BINNENLAND DE ONGELUKSVOGEL LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 14 December 1939 va. ZARAH LEANDER Dagbladreclame Kerstgaven aan werkloozen Werkloosheid iets toegenomen De Middenstandsraad jubileert De militairen en de distributie Algemeene Nederlandsche Politiebond Uit Ned. Oost-Indië LUCHTVAART is niet te vervangen 25 PCT. VAN DE UITKEERING IN DE WEEK VAN 10—16 DECEMBER. De minister van sociale zaken heeft den gemeentebesturen medegedeeld, dat hij heeft besloten, goed te keuren dat ook dit jaar aan ondersteunde werkloozen boven hun gewone steun- uitkeering een Kerstgave wordt toege kend. Deze Kerstgave mag wederom bedragen 25 van het bedrag, hetwelk de betrokkenen over de week van 10 tot en met 16 December a.s. aan uit- keering ontvangen. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt de volgende resultaten mede van de verzameling door het cen traal bureau voor de statistiek van de voorloopige gegevens over de week van 20 tot en met 26 November. Op 25 November waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling Inge schreven 274.527 werkzoekenden (257.546 mannen en 16.981 vrouwen Hiervan waren 203.765 192.274 mannen en 11.491 vrouwen t werkloos en waren 53.980 personen door overheidshulp te werkgesteld bij cultuurtechnische en ad ministratief daarmede gelijkgestelde wer ken. Blijkbaar waren er dus 16.782 perso nen als werkzoekende ingeschreven, die in het vrije bedrijf werkten, doch ander werk Niet mag worden toegekend 25 van het zochten, theoretische steunbedrag, berekend volgens In de week van 20 t/m. 25 November artikel 6 of 18 der steunregeling, doch 25", waren bij gesubsidieerde vereenlgingen van de werkelijke uitkeenng iwaarin be- mot werkloozenkas aangesloten 590.096 grepen eventueele brandstoffenbijslag), die personen, waaronder 75.200 landarbeiders, de ondersteunden over vorengenoemde! Van de 514.896 verzekerden buiten de week ontvangen. Deze Kerstgave van 25% kan eveneens worden toegekend over den extra-bijslag, die aan inwonende kinderen wordt uitge keerd. Aan de werkloozen, die In de betreffende week bij de werkverschaffing zijn geplaatst, kan over die week geen Kerstgave worden toegekend. Ten aanzien van deze personen zal de minister den gemeentebesturen nog nader doen berichten. Aan degenen, die uitkeering uit hun werkloozenkas genieten kan de Kerstgave worden uitgekeerd, indien en voor zooverre zij aan kasuitkeering plus eventueelen kas- bijslag minder ontvangen dan aan steun plus Kerstgave zou worden toegekend, in- die zij geen kasuitkeering ontvingen. Met het volgende voorbeeld verduidelijkt de minster de wijze, waarop deze bijslag voor laatstbedoelde personen over de onderha vige week moet worden berekend. I. Steunbedrag volgens de steunregeling f. 12.kerstgave 25% f. 3.totaal f. 15. uitkeering uit de werkloozenkas f. 11.—, bijslag op de kasuitkeering (met inbegrip van kerstgavel f. 4. II. Steunbedrag volgens de steunregeling f. 10.kerstgave 25% f. 2.50, totaal f. 12.50, uitkeering uit de werkloozenkas f. 11.kerstgave f. 1,50. In de kosten der verstrekking van de Kerstgave aan werkloozen, die in de steun regeling zijn opgenomen, zal uit het werkloosheidssubsidiefonds dezelfde bij drage worden toegekend als in de overige kosten van werkloozenzorg. landarbeiders was het werkloosheidsper centage 18.3 (in de vorige verslagweek van 6 t/m. 11 November 1939 was dit percen tage 17.9). In de overeenkomstige verslagweek van November was het werkloosheidspercenta ge in de laatste jaren als volgt (in het tijdvak van Mei tot en met November worden bij de byekening van de percen tages de landarbeiders buiten beschou wing gelaten): 1932 29,1; 1933 26,2; 1934 28.9; 1935 32.6: 1936 30,8; 1937 26,5; 1938 23.9 en 1939 18,3. Herdenkingsplechtigheid in Den Haag. Het is gebleken, dat nog niet algemeen bekend is, op welke wijze in distributie ge brachte goederen (voorloopig suiker en erwten) kunnen worden verkregen ten be hoeve van militairen, die in eigen voeding voorzien en militairen, die met voeding zijn ingekwartierd. Militairen, die in eigen voeding voorzien, kunnen gebruik maken van de rijksdistri butiekaart en distributiestamkaart, aange zien zij deze kaarten niet bij den comman dant van hun legeronderdeel behoeven in te leveren. Militairen, die niet in eigen voeding voor zien, behooren evenwel bovengenoemde distributiebescheiden lri te leveren bij den commandant van hun legeronderdeel. In dien deze militairen zijn ingekwartierd, ver strekken de distributiekantoren aan de kwartiergevers op vertoon van het inkwar- tieringsbewijs losse bons, waarop de ln distributie gebrachte goederen kunnen wor den verkregen. Degenen, die maaltijden verstrekken aan militairen, zonder daarbij tevens huisvesting te verleenen kunnen voor de verkrijging van in distributie gebrachte goederen een door den betrokken commandant geteekend vor- derlngsbewijs overleggen, waarop de distri butiekantoren bovengenoemde losse bons verstrekken. Voorts wordt gewezen op de navolgende regeling ten aanzien van militairen, die in eigen voeding zijn gaan voorzien, nadat zij hun rijksdistributiekaart en distributie- stamkaart reeds bij den commandant van hun legeronderdeel hebben ingeleverd Aan deze militairen worden genoemde kaarten wederom verstrekt door het distributiekan toor van de gemeente, waar zij in het be volkingsregister zijn ingeschreven Hierbij behoort te worden overgelegd een door den bedoelden commandant onderteekende ver klaring, waaruit blijkt, dat de betrokken militair inderdaad in eigen voeding ls gaan voorzien, nadat hij de kaarten had inge leverd. DE WEG YPENBt'RG—BURGERVEEN. Op 28 December, schrijft de K.N.A.C.. wordt aanbesteed het maken van de aarde- baan en enkele kunstwerken van het zuide lijkste gedeelte van den Rijksweg 4a. van Ypenburg naar de kruising met den weg en spoorlijn 's Gravenhage—Utrecht. Van dit laatste kruispunt wordt de weg ln vrijwel rechte lijn doorgetrokken naar het Noorden tot Burgerveen. waar aansluiting wordt ge vonden op den bestaanden autosnelweg 's GravenhageAmsterdam In het bijna 3 KM. lange wegvak tus- schen Ypenburg en den autosnelweg 's Gra venhage—Utrecht. dat met gescheiden ba nen zal worden uitgevoerd, komen aan kunstwerken: een duiker, drie veetunnels, een viaduct en twee kleinere vaste brugies Omstreeks November volgend jaar moet een gedeelte van 800 M van den weg zoover gereed zijn. dat met den aanleg van de verharding kan worden begonnen. Het ge- heele werk moet uiterlijk omstreeks Mei 1941 voltooid zijn Evenals bi) den aanlee van het verkeers plein hii Yoenbnrg heeft men in het bestek dP 7»er nuttige bepaling ooernomen. dat de bii de uitvoering van het werk gebruikte vrachtauto's den Rükswee 's Gravenhage Delf» niet mogen kruisen noch links op- of afrijden Voor iedere overtreding var. dit verbod, wordt f. 10 van de aannemingssom afgetrokken. REDE VAN MINISTER STEENBERGHE. In een buitengewone vergadering is he den in Den Haag herdacht net 20-jarlg be staan van den Middenstandsraad, alsmede het 20-jarig presidium van zijn voorzitter, mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen. De herdenkingsrede werd uitgesproken door den minister van economische zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, aan welke rede het volgende is ontleend: Dat de middenstandsraad. opgebloeid uit de natuurlijke vormen van het organisatie leven, zijn bestaansrecht heeft bewezen, stemt tot groote voldoening. Hetgeen mi nister van IJsselsteijn in 1919 in overleg met de standorganisaties tot stand heeft gebracht, is werk, dat de vuurproef heeft doorstaan. De heer van Wijnbergen heeft de moei Ujke taak van voorzitter met goed gevolg volbracht, en mijn gelukwenschen op dezen dag gaan dan ook in de eerste plaats naar U, als president van den Middenstands raad. uit. Ook de nauwgezetheid, waarmede de secretaris zich van zijn taak heeft gekwe ten, is deze huldiging ten volle waard. Tot slot sprak de minister den wensch uit, dat de Middenstandsraad, ondanks de vele moeilijkheden van dezen tijd, zijn werk als tot dusverre zal blijven verrichten. Na de rede van den minister sprak de voorzitter van den Hoogen Raad van den middenstand in Belgie, de heer van den Ackere uit Gent. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer W. G. Scheeres, voorzitter van den Christelijken middenstandsbond, na mens de drie Nederlandsche midden standsbonden en de leden van den mid denstandsraad. Met tal van voorbeelden schetste deze spreker breedvoerig het werk en de betee- kenis van den raad. Spreker bood, als blijk van waardeering van de middenstands organisaties den voorzitter een gouden ge denkpenning aan. Hierna sprak de voorzitter van den jubi leerenden raad, mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen. Spreker bracht den minister dank voor zijn aanwezigheid, en niet min der voor de waardeerende woorden, door hem den jubileerenden raad toegesproken. Namens den raad aanvaardt spreker gaar ne deze woorden, die de verplichting op leggen te zorgen, dat het in de toekomst minstens zoo blijve. Spreker achtte het overbodig, de lange reeks van werkzaamheden van den raad op te sommen. Hij memoreerde, dat steeds in den raad een sfeer van vriendschap en op rechtheid had geheerscht. Met den wensch, dat deze toestand nog lang mocht blijven bestaan, besloot spreker zijn rede. Namens de stichting „Economisch Insti tuut voor den Middenstand" sprak ten slotte dr. W. L. Groeneveld Meyer. CONGRES TE HILVERSUM. In de congresvergadering te Hilversum van den Alg. Ned. Politiebond zijn, aldus de N.R.Crt.. de rekening en verantwoording goedgekeurd. Voor 1940'41 f. 43.425 ge raamd. Uit de vergadering kwamen grie ven t.a.v. het bondsorgaan naar voren, waaromtrent de penningmeester opmerkte dat de kosten stijgen met het aantal leden dat thans bijna 3000 bedraagt. Utrecht wenschte een bekwamen redacteur te zien aangesteld opdat het orgaan er beter zal gaan uitzien. Alkmaar bepleitte afschaf fing van de advertenties, ook gezien de manier, waarop die dikwijls worden ge worven. Nadat de begrooting was goedgekeurd, heeft de oud-bondsvoorzitter een persoon lijk afscheidswoord gesproken. Als lid van de commissie voor het poli- tie-vakonderwijs is herkozen de heer M. A. Baseller. commissaris van politie te Roosendaal. Tot leden van de commissie van beheer der stichting zijn benoemd: in de vacature J. F. de Buck de aftre dende; ln de vacature wijlen M. van Hulst de heer A. F. Schreuder, Inspecteur van politie te Soest; in de vacature A. J. J. van 't Hof bedankt i de heer Joh. Borrie, agent van politie te Soest. Als lid van de commissie voor het nazien der rekening enz. is aangewezen de heer A. Boer. com mies bij de politie-administratie te Utrecht Mr. W. A. J. Visser is herbenoemd als president. Als leden van het H.B. zijn her kozen de heeren H. Breedveld, inspecteur van politie te Meppel; Joh Borrie, agent van politie te Goes en J. H. de Groot, in specteur van politie te Breda. Aan de orde kwam een voorstel van het hoofdbestuur om de contributie voor ge- pensionneerde politie-ambtenaren, zijnde buitengewone leden van den bond. te ver lagen van ten minste f. 3.tot ten minste f. 1.5 per drie maanden. Leeuwarden was tegen dit voorstel; wie niet de volle con tributie betaalt, moet geen bestuursfunctie kunnen vervullen. Amsterdam daarentegen was er vóór, omdat het pensioen belangrijk lager is dan het eerder genoten salaris De verlaging gaat de afdeeling zelfs niet ver genoeg. Voorts is zij voor progressie bij de contributieheffing; dit zou. de leden werving bevorderen. Van de laagst gesala- rieerden worde de minimum-contributie geheven. Door dezen maatregel, welke een stijging van het ledental zou bevorderen, zal de invloed van den bond in het geor ganiseerd overleg toenemen. Noord-Hol- kan i.e. met het H.B. medegaan. De voorzitter wees er op dat dit een zui ver geldelijke zaak is. Leeuwarden is bul ten de orde gegaan. Overigens bedenke men dat gepensionneerden minder rechten te verdedigen hebben dan politiemannen in actieven dienst. Het H.B. ziet het voor stel niet als een afwijking van het een maal ingenomen standpunt; ook kan het niet toegeven, dat de contributie van den bond te hoog of zelfs maar hoog zou zijn. Tenslotte gelooft" öpr. niet dat verlaging de ledenwerving zou bevorderen, althans niet zoo, dat de vermindering der inkom sten daardoor zou worden gedekt. Na re- en dupliek Is een tegenvoorstel met 57795 stemmen verworpen, waarna het bovenvermelde voorstel van het H.B. zonder hoofdelijke stemming is aangeno men. Amsterdam verklaarde zich tegen. Verder was er een voorstel van de pro vinciale afd. Zuid-Holland, om het huis houdelijk reglement als volgt aan te vul len: Wanneer aan het einde van het loo- pende vereenigingsjaar, nadat de secreta ris van de betrokken afdeeling of kring hiertoe tenminste twee maal schriftelijk is aangemaand, geen opgave is gezonden aan den secretaris der provinciale afdeeling, betrekking hebbende op het aantal en de namen der bij die afdeeling of kring aan gesloten leden, kan het recht op uitkee ring, overeenkomstig het derde lid, door het provinciale bestuur vervallen worden verklaard. Het H.B. had geadviseerd de aanvulling dusdanig te doen luiden dat in gevallen als bovengenoemd het recht op uitkeering door het provinciale bestuur vervallen wordt verklaard. De vergadering heeft al dus z. h. st. besloten. STRAFBARE UITLATINGEN VAN N.S.B.-ZIJDE? Een onderzoek wordt ingesteld. Op vragen -van den heer Van der Goes van Naters In verband met uitlatingen op de „werkbijeenkomst der nationaal-socla- listisohe beweging" op 10 November te 's-Gravenhage gehouden, heeft de minister van Justitie geantwoord, dat in bedoelde bijeenkomst Inderdaad uitlatingen zijn ge daan. welke over het algemeen geacht kun nen worden overeen te komen met het In de vraag gestelde. Het onderzoek naar de vraag, of eenlge uitlating tot een straf rechtelijk optreden kan lelden, ls nog niet beëindigd. Na afloop van dit onderzoek zal de mi nister overwegen, of er voor nadere maat regelen zijnerzijds aanleiding bestaat. BELGISCHE KONING HULDIGT EEN DAPPERE. De dienstplichtige B. van Dijk te Soest, die onlangs met levensgevaar de hollende paarden voor een brandenden munitiewagen tot stilstand wist te brengen en voor die daad o.m, bevorderd werd van korporaal tot wachtmeester, heeft thans een nieuwe on derscheiding ontvangen. Z.M. de Koning der Belgen heeft hem n.l. wegens betoonde moed en dapperheid begif tigd met de gouden medaille van verdienste. Van alle zijden ontvangt wachtmeester Van Dijk nog steeds bewijzen van waardeering voor zijn daad. Het aantal sigaren, siga retten. boeken, enz., dat hij ontvangt, ls groot Zelfs werd hij verrast met een kost baar fotografietoestel. Hbld. DE WERKING VAN DE MERAPI. Aneta meldt uit Djokjakarta: De Merapl ls, na de uitbarsting van gis termiddag, weer rustig. De gloedwolken namen een Noordoostelijke richting, langs de ravijnen van de kali Senowo en de kali Trislng. Bij de vorige uitbarsting, op Kerstmis 1930. was de richting meer Oostelijk, door de vallei Blongkeng. waarbij de gloedwol ken afdaalden tot voorbij den waarne mingspost Babadan en bereikten de lager gelegen post Krlndjlng. De resident van Kedoe, de regent, de patih en andere ambtenaren van het bin- nenlandsch bestuur kwamen gisteren te Moentilan aan en gingen verder naar de hoogstgelegen dessa Doekoen. Hier was de bevolking veiligheidshalve op den passar verzameld, voor eventueele evacuatie. De resident keerde terug, terwijl de re gent en de patih te Moentilan bleven. Waarschuwingen aan de bevolking zijn uit gegeven. De bewakingsdiensten werken op volle kracht. De weg van Djokjakarta naar Magelang lag gisteren onder een dikke laag asch van geheel witte kleur, als sneeuw. In Djokja karta zelf is geen aschrègen waargenomen. In het bergdorp Kalloerang viel gister avond een zware aschregen, gevolgd door een regen van kleine steentjes. Vele vacan- tiegangers, die daar in de koelte vertoef den, zijn haastig teruggekeerd De post Babadan rapporteert, dat gedu rende den nacht geen verdere werking of aschregen is waargenomen. Ook de seis mograaf is rustig. x\!Altijd zout uit eigen bodem Er is trouwens geen ander zout, dat beter isBoekelo's Tafelzout (15 ct. per bus van 340 gr.) is steeds goed vloeiend. En NEZO keukenzout... wel: dat is ideaal en voordeelig in 't gebruik (13 ct per pak van 2 pond). de gevierde Zangeres - Filmster leveren wij onderstaande platen uit voorraad. Tiltel Nb. Getoundene Karnde, Einc Frau von heuf Film „Axel an der Himmelstür" 4744 Merci, mon Ami, Ioh foafo' vteHeldht noch nie gediebt, Film .Première" 4746 Yes, Sir - Tiefe Sehnsucht, Film ,Zu neuen Ufem" 4755 Kinostar - Ich siteh' lm Regen, Fi'lm „Axel an der Himmelstür" 4766 Der Wind hat mlr edn Lied erzahlt, Du kanmst nicht wissen, Film „Habanera" 4764 Drel Sterne salt idh scheinen ESne Frau wird eret schön duroh die Lletoe - Film „Heimat" 4782 Ich binn eine Stimme, Du Wst genau wie die andem 4794 Sag' mir nicht adieu, Chéri, du bist heut so anders 4783 Von der Puseta will ich traumen, Kann derm Lletoe Sünde sein 4612 Lang ist's her, Ein kleiner Akkord1 auf meinem Klavier 4616 Nur nicht aus Liebe weinen, Schlafe mein Gdiebter - Film „Es war eine rauschende Ballnacht" 4624 Faitme enzahl' mdr eln Marchen, Sagt dir eine schone Frau „VleUeidht" 4625 Heute Abend lad' ich mlr LAebe eln, Ein paar Tranen werd' ich weinen 4626 H. G. VAN LUYKEN BREESTRAAT no. 39 - TELEFOON 20035 4386 Clnsez. MM.) DUITSCHER VERDACHT VAN SPIONNAGE, Een op zichzelf staand geval. 4 Aneta meldt uit Batavia: De justitie arresteerde, op aanwijzingen van den inlichtingendienst, een ln Neder-, landsch-Indië woonachtigen Duitscher, zoomede diens hulshoudster, onder ver denking dat zij zich aan spionnage ben schuldig gemaakt, waarbij de huls houdster eventueele hulp verleende. De arrestatie geschiedde reeds enkeli dagen terug. Het onderzoek ls nog niel pfgeloopen. zoodat geen verdere Inllch lingen zijn te verkrijgen. Slechts si vast dat dit een op zichzelf staand ge»: is en dat het in Nederlandsch-Indlë geei vertakkingen heeft. De gearresteerde ls geen op den voor grond tredend lid der Indische si ving. VERSPREIDE BERICHTEN. De audiëntie van den minister van waterstaat zal Vrijdag 22 dezer plaats heb ben ln plaats van morgen. ROTTERDAMSCHE JEUGDLUCHTVAART- CLUB ONTVANGT DEN KOOLHOVEN- BEKER. In een gisteravond gehouden buitengew ledenvergadering van de Rotterdamsche Jeugd» luclitvaartciub ls de Koolhoven-beker, die be< schikbaar was gesteld voor den kampioen van Nederland in de klasse model-motorvllegtr' gen" uitgereikt. Aangezien de Rotterdam.' Jeugdluchtvaartclub dezen beker thans voor d# tweede maal heeft gewonnen is zij definitief'"^ haar bezit gekomen. De uitreiking geschlr" door den secretaris der Centrale Jeugdcomj sie van de Koninklijke Nederlandsche Vereenij ging voor Luchtvaart, den heer H. J. Hegeleit die de club feliciteerde met het behaald^ succes en den wensch uitsprak, dat de mooi prestatie een aansporing voor de toekor* mocht zijn. 4296 (Inges. Med.) DE RAMP VAN DE SIMON BOLIVAR. Een verweesd kind geadopteerd. De baby Simon, het jongetje wiens moeder bij het vergaan van de Simon Kollvar om het leven is gekomen, ls door een Rotter damsche familie geadopteerd. C. SCHREUDER t Te Amsterdam is op 78-jarigen leeftijd overleden de heer C. Schreuder, oud-dlrec- teur van het Postkantoor aldaar Na diverse rangen bij de Posterijen te hebben door- loopen. werd de heer Schreuder bij de mobi lisatie in 1914 belast met de organisatie en de leiding van de Veldpost, welken dienst hij ondanks ln den aanvang schier onover komelijke moeilHkheden met groote voort varendheid heeft geleid. In 1917 volgde zijn benoeming tot directeur. Vad. TE WEINIG VROUWEN IN ZAANDAM. Volgens de „Tel." zijn er in Zaandam te weinig vrouwen, ondanks het feit dat er ln ons geheele land een vrouwenoverschot is van ongeveer 200 000. Een belangrijk kwantum huwbare man nen zoekt ln deze gemeente vergeefs naar de vrouw hunner keuze.... Aangezien de heer Dinges toch moest wachten opende hij den brief. Onder het lezen werden z\jn oogen hoe langer hoe grooter. Hij stamelde opgewonden enkele woorden, gebaarde druk met één hand. „Hoe heb ik zoo iets nu kunnen ver geten?" kwam er eindelijk over zijn lippen Nu moest hU het nog aan zijn vrouw ver tellen. Wacht, eerst den vreemden post zegel van de enveloppe afknippen. Mot zijn zakschaartje ging hij aan 't werk. Mevrouw Dinges vroeg zich af. waarmede haar man toch wei zoo druk bezig was. En met groote oogen bleef zij naar haar echtgenoot kijken. Ineens ging haar een licht op. •»^an,ne3 je een brief uit Londen van onzen gekregen?" vroeg ze. want zt) vervva^nll«j bezoek van haar neef. „Lees eens T voor wat hjj schrijft," zei mevrouw j ges, die zelf geen Engelscb verston »j Het was de neef, die dit relletje haAv,eIJ oorzaakt. Veel lawaai dus om

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10