STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag It December 1939 BETERE PERMANENT WAVE Overzicht VISSCHERIJ-BER[(HTEN~ Verspreide berichten A.s. Donderdag verdu isleri ngsproef RECHTZAKEN SPORT Nederland-België wedstrijden KUN/T IN IITTIREN FAILLISSEMENTEN VRAGENRUBRIEK men. dat onze kinderen worden opgebracht in een geest van materialistische overheer- sching los van de Christelijke beginselen, gelijk de jeugd, welke onder nationaal-so- cialistische en bolsjewistische leiding staat. Indien er vandaag den dag zoo iets bestaat als werkelijke verdraagzaamhed dan zijn de misdaden in Rusland. Polen, Mexico en Spanje jegens christenen bedreven in elk opzicht evenzeer te veroordeelen als al het geen jegens de Joden wordt begaan. De 37 millioen katholieken, die onder het rijk leven, behooren met de leden der Protes- tantsche gezindten tot de voornaamste slachtoffers van het natlonaal-socialisti- sche regiem. Attlee. De Labour-leider majoor Attlee heeft aan het eind van een toespraak, welke hij te Bristol heeft gehouden, verklaard: wij ver- keeren thans in een groote crisis: een oor log waarin de barbaarschheld tegenover de beschaving is geplaatst. Het is aan ons te bewijzen hoe de barbaarschheid kan wor den overwonnen. Wij hoopten, aldus verklaarde hij. dat de Russische dictatuur slechts een overgangs- phase zou zijn doch de invasie in Finland heeft maar ai te duidelijk bewezen, dat de gedachten der Russen zich hebben ontwik keld volgens imperialistische lijnen. Het Russisch communisme is een nieuwe ver vorming van het socialisme, het collecti visme zonder vrijheid en zonder democratie. Al hetgeen de communisten In den loop der laatste vijf jaren hebben gezegd over de mocratie. rechtvaardigheid en vrijheid werd slechts ingegeven door redenen van tactiek. DE CHAPPEDELAINE t. De Chappedelaine, de eenige maanden geleden om gezondheidsredenen afgetreden Fransche minister van koopvaardij, is in een kliniek nabij Parijs overleden Hij werd 21 Juni 1876 te St. Just geboren. Sinds 1910 had hij zitting in de Kamer en sinds 1931 was hij vrij geregeld minister. HONGAARSCHE MILITAIRE MISSIE IN ROME. De Italiaansche bladen maken melding van de aankomst eener Hongaarsche mili taire missie te Rome. VLEESCHLOOZE DAGEN IN FRANKRIJK. De Fransche minister van landbouw heeft medegedeeld dat een decreet zal verschij nen. waarbij aan den vleeschloozen Maan dag een Dinsdag zonder rundvleesch en een vleeschloozen Vrijdag wordt toegevoegd. BISSCHOP VAN LUBLIN IN ARREST. De bisschop van Lublin, mgr. Fulman, is. volgens het Poolsche telegraafagent- schap. op 8 November gearresteerd en per auto naar het kasteel van Lublin gebracht, waar ook opgesloten zijn mgr. Sokolowski, bisschop van Podlasie en mgr. Goral. De woning van mgr. Fulman is door de Duit- schers bezet. DrV3IEl5» voor de a.s. Feestdagen een EUGENE 7.50 SOREN 5.— U A If AIJ UEIIDV" ^reestraat 56a i rlAüUn „ncrVKT telefoon 26431. 4149 (lngez Med.) FINLAND'S EENZAME STRIJD. Finland heeft een beroep op de wereld gedaan om het te hulp te komen in zijn strijd voor de onafhankelijkheid. Ongetwij feld weet het zich gedragen door aller sym pathie. maar daadwerkelijke steun.... Zelfs van den Volkenbond is dat niet te verwachten. Zaterdag is slechts een ge heime zibüing van den Raad gehouden, waar besloten werd de Finsche aangelegenheid heden te behandelen. Er bleef nog wat tijd om onderling te overleggen! De Zuid-Amerikaan? c.he staten onder aanvoering van Argentinië blijven zeer fel de royeering van de sovjets eischen. Nader blijkt, dat Uruguay's president het lidmaat schap nog niet heeft opgezegd, het votum van den Senaat ten spijt. Frankrijk steunt dit streven. Engeland houdt zich nog wat op de vlakte. Maai' zooals reeds opgemerkt, de noodige eenstemmigheid zal daarvoor ontbreken. Ohina b.v. zal wel niet zoover durven gaan om voor royement te stem men. gelet op het conflict in het Verre Oosten. Aan sancties valt evenmin te denken, vele landen w.o. ook Nederland, gelijk Zaterdag nog gemeld zullen daaraan niet meer meedoen tüdeais het leven van den huidigen Volkenbond Dientengevolge verwacht men: 1. Een resolutie, waarin de aanval ver oordeeld wordt. 2. Een verzoek tot alle staten de Sovjets niet te helpen. 3. Een verzoek tot alle staten Finland zooveel mogelijk te helpen. 4. Tenslotte een beroep om aan de agres sie een eind te maken. Daadwerkelijke steun zal echter uitblij ven. Van EngeLsche zijde blijft men bij het standpunt, dat eerste plicht is om Duitsoh- land te verslaan, dat feitelijk de oorzaak is van alle ellende. Of is van Zweden en Noorwegen nog iets te wachten? De Zweedsehe minister van nationale defensie heeft een rede gehouden, waarin hy uiting gaf aan het onwrikbare voornemen van Zweden, alles te doen, om den vrede te handhaven, ..doch", zoo zeide hij. dit voornemen hangt niet van de Zwe den af. Wij moeten de waarden zonder welk het leven niet de moeite waard is, t.w. orde, recht, socialen vooruitgang en nationale vrijheid, verdedigen. Indien iemand ons die waarden zou willen ontnemen, zouden wij ze verdedigen. Alle door Zweden genomen militaire maatregelen zijn uitsluitend voorgeschre ven door de noodzakelijkheid, te waken voor de handhaving der neutraliteit. Iedereen zal begrepen, dat voorzorgs maatregelen genomen moeten worden, wan neer het huis van den buurman in brand staat Wij mogen de oogen niet sluiten, want het ergste zou kunnen gebeuren. De opperbevelhebber van de Zweedsehe weermaoht, luitenant-generaal Thoernell, heeft een dagorder gericht tot het geheele Zweedsehe leger, waarin hij zegt. dat in de huidige omstandigheden alles moet wijken voor den plicht om te waken voor de verde diging van de vrijheid van het land en zijn recht zelf een besluit te nemen. De veilig heid van het land rust op de plichtsge trouwheid van de soldaten en op de kracht van htm wil De „News Chronicle" sohrljft. dat, indien Finland zonder hulp zal moeten vechten, deze oorlog slechts één einde kan hebben. Alleen een gezamenlijke tegenstand van alle Noordelijke landen tegen de sovjet-unie kan Finland redden. Reeds helpt Zweden een weinig. Natuurlijk zijn Noorwegen en Zweden bezorgd voor hun eigen veiligheid, zij wenschen niet de wraak van de Russen op hun eigen hoofd te doen neerdalen, doch zij moeten wel bedenken, dat Indien Fin land vernietigd wordt, zijzelf een veel gemak kelijker prooi zullen zijn. Het eigen belang schrijft beiden landen voor Finland zooveel mogelijk te steunen. Er zijn teekenen. welke er op wijzen, dat Zweden dezen weg In slaat: de beweging voor interventie groeit en de benoeming van een opperbevelhebber is een aanduiding, dat het land zich het ge vaar bewust is. Er zal evenwel snel gehan deld moeten worden, wanneer deze hulp doeltreffend zal zijn. In een wereld van roofzuchtige groote mogendheden kan ge- isoleerde neutraliteit veel gevaarlijker zijn dan een gemeenschappelijke verdediging. Dit is de les. welke door alle kleine landen, zoowel in Scandinavië als in den Balkan, getrokken kan worden Hetzelfde blad meldt, dat de sovjet-unie Estland heeft verzocht de verplichtingen van het verdrag van wederkeerigen bijstand na te komen en de sovjets te helpen bij hun inval ln Finland. Dit verdrag van wederkeerigen bijstand verplicht de onderteekenaars elkaar te hel pen in geval van een aanival door een derde mogendheid. We zullen bevestiging afwachten, voor en aleer we dit toppunt van cynisme als juist erkennen. De regeering der sovjet-unie heeft aan den Britschen gezant te Moskou een protest nota laten overhandigen, welke verband houdt met de door de Engelsche regeering op 28 November aangekondigde verscher ping van de blokkade tegen Duitsohland. In deze nota herinnert de regeering der sovjet-unie aan haar vorige nota met be trekking tot de contrabande-lijst. Zij be schouwt de thans door Engeland getroffen maatregelen als een geval zonder precedent in de geschiedenis van den oorlog, dat den internationalen handel van de neutralen zeer ernstig schaadt en voorts een schen ding beteekent van het Volkerenrecht Het betreft hier een daad van willekeur der Britsche regeering. De regeering der sovjet-unie behoudt zich het recht voor schadevergoeding te eischen, wanneer Rus sische schepen in Engeland of Fransche havens worden aangehouden en wanneer de buitenlandsehe handel der sovjet-unie daardoor sohade lijdt. Het Japansche schip „Sanyo Maru" zal pas morgen uit Rotterdam vertrekken. Het schip heeft Duitsohe goederen aan boord en zooals men weet was het de bedoeling een proefproces uit te lokken over de gel digheid van de Engelsohe blokkademaat regelen. Opnieuw duiken geruchten op over een terugro&pen van von Papen als Dultsch ge zant te Ankara. Woordvoerders van de Wilhclmstrasse hebben gezegd, dat de ambassadeur n3ar Berlijn terugkomt, om „rapport uit te brengen". Aangezien von Papen juist naar Turkije is teruggekeerd, nadafr-hij rapport had uit gebracht, is deze urtlel weinig geloofwaar dig. Meer waarschijnlijk ls, dat de ambas sadeur op verzoek va# Turkije teruggeroe pen is, omdat hij openlijk anti-Turksche artikelen uit be' Rvstsc1, "ertaald heeft verspreid en andere handelingen pleegde, welke in strijd waren met zijn functie van diplomatiek vertegenwoordiger, aldus een Bngelsch blad. DE GEMEENTE-BEGROOTING 1940. Motie van den heer Snel. Het raadslid, de heer C. Snel heeft aan den gemeenteraad onderstaande motie ge zonden De Raad. van oordeel dat gebleken is, dat aan het tegenwoordige systeem van werkverschaffing vele gebreken en nadee- len kleven; dat een dier nadeelen ts, dat de gemeen te geen enkele zeggenschap heeft over de arbeidsvoorwaarden en arbeidsmethodes, welke bij ln werkverschaffing uitgevoerde werken worden toegepast; dat door het bestaan dier gebreken en de veelvuldige klachten daarover, de naam werkverschaffing een ongunstige beteeke- nis heeft gekregen; dat het daarom gewenscht is voor ge meentelijke werkverruimingsobjecten zoo veel mogelijk een normale wijze van uit voering te bevorderen en Indien financieele medewerking van het Rijk voor uitvoering dezer werken onmisbaar is, het Rijk te ver zoeken, deze medewerking te verleenen in een zoodanigen vorm, dat het werk op nor male wijze door aanbesteding kan worden uitgevoerd. VER. VOOR INTERNATIONAAL JEUGDVERKEER. LEIDSCHE WANDELSPORT-VEREEN. Zaterdag j.l. had ter gelegenheid van het achtjarig bestaan der L.W S.V. een feest avond plaats ln „Oud-Hortuszlcht". De voorzitter, de heer J. C. Krijger opende om even acht uur den feestavond met een hartelijk woord van welkom, in het bijzonder tot de vertegenwoordigers van den Z.H.W.B en enkele zustervereeni- gingen. Daarna voerden eenige leden van de L.W. S.V. een tooneelstukje in twee bedrijven op. getiteld „Henkle". Gehoord het groote succes, dat de executanten oogstten, moch ten zij tevreden zijn met het resultaat. De pauzen werden aangevuld door mu ziek en cabaret van het trio „Tempo" on der leiding van Jean van Zijp. Ook zij had den een zeer welverdiend succes. Met mede werking van het orkestje van het zelfde gezelschao werd nog geruimen tijd gedanst. De L.W.S.V. kan weer op een gezellig jaarfeest terug zien. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen: Maan dag 4 Dec. 47 personen, Dinsdag 5 Dec. 48, Woensdag 6 December 48, Donderdag 7 Dec. 49, Vrijdag 8 Dec. 49, Zaterdag 9 Dec. 49. De jaarvergadering. Zaterdag is alhier de zeer druk bezochte jaarvergadering van de Vereeniglng voor Internationaal Jeugdverkeer gehouden. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniglng ondanks de ongunstige tijdsomstandighe den goed gewerkt heeft. De internationale correspondentie ging zelfs vrij aanzienlijk vooruit. In het vereenigingsjaar 1 Septem ber 19381939 werden 7.172 adressen ver strekt, aan buitenlandsche en Nederland- sche jongelui samen. d.i. ruim 1 500 meer dan in het vorige jaar. Onze jeugd heeft met 36 landen gecorrespondeerd. Groepreizen waren minder ln aantal: toch hebben Nederlandsche troepen België, Engeland, Frankrijk. Zweden en Zwitser land bezocht; naar de Chantry te Ipswich gingen drie groepen, terwijl daarvoor meer aanvragen waren dan beschikbare plaat sen. Ook voor Couvin in België bestond groote belangstelling. Het verslag maakt voorts melding van vijf bijeenkomsten in eigen land de buitenlanders, die aan deze groepen te Bloemendaal. Katwijk en Noordwijk deelnamen, waren in hoofdzaak Belgen cn Engelschen. De uitwisseling van Nederlandsche Jon gelui met buitenlandsche is in het afge loopen jaar gegroeid tot 82, meest met België, Zweden en Duitschland. De aan vragen uit België waren zoo vele. dat lang niet aan alle voldaan kon worden. Men hoopt, dat dit spoedig anders zal worden. De jongens en meisjes, die naai' België ge weest zijn, kwamen meest zeer voldaan over hun verblijf aldaar terug. Het aantal betalende gasten in buiten landsche families geplaatst was kleiner dan te voren: 60 tegen 110 in 19371938. Het aantal ledengroepen in plaatsen ln Nederland is nu tot 14 gestegen. Ter voor bereiding van ontvangsten van buitenlan ders en voor de propaganda doen deze groepen zeer goed werk. Het ledental der vereeniging was op 1 September 1939 gestegen tot 1.455. Uit het financieele verslag bleek de gunstige toe stand der vereeniging. Er was een batig saldo van f. 555.74 De contributies stegen tot f. 2.315.Ce uitgaven voor het bureau incl. salarissen, vorderden f 2.780.voor het maandblad f. 905.—. Daartegenover stond een verhoogde ontvangst voor het verstrekken van correspondentie-adressen en een belangrijk, zij het niet gestegen, saldo der buitenlandsche groepreizen. Uit den aard der zaak is voor het loopende vereenigingsjaar op de laatste inkomsten niet te rekenen. Bij de bestuursverkiezing werd in twee vacatures voorzien door de verkiezing van mr. P. S. van der Lely alhier en mr. G. F. L. Tonckens te Groningen; mr. C. H. Roose- gaarde Bisschop te 's-Gravenhage werd herkozen Bij de bespreking der plannen voor het volgende jaar bleek, dat men voor reizen naar het buitenland nog geen plannen durfde maken: een Kerstbijeenkomst te Noordwijk (of Amsterdam) en een congres te 'c-Gravenhage staan op het programma. Op bezoek van buitenlanders durft men niet te hopen, tenzij de oorlog plotseling een einde neemt. Wil de verduist'ringsproef goed slagen. Dan dient een ieder bij te dragen. Laat binnenshuis het licht maar branden. Daar buiten zij het contrabande. TWEEDE LUSTRUM VAN D.V.V. Zaterdagavond recipieerde de Leidsche Accordeonvereniging D.V.V., ter gelegen heid van haar 10-jarig bestaan in de re ceptiekamer van de Stadsgehoorzaal alhier. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. vertegenwoordigers van de Wassenaarsche Mondharmonica-vereeniging, Werkmans Wilskracht. P. C. en L.. de Leidsche Blin- denbond, het Leidsche Politie Muziekgezel schap, V.O.P. en OJ4.A. In het openingswoord dankte de voorzit ter van D.V.V.. de heer Zwanenburg, voor de groote opkomst van leden en zusterver- eeniglngen. Na de geanimeerde receptie werd een uitvoering gegeven, waarvoor groote be langstelling bestond: de zaal was tot de laatste plaats gezet De heer L. Rombaut, voorzitter van het huldigingscomité, opende deze uitvoering met een woord van hulde aan de vereeniglng, en met de aanbieding van eenige geschenken. De uitvoering zelf had veel succes. Vooral het optreden van de Jublleerende vereeni glng viel zeer ln den smaak. Zij speelde een uitgebreid en gevarieerd programma, waarin zij van een groote kundigheid blijk gaf. Na de pauze traden nog op: Wllly Derby, de Two Cavelll's, Davolo, een hu moristisch goochelaar en de Hawaiian String Swingers. Een luid applaus beloon de leder optreden op dezen avond. De „Delgrado's Rings of Swing" zorg den voor goede muziek tijdens het dansen, dat dezen avond, die tot vier uur duurde, besloot. D.V.V. kan terugzien op een geslaagd feest. ONDER AUTO GEKOMEN. Hedenmiddag om ongeveer 2 uur ls de achtjarige K. In de Drie-Octoberstraat bij het oversteken van den weg door een auto overreden. Met een gebroken been ls hij naar het Ziekenhuis vervoerd. ARBEIDERSTOONEELVER. „D.O.S* Opvoering van „De opgaande zon". De spelleidlng van „D.0.8." legt ln de laatste Jaren een bijzondere voorliefde voor het Heyermans-repertolre aan den dag en dat is alleszins verklaarbaar. Heyermans heeft wat men noemt „sterk tooneel" geschreven; hij ontleende de stof voor zijn stukken aan de toenmalige maat schappelijke toestanden en sociale verhou dingen en gaf aan zijn werk een vorm, die ook heden nog gemakkelijk weerklank vindt bij hen, die er kennis van nemen, omdat zij daarin het leven-zelf herkennen! Het probleem, dat Heyermans ln „De op gaande zon" behandelt en dat den moet- zamen strijd om het bestaan schildert van een kleinen middenstander, wiens bedrijf in letterlijken en figuurlijken, zin overvleugeld wordt door het aangrenzend warenhuis „De opgaande zon" heeft nog niets van zijn ac tualiteit verloren; het stuk zou gisteren ge schreven kunnen zijn! „D.O.S." heeft er onder de beproefde lei ding van zijn energieken regisseur, den heer A C. van der Woerd een knappe vertolking van gegeven, waarvoor het talrijke publiek door hartelijk applaus na elk bedrijf en een voorbeeldige stilte tijdens het spel zijn op rechte waardeering heeft betuigd. De heer Van der Woerd had zelf de moei lijke rol «van den winkelier Mathijs de Sterke op zich genomen, wiens naam in dit verband een symbolische beteekenis bezit en hij slaagde er volkomen ln een zeer na tuurlijke uitbeelding te geven van den win kelier, die schijnbaar onbewogen blijft onder de harde slagen, welke het noodlot hem toebrengst. Naast hem dienen onmid dellijk vermeld zijn dochter Sonja (me). M. Schouten), die hem ln zijn strijd door haar optimisme aanvankelijk tot grooten steun ls en zijn vrouw Anna Maria (mevr. I. Dorre- paal—jv. d. Woerd I, die daarvan het tegen beeld is. Van de bijrollen noemen wij vooral den schoolmeester Naphtalle (den heer O. v. d. Wijngaard), die na een aarzelend be gin er steeds beter in kwam en den stum- perlgen grootvader van den heer H. Verver. De overige rolbezetting was voldoende Zooals gezegd was er veel applaus, dat volkomen verdiend was. „DOS." heeft haar reeks geslaagde op voeringen met één vermeerderd. Na afloop ls er nog geruimen tijd gedanst waarbij Gé Hofenk's Melody Makers zich op de van hen bekende verdienstelijke wijze weerden. Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur, toen de overwegwachter op een Haagweg voor den naderenden trein 3386 Woerden-Lelden den overweg wilde sluiten, probeerden eenige fietsende dames, niettegenstaande de waarschuwing van den overwegwachter toch nog onder de dalende spoorboomen te passeeren, waardoor een der dames een spoorwegboom op haar hoofd kreeg en verwond werd. Tegen de dame, die ook den overwegwachter nog beleedlgde, werd we gens het veroorzaken van gevaar proces verbaal opgemaakt. SPEELTUIN VER. „WESTERKWARTIER". De speeltuinvereeniging „Westerkwartier" j i Haagweg i had Zaterdagmiddag in het „Luxor"-theater voor ongeveer vierhonderd kinderen een St. Ntcolaasfeest georgani seerd. Nadat het strijkje „De Vijf Vraagtee- kens" de stemming er in had gebracht, sprak de tweede voorzitter, de heer Déro- gee het openingswoord en riep allen een hartelijk welkom toe Nadat de kinderen op chocolademelk waren getracteerd en ver snaperingen waren rondgediend, zongen de kinderen eenige toepasselijke liedjes. Daarna trad St. Nicolaas met zijn zwarten knecht binnen. Voor ieder kind had de Sint een aardig woordje. Nadat een kin derkoortje nog eenige aardige liedjes voor St. Nicolaas had gezongen, werden diverse teeken- en kinderfilms vertoond. Bij het naar huis gaan kregen de kinderen nog een verrassing. Dank zij veler medewerking is ook dit St. Nicolaasfeest goed geslaagd. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het kantoor der posterijen te Leiden werd in den loop der maand November op spaarbankboekjes ingelegd f. 230.925.95 en terugbetaald f 214 381.42 Derhalve meer In gelegd dan terugbetaald f. 16.544.53 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 159. Zaterdagavond is de 24-jarige mili taire motorrijder W. D. op den Kanaalweg de macht over het stuur kwijt geraakt, waardoor hij viel en vrij ernstig aan het hoofd verwond werd. Hij bekwam een snlj- wond boven het linkeroog en vermoedelijk een schedelfractuur en ls door den E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Een tweede militair, die op de duo zat, bleef ongedeerd. Zaterdagmiddag ls de 32-Jarige tran- sportarbeler G. N. op het terrein van de betonfabriek der firma Wernink aan den Morschweg met het linkerbeen bekneld ge raakt tusschen het gangboord van het schip en een betonnen rioolbuis, waardoor het been vlak boven den enkel brak. De Eerste Hulpdienst vervoerde den man naar het Academisch Ziekenhuis. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Te hardhandig. Een 15-jarige knaap uit Leidschendam klom op het dak van een schuur. De eige naar van de schuur vond dat niet zoo pret tig, en gaf een waarschuwing. Dat hielp niet, en toen had de eigenaar zich kwaad gemaakt en den jongen aan de beenen er af getrokken. Toen viel de knaap en werd gewond. De politierechter veroordeelde den hardhandige tot f. 10 boete subs. 10 dagen hechtenis en van dat vonnis kwam ver dachte ln hooger beroep Hij betoogde dat de Jongen het er eigen lijk naar gemaakt had en de Officier gaf den knaap een standje. Daarop vroeg hij de boete te veranderen tot f. 5.subs. 5 dagen waarmee de politierechter accoord ging. Zoodat de dag voor verdachte goed was ge maakt. Verduistering in dienstbetrekking. Een inwoner van Lelden was ln dienst als reiziger van een firma te Alkmaar. Hij Incasseerde kwitanties voor koffie die ge leverd was bij Inwoners van Katwijk en van Leiden. Maar dat geld droeg hij niet aan zijn patroon af. De patroon vertelde nu zelfs aai de reizlge. zou zijn kwitanties schreef en dat mocht niet. Maar verdachte motiveerde dat met de verklaring dat hij ln stukjes en beetjes gelden innen moest. De officier vond de verduistering wel be wezen en vorderde f. 10 boete subs. 10 da gen hechtenis, en voorwaardelijk een maand gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. De politierechter vond toch nog twijfel bij het geval, en sprak verdachte daarvan vrij. Twee broers. Twee broers uit Leiden; één in de ver- dachtenbank en één voor het getuigen- hekje. De broer in de verdachtenbank zou ten nadeele van de broer, die getuige was. verduistering hebben gepleegd. Hij had goederen verkocht die aan den oroei 'e- tulge behoorden. En die had ook nog an dere klachten over zijn broer-verdachte, voor wlen hij het wel gewenscht vond dat hij eens een voorwaardelijke straf zou krijgen. S. uit Rijnsburg kwam vertellen dat de verdachte twaalf vaten petroleum had weggehaald, waarbij hij dacht dat de broer verdachte nog In dienst was van den broer- getuige Maar dat was niet het geval De officier vroeg daarom een maand gevan genisstraf voorwaardelijk met proeftijd van drie jaar. De politierechter vond het niet ln den haak wat verdachte had gedaan, maar sprak hem bij gebrek aan bewijs, vrij. Oom en tante gingen uit. Onder hevig gesnik bekende deze ver dachte: ze had oom cn tante bestolen Die gingen lederen Donderdag weg, en nicht, die nu verdachte was. had een sleutel der woning bemachtigd. Den eersten Donderdag nam ze twee bankbiljetten van f. 10.den tweeden Donderdag nam ze f. 5 weg. don deden Donderdag weer enkele bankbiljetten. Maar toen zat de rijksvelwachter Clemens in de woning en die kon de nicht op hee- terdaad betrappen. Ze bekende onder een tranenvloed, na dat de oom zijn getuigenis had gegeven. VOETBAL. Het staat thans officieel vaat, dat de jaarlijkschc wedstrijden teren België ook dit seizoen zullen doorgaan. Op 31 Maart wordt te Amsterdam Nederland—België gespeeld cn op 28 April te Antwerpen BelgiëNeder land. NIEUWE UITGAVEN. De oorlog In noord en beeld. Onder redactie van prof. dr. P. Geyl en dr. c. d J Brandt verschijnt maandelijks ..De oorlog in woord en beeldWij ontvingen de eerste twee nummers van dit maandblad, dut een overzicht tracht te geven van de belang rijkste Internationale gebeurtenissen van dezen tyd. In de week van 4 tot en met 8 December werden in Nederland 38 faillissementen uitge sproken. Uitgesproken V. B. van Ulden. koopman te Leiden, le Groenesteeg 14; R. c.: Jhr. mr. C. J van der Wtfck, cur. mr. H. de Vries te Lelden. M. L. T. te N. V. Nieuw-Vennep, Hoofddorp, Aalsmeer, Uithoorn, Mijdrecht, Loenersloot. Kortenhoef. Hilversum, Soestdijk, Soest. Amersfoort. Voorthulzen. Oud-MIlligen. Totaal 81 K M Mllllgen, Amersfoort. Utrecht, Gouda. Den Haag. Loosdulncn. Totaal pl.m. 126 K.M. Loosduinen, Den Haag. Oegstgeest. Sassen- heim. Nieuw-Venncp. Totaal pl.m. 48 K.M VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt Gloria IJm, 37 vangst: 280 manden sclrl- visch, 280 m. braadschelvisch. 100 m. koolvi^n, 50 m. makreel. 100 m. gul en platvlsch, 10(1 ,'J1- wijting. Totaalvangs; 910 manden benevens .,r>0 stuks ijskabeljauw en 50 stuks stijve kabeljauw- Gerardina Johanna. IJm. 38 vangst: 000 manden diversen. BINNEN VAN HARINGVISSCHERM- Te IJmuiden zijn binnen van de haringvis- scherij de loggers: Sch. 104 18 last, 50 kisten verschc hanng. Sch. 15 4 last. 200 kisten versche haring: Wy- 151 75 last: KW. 130 10 last, 150 kisten versere haring: KW. 40 10 last; KW. 39 18 last; Kvv- 122. 6 last. De officier wilde met het blanco s,ra*b'* rekening houden, en vorderde twe?.m8f,et den gevangenisstraf voorwaardelijk een proeftijd van drie jaar. Het von werd conform dezen eisch gewezen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2