40 2.25 per bak. NAALDWIJK. 18 Dec. C.C.W.S. Amaryllis 21 —23. Pelargonium 1120; Louis Germ 8—11; Calla 27; Spectrum 6.3010.20; Salmon 3.20 6.30; licht rose 5.30—7.50; geel 2.30—5, wit 7.10 —9.20. gemengd 4.907.80 per 100; Freesia 15— 34 ct.; Sprengerie 1924 ct.; Yellow 5872 ct.; Pierson 21—27 ct.; Copland 3852 ct.; Rose Copland 5463 ct.; Hillegarda 2229 ct.; Kre lage's Triumph 28—33 ct.; Germ tros 1422 ct.; Plumosa 15—27 ct.; Gele Trosgerm 18—29 ct.; Herco 1822 ct. per bos. MONSTER, 18 Dec. Champignons 1.04; Ali cante 40 ct.; witlof 9 ct.uien 2 ct. per KG.; peen f. 4.50; selderie 2.204.50; knolselderie 3.80 —6.20 per 100 bos; prei 3.6010.00; roode kool 2.30; savoye 2.10 per 100 KG.; boerenkool 28 51 ct. per 7 KG,; andijvie 12—34 ct. p. 4 KG.; spruiten 0.502.35 per week. RIJNSBURG. 18 Dec. Groentenvelling. Aard appelen 6075 ct.; kroten 50—60 ct.; waschpeen 70—110 ct.; uien 4560 ct.; roode kool f. 2.50 3.80; gele kool f. 23; groene kool f. 2.403.40; boerenkool f. 34.50; Andijvie 2540 ct. RIJNSBURG, 18 Dec. Bloemenveiling Scar let due 70—110; Brillant Star 1.50—2.5Ö; Due de Berlin 70110 ct.; Le Matelas f. 1.802.60; Witte due 60—170 ct,; King of the Yellow 230— 260; Hyacinthen wit f. 5.4Ö—9.20; Bismarck 3.40 —5.40: Tulpen Pierson 2438; Krelage 3846; losse peper 4060; Hulst 1016; Chrysanthen: Germ 15—21; Jozef 1317; Herco 2024. ROTTERDAM. Veemarkt. 19 Dec. Totaal aan gevoerd 5115 stuks, waarvan 185 paaiden. 9 veulens. 969 magere runderen. 1385 vette run deren. 30 vette kalveren. 273 graskalveren, 1148 nuchtere klaveren, 1046 schapen en lammeren. 7 varkens. 63 bokken en geiten. Prijzen p. KG.: vette koeien 1ste kwal. 78, 2de kwal. 64. 3de kwal. 4254 ct,; vette ossen resp. 72. 64, 5254; stieren resp. 70. 58, 46; vette kalveren resp. 135, 115. 85—95; schapen, resp. 42, 38. 32; lammeren resp. 48. 43. 36; graskalveren 2de kwal. 55. 3de «wal 45; nuchtere kalveren resp. 47, 42. 37; slachtpaarden resp. 52. 44, 35. Prijzen per stuk: Schapen 1ste kwal. f. 25, 2de kw. f. 19. 3de kwal. f.14; lammeren resp 18. 14. 9: nuchtere slaclit- kalveren, resp. 12. 10. 7: nuchtere fokkalvcrcn resp. 20. 17. 15; slachtpaarden resp. 240. 175. 105: werkpaarden resp. 360, 240. 140; hitten resp. 240, 210, 110: kalfkoeien resp. 280. 195. 140; melkkoeien resp. 275. 195. 140; varekoeien resp. 175. 120 90; vaarzen resp. 145. 125. 95; pinken resp 105. 85 65: graskalveren resp. 55. 35. 25; bokken en geiten resp 11 7 5. ZOETERWOUDE 18 Dec Eierveiling. Aange voerd 1400 eieren. Prijs kipeieren f.5—5 30; kuikeneieren f. 4.50 per 100; kaas 2932 ct per pond. Pluimvee: kippen 35—75; hanen 85; ko nijnen 65—185; duiven 1018; eenden 65; gan zen 225 ct., alles per stuk.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3