Rede van minister Dijkxhoorn Het laatste oorlogsnieuws ilDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 12 December 1939 Roofmoord te Rotterdam Buitenland Vergadering der Tweede Kamer /CUEEP/ De Finsche zaak VRAGENRUBRIEK Vandaag geen vergadering van den Volkenbond Radiotoespraak van Virginio Gayda BEURSOVERZICHT DE DADER IS GEARRESTEERD. In den nacht van Zondag op Maandag g ln de Baan te Rotterdam een afschu welijke roofmoord gepleegd, waarvan de K-jarige mej. M. E. C., die in de om- levlng van den Schledamschedljk be- ,,nd stond als „zwarte Beppie" het dichtoffer ls geworden. Zondagnacht ging zij omstreeks half twee gezelschap van twee Jeugdige personen, ir haar kamer in de Baan, waar zij bier «ken. Korten tijd daarna vertrok een j de mannen, terwijl de ander achter «I. Een voorbijkomend taxichauffeur de den een nog „Piet" naar boven roe- hetgeen later voor het opsporen van daders van groot belang bleek te zijn. IOeu de vrouw des huizes den volgenden jKnd mej. C. wilde wekken, bemerkte zij spoedig, dat er Iets niet ln orde was, want Ibed, waarop mej. C. sliep, was geheel op- rold. Zij waarschuwde haar man, die toen «reeselljke ontdekking van den moord Onmiddellijk werd de politie gewaar- Suwd. die, onder leiding van commissaris jong en Inspecteur Bontenbal, een onder- ik Instelde. Ook de subs, officier van stitie. mr. Meischke, was weldra ter iatse en belastte zich toen met de leiding. De verhooren, die den bewoners van het ld en den buren werd afgenomen, lever- j niet veel op, maar toen men van den jlchauffeur vernam, dat een van de nen Piet moest heeten, trok de recher- jur Zandbergen er op uit, die spoedig spoor wist te vinden. Dit leidde, i de arrestatie van den man, die het nt de woning van mej. C. had verlaten, i zijn aanwijzingen kon men gebruik iken om den moordenaar, den 18-Jari- j Rotterdammer P. K. te arresteeren. i feiten, die hem werden voorgelegd, wa- 5 zoo overtuigend dat hij niet anders dan dennen kon de juffrouw door wurging het leven te hebben gebracht. Saar alle waarschijnlijkheid is roof de inleiding tot den moord geweest, want i bedrag van 25 gulden en een aantal .iaden had K. gestolen. Dr. Hulst uit tien heeft vanochtend sectie op het lijk rricht. PAS OP MET AUTO-PORTIEREN. "ingevolge van een aanrijding ls giste- te Rotterdam overleden de 53-jarige r J M. Lodders, die op den Bergweg te ■erd.un door een vrachtauto was over- tin. Hij reed op zijn fiets langs een stil- aide auto, waarvan de bestuurster aan verkeerden kant het portier opende, [kreeg daardoor een duw en kwam on- t ie passeerende vrachtauto terecht. De r L. werd naar het ziekenhuis Eudokia ,cht, waar zijn toestand aanvankelijk I ernstig leek. Later verergerde deze en keren ls hij overleden. COMMUNISTEN-VERVOLGING IN AMERIKA. Gaines, de bultenlandsch overzicht- Mver van de „Daily Worker" het New- pksche blad van de communistische ls door de Federal Grand Jury ln [it van beschuldiging gesteld wegens treding van de wet op de paspoorten. I's de vervolging van den secretarls-ge- put van de communistische partij, «tder, zijn achtereenvolgens de pen- meester van de partij. Wiener en een [agent van de Gpoe, Nicholas Dozem- vervolgd. Alle communistische leiders lien beschuldigd op een valsch paspoort l'.ebben gereisd. SPAANSCH COMMUNIST GEARRESTEERD. e Spaansche politie welke tot taak heeft i te slaan op de communistische drij- Ren. heeft te Barcelona Alexander fes Esther gearresteerd, die tijdens den Itroorlog optrad als helper van Beda i. Nadat de stad door Franco was inge- >tn, leefde hij in het verborgene en lie hij onlusten te verwekken. |BE(,ROOTING VOOR DEN VOLKEN BOND VOOR 1940. inoehtend heeft de begrootlngscom- ke de begrooting van den Volkenbond 11940 goedgekeurd. Deze begrooting zal Inn de vergadering worden voorgelegd. grooting bedraagt 21.451.408 Zwitser- trancs, 33,Vit minder dan verleden pen de vertegenwoordiger van Egypte I' de begrooting niet goedgekeurd. Hij 'e voor. dat Egypte 60°/o minder zou be- i dan dit jaar. Me 37sté vergadering van de manda- Hommisale heeft de voorzitter mede- l'i'd. dat Japan geen rapport heeft in- jdtii over 1938 voor de gebieden, welke 1' zijn mandaat liggen. NAGEKOMEN. Ierland: CHR HUYGENS, uitreis 11 T 'e Port Said, r Java-Pacific Lijn: MANOERAN. 10 Dec. Pacific Kust te Calcutta. SARAROEA van Pacific Kust te Calcutta. |l'°>d: KOTA BAROE, uitreis, 12 Dec. te P'J KEDOE. thuisreis 11 Dec. van Be- In de Tweede Kamer heeft minister Dykxhoorn heden gesproken over de be grooting van defensie. Spreker is erkente lijk voor de aan de weermacht gebrachte hulde. Inderdaad doet deze op voorbeeldige wijze haar plicht, met persoonlijke offers. Dit getuigt van de kracht van ons volk. Spr. herdenkt de in hun dienst gevallenen, bij de uitoefening van hun plicht. Het betreft de oud-gepensionneerden c.a. daarover zijn verschillende opmerkingen gemaakt. Elk jaar komt deze materie aan de orde. Alle ambtsvoorgangers van spr. hebben hun opinie ln ontkennenden zin te kennen gegeven. Een novum ls er niet, een commissie acht spr. overbodig. Spr. neemt het standpunt in van zijn ambts voorgangers. Hoe ls het rechtspositie van den soldaat en den matroos? Als die den dienst wegens gebreken moet verlaten, wordt een Invali diteitspensioen toegekend, afhankelijk van rang en invaliditeit. De nagelaten betrek kingen hebben recht op pensioen. Een regeling voor burgerpersoneel ln zake de ongevallenwet is ln voorbereiding. Over de kwestie der collectieve arbeidscon tracten zal spr. nader overleg plegen. Wat betreft het lidmaatschap van de vlootcommissie, er is veel voor te zeggen, dat de leden tevens leden van de Kamer zijn. Het moet echter bezien worden in het kader der geheele weermacht, zoodat con tinuïteit gewenscht ls. Het is niet gewenscht periodieke aftre ding in te voeren. Spr. zal deze zaak echter nog eens ernstig bezien. De Instructie van opperbevelhebber van land- en zeemacht 13 een zaak van groot belang. De Kamer toch wensdht te beraad slagen met dien minister. De Instructie ls vertrouwelijk ter griffie gedeponeerd. Ails Kamerleden tevens reserve-officier zijn en ze willen in dienst treden, doen ze het best als Kamerlid te bedanken. De posi tie van volksvertegenwoordiger zij een on afhankelijke. Het is nooit noodig geoor deeld, art. 99 der Grondwet te wijzigen. Spr. kan geen wljeiging van art. 42 der reserve- wet bevorderen. Wat extremistisch: stroomingen betreft, bladen die bepaalde politieke propa ganda voeren, worden uit de kazernes ge weerd. Verschillende politieke bladen als Maasbode, Standaard1 e.a. zljin dus niet ver boden. Spr. wensoht geen politiek ln de kazernes. De commandanten zijn verant woordelijk voor den Inhoud van boekwer ken e.d. Een commissie als de heer Van Poll bedoelde, is niet noodlg en wenschelljk. Het orgaan der Ohr. Dem. Unie ls verbo den op grond van art. 19 sub c. van het reglement op de krijgstucht. Spr. heeft naar het bericht van E. D. D betreffende een NjS.B.-vergadering ln het stafkwartier ergens in Nederland een on derzoek doen Instellen. Extremistische stroomingen moeten worden tegengegaan. Spr. behandelt eenlge afzonderlijke klach ten betreffende vergaderingen van ver schillenden aard, Hij blijft op déraillemen ten in bladen als „Onze Vloot" attent. Ook spr. ls van de noodzaak der zuinig heid doordrongen. In legerorders wordt daarop gewezen en veel ls bereikt. Meldt men spr. gevallen, dan kan een onderzoek worden ingesteld. Hij verontschuldigt niet, dat er in de eerste dagen der mobilisatie veel geld uitgegeven is. Door allerlei om standigheden moest dat soms wel gebeuren ln het belang van de troep. Het gebeurde met het Casino betreurt spr. In hooge mate. Iets anders ls het met hotel de Wittebrug. Een groot hotel met vele telefonen was een noodzakelijkheid voor den generalen staf. Spr. schetst hoe de vordering van de Wittebrug in haar werk ls gegaan. De getroffen regeling acht spr. billijk. Dóór de commissle-Raaymakers wordt Inzake hotel Paulez een onderzoek Ingesteld. De mobilisatie kost 1.7 mlllioen per dag. Tot spr.'s spijt kan spr. een ver gelijking met België thans niet aan vaarden. Hij weet niet welke factoren daar gelden. Spr. is thans door genoeg commissies omringd. Voor een bezuinigings-inspec- tie voelt hij niets. Spr. wil gaarne een voudiger inrichting der begrooting overwegen. Wat de vorderingen bij inundaties enz. betreft, ook spr. verklaart dat de gedu peerden hun lot waardig dragen. Hij doet alles om het ongerief tot een minimum te beperken. t( te L. U moet zich wenden tot ifaal bureau voor aanneming van per- "Oor de weermacht, Jan Pietsz. Coen- J Den Haag. I :,te L. ur ls nog niets bekend over den TSditum van miliciens, behoorende tot £"j>2 1940. Ingedeeld bU het 6de Regiment fJ'rie, onbereden, 1ste ploeg. „DAG VOOR FINLAND". De Amerlkaansche oud-president Hoover heeft gevraagd Zondag a.s. een „dag voor Finland" te houden, waarop allerwege giften voor Finland ingezaipeld zullen worden. De meeste ln de sovjet unie werkende Amerikanen zullen genoodzaakt zijn naar de Vereenigde Staten terug te keefen, aan gezien de Amerlkaansche regeering de gel digheidsduur hunner paspoorten die op 1 Januari 1940 afloopt, niet zal verlengen. Er bevinden zich op het oogenblik ongeveer 150 Amerikanen in de sovjet-unie. Van Russische zijde wordt gemeld: De militaire operaties in Finland zullen ongetwijfeld een keer nemen, nu de koude invalt. De gemotoriseerde eenheden kunnen gemakkelijk voortgaan over den hardbevro- ren grond en de dichtgevroren meren, ter wijl de vliegtuigen door het heldere weer beter kunnen opereeren. De sovjet-Russische oorlogscorresponden ten blijven berichten, dat de „witte bandie ten" den strijd voortzetten. Hieruit kan men opmaken, dat de Russen de Finnen als rebellen beschouwen. Volgens niet te controleeren geruchten zijn de troepen, die hebben deelgenomen aan den strijd in Polen en die daar een zekere gevechtsroutine hebben opgedaan, naar Finland gezonden. Men merkt op, dat de ravitailleering van de Russische troepen niet gemakkelijk is. aangezien slechts één spoorlijn loopt van Leningrad naar Moermansk Bovendien verklaart men. dat de sovjet-Russische luchtmacht in de Poolstreken in staat is de moeilijkste opdrachten te vervullen en dat de sovjet-troepen goed zijn uitgerust. FINLAND BESTELT GASMASKERS. De „New-York Times" bericht in officleele kringen te hebben vernomen, dat Finland onderhandelt over de levering van een groote hoeveelheid gasmaskers voor de bur gerbevolking en de troepen, die geen dienst doen aan het front. Finland heeft ook 1000 maskers voor paarden besteld, als proef. Het blad voegt hieraan toe, de Amerl kaansche fabrikanten van meening zijn snel te kunnen leveren. MEVROUW SANDLER TE HELSINKI. De eohtgenoote van den Zweedschen mi nister van buitenlandsche zaken, mevrouw Sandler, is vandaag te Helsinki aangekomen om te helpen bij de organisatie van hulp werk. Zij is per vliegtuig uit Stockholm gekomen Onderweg keerde haar vliegtuig terug, omdat melding werd gemaakt van een luchtaanval op Abo. doch later heeft zij haar reis hervat De Britsche vice-consul te Helsinki, Nigel Allan, heeft zijn ontslag genomen en heeft de Finsche regeering toestemming gevraagd een vreemdelingenlegioen te mogen vormen om Finland' te helpen in den strijd tegen j den Sovjet-Unie. Men verwacht, dat deze toestemming verleend zal worden. Het Britsche consulaat js van Helsinki overgebracht naar Bjorneborg aan de West kust. Terwijl vanoohtend de Sovjet-Unie en Finland de telegrammen van den bond, waarin zij worden aangespoord de wapens neer te leggen, bestudeeren, heeft de com missie, welke gisteren is gevormd om een resolutie op stellen naar aanleiding van het beroep van Finland, haar werk voort gezet. Vandaag wordt geen zitting van de Volkenbondsvergadering gehouden. Men is van oordeel, dat er zeer weinig kans be staat cp een gunstig of zelfs maar gema tigd antwoord van de Sovjet-Unie. Toen Molotof antwoordde op het verzoek een af gevaardigde naar de vergadering te zen den, zelde hij bijna uitdagend, dat deze kwestie den Volkenbond niet aanging en dat de sovjet-unie ln volledige overeenstem ming handelde met de „wettige" Finsche regeering. Het zou veel verwondering wek ken. wanneer hij zijn houding zou hebben gewijzigd De bond zal zijn werk voortzetten ongeacht het voorstel tot bemiddeling. In dien evenwel de Sovjet-Unie een langeren termijn dan 24 uur zou verzoeken, zou dit vermoedelijk worden toegestaan, doch men ls algemeen van meening, dat de Sovjet- Unie zal antwoorden, dat thans de vijande lijkheden niet meer gestaakt kunnen wor den. De bond zal dan moeten beslissen over het beroep van Finland en het voorstel van Argentinië de Sovjet-Unie uit den bond te verwijderen. Wat dit eerste punt betreft, veronderstelt men, dat het besluit van den bond verder ral gaan dan indertijd ten aanzien van China en dat leder lid wordt vrijgelaten te beslissen ln hoeverre het Finland kan, en wil helpen. Wat het voorstel van Argentinië betreft, veronderstelt men niet. dat verzet zal ontstaan, hoewel een of twee mogend heden zich van stemming zouden kunnen onthouden. Volgens de statuten kan een lid alleen uit den bond worden verwijderd, wanneer niemand tegen stemt. FINSCH SCHIP DOOR RUSSISCH VLIEGTUIG AANGEVALLEN. Het vannaoht te Marienhamm op de Aalandseilanden aangekomen Finsche s.s „Hildegard" is naar thans gemeld wordt bij het verlaten van de haven van Viipuri aangevallen door een Russisoh rilegfuig. dat zonder eenig succes bommen naar het vaartuig geworpen heeft. De projectielen vielen echter alle in het water. LILLIPUTTERS WERDEN VAN BOORD GEHAALD. De Popoio d'Italia" vertelt, dat het van New York terugkeerende motorschip „Sa- turnla" op 4 December j.l. in de Ligurische Zee, toen het op weg was naar Genua, werd aangehouden door een Fransch con trolevaartuig. Een Fransch officier kwam aan boord om de lading na te kijken. Onder de passagiers bevond zich een groep Duitsche lilliputters, die terugkeerden van de wereldtentoonstelling te New York, waar zij tot de „attracties" behoord had den. De Fransche officier stond voor een moeilijk geval. Ten slotte kwam als ant woord van den commandant van het Fransche vaartuig, aan wien de officier de desbetreffende vraag gesteld had, dat tien dwergen de reis konden voortzetten, doch dat de overige elf menschjes tot ,,oorlog3- I bult" verklaard werden. De elf lilliputters moesten het motorschip verlaten en zich aan boord van net Fransche vaartuig be geven. DE LEGERBERICHTEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Ten Oosten van de Moezel gering vijan delijk storlngsvuur van de artillerie. De luchtmacht maakte verkenningsvluchten naar Engeland. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: Activiteit van patrouilles aan verschil lende deelen van het front. URUGUAY EN DE VOLKENBOND. De Kamer van Uruguay heeft het be sluit van den Senaat oesproken om uit den Volkenbond te treden. Van verschil lende zijden werd het besluit van den Se naat afgekeurd, men acht het in strijd met de grondwet. De Kamer heeft met 39 tegen 21 stem men een motie aangenomen, waarin wordt gevraagd, dat Uruguay lid blijft van den Volkenbond. De directeur van- de „Giornale d' Italia" Virginio Gayda, heeft een radiotoespraak gehouden voor de leerlingen van de lagere scholen. Zonder de verlangens van Italië nader uiteen te zetten, verklaarde hij, dat deze verlangens verwezenlijkt zullen wor den. Hij bevestigde, dat Italië steunt op de beginselen van rechtvaardigheid bij de verdediging van zijn belangen en niet op onrecht, zooals anderen doen om hun hege monie te doen voortduren. Hij leverde critiek op de Duitsche op vatting over de „levensruimte" en ver klaarde, dat Italië met de omringende landen hartelijke betrekkingen onder houdt en door een gelijk lot met hen is verbonden. Dt geldt vooral voor de staten ln het Donaubekken en van den Balkan. Sprekende over het Middellandsche Zee-vraagstuk zeide hij, dat Italië zich geen gevangene wil voelen. Tenslotte zeide hij, dat Italië zich buiten het huidige conflict houdt en zijn kracht bewaart om zijn rechtvaardige verlangens te vervullen. ZITTING VAN HET ENGELSCHE PRIJSHOF. Het Britsche prijshof, dat vandaag bij een is gekomen, heeft het Duitsche schip „Cap Norte" tot prijs verklaard en bepaald dat het schip aan de kroon vervalt. Ook een aantal andere schepen is tot prijs verklaard, nadat het Duitsche eigendoms recht bewezen was. AMSTERDAM, 12 December. In de zoojuist gepubliceerde cijfers- omtrent de afleveringen van de United States Steel Corp. gedurende November komt de sterke stijl ging der opbrengst van ijzer- en staalproducten duidelijk tot uiting. Vergeleken met October is er een toeneming met 52.000 ton tot 1.271.000 ton. terwijl, verge leken met September l.L de afleveringen bijna 300.000 ton hooger waren. In de eerste elf maan den van het loopende jaar bedragen de afleve ringen 9.347.000 ton. tegen 5.932.000 ton in de overeenkomstige periode van 1938. Men ver wacht, dat over het geheele jaar de resultaten slechts weinig lager zullen Zijn dan over 1936, toen de afleveringen 10.835.00 ton bedroegen. De Staalproductie blijft zich op een hoog ni veau bewegen. Het Amerikaansche Ijzer- en Staalinstituut raamt de staalopbrengst aan het begin van deze week op 91,2 her capaciteit, tegen 92,8 een week geleden. Sedert twee maanden schommelt het percentage van de staalproductie voortdurend boven 90 fó. waaruit men kan opmaken, dat de bedrijvigheid in de ijzer- en staalindustrie vrijwel geregeld op een maximaal niveau gehandhaafd blijft. In de laatste drie maanden van 1938 bedroeg de ge middelde staalopbrengst nauwelijks 58 van de capaciteit der bedrijven. Hoewel de grondstoffenprijzen sedert begin September 1.1. zijn gestegen, kan toch niet wor den gezegd, dat zij buitensporig hoog zijn. Een ongunstige verhouding tusschen kost- en ver koopsprijs is dan ook op het oogenblik niet aanwezig. Voor verschillende fabrikaten is een vrij aanzienlijke prijsstijging ingetreden, waar door de winstmarges in vele gevallen relatief hoog zijn. Men is van meening, dat deze tegen woordig gunstiger zijn dan in 1937. Een factor, waarmede rekening moet worden gehouden, is het gestegen loonpercentage. De uitwerking van de loonsverhoogingen is echter nauwelijks zichtbaar, tengevolge van de toene ming der productie. In dit verband kan aan de loonen van 1937 worden herinnerd, die. ondanks de verminderde arbeidsproductiviteit, over het geheele jaar gehandhaafd bleven. Een derge lijk stadium is thans nog niet bereikt, zoodat algemeen wordt verwacht, dat de bedrijfsresul taten voor de eerstkomende maanden van het nieuwe jaar in overeenstemming zullen zijn met de bevredigende uitkomsten, die in het laatste deel van het loopende jaar werdén behaald. De middagbeurs. De effectenbeurs te Amsterdam kenmerkte zich heden wederom eens door een vrijwel algeheele afwezigheid van ondernemingslust. Niemand scheen iets te willen koopen of verkoopen en de handel stond nu en dan bijna geheel stil. Van een bepaalde stemming was geen sprake. De markt was lusteloos in dien zin. dat ieder initia tief ontbrak, de affaire bijna tot het nulpunt was gedaald, zoodat er geen ruimte overbleef voor koersafwijkingen van beteekenis of voor groote variaties onder beurstijd. De Amerikaan sche waarden waren in navolging van Wallstreet meerendeels lager, doch gaven slechts onbetee- kenende omzetten te zien. In de staalaandeelen werd bij wijlen een enkel stukje gedaan en ook in Anaconda's, maar hiermede was bijna alles verteld. Op de locale afdeeling was zoo goed als niets te doen. Hoe weinig er omging kon wel hieruit blijken, dat er ongeveer een uur moest ver strijken. alvorens mogelijk bleek, in Nederland- sche Scheepvaart-Unies en Kon. Booten een noteering tot stand te brengen. Bovendien werd er zoo weinig materiaal omgezet, dat de koers zoo goed als onveranderd was en van beide aandeelen op ongeveer pari uitkwam. In Ta bakken was van affaire niets te bemerken. De Sumatra-aandeelen waren volkomen verwaar loosd. Ook voor de rubberwaavden bestond bijna geen belangstelling. Amsterdam Rubbers waren prijshoudend en werden afgedaan op het peil van de vorige slot- noteering. maar het aantal verhandelde stuk ken was gemakkelijk te tellen. Diverse minder courante soorten werden iets lager genoteerd. De rubriek der industrieëlen was uitermate 8ML Omstreeks midden beurs werd eenige belang stelling aan den dag gelegd voor Aku's waarbij de koers niet veel verandering onderging. Uni levers waren verlaten. De Philipsaandeelen werden iets lager Ingezet en hadden vervolgens een onbelangwekkend en onbewogen verloop. De handel in Suiker-aandeelen stagneerde bijna geheel. H.V.A.'s zakten een paar punten in. Op de petroleumafdeeling werden Koninklij ken op zeer bescheiden voet verhandeld. Ver geleken met gisteren was de koers nauwelijks veranderd. Op de afdeeling der Mijnwaarden bestond eenlge vraag voor aandeelen Billiton- maatschappij in verband met de jongste ont wikkeling op de tinmarkt. Het was echter niet gemakkelijk om tot zaken te komen aangezien er blijkbaar geen materiaal aanwezig was om tot vlotte zaken te komen. De Beleggingsafdeeling had een zeer kalm verloop. De Nederlandsche staatspapieren waren niet of niet noemenswaardig veranderd, maar aan den ongeanimeerden kant. Van de buitenlandsche soorten was de Youngleenlng prijshoudend. De 4 pet, obligatiën Frankrijk 1939 alsmede de 3 3/4 pet. obligatiën lagen iets vaster in de markt. Voor Brazilaansche waarden werd eenlge belangstelling aan den dag gelegd, in het bij zonder voor de in ponden sterling uitgedrukte obligatiën. WISSELKOERSEN. Londen 7.39 1/4 (7.36 3/4). Berlijn 75.60 (75.60). Parijs 4.19'/; (4.17'/»). Brussel 30.97 (31.05). Zwitserland 42.24 (42.24). Kopen hagen 36.40 (36.40). Stockholm 44.87'/« 44.87'/«). Oslo 42.82' i (42.82'/i). New-York 1.88 3/8 (1.88 3/8). Ure Bankpapier 6 3/4 (63/4). Prolongatie 3 3/4. Part. disc. 21/4. Dag geld 1. Registermarken 15 3/4. Handelssperrmar- ken 7. Reismarken 43Vj. Bankpapier 23'/t. Duitsch zilver 25'/». Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. LEIDEN, 12 Dec. Aan de vette varkensmarkt werden heden in totaal aangevoerd 179 stuks, waarvan 172 zwaar en 7 licht soort. Prijs zware 61-64-65 ct per KG. levend gewicht; lichte 56 60 ct. per KG. levend gewicht. Handel goed. LEIDEN, 11 Dec. Groentenveiling enz. Roode kool f.23.70; Savoye kool f.23.40; Groene kool f.23.90; boerenkool f.3—6; rapen f. 3.20— 3.70; prei f. 3.504.30; kroten f. 1.402.90; kro ten gekookt f.68; uien f. 1—2.80: peen f. 3.50— 6.10; spruiten f.59; andijvie f.513; sla f.2 —5; nero f.7—9.30; witloof f.3—15; spinazie f 10 19; tomaten A f.616; idem B f.1018. idem C f4—14. idem CC f. 2—4 per 100 KG. Bloem kool f. 1.50—12.40; salade f.0.30—1.50; knolsel- derie f. 26.30 per 100 stuks. Pieterselie f. 0.80 2.10; selderie f. 1.202.30 per 100 bos. BODEGRAVEN, 12 Dec. Kaasmarkt. Aange voerd 138 partijen Goudsche kaas. alle m. rilks- merk, totaal 6210 stuks, wegende 55.890 KG. Prijs met R.M. 1ste soort f.28—31, 2de soort f.26 27.50. Handel matig. BOSKOOP, 11 Dec. Coöp. vereen. „De Bosk, velling". Rozen per bos: Briarclif 3351 ct.; Ro- salandia 3658 ct.; Hadley 3762 ct.; Wilh. Kordes 80—92 ct.; Butterfly 90—120 ct.; Ellen Poulsen 80108 ct Better Times 140—160 ct.; Florex 260 ct.; Vierlanden 170260 ct.; Else Poulsen 30—45 ct. Diversen per bos: Chrysan then. gr.bloemig, 6080 ct,; idem kleinbloemlg. 2850 cf.: idem tros 1524 ct.; Clematis Prins Hendrik 130 ct., idem Mevr. Ie Coultre 120 ct.; Mahonleblad 1621 ct. HAZERSWOUDE, 11 Dec. Aangevoerd werden 3362 eieren, prijs kipeieren f.55.65; eendeleren f. 4.10 per 100. KATWIJK AAN DEN RIJN. lfDec. Bloem kool I f. 4.50—7.10. idem II f. 160—3.10 per 100; Waspeen f.0.701.10; kroten 5060 ct. per 20 KG.; roode kool f.2—2.50; gele kool f. 2— 2.70: groene kool f. 2.603.70; uien f.2.503.50 per 100 KG. Andijvie 3147 ct. per kist van 6 KG. NAALDWIJK. 11 Dec. Bond Westland. Alicante 27—38 ct.. frankenthalers 42 ct.. peren 511 ct.. appelen 68 ct.. witlof 810 ct. per K.G.; uien 15—30 ct, per 25 K.G.; asperges 70 ct. per bos; prei 3.50, roode kool 2.00. savoye kool 22.40, groene kool 2.90 per 100 K.G.; bloemkool 3.00, eieren 4.204.50 per 100; boerenkool 2631 ct. per 7 K.G.; spruiten 0.851.30 per bak. NAALDWIJK. 11 Dec. C.C.W.S. Copland 1.20— 1.30, freesia 1231 ct., idem gele 3049 ct.. herco 2131 ct.. germ 2233 ct„ gele germ 21—36 ct., jozef 15—24 ct. per bos: spectrum 4.60—5.90, salmon 2.906.30, rose 5.906.70. geel 4.406.00, gemengd 5.307.80. calla 19.0028.00, amaryllis 16.0020.00, germ 7.0012.00, hyacin then 7.309.00 per 100. PURMEREND. 12 Deo. Kaasbeurs. Verhandeld 18 partijen, wegende 36.000 KG. Handel matig. Hoogste prijs f.21. Kleine boerenkaas f. 1—21 p. 100 kilo met Rijksmerk. Boter 877 KG., prijs f. 1.521.62 per Kilo. Runderen, totaal 675 st. 350 vette koeien, 6380 ct. per KG., goed; 230 gelde koeien, f. 110—170 per stuk. matig; 80 melkkoeien, f.160265 per stuk, matig; 15 stie ren. 5262 ct. per Kilo. matig; 10 paarden, f.90 —175 per stuk. stug; 140 vette en graskalveren, vette 80—100 ct., per KG., gras f. 4560 per st.. matig. 281 nuchtere kalveren voor de slacht, f. 8 11 per stuk. goed; 12 nuchtere kalveren voor de fok f. 17.50 per stuk. goed; 173 vette varkens voor de slacht. 6467 ct. Kilo. matig: 16 magere varkens, f.2030 per stuk; 249 biggen f.12—20; 1855 schapen, f.20—26: 47 bokken f.3 11 per stuk; kipeieren f. 3.504.50 per 100: eendeieren f. 2.75 per 100; N.H. blauwe 1600 f55 55 ct. per Kilo. Coop. Centrale Eierveiling. Aangevoerd 85.000 eendeieren f. 2.95—3.05; 90.000 kipeieren, prijs f. 3.30—4.70 per 100 RIJNSBURG. 11 Dec. Groentenveiling. Aard appelen 60—70 ct.; kroten 50—60 ct.; waschpeen 70100; uien 40—60 ct.: Bloemkool I f.46; idem II f. 1.50—3; Groene kool f. 2.30-3.20; roode kool f.2.40—3.10; gele f.2—2.40; andijvie 25—40 cent. RIJNSBURG. 11 Dec. Bloemenveiling. Scarlet due f. 1 20—1.50; Due de Berlin f. 1.30-1.50: Witte due f. 1.201.70; Pierson 28—32; Paperwhite 30 —32; L'Innocense f. 5.408.50; Chrysanthen: Germ 19—22; Herco 28—31; Jozef 15—21; Wil cox 18—24. ROTTERDAM. 12 Dec. Veemarkt. - Totaal aangevoerd 4339 stuks, waarvan 177 paarden. 4 veulens. 1086 magere runderen. 1030 vette run deren 1030, 25 vette kalveren. 247 graskalveren, 1191 nuchtere kalveren. 495 schapen en lam meren 4 varkens. 80 bokken en geiten. Prijzen per KG: vette koeien, 1ste kwal. 76. 2de kwal. 62. 3de kwal. 4060 ct.; vette ossen resp. 70, 62, 40—50: stieren resp. 66. 54, 44: vette kalveren resp. 125, 105, 8090 ct.; schapen resp. 43. 35. 33; lammeren resp. 45 40. 38; graskalveren 2de kwal. 52. 3de kwal. 52 ct.: nuchtere kalveren resp. 45, 40. 35: slachtpaarden resp. 52. 44. 35; prijzen per stuk: schapen 1ste kwal. f.26, 2de kwal. f.20, 3de kwal. f.15; lammeren resp. f.19, 15, 10; nuchtere slachtkalveren resp. f.11. 9. 6; nuchtere fokkalveren resp. 18. 15. 12; slacht paarden resp. f.240. 175. 105: werkpaarden resp. f.360. 240. 140; hitten f.240. 210. 110; kalfkoeien f.270. 190. 140; melkkoeien f.265. 190, 140; vare koeien f.175, 120. 90: vaarzen f.145. 125 f.95; ninken f.105, 85, 65; graskalveren resp. f.43 32. 22; bekken en geiten resp. f.12. 8. 5. ZOETERWOUDE. 11 Dec. Eierveiling. Aange voerd 1200 eieren. Kipeieren f. 5.405.90; kui keneieren f. 4.504.80; eendeieren f. 3.70 per 100; kaas 29—32 ct. per pond. Pluimvee: kippen 35— 75; hanen 75 ct., konijnen f. 0.75—1.65,

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3