Gemeenteraad Voorschoten Het aangaan eener leening LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 14 December 1939 NAGEKOMEN BERICHTEN Het tijdstip juist gekozen RECHTZAKEN Stadsnieuivs Binnenland Buitenland De verklaring van Chamberlain RECHTZAKEN Uit de Rijnstreek HAAGSCH GERECHTSHOF. Valsche oormerken. De veehouder M. A. van D. te Zoetermeer is onlangs door de Haagsehe Rechtbank veroordeeld tot acht maanden gevangenis straf omdat hC oormerken van biggen zou hebben vervals' ht en beesten van deze valsche oormerken voorzien, zou hebben verkocht. Dat de oormerken valsch waren, stond vast. Dat had een controleur van de land- bouw-crlslswet duidelijk geconstateerd Bij een huiszoeking ln verdachte's woning had men ln zijn jaszak een aantal vervalschtc oormerken gevonden, terwijl ln de werk plaats een bankschroef stond, waaraan stukjes metaal, afkomstig van oormerken, zaten. Met deze bankschroef zou verdachte oor merken van 1937 veranderd hebben in die van 1938. Verdachte ontkende de oormerken te hebben vervalscht. De varkens had hij met de oormerken zoo gekocht en weer door verkocht aan de landbouwers. Van de bankschroef wist hij niet af. Een getuige a décharge kwam hierom trent Iets verklaren. Hij deelde mede, dat hij van oude, afgedankte oormerken, knoo- pen voor zijn vrouw maakte en dat hij daarbij gebruik maakte van verdachte's bankschroef. De advocaat-generaal, mr. L. B. J. Ver meulen, zelde ln zijn requisitoir, dat niet te ontkennen is, dat verd. varkens met val sche oormerken verkocht heeft. Bij onder zoek is toen gebleken, dat verdachte valsche merken ln zijn zak had en dat in zijn werkplaats de bewuste bankschroef stond. Het is trouwens niet voor het eerst, dat verdachte zich aan een dergelijk feit schul dig gemaakt heeft. Reeds eerder is hij voor hetzelfde misdrijf tot vier maanden gevan genisstraf veroordeeld. Spr. elschte beves tiging van de opgelegde straf (acht maan den gevangenisstraf). De verdedigster mr. A. A. M. Gratema Thomson te Bodegraven, wees er in haar pleidooi op, dat verdachte tientallen malen een partij biggen koopt en verkoopt en dat het niet vreemd is, dat daar tusschen eens een partij met valsche oormerken door heen loopt. Voor de bankschroef heeft hij een redelijke verklaring. Een jaar lang is verdachte door drie controleurs gevolgd. Het resultaat was, dat ln slechts één geval een partij biggen met valsche oormerken is ontdekt. Met klem drong pleltster op vrijspraak aan. Uitspraak 20 December. Verschil in waardeering. Volgens den verdachte was hij erg goed voor zijn paard, maar twee getuigen waren van andere meening. Zij hadden verdachte, afkomstig uit Rijnsburg, bezig gezien toen hij met een stok het paard bewerkte. De fctulge, mr. J. P. Slebers uit Utrecht had zich als lid van de Vereen, voor Dieren bescherming daaraan geërgerd. HIJ wilde een waarschuwing geven, maar dat vlei ver keerd uit, want de voerman trapte zelfs naar getuige. De getuige vond de mishandeling te erg, al had hij nu niet direct een strafvervolging gewild. De Proc. Generaal vond de daad onbehoorlijk en vorderde bevestiging van het vonnis der Politierechter, nJ. f. 50 bqete subs. 50 dagen hechtenis. De verdachte vroeg een meer clemente straf. Duur vervoer. Het vervoer van hooi ls aan wettelijke be palingen onderworpen. Dat zou een bedrijfs leider uit Wassenaar wel hebben geweten, maar toch liet hij méér dan 100 kilo hooi brengen ln het dierenpark in Wassenaar. Het was een strafbaar feit, waarvoor hij nu terecht stond. Hij gaf toe dat het on juist was, maar hij had een klant een plezier willen doen. Dat werd een duur pleiziertje, want de Officier vroeg f. 100 boete subs. 50 dagen hechtenis, omdat de bepalingen absoluut gehandhaafd moeten worden. De Politierechter veroordeelde tot f. 50 boete subs 50 dagen hechtenis en verbeurd verklaren van de negen balen hooi. Kwestie over Groentenkisten. Aan de Groentenveiling te Lelden had een koopman een aantal kisten met uien gekocht en die naar Dultschland verzon den. Dit laatste ls volgens de velllngbepa- lingcn niet toegestaan, en na aanmaning tot schadevergoeding of inleveren der kisten, werd wegens verduistering proces verbaal opgemaakt. De politierechter had den koopman veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, van welk von nis hij in hooger beroep kwam. Na eerste behandeling besloot het Hof alsnog een getuige te hooren. Thans kwam de emballagemeester der velling, H. Mentlnk als getuige mededeelen dat het niet toegestaan ls de kisten naar Duitschland te zenden; de kisten behooren met groenten gevuld aan de velling te ko men, daar zij anders aan de bestemming worden onttrokken. De proc.-generaal vorderde bevestiging van het vonnis. De verdediger vond de verduistering niet bewezen, verdachte meende dat hij de kisten wel naar Duitschland mocht zenden. Gevraagd werd vrijspraak subs, te bepa len dat de schadevergoeding van f. 56.10 zoodanig wordt gesteld, dat die kan worden voldaan indien dit voor verdachte mogelijk zal zijn. Uitspraak. 20 December. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Zeep-fabriek. Een juffrouw te Leiden werkte daar bij de zeepfabriek van S. Men was £ot de ont dekking gekomen dat zij niet bepaald eerlijk was en een hoeveelheid zeep en andere artikelen bleken verdwenen te zijn. De juffrouw moest nu terecht staan; zij liet echter verstek gaan. De Officier vond alleen bewezen dat de zeep was gestolen en vorderde daarvoor twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie Jaar. De Politierechter veroordeelde tot twintig dagen gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. DE ZAAK WRESZYNSKI. Het gerechtshof te Amsterdam heeft vandaag een interlocutoir arrest gewezen in de strafzaak tegen den Poolschen ban kier Wreszynski, tegen wien de procureur- generaal wegens twee gevallen van oplich ting vier jaar gevangenisstraf met aftrek van het geheele voorarrest, had gerequl- reerd. Het Hof achtte het onderzoek niet vol ledig en gelastte een nader getuigenver hoor ter openbare terechtzitting van Don derdag 28 December. Als getuige zal dan onder anderen wor den gehoord de consulgeneraal van Ar gentinië te Amsterdam. Wreszynski name lijk aan wien o.a. was ten laste gelegd, dat hij een Weensch meisje zou hebben opgelicht, voor vierduizend gulden, en dat hij haar had wijs gemaakt, dat hij gemak kelijk visa voor haar familie kon krijgen, om naar Amerika te gaan, had verteld dat hij honorair-consul van Argentinië was. Dit wenscht het hof nader te onderzoeken. Voorts is nog gedagvaard graaf Antoni Tarnowski, gezantschaps-attaché hier te lande. ONTSLAG EN BENOEMING VELD PREDIKERS. Bij Kon Besluit van 9 December ls eer vol ontslag verleend op grond van gevor derden leeftijd aan den leger- en vloot- predikant in algemeenen dienst, ds. H. Janssen, met ingang van 1 Januari 1940 en ls benoemd met Ingang van 1 Januari 1940 tot leger-predikant (in vasten dienst) Ier standplaats Leiden de heer ds. J. Luchies, reserve-veldprediker. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Bij Kon. Besluit ls benoemd tot eerelid van het Nederlandsche Roode Kruis me vrouw de douairière C. J. baronesse Crif- ford, geb. van der Oudermeulen te 's-Gra- venhage, en zijn voor den tijd van vijf jaren benoemd tot hoofdcommissaris voor het transportwezen, de heer w. J. Lucardie tot hoofdcommissaris voor het zieken huiswezen dr. H. K. Offerhaus. inval van de politie te wassenaar. In verband met gelegenheid geven tot hazardspel. Gisteravond om half twaalf heeft de politie een inval gedaan bij den kapper H. v. O. in de Langstraat te Wassenaar. Het vermoeden bestond, dat daar ge legenheid werd gegeven voor hazardspel. De omgeving werd afgezet, doch het was noodig, met geweld toegang te krijgen door een deur aan de achter zijde van het huis te forceeren. Men trof daar een dertiental dames en heeren aan, die om de roulette waren ge schaard. Deze personen waren afkomstig uit Wassenaar, Rotterdam, Den Haag en Voorburg. De bankhouder C. B. uit Den Haag. was tteds meerdere malen met de politie ter *ake in aanraking geweest. De inzetten be droegen vijf en twintig cent tot een gulden, daarmee reeds aardige bedragen door de «zetters verloren waren. Het gezelschap werd naar het politie bureau vervoerd, waar het verhoor tot 5 uur hedenmorgen duurde. Nadat proces ver baal was opgemaakt, konden allen naar huis terugkeeren. behalve de bankhouder. De roulette ls in beslag genomen. NORMALE KERSTFEESTVIERING IN ITALIË. Teneinde de komende feestdagen op de gebruikelijke wijze te kunnen vieren, zullen ln Italië de prefecten den café's en restau rants verlof geven op Kerstavond, Oude jaarsavond en Driekoningen langer open te blijven. Op deze wijze zullen, ondanks de voorzorgsmaatregelen, welke In alle steden en centra genomen zijn wegens den inter nationalen toestand, de komende feestda gen op normale wijze gevierd kunnen wor den. CIANO HERDACHT. In tegenwoordigheid van Mussolini heeft de Kamer van fasces en corporatiën van morgen haar vroegeren voorzitter, wijlen graaf Constanzo Ciano herdacht, die kort geleden gestorven ls. De tegenwoordige voorzitter graaf Grandl, memoreerde de heldendaden van zijn voorganger, die na den oorlog den strijd heeft voortgezet om de verwinning te verzekeren van het fas cisme. Na Grandl nam Mussolini het woord om te herinneren aan de medewerking welke de overledene verleende aan de werk zaamheden van het fascisme, waardoor hij een voorbeeld zal blijven voor het nage slacht. Wanneer een revolutie als die van het fascisme onder haar vaandeldragers mannen gehad heeft als Constanzo Ciano, heeft zij voldoende materieele en moreele kracht om de vijanden te doen buigen en den tijd te overwinnen. DE „SIERRA CORDOBA' UIT RIGA. TERUG In Gotenhafen (het vroegere Gdynia) is het s.s. „Sierra Cordoba" aangekomen met 1.265 Dultsche landverhuizers uit Letland aan boord. Op dë „Sierra Cordoba" was, naar ge meld, een bomaanslag beraamd, welke tij dig verijdeld werd. Verder zijn hier gisteren nog, eveneens uit Riga, de schepen „Adler" en „Rabat", met resp. 500 en 20 landverhuizers aange komen. De ..Sierra Cordoba" is reeds weer naar Riga teruggekeerd, om het laatste transport landverhuizers aan boord te nemen. (Vervolg van het le Blad). Vervolgens sprak de minister-president over het bezoek van den koning aan het front en voegde hieraan toe: „de Brltsche troepen hebben thans hun plaats ln de Maginot-llnle Ingenomen". Ter zee heeft de voornaamste gebeurtenis plaats gehad in de Zuid-Amerikaansche wateren. „Ik kan weinig toevoegen aan de berichten, welke tot nu toe zijn gepubli ceerd". De kruisers Ajax, Exeter en Achilles heb ben het Dultsche vestzakslagschip aange vallen en dit heeft de wijk genomen ln de richting van Montevideo. Na een fel gevecht, waarin de „Exeter" werd beschadigd, hebben de beide andere kruisers de achtervolging voortgezet en omstreeks middernacht zocht de ..Admiral Graf vop Spee" een toevlucht in de territoriale wateren. Chamberlain ontkende, dat de bewering van den Duitschen gezant ln Uruguay, dat de Brltsche kruisers mosterdgas-granaten zouden hebben verschoten, juist zou zijn. Het is duidelijk, dat drie betrekkelijk kleine Brltsche schepen een dapperen strijd hebben gestreden tegen een veel sterker bewapend tegenstander, waarvan het gevolg zeer goed kan zijn, dat het Zui den van den Atlantlschen Oceaan bevrijd zal zijn van dezen kaper, (toejuichingen). De minister-president zeide vervolgens, dat de activiteit in de lucht op het oogen- bllk wordt gehinderd door het slechte weer. Ten aanzien van de loyale medewerking van alle deelen van het Imperium zelde de minister-president, dat de politieke ge schillen ln Indlë geenszins de afkeer van het Hltlerdom hebben verminderd. Nergens in Indië wenscht men wegens deze geschillen de gemeenschappelijke poging om den oorlog te winnen, tegen te werken. Belangrijke orders voor munitie, grond stoffen en levensmiddelen zijn in de do minions geplaatst. Ook zijn in de koloniën maatregelen genomen om de productie van grondstoffen, zooals koper, tin en rubber, belangrijk op te voeren. Er wordt nog ge sproken over de vraag, hoe men- het men- schenmateriaal uit de koloniën het best zal kunnen gebruiken. Ten aanzien van den toestand in het moederland zeide Chamberlain, dat de ver duistering vervelender was dan andere., zwaardere ontberingen. Men moet even wel hierin niet verslappen, aangezien men te allen tijde een luchtaanval kan vree zen. De moeilijkheden van den oorlog wer den ln vele gezinnen in de oorlogvoerende landen gevonden. „De verantwoordelijkheid van hen, die om hun eigen eerzucht een dergelijk treur spel op de wereld hebben ontketend, ls waarlijk verschrikkelijk" zoo besloot minister-president Chamberlain zijn rede. DE ONTPLOFFING IN ROEMENIE. 50 dooden, 200 gewonden. Bij de ontploffing te Zarnesty, waarvan reeds melding ls gemaakt, onder Buitenl. Gemengd, zijn 50 personen omgekomen en 200 gewond, terwijl eenlgen worden ver mist. De ontploffing ln de chloortank heeft het dorp het aanzien van een verlaten en vergaste plaats gegeven. De beide direc teuren van de fabriek, waar de ontplof fing geschiedde en de meeste werklieden zijn omgekomen tengevolge van het ver stikkende gas, dat zich snel ln de omge ving verspreidde, waardoor ook de gezinnen van de arbeiders werden getroffen. Het gas nam zijn weg naar het station van den spoorweg. Men kon nog juist op tijd een personentrein doen vertrekken, doch de chef van den trein en de stationschef wer den een slachtoffer van hun plicht. De brandweer uit Brasof was spoedig met gasmaskers ter plaatse, doch men kan weinig anders doen dan afwachten tot de wind het doodende gas heeft weggewaaid. Talrijke ambulance'auto's brengen de ge wonden naar het ziekenhuis te Brasof. Verbreeding Leidscheweg - Verlichting tramhuisjes en postzegel- automaten - Kasgeldieening 100.000.- Verbetering Valkenburgsche weg - Kerstgave werkloozen - Ontruiming scholen door militairen. In de gisteravond gehouden Raadverga dering van Voorschoten, deelden B. en W. mede, dat vooralsnog niet zal worden over gegaan tot het aanleggen van een trottoir langs de Papelaan van de Oranjekade af tot aan de Tulpstraat, omdat een aantal eige naren niet bereid is den benoodigden grond gratis aan de gemeente af te staan. Voorts dat een schrijven was binnengekomen van den voorzitter van Ged. Staten, houdende toezending van een afschrift van het K. B. tot verlenging van de schorsing van het be sluit van Ged. Staten, strekkende tot goed keuring van de besluiten van den raad tot aankoop van eigendommen en aankoop van grond en een schrijven van Ged. Staten houdende mededeeiing dat aan het verzoek, uitstel van het uitvoeren der werkzaamhe den vereischt voor de verbreeding van den Leidscheweg, van de Elslaan tot aan de St. Nicolaasbrug en te bevorderen, dat de werkzaamheden vereischt voor de verbree ding van den Leidscheweg vanaf de Vink tot aan de St. Nicolaasbrug, tot nader order worden opgeschort, niet kan Worden vol daan. Goedgevonden werd, dat in de wacht huisjes van de tram, nabij het Burge meester Vernèdepark. Zilverfabrlek en Voorschoten-Zuid, verlichting zal worden aangebracht en dat de electrische energie benoodigd voor de verlichting van de post zegelautomaten aan het postkantoor koste loos geleverd zal worden. De verordening op het gemeentelijk agentschap der arbeidsbemiddeling en den dienst der werkloosheidsverzekering wordt ingetrokken en afzonderlijke verordeningen vastgesteld. Hierdoor zal de commissie geen toezicht meer hebben op den dienst der werkloosheidsverzekering, dit zal voortaan door B. en W. worden gedaan. Aan de „Gasstlchting" te 's Gravenhage" werd een subsidie verleend van ƒ25. Het rapport van de verrichte werkzaam heden en van de rekening over de periode van 21 September 19381 October 1939 van de commissie voor de rattenbestrijding wer den voor kennisgeving aangenomen, nadat op een vraag van den heer C. Egglnk de voorzitter had geantwoord, dat het in de bedoeling ligt dit voorjaar hiermede door te gaan, maar dat de regeling nog niet be kend is. De minister van Binn Zaken heeft be zwaar gemaakt tegen de max. jaarwedde voor de functie van den hoofdcommies le klasse, in verband met het rijkssalarispeil. Besloten werd het salaris voor een hoofd commies le klasse vast te stellen op 2600- ƒ2830 en het salaris voor het hoofd cen trale boekhouding ƒ2600ƒ3000. Aan Ged. Staten zal worden verzocht de bezoldiging van de ambtenaren van den burgerlijken stand te bepalen op 60 per jaar voor den eersten en tweeden ambte naar en alle ambtenaren voor het voltrek ken van een huwelijk een vergoeding van 1.50 per huwelijk. De bovenwoning van het Ambachtshuls werd onderhands verhuurd aan J. Th. Koolj- man tegen 2 per week. onder voorwaarde dat hij zorgt voor het schoonhouden van de lokalen, niet in gebruik bij de militairen. Voorts is hij vrijgesteld van de betaling van de huur van een gasmeter en heeft hij de beschikking, gratis, over 350 M3. gas p. jaar. Goedgevonden werd een kasgeldlefenlng te sluiten bij de Rijkspostspaarbank te Am sterdam, groot 100.000 tegen een rente van 3>/4%, voor den duur van 3 maanden. Aan ondersteunde werkloozen, meerder jarige inwonende kinderen en aan degenen, die uitkeering uit hun werkloozenkas genie ten, zal een Kerstgave worden uitgekeerd, ingevolge de circulaire van den Minister van Sociale Zaken. In de zitting van 10 Maart 1939 werden B. en W. gemachtigd voor het jaar 1939 een kostenraming van 800.in te dienen bij Ged. Staten, ten aanzien van het onderhoud ln het kader van het plan tot verbetering van den Valkenburgscheweg. B, en W. vroe gen thans machtiging om een gewijzigde raming over dit jaar in te dienen tot een bedrag van 1290. B. en W. willen ln Ja nuari 1940 met de verbetering tot een lengte van 80 meter, kostende 1230 doorgaan. Het verbeteringsplan zal zoo spoedig mogelijk worden opgemaakt en aan Ged. Staten ter beoordeeling worden voorgelegd. De heer A. Fortgens vroeg naar den aanleg van een trottoir. Een trottoir, aldus de voorzitter, komt ln het bebouwde gedeelte van de Haagsehe Schouw al, terwijl de herstelling zal plaats vinden van de grens van Valken burg af. De machtiging werd verleend. In handen van B. en W. werd gesteld, voor prae-advles, een verzoek van enkele bewo ners van den Veurscheweg, waarin sprake is van overlast van water voor hun wonin gen en gevraagd wordt om verbreeding. De heer P H J. A. de Booij vroeg aan dacht voor klachten van de bewoners van de Oranjekade over stank, die uit de riolen zou komen en de heer J. Braggaar verzocht, nu er zooveel hulzen leeg zijn, de scholen door de militairen te ontruimen. B. en W. zullen hieraan hun aandacht schenken. De voorzitter deelde mede, dat waarschijnlijk deze week de scholen ontruimd zullen zijn. Omtrent de verdere legering is nog niets bekend. Hierna sluiting. EEN BRITSCH SCHIP GESTRAND. De correspondent van het blad „El Mun- do" te Santiago bericht, dat het Britsche schip „Fred" op de oostkust van Cuba ls gestrand. De autoriteiten van Santiago houden zich gereed hulp te bieden indien het gevaar grooter wordt. DE ONDERGANG VAN DE „IND1GIRKA." Naar telelonisch uit Wakkanal wordt medegedeeld, brengt het Japansche s.s. „Karafuto-Maru" 402 geredden van het Russische s.s. „Indigirka". dat voor de kust van Hokkaido is vergaan, naar Wak- kanai. Het reddingswerk heeft plaats ge vonden te midden van een ontzettenden storm. Het aantal opvarenden zou in to taal ongeveer 1100 bedragen hebben, doch verdere overlevenden heeft men niet ge vonden. Alle reddingsbooten zijn naar Wak- kanai teruggekeerd. FRAUDE MET LAADRUIMTE. Boete van f. 2500. De rechtbank te Groningen veroordeelde den schipper en brandstoffenhandelaar H. K uit Winschoten tot 2500 gulden boete, subsidiair vijftig dagen hechtenis wegens oplichting. De man heaft voor zijn schip, de „Oon- (Van onzen financieelen medewerker). Een woord van lof mag de regeering niet worden onthouden voor den spoed dien zij heeft betracht mét de uitgifte harer lee ning. In deze kolommen is er tijdens de jongste weken herhaaldelijk de nadruk op gelegd dat al waren velen van meening dat wellicht beurs-technisch de atmosfeer voor het plaatsen eener consolldatieleening niet gunstig kon worden genoemd, phsycholo- gisch het huidige tijdstip als het ware aangewezen was. om tot zoodanige plaatsing over te gaan. De regeering dient immers elke kans waar te nemen om kapi taal tot zich te trekken voor de militaire en economische verdediging alsmede voor de handhaving van ons staatscrediet. De toeneming van de vlottende schulden, die nu ln totaal (inclusief schulden aan diverse instellingen) circa 780 millioen gulden be dragen, vereischte, mede uit hoofde van de ontzaggelijke militaire uitgaven van circa 1.7 millioen gulden per dag. een spoedige consolidatie, opdat de regeering geen moei te ondervindt met het financieren harer dagelijksche behoeften via de geldmarkt. De thans uit te geven leenine is een novum voor Nederland en zoowel bedrag als de voor waarden maken het duidelijk, dat zij slechts bedoeld is als een eerste opneming van gelden in de kapitaalmarkt, spoedig in 1940 door een nieuwe reeks leeningen te volgen. Het totaal bedrag immers ad 300 millioen gulden is niet zoo bijzonder groot en laat nog 200 millioen gulden van de totale machtiging over. De rentevoej van 4"/» ls de laagste, de koers a pari de hoogste, die men zich onder de huidige rentcvoorwaar- den kan veroorloven. De rente zou onge twijfeld hooger de uitgif tekoers lager hebben moeten liggen, Indien de leening geen bij zondere attractie zou hebben. Deze liggen niet in de vrijstelling van couponbelasting doch in de bepaling dat de obligaties voor haar nominale waarde worden geaccep teerd voor de betaling van vermogensbe lasting en van verdedigingsbelasting I (vandaar dat ook kleine coupures van f 500 en f.100 worden uitgegeven) Hierin ligt voor den houder in de huidige tijdsomstan digheden een uitgesproken voordeel, omdat men redelijkerwijs kan verwachten dat de koers niet op pari zal kunnen worden ge handhaafd. De leening richt zich dus blijk baar voornamelijk, zoo niet geheel, tot de groote en kleine kapitaalbezitters, die door deze mogelijkheid tot belasting betalen een rendement kunnen maken, dat niet onaan zienlijk "ligt boven de 4'/« Thans wordt ook duidelijk, waarom de Rijksfondsen slechts zulk een gering deel (60 millioen) hebben overgenomen en waarom de oogenschijnlijk lange looptijd van 40 Jaar voor den houder geen nadeel beteekent. De opbrengst der vermogens- en verdedigingsbelasting I wordt immers voor 1940 geraamd op circa 40 millioen gulden. Ook al wordt lang niet het totaal dezer te verwachten opbrengst met de nieuwe obligaties betaald, is het toch te verwachten, dat de aflossing per jaar belangrijk hooger zal zijn dan 7.5 millioen gulden en dat de leening dus bin nen vrij korten tijd geamortiseerd zal zijn. Wij gelooven dan ook. dat deze leening een zeer behoorlijk succes zal hebben. Waar schijnlijk zal een volgende leening zich thans richten tot de groote en kleine ven nootschappen en de publieke fondsen, ter wijl daarna wellicht ook het zeer kleine spaarkapitaal aan de beurt komt. (Nadruk verboden). current", gebruik gemaakt van verouderde meetbrievenHet schip had een Inhoud van honderd ton. De meetbrief gaf slechte 93 ton laadruimte aan. Daardoor kon hij steeds zeven ton kolen meer laden dan werd verrekend. De eisch was zes maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest. HOUDER VAN EEN LOTERIJ KANTOOR VOOR HET HOF. Twee en een half jaar geëisebt. De houder van een loterij kantoor te Soest trok geruimen tijd geleden de honderddui zend uit de staatsloterij. Het geld zou hem echter geen geluk brengen. Het winnen van „het groote lot" zou mede aanleiding worden tot zijn faillissement en het onttrekken van geld aan dit faillissement zou hem daarna voor den strafrechter brengen. De 53-Jarlge man stond voor de rechtbank te Utrecht en de officier van justitie elschte toen een gevangenisstraf van vijf Jaar met aftrek van voorarrest. De rechtbank legde twee en een half jaar met aftrek van voor arrest op. van welk vonnis hij ln hooger beroep ging. Vandaag diende deze zaak voor het ge rechtshof. De procureur-generaal vroeg be vestiging van het vonnis. BOSKOOP. De Beshulstveiling. Er was groote aanvoer van hulst met bes; alles van goede kwaliteit. Niettegenstaande het feit, dat er vele koopers aanwezig waren, werden veel te lage prijzen besteed. Voor le soort hulst met bes werd besteed 10 tot 22 et., terwijl voor bonte hulst even eens le soort tot 38 et. per kg. werd ge noteerd. Ds. P. H. van Eijk. Onze oud-plaatsgenoot, ds. P. H. v. Eijk, die sinds 26 Juli 1925 werkzaam is als mlss- predikant voor de zending vanwege de Ger. Kerk van Delft is opnieuw met verlof in het vaderland gearriveerd. Ds. v. Eijk ls met de „Joh. v. Oldebarneveldt" te Genua ont scheept en gisteren in goeden welstand per boottrein in Den Haag gearriveerd. Vergadering Kon. Ned. Mij. v. Tuinbouw en Plantkunde. De eerste voorzitter, de heer G. J. van Noordt, opende en heette den heer J. Zwar tendijk hartelijk welkom, en speciaal den oud-secretaris, den heer K van 't Hof. De voorzitter deelde mede, dat de heer KI, van Kleef Kz. tot eerste secretaris is gekozen, zulks ln de plaats van den heer K van 't Hof, die uit de gemeente vertrok. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren A. Vuyk Cz., J. Boer Gz en G. Boer Pz. In de vacature van den heer K. van 't Hoi werd gekozen de heer A Vuyk Pz. De voorzitter dankte In het bijzonder den tweeden secretaris, den heer C. J. van den Broek, die een lange reeks van Jaren deze functie met groote toewijding vervuld heeft. In het bijzonder dankte de voorzitter den heer K. van 't Hof. welke het secre- riaat gedurende de laatste dertig jaren vervuld heeft en bood hem als blijk van waardeering der afd Boskoop een gegra veerde vaas aan en sprak den wenseh uit dat deze vaas een eereplaatsje in zijn nieuwe woning te Rijswijk zal vinden. De heer Zwartendijk dankte namens den tuinbouwcursus den scheidenden secretari» 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7