BINNENLAND UYLENSPIEGHEL J LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 12 December 1939 Derde Blad No. 24454 VOORSTELLEN AAN DEN LEIDSCHEN RAAD 80ste Jaargang De drinkwatervoorziening in Zuid-Holland Verhooging crediet voor werkverruiming Belangen van werknemers bepleit In den een belangrijk vraagstuk ook voor leiden. Men schrijft aan de N.R.Crt.: Het lastige en Ingewikkelde, om niet te zeggen zorgwekkend, probleem van de drinkwater-voorziening in de provincie Zuid-Holland, roept, naar algemeen erkend wordt, om nadere regeling. Het is echter gebleken, dat deze een stemmigheid gemakkelijk voor ernstig meeningsverschil plaats maakt, zoodra voorstellen aanhangig worden gemaakt tot die verelschte nadere regeling. Sinds 1924 reeds werkt een verordening betreffende de winning en de levering van drinkwater ln de provincie Zuid-Holland, kortweg aangeduid als Drinkwaterleiding- verordening Zuid-Holland, volgens welke waterleiding-bedrijven vergunningsplichtlg zijn. Toetssteen voor den vergunningsplicht ls: het belang eener doelmatige drink watervoorziening der provincie, zoowel voor weigering van een vergunning, als voor de aan een verleende vergunning te verbinden voorwaarden. In het voorjaar van 1939 waren Gedepu teerde Staten tot de conclusie gekomen, dat het noodzakelijk was op dit gebied eenlge stappen verder te gaan. Vooral het vraagstuk der water winning is in hooge mate précair. De gemeente Den Haag heeft groote en kostbare plannen aanhangig met betrek king tot waterwinning uit de rivier de Lek bij Bergambacht, met daaraan verbonden transportwerken om het water naar Den Haag te brengen. Het ls duidelijk, dat zulk een onderneming ver uitgaat boven alleen het Haagsche belang. Gedeputeerde Staten achtten nu het oogenblik daar om hun Drinkwaterleiding verordening zoodanig te wijzigen, dat in den vervolge voor elke eenigszins belang rijke wijziging of uitbreiding op waterlei dinggebied ln het belang der algemeene watervoorziening, een vergunning van hun college vereischt zou zijn, waaraan de ter behartiging van dat belang noodzakelijke voorwaarden konden worden verbonden. Zij stelden te dien einde een nieuw ar tikel 14 voor, dat den bestaanden toestand voor elk waterleidingbedrijf ongewijzigd handhaafde, evenwel totdat een vergunning noodlg werd voor nieuwe werken of voor wijziging van het verzorgingsgebied, waar na het bedrijf ln zijn gheel vergun ningsplichtlg zou worden, tenzij Gedepu teerde Staten anders zouden beslissen. Tegen dit voornemen nu stak een storm van verzet op. De gemeentebesturen van Den Haag, Rotterdam en Lelden wedijveren met el kaar ln het breed uitmeten van de drei gende en lang niet denkbeeldige bezwaren voor hun belangrijke en deskundig ge- exploiteerde waterleidingbedrijven. Hun aan de Prov. Staten gezonden adressen bleken daar wel indruk te hebben gemaakt; het verslag der commissie uit de Staten, in wier handen zoowel het voorstel van Ge deputeerde Staten als bedoelde adressen waren gesteld, opperde tal van bezwaren. Dit verzet bracht Gedeputeerde Staten in hun memorie van antwoord nog tot in- lasschlng van een bepaling van den vol genden inhoud; IVoor zoover in een vergunning, te ver- leenen voor een gemeentelijk of een daar mee gelijk te stellen bedrijf bepalingen worden gesteld betreffende voorwaarden van en verplichting tot aansluiting en waterlevering, mogen deze uitsluitend de levering van water ten verbruike buiten het gebied der leverende gemeente(n) be treffen". Hierdoor werd, naar zij meenden, boven allen twijfel gesteld, dat de verorde ning slechts beoogde het provinciale be stuur zeggenschap te geven in aangelegen heden. welke verband houden met de al gemeene drinkwatervoorziening van het gewest en zouden tevens de gemeentelijke bedrijven tegen ingrijpen in zaken van ruiver-plaatselljk belang gevrijwaard wor- den. Bij de behandeling van dit ontwerp in he zitting van 26 Juli j.l. werd met op één ta algemeene stemmen een voorstel aan genomen. waarbij de zaak naar Gedepu teerde Staten werd teruggezonden ter na- tere overweging. Deze nadere overweging nu heeft geleid tot een nieuw voorstel, dat deze week in te Statenvergadering behandeld moet wor- ten. Hierbij ls volstaan met een enkele wijziging der overgangsbepaling van 1924, dezen zin dat niet alleen bij uitbreiding 'an levering doch ook bij aanleg van wer ken, waarbij het belang van een doelma tige drinkwatervoorziening in de provincie betrokken ls, de verordening op de reeds bij haar invoering bestaande bedrijven toepasselijk wordt, maar dan sleohts voor mover die levering en die werken betreft. Het thans hierover uitgebrachte rapport 'an de commissie uit de Staten betuigt erkentelijkheid voor deze tegemoetkoming, -aar toont toch eenlge kopschuwheid ten •inzien van het begrip „doelmatige drink watervoorziening in de provincie" en 'raagt, of toch de vergunningsplicht niet «perkt kan blijven tot waterwinnings- terken. haagsche uitbreidingsplannen. De Haagsche gemeenteraad heeft zich llsteravond vereenigd met de voorstellen 'an B. en W. uetreffende de uitbreidlngs- llannen Ockenburgh. Mac- en Escamp Mder, te zamen bijna 1500 hectaren met !r«nruimte voor tweehonderdduizend ln- Ihetenen (Zuid-West Den Haag) en dat «treffende het plan-Mariahoeve, einde «zuidenhout, ten Zuiden van Marlot. De burgemeester bracht dank aan den («er Dudok, die de ontwerpen voor deze Ikannen in opdracht van het Haagsche ge meentebestuur heeft voorbereid en ver- l'Zardigd. DE NEDERLANDERS TE LEMBERG. Blijkens een door het departement van hltenlandsche zaken ontvangen bericht Ju 9 December bevinden alle Nederlan ds te Lemberg (Llow) zich ln goeden 'tlstand. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. BEVORDERING DER INDUSTRIALISATIE Aan de memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot verhooging van het zevende hoofdstuk B der rijksbegrootlng voor 1939 (verhooging crediet voor werkverruiming met f. 30 mil- lioeni wordt ontleend: De bezwaren, door enkele leden ontwik keld tegen de uitvoering van cultuurtech nische werken, inzonderheid van ontgin ningen, kunnen de ministers niet onder schrijven. De beteekenis van de beschikking over goeden cultuurgrond is ln het huidige tijds gewricht duidelijker dan ooit gebleken. Tegenover de bezwaren van enkele leden tegen de verzwaring van de lasten van het Landbouwcrisisfonds als gevolg van de omzetting van woesten grond in cultuur grond, doen de Ministers opmerken, dat het hier gaat om een afweging van belangen, waarvan de consequenties moeten worden aanvaard. Het geringere euvel van verzwaring der lasten van het Landbouwcrisisfonds wordt door de Ministers aanvaard, omdat hier- dooi het grootere goed wordt verkregen van een intensieve bestrijding der werk loosheid, met als gevolg een blijvende werk verruiming. Bovendien zal hier niet uitsluitend acht moeten worden geslagen op de ongunstige omstandighede van het oogenblik, doch zal ook rekening mogen worden gehouden met de ontwikkeling naar meer gestabili seerde verhoudingen, waarbij in verband met de toenemende dichtheid van de be volking de beschikking over voldoenden cultuurgrond als een levensbelang voor ons volk moet worden aangemerkt. Van de beteekenis der industrialisatie als middel tot bestrijding der werkloosheid met name in de groote centra, zijn ook de Ministers ten volle overtuigd. Echter doet zich juist hier tengevolge van de bijzon dere tijdsomstandigheden, de werking van remmende factoren krachtig gevoelen. Niettemin blijven de Ministers bij voort during op bevordering der industrialisatie bedacht. Zij zullen niet nalaten van moge lijkheden, welke zich voordoen, gebruik te maken, indien zulks economisch verant woord is. De beduchtheid van enkele leden voor concurrentie, welke gesubsidieerde bedrij ven niet-gesubsidieerden zouden kunnen aandoen, kunnen de ministers niet deelen. Ten aanzien van de vraag of de Rijksdienst voor werkverruiming dient te worden omgezet in een bedrijf, hebben de ministers niet definitief hun stand punt bepaald. Zij wenschen daarmede te wachten, totdat met het functionee- ren van den Rijksdienst voor de werk verruiming een ruimere ervaring is verkregen. Wanneer de uitbreiding der tewerkstel ling haar beslag zal hebben verkregen, kan op dit oogenblik nog niet worden mede gedeeld. Er wordt met kracht en voortvarendheid naar opvoering van het aantal tewerkge- stelden gestreefd, doch de remmende in vloeden als gevolg van dé tijdsomstandig heden, doen zich hierbij sterk gevoelen. De stelling, dat de aard der te verrichten werkzaamheden beslissend moet zijn voor de vraag of uitvoering, hetzij in werkver schaffing of hetzij als Werkfondswerk ge oorloofd is, kunnen de ministers in haar algemeenheid niet onderschrijven. Een der eerste overwegingen toch bij de vraag, of een bepaald werk als vrij werk dan wel op een der genoemde wijzen zal worden uitgevoerd, zal moeten zijn, of zonder bij zondere hulp het werk althans voor gerui- men tijd onuitgevoerd zou blijven. De bij zondere vorm van financiering dient in deze gevallen om, mede met het oog op het belang van werkverruiming, vervroeg de uitvoering van het werk mogelijk te maken. Instelling van commissies van overleg bij de verschillende werkverschaffingen, ligt niet in het voornemen. De huidige regeling biedt voldoende gelegenheid tot overleg met de vakorganisaties; de meerderheid van de vakorganisaties is trouwens even eens van de wenschelijkheld van commis sies als hier bedoeld niet overtuigd. NIEUWE BURGEMEESTERS. De heer K. Ausma is benoemd tot burge meester van Midwolda. Hij ls tot heden secretaris der gemeente 't Zandt. Hij ls 38 jaar. De heer B. A. H. baron van Harlnxma thoe Slooten is benoemd tot burgemeester van Nederhorst den Berg. Hij werd gebo ren in 1906 te 's Graveland. Hij is volontair ter secretarie van Pijnaoker. BOND VAN JONG-LIBERALEN. De algemeen voorzitter van den bond van jong-llberalen, de heer H. A. Korthals te Rotterdam, heeft medegedeeld niet meer voor een herkiezing in aanmerking te wil len komen. Op de algemeene vergadering van den bond, welke op 7 Januari a.s. te Utrecht zal worden gehouden, zal in de hierdoor ontstane vacature moeten worden voorzien. NIEUWE CHEF VAN DEN INLICHTINGENDIENST. Bij Koninklijk Besluit ls de gepension- neerde luitenant-generaal der cavalerie H. A C. Fabius, weder in dienst gesteld. Naar verluidt aldus de „Tel." ligt het In de bedoeling, dat luit.-generaal Fabius tijdelijk op zal treden als hoofd van den inlichtingendienst bij den generalen staf in de plaats van generaal-majoor J. W. van Oorschot, wien dezer dagen eervol ontslag 'uit deze functie is verleend. Ook tijdens den vorigen oorlog heeft luit.-generaal Fabius, toen in den rang van kapitein, dezen post bezet. vergadering van de vakcentralen. Wederom heeft te Amsterdam een verga dering van de groote nationale arbelders- vakcentralen plaats gevonden ter bespreking van een aantal voor de werknemers en voor de gemobiliseerden belangrijke kwesties. Allereerst werd kennis genomen van een brief van den minister van sociale zaken d.d. 7 December als voorloopig antwoord op het adres van de gezamenlijke vakcentralen van 20 October 1939, waarin op grond van de ingetreden prijsstijging werd bepleit het ver- leenen van een duurtetoestag op de steun- ultkeering aan werklooze arbeiders en op de loonen in de werkverschaffing. De minister van sociale zaken deelt mede, dat binnenkort naar buiten nadere mede- deelingen zullen kunnen worden gedaan ten aanzien van de beslissingen, die de regeering terzake heeft genomen. De vergadering sprak er haar ernstige teleurstelling over uit, dat de regeering nog steeds niet tot de gunstige beslissing voor de in het gedrang gekomen gezinnen ls ge komen. Besloten werd een conferentie aan te vra gen met het departement van defensie ter bespreking van een aantal punten betref fende de uitvoering en de toepassing van de nieuwe regeling van de kostwinnersver goeding mobilisatie-vergoedings-beschik- klng). Bij brief van 27 November JJ. hebben de vakcentralen zich gewend tot de vereenlging van Nederlandsche gemeenten met het ver zoek te willen meewerken, dat art. 7 van het ontwerp „algemeene bekendmaking" van den opperbevelhebber van land- en zee macht (hetwelk bij brief van 17 November j.l. aan de raden van alle gemeenten des rijks ls toegezonden) zoodanig wordt ge wijzigd. dat daarin de woorden: „voor het loon, hetwelk wordt betaald aan arbeiders, die in werkverschaffing arbeid verrichten" komen te vervallen. Het desbetreffende art. 7 zou dan als volgt lulden: „de persoonlijke diensten worden betaald met een loon, dat wordt berekend naar de normen, welke ter plaatse gelden". Van de vereenlging van Nederlandsche gemeenten is bij brief van 5 December j.l. bericht ingekomen, waarin wordt meege deeld. dat bij het overleg, dat met het alge meen hoofdkwartier van den opperbevelheb ber heeft plaats gevonden aan het verzoek der vakcentralen aandacht ls geschonken. „Het is ons voorts bekend, dat tal van ge meentebesturen Individueel in hun antwoord aan den opperbevelhebber dit onderwerp ter sprake hebben gebracht. Het bezwaar tegen het werkverschaffingsloon ls zelfs vrijwel unaniem geopperd", aldus besluit de brief van de vereenlging van Nederlandsche ge meenten. Voorts werd verslag uitgebracht van een gehouden bespreking. Daarbij is o.m. ge sproken over den steun aan gemobiliseerden. die schade lijden door de mobilisatie en niet of niet voldoende, voor kostwinnersvergoe ding in de termen vallen. De steun aan gemobiliseerden. bulten de kostwinnersvergoeding om, wordt verleend op grond van informaties ter plaatse bij den burgemeester en bij den militairen com mandant. De Koninklijke vereenlging tot steun aan miliciens voelde veel voor samenwerking met de vakbeweging en zou het op prijs stellen, dat aan het streven der vereeniging in den kring van de vakbeweging bekendheid wordt gegeven. bond van belastingconsulenten. Onder voorzitterschap van mr. P. Donker werd te Utrecht de algemeene vergadering gehouden van den bond van belastingcon sulenten. De begrooting voor 1940 werd goed gekeurd. Besloten werd ontheffing van contributie te verleenen in de gevallen waar zulks noodlg is bij leden en adspirant-leden, die zich in militairen dienst bevinden. No taris mr. P. Donker werd tot voorzitter her kozen terwijl herkozen werden in den raad van toezicht de heeren mr. L. J. de Haan en ir. I. Hartogs. Uitvoerige besprekingen werden gewijd aan het tarief voor de be handeling van belastingzaken doch tot vast stelling daarvan is het nog niet gekomen aangezien tevoren het reglement van arbeid gewijzigd dient te worden en de eere-code gereed moet zijn. Veel sympathie ontmoette het plan om te geraken tot een fonds ter ondersteuning van nagelaten betrekkingen van belastingconsulenten, leden van den bond. Belangrijke toezeggingen werden in deze reeds gedaan. Nadat nog de wenschelijkheid van een spoedige tot stand koming eener wettelijke regeling van het belastingconsulentswezen was besproken sloot de voorzitter de ver gadering. MEER FLIKKERLICHTEN INPLAATS VAN SPOORWEG-SLAGBOOMEN. De minister van waterstaat heeft goed gevonden, dat op de onderstaande over wegen de bestaande afsluiting met slag- boomen zal worden vervangen door een bewaking met automatische seininrlchtin- gen. Linne, twee overwegen van de spoorlijn Roermond-Maastricht. Sittard, twee overwegen van de spoorlijn RoermondMaastricht. Swalmen, spoorlijn Venlo Roermond Zevenaar, spoorlijn Winterswijk-Zevenaar Veghel, spoorlijn BoxtelGennep. Tietjerksteradeel, spoorlijn Harlingen Nieuweschans. Driebergen (weg naar Austerlitz) spoor lijn UtrechtArnhem. Leerdam, spoorlijn GeldermalsenGor- kum. Meerssen, spoorlijn MaastrichtRoer mond. Nieuwstadt, spoorlijn MaastrichtRoer mond. Vleuten (weg Vleuten—Utrecht), spoor lijn UtrechtRotterdam. Kesteren, spoorlijn KesterenVeenen- daal. TOEGANGSWEG TOT AMSTERDAM WORDT VERBETERD. De Sloterweg, als toegangsweg tot Am sterdam van de zijde van Leiden en Den Haag zal worden verbeterd B en W. heb ben thans een voorstel bij den gemeente raad Ingediend. Er komen twee afzonder lijke rijbanen. Het werk moet klaar zijn op 1 Januari 1941. BENOEMINGEN. B. en W. geven in overweging de Heeren P. J. M. Nlemer. A. J. B. Poortman. S, A. de Graaff en dr. J. H. F. Lahr wederom te benoe men tot stadsgeneesheer, zulks voor het tijdvak 1 Januari 19401 Januari 1941. Voorts geven B. en W. in overweging Mej. dr. C. Hovens Gréve en de heeren W. J. E. M. Si mons. A. J. B. Poortman en H. P. Veldhuyzen wederom te benoemen tot schoolarts, zulks voor het tydvak 1 Januari 1940—1 Januari 1941. VERPLAATSING LEERKRACHT. Tengevolge van de toeneming van het aantal leerlingen, zal. ingaande 1 Januari a.s., aan de opleidingschool voor UJj.O. aan de Langebrug A één verplichte leerkracht meer verbonden moeten zijn dan thans het geval is. terwijl aan de O.L. school aan de Medusastraat A, eveneens met 1 Januari a.s., met een leerkracht minder kan worden volstaan. B. en W. stellen voor met ingang van een nader te bepalen datum, de onderwijzeres mej. G. J. J. Antony over te plaatsen. VERHUUR VAN PERCEELEN. Bij raadsbesluit van 10 Februari 1936. nader gewijzigd bij besluit van den Hen April 1938 werd aan W. F. Kanbier tegen een huurprijs van f. 200.— per jaar verhuurd het perceel Haarlemmerstraat No. 165a (zijnde twee ver heelde pakhuizen), zulks van 1 Mei 1936 tot 1 Mei 1937. met dien verstande, dat de huur ver der geacht werd telkens voor den tijd van één Jaar te zijn verlengd, indien zij niet drie maan den tevoren schriftelijk door een der partijen werd opgezegd, en uiterlijk tot 1 Mei 1946. De huurder heeft verzocht de huur met in gang van 1 Mei a.s. van maand tot maand te mogen aangaan. Tegen inwilliging van dit verzoek bestaat geen bezwaar. Ook de huurster van het winkelwoonhuis aan de Aalmarkt No. 12, Mw. de Wed. M. H. van Berge Henegouwen, heeft een wijziging van de huurovereenkomst verzocht. Dit perceel werd haar laatstelijk ingevolge besluit van 20 Maart 1939 tegen een huurprijs van f. 750.verhuurd van 1 Mei 1939 tot en met 30 April 1940, met dien verstande, dat de huur daarna geacht werd telkens voor den tijd van een jaar te zijn ver lengd. indien zij niet drie maanden tevoren door een der partijen werd opgezegd, en uiter lijk tot 1 Mei 1950. Belanghebbende wenscht nu een wijziging van de loopende overeenkomst in dien zin. dat de huur met ingang van 1 Mei 1940 wordt aan gegaan voor den tijd van 3 jaren, en verder van Jaar tot jaar. Ook hier is tegen Inwilliging geen bezwaar. PENSIOENBIJSLAG. B. en W geven in overweging te besluiten, om ook voor het jaar 1940 weer een bijslag op de pensioenen te verleenen. overeenkomstig de thans geldende bepalingen. ONBEWOONBAAR VERKLAARDE WONINGEN. 19 December 1938 werden 51 woningen in het saneeringsplan Levendaal-Kraaierstraat-4e Bin nenvestgracht en Geeregracht onbewoonbaar verklaard. Voor 11 van de 17 woningen, ten aan zien van welke bij Ged. Staten dezer provincie geen voorziening van de onbewoonbaarverkla- ring werd gevraagd, werd de termijn van ont ruiming bij besluit van 19 Juni 1939 verlengd tot 20 Januari 1940. Voor de 34 overige woningen, waarvoor de voorziening wèl werd gevraagd, eindigt, de ter- myn van ontruiming op 3 Januari a.s. Van beide groepen zyn nog 8 resp. 27 wonin gen bewoond; er bestaat geen bezwaar tegen den termyn van ontruiming voor die woningen met zes maanden te verlengen; eenvoudigheidshalve ware echter voor alle woningen eenzelfden da tum te stellen, waarop de nieuwe termyn van ontruiming eindigt, t.w. 3 Juli 1940. COMMISSIE HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING. De Commissie inzake Huishoudelijke Voor lichting en Gezinsleiding vraagt, evenals in vo rige jaren, voor het jaar 1940 een bijdrage uit de gemeentekas ln de kosten van de gedurende genoemd jaar te houden kook- en naaicursussen voor vrouwen van werkloozen en anderen, wier inkomen tengevolge van de heerschende econo mische omstandigheden belangryk is gedaald. De totale kosten van de cursussen worden door de commissie begroot op f. 1440.voor een bedrag ad f. 840.zal worden voorzien door de opbrengst van cursusgelden, bydragen van particulieren, instellingen en vereenigingen, de opbrengst van een collecte en van den verkoop van goederen, zoodat de commissie een bijdrage ad f. 600.— van de gemeente noodig acht Aangezien de commissie zeer nuttig werk ver richt en de belangstelling voor de door haar georganiseerd wordende cursussen nog steeds toeneemt in 1939 bedroeg het aantal deel neemsters 114 meer dan in 1938 meenen B. en W. dat er alleszins aanleiding bestaat, om aan de commissie ook voor 1940 een bydrage uit de gemeentekas te verleenen. Zij stellen echter voor die bydrage op het zelfde bedrag als voor 1939. d.i. f. 500.— te be palen. In de eerste plaats kan in dezen tyd in het algemeen niet tot verhooging van subsidies uit de gemeentekas worden overgegaan en ver der zyn zij van oordeel, dat het. gelet op de resultaten in vorige jaren, der commissie mo- geiyk moet zijn de bydragen van particulieren nog eenigermate te verhoogen. Nu ,ijn de Sinterklaas-dagen voorbij en behalve de naglanzen der vreugde van het kleine menschje rest mij een brief, een bit tere brief, van een lezer, die deze naglan zen op de gezichten van zijn klnders mist. Laat ik U dien brief eens voorleggen: „Het zou misschien wel eens nuttig zijn, wanneer U kennis kreeg van het feit, dat nog niet elk gezin alhier van de vreugde der kinderen tijdens de St. Nlcolaasdagen geniet. Ondergeteekende heeft een gezin met vijf kinderen, waarvan de drie oudsten resp. in de (volgt een opsomming van drie klassen eener Chr. M.UL.O.-school, die ik achter wege laat om onthulling der indentlteit van den briefschrijver te voorkomen) en twee op de lagere school. Maar vader is al bijna vijf jaar werkloos na een half men- schenleyen heel hard gewerkt te hebben. En nu is het wel een heel groot verdriet, wanneer de ouders, zooals j.l. Dinsdag, nog niet eens een speculaasje of borstplaatje voor de kinderen kunnen koopen. Zij zien en hooren van alles en nog wat, maar staan altoos met leege handen het plezier van anderen aan te kijken. Vader en moe der hebben, ondanks alles, te veel eergevoel om op de schooi te gaan, wij houden onze misère zooveel mogelijk binnenshuis en familie of verwanten hebben wij hier niet, maar die hooggeroemde St. Nicolaas-vreug- de is dus toch niet zoo „algemeen" als men wel denkt. Van onzen naam en adres be hoeft (A.U.B.) geen melding gemaakt te worden, maar „men" mag wel eens een ander geluid vernemen, dan altoos die feest-vreugde". Volgen nog naam en adres en een respec tabel aantal functies, die deze vader be kleedt in comité's en vereenigingen op soci aal en kerkelijk gebied, om aan te toonen, „dat wij echter niet steeds maar met de handen in den schoot ln gelatenheid neer zitten". Ik heb al eenige dagen met dien brief in mijn binnenzak rondgeloopen. Telkens wanneer ik hem, bij de geregelde inspectie van wat ik al zoo bij mij draag, in handen kreeg, heb ik aan den ouden Sint gedacht. Dat hij, hóe zeer hij ook zijn best doet, hóe zeer de meesten onzer zich inspannen om hem te helpen, toch altijd nog kinders en moeders en vaders overslaat omdat hij altijd nog tekort komt En telkens ook, peinsde ik, dat het wel dikwijls dezélfden van onze medemenschen zijn, die door den Sint worden overgeslagen Dat zijn zij, die de gordijnen sluiten om de kaalheid van hun woonkamer te ver bergen en die hun sigaren laten staan om den kinders een fatsoenlijk paar schoenen te kunnen koopen. Die zich niet aanmelden aan de bekende adressen waar Sinterklaas zonder aanzien des persoons zijn gulle ga ven distribueert want vroeger konden zij zélf voor Sinterklaas spelen, en thans voe len het als iets beschamends, anderen te vragen den kromstaf op te nemen en den mijter op te zetten, die aan hun hand en hoofd ontvallen zijn. Het zijn niet de sléchtsten, die de tan den op elkaar zetten en zich er alléén pro- beeren door te slaan. Maar af en toe kropt het hun in de keel, dan moet het hooge woord er uit. Dan komt er een hartekreet in den vorm van een briefje, zooals hier vóór mij ligt Maar het heerlijke van de December maand is, dat zij twéé maal gelegenheid biedt onzen naasten goed te doen. Dat wij met Kerstmis kunnen inhalen, wat onze hand met Sinterklaas heeft nagelaten te doen. Het kan voor niemand moeilijk zijn een huis met stijf-gesloten gordijnen te vinden. En anders zijn er nog altijd instellingen, die zéér geoefend zijn in het vinden van zulke huizen. Instellingen, die echter niet van den wind kunnen bestaan Dat wilde ik maar even zeggen maar doen we het nu ook? Zullen wij in dit land, op dit eiland in een zéé van jammerlijke ellende. Kerst feest vieren door het Licht der naasten liefde te brengen in de Duisternis van ver arming en verlatenheid? Laat ons elkander daar de hand op geven De heeren Tj. Kuijpers en W. Bink hebben aan de gemeente te koop aangeboden hun aan elkander grenzende perceelen bouwterrein aan en nabij de Evertsenstraat. van Speykstraat en Kortenaerstraat; het perceel van den heer Kuijpers, heeft een oppervlakte van pl.m. 1900 M-. dat van den heer Bink. Is pl.m. 3300 M= groot, terwijl belde perceelen bij het uitbrei dingsplan zijn bestemd voor arbeiders- en kleine middens tandsbouw. Na gevoerde onderhandelingen werd met be langhebbenden, overeenstemming bereikt over een prijs van f. 2.1214 per M- voor den grond van den heer Kuijpers en een prijs van f. 2 62'3 per M-' voor den grond van den heer Bink. NOG DRIE ONTSPANNINGSGEBOUWEN VOOR DE MILITAIREN. De Bataafsche petroleum maatschappij, verrast door de onvangst welke aan de door haar geschonken ontspanningsgebou wen van de zijde der gemobiliseerden in Renswoude en in Langenboom ten deel is gevallen, heeft besloten nog een drietal van soortgelijke gebouwen ter beschikking van den opperbevelhebber van land- en zeemacht te stelen. De nieuwe gebouwen zullen verrijzen in Horssen in het land van Maas en Waal. Echteld in de Betuwe en Tuil in 't Waal bij Vianen. Indien zich geen bijzondere tegenslagen bij den bouw voordoen, kun nen de gebouwen in het begin der volgende maand in gebruik worden genomen. NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Het bestuur van het nationaal fonds voor bijzondere nooden deelt mede, dat de ontvangsten over November 1939 hebben bedragen f. 10.464.93, zijnde f. 6819.80 uit peridoeke bijdragen en f. 3.645.13 uit losse giften. De uitkeeringen over hetzelfde tijdvak bedroegen f. 17.136.75, De plaatselijke commissies van samen werking brachten ten behoeve van dezelfde gevallen bijeen f. 26.439.75, zoodat in die maand aan aanvragers, verdeeld over 88 gemeenten, een bedrag van f. 43.576.50 kon worden uitgekeerd. Uit het bovenstaande blijkt hoe dringend versterking der geldmiddelen noodig is. Het gironummer van het nationaal fonds voor bijzondere nooden 's-Gravenhage ls: 272727. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen zal op Donderdag 14 December niet plaats hebben. Uit Ned. Oost-lndië SPORTVLIEGTUIG VERONGELUKT. BANDOENG, 12 Dec. (Aneta/A.N.P.). Gis termiddag om zes uur is het nieuwste sportvliegtulg van de vliegclub, een Walra ven 4, afgegleden bij een poging om in een linksche bocht het vliegveld te bereiken. De bestuurder, ir. C. W. A. Oyens, voerde deze manoeuvre uit toen hij kort na den start opmerkte, dat de motor in toerental terug liep. Het toestel stortte van een hoogte van 70 meter neer, een eind van het vlieg v-ld Andir verwijderd. Ir. Oyen.s. bedrijfsleider bij de militaire luchtvaart, bekwam snij- wonden in het gelaat, terwijl de mede- inzittende 18-jarige H.B.S.-leerling R. de Groot zeer ernstig gewond naar het zieken huis werd overgebracht. Het toestel ls totaal vernield.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9