STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Donderdag 14 December 1939 De strijd ter zee Overzicht Britsche torpedojager na aanvaring gezonken Rede van Reynaud Uit het Engelsche Lagerhuis Rede van lord Chatfield Economische onderhandelingen Amerika betoogt Verspreide berichten Het verdrinkingsongeval nabij de Vink door het vuur der Finsehe automatische wapenen. Vervolgens wordt de kernploeg in gesloten lederen naar voren gebracht. Een typisch voorbeeld van munitiever spilling is gegeven in het bombardement op de Finsehe batterij van Koivisto op 8 dezer. Tijdens een mistigen dag vuurden de Sovjetkruiser Marat. nog een tweede kruiser en verscheidene torpedobootjagers 42 salvo's uit al hun stukken af. Het eenige resultaat, dat werd verkregen, was een doode en een gewonde onder de Finnen. De mijnen vertragen den Russischen op- marsch aanzienlijk Toen de Russische troepen de brug van de Vuoski betraden, lieten de Finnen deze in de lucht vliegen, waardoor talrijke Russische soldaten den dood vonden. Van Russische zijde wordt het volgende nog gemeld: Het blad ..Krasnaja Karelia" schrijft over de moeilijkheden, welke de troepen van de sovjet-unie in Finland moeten overwinnen. De afdeelingen van het roode leger dringen steeds dieper in Finland door. niettegen staande de moeilijkheden van klimaat en aardrijkskundige gesteldheid, alsmede de hindernissen, welke door de Finnen zijn ge legd. Als de sovjet-Russische troepen per dag 10 k.m. verder trekken zullen zij in twee dagen de Botnlsche Golf bij Gulu bereiken. Hiermede zal Finland in twee deelen gesne den zijn en is het Zuiden des lands afge sneden van Noorwegen en Zweden. De Rus sische onderzeëers zullen de vaart in de Botnlsche Golf, zoo lang deze niet is dicht gevroren, beletten. De opmarsch van de Russen is evenwel moeilijk, ten gevolge van het rotsachtige terrein. SYMPATHIE VOOR DE FINNEN. De Deensche premier Stauning heeft bij een soirée ten bate van Finsehe vluchtelin gen in een rede o.a. gezegd: De vijf noor delijke landen zijn bereid elkander onder ling hulp te verleenen, wanneer buiten- landsche oorzaken hun economische moei lijkheden zouden berokkenen. Geen enkele bedreiging komt uit het Noorden, noch voor de integriteit, noch voor de regeling van binnenlandsche kwesties in andere landen, maar evenals wij onzen eerbied toonen voor den eigendom en de onafhankelijkheid der anderen, evenzoo verwachten wij dat het vreedzame leven van de noordelijke volken, die zich broeders voelen, wordt geëerbie digd. Wat den twist betreft, die zoo juist in een noordelijk land is uitgebroken. Dene marken heeft een neutraliteltsplicht te ver vullen, maar dat sluit sympathie niet uit. In Zweden heeft de collecte ten behoeve van medische hulp aan Finland reeds meer dan een half milllom kronen opgebracht en de voorzitter van het Zweedsche Roode Kruis, prins Karei, heeft medegedeeld, dat dit voldoende is om in Finland een oorlogs hospitaal voor hoogstens 150 gewonden in te richten. Het Zweedsche personeel, waar bij zich een der bekendste Zweedsche chi rurgen bevindt en zes artsen van wie twe leiders waren van de Zweedsche ambulance tijdens den Abessijnschen oorlog, zal onge veer 20 December vertrekken. Graaf Pippens, minister van staat en oud voorzitter van den Belgischen Senaat heeft bekend gemaakt, dat hij het initiatief heeft genomen om een nationale inschrijving te openen ten gunste van Finland. De Britsche torpedojager „Duchess" is in aanvaring gekomen met een an der Britsch oorlogsschip en gezonken. Het andere schip werd niet beschadigd. Men vreest, dat van de opvarenden slechts 1 officier en 22 minderen zijn gered. De „Duchess" is een torpedojager van de „Defender"-klasse en is gebouwd volgens het programma van 1930. Het schip had een waterverplaatsing van 1375 ton, de normale bemanning be droeg 145 man. EEN ENGELSCH STOOMSCHIP GETORPEDEERD. Uit Oslo wordt gemeld, dat gistermor gen om tien uur het Engelsche stoom schip Deptford 14034 ton), dicht bij het Westelijkste punt van Noorwegen getor pedeerd is en onmiddellijk is gezonken. Zeven leden van een bemanning van der tig koppen zijn gered, waarvan twee door het vrachtschip Frida, dat vlak bij de Deptford was en de duikboot zag. die haar torpedeerde. Onder de dooden zijn twee Noorsche loodsen. De torpedeering had plaats binnen de Noorsche territoriale wateren. ZWEEDSCH TANKSCHIP OP MIJN GELOOPEN. Het Zweedsche tankschip Algol (989 toni is in de Zweedsche territoriale wa teren bij Falsterbo op een mijn geloopen. De bemanning werd gered. BRITSCHE VEILIGHEIDSPATROUILLES IN DE LUCHT. Reuter verneemt, dat de veiligheidspa trouilles, die door de Royal Air Force in gesteld worden tegen Duitsche vliegtulg- mijnenleggers en hun bases, uitgevoerd worden door bomvliegtuigen met groote vuurkracht, die uitgerust zijn voor lange tochten. In feite breidt Engeland zijn kustverdediging uit. zoodat daardoor de punten gedekt worden, vanwaar Duitsch- land den mijnenoorlog tegen Engeland heeft uitgevoerd. Omtrent het type vliegtuig, dat de En gelsche luchtmacht voor de hierboven ge melde operaties bezigt, vermeldt het Engelsche luchtvaartblad Flight, dat dit Bristol Blenhelmvliegtuigen zijn. Het commando jachtvliegtuigen is met deze operaties belast. Aan een der laatste raids hebben 12 Blenheims deelgenomen, welke laagvliegend tot den aanval overgaan. Er worden geen lichte bommen geworpen, doch er wordt uitsluitend mitrailleurvuur afgegeven. De kans om een drijver-vlieg tuig te beschadigen is met mitrailleurvuur g rooter dan met het uitwerpen van enkele lichte bommen. Gericht mitrailleurvuur heeft een meer vernielende uitwerking op dergelijke vliegtuigen dan scherven van een ontplofte bom, vooral wanneer de aan val door laag-vliegende vliegtuigen wordt uitgevoerd Volgens het blad is het niet waarschijn lijk. dat de Duitschers over veel vllegtuig- mijnenleggers beschikken. LOCKHEED VLIEG TUIGEN VOOR ENGELSCHE LUCHTMACHT. Van gezaghebbende zijde te New York wordt vernomen, dat de Lockheed Aircraft Corp. een contract heeft gesloten met de Britsche regeering inzake levering van 200 verkenningsvliegtuigen en bombar- deurs. Het betreft een order van onge veer 20 millioen dollar. EERSTE POOLSCHE VLIEGERSGROEP OPGELEID. Het eerste detachement van het Pool- sche vliegerscorps is ergens in Engeland in opleiding. Dit zal het eerste van verschei den eskaders zijn, welke spoedig deel zul len uitmaken van de koninklijke lucht strijdkrachten. Vele officieren en minderen zijn in Engeland aangekomen na droeve onder vinding, vrijwel zonder geld en met zeer weinig kleeding. Tegen het einde van de week zal het eerste detachement gekleed zijn in de uniform der koninklijke lucht strijdkrachten. NOG EEN TREFFEN OP ZEE. De Britsche admiraliteit deelt mede dat dezelfde duikboot, welke de Bremen heeft waargenomen op de Noordzee een Duit sche duikboot heeft tot zinken gebracht en een Dultschen kruiser heeft getorpedeerd. De Fransche minister van financiën Paul Reynaud, heeft gistermiddag in de Kamer zijn begrooting ingeleid met een rede, waarin hij de door het Fransche volk nog te brengen offers uiteenzet. Duitsch- land bewapent zich zonder goud, maar ten koste van andere volkeren. Het heeft zich meester gemaakt van de bewapening van Tsjecho-Slowakije, van Polen, en laat de i Baltische Duitschers terugkomen teneinde hun deviezen te krijgen. Met dezen te genstander moeten wij afrekenen. Tot dusver is het voornamelijk op eco nomisch terrein, dat de oorlog is uitge vochten. Duitschland verwacht Frankrijk niet tot groote opofferingen in staat door innerlijke verdeeldheid. Men zou het mo reel kunnen handhaven door het niet vra gen van offers, maar het gevolg zou een ernstige inflatie zijn. De goudvoorraad zal worden beschermd o.a. door vergrooting van de export en goede belastings- en leeningspolitiek. De samenwerking met Engeland is uit stekend, dank zij de medewerking van den Britschen minister van financiën, sir John Simon De gemeenschappelijke oorlogskos ten zullen voor tweevijfden door Frankrijk worden gedragen. Na den oorlog zal de samenwerking aangehouden worden, om den wederopbouw in Europa behulpzaam te zijn. Het feit, dat bij ons een vrij parlement beslist uit naam van een vrij volk, dat de noodzakelijke politiek zal aanvaarden en tot het einde toe zal doorzetten, is het groote verschil met den toestand in Duitschland. Wij zullen overwinnen, maar om den vijand te overwinnen moeten wij eerst ons zelf overwinnen. De Kamer juichte Reynaud hartelijk toe. Nadat de voorzitter van de financieele commissie had verklaard, dat de gewone begrooting tot zijn genoegen sluit met een overschot van 105 millioen francs, werd de Kamer daarna verdaagd tot hedenavond. Toen het Britsche Lagerhuis gistermid dag bijeenkwam, was de opkomst der leden ongewoon groot en het geroezemoes was zoo luid. dat Chamberlain bijna niet te verstaan was, toen hij de eerste vraag beantwoordde. De perstribune was geheel bezet. Vijf minu ten voor het einde van het vragenuurtje kwam de hertog van Kent binnen in ma rine-uniform. Hij ging zitten op de plaats, die vroeger gewoonlijk doof den prins van Wales werd ingenomen. Om 15 uur 57 stond Chamberlain op en vestigde de aandacht van den Speaker op het feit dat er „vreemden aanwezig" waren. Het voorstel dat „vreemden gelast wordt te vertrekken" werd zonder discussie aan vaard. De tribunes werden daarop onmid dellijk ontruimd. Met goedkeuring van den Speaker werd het volgend bericht uitgegeven over het verhandelde in de geheime vergadering: „De Premier heeft een motie tot verda ging van het Huis ingediend Er werd ge debatteerd over de organisatie van de be voorrading tot voortzetting van den oor log." De geheime vergadering heeft 7 uur 33 minuten geduurd: om half twaalf is het Huls uiteengegaan. In antwoord op vragen heeft Chamber lain geantwoord: „De minister van buitenlandsohe zaken laat een Witboek voorbereiden waarin de loop der onderhandelingen wordt getoond, welke gevoerd zijn met de Sovjetregeering, vroeger in dit Jaar. Dit Witboek zal zoo spoedig mogelijk ter beschikking worden gesteld van het Huis, doch de voorbereiding zal noodzakelijkerwijze eenigen tijd vergen." Boothby, conservatief Lagerhuislid, vroeg: „Zal de premier stappen nemen om te be werkstelligen, dat de inhoud van het Wit boek wijd verspreid wordt onder de neu trale landen?" Chamberlain antwoofdde: „Ik zal dat ln /erweging nemen." Lord Chatfield, de Britsche minister voor de coördinatie der defensie, heeft aan een noenmaal in Londen het woord ge voerd. Hij zeide o.m.: De meening, dat de oor log nog niet begonnen is, is niet de mee ning van wie op zee zijn. In werkelijkheid wordt een vitaal deel van den oorlog thans uitgestreden. Duitschland vertrouwt niet, dat zijn le- ger door de Maginot-linie heen kan bre ker. en evenmin, dat zijn luchtwapen de I bevolking van deze eilanden schrik kan aanjagen. Het vertrouwt erop, dat de blok- kade ons tot overgave zal brengen door illegaal gebruik van duikbooten en mijnen. Het zal wederom falen. Daarvoor moe ten wij twee dingen dankbaar zijn, n.l. de weigering van onze zeelleden om bang ge maakt te worden door brutaliteit en de doeltreffendheid in den strijd van onze vloot. Na hulde te hebben gebracht aan de we tenschapsmannen, die de anti-duikboot- wapens hebben voortgebracht, verklaarde Chatfield „Een kind, dat aan het zwemmen is in door haaien bezocht water, verkeert niet in onprettiger toestand dan een duik boot, die op het oogenbllk onze kusten nadert." De oorlog ter zee is een aangelegenheid, welker resultaat van overweldigende be- teekenls zal zijn. Door het streven den vijand te verslaan, die het gebruik der zeeen door koopvaardijschepen van alle landen wil stopzetten, leggen wij de grond slagen voor de overwinning en op dit wijze zullen wij een veilige leiding door de ge allieerden van alle andere militaire opera ties verzekeren. De Duitsch-Roemeensche handelsonder handelingen die vier weken lang geduurd hebben, zijn gisteren geëindigd. Dr. Clo- dius, de leider der Duitsche delegatie en zijn zes medewerkers, zul|en vandaag per vliegtuig naar Boedapest en Berlijn ver trekken. Er is een nieuw aanvullend economisch accoord tot stand gekomen, waarin be paald wordt, dat de koers van de rijksmark vastgesteld zal worden op 46 lei per mark in plaats van 41. De Sovjet-Russische economische delega tie, welke binnen het kader der Duitsch- Russische economische onderhandelingen eenige weken geleden onder leiding van volkscommissaris Tewossjan en generaal Sawtschenko naar Berlijn was gekomen, ten einde met verscheidene takken van Duitsche industrie in contact te treden en eenige voor de levering van Duitsche in dustrieproducten in aanmerking komende fabrieken te bezoeken, is gisteravond na volbrenging van haar taak, naar Moskou vertrokken. De onderhandelingen inzake het Duitsch- Russlsch economische verkeer zullen dezer dagen te Moskou worden hervat en ten einde gebracht. RUSSEN NEMEN VOOR DUITSCHLAND BESTEMDE EIEREN IN BESLAG. Uit Cernauti (Roemenië) wordt verno men, dat de sovjet-autoriteiten verschei dene wagonladingen voor Duitschland be stemde eieren in beslag hebben genomen, welke een Duitsche exportfirma had ver zonden met de spoorlijn Cernauti-Lwow- Krakau. De Duitsche importfirma heeft thans den exporteurs in Roemenië getele grafeerd geen levensmiddelen meer te zen den met de Galicische spoorlijn doch via Hongarije. In Madison Square Garden te New-York is een protestbetooglng gehouden tegen de behandeling van de Joden in Polen door Duitschland. William Green, de voorzitter van het Amertkaansche vakverbond zeide in een rede, dat het vrije Amerikaansche volk nooit de overwinning van Stalin of Hitler in Polen, Finland, Oostenrijk en den Balkan zal erkennen. Hij herinnerde er aan dat het Amerikaansche vakverbond de eer ste organisatie was in de Vereenlgde Sta ten. welke een economische boycott tegen Duitschland instelde. Green zeide verder, dat thans de Brit sche vloot Duitschland doeltreffend blok keert, spr. hoopt dat dit met volledig suc ces bekroond zal worden. Tenslotte zeide hij, dat Stalin op het oogenblik nog geen antlsemietische maat regelen kan toepassën. doch zoodra hem dit uit zal komen zal hij dezelfde anti-jood- sche maatregelen toepassen als Duitsch land. Vervolgens werden boodschappen van Genève blijft zich weren! De commissie van veertien stelde inderdaad de royeering der sovjets voor en dit is aanvaard. Maar practisch zal Finland daaruit geen voor- deelen plukken. Hoe het ln dat opzicht zal gaan? Wat er over verluidt, is niet erg be moedigend. Nog voor zijn geloofsbrieven te overhan digen. is de Russische gezant te Rome naar Moskou teruggekeerd Over deze plotselinge reis is men eenigezins verrast. Men brengt haar ln verband met de anti-Russische be toogingen in Italië. Geruchten over een nieuw vredes-offen- ,-lef worden nu ook van Duitsche zijde ge dementeerd. De .jBerl. Boersenzeitung" zegt o,a.: „Het laatste woord in deze zaak is al lang gesproken. Thans spreken alleen nog de wapenen en Juist de ontwikkelingen van den laateten tijd doen ons met het grootste ver trouwen den dag tegemoet zien, waarop eenmaal weer van vrede sprake kan zijn". De rede van lord Halifae ln het Britsche HOogerhuis trekt in dit verband zeer de aandacht. Men zie het 3e Blad. Bij order in council zijn door Engeland gisteren aan de neutralen concessies ver leend ten aanzien van inbeslagneming van Duitsohe uitvoerproducten Daaruit blijkt, dat sedert de van kracht verklaring der des betreffende maatregelen op 5 December slechts enkele scheepsladingen in beslag zijn genomen. Het ministerie voor econo mische oorlogvoering hoopt de volgende weck de cijfers openbaar te kunnen maken. In den loop van -de eerste week zijn de maatregelen tot controleering van den uit voer met gematigdheid ten aanzien van neutralen toegepast. Geleidelijk zuilen de bepalingen scherper worden toegepast. Er zijn reeds verroeken om concessies ontvan gen van de Vereenlgde Staten, Japan. Bel gië. Nederland en andere landen ten aan zien van medicamenten, chirurgische pro ducten en zekere andere produoten, welke moeilijk verkrijgbaar zijn. Het is mogelijk, dat althans voor zekeren tijd deze verzoe ken in overweging zullen worden genomen. CHRISTELIJK DEMOCRATISCHE IINU De heer J. Janzc spreekt over haar taak. Gisteravond hield de afd. Leiden—Oegst- geest der C.D.U. een cursus-vergadering in gebouw Patrimonium. De voorzitter M. J. de Nle las uit Jesaja 60 vers 1-5 en 13-22, waarna hij voorging in gebed. Vervolgens heette hij allen hartelijk welkom, in het bijzonder den spreker van dezen avond, den heer J. Janze, H B.-lid en afgevaardig de uit Katwijk. Vervolgens hield de voor zitter een korte inleiding, in verband met het naderend Kerstfeest, om daarna den heer Janze gelegenheid te geven zijn on derwerp te behandelen, dat getiteld was „Heeft de C.D.U. reden van bestaan? Zoo ja, wat is haar taak?" Spreker behandelde allereerst het bestaansrecht der C.D.U. Hij besprak de centrale gedachte, en verge leek die met de houding der C.H.U., A.R., R.K. en de groep Kersten. De groote cen trale gedachte ls het Evangelie van Jezus Christus. Spreker herinnerde aan Luther en Calvljn, besprak het leven ln de Maat schappij op sociologisch gebied en behan delde de anthltese, welke de AR. huldigt. Het streven van de C.D.U is onze samen leven te zetten op de beginselen van de Mozaïsche wet, toegepast overeenkomstig de elschen van dezen tijd. De C.D.U. wil zich bezinnen om haar historische taak te vervullen in zwakke kracht. Zij wil zijn de kleine groep, die groote dingen heeft vol bracht en waakzaam en trouw blijven. Voorzitter de Nie dankte den spreker voor zijn betoog, waarna gelegenheid was voor vragen stellen, welke naar genoegen werden beantwoord. De voorzitter sloot daarna dê bijeenkomst met dankgebed. sympathie van oud-president Hoover en talrijke andere personen voorgelezen. Alfred Landon, de republlkeinsche can- didaat bij de presidentsverkiezingen in 1936 heeft telefonisch uit Topeca (Kansas) het woord gericht tot de vergadering. Hij heeft o.a. gezegd, dat twee systemen van vrede, n.l. het universeele rijk van de Romeinen en het evenwicht der krachten, hebben gefaald. Een derde systeem ls op welsprekende wijze verdedigd door Simon Bolivar, den bevrijder van Zuld-Amerlka. Dit is het systeem van vrede door samen werking van de mogendheden, zooals thans op dit halfrond geschiedt Hij besloot zijn rede met de verklaring: „het is zeer moeilijk voor ons onze gevoe lens en sympathie meester te blijven, wan neer wij de berichten uit Europa lezen, doch wy willen ons niet ln dezen oorlog mengen, wy hebben ons besluit dienaan- 1 gaande genomen. GOLAZ PRESIDENT VAN ZWITSERLAND. De Zwltsersche federale vergadering heeft met 142 van de 158 stemmen Pilet Golaz gekozen tot president van den Zwltserschen bond voor 1940. De nieuwe president is 31 December 1889 te Cossonay in het kanton Waadtland ge boren. Hy heeft gestudeerd aan de universi teiten van Leipzig en Parys en promoveerde in de rechten aan de universiteit van Lausanne. Ook in 1934 is hy president van den Zwit- serschen bond geweest. NORMAN DAVIS HERBENOEMD TOT PRESIDENT VAN HET ROODE KRUIS. President Roosevelt heeft Norman Davis opnieuw benoemd tot voorzitter van het Amerikaansche Roode Kruis. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschryving. N.V, Vereenlgde Nederlandsche Apothe ken i filiaal i, Kon. Emmaplein 1, Katwyk, Hooigracht 48, Lelden, hoofdzaak: Vondel- straat 9, Amsterdam-W. Beheerder filiaal: Katwyk: F A. J. Thiele (Beperkende Be palingen). Beheerder filiaal: Lelden: J. Th. Chr. Vonk (Idem). wyzigingen Naamlooze Vennootschap Sajetfabrieken P. Clos en Leembruggen, Langegracht 8—12, Lelden. Nieuwe Directeur: G. Overduin Jzn., Lelden. Naamlooze Vennootschap Sajetfabriek en Brelerlj J. Parmentler en Zonen, Lammer markt, Leiden. Nieuwe Directeur: G. Over duin Jzn., Lelden. Naamlooze Vennootschap Nettenfabrlek voorheen Jaeger, Lammermarkt 58, Leiden, vervaardigen van breikatoen. Nieuwe Direc teur: G. Overduin Jzn., Lelden. CHR. KUNSTKRING. Roeibootje door vrachtschip overvaren. OORZAAK TE WIJTEN AAN DEN VRACHTSCHIPPER. De commissie, bedoeld by artikel 2 van de Blnnenvaartrampwet heeft uitspraak gedaan ln zake de ramp, op 26 Juli 1939 des namiddags omstreeks halfzeven voor gevallen op het Galgewater nabij Lelden, waarby een yzeren roeiboot overvaren is door een motorvrachtschip, ten gevolge waarvan twee jongens verdronken zün. Ter zitting van 14 November 1939 te Rot terdam zyn als getuigen gehoord zoo vermeldt het verslag de overlevenden van de inzittenden van het roeibootje de kapelaan J. A. Middelkoop en de mis dienaren Ch. van Gaal en H. M. van den Oudenryn, alsmede de opvarenden van de „Tijdstroom", de schipper J. van B.. en de dekknecht F. de Jong. De commissie spreekt als haar oordeel omtrent deze ramp uit, dat deze te wyten is aan het roekeloos en onoordeelkundig varen van schipper van B., ja zelfs aan de schuld van dezen. Hij had moeten beseffen, dat aan boord van dat roeibootje personen konden zitten, die niet bevaren waren. Toen hy het roei bootje zag, had hy stellig een aandachts- sein moeten geven en vaart moeten min deren, althans met groote oplettendheid en voorzichtigheid moeten navigeeren. In ieder geval en hieruit bestaat de grootste schuld van van B. had hy moe ten zorg dragen, dat hij dat roeibootje niet uit het oog verloor en hy had op dat bree- de en diepe vaarwater zooveel en zoover moeten afhouden, dat hy dat roeibootje steeds In het gezicht bleef houden. In stede daarvan heeft van B„ zonder rekening te houden met het belang van de andere gebruikers van het vaarwater zy het dan ook dat dit, „slechts" pleziervaar- ders waren zich gedragen alsof dat vaarwater alleen voor hem was. Van B, Heeft nog verklaard, dat hy tot dusverre nog niet strafrechteiyk ter zake van dit feit vervolgd is geworden, doch de commissie hoopt, dat dit alsnog zal ge schieden. Het tragische ongeval ls voor den kape laan een verschrikkeiyke les geweest. Een aantal jongens was aan zyn hoede toe vertrouwd en de ouders of verzorgers van die jongens rekenden er op, dat zij bij hem in goede handen waren. In stede daarvan heeft hy zich met hen begeven op een voor hem vreemd element, niet beseffend hoe groot de gevaren by ieder verkeer te water zyn. Uit hetgeen is komen vast te staan maakt de commissie op, dat de kapelaan is mis leid door den koers van de „Tydstroom" bakboord uit, hy zag dit vaartuig op hem toekomen en besefte of begreep niet. dat dit schip naar bakboord zou afhouden om de bocht naar dien kant te nemen. Toen de kapelaan het motorschip op zich zag aanhouden, heeft hy getracht om vóór dit schip langs te varen en de over- zyde van het Galgewater te bereiken. Dit doende heeft hy de roeiboot juist voor den boeg van de „Tijdstroom" ge bracht. met he; bekende tragische gevolg. Maar al is het zeker, dat by een met varen bekende bemanning ln de roeiboot dit on geluk nooit op deze wyze had kunnen ge beuren, dit ontheft den schipper van de „Tydstroom" niet van de schuld, zooals die door de commissie ls aangenomen. Met de opmerking, dat hier weer geble ken is, hoe nuttig het Is, wanneer de Jeugd tydlg heeft leeren zwemmen, eindigt de commissie dit verslag met een woord van deernis voor de slachtoffers, het gezin, waartoe zü behooren, en den kapelaan, die getuige ls geweest van dit verschrikkehjk gebeuren. D. v. d. Stoep over: „Laterveer wil het rechte weten." Gisteravond sprak ln de foyer van „Den Burcht" voor den Chr. Kunstkring de heer D. v. d. Stap over zyn laatsten roman „La terveer wil het rechte weten". Omdat het moetiyk is over eigen werka te spreken I en dit bovendien voor zichzelf moet spre ken, gaf spr. ln hoofdzaak een kenschet sing van het menschentype, dat de hoofd rol ln dat boek vervult: de kleine burger man. De kleine burgerman vormt geen kaste of maatschappeiyken stand, geen volksstam, geen karaktergroep of lets van aien aard. De klein -burgeriy kheld is de levenshou ding van het zoeken naar een beschut en behaaglijk plekje op deze onbehaaglijke aarde. Er loopt nog wel een vriendeiyk slin gerpaadje door de wereld, dat Jacob deze vreemdeling op de aarde, en de Prediker, die alles ïjdelheid en kwelling des geestes noemt, niet hebben gezien. Men leest in I tijdschriften wel eens hoe men van oude rommel nog een aardig meubelstuk kan maken. Welnu, de kleine burgerman maakt met de margarine-kisten van zyn bestaan nog een aardige zitbank en hij vergeet op den duur zelfs, dat hij op margarine-kisten zit. Men moet den kleinen burgerman niet zoeken in den kruitdamp of op de gevaar- ïyke hoogten. Hy is in rijn tuintje, op de aangeharkte paadjes, tusschen de keurige perkjes. Hy koestert zich ln het heden en omringt de toekomst met allerlei zorgen. In het geestelyk leven, ln de kerk, levert de kleine burgerman een droevig schouw spel op. Daar gaat hy zich handhaven op een plaats, waar er van een mensch niets meer te handhaven valt. Daar gaat hij zich menschelyke zekerheden scheppen op een plaats, waar alleen de goddeiyke zeker heid geldt, daar gaat hy zich aardscho ta bernakelen bouwen op een plaats waar al leen het hemelsche burgerschap geldt. Ook hier heeft hy tusschen de absolute eischen en de niet minder absolute beloften een begaanbaar weggetje ontdekt, waaraan Paulus en Jacobus niet hebben gedacht. Spr. acht dit alles lntussohen ln het ge heel nog geen reden, om den kleinen bur german te bejegenen met gTamstorigheld, zooals wy vaak geneigd zyn te doen. Tegen de kleln-burgeriy kheld als zoodanig, ren taai en siymerlg gewas, dat al heel wat schade heeft aangericht in de maatschap pij en ook in de kerk, kan men frisch-op en hardhandig te keer gaan. Maar de kleine burgerman is een mensch, zooals ieder an der en hy ls evengoed en even slecht als ieder ander. Spr. illustreert dit met Later veer, toch ongetwyfeld een echte burger man, maar evengoed een levend mensch, een zondig mensch, een goed mensch Er bestaat een zeer klein burgerlijke er gernis over den kleinen burgerman, een ergernis, die geboren wordt uit een on- bewusten angst, omdat men het kleine bur germannetje in zichzelf niet de baas kan. Spr. wil met dit alles slechts beweren, dat hy Laterveer en de zynen als levende menschen heeft opgeschreven en dat de kleinburgerhjkheld als probleem weinig met het boek van doen heeft. Laterveer wilde het rechte weten HU wilde tenslotte met het menschelijk oog ook daar schouwen, waar er slechts vcor het geloofs-oog iets te zien valt. Na de pauze las de heer v. d. Stoep eenige fragmenten uit .Laterveer" voor. De vergadering stond onder leiding van dr. J. van Ham. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Ro- maansche taal- en letterkunde, me). H Vos (Lelden) en voor het doctoraal examen rechten mej. A. M. C. Gevaerts (Voorburg) en de heer J. M. van Kempen (Woerden)- 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2