De eerste zeeslag in Zuid-Amerikaansche wateren geleverd De Sovjet-Unie uit den Volkenbond geroyeerd DONDERDAG 14 DECEMBER 1939 No. 24456 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Schepen alleen nog maar beschadigd Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD Een krachtige resolutie Van het Finsche strijdtooneel verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andeTe advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein - Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden (.3.33 per week ft'.lV. .rfTV.7 (.0.11 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland 1.0.80 per 3 mndj De „Admiral Graf von Spee". De Engelschen zijn er in geslaagd een der Duitsche „vestzak-kruisers", die de Oceanen voor de Engelsche handels vloot onveilig maken, op te sporen in de Zuid Amerikaansche wateren. Aanvankelijk dacht men algemeen te doen te hebben met de „Admiraal Scheer" doch nader blijkt bet de „Ad miraal Graf Von Spee" te zijn. Van Engelsche zijde waren aanwezig de kruisers „Exeter", „Achilles" en „Ajax". De „Admiral Graf. Von Spee" is de nieuwste van de drie Duitsche vestzak slagschepen. Het schip ls ln 1936 te Wilhelmshafen in gebruik genomen. De normale bemanning telt 926 koppen. De snelheid bedraagt 26 knoopen en de waterverplaatsing bedraagt 10.000 ton. Het schip ls bewapend met zes kanonnen van elf duim (28 c.M.l, acht van 5,9 duim (15 c.M.) en veertien stukken luchtdoelgeschut. Verder heeft het twee vliegtuigen aan boord, die met behulp van een katapult kunnen opstijgen. De kanonnen van 11 duim verschieten granaten van ongeveer 300 Kg. De Diesel machines van het schip hebben goed vol daan, doch van nlet-officleele zijde wordt vernomen, dat zij niet geheel hebben vol daan aan de verwachtingen. De Britsche kruiser „Exeter" is gereed gekomen ln 1931 De waterverplaatsing van het schip ls 8390 ton, de bewapening be staat uit zes kanonnen van acht duim, vier stukken luchtdoelgeschut van 4 duim en zes torpedolanceerbuizen van 21 duim. De „Achilles" ls een kruiser van 7030 ton en bewapend met acht kanonnen van zes duim, vier van vier duim, vier drieponders on tien lichtere kanonnen, alsmede acht torpedolanceerbuizen en een vliegtuig De „Ajax" is van dezelfde klasse als de Achilles", doch van iets nieuweren datum. Alle schepen hebben een snelheid van 32 1/4 knoop. Was de bewapening dus in het voordeel der Duitsehers, in snelheid wonnen het de Engelschen. De uitslag van het gevecht is het volgende: „De Admiral Graf Von Spee" is zwaar beschadigd te Montevideo (Uruguay) aangekomen. Naar verno men wordt, zijn dertig opvarenden ge sneuveld en zestig gewond. Alleen die herstellingen mogen worden uitgevoerd, welke absoluut noodzakelijk Sin om het schip weer zeewaardig te ma ken. De strijdmiddelen van het schip mo- 8en niet aangevuld worden. De Britsche kruisers „Ajax" en „Achilles" liggen voor de haven van Montevideo te wachten. Later werd ge- meld, dat zij de buitenhaven zijn bin nengevaren. Men weet niet in hoeverre zij beschadigd zijn. De gewonden van de „Admiral Graf Von Speezijn ln het militaire hospitaal van Montevideo opgenomen. De correspondent van de „New Vork Times" te Buenos Aires schrijft aan zijn blad, dat de Britsche kruisers met de „Admiral Graf Von Spee" ln contact zijn gekomen op ongeveer tweehonderd mijl ten Oosten van Punte Deleste (de monding van de Rio de la Plata) gisterochtend om streeks 6 uur. Het vuur werd onmiddellijk geopend. De Britsche kruiser „Exeter" werd zoodanig getroffen, dat het schip nog slechts met beperkte snelheid kon va ren, zoodat het den strijd moest op geven. Terwijl de eifduims kanonnen van de „Admiral Graf Von Spee" zwaarder zijn dan de zesduims van de „Ajax" en de „Achilles" werd het Duitsche schip door de kanonnen van acht duim van de „Exeter" beschadigd, waarna het schip naar de kust voer. Te half zeven ln den avond werd het schip op 20 mijl afstand van Punte Deleste gezien, varende ln Zui delijke richting. Eenige minuten later ver schenen de beide Britsche kruisers aan den horizon, zij openden het vuur en binnen tien minuten waren twintig schoten gewis seld. Een uur later werd de strijd op 25 mijl ten Zuiden van Punte Deleste hervat en de drie schepen vuurden heftig toen zij Punte Balena passeerden. De ..Admiral Graf Von Spee" bevond zich toen minder dan negen mijl uit de kust en het mon- dlngsvuur van de kanonnen kon van de kust worden gezien. Toen te half negen de duisternis viel lag een dik rookgordijn over een lengte van verscheidene mijlen op de zee. De kleine kruiser „Uruguay" van de vloot van Uruguay ls ooggetuige geweest van den strijd. Het schip bevond zich bij Punte Deleste. toen de strijdende oorlogsbodems passeerden. De correspondent voegt hieraan toe, dat in diplomatieke kringen te Buenos Aires wordt verondersteld, dat het Duitsche schip „.Ussukuma" dat 3 December door Britsche oorlogsbodems ln het Zuiden van den At- lantlschen Oceaan werd buitgemaakt, ge bruikt werd om kleine Britsche oorlogs bodems in een gevecht met de „Admiraal Graf Von Spee" te lokken. De vraag rijst thans hoe het verder zal gaan. Zal de „Graf von Spee" weer uitvaren en den strijd met de Engelschen voortzet ten en zullen de Engelschen tijdig versterking kunnen laten aanrukken? Daar de Britsche schepen, die aanwezig zijn sneller zijn is het wellcht mogelijk in ieder geval het contact te bewaren Hoewel de zeeslag gisteren tusschen de „Admiral Graf von Spee" en de Britsche oorlogsbodems is gevoerd binnen de neutra- liteits-zone, welke op de Pan-Amerlkaan- sche conferentie is vastgesteld, wordt ln welingelichte Amerikaansche kringen niet geloofd, dat stappen zullen worden gedaan bij de betrokken regeeringen. De zone ls ingesteld om te voorkomen, dat de activiteit van de oorlogvoerenden de Amerikaansche belangen schaadt: door dezen slag zijn geen Amerikaansche belangen geschaad. Van Duitsche zijde wordt gemeld: Men had het niet mogelijk geacht, dat het een Duitschen oorlogsbodem zou gelukken, door de Engelsche blokkade heen te breken en vqor de monding van de la Plata te ver schijnen. Een nauwkeurig beeld van het verloop van het gevecht is op het oogenblik nog niet te geven, daar voorloopig bijna uit sluitend Engelsche berichten beschikbaar zijn. Niettemin blijkt ook hieruit, dat de Duitsche oorlogsbodem den Engelschen kruisers, welker aantal minstens drie be draagt, zware verliezen en beschadigingen heeft toegebracht en een deel der Engelsche zeestrijdkrachten gedwongen heeft het ge vecht af te breken en veiligheid te zoeken in de neutrale haven van Montevideo. Deze Duitsche overwinning ter zee wordt hier des te belangrijker geacht, omdat •zij aantoont, dat de Duitsche oorlogsmarine ln staat ls ook in de meest verwijderde zones en ook zelfs tegen een numeriek sterkeren tegen stander zich te handhaven Volgens hier ln omloop zijnde berichten zouden de Engelschen ln het gevecht met de Duitsche oorlogsschip mosterdgasgranaten gebruikt hebben, waardoor een deel der levensmiddelen op het Duitsche schip be dorven geraakte, hetgeen aanleiding was voor dit vaartuig om na het gevecht even eens ln Montevideo voor anker te gaan. Men ziet, hoe propagandistisch het hier wordt voorgesteld Te Londen bestaat nog steeds twijfel over de identiteit van het Duitsche vestzakslag schip dat een toevlucht heeft gezocht in de haven van Montevideo. Men veronderstelt, dat het schip zijn naam heeft gewijzigd bij het verlaten van de Duitsche wateren en dat het nu eens den naam „Admiral Scheer" en dan weer dien vaq „Admiral Graf von Spee" voerde. De drie vestzakslagschepen zijn ln uiterlijk zoo gelijk, dat het op eenigen afstand niet mogelijk is verschillen te zien. Evenwel heb ben de Duitsche gezant te Uruguay en de secretaris van den president van Uruguay bevestigd, dat het de „Admiral Graf von Spee" is, welke in de haven van Montevideo ligt. Volgens de Internationale wet kan het schip hier blijven tot het in zooverre ls her steld. dat het weer zee kan kiezen. Dan moet het binnen 24 uur de haven verlaten. De Britsche vloot mag bulten de territoriale wateren patrouilleeren tot het vijandelijke schip de haven verlaat. Het vijandelijke schip ligt dus ln de val. Uit Montevideo wordt gemeld, dat de kruiser „Exeter" welke den strijd moest opgeven, slagzi) maakt. De correspondent van de „New York Times" te Buenos Aires bericht, dat de Duitsche gezant te Montevideo, Otto Lang- mann, te middernacht naar het bureau van den havenmeester is gekomen om het aan land brengen van de dooden en gewon den van het Duitsche oorlogsschip te regelen. Te Buenos Aires wordt verder vernomen dat de strijd begon met een aanval van het Duitsche schip op dgn Britschen kruiser „Ajax" welke het 9975 ton metende Fransche mailschip „Formose" rond Punte Deleste naar de monding van de Plata-rivier con vooieerde. Een andere kruiser vermoedelijk de Achilles" kwam de „Ajax" te hulp en een twaalftal salvo's werd gewisseld. De ,_Ajax" legde toen een rookgordijn waar achter het Duitsche schip verdween. In scheepvaartkringen te Montevideo looft men zeer de taktiek van de Britsche oorlogs bodems in den zeeslag. Uit medeelingen van ooggetuigen blijkt, dat de Britsche schepen het slagschip naar de kust drongen, zoodat het snelheid moest minderen. Hierdoor was het blootgesteld aan de volle uitwerking van het vuur van de Britsche kanonnen. Men weet te Montevideo nog niet of de „Exeter" de haven zal binnenloopen voor herstel van de opgeloopen schade De speciale commissie, die door de Vol kenbondsvergadering is benoemd ter be studeering van het beroep van de Finsche regeering, heeft een ontwerp van resolutie uitgewerkt, dat heden zal worden voorge legd aan de definitieve goedkeuring van de vergadering. Het ontwerp luidt als volgt: 1. De Volkenbondsvergadering, consta- teerende, dat door de agressie, die zij je gens Finland heeft gepleegd, de U.R.S.S. ln gebreke is gebleven, zooftel ten opzichte van zijn eigen politieke overeenkomst met Finland als ten aanzien van het pact van Parijs en artikel 12 van het Volkenbonds handvest, en dat zij op den- vooravond der agressie, zonder rechtsgronden, het door haar in 1932 met Finland gesloten niet- aanvalspact opzegde, dat tot eind 1945 van kracht zou blijven, veroordeelt plechtig het optreden der U.R.S.S. tegen den Flnschen staat, doet een dringend beroep op ieder lid van den Volkenbond om Finland den materieelen en humanitairen steun te ver- leenen, waartoe het in staat ls, en zich te onthouden van ieder optreden, dat het weerstandsvermogen van Finland zou kunnen verzwakken, machtigt den secre taris-generaal de medewerking te verlee- nen van zijn technische diensten voor de organisatie van den bijstand aan Finland, die hierboven genoemd is en machtigt eveneens den secretaris-generaal krach tens de resolutie van de Volkenbondsverga dering van 4 October 1937 om staten, die geen lid van den Volkenbond zijn, te raad plegen over eventueele samenwerking. 2. Overwegende, dat Rusland ondanks de tot dit land gerichte uitnoodiglng gewei gerd heeft ln den raad en de assemblee te verschijnen bij de bestudeering van zijn geschil met Finland, dat het daardoor ln gebreke ls gebleven ten opzichte van een der meest essentieele verplichtingen van den Volkenbond voor de waarborging van den vrede en veiligheid der naties en op treedt alsof de Volkenbondsraad en -ver gadering, met de missie, die hun door ar tikel 15 van het handvest wordt opgedra gen, niet bestonden, dat het tevergeefs ge tracht heeft zijn weigering te rechtvaardi gen door de betrekkingen aan te voeren, die het aangeknoopt heeft met de z.g. door de Finsche bevolking volgens het vrije spel van haar instellingen erkende regeering, dat Rusland zich niet alleen schuldig heeft gemaakt aan schending van een van zijn verplichtingen, voortvloeiende uit het handvest, maar zich door eigen schuld hui ten het handvest heeft geplaatst, c^at de raad bevoegd is volgens de bepalingen van artikel 16 om de consequenties te trekken, die deze toestand met zich mede brengt, beveelt den raad aan zich over de kwestie uit te spreken. Alleen de gedelegeerden van Zweden en Noorwegen verklaarden met het ontwerp accoord te gaan op voorbehoud van goed keuring hunner regeeringen. Vanochtend half elf is de Volkenbonds vergadering onder voorzitterschap van Hambro (Noorwegen) bijeengekomen. Na dat de vergadering zonder debat de be grooting voor 1940 had goedgekeurd, ging zij over tot het behandelen van het be roep van Finland. Uit naam van zijn land verklaarde de Portugeesche afgevaardigde de Matta zich aan te sluiten bij het voorstel van Argen tinië, waarbij hij er op wees, dat in 1934 Portugal te zamen met Nederland en Zwit serland heeft gestemd tegen het toelaten van de sovjet-unie. De vergadering van den Volkenbond heeft daarop het rapport en de resolu tie inzake de Finsche kwestie aange nomen. De sovjet-unie is dus ge royeerd'. Veertig leden stemden vóór, negen ter zitting aanwezige leden verklaar den zich van stemming te onthouden. Het Finsche legerbericht zegt: Eenige vijandelijke aanvallen hebben zich voorgedaan in de streek van Tolva- jaervi, waar de strijd met uiterste ver woedheid wordt voortgezet. De Finnen hebben vijf middelgroote tanks, vier stukken veldgeschut en een groot aantal automatische wapens Duit gemaakt. Tijdens de aanvallen leden de Russen zeer zware verliezen. Het communiqué maakt verder melding van optreden - an patrouilles aan alle fronten en van de vernieling van verschei dene vijandelijke tanks. Het voegt hieraan toe, dat op het Oos telijke front de meest vijandelijke aanval len zijn afgeslagen. Ten aanzien van den strijd in de lucht deelt het communiqué mede, dat de Rus sische luchtstrijdkrachten de districten bij Hangoe gebombardeerd hebben, evenals verschillende eilanden ln de Finsche Golf De Finsche luchtstrijdkrachten hebben de Russische militaire bases gebombardeerd en machinegeweervuur gericht op Russi sche troepen. BINNENLAND. Knoeierijen bij den aanleg van verdedi gingswerken (3e Blad). Ons parlementair overzicht (3e Blad). Kerstgave aan werkloozen (Binnenland, 3e Blad). Debat over de provinciale begrooting (3e Blad). Stoommenbelfabriek te Waddinxveen uit gebrand: groote schade (4e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme handel Vaste markt Alge- meene koersverbetering Amerikanen hooger Beleggingen weifelend. BUITENLAND. Zeegevecht in de Znid-Amerikaansche wa teren (le Blad). De sovjet-unie uit den Volkenbond ge royeerd (le Blad). De strijd in Finland woedt hardnekkig ver der (1" Blad), Debat over vrede in het Engelsche Hooger- huis (3e Blad). Verklaring der nieuwe Zweedsche regeering (4e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Meest zwakke veranderlijke wind, aanvankelijk uit Oostelijke rich tingen. Betrokken tot zwaar of half bewolkt. later wellicht op klarend. Weinig of geen neerslag. Temperatuur om het vriespunt, later waarschijnlijk iets zachter. Het hoofdkwartier van het militaire dis trict Leningrad deelt mede. dat de Sovjet troepen op 13 December in het district Ukhta 105 K.M. van de staatsgrens zijn gevorderd. In het district Petrozavodsk hebben zij de stad Kitela en het station Kitela aan de spoorlijn van Plkaranta naar Serdobol bezet. Met het oog op het ongunstige weer was er geen activiteit van de luchtmacht. Van Finsche zijde wordt nog gemeld: Een nog met bevestigd berient vertdaart. dai de tinnen Salla. een sleutelpositie ,n het Noordelijk front, heroverd hebben De Russen trachtten hier naar de zee door te breken. Wanneer dit bericht juist is, beteekent dat een groot succes voor het Finsche tegenoffensief, dat den geheelen dag ln dezen sector gewoed heeft aangezien de Russen het voornemen hadden van Salla de basis van hun hoofdkwartier te maken. Toen dé Finnen er uit wegtrokken, was er van de plaats niets anders dan rookende puinhoopen over. Toen het gros der Fin sche troepen gedwongen was. zich uit Salla terug te trekken, bleven mobiele patrouilles op ski's achter om de achterhoede-gevech ten te voeren. Vele van deze manschappen zijn nooit uit de nabijheid van Salla ver trokken. „ij verborgen zich en. gecamou fleerd in hun witte jassen berokkenden zij de Russen veel verliezen. Het onmiddellijke doel van de Russen ls het spoorweghoofd van Kemijaervi. waar het Finsche Noorde lijke hoofdkwartier, halverwege de zee. ge vestigd is. De Russen aarzelen niet. aldus meldt het Fransche Havas-Bureau u't Helsinki, een groot aantal manschappen en vee) munitie op ie offeren bij de op ds Finsche stellin gen gerichte aanvallen Over het algemeen wordt eerst een stoottroep naar voren ge worpen, die bijna steeds gedecimeerd wordt

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1