De Admiral Graf von Spee door de Duitschers tot zinken gebracht Schaatsensport op tennisbanen MAANDAG 18 DECEMBER 1939 No. 24459 Het einde van een periode van spanning Advent-rede De Bilt HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 Wie het schip opwachtten De Britsche verklaring Engelsche onderscheidingen van H. M. de Koningin Nadere bijzonderheden Een brief van den commandant Heden is de Leidsche IJsclub geopend Ch. L. Waldkötter overleden Dit nummer beslaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD rm PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. PRIJS DEZER COURANT: Toor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd st]s: per 3 maanden f. 3.35 per week ...TT.".... f.0.1# Franco per post 12 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mn±) Het lot van de „Admiral Graf von Spee", het Duitsche vestzakslagschip, is be zegeld: de bemanning heeft het zelf tot zinken gebracht. Nadat gisteren den geheelen dag nog twijfel had bestaan of nu inderdaad een limiet van 72 uur was gesteld, eindigend gisteravond om pl.m. 10 uur. Amst. tijd, werd langzamerhand meer en meer duidelijk, dat dit inderdaad het geval was. Gistermiddag begon het schip zich dan ook gereed te maken en 5 minuten voor 9 uur werd het anker gelicht. 's Middags waren nog 31 gewonden, waarvan 12 ernstig, ontscheept. Er waren dramatische tooneelen, toen de Graf Spee vertrok. De kade stonden vo) toeschouwers. De politie hield het publiek op een afstand. Toen 31 gewonden aan land werden gebracht, snelde een matroos naar de ambulance, de tranen biggelden over zijn wangen. Hij riep kameraden een „Auf Wiedersehen" toe. Een matroos droeg een kleinen Kerstboom. Voor het schip de haven van Montevideo had verlaten, waren ongeveer 700 leden van de bemanning aan boord van het Duitsche stoomschip Tacoma gebracht, dat zich eveneens in de haven van Montevideo bevond. Het waren de oudste en gehuwde leden. Even voor het vertrek waren nog gereedschappen, die gebruikt waren voor de herstellingswerkzaamheden, aan boord gebracht van een Duitsch schip, dat langszij was gehaald. 0.a. werden eenige laschapparaten overgebracht. Na haar vertrek uit de haven begaf de „Graf Spee" zich met geringe snelheid in Zuidelijke richting, later wijzigde zij haar koers en stoomde toen in Zuid- Oostelijke richting. De Duitsche vlag wapperde van den grootbramsteng en op het achterschip. Aan den horizon ontwaarde men de silhouetten van twee oor logsschepen, een Britsch en een Argentijnsch. De „Graf Spee" was vrij spoedig uit het gezicht verdwenen. Van gevechtshandelingen is goen sprake geweest, ver moedelijk waren de Britsche .schepen op de hoogte van het voornemen van de Duitschers om verder geen strijd meer te leveren en de „Graf Spee" te ver nietigen. Toen de „Graf Spee" volgens sommige berichten 3 mijl, volgens andere telegram men 5 mijl uit de kust was, ging zü voor anker. Begrtjpêlijkerwijze was in de haven van Montevideo niet de geheele bemanning van boord gegaan, omdat natuurlijk een aantal manschappen benoodigd was om het schip naar buiten te brengen. Nadat het anker was uitgeworpen, werden zes reddingbooten gestreken en het overblijvende deel van de bemanning begaf zich nu aan boord van deze booten. De matrozen stieten snel af en roeiden van het schip weg. Om 11.27 Amsterdamsche tijd, deed de eerste ontploffing zich voor, daarna volg den andere en het trotsche zeekasteel verdween in de golven. Er steekt niet veel van het wrak van de „Graf Spee" boven water uit, hoewel de zee ter plaatse slechts een meter of acht diep is. Het wrak zal een ernstige belemmering vormen voor het havenverkeer en zal ver moedelijk alleen met behulp van dynamiet kunnen worden opgeruimd. Deswege is er groote verontwaardiging te Montevideo. In sommige kringen verwacht men dat Uruguay in verband daarmede stappen zal doen bij Duitschland. De stookolie uit het wrak van de „Graf Spee" heeft vlamgevat als gevolg waarvan het wrak in vlammen werd gehuld. Aan de kust stond een zeer groote menigte naar het brandende wrak to kijken, waarop zich vele ontploffingen voordeden. De brand heeft omstreeks een uur gewoed. Aanvankelijk verluidde, dat de kapitein met zijn schip was ondergegaan, doch dit is onjuist. Voor de „Graf Spee" was het een hope loos geval, want voor de haven lagen op zee het Engelsche slagschip Renown (32.000 ton, met zes 15 duims kanons i. het Fran- sche slagschip Dunkerque (26.500 ton met acht 13 duims kanons), de kruiser Achilles (7000 ton met acht zes duims kanons), de Ajax (7000 ton met 8 zesduims kanons), het vliegkampschip Ark Royal (22.000 ton, met aan boord zestig vliegtuigen). De Ark Roy-rl is het Britsche vliegkampschip, dat volgens berichten uit Duitsche bron tot zinken zou zijn gebracht. De Britsche admiraliteit maakt bekend, dat aan boord van de Exeter" gedurende het gevecht met de „Graf Spee" de volgen de verliez.n zijn geleden: dooden 5 offi cieren en 56 minderen. Gewonden 3 offi cieren en 20 minderen. Het hospitaalschip, dat de verzorging op zich zal nemen van de gewonden van de Exeter staat onder leiding van dr. Petty, die de leiding heeft van het Britsche zie kenhuis in Buenos Aires. Voorts bevinden zich aan boord drie doktoren, een radio loog en 12 verpleegsters. Ook een toestel voor x-stralen en andere chirurgische be- noodigdheden zijn ter beschikking. Officieel wordt medegedeeld, dat zeven leden der bemanning van de Ajax om het leven zijn gekomen en dat vijf werden ge wond, van wie een ernstig. Een communiqué van de admiraliteit be helst, dat ter erkenning van de dappere en succesrijke actie van Z.M. „Ajax", „Achil les" en „Exeter" tegen de „Graf Spee" de koning commodore Henry Harwood heeft benoemd tot commandeur in de „order of the Bath" en de kapiteins Farry (Achilles) Woodhouse (Ajaxi en Bell (Exeter) tot ridders van deze zelfde orde. Commodore Harwood werd met ingang van 13 December, den dag van den slag, bevorderd tot den rang van schout-bij- nacht. H. M. de Koningin heelt het voornemen zich op Woensdag, 20 December a.s., des namid dags te één uur met een advent- rede te richten tot Haar Volk, zoowel in Nederland als in de Overzeesche gebiedsdeelen des Rijks. De rede zal door alle Neder- landsche omroepstations, als mede door de Rijks korte-goli- zenders te Kootwijk en door de Phohi worden uitgezonden. In de dagorder van de admiraliteit wordt hulde gebracht aan den moed en het op treden van officieren en minderen van het eskader. PROTEST VAN URUGUAY TE LONDEN EN BERLIJN. De correspondent van de „New-York Times" te Montevideo verneemt, dat Uru guay een krachtig protest heeft ingediend bij de regeeringen te Londen en Berlijn wegens den zeeslag binnen de veiligheids zone. welke is vastgesteld op de conferentie Panama. Bij de nota zijn kaarten gevoegd om aan te toonen, dat de slag plaats vond binnen de monding van de La Plata en dat de schepen op een zeker oogenblik schoten wisselen binnen de driemijlszone. Voorts zegt het protest, dat het gevecht plaats had binnen de driehonderdmij is grens „neutrale zone" welke ij vastgelegd door de pan-Amerikaansche conferentie en dat Engeland en Duitschland het interna tionale recht geschonden hebben. Naar voorts gemeld wordt, zouden de vloten van Argentinië en Uruguay een gemeenschappelijke patrouille willen in stellen teneinde een herhaling van een der gelijk zeegevecht te voorkomen. De conferentie der vertegenwoordigers van de Amerikaansche staten te Montevi deo is geëindigd met een bekrachtiging, met algemeene stemmen, van de Ameri kaansche solidariteit jegens Uruguay. Na afloop der vergadering heeft de ge zant van Brazilië Lusardo, tegenover Havas verklaard: wij hebben Guano, met beves tiging van onze innige solidariteit en sym pathie, den meest vollediger) steun van het diplomatieke corps verleend. Uit Montevideo wordt nog gemeld: De commandant en de bemanning van het schip zijn op weg naar Buenos Aires aan boord van sleepbooten en lichters. Slechts eenige honderden opvarenden wa ren aan boord van het schip gebleven, de overigen waren met de meeste voorraden overgegaan op de „Tacoma", welke in de haven lag. Bij het verlaten van de haven, volgde de Tacoma den oorlogsbodem. Voor de drie ontploffingen het lot van het schip bezegelden begaven de comman dant met zijn staf en de overige leden van de bemanning zich in de booten. In het licht van de vlammen, welke oplaaiden, nadat de wegstroomende olie in brand was gevlogen, werden zij aan boord van de Tacoma genomen. Twee Britsche schepen bewaken de „Tacoma" welke nog steeds op de reede van Montevideo ligt. Staande op het dak van zijn hotel te Montevideo heeft de correspondent van de New York Times gezien, dat kapitein Langsdorff en andere officieren van de Graf Spee staande het saluut brachten, toen hun schip in de golven verdween. De correspondent bericht verder, dat ka pitein Langsdorff op een electrische knop drukte, toen de zon onder de horizon ver dween en de lucht hierdoor gloeiend rood gekleurd was. Het geheele schouwspel scheen onwerkelijk drie minuten later zonk het schip. De electrische knop was met een draad verbonden aan een groote elec trische mijn in het munitiemagazijn. De werking was doeltreffend, binnen tien mi nuten sloegen de vlammen over de geheele lengte uit het schip, terwij] voortdurend ontploffingen in de ruimen werden ge hoord. Het schip brandde 80 minuten. Vijf Britsche vliegtuigen vlogen rond het schip toen het ten onder ging. Voor het vertrek van de Graf Spee uit de haven van Montevideo heeft de comman dant, kapitein ter zee Lansdorff een langen brief gezonden aan den Duitschen gezant, waarin hij op bitteren toon protesteert te gen de weigering der regeering van Uruguay meer tijd toe te staan aan herstellingen aan het schip. In dezen brief verklaart hij, dat het onmogelijk was herstellingen uit te voe ren binnen 72 uren, niet alleen voor ge vechtsdoeleinden doch ook om het hoofd te bieden aan de normale gevaren van scheep vaart en zee. Met het oog op de houding der autori teiten van Uruguay en zijn verantwoor delijkheid voor de levens van duizend man was de eenige weg, welke hem overbleef, de redding voor te bereiden van de bemanning en als protest het schip op te blazen in de buurt van de haven van Montevideo. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau heeft Hitler bevel hiertoe gegeven, vol gens het Engelsche Reuterbureau liet hü de beslissing aan den commandant. Foto v. Vliet. Op de tennisbanen van „De Krogt" te Oegst- geest, welk complex voor de leden der Leid sche IJsclub gratis toegankelijk is gesteld, is gisteren den gehee!»n dag druk ge schaatst. Eenige honderden liefhebbers van de schaatsensport, waarvan verreweg de meesten tot de jongere generatie behoor den, hebben gretig gebruik gemaakt van deze eerste gelegenheid ow in den winter 1939'40 1e ijzers onder te binden. Vermoedelijk zal het terrein van de ijspret zich vandaag wel verplaatsen naar de groote baan van de Leidsche IJsclub, welke reeds hedenmorgen kon worden openge steld. In den afgeloopen nacht werd een minimum-temperatuur van 8 graden Cel slus beneden nul bereikt, waardoor de ijs laag aangroeid, tot een uikte van 7 centi meter! Het ijs is bovendien van uitstekende hoedanigheid, zoodat de liefhebbers hun hart kunnen ophalen. Vanzelfsprekend hoopt de schooljeugd op „ijs-vrij" met, in nabij verschiet, de Kerst- vacantie! Helaas nie< ten overvloede wijzen wij met klem op het gevaar, dat het ijs in het buitenwater nog oplevert. Behou dens op de >fficieele ijsbanen is het ijs overal nog volkomen onbetrouwbaar! Men zij dus gewaarschuwd en stelle zijn leven en dat van anderen niet noodeloos in de waagschaal!! Hedenavond is het park „De Krogt" en vermoedelijk ook de Leidsche IJsclub ge opend. Zooals steeds wordt dit laatste ken baar gemaakt door de bekende vlaggetjes op de trams. Niet-leden der L.IJ.C. hebben recht van toegang op dagkaarten. Ook in vrijzinnig-protestantsche kringen was hij een bekende figuur, die algemeene waardeering genoot. De tijding van zijn heengaan zal in deze verschillende kringen ongetwijfeld met groot leedwezen worden vernomen. De teraardebestelling zal plaats vinden a.s. Woensdag 1 uur op de begraafplaats Rhijnhof. Wijlen de heer Waldkötter. Gisteren is hier ter stede op 79-jarigen leeftijd overleden de heer Charles Louis Waltkötter. Na in Den Haag een 40-tal jaren in alle rangen van het gemeentelijk lager onder wijs te hebben gediend, vestigde hij zich een twintigtal jaren geleden hier ter stede, waar hij al dadelijk werd verkozen in de oudercommissie van de opleidingsschool voor U.L.O. aan de Heerenstraat. Hem werd de functie van voorzitter opgedragen, welke functie hij eveneens bekleedde in den Centralen Ouderraad, Tevens werd hij redacteur van het „Leidsch Ouderblad". Als lid van de Waalsche Kerk is hij voor zitter geweest van het „Choeur WaÜon." Voor het Zuiden: temperatuur om het riespunt tot lichte vorst. Nevelig tot half bewolkt of betrok ken. Geen neerslag van beteekenis. Meest matige O stelijkt wind. Voor het Noorden: des nachts ma tige, overdag lichte vorst. Nevelig •tot helder of ïalfbewolkt. Droog weer. Zwakke tot matige Ooste lijke wind. BINNENLAND. Dr. Verhage over de moeilijkheden in het bloembollenvak (3e Blad). Mutaties bij de rechterlijke macht te Amsterdam (Binnenland, 3e Blad). De moordaanslagen te Gorinchem en Hoog- blokland opgehelderd (Gemengd, 3e Blad). Roei- en zeildata voor het volgend jaar vastgesteld (Sport, 3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme affaire Goed prijshoudende stemming Koninklijken wederom vast Amerikanen vrijwel onveranderd Nederlandsche staatsfondsen kalm. BUITENLAND. De Graf von Spee door de Duitschers zelf vernietigd op bevel van Hitier (le Blad). De Finnen vechten dapper, doch moeten in het Noorden thans wijken (le Blad) Ciano's rede (3e Blad). Hoe de kapitein van de Graf von Spee het gevecht ter zee beschreef (3e Blad). Een Duitsche kruiser van de Keulen klasse getorpedeerd volgens Engelsche lezing (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1