Het laatste oorlogsnieuws LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 11 December 1939 Hambro voorzitter van de assemblee Vier Britsche schepen als verloren beschouwd De vergadering van den Volkenbond begonnen Buitenland Laatste Berichten Binnenland BEURSOVERZICHT het vergaan van de „ray of hope'. Drie opvarenden van de „Ray of Hope" zijn ln een haven aan de Zuid-Oostkust van Engeland aan land gebracht. De mij nenveger ls voor de Zuid-Oostkust op een mijn geloopen. Op het oogenblik van de ontploffing stond de kapitein van den mij nenveger op de bi-ug; hij werd hoog de lucht ln geslingerd en na ln het water terecht te zijn gekomen, zwom hij rond tot hij werd opgepikt. Ook het stoffelijk over schot van de vier dooden ls aan land ge bracht. de legerberichten. Het Franscbe lcgerberlcht van heden ochtend luidt: „Niets te melden". Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Gering storlngsvuur van de artillerie op sommige plaatsen aan het front tusschen Moezel en Pfaelzcr-waii. Overigens had de dag aan het geheele A'estelijke front ten kalm verloop. In den Westelijken uitgang vin het F".- gelsche Kanaal werd ze twee Britsche tank- booten van te zamen 18.000 ton tot zinken gebracht. duitsche pogingen tot verzoening van de sovjet-unie met finland mislukt? De correspondent van de „Daily Herald" te Helsinki bericht, dat Hitler heeft ge poogd Stalin over te halen de militaire ope raties tegen Finland te staken. In dit pogen is Hitier evenwel niet geslaagd. Naar ver nomen wordt, zou de ambassadeur in Mos kou. graaf Von der Schulenburg, met klem bij volkscommissaris Molotof hebben aan gedrongen op het aanknoopen van vredes onderhandelingen met Finland. Molotof, die vertrouwen schijnt te hebben in de regee ring te Terljoki, welke hij heeft Ingesteld, iou onomwonden hebben geweigerd. verontwaardiging in zweden. De openbare meening in Zweden keert rich steeds meer tegen de Zweedsdhe com munisten, die de politiek van de Sovjet unie tegen Finland blijven steunen. Ook kant de openbare meening zich tegen de natlonaal-socialisten. De socialistische „Social-Demokraten" herinnert er aan. dat de Zweedsche arbei dersklasse verscheidene malen heeft ge- eischt, dat de communistische en natio- naal-soclalistische bladen verboden zouden vorden en bereikt heeft, dat zij in de kios ken niet meer verkocht worden. HET diplomatieke voorspel van den finschen oorlog. De correspondent te Berlijn van de „Po- litiken" heeft den Flnschen gezant te Moskou, baron Kosinen op zijn doorreis van Moskou naar Helsinki geïnterviewd. De baron deelde mede, dat de diploma tieke betrekkingen verbroken waren, voor dat de laatste Finsche voorstellen aan de regeering der sovjet-unie waren voorge legd. De sovjet-Russische autoriteiten ma noeuvreerden den laatsten tijd zoo. dat alle verbindingen tusschen de Finsche re geering en de legatie te laat kwamen. De laatste Finsche voorstellen gingen zeer ver en hadden aangenomen moeten «orden Indien de sovjet-unie werkelijk een overeenstemming had gewenscht. Finland had n.l. aangeboden zijn troepen ln Kare- Hf terug te trekken, zonder dat de sovjet unie een gelijken maatregel nam. De aankondiging van den oorlog was oen groote verrassing voor de bevolking van de sovjet-unie, die dit ln het geheel niet had verwacht. De sovjet-Russische autoriteiten waren verbaasd, dat het roode leger zoo langzaam oprukte. De gezant schreef dit toe aan de slechte organisatie, «elke een gevolg ls van het feit, dat de beste officieren bij de „zuivering" zijn ge fusilleerd. Baron Kosinen gaf vervolgens eenige bijzonderheden over de reis van het per soneel van de legatie. Het vertrek werd 24 uur vertraagd onder het voorwendsel, dat le passen nogmaals onderzocht moesten «orden. Vier leden van het personeel, die onlangs uit Ohlna teruggekeerd waren, werden vastgehouden, omdat hun passen biet in orde zouden zijn geweest. Hambro, de gedelegeerde van Noor wegen, ls tot voorzitter van de Volken bondsvergadering gekozen. Officieel wordt gemeld: De volgende vier Britsche schepen zijn lang over tijd en moeten als verloren beschouwd worden: De „Ashlea" (4.222 ton), de „Ncwton- Beech (4.651 ton), de „Huntsman" (8.196 ton) en de „Trevanion" (5299 ton), in totaal 22.368 ton). In de week, geëindigd op 9/10 December, bib 7 Britsche schepen verloren gegaan, ln 'c,aal 33.518 ton, alsmede 8 neutrale sche- ra, ln totaal 26.612 ton. Hel gecombineerde •haal van 60.130 ton ls het aerde maximum j" «eek aan verliezen sedert de oorlog fsoii. Gedurende de maanden September, "ttobei en November bedroegen de verliezen ''n di Britsche koopvaardijvloot 82 schepen 1*1 oen totaal verlies van Iets beneden de ■'«000 ton. Kitsch schip op mijn geloopen. Vanochtend vroeg ls het Britsche schip V'lowpool" metende 4815 ton. op een Jw geloopen. De uit 36 koppen bestaande panning is door een lichtschip gered en Jeen haven aan de Oostkust aan land ge- pnt. Enkelen van hen waren licht ge- finsche oorlogsberichten. De sovjet unie heeft ln het Noorden van Finland, bij Petsamo, in den nacht van Za terdag op Zondag troepen aan land gezet. Deze versterking werd aangevoerd ln twee schepen, De Russen zijn op den Oostelijken oever van de rivier Petsamo aan land ge gaan en de Finnen liggen nog op den Wes telijken oever. Het schijnt, dat de sovjet troepen in het Noorden nog te zwak zijn. BIJ Yalaelustraarl hebben de Russen vier batal jons geconcentreerd doch men veronder stelt, dat de sovjets deze troepen nog willen versterken aleer een aanval te doen. In den loop van den Zondag hebben drie sovjet-Russische vliegtuigen Salmijaervi ge bombardeerd. In de Noorsche stad Stanvik is het geschutvuur gehoord. Er zijn geen slachtoffers gevallen. De gevechten bij Petsamo zijn de laatste dagen ten nadeele van de Russen verloopen, zij leden groote verliezen. Volgens geloof waardige mededeelingen zouden zij ln een enkelen aanval 400 man hebben verloren. De Finnen hebben verscheidene honderden krijgsgevangenen gemaakt, terwijl de Fin nen slechts 15 dooden te betreuren hebben Deze wanverhouding in de verliezen is vooral toe te schrijven aan de omstandigheden, dat de Russen geen dekking weten te zoeken. Op de landengte van Karelië hebben de Finnen onlangs een heftlgen aanval van de Russen afgeslagen, vijf Russische tanks wer den door het antitankgeschut van de Finnen buiten gevecht gesteld. Het Noorsche Roode Kruis heeft tot nu toe 600 000 kronen voor de Finsche vluchte lingen Ingezameld. Vanoohtend te kwart over elf is de verga dering van den Volkenbond onder voorzit terschap van Carton de Wiart (België) bij een gekomen. De vergadering trok zeer veel belangstelling: onder de Journalisten merkte men verscheidene Duitse hers op. Voor het eerst sedert de stichting van den bond werd vandaag geen toegang aan het publiek verleend. Buiten het gebouw waren strenge maatregelen genomen. Te midden van de overige functionnaris- sen van den bond zat ook de ondersecreta- taris-generaal ran den bond, de sovjet-Rus sische vertegenwoordiger Sokolln. In de vergadering was aanwezig de Poolsche de legatie. dooh niet de Tsjechische Afwezig waren verder Afghanistan, Albanië, Chili, Panama en Peru. Te halftwaalf opende de voorzitter de 20e vergadering van den bond. Hij herinnerde er aan, dat de vergadering bijeen is ge komen om enkele punten, welke reeds lang op het programma staan, te bespreken, als mede op verzoek van Finland Verscheidene afgevaardigden zijn met groote moeite ge komen en derhalve stelde de voorzitter voor de debatten niet te lang te rekken en de procedure zoo eenvoudig mogëlljk te hou den. De vergadering benoemde vervolgens een commissie van negen leden voor de ve rificatie der volmachten, welke commissie later rapport zal uitbrengen. Ook werd be sloten. dat het bureau van de vergadering slechts klein zal zijn. Te kwart voor twaalf werd vervolgens de vergadering onderbro ken. EVACUATIE IN HET WESTEN. Uit Luxemburg wordt gemeld: De bewoners van dj Duitsjhc dorpen aan de Sauer hebben bevel tot evacuatie ge kregen. Aan den linkeroever van de Sauer worden steeds uitgebreider troepenbewe gingen merkbaar, zoowel van als naar Trier een Echternachbrück. door auto aangereden. De 39-jarige gehuwde Pauwels uit de IJssel- straat te Nijmegen ls vanmorgen op den Weurtschenweg door een auto aangereden. De man was vrijwel onmiddellijk dood. De minister van Staat, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, is verhinderd Donderdag 14 dezer audiëntie te verleenen. vaten asfalt in brand. Vanochtend omstreeks kwart over acht brak brand uit ln een op het terrein van de Nederlandsche basaltmaatschappij aan de Slachthuiskade te Den Haag opgestelde asfaltmachine. Men was juist bezig geweest met het uitstorten van vaten asfalt in twee kleine ketels, waaronder zich vuur bevindt, voor het vervaardigen van koud asfalt. Tij dens den schafttijd sloeg plotseling de vlam ln een der vaten, waardoor de asphalt- machine en de daarop geplaatste ruim twintig vaten vuur vatten. Aanvankelijk trachtte het personeel der maatschappij met zand het vuur te blusschen, doch dit nam spoedig zulk een omvang aan, dat men de brandweer moest waarschuwen. Met twee spulten verscheen deze ter plaatse. Hoog laaiden toen de vlammen boven de machine uit en met doffen knallen sprongen de 160 liter asfalt bevattende vaten uiteen, waarbij de vloeibare inhoud brandend er uit stroom de. Met vier slangen werd water en schuim gegeven en na eenigen tijd was het vuur ln zooverre bedwongen, dat het nog slechts ln het Inwendige van de machine woedde en geen vlammen meer zichtbaar waren. De nablussching eischte nog gerulmen tijd. Het vuur had een ernstigeren omvang kunnen krijgen, wanneer twee groote tanks bitumen met een gezamenlljken inhoud van 90 ton, die in de onmiddellijke nabijheid van de brandende machine zijn geplaatst, vlam hadden gevat Dan zou de brandende inhoud over de kade in de Laak zijn geloopen, het geen voor de tallooze daar liggende schepen niet te overziene gevolgen zou hebben ge had. Gelukkig heeft men deze uitbreiding kunnen voorkomen. man door trein gegrepen. Vanochtend is op de spoorbrug te Nijme gen de 37-jarige gehuwde J. uit Arnhem door nog niet bekende oorzaak door een sneltrein gegrepen en onmiddellijk gedood J. werkte aan de spoorbrug en Is vermoede lijk door den trein verrast. openbaar onderzoek naar ondergang van de „thetis". Het openbaar onderzoek naar den onder gang van de Britsche duikboot „Thetls" op 1 Juni J.I., waarbij 99 opvarenden om kwamen, ls hervat. De atatorncy-general. sir Donald Somer vell, las een uitvoerig rapport van de des kundigen voor en zeide: de toestand waar in de reddingskamer zich bij het vinden van het vaartuig bevond, wa.s aldus," dat een der deuren open stond, en dat ook een der groote kleppen geopend was. Het gevolg was, dat. toen het schip verging, het water kon binnendringen. Het kan zijn, dat, toen wellicht reeds vele mannen van uitputting waren omgekomen, iemand, die niet wist. dat de klep open stond, de deur heeft open gemaakt. keizer van mandsjoekwo naar japan. De „Asahi" meldt, dat de keizer van Mandsjoekwo in Mei 1940 een bezoek zal brengen aan Japan, ter gelegenheid van het feit, dat 2600 jaar geleden het Japansche rijk gesticht werd. Dit zal het tweede bezoek van den keizer van Mandsjoekwo zijn. Het eerste vond plaats in 1935. Loop der Bevolking. Gevestigd: M. Haring. Melje 113. M. J. Vijfhuizen-van Oudenallen, Noordstraat 7. F la Gro Noordstraat 4. C. Uittenbogaard. Weypoort 24. Vertrokken: B. van Dleën. n. Papekop C. P. Grundmann, n. Waddlnxveen. Wllhelmina- kade 48 A. Schrijvers n. Zwljndretht Burg. de Br. laan 25. G J. Spijker, n. Putten (Geld.) Dorpsstraat 6. J. van Dijk en gezin. n. Ka- merlk, W. D. Oskam en gezin, n. Rietveld 107. PAUS HOUDT CONSISTORIE. In tegenwoordigheid van 25 kardinalen heeft de Paus hedenmorgen zijn eerste consistorie gehouden. Hierin werd kardinaal Lauri benoemd tot camerlengo van de katholieke kerk. In de kleine troonzaal heeft de Paus den nieuwen camerlengo en den vice-camerlengo ont vangen. die den eed aflegden. ALPHEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Arend z. van Cornells de Jong en Catharina Verkade. Alida Geertruida, d. van Hendrlkus Adrian us Luijben en Geertruida de Beer. Ondertrouwd: Harm Greven. 34 j. met Catharina Johanna van Leeuwen. 21 j. Jo- hannus Adrlanus Mooij, 33 j.. met Alida Bakker 26 J. Gehuwd: Jacob Cornells de Wit. 30 j. met Janna Bogaard, 24 j. J-flaas van Leeuwen. 27 j. met Bregetta Gerdina van Wilgen. 30 j. Marten Windhorst. 24 j. met Aagje Kaatje van Goedegebuure, 19 j. wonende te Hazerswoude. Evert van Wilgen. 25 j. met Elisabeth van der Schee. 23 J. Loop der Bevolking. Gevestigd: Petronella Belgraver, Wilhelmina- straat 38. Cornells L. Jongeburger en gezin. Zaalbergstraat 36. Antonle van Dijk en ge zin. Goudsche rijpad 174. Gatsche Visser, Hoorn 21. Adrlanus Rodenburg, Otweg 2. Maria C. Vermeulen, Nesse 12a, VertrokkenHaarlemmermeer. Spieringweg 126, Geertruida J. van Dijk. Axel. Buitenweg 6, Janna J. Schiedam, Julianastraat 67. Doe- tinchem. St. Josephziekenhuis. Franciscus M. Overgoor. Gustaaf J. C. Niehot. Pr. Hendrik straat 29c. van Es en gezin n Leiderdorp. Gevestigd: Paulus A. Duits. Kortsteekterweg 30 Adriaantje J. van Vliet, Rulsdaelstraat 14 Jan A. Gennefaas, Raadhuisstraat 44 Neeltje Verburg (wed. v. A. Breedijk). Dorpsstraat 98a. Vertrokken: Naar Oostvoorne. Voorweg A 402. Adriana G. Meesters Leiden, Zoeterw. Singel.huize „Weltevreden", Willempje van Oog Noordwljk, Zeestraat 5, Anna M. Wouters Leiden, aan boord. Gerrltje Bruines 's-Gra- venhage. Hulshorststraat 19. Alida Bergshoef Koudekerk aan den Rijn. Lagewaard 43. Adriana van Amsterdam Naaldwijk, Honselaarsdijk, Nieuwe Weg 13, Alida Blaauw Driebergen Rijsenburg. Traaij 67. Cornelis van de Graats en gezin Rheden, Gld„ p.a. den heer Jongebloed. Jantje Jongebloed Assen, Hoofdvaartsweg 167b, Albertje de Vries. Geboren: Christina Cornelia, d. van Corne lis Jan Koelenwijn en Leentje Paling Hen- drika Jacoba. d, van Cornelis Bogaard en Grietje van Rijn Anna, d. van Jacobus Kas pers en Elisabeth Klelbeuker. Loop der Bevolking. Gevestigd: Johannus J. van Fulpen en gezin, Hoofdstraat 74 Antonia S. Zonneveld, Java- straat- 10 Johan F. van de Vate, Raadhuis straat 186. Vertrokken: n. Leiden, Hoogewoerd 186, Pe tronella G. van den Berg Rotterdam, Zwa- nehals 376, Petronella van Leeuwen Naarden, Juliana van Stolberglaan 106. Th. Heineman Hazerswoude, Beukenlaan D. 189, Maarten Windhorst. BOSKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Johanna, D. van Jacobus de Lange en Barbara Hendrika Droog Johannes Adrlanus, Z. van Wiero Petrus van der Weef en Helena Maria Klijn Christina. D. van Johannes Cornelis Heijmans en Margaretha Barbara Jacoba Radder Wilhelmus Maria. Z. van Jacobus Jozephus van den Nieuwendijk en Alida van Dijk. Overleden: Ruurd Kuiper 77 j. Cornelis Ultenbroek, wed. van Gerardus van der Stam 74 j. Jan Droog 92 j. Ondertrouwd: Leendert Cornells van Eijk 27 j. en Geertrui van Tol 24 j. Pieter Gerrit Wil lem van Klaveren 22 j. en Adriana Marcus 19 j. Getruowd: Pieter van Vliet 29 j. en Pieter- nella Paling 29 j. Oudste inwoner overleden. In den ouderdom van 93 jaar is in het Tehuis voor Ouden van Dagen alhier over leden onze oudste inwoner de heer Jan Droog. Het aantal donors voor den bloedtrans fusiedienst alihier is thans gestegen tot 86. Op initiatief van den heer Anth. Trimp is hier opgericht een afdeeling van den bond van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit. In een eerstdaags te hou den algemeene vergadering zal worden overgegaan tot de benoeming van een defi nitief bestuur en zullen de statuten en het huishoudelijk reglement samengesteld worden. Woensdag 20 Dec nam. halfdrie, be staat er in het gymnastieklokaal der open bare school gelegenheid tot kostelooze in enting. Gevonden: Paar zwarte handschoenen, kinderwantjes, bruine en fluweelen cein tuur, kinderschoentje en gouden ring. In lichtingen politiebureau. HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand. Geboren: Jaapje. d. van P. Francken en K. van der Meij. Johannes Lambertus. Maria, z. van M. G. L. de Boer en A. J van Vliet. Johannes, z. van A. J. de Kort en A. Klos. Jan. z. van J. v. d. Heijden en N. Trouwborst. Gerrit. z. van G. Verheul en J. C. van Dieën. Overleden: A. E. van Meurs. 57 j.. echtgenoote van P. van der Werf. Gehuwd: D. J. van der Wilk en N. E. Rijns- burger. Het dames-comité .Dorcas" heeft in het afgeloopen Jaar 130 stuks goederen vervaardigd, Tevens werden voor den Ger. Zendingsbond in den loop van het Jaar 55 stuks kleedingstukken naar Indië verzon den. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Burgerlijke Stand. Geboren: Antonia Maria Joanna, d. van C. J. Kraan en van M. J. W. de Heij. Ondertrouwd: J. Westerwoud, 22 Jaar en M. C. Fluiter, 21 jaar. Overleden: W. van der Veer, 80 jaar. Bespreking inzake de veevoederkwestie. De Chr. B. en T.-Bond afd. Hazerswoude- Koudekerk vergaderde onder leiding van den burgemeester, den heer A. Warnaar die met gebed opende en uit de H. Schrift voorlas. Hij heette den heer Chr. v. d. Heu vel welkom, die eenige voorlichting zou ge ven omtrent de vraag, wat beter ls, n.l. om bij de beperkte hoeveelheid veevoeder den handel vrij te laten of tot distributie over te gaan. Spr. verkoos het laatste. Ont zaglijke hoeveelheden voeder zijn noodlg, terwijl weinig hooi enz. gewonnen ls. Ook de militaire maatregelen hadden veel in vloed op de stijging der veevoederprijzen Spr. moedigde de boeren aan zooveel mo gelijk middelen te beramen om in den vee- voedernood te voorzien. Hierdoor zou ook de Chr. StandsorganLsatie gesterkt worden. Na een geanimeerde en leerzame gedachten- wisseling dankte de voorzitter den heer v. d. Heuvel en sloot met dankzegging. NAGEKOMEN. Mij. Nederland MOENA. thuisr., 10 Dec. te Suez JOHAN VAN OLDENBARNEVELT. 10 Dec. van Batavia te Genua JAN Pz. COEN. 10 Dec. van Lissabon te Amsterdam. Rett. Lloyd GAROET. uitr., pass. 9 Dec. Perlm KOTA AGOENG. uitr.. pass. 11 Dec. Kaap Bon KOTA BAROE, uitr., pass. 9 Dec. Point de Galle SIBAJAK. uitr.. 11 Dec. van Suez. Holland—Amerika Lijn BLOMMERSDIJK. R'dam naar New-York. 10 Dec. uit den N. Waterweg PENNLAND, uitr., pass. 10 Dec. Vllssingcn van Antwerpen. ALKEMADE. Loop der Bevolking. Vertrokken: J. L. J. van Akkeren, naar Was senaar. Langstraat 109 Chr. J. Borst naar Zoeterwoude, Rijnegommerstr. G 29 Ch. E. O. Burgers n. Sassenheim, Charbonlaan 13 W. A. de Vries naar Leiden. Stadhouderslaan 25 A. Jansen naar Boskoop. Barendstr. 3 M. C. Zwetsloot naar Leiden. Havenkade 17 J. B Geerlings en gezin naar Medemblik, Kaasmarkt 6 Jac. van der Meer naar Zundert, Achtmaal 146 J. J. Heemskerk en gez. naar Noordwljk. Prins Bernardstr. 32 E. Schol te en gezin naar Lelden. Lage Zijde 38 N. G. J. Vergeer en gezin naar Leiden, Oude Vest 137 L. Turk n. Leiden, Ringkade 12 G. C. Rietbroek naar Wassenaar. Rijksstraatweg 500. Gevestigd: Th. Bartels, D 143, van Uithoorn P. Glasbergen A 151 van Oegstgeest J M. J. Kouwenhoven C 36 van Noordwijkerhout G. C. van den Burg. B 275 van Noordwijkerhout H. W. P. L. Koppelaar en gezin van Har- dinxvcld J. M. Klein van Amsterdam C. J. van Zoen van Warmond J. M. B. Geleljns van Zevenbergen G. Gerritsen en gez. van Beesd. BODEGRAVEN. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Teunis, z. van A. Rietveld en N. van Bostelen Bernard Johannes, z. v. H. Brinks- I ma en B. Nieuwenhuis Jacobus Simon, z. van J. S. Kooreman en M. E. Vodegel Ondertrouwd: J. J. Flamman, 21 jaar en A. Westerlaken, 23 jaar. Loop der bevolking. Gevestigd: M. du Prie en gezin, Steenbakkers laan 1 W. Storm van Leeuwen, Resedastr. 10 J. van Herk en gezin. Van der Doesstr. 2 Wed. BisschopsSlegtenhorst en gezin. Steen bakkerslaan 5 A. C. van Velzen en gez.. Jaag pad 66 C. W. Verhoorn, Koningstr. 44 L. Noort en gez.. Hoogmadescheweg 35 J. van Leeuwen en gezin. Dr. Van RhJjnstr. 15 J. M. van der Filer, Dr. De Bruynestraat 32 E. Scholte en gez., Achthovenerweg 38 L. van Rooy. Hoofdstr. 24 P. J. van Veen, Reseda- straat. 12 E. C. van Lissa Nessel, Hoofdstr. 2. Vertrokken: B. J Doekes en gezin naar Lei den. H. Rijndijk 101a J. van der Meer. Lel den, Stadhouderslaan 29 P. J. van der Meij- den en gezin n. Leiden. Van 'tHoffstraat 46b C. J. Tabbers naar Leiden, Hartmanstr. 10 G. C. Philippo, n. Leiden, De Goejestr. 28 M. C. van Westricnen, n. Leiden. Nieuwsteeg 31. Burgerlijke Stand. Geboren: Truus. D. van M. Sepers en G. M. Schreuders Anthonia Arnolda. D. van N. C. Voorma en Ch. Bosschaart. OndertrouwdA. de Bruin en M. J. Schouls. Voor kostelooze inenting of herinen ting zal gelegenheid worden gegeven op 28 December a s., des nam. 12 uur ten huize van dr. J. Persant Snoep. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Johanna. Elisabeth, d. van P G. H. Vcelenturf en M. J. Moons. Ondertrouwd: T. Scheer. 29 i en W. A. v. d. Vaaii 22 j. AMSTERDAM, 11 December. De berichten uit het Amerikaansche be drijfsleven blijven gunstig. Men verwacht, dat de industrieele winsten dit jaar behaald, ongeveer 70% hooger zullen zijn dan in 1938. terwijl. Vergeleken met de in 1937 behaalde resultaten een achterstand van 25'< aanwezig zal zijn. De spoorwegen zullen, naar verondersteld wordt, hun vaste lasten dit jaar ruimschoots hebben verdiend, vermoede lijk zelfs met eenzelfde percentage als ln 1937. Het vorige Jaar was een vrij groot tekort aan wezig. Ook de winsten der openbare nutsbe drijven worden gunstig beoordeeld. Niet alleen zijn deze beter dan over 1938. maar men ver wacht zelfs, dat die van 1937 zullen worden overtroffen. De betere winstcijfers in het bedrijfsleven der Ver. Staten zijn voor een groot deel een indi rect gevolg van den oorlogstoestand. Aangezien bij het uitbreken der vijandelijkheden in Euro pa de voorraden uiterst, gering waren, ging men er in een snel tempo toe over. om den achter stand in te halen. Daarbij kwam. dat men zeer groote orders uit Europa verwachtte, hetgeen tot dusverre slechts in een langzaam tempo heeft plaats gehad. Hoewel thans groote voorraden worden ge vormd. geschiedt dit niet bovenmatig snel. Men legt zich hierbij, zulks in tegenstelling met 1936 en 1937. grootere gereserveerdheid op. zoodat de opleving, voor zoover dit althans op dit oogen blik kan worden beoordeeld, niet een gefor ceerd karakter draagt. Men is van meening.dat de oorlogsbehoeften, mede gezien het feit. dat er een steeds sterkere neiging bestaat om de bewapening der Vereenigde Staten uit te brei den, geleidelijk nog zullen toenemen. Voor vernieuwingen worden tegenwoordig vrij belangrijke bedragen besteed. Tot verhooging en uitbreiding der bestaande industrieele capa citeit werd tot dusverre nog niet overgegaan. Men geeft er tegenwoordig de voorkeur aan om de bedrijvigheid zoo lang mogelijk op een zeker peil te handhaven en te stabiliseeren. Op deze wijze blijft het aanpassingsvermogen bij een geringe conjunctuursverandering gewaarborgd, aangezien dan de vaste lasten niet in dier mate zullen zijn gestegen, dat de rentabiliteit bij een daling der bedrijvigheid belangrijk zal worden beïnvloed. De middagbeurs. In den toestand op de Amsterdamsche effec tenbeurs was bij het begin van de nieuwe week geen verandering gekomen. De politieke toe stand blijft onberekenbaar en ten opzichte van de effectenbeurs noopt dit onwillekeurig tot voorzichtigheid. De handel was van geringen omvang, maar de stemming kon prijshoudend worden genoemd. De koersen verschilden ech ter door elkander niet veel bij den vorigen beursdag en tijdens de middaguren werden slechts kleine schommelingen medegemaakt. Op de lokale markt werd wederom eenige be langstelling aan den dag gelegd voor A.K.U.'s, die bij de opening goed gedisponeerd waren en zich een kleinigheid konden verbeteren. Nadien echter kreeg het aanbod even de overhand, waarna een kleine achteruitgang intrad en per saldo verschilde de slotkoers niet veel bij dien van Zaterdag. De Philipsaandeelen waren goed van toon en een kleinigheid hooger. even als Unilevers. De affaire in deze fondsen was echter klein Voor Suikeraandeelen bestond maar weinig belangstelling. H.V.A.'s werden eenige procenten hooger in gezet. maar op het verhoogde peil was klaar blijkelijk eenig materiaal aan de markt, zoodat een kleine inzinking plaats vond, maar het eindresultaat was toch nog een kleine koers- verbetering. De incourante soorten trokken nauwelijks attentie. De Petroleummarkt was kalm. Koninklijken maakten slechts onbeteeke- nende variaties mee en bewogen zich in hoofd zaak op het niveau van de vorige slotkoersen. Scheepvaartpapieren werden op bescheiden voet verhandeld en waren prijshoudend, maar niet veel gewijzigd. De Tabaksafdeeling lag geheel verlaten. De handel in Rubberfondsen beperkte zich in hoofdzaak tot Amsterdam Rubbers, die iets hooger kwamen te liggen. Voor diverse in courante soorten bestond eenige vraag, maar dit gaf geen aanleiding tot openlijken handel. De Amerikaansche waarden waren prijshou dend en meerendeels iets hooger. De affaire was echter van geringe proporties en de koersschom melingen waren uiterst beperkt. Het koersver loop van Wallstreet is onberekenbaar en men gevoelt er blijkbaar nog niet veel voor om nieuwe engagementen aan te gaan. De beleggingsafdeling had een kalm verloop. De Nederlandsche Staatspapieren waren onre gelmatig. De Oude Schuld was iets luier. De obligatiën uit de jongere emissies daarentegen waren prijshoudend. De geruchten omtrent een op komst zijnde Staatsleening blijven hardnek kig aanhouden. Ter beurze werd zelfs de mee ning uitgesproken, dat men op een dergelijke leening niet lang meer zal behoeven te wach ten. Buitenlandsche beleggingen trokken weinig attentie. Fransche en Duitsche fondsen waren dooreengenomen prijshoudend. WISSELKOERSEN. Londen 7.36 3/4; Berlijn 75.60; Parijs 4.17V2; Brussel 31.05; Zwitserland 42.24; Kopenhagen 36.40; Stockholm 44.87'/»; Oslo 42.82'/:; New York 1.88 3/8; Lire Bank papier 6 3/4. Prolongatie 2 3/4; Part. disc. 2 1/4; Dag geld 1; Registermarken 15 7/8; Handels Sperrmarken 6 7/8; Reismarken 23 5/8.; Bankpapier 25 5/8 grrj-i^ MARKT gSffe Rt RICHT IN Evenals vorige jaren heeft zich thans weer onder leiding van den burgemeester een comité gevormd tot het verzamelen van gelden voor een Kerstmaaltijd voor OverledenH Molenaar weduwe van B. van 1 he?1 dle 'if1 moeilijk hebben. Deze week ■t Riet 83 j - H c. Omtzigt (weduwe van F zal een collecte langs de hulzen worden ge- van Benten) 71 J. houden. AMSTERDAM, 11 Dec. Aangevoerd 488 vette koeien, waarvan de prijzen waren: 1ste kwal. 78 84, 2de kwal. 68—76, 3de kwal. 5462 et. per KG. slachtgewicht; magere runderen 44—48 ct. per KG.; 71 melk- en kalfkoeien.f. 180—260 per stuk. 18 vette kalveren: 2de kwal. 66. 3de kwal. 54—58 ct. per KG. levend gewicht. 100 Nuchtere kalveren, f.711 per stuk; 71 schapen f. 1426 per stuk; vleeschvarkens. wegende 90 tot 110 KG 70—74 ct.. zware varkens 7074 ct.. vette var kens 7074 ct. per KG. slachtgewicht. Aange voerd 3 wagons geslachte runderen uit Dene marken. ROTTERDAM, 11 Dec. Veemarkt. Totale aan voer 3204 stuks, waarvan 1112 vette runderen. 186 vette kalveren, 16 nuchtere kalveren. 1091 scha pen en lammeren. 798 varkens. 1 bok. Prijzen per KG.: vette koeien. 1ste kwal. 76. 2de kwal. 62. 3de kwal. 4050; vette ossen resp. 68. 62 40— 50 per KG.; 125 vette kalveren resp. 125. 105. 84 —90; varkens «levend gewicht) resp. 63. 62. 60; schapen resp. 43. 38. 32; lammeren resp 48. 43 38. Prijzen per stuk: Schapen 1ste kwal. 26. 2da kwal. 20. 3de kwal. 15 gulden per stuk; lamme ren resp. 18, 14, 10 per stuk.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3