DENIE WINKELHUIZEN Schilletje Winkelgalerij Gangetje DAGBLADRECLAME Uit de Rijnstreek KANTOOl BAKKERSKNECHT LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Biad Dinsdag 12 December 1939 Dagbladreclame vervangen i is niet te llllllllllllllljllllllllllllllllllllllllllllllllllll Braadpannen - Vuurvaste schotels - Appelboren - Kurktrekkers - Frituurpannen Bak- of Wonderpan - Tulbandvormen - Notenkrakers - Busopeners - Maj. kloppers Bakovens - Bakvormen - Bakreceptenboek (v. Lieshout) - Gesloten puddingvormen k. Rapenburg 10. Tel. 20025 PAKHUIS Machinestiksters, Handwerksters WA.ELSMF Het universeele reclame-middel GAS LICHTFABRIEKEN ZIT-SLAAPKAMER VERDUISTERING PAPIER A. A. VERHOO( BODEGRAVEN. Benoemd tot lid der commissie, inge steld door den minister van economische zaken, met de opdracht hem van advies te dienen ter zake van alle tuinzaad-aange legenheden. de heer D. van Wijngaarden alhier. BOSKOOP. In de plaats van den heer J. A. Drie sprong, die zijn benoeming niet heeft aan genomen. is tot ouderling van de Geref. Kerk gekozen de heer C. Keus. DE KAAG. Kerkelijke verkiezingen. De heei J. van Tol heeft zijn herbenoe ming als kerkvoogd aangenomen, terwijl de heer J van Reeuwijk zijn herbenoeming als diaken aannam; als nieuwe diaken werd gekozen de heer M. Overdorp, die eveneens deze functie aanvaardde. HAZERSWOUDE. Bijeenkomst Chr. Hist. Jongerengroep. De Chr. Hist. Jongerengroep vergaderde onder leiding van den heer M. Jansen. Na het zingen van Gez. 194 vers 1 en 4, gebed en het lezen van een gedeelte der H. Schrift, sprak me]. Dekker van Dordrecht over: „De Bellamy-beweging." De Amerikaan Bellamy, werd getroffen door den slechten economischen toestand in zijn omgeving. In zijn boek waarin hij zijn gedachten kenbaar maakt, vindt men allerlei aanwijzingen, omtrent een betere Maatschappij. Het geld is volgens Bellamy de oorzaak van alle ellende in de wereld. Daarom wil Bellamy dit afschaffen. Het moet er alleen maar zijn, om de waarde te bepalen, dus niet om te betalen. Alles wil hij anders hebben, van de opvoeding en het onderwijs af tot de inrichting van een huis toe, hetgeen hij alles idealistisch heeft uitgedacht. Bellamy meent, dat door al deze veranderingen zelfs de gevangenissen afgeschaft kunnen worden. In dit nieuwe stelsel ls ook nog plaats voor godsdienst, evenwel zonder kerk. Alles per radio. Ook het persoonlijk initiatief wordt sterk op den achtergrond gedrongen. Hoewel Bellamy zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt, is zijn idee op zichzelf vol gens spreekster nog een onmogelijkheid. Een langdurige en leerzame gedachten- wisseling volgde, waarbij mej. Dekker dit onderwerp nader toelichtte. In de pauze tracteerden eenige jongelui die geslaagd waren voor enkele examens. De heer D. Buitenhuis verzorgde het bul- tenlandsch politiek maandoverzicht, waar na de heer L. Plaisier over de S.D.A.P im proviseerde. Daarna zorgde mej. Joh. Faser voor een vroolijke afwisseling. Na huishoudelijke besprekingen sloot de voorzitter met dankgebed. Afsluitboom gedeeltelijk vernield. Een tot dusver onbekend gebleven auto mobilist is tegen de afsluitboomen van den spoorwegovergang op den Gemeeneweg al hier aangereden, waardoor de afsluitboom gedeeltelijk werd vernield en ter reparatie buiten werking gesteld moest worden. De politie doet onderzoek. De collecte voor het comité: „Breien voor Militairen" heeft opgebracht in het dorp f. 69.30, en aan den Rijndijk f. 24.40. totaal f93.70. Enkele breidsters gaven zich reeds op, doch een grooter aantal zou zeer op prijs worden gesteld. Men kan zich voor het dorp bij mevr. Warnaar en aan den Rijn dijk bij mevr. Engelberts opgeven. Bij den veehouder R. aan den Rijn dijk is onder het vee miltvuur uitgebroken. Het bekende kenteeken is bij de woning aangebracht. De raming der belastingopbrengsten is vrijwel gelijk aan die van het vorig jaar. De kosten van de distributie worden ge raamd op f.2120, waarvan 80 of f.1802 van het Rijk wordt terugontvangen. In den kapitaaldienst is wederom f. 10.000 uitgetroxken voor de verbetering van den hoek MjeningNoordbuurt en f. 5.000 voor de verbreeding van den Vlietweg, welke be dragen bij het werkfonds zullen worden aangevraagd. Deze ramingen kwamen echter ook voor in de begrooting 1939, doch zijn op aandringen van Ged. Staten daarvan afge voerd. Voor het bouwen van een nieuwe schuur met lijkenhuis, zulks ter vervanging van die bij de asch schuurbrug. wordt ge raamd f. 3500 te dekken door een geldlee- ning en de opbrengst van de oude schuren, die aan de provincie Zuid-Holland zijn ver kocht in verband met de verbetering van den Stompwijkschen weg. De 17-jarige H. v. R. alhier reed gis termorgen vroeg het was nog donker per rijwiel op het rijwielpad aan den Hooge Rijndijk. Hij kwam met zijn rijwiel in bot sing met een jonge dame die eveneens fietste. Van R. kwam daardoor zoodanig te vallen dat hij een arm brak. Het meisje reed volgens zijn verklaring zonder licht. prijzen. Groote belangstelling bestond voor een en ander. De bruto-opbrengst bedroeg f. 250. RIJNZATERWOUDE. Jaarvergadering IJsclub „De Eendracht". De IJsclub „De Eendracht" vergaderde in het cafe van J. W. de Boer, onder zeer goede belangstelling. De voorzitter, de heer W. Timmers opende, waarna de secretaris, den heer S. J. Visser de notulen van de vorige vergadering las, welke onveranderd werden vastgesteld. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging op het oogenblik 109 leden telt en 3 eere leden. Volgde verslas van den penning meester, de heer J W. de Boer. Hieruit bleek, dat er in totaal in kas was f. 136,62'/. en in de kas der werkverschaffing f. 20.06. De penningmeester werd voor zijn accu raat beheer décharge verleend. Hierna volgde behandeling der begroo ting seizoen 1940. Deze werd volgens het bestuursvoorstel aangenomen. De aftreden de bestuursleden de heeren S. J. Visser. J. Hartveld, J W. de Boer en P. Kerseboom werden herkozen. In de vacature J. Bulk, die bedankt had, werd gekozen de heer J. Bodaan. Hierna merkte de voorzitter op, dat het bestuur gemeend had, den heer J. Bulk als aandenken aan zijn 25-jarig be stuurslidmaatschap een cadeau te geven, dit als waardeering voor hetgeen hij steeds belangeloos, voor de vereeniging heeft ge daan. Na rondvraag volgde sluiting. Ten slotte volgde een gratis verloting. LEIMUIDEN. Loop der Bevolking;. Gevestigd: M. W. van Graas. Molenkade 89 H. Th. de Groot. Geerdljk 435 H. J. Vissers. Woudsche Dijk 75 J. Hogeboom, Oude-Wete- ring 39 M. J. Flikweert, Vriezeweg 356 K. Bouma, Heerenweg 236 D M. H. Pieper, geh. met A. C. Westen. Heerenweg 236 E. Vertrokken: Naar Uithoorn. Ringdijk 4. G. Buskermolen 's-Hage. Hoefbladlaan 9. G. J. van Berkel N.-Amstel. Noordammerlaan 93. A. van de Akker Gouda. Schiedijk 12, J. van Ewijk Wassenaar. Wittelaan 20. A. M. Hijdra Noordwijkerhout, Zilk 131. J. de Jong en gezin. NIEUWKOOP. Op initiatief van den R.K. Volksbond, afd. Nieuwkoop, werd in het parochie-huls een filmvertooning gehouden over het leven en werken van den H. Willebrordus, wiens herdenkingsfeest in November 1.1. is her dacht. De voorzitter, de heer A, van Houten, verwelkomde den heer Steinmetz, lid van de Tweede Kamer, die bij deze film een duide lijke toelichting gaf. De film was samengesteld uit foto's, schil derijen en teekeningen. NIEUWVEEN. Burgerlijke Stand. Overleden: H. Lammers 80 J. C. H. Men- tink 7 j. Geboren: Adrlanus Jacobus, Z. van J. J. Verhaar en G. C. Schijf. Loop der Bevolking. Gevestigd: W. C. Letften van Klundert A. M. Keesen van Haarlemmermeer. Vertrokken: E. Freefel naar Amsterdam. Beroepen. Tot predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier is beroepen, candidaat J. v. Rossum, te Gouda. De naaikrans „Helpt Elkander" heeft in de Sint Nicolaasweek weer een aantal be hoeftige gezinnen gelukkig gemaakt met het uitdeelen van 85 kleedingstukken. Ten behoeve van dit werk werd een ver loting gehouden; de trekking geschiedde door den rijksveldwachter. NOORDEN. Bij den winkelier De G. heeft men In gebroken: een petroleumstel is ontvreemd. In het R.K. Bondsgebouw is de bazar en tentoonstelling, uitgaande van de R.K. Naaivereeniging, door pastoor Moons ge opend Er waren 300 vervaardigde kleeding stukken ter uitdeeling aan de minderbe deelden met as. Kerstmis. Er waren 25 TER AAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Cornells Jacobus, z. van J. J. Omtzigt en M. V. van Saaseij. Maria Klazina, d. van N. Wijfje en M. Hoogervorst. Cornells Teunis. z. van C. T. de Brufjn en van T. de Haan. Overleden: Trijntje de Bruijn. oud 8 j. Loop der Bevolking. Gevestigd: Van Rfjnsaterwoude. J. A. Sanders. A9. Van Rynsaterwoude. W. A. Bielefeld. C 66a. Van Noordwfjk, Chr. F. Droogh. A 5. Van Amsterdam, J. M. Heitbrink, A 12. Van Amsterdam: A. Sigfried. A 12. Van Haarlemmermeer. A. Dol en gezin. B 65. Vertrokken: S. van Tol en géfcin n. Alphen a. d. Rijn. Rozenstraat 27. E. A. Droog n. Nieuwveen. Kerkstraat 80. M. E. Akkerboom n. Heerlen. Missiehuis. H. Verkerk en gezin n. Vleuten. Engellaan D 18. G. Kalshoven n. Jutphaas. Oude Gein 10. H. J. Granneman en echtgenoote n. Nieuwveen No. 40. WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Margaretha Wilhelmina, d. van P. de Pater en van G. J. den Boon. Margje. d. van W. C. de Vries en van M. Ravenhorst. Anthonius Theodorus, z. van L. F. Wesseling en van M. A. van Dijk. Hugo Andreas Maria. z. van Th. Slootjes en van H. E. M. van der Weide. Overleden: G. Zijdeman, 68 j. echtgenoote v. D. Steenland. De maandelijksche collecte in de Ger. bracht f. 94,55. WOUBRUGGE Rasdsagenda. De raad vergadert morgenochtend te half tien. 1. Notulen; 2. Ingekomen stukken; 3. Voorstel op het verzoek van het Groene Kruis afd. Woubrugge om verhooging sub sidie over 1940; 4. Vaststelling vergoeding art. 194 der L.O.-wet van buitengemeenten; 5. Vaststelling pensioengrondslagen amb tenaren; 6. Behandeling begrooting ge meente en bedrijven voor 1940 met betref fende belastingverordeningen; 7. Wijziging begrooting 1939; 8. Rondvraag Tot Notabelen bij de Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de heeren G. van der Boon en C. Verweij en gekozen de heer J. Moree. ZOETERMEER. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Harm Hazekamp 24 j. en Aagje Buurman 18 j. Getrouwd: Gerardus J. Adegeest 35 j. en Jo hanna Reeuwijk 26 j. Overleden: Jantje van der Gaag, 6 maanden. Truu-s de Nachtmerrie, door Henriëtte van Eyk. Uitgave N.V. Em. Querido. Amsterdam. 1939. Met: ..Henriëtte van Eyk bewijst hier weer. dat zij onze beste misschien onze eenige sprookjesschrijfster is", kondigt de uitgever dit boekske aan en ergens anders lazen we van een bekend criticus, dat deze jonge schrijfster onze Nederlandsche Andersen zou zijn Wat is een sprookje? een fantasie met een bovennatuurlijke strekking, een tooverbeeld van onwezenlijke dingen, onwezenlijke menschen met onwezenlijke machten, waarbij voorwerpen een ziel krijgen en de bloemen en dieren gaan spreken? Wat is de charme van een sprookje voor groote menschen? misschien het verlangen naar romantiek, die de vervulling van stille wenschen inhoudt? Dat alles biedt Truus ons niet. het kleine paardje is ons sympathiek om haar negatieve eigenschappen, omdat ze de menschen geen stuipen op het lijf Jaagt, zooals het een behoor lijke nachtmerrie betaamt, maar zij verzaakt dan ook haar plichten. Truus staat met haar vier korte beenen veel te stevig op den beganen grond om een werkelijke sprookjesheldin te zijn! Haar belevenissen zijn komisch, tragisch en ook vol teederheid. Henriëtte van Eyk is meesterlijk in het scheppen van verwarrende en gecompli ceerde situaties, van het uitbeelden van typen en het met een paar korte zinnen weergeven van een tafereeltje, waarvoor een ander hoofd stukken lang noodlg heeft. De korte schetsen waarin het wedervaren van Truus wordt ver teld staan niet alle op gelijk peil; tot de beste rekenen we die met de ..ouwemenschjes Siegbert en Santje" en de „Triomfrlt van Duindamp". maar dan ook alleen met het echt menschelijke erin en niet omdat het sprookjes zouden zijn! Reactie, roman door Marie-Louise Doudart de la Grée. Uitgave Andrles Blitz. Amsterdam. Dit is bedoeld als vervolg op het verleden jaar verschenen ..Zondaressen" (.In deze rubriek be prokeni. maar kan ook als zelfstandig boek worden gelezen. Toch is er o.i. wel degelijk ver band tusschen de beide boeken want hebben we het eerste beschouwd als een hartekreet over ondergaan onrecht, van een jong frisch kind. dat volkomen misplaatst is in een soort verbeterings huls. zoo hebben we het ook van dat oogpunt Loop der Bevolking. Gevestigd: J. C. Gravendeel uit Puttershoek P. C. Bos uit BleiswiJk. Vertrokken: H. M. van der Meer naar Mon ster J. C. M. Braun n^ar Noordwijkerhout G. Schipper naar Alkmaar. UITSLAG SCHIETWEDSTRIJD. De uitslag van den schietwedstrijd Kring Ber kel en Omstreken luidt als volgt: Korpswedstrljd A. Max. 300 p.: 1. Zoetermeer 295 p.; 2. Bergschenhoek 286 p. Korpswedstrijd B, Max, 300 p.: 1. Berkel 236 p.; 2. Zoetermeer 283 p. Korpswedstrijd C, Max. 300 p.: 1. Berkel 284 p.; 2. Bergschenhoek 276 p. Hoogste korpsschutter, J. Hartman (na lo ting). Personeele baan: 1. J. Metselaar. Bergschen hoek: 2. P. A. v. d. Meer. Zoetermeer. Vrije Baan: 1. P. A. v. d. Meer. Zoetermeer; 2. N. Woldendorp, Zoetermeer; 3. G. Koot. Pijnacker. De wisselbeker, uitgeloofd door den heer A. van Fraassen, werd gewonnen door P. A. v. d. Meer te Zoetermeer. De heer A. Hooft van Huysduynen, onderwijzer aan de R.K. Jongensschool Schenkelweg alhier, is met ingang van 1 Januari 1940 benoemd aan de R.K. U.L.O.- school te Sassenheim voor het geven van onderwijs in wiskunde. Aardrijkskunde en Nederlandsche taal. Gevonden: een polshorloge; een ge breide en een glacé handschoen; een kin derhandschoentje. Inlichtingen bij de politie. ZWAMMERDAM. Oud-rector G. Huibers t. Te Haarlem is op 74-jarigen leeftijd overleden de heer G. Huibers, die van 1929 tot 1938 rector was van het pensionaat „St. Joseph" alhier. De a.g. verjaardagsbusjes der Ned. Herv. Kerk alhier hebben over November f. 26,91 opgebracht. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland heeft tot gemeente-veld wachter ter standplaats Overtocht alhier benoemd, de heer J. H. Rutten, thans ge meente-veldwachter te Bodegraven. uit beoordeeld, hetgeen anders zou zfjn ultg*. vallen wanneer we alleen litteraire prestatiet hadden beoogd. Nu gaat echter Marle-Louisc Doudart de la Grée i waarom handhaaft zfj een pseudoniem terwijl zij in haar eerste boek wèl een portret publiceerde?), blijkbaar aangemoedigd door haar succes, voort op den weg. die ons voorkomt niet de hare te zijn. Dit tweede verhaal dan be doelt te zeggen, dat een inrichting als de bo vengenoemde geen mbreele basis bij haar pupil len weet te vormen, die haar kunnen bescher men tegen het vijandige leven buiten de kloo stermuren. integendeel, bi) haar gevoelens en denkbeelden suggereert, die tot complexen groeien met een grooten invloed op het verdere leven. Het is dan ook alleen te danken aan de natuurlijke onbevangenheid en de ingeboren rechtschapenheid van de beide heldinnen uit dit boek. dat. zij niet in alle sloten tegelijk loopen! Het zij zoo. Maar de situaties zijn on aannemelijk en zinneloos opeengestapeld, zonder verband; de dialoog is onecht. De auteur heeft een zeker schrijvers-flair. dat moet erkend maar dit boek is geen hartekreet en daarom geen litteraire verontschuldiging. Moeder Gecrte, door H. J. van Nynatten- Doffegnies. Uitgegeven bij C. A. J. van Dishoeck. Bussum, 1939. Het is zoo prettig om uit den grond van Je harte kunnen zeggen: hier is een mooi. goed boek. Een vervolg op vHuls van Licht en Scha duw" <ln deze rubriek besproken) en een ver volg dat op hooger niveau staat dan het voor afgaande. Vosje, het roodharige boerenmeisje, koppig en lichtgeraakt, maar met een warm hart. is uitgegroeid tot een sterke vrouw, verre de meerdere van haar zx>rgeloozen. harteliJken man, wiens stoopersbloed hem steeds weer par ten speelt. In den verren Drentschen achter hoek heerschen strenge zeden en gewoonten en wie zondigt tegen de ongeschreven wetten der dorpsgemeenschap, heeft het zwaar te verduren. Veertig lange jaren boeten Vosje en haar gezin voor haar huwelijk, dat in de oogen van de dor pelingen geen recht van bestaan had en deze veertig jaren maken haar tot een trotsche, stugge en verbitterde vrouw, maar een die het leven de baas blijft en dapper volhoudt tot het einde. Dit werk getuigt van groote menschen- kennis en van een grondige studie van folklore uit een streek, die tot de eenzaamste van ons land behoorde. Een rustig, evenwicht boek, waarvan men nauwelijks merkt, dat het zich wel eens herhaalt, omdat het telkens weer ontroert en boeit tot de laatste bladzijde, geschreven in j zuiver, goed gestyleerd Nederlandsch. De Glijbaan, door Jan van Rheenen. Uitgave Leopold, den Haag. 1939. Het vorige boek van dezen auteur. „Een man en een Tjalk" (verleden jaar hier besproken» was een sterk boek. dat een belofte Inhield voor verder werk. Deze belofte is o.i. niet geheel in gelost met de Glijbaan. Een verhaal van wer- looze jeugd, die geen toekomst kent om naar uit te zien. geen „goeden ouden tijd" om zich aan vast te klampen, die geen idealen kent. om dat. zij leert dat geweld de hoogste macht is. Dit boek is een aanklacht ook tegen een oudere generatie die alles heeft afgebroken en niets heeft achtergelaten om op voort te bou wen. Een cynisch boek van jónge menschen die steeds verbitterder, steeds hopeloozer verder le ven. grijpen wat het leven biedt op een oogen-' blik. met steeds minder eischen. steeds zwakker moreele waarborgen «als achtergrond van huni bestaan. Een glijbaan, die voert in een onbe kende diepte, in ondergang. Van Rheenen bezit ongetwijfeld een knap ta lent. dat echter in het onderhavige boek minder J sterk tot uiting komt. Dc conceptie is verwar rend hier en daar. de stijl slapper dan ln „een man en een tjalk" en daardoor het geheel wat verwaterd, fcen dergelijk onderwerp moet van het begin tot het einde doortrokken zijn van een nerveuze spanning, wil het nog boelen en niet afgezaagd worden. C. N. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll /CUEtP/ I JIIMISt Mü. Nederland SALEIER. thuisr., 11 Dec. tl Suez. Java—New-York LUn ABBEKERK. 11 Dec* van Java te Boston KOTA TJANDI, 9 Dec. van Java te New-York. Rott. Lloyd BUITENZORG, thuisr., pass. U Dec. Perim. Diverse Stoomvaartberichten HENRICA, m.S-i 10 Dec. van Antwerpen naar Oporto. te huur gevraagd, liefst om trek Noordeinde. Brieven met opgave huurprijs Bur. van dit Blad no. 5208a. 4159 Gevraagd voor direct en LEERLINGEN op het HeerenconfectieaitelieT bij de Fa. G. S. VAN DAM Co., Bierkade 9, Den Haag. f. 2.70 HAARLSTR. 139A X7 Hw ^r TELEFOON 21023 JLH* 4224 De onbekende schuldeischers der nalatenschappen der Ech telieden, de Heer J. W. FRAN SEN en Mevrouw A. FRANSEN- HILDERNISSE, overleden resp. te Leiden 17 Juni 1938 en te Voorburg 4 Mei 1936, worden opgeroepen om te verschijnen op Maandag 18 December 1939. v.m. 11 uur. ten kantore van Notaris P. H. ROMEIJN. te Warmond, alwaar rekening en verantwoording zal worden gedaan. 4223 deze zeer MODERNE met bronzen puien, magazijn, kelder, centrale verwarming, plus ruim woon huis met 6 kamers en badkamer zijn bijna gereed, te aanvaarden Februari a.s. Huurprijzen billijk. Nader te bevra gen bij de Makelaars en op het bouw werk. 4186 Mlillllllllllllllllllll'llllllllllllillllilllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIHU; Maak 't gemakkelijk Kook op Gevraagd voor 22-jarig beer ruime Centr. verwarming; huiselijk verkeer. Brieven Bur. van dit Blad onder no. 4209. Gevraagd een vergevordert leerling of halfwas 4231 bij B. DE KORT, Katwijk a. i 50 cJU. breed, zwart 35 een» 1 Meter breed, zwart 65 cent a 10 Meter lang. Kapjes voof de lamp 22'/t en 25 cenl ROLLEN donkerblauw papiej voor verduistering 18 ct. p. a 10 Meter lang. 420 Papierhandel H AARL.STRAAT 29, TEL. i Gevr. te Wassenaar v. la ren tijd bij zieke dame flinke gezonde eenvoudige VERPLEEGSTER P.G., lnjec. k. gev., gem docht. sam. geheele huisn. doen. Br. m. uitv. inl. en ve sal p. mnd. Bur v.d. BI no. MEISJE gevraagd voor toorwerkzaamheden schoolopleiding vereischt. Brieven met volledige iiilicj tingen aan het Bur. va Blad onder no. 4203. 4—2'

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 8