Uit de Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinrdag 12 Dcspüer 1939 Last van Uw Zenuwen? Q „De man die een ander was' „Mr. Moto speelt hoog spet AALSMEER. Voor beroep bedankt. Ds, M. Baan te Bussum, heeft bedankt I toor het beroep der Chr. Ger. Kerk alhier. HAARLEMMERMEER. DE SUIKEROPBRENGST IN HAARLEMMERMEER. Ongeveer ll'/t millioen kilogram. Hu in den Haarlemmermeerpolder de I bietencampagne haar beslag heeft gekre- I gen, kunnen wij omtrenb de uitkomsten Inn dit gewas de volgende belangrijke cij- I jers mededeelen, die begrijpelijkerwijs op een globale schatting berusten. Gerekend wordt, dat er in dezen polder I dit Jaar ongeveer 1950 hektaren met bie- I ten werden beteeld; de gemiddelde op brengst bedroeg 35000 K.G. per hektare, I(jus ln het geheel ongeveer 68.250.000 K.G.; liet suikergehalte bedroeg gemiddeld 17°/o, hoodat Haarlemmermeer dit jaar aan sul- her heeft opgebracht ongeveer 11.602.500 |k.G. HILLEGOM. Geslaagde Nutsavond. Het Departement Hillegom van de Maat- I Khappij tot Nut van het Algemeen gaf de he avond in dit winterseizoen ln het ge itouw aan de Van den Endelaan. Na een kort woord van den voorzitter, oen heer J. R. Bijl van Dulvenbode, hield de spreker van dezen avond, de heer G. hilger, een lezing over „Japan". Hij vertelde op zeer boelende wijze over |lijn 4-Jarlg verblijf in het land der bloe- |men en geisha's. Toegelicht met plaatjes hoerde hij de aanwezigen door het Japan ban vóór 1863, het jaar, waarin het herme- |tiich gesloten land open komt voor de ove- I rige wereld. Vervolgens schilderde spr. het Japan der Laatste 70 jaren. Japan, met zijn baanbre- hend dualisme, Iets, wat het meest door blanken wordt gevoeld, tijdens een ver blijf in dit land van de rijzende zon. Na leen beschrijving van de landbouwbedrijven |in dit schoone land, met zijn 85.000.000 in- toners, zijn kolonisatie in Mandsjoekwo, |iijn veldtocht ln China, gaat spr. over tot de gebruiken en gewoonten en het beroem- lóe tooneelspel der Japanners. Op treffende lijjze weet de heer Pilgers, een uitstekend Irerteller en groot kenner van Japan en lChlna, zijn gehoor mee te sleepen en een Iduidelijlj beeld te geven van de groote too- lorelkunst der Japanners. Het was een prachtige en leerzame Itvond, waarvan de ln groote getale opge komen leden volop hebben genoten. Loop der Bevolking. j Gevestigd: G. A. Goemans en cchtg., Burg. ■Pontstraat 17; L. G. Lleverse met gezin, Haven |!4; J. F. E. Minck, Loosterweg I 26; G. I. SeiJse- |yr, stationsweg 15; J. C. L. van der TulJn, le lAmcrikadwarsstr. 3. 1 Vertrokken; Th. van Berkel, naar Amsterdam Ijaarnstraat 591; P. A. Boelé n. Haarlem, An- Itoniusstraat 49; H. L. J. Brinkman, n. Rotter- Idam, Hillevliet 48a; C. A. Jansen, n. Haarlem, iGljsbrecht v. Aemstelstr. 171; G. J. Jansen naar l&aarlem, Gijsbr. van Aemstelstr. 171; C. van Ito Kaaij—Noorlander, n. Rotterdam, Zaagmo lkastraat 28 b; J. Schotman, n. Bennebroek, lichting „Vogelenzang"; J. H. Stevens, naar ■Kaarden, Godelindeweg 46; L. Straathof, naar ■Wickersley (Engeland), 42 The Grove; F. H. |;ilmann, n. Emmen, Boschlaan 100; T. Tel- l'ump. n. Utrecht, Agnietenstraat 3; J. L. van Ift'averen, n. Heemstede, Irislaan 3. I Gevestigd: G. H. A. Beukeveld, Molenstraat l&; L. Brinkman, Stationsweg 164; H. J. en C. |A Homringhausen, le Amerikadwarsstraat 3; |J. de Rooy, Parallelweg 43. I Vertrokken: G. A. Beijk, Lisse, Wilhelmina- ■ftraat 6; M. Geerllngs, Kevelaer (Did.); H. I&hroer, Fehndorf (Did.); G. J. Voors, Hollum, ■Ameland. Oosterlan, p/a. wed. J. G. de Jong; W- H. van Waveren, 's-Gravenhage, Suringar- |ftraat 21. Op de groote Nationale tentoonstelling l'e Hoensbroek, wist onze plaatsgenoot, de lieer Jac. van Leeuwen op niet minder dan |1 eerste, 3 eerste eere-prijzen en den beker Itóag te leggen met zijn Hollander konijn- |']es. De beker was gesteld voor het beste ■konijntje uit een klasse van 18 stuks. Voor Iden heer Van Leeuwen een mooi succes! KATWIJK. Vergadering der Burgerwacht. Onder leiding van den Voorzitter, den lieer B. J. Thljssen hield de Katwijksche legerwacht in de trouwzaal van het Ge- 1- tehuis een ledenvergadering. Na een ■oord van welkom volgde lezing en goed- lieuring der notulen door den secretaris, lien heer E. v. Wensveen. Tot leden der kas- IsmmiSsie werden benoemd de heer Fen- l'-es en Jac. Meijer. De commandant ir. C. I* Doets zette aan de hand van cijfers en lltgevens uiteen, dat er in de Burgerwacht l»» actief en opgewekt leven heerscht. De IjPkomst bij de oefeningen was bevredigend Jiet gemiddeld aantal oefenende leden aan banen ln het duin was 43 en in de win- l'trmaanden in het Parochiehuis 22. Bij If™ dienst aan de uitkijkpost hadden 89 |Men deelgenomen; een groot getal had Puisten verricht bij de distributiebureaux P'ttij als politie-diensten hetzij voor admi- Ifktratief werk. Dezén leden werd dank ge- Jfsacht voor hun bereidwilligheid. Het aan- |'JI dezer extra diensten verrichtende per- Ijmen moet echter nog grooter worden, om Perdoor de werkzaamheden van allen te ■Wichten. Onder leiding van de heeren pielen en Bes is een mobile-colonne opge lat, die reeds oefeningen houdt bij en ln Pt gemeentehuis. In dit verband wees spr. I5 op. dat zoo noodig de burgemeester an- Pic personen voor burgerlijke diensten lSn oproepen. Het is echter aangenamer Tlks vrijwillig op zich te nemen dan hier- Jor verplicht te worden aangewezen. De l'teimandant gaf dan een uitvoerige en l'rzame causerie over luchtaanvallen, het pruiken van diverse soorten bommen perfvrije schuilplaatsen enz. en sprak een pekkend woord tot bijwoning van den janda-avond der Ver. voor Luchtbe- 1'terming afd. Katwijk. In het algemeen jftet men nog veel te weinig van luchtbe- pterming. Hierop sloot de voorzitter, de heer Thijs- 'n deze leerzame bijeenkomst. KATWIJK AAN ZEE. Jaarvergadering Rusland-Comité. Onder voorzitterschap van ds. P. Pras, hield het Rusland-Comité, hulpactie ten bate van den Baltlschen Rusland-Arbeid, zijn jaarvergadering. De voorzitter dankte de dames collectanten mej. Meijerlng, mej. Verlint en mej. v. d. Rhee, door wier goede zorgen dit jaar f. 123.89 kon worden afge dragen. Daar ds. Pras wegens drukke werkzaam heden, het voorzitterschap niet langer kon waarnemen, verklaarde de heer P. v. d. Laan. op verzoek der vergadering, zich be reid deze taak over te nemen. De heer A. Kuijt dankte den aftredenden voorzitter voor hetgeen deze ln het belang van het Comité had verricht. Aanrijding. Op het kruispunt Varkevlsserstraat Duinstraat had een aanrijding plaats tus- schen een vrachtauto, bestuurd door H. C. V, uit Leiden en een autobus van den dienst NoordwijkDen Haag, bestuurd door E. P. uit Noordwijk. De autobus werd aan de voorzijde tame lijk beschadigd. De politie stelt een onder zoek naar de schuldvraag in. DINSDAG t.m. DONDERDAG Een waar verhaal. 4228 rr Als 2e Spannend - Geheimzinnig. LEIDSCHENDAM. Burgerlijke Stand. Bevallen: A. T, Demeyer geb. Tetteroo D.; J. M. Laurentius geb. de Graaf D.; G. M. Uyter- lindë geb. van Eyk. D.; G. de Bruyn geb. van Nlerop D.; J. M. H Blonk geb. de Vreede, Z.; C. J. SvhulteNordholt geb. van der Peyl Z.. Getrouwd: J. A. Beukers en H. van Haas- tert; H. M. Persoon en J H. C. Janmaat; J. W. H. Haverman en Th. J. M. de Sonnaville. Bevallen: J. E. Muller, geb. Horree, D. J. Rehling, geb. Sol, D. C. Nusteen, geb. Velt- kamp. Z. A. C. Warmerdam, geb. Westgeest. Z. M. J. Meester, geb. Strampraat, Z. J. J. Nieuwland, geb. Bergman, D. Ondertrouwd: H. P. de Jong en A. Kroon. Overleden: W. P. N. Gastelaars. M. 51 J. A. J. M. Dehmeyer, D. 4 dagen. De bazar van den Hervormde Zen- dingskrans Lydla heeft opgebracht netto f. 101,28. Voor de armen der Ned. Herv. Kerk zal een huis aan huis collecte worden gehouden. Ten bate van de diaconie ls over No vember in de Ned. Herv. Kerk gecollecteerd f. 51,43 (v.m. f. 103,31). Gedurende November schreef de On derlinge Vereeniging voor Ziekenhuisver- pleging 119 nieuwe leden in, waardoor het totaal steeg tot 12.957. Verpleegd werden 44 (v.m. 52) leden. De politie heeft aangehouden den grondwerker B., vroeger alhier, thans te Baarn woonachtig. B. had in Baarn een rijwiel gehuurd en dit hier te gelde ge maakt. De opbrengst f. 7.50 had hij omge zet in alcohol. Na verhoor is hij naar Baarn overgebracht. Gevonden een portemonnaie met f. 2.58. Te bevragen bureau van politie. Gedurende de maand November is in de Ned. Herv. Kerk ten bate van de kerk gecollecteerd f. 189,94 (v.m. f. 147,11). LISSE. Loop der Bevolking. Vertrokken: G. Kroes, naar Naaldwijk M. Kevellng, naar Nederweert S. W. Polle, naar Oegstgeest Th. Ph. Warmerdam, naar Eemnes A. M. de Bruin, naar Sassenheim. Gevestigd: E. Chr. J. van Valkenburg-Tellier. Heereweg 341 H. J. Wijnbergh, Kanaalstraat 212 J. ten Berge en gezin, Veldhorststraat 10 G. M. Beukeveld. Kanaalstraat 54 S. M. Castricum, Wagenstraat 12 C. A. Gielen, Hee reweg 258 P. A. Kerkvliet Mevr. Wed. G. van der Metj-van Aalst. Von Bönninghausenlaan 23 E. H. B. Osterman, Heereweg 343 Th. Rltzen, Von Bönninghausenlaan 23 Chr. Rombouts, Veldhorststraat L0 C. Th. West geest. Zwanendreef 4 S. A. M. van Dordt, Grachtweg 2. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Maria, d, van W. J. Kroes en van M. C. de Beus. Hendricus Theodorus. z. van J. Rewyk en C. de Lange. Anna Agatha d. van L. J. van der Meer en A. M. Onderwater. Johnnes. z. van J. Floris en van P. M. van Leeuwen. Neeltje, d. van G. Vermeij en van J. van Heusden. Elisabeth Jacoba Alida. d. van W. de Kooker en van E. Krieger. Ondertrouwd: J. J. Kerkvliet en J. C. Faas. Gehuwd: J. F. Tanja en G. Faas. NOORDWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Pieter z. van P. Lindhout en M. van den Haak. Cornells z. van C. Plug en P. Korbee. Gerdlna Catharlna, d. van N. Pas- schier én E. Houwaart. Ondertrouwd: W. C. Sloof en P. Bulk. J. W. van der Niet en A. P. J. Vliet Vlieland. M. van der Niet en E. Baauw. Getrouwd: D. Varkevisser en M. van Beelen. Overleden: Jannetje van Beelen, 69 J. echtgen. van C. Duijndam. Loop der Bevolking. Gevestigd' B. H. van der Ploeg. Hoofdstr. 7. M. Haze noot. Toekomststraat 9. N. Smit, Egb. de Grootstraat #0. N. ten Berge, geb. Honig en fam. Q. v. Uffordstraat 77. A. M Wouters, echtgen. P. A. Rodenburg. Zeestr 5. P. A. Rodenburg. Zeestraat 5. M. F. Knlkknle Wilhelminastraat 15. C. van Wetten. Linden- plein 8. P. J. Boogert. Hoofdstraat 46. Vertrokken: S M. Mulder n. Leiden Kager- straat 2. C. J. Vink. n. Amersfoort. Randen- bioekweg 36. M. J. van der Linden, Bever wijk, Bloemhofstraat 9. M. van der Linden, n. Beverwijk. Bloemholstraat 9. A. van Duyn, n. Leiden Oude Singel 118. L. A. M. Nee lissen en fam., n. Haarlem Ramplaan 24. A. M. Wesselman, n. Gilze c.a. St. Franciscus- gasthuis. M. van den Berg. n. Noordwijker- hout Zeestraat L. Duindam, n. Wlttenbur- gerweg 126. A. A. M. Nijsten, geb. Alkemadc n Vught. Helvoirtscheweg a9. H. van dei- Voorden. n. Krimpen a.d. Lek. Molendijk 158. - C. Schelvis, n. Leiden, 2e Binnenvestgracht 26. NOORDWIJK AAN ZEE. Bijeenkomst Herv. Schoolverecniging. Onder leiding van den voorzitter, den heer Joh. G. de Witt, vergaderde de Herv. Schoolvereenlglng. Na opening door den voorzitter met Schriftlezing, gebed en een openingswoord, heeft de secretaris de heer J. Hazenoot de notulen gelezen. Bij de be stuursverkiezing werd de heer D. Schier herkozen. Na diverse mededeelingen door den voorzitter, volgde sluiting der bijeen komst op de gebruikelijke wijze. OEGSTGEEST. Raadsagenda. De Baad komt Maandag 18 December 1939 des avonds te 7 uur in het gemeentehuis bijeen. 1. Opening. 2. Notulen, ingekomen stuk ken en mededeelingen. 3. Beëedlging waar nemend gemeentesecretaris en aanwijzing en beëedlging waarnemend gemeente-ont vanger. 4. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding van den heer N. Zandbergen; voordracht van B. en W.: 1. N. Zandbergen, 2. B. van Donkelaar. 5. Benoeming van drie leden van het Orgaan voor werkverschaf fing en steunverleening wegens periodieke aftreding van de heeren dr. K. Simon Tho mas, J. Smit en J. C. Koppier; aanbeveling van B. en W.: vac. dr K Simon Thomas; 1. dr. K. Simon Tlhoas, 2. J. A. Kattenbusch; vac. J. Smit Jz.: 1. J. Smit Jzn., 2. J. W. van der Post; vac. J. C. Koppier: 1. J. C. Kop pier, 2. W. Handgraaf. 6. Voorstel van B. en W. tot het opnieuw vaststellen van de poli tieverordening met herziening van enkele artikelen. 7. Idem tot herziening van de gemeentelijke steunregeling, het werkver- sohafflngsloon, het loon in contraprestatie en het loon van de losse werklieden. 8. Idem tot verhuur van gemeente-eigendommen. 9. Vaststelling van de vergoedingen aan de buitengemeenten ingevolge art. 104 der L.O. wet. 10. Comptajbiliteitsbesluit. 11. Behan deling begrooting grondbedrijf dienstjaar 1940. 12. Goedkeuring begrootingen van het Burgerlijk Armbestuur en het Heilige Geestarmbestuur voor het jaar 1940. 13. Be handeling gemeentebegrooting dienstjaar 1940. 14. Vaststelling van de kosten per leer ling van het O. L. onderwijs voor 1940. Rondvraag. RIJNSBURG. De eerste getrokken hyacinthen. Aan de veiling Flora zijn de eerste ge trokken hyacinthen aangevoerd. L'inno- cence. Zij brachten f5.40—f 8.50 de 100 op. De November-zendingscollecte der Ned. Herv. Gemeente heeft f. 330.95 opgebracht. de Inkomst van H.M. de Koningin ln Haar lem waren schitterend. Een hartelijk applaus van een dankbaar publiek viel dan ook den spreker ten deel Het was een onvergetelijke avond! St. Nicolaas in den R.K. Volksbond. Aanvankelijk liet het zich aanzien dat het bestuur van de afdeeling van den Ned. R.K. Volksbond een andere gelegenheid moest zoeken voor het St. Nlcolaasfeest dat voor de kinderen der leden ieder jaar wordt gegeven, maar dank zij de gewaardeerde medewerking van kapitein Pauw, kon het voor een enkelen middag over zijn eigen vereenigingsgebouw beschikken. Een 120-tal kinderen met vele ouders waren aanwezig toen St. Nicolaas per auto arriveerde, tertwijl ook kapelaan Perquin en dr. Kerkhof gehoor hadden gegeven aan de uitnoodiging. De kinderen werden getracteerd op cho colademelk Cde melk was door enkele landbouwers geschonken) en speculaas, terwijl de Sint de kinderen allen een zakje lekkers overhandigde. Voor de militairen, die bereidwillig hun woning hadden afgestaan voor dezen mid dag bracht St. Nicolaas een kistje sigaren mee, dat natuurlijk zeer welkom was. Omstreeks half vijf vertrok de Sint weer met zijn beide knechten en keerden ook de kinderen zeer voldaan huiswaarts. OPLICHTER AAN HET WERK. SASSENHEIM. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Maria Cornelia, dr. van C. J. Hubers en van J. M. Wannet Everdlna, dr. van A. Lepelaar en van J. van der Wallen Wilhelmus Gljsbertus Antonius. z. van A. J. van Duin en van E. J. Schouten., Ondertrouwd: A. Mulder 32 jaar en M. Meyer 29 jaar. Getrouwd: N. J. van Leeuwen, 30 jaar en M. J. Rozenbroek 26 Jaar. Overleden: P. van den Bosch, 80 jaar, wedr. van A. van der Snoek. Loop der bevolking. Gevestigd: J. de Jong en gezin, Teylingerlaan 29 E. Schilpzand, Hoofdstraat 60. Vertrokken: M. J. Rozenbroek, naar De Lier. Burg. Crezeelaan 6 L. Stutvoet, naar Haarlem Drossestraat 2 J. M. Ammerlaan. naar Wasse naar. Zuylen van Nfjeveldstraat 104 A. H. Hombergen en gezin, naar Lelden, Garenmarkt 17b G. van Leeuwen, naar Voorburg. Vijver hof 19 C. A. Verbij, naar Dongen, Heuvel straat 7. VALKENBURG. Aanbesteding wegverbetering. Voor de openbare aanbesteding voor het verbeteren van een gedeelte van den straatweg „van het Schouw van Duiven voorde naar Katwijk a. Zee", zijnde een gedeelte van den tertiairen weg no. 5, had den de navolgende personen ingeschreven: L. P v. d. Geer en Th. Stuifaznd, Leiden f. 3810; C. v. Iterson, Rijnsburg f. 2856; Gebr, Geurse en v. d, Noll, Den Haag, f.2595; Gebr. Schouls, Leiderdorp f.3774; G. Visser, Wassenaar f.3561; W. Vollebregt, Oegstgeest f. 4700. Burgerlijke Stand. Geboren: Alida, d, van J. H. de With en N. van Tilburg. Maria, d. van J. M. van Gelde ren eft M. de Vries. VOORHOUT. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna C'atharina Margaretha, d. van P. W. Borst en P. Wijnands; Cornells Dirk Frederik. z. van J. v. d. Ploeg en E J. Homan. Overleden: Johannes Petrus Hendricus Huyer. 57 J. gehuwd met A. M Schmitz; Petrus Ge- rardus van der Plas, 46 j. gehuwd met C. Ver haar. Aan het kantoor der posterijen alhier werd in den loop van November op spaar bankboekjes ingelegd f. 3191.07 en terug betaald f. 1116.81. VOORSCHOTEN. Een mooie Nutsavond. De Nutsavonden zijn dit jaar goed be gonnen. De heer R van den Ende heette de aanwezigen in Hotel Deurloo welkom inzonderheid den spreker, den heer L. E. W. van Albada, gen -majoor b. d. Den ouderen leden van het Nut herinnerde spr. aan den avond van juist tien jaar geleden, toen de zelfde spreker schitterende kleurenfotogra- flën te zien had gegeven, zoodat deze oud leden ongeveer wisten, wat hun te wach ten stond. En die verwachting werd niet be schaamd, integendeel! Nadat de heer van Albada uiteengezet had de groote veran dering. sedert eenige jaren, die de kleu renfotografie heeft ondergaan, door de technische verbeteringen en hoe de lenzen eveneens samengestelder zijn geworden en de mogelijkheid geschapen is, stereosco pisch te filmen een uitvinding van spre ker zelf toonde hij ons een serie prach tige opnamen, die aller bewondering wek ten. Vooral de foto's genomen op een bloe mententoonstelling. van het Rosarium ln |Den Haag, van de verzamelde menigte bij Men zij gewaarschuwd! De heer R., Willem de Zwijgerlaan, alhier deed bij de politie aangifte van het feit. dat bij hem een paar kooplieden waren ge weest, die eerst kousen en overhemden en daarna een paar coupons stoffen te koop hadden aangeboden voor costuums. De heer R. had 3 coupons stof voor costuums ge kocht tot een bedrag van f. 110.maar thans bleek, dat de coupons te klein van afmeting waren, zoodat er geen costuums uit gemaakt konden worden. In verband met bovenstaand bericht ver zoekt men ons het navolgende te plaatsen: De burgemeester van Voorschoten waar schuwt tegen twee onbekende personen, ong. 35 jaar oud en 1.65 M. lang, vermoe delijk Joden, waarvan één zich Moriskie noemt. Zij verkochten bij een inwoner dier ge meente, na eerst kousen en overhemden te hebben aangeboden drie coupons stof voor heerencostuums, uit ieder waarvan volgens hun verklaring één costuum kon worden gemaakt. Nadat zij echter vertrokken waren en geld in ontvangst hadden genomen, bleek, dat uit de coupons geen costuum kon wor den gemaakt, omdat daartoe onvoldoende stof aanwezig was. Burgerlijke stand Geboren: Johannes Pleter. Z. van Hendrik Moret en Wilhelmlna Johanna Bolk. Loop der Bevolking. Gevestigd: V. J. Jansen. Leidscheweg 72 H. B. van Hattem, geb. Van Bergen Walraven, Krimkade 45 M. Amlacher, Voorstraat 16 M. L. Ouwehand. Beresteynstraat 6 L. G. Vo gels. Leidscheweg 119 N. Telle, Leidscheweg 96 J. W. G. Sloet van Oldruitenborgh. Burg Treubstraat 30 U. Dijkstra, Leidscheweg 339 C. J. Ratertng. Van Kempenstraat 37 Joh. C. Ratering, Van Kempenstraat 37 B. Bruins, Gebr. Treubstraat 4 G. Pitlo, Papelaan 156a A. A. Masslnk. Leidscheweg 191 H. G. Massink, Leidscheweg 191 L. Fünenbulk, Hof weg 3. Vertrokken: H. E. N. Bodson. naar Wasse naar, Storm v. Schravenzandeweg 113 A. van der Krogt. n. Leiden, St. Jacobsgracht J. C. M. Mulders, n. Rotterdam. Noorderhavenkade 3a P. M. Piket, n. Den Haag. Rembrandtstr. 27 F. Lipjes, n. Wassenaar. Wavopark 7. Gevonden: Een hondje, een hond. een paar kinderwantjes, een heerenhandschoen 3 sleutels aan touwtje. Geslaagd te Den Haag voor het examen Ned. Taal- en Letterkunde M. O., mej. P. H. J. Beretta, alhier. WASSENAAR. Bijeenkomst Ned. Christen Vrouwenbond. Voor de afd. Wassenaar van bovenge- noemden Bond sprak ln het gymnastiek lokaal van de Bijz. School aan den Heeren- weg prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine over „Hoe een wet tot stand komt". Na opening door de presidente, mevr. Schelte- ma-Drughorn merkte spr. op, dat verwacht mag worden, dat zijn onderwerp interesse heeft voor een minister, een raadslid, een politici maar niet voor de doorsnee burgers. Toch is het voor laatstgenoemden stellig van belang, omdat het thans in de wereld gaat om democratie of dictatuur en daarmede zijn onze oude rechten betrokken en onze vrijheden, waarvoor wij steeds opkwamen. Het is goed te weten, hoe een wet tot stand komt in ons staatkundig stelsel, waarin dit onmogelijk is zonder de Staten Generaal en waarin ligt opgesloten, dat de verdediging van onze rechten en vrijheden ook toever trouwd zijn aan het geheele Nederlandsche volk, Spr. behandelde dan de indiening van het wetsontwerp en de totstandkoming, welke instanties het passeert alvorens het in de 2e Kamer komt, welke handelingen er daarmee geschieden en hoe het tenslotte al dan niet tot wet wordt verheven. Na gedachtenwisseling dankte de presi dente den spreker. Een ontrouwe huisknecht. Aangehouden als verdacht van diefstal is zekere T. thans woonachtig te Haarlem, die wordt verdacht ten nadeele van zijn patroon alhier waar hij als huisknecht ln betrekking was, antiek, zilver, kleeren enz. verduisterd te hebben. Loop der Bevolking. Gevestigd: D. Bouman, Gravestraat 1 L. C. Alkemade. Rust- en Vreugdlaan 9 J. M. Ammclaan, v. Z. v. Nijeveltstraat 104 G. J. Boender, Plein 1 L. M. Brandenburg. Ko ninginneweg 5 A. A. Cardinaal. Hoogeweg 9 J. Cauzfjn. geb. Heemskerk, v. Z. v. Nijevelt straat 163a C. Donker en gezin. Papegaaien- laan 19 W. van Egmond. Weteringlaan 11 Wed. J. M. van Erp. geb. Vulsma en dochter. Ridderlaan 1 T. Faber, Hoogeweg 6 F. L. M. Focquin de Grave en vrouw. Pr. Marielaan 11 Wed. M. F. Huf, geb. Fuchs en dochter. Rid derlaan 1 W. Hüncr en gezin. Rijksstraat weg 298 D. Jansen en gezin. Deylerweg 43 J. Kuijt, Bremhorstlaan 8 J. Lebbink. Pa pegaaienlaan 19 L. D. Linders, De Lus 2 S. M. M. Mechelse. Deylerweg 97 R. E Mounse en vrouw. Jagerslaan 1 H P van Oosten. Eikenlaan 35 A. H C Pennincs P. Twcntlaan 12 J Reineke en vrouw. Ko nijnenlaan 41 M. J. Kooij. Rijksstraatweg 795 H M. v. d. Sande. Wilhclminalaan 1 M. Schaap, Kievietslaan 1 Wed M. Relnders. geb. Smids. v. Z. v. Nijeveltstraat Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhardt's Zenuwtabletten Buisje 75 ct. Bij Aipoth. en Drogisten. 4195 (Ingez. Med.) 34 G. Swart en gezin, Prinsenweg 15 K. F. W. Swinkels en gezin, v. Z .v.Nljeveltstraat 182 A. C. A. M. Vermunt, Molenplein 27 J. M. v. Voorst van Beest en gezin. v. Calcarlaan 36 c. W. de Vroom. Middelweg 10 Wed. M. Wind, geb. De Bruljne, Gr. Haesebroeksche- weg 41. Vertrokken: A. E. J. M. de Poorter, naar Den Haag. Alexander Gogelweg 51 J. E. J. M. de Poorter Tiaar idem J. J. Voet naar Den Haag. Nassau Zuilensteinstraat 27 M. Kroone naar Adam. 2de Weteringplein 13 M. C. den Duik. naar Rijswijk. Heerenstraat 54 C. Rijneveen en vrouw, naar Monster. Poeldijk. Jo- sephhuis A. J. Olsthoorn, naar Leidschendam. Meerweg 5 K. Staring, geb. Skibar, n. Den Haag. Z.-O. Buitensingel 172 E. From naar Jutphaas. Pr. Julianaweg 455 M. Muhlbauer naar Leiden. Hartmanstraat 4 Wed. S. L. Humfeld. geb. De Jong. naar Den Haag. Fran- kenslag 296 L. Muskee naar Den Haag. Fr an kenslag 296 U. V. Wright, geb. Rose naar Londen E. Leemans naar Leiden, Duiven- bodestraat 5 A. Pawelzik naar Gelsenklrchen K Bloemendaal naar Heemstede, Haemstede- plein 31 T. Amiabel naar Den Haag. Park straat 45 A. Oving naar Haren (Gr.). Luts- borgsweg 1 A. H. J. van Egmond naar Rijns burg. Burg. MeiJboomstraat 26 W. S. M. van der Grift naar Breukelen-Nijenrode P. A. de Jong. naar Den Haag. Benoordenhoutscheweg 266 A. M. Boel naar Velsen, Zeeweg. IJmul- den L. Kellner naar Kr ems a/d. Donau A. FraaiJ. geb. Kleijn. naar Lelden, Kagerstraat 24 J. J. Vonk, naar Oegstgeest, H. Morschweg 86 M. Markwat. naar Rotterdam, Beverstraat 142e J, C. Koderitsch en gezin, n. Den Haag. Sonderdankstraat 9 Y. C. L. van Ommeren, geb. Monnet, n. Parijs A. S. Zonneveld, n. Alphen a. d. Rijn, Javastraat 10 J. Ruinen er- gezin. naar Leidschendam. Park Leeuwenburgh 35 C. Th. Idenburg, geb Hoedemaeker naar Zwitserland A. G. van Zuylen naar Delft. Delfgauwscheweg 69 J. A. J. Bakker naar Dongen, Huize Overdonk F. A .J. de Haan. n. Curacao T. van Keulen, n. Stoutenburg, p. a. R. Rutgers J. H. Ogilvie. n. Den Haag. Dedelstraat 3 J. W. Coenen en vrouw. n. Petit Couronne (Frankrijk) J. v. Straten, n. Poerwokerto (Ned.-Indië) W. W. Plenarz. n. Den Haag, Van Hoeijlaan 31 G Haasnoot cn vrouw. n. Katwijk, Badstraat 7 C. H. van Onzen naar Nleuwveen. RJEC. Pastorie J. Bul- tink. n. Utrecht. Smeestraat 40 J. B. L. M. Hafkemeijer. n. Tilburg, Lange Schijfstraat 44 M. M. van Schoonacker. n. IJzendiJke, D 483. Burrerlijke Stand. Geboren: Patrick Henri. Z. van H. J. de Koster en E. F. Chabot Wilhelmina Maria. D. van J. C. Hakkeling en C. M. de Jeu Ge- rardus Bartholomeus Al bert us Nicolaas. Z. van A. H. W. Beijersbergen en J. C. van Eeden Gerda. D. van M. P. den Hollander en G. Bin nendijk Maria Johanna Amelia. D. van K. van Egmond en M. H. Kunst. Overleden: Henderikus Wilhelm Bijleveld 48 j.. echtgenoot van J. Leek Franciscus Carel Wilhelmus Noorduyn, 50 J.. echtgenoot van S Bicker Caarten Arien Weeder 72 J., echtge noot van C. Nierop Cornells Jozephus Knij- nenburg 37 J., echtgenoot van A. G. Lagerberg Martinus Cornells Kors 41 J.. echtgenoot van N. L. van Roolj Hubert Louis Gaston Joseph Regout 77 j„ echtgenoot van B. M. T. Coene- gracht. OndertrouwdA. Bloemendal en H. B A. M Verberne J. Overduin en A. G. Sanderse T. L. van Wetten en M. T. van Dlemen C. Gris- nigt en A. W. van der Kamp S. Klaus en D. Kraaij. Getrouwd: F. Zuiderduin en A. H. M. Ouds hoorn J. E. Klimp en A. Lang T. Plomp cn J. Stam N. G. Fraaij en A. Kleijn ZOETERWOUDE. DE GEMEENTEBEGROOTING 1940. Geen erg rooskleurig beeld. Indien men deze begrooting nader be ziet, blijkt spoedig, dat de financleele positie der gemeente niet erg rooskleu rig meer is. Kon men in het jaar 1939 nog een sluitende begrooting krijgen met het ramen van een extra bijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds. thans is men hierin niet geslaagd en is de gemeente aan den rand van de nood lijdendheid gekomen. Immers moest naast een extra bijdrage uit vorenge noemd fonds ook nog een belasting- bijdrage worden geraamd. Bij hoofdstuk I valt het direct op. dat dat hierin niet is opgenomen het nadeelig saldo der gemeenterekening 1938, dat f. 4374.20 bedraagt. Dit saldo is, met verre kening der achterstallige ontvangsten en uitgaven, over 1938, naar den kapitaaldienst van 1939 overgebracht, waarschijnlijk met de bedoeling, dit over verschillende jaren te kunnen verdeelen. Op Hoofdstuk n is een bedrag van f. 300 uitgetrokken in verband met een nieuwe huisnummering, welke vooral noodzakelijk is geworden door den aanbouw van nieuwe woningen. Door het aangaan van eenige annuïteits- leeningen in 1939 moest in de begrooting 1940 wegens te betalen annuïteiten worden geraamd f. 10.888.28. Deze leeningen moesten worden gesloten voor dekking van de kosten der tertiaire wegen en de schoeiing in de Zuidbuurt. De totale schuldenlast der ge meente steeg hierdoor tot f. 394.356.05. Voor de luchtbescherming werd f. 300 uit getrokken tegen f. 150 het jaar tevoren. De van het tertiaire wegenfonds te ont vangen bijdragen in de kosten d?r tertiaire wegen is geraamd op f. 8446.73. terwijl de te betalen annuïteit bedraagt f. 10.076.02, zoo dat ten laste van de gemeente blijft een be drag van f. 1629.29 per Jaar. De uitgaven voor de O.L. school zijn hoo- ger geraamd dan het vorig jaar, waardoor de uitkeering per leerling van de bijzondere scholen zou moeten worden berekend op f. 21.77. Met de besturen der bijzondere scholen is echter een regeling getroffen, waardoor deze uitkeering is teruggebracht tot f. 11 en f. 12. De uitgaven voor deze gemeente voor ver- pleeggelden van arme krankzinnigen be dragen dit jaar f 12.926.04, hetgeen f. 2354.72 meer is dan in 1938. Op hoofdstuk IX par. 2 is uitgetrokken f. 2450 voor werkverschaf fing, f. 15.000 voor steun aan werkloozen en 1.2018 30 voor steun aan kleine boeren en tuinders. In ontvangsten treft men een ge wone bijdrage uit het werkloosheidssubsidie fonds aan van f. 6961.42. een extra bijdrage van f. 9140.93, terwijl op hoofdstuk XII nog is geraamd een belastingbij drage van f. 5836.49. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7