De strijd ter zee Finland doet een beroep op de wereld MAANDAG 11 DECEMBER 1939 No. 24453 De strijd in het Westen HEI VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Zal Genève het verstaan? Van het strijdtooneel Eenige redevoeringen Een roeiboot overvaren Dif nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht Verdere verliezen worden gemeld Britsche mijnenveger op een mijn geloopen LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordemdsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd «tin: per 3 maanden t. 3.33 per week f. 0.13 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 pet 3 mndj Het Finsche parlement heeft een procla matie tot de wereld gericht, waarin om steun in den strijd tegen de Sovjet-Unie gevraagd wordt. In een tweede proclamatie aan het Finsche volk wordt hulde gebracht aan het dapper strijdende Finsche leger. „Aan alle volken der wereld", aldus de aanhef der eerste proclamatie. „Het Fin sche volk, dat steeds getracht heeft goede betrekkingen met alle andere landen te onderhouden en zijn toekomst gebouwd had op vreedzaam werk is thans het slacht offer van een bruten aanval van zijn buur man in het Oosten, zonder ooit de .minste aanleiding tot diens aanval gegeven te hebben. Wij hebben thans geen keuze meer. Deze strijd is ons opgedwongen. Het Finsche volk vecht voor zijn onafhankelijkheid, vrijheid en eer. Wij verdedigen onzen godsdienst, haardsteden en alles, wat de beschaafde volken als geheiligd beschouwen. Tot nu toe streden wij alléén tegen een land, dat dreigt ons grondgebied te over rompelen. hoewel het in werkelijkheid gaat om de verdediging van alles, hetgeen het kostbaarste bezit der menschheid is. Wij hebben het bewijs geleverd, dat wij in dezen strijd alles willen doen, wat wij kunnen. Wij gelooven echter, dat de beschaafde wereld, die ons reeds een zoo groote sympathie bewezen heeft ons niet alléén zal laten vechten tegen een vijand, die numeriek sterker is. Onze positie als voorpost der Wester- sche beschaving geeft ons het recht actieve hulp tc verwachten van alle beschaafde naties. Tot al die landen zendt het Finsche volk dezen oproep." De proclamatie aan het Finsche volk luidt als volgt: „Het Finsche leger, dat de grenzen van onzen staat verdedigt, heeft zich op ons grondgebied moeten verzetten tegen den aanval van een vijand, die ons wil vernietigen. Onze soldaten, die de vrij heid van ons land beschermen, hebben be wijzen gegeven van grooten moed en groo te mirtaire bekwaamheid. Zij vertrouwen allen op de overwinning van onze recht vaardige zaak. Het parlement spreekt namens het ge- heele Finsche volk. zijn dankbaarheid uit voor de bewijzen van moed en trouw, die onze troepen geven. Ons nationaal karak ter heeft zich van de beste zijde laten ken nen: het Finsche volk is volkomen eensge zind. waar het gaat om de redding van het vaderland en de beschaving." De proclamaties werden voor de radio voorgelezen door den voorzitter van den Landdag Hakkila. Hoewel de uitzending, vermoedelijk door Russische stations ge stoord werd. kon zij in geheel Finland goed gevolgd worden. Met de gevraagde hulp gaat het echter nog niet zoo vlot, al is te Rome zoowel als te Boedapest opnieuw voor Finland gede monstreerd. De reconstruction finance corporation in Amerika heeft medegedeeld een crediet van 10 millioen dollar toe te staan aan Finland voor den aankoop in de Vereenig- de Staten „van landbouwoverschotten en andere behoeften voor de burgerbevolking" Men overweegt dergelijke credieten ook aan Noorwegen te verleenen. In welingelichte kringen wordt beves tigd. dat president Roosevelt de neutrali- teitswet niet zal toepassen op Finland en Rusland teneinde de deur open te laten voor Amerikaansche credieten aan Fin land. Aangezien de vijandelijkheden tus- schen beide landen zonder oorlogsverkla ring zijn begonnen, is het Witte Huis van meening, dat het Finsch-Russische geval gelijk is aan het Chineesch-Japansche. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Eenige Zweedsche bladen hebben mel ding gemaakt van de levering van Duitsch oorlogsmateriaal aan Finland. Bovendien wordt beweerd, dat een vreemde mogend heid onlangs aan Finland vliegtuigen ge leverd heeft en dat Duitschland het ver- voer van deze vliegtuigen heeft toegestaan e» begunstigd. Van bevoegde Duitsche zijde wordt dit bericht als fantasie gekenmerkt, hestemd om de Duitsch-Russische betrek kingen te schaden. Sedert het ontstaan van het conflict tusschen Sovjet-Rusland en Finland is, naar vastgesteld wordt, noch u»t noch via Duitschland eenig oorlogs materiaal naar Finland toegegaan. Veel gewijzigd in de situatie is er niet. Finnen blijven zich over het algemeen '■an.de houden en van een doorbraak der ■tonnerheim-linie is geen sprake. Het laatste Finsche communiqué van fcteren zegt: Te land heeft de vijand zijn aanvallen voortgezet ln de buurt van de rivier Pai- pale. Wij hebben deze aanvallen afgesla gen. Hevige gevechten hebben zich voor gedaan op tal van punten aan de Oost grens, met uitzondering van de buurt van Petsamo. Ter zee heeft de sovjet-marine verschei dene punten van den archipel gebombar deerd. Op verscheidene punten hebben Finsche kustbatterljen de landstrijdkrach ten ondersteund. In de lucht: Een bombardement van Hangoe heeft geen resultaten opgeleverd. Vanmiddag heeft de roode luchtmacht de forten gebombardeerd, die zich op de eilanden voor Koivlsto bevinden. De Fin sche luchtstrijdkrachten hebben verken ningen uitgevoerd en sovjet-Russische troepencolonnes gebombardeerd. Geholpen door veldartillerie hebben zij een vijande lijke colonne tanks en gevechtswagens vernietigd. In het communiqué van het hoofdkwar tier van het militaire district Leningrad wordt gezegd, adt de Russische troepen op 10 December in alle districten 57 K.M. zijn opgerukt. In het district Ukhta heb ben de Russische troepen de stad Kuolo- jarvi bezet, ln het district Porosozero het dorp Johonala, op de landengte van Ka- relie de steden Boboshlno en Kirkamuolaa. In verband met het ongunstige weer wer den slechts verkenningsvluchten gemaakt. Intusschen meldt het Zweedsche tele- graafagentschap, dat hevig gevochten wordt gezegd, dat de Russische troepen op Petsamo. De vuursnelheld der Finsche troe pen berokkent den sovjet-Russischen troe pen zware verliezen. De Russen schijnen op moderne oorlogvoering niet te zijn voor bereid. De Finnen verklaren, volkomen meester te zijn van den toestand. De Finnen vielen aan op ski's over een front van drie kilometer. In een der sec toren wisten de Finnen voordeel te beha len van de verrassing en verwarring onder hun tegenstanders; de Russen werden hier volkomen verslagen en vernietigd. Meer en meer treedt aan den dag, dat de Finnen hun tegenstanders, wat schiet vaardigheid betreft, de baas zijn. Gevochten wordt in een temperatuur van 20 gr. onder nul! Het uitgestrekte gebied tusschen het La- dogameer en de Noordelijke IJszee is onop houdelijk het tooneel van strijd tusschen de Russen en de Finsche ski-patrouilles. Talrijke schermutselingen spelen zich hier af in de besneeuwde wouden. De weinige wegen, waarlangs de afdeellngen van het roode leger optrekken, zijn met landmij nen bezaaid en worden, naar gelang het noodig is, vernield. De Russen gebruiken hier troepen afkomstig uit Midden-Azië. die gewend zijn aan de koude en ontbe ringen ln de ijzige steppen, doch niet de tactiek kennen van den modernen oorlog en in bewapening en snelheid van be weging het moeten afleggen tegen de be hendige Finsche ski-patrouilles. Helsinki meldt voorts nog: Strijdgas, dat de sovjet-Russen bij Salmi ten noorden van het Ladoga-meer hebben gebruikt, is nitrochlorophone, dat ln vre destijd wordt gebruikt voor het dooden van ongedierte ln gesloten ruimten. De solda ten, die door het gas zijn aangetast en gered konden worden, zullen nooit geheel herstellen. Waar door vorst de sneeuw thans hard wordt, mag men grootere actie verwachten, te meer, waar, naar verluidt, de Russen geregeld versterkingen aanvoeren. Aan het front de gebruikelijke actie van artillerie en verkenners. Voor het eerst is een deel der Britsche troepen in de Maginotlinie geplaatst, waar het ln directe aanraking ls met de Duit- schers. Tot deze troepen behooren eenige Engelsche graafschapsregimenten. Zij staan onder Fransch commando. Dit ls de eerste keer sedert het uitbreken van den oorlog, dat Britsche troepen tegenover Duitsche soldaten staan. De Britsche opperbevelhebber, lord Gort, heeft bij deze gelegenheid zijn eerste le gerorder uitgevaardigd, waarin hij zegt: „Indien niet iedereen sedert de aankomst in Frankrijk zijn plicht had gedaan, zou deze hooge eer u niet te beurt zijn geval len. De vjjand wacht onze komst. Gij hebt thans de gelegenheid de glorierijke traditie, welke uw vanen dragen, te handhaven. Wees waakzaam, wees kalm en vuur laag. Tot de laatste man en de laatste kogel en nog Iets meer. Niet alleen de oogen van uw land zijn op u gericht, doch ook die van onze bondgenooten en van het geheele rijk. Met de rechtvaardigheid aan onze zijde zal ons trotsche wachtwoord zijn: „On ne passe pas on les aura". (Men zal niet passeeren, men zal ze krijgen). De Engelsche koning ls gisteren, weer per torpedobootjager, naar Engeland terugge keerd, na zijn bezoek aan het Engelsche front en aan de Maginot-linle. Een Britsch vliegtuig ls even over de Belgische grens gedaald. De vlieger wist zich met zijn papieren op Fransch gebied te redden voor interneering. Funk. In de technische hoogeschool te Mün- chen heeft Funk, de Duitsche rijksminister van oeconomische zaken, een redevoering gehouden over de Duitsche superioriteit ln de oorlogsoeconomie. De minister merkte inleidend op, dat de geallieerden, door den nood gedwongen, trachten nationaal-socialistische oecono mische beginselen toe te passen, doch door gebrek aan ervaring eer verwarring dan nut stichten. Duitschland had echter reeds bij het begin van den oorlog een goede or ganisatie. Het Duitsche volk is bovendien gewend aan strenge leiding en vertrouwd met de noodzakelijkheid van zekere bepa lingen. Op den grondslag van het vier jarenplan verstrekt de eigen productie zooveel moge lijk de grondstoffen, welke noodzakelijk zijn voor de Industrie. Engeland hoopt Duitschland door de blokkade doodelijk te treffen. Intusschen ls de uitvoer van Engeland zelf volgens het tijdschrift Economist met 40 pet. gedaald en begint men zelfs in Engeland ln te zien, dat de omstandigheden sedert 1914 anders zijn geworden. Hoewel Engeland en Frank- VIER VAN DE VIJF INZITTENDEN VERDRONKEN. Vanochtend omstreeks half zeven is op de rivier De Amer onder Drimmelen (N.Br.) een roeiboot door een motorboot aangevaren. In de roeiboot zaten vijf mannen. Vier van hen zijn verdronken. De slachtoffers zijn de 17-jarige Adriaan van Schijndel, de 67-jarige Jacobus van Delft, de 59-jarige Gerrit van Seters en de 58-jarige A. van Strien, allen uit Raamsdonksveer. De vader van Adriaan van Schijndel, de vijfde inzittende van de roeiboot, heeft men kunnen redden. Hoe het ongeluk gebeurd is, is nog niet bekend. De mannen waren op weg naar hun werk. Nader vernemen wij nog het volgende: Zooals gewoonlijk gingen vijf arbeiders, allen uit Raamsdonkveer, vandaar per roeiboot naar de Bietb^s'.n om daar hun arbeid te verrichten. Het was op de rivier de Amer, die bij den huidigen waterstand ter plaatse een diepte heeft van ongeveer zes meter, stikdonker. Het weer was vrij goed, doch op de watervlakte was weinig zicht. Tusschen Drimmelen en Geertruidenberg werd de roeiboot overvaren door de ruim 60 ton metende motorboot „Maria Catha- rina" van schipper Van der Sluys uit Drimmelen. Aan boord van de motorboot bevonden zich een zoon van den schipper- eigenaar en drie knechts Plotseling voelde men aan boord een schok en toen bemerkte men, dat men een roeiboot, die te voren niet was opgemerkt, had overvaren. De motor werd onmiddellijk stopgezet en de vier personen aan boord van de „Maria Catharina". die op weg was naar Breda, trachtten de inzittenden van de roeiboot men wist nog niet hoeveel er waren te redden Alleen de 57-jarige arbeider Hubertus van Schijndel uit Raamsdonkveer kon worden gered. Hij vertelde, dat zich vijf personen, onder wie zijn 17-jarige zoon, in de roeiboot hadden bevonden. Hoewel nog geruimen tijd ter plaatse naar de overige drenkelingen werd gezocht, slaagde men er niet in, ze te vinden. Later werden twee lijken, van den 58- jarigen Van Strien en den 67-jarigen Van Delft opgevischt. Voor zoover men tot dusver heeft kun nen vaststellen, was de boordverlichting van de „Maria Catharina" op het oogen- blik van de aanvaring in orde. Men ver moedt echter, dat de roeiboot geen licht voer. Indien dit inderdaad het geval was, moet de oorzaak van het overvaren /an het bootje met den noodlottigen afloop daarvan, hieraan worden toegeschreven. rijk thans de blokkade willen uitstrekken tot den uitvoer van Duitsche waren over derde-landen, zijn zij niet in staat den Duitschen uitvoer naar die landen door hun eigen producten te vervangen. Inte gendeel neemt in verschillende landen de invoer uit Duitschland de plaats in van de Engelsche en Fransche leveringen, die uit blijven. Duitschland tracht reeds jaren BINNENLAND. Plannen van den minister van Justitie (2e Blad). Het motorschip „Immingham" op een mijn geloopen, de opvarenden gered (2e Blad). Hoe de prijzen in den groothandel stegen (Binnenland, 2e Blad). Nederland won met 52 den wedstrijd tegen België (Sport, 3e Blad). AMSTERDAAISCHE BEURS. Kalme markt - Prijshoudende stem ming met slechts kleine schommelin gen - Amerikanen meerendeels iets hooger - Beleggingen onregelmatig. BUITENLAND. De Finnen doen een beroep op de wereld (le Blad). Te velde houden de Finnen dapper stand (le Blad). De stemmingen te Genève (le Blad). Nieuwe verliezen ter zee (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. In het Noordoosten en Oosten ma tige, in het Zuidwesten en Westen zwakke tot matige wind uit Oos telijke richtingen. Betrokken tot zwaar bewolkt. Weinig of geen neerslag. In het Noordoosten tem peratuur om het vriespunt tot lichte vorst, in het Westen gelei delijk kouder. Opnieuw zijn tal van vrachtschepen het slachtoffer geworden van het oorlogsge weld ter zee. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is he' 751 ton metende Britsche s.s. „Corea" aan de Oostkust van Engeland op een mijn geloopen en gezonken. Zeven leden der bemanning zijn gered. De kapitein, de eerste officier en zes an dere opvarenden worden vermist. De tweede officier, die tot de geredden behoort, zeide te gelooven. dat het schip getorpedeerd was. Het schip kwam zoo schuin te liggen, dat hij in zee viel. Alle drie de sloepen kwamen onderste boven in zee terecht. De overlevenden zijn gered door een reddingsboot. Voorts is het 66b8 ton metende Britsche s.s. „Brandon", blijkens een S.O.S.-bericht, voor de West-kust van Engeland gezonken. Volgens dit bericht is het schip getorpe deerd. Men vreest, dat negen der opvarenden om het leven zijn gekomen. De totale be manning bestond uit 43 koppen. Zeventien hunner zijn door een Belgische treiler aan land gezet in een haven aan de Engelsche Westkust. De overigen zijn door een Britsch schip opgepikt. Vier der geredden zijn in een ziekenhuis opgenomen. Het Noorsche s.s. „Rudolf" is naar uit Oslo wordt gemeld, de haven Arendal in Zuid-Oostelijk Noorwegen binnengeloopen met zestien overlevenden aan boord van een ander Noorsch schip, de „Gimle" (1271 ton) dat na een ontploffing j.l. Maandag aan de Oostkust van Engeland gezonken is. De be manning van de „Gimle" heeft drie dagen in sloepen rondgedreven, alvorens gered te worden. Drie der opvarenden worden vermist. Het Belgische s.s. „Adour", groot 1104 ton is vastgeloopen op de rotsen bij Brest. De bemanning is in veiligheid. Men weet niet. of het schip volkomen verloren is. Donderdag J.l. is het s.s. „Scotia", dat 2400 ton meet en eigendom is van de Ver- eenigde Deensche steenkoolimporteurs, in den Atlantischen Oceaan met de uit 21 koppen bestaande bemanning vergaan. Het schip zou door een ontploffing tot zinken zijn gebracht. Het Duitsche s.s. „Henning Oldendorff" is door een Britsche oorlogschip aange houden en wordt naar een Britsche haven opgebracht. Het is het negentiende vijandelijke schip, dat in handen van de Britsche vloot is gevallen. Zeven vijandelijke koopvaardijschepen zijn door de bemanning tot zinken gebracht, om te voorkomen dat zij in vijandelijke handen vielen. Het 3814 ton metende passagiersschip „Duke of Lancaster" is in de Iersche Zee in aanvaring gekomen met het vrachtschip „Fireking" (758 ton). De „Duke of Lan caster" was op weg van Belfast naar Heysham. De tien leden der bemanning van de „Fireking" werden door de redding boot aan wal gebracht. Een van hen, die gewond was, werd naar het ziekenhuis g» bracht. De boeg van de „Duke of Lancaster" werd zwaar beschadigd. Na een aanvaring met een ander schip is Vrijdag j.l. het Fransche kustvaartuig „Di- nard" (525 ton) dicht bij de Zuidkust van Engeland verloren gegaan. De bemanning van dertien koppen kon worden gered. Zij zijn, na aan land te zijn gebracht, naar het ziekenhuis vervoerd. Het Belgische stoomschip Kabinder (5182 toni is aan Engeland's Oostkust aan den grond geloopen en verloren gegaan. De bemanning is gered 25 Duitsche passagiers van het Portugee- sche stoomschip „Carvalho Araujo", dat den dienst tusschen de Azoren en Lissebon onderhoudt zijn dicht bij de Portu- geesche kust door een Engeischen torpedo bootjager van boord gehaald. De 26ste Duitscher, die pas zeventien jaar oud is, mocht zijn reis vervolgen. De ge vangen genomen Duitschers hadden in dienst gestaan van de Panameesche koop vaardij; zij waren ei .or de Italiaansche mailboot ..Saturnia" naar de Azoren ge bracht. Het Estlandsche telegraafagentschap deelt mede dat het Estlandsche stoomschip Ka'sari Zaterdagnacht in het Westelijk deel van de Finsche golf tot zinken werd ge bracht door een onbekend gebleven duik boot. De bemanning is op het eiland Hiiumaa aangekomen. Twee personen zijn gewond, een wordt vermist. Het ministerie van marine deelt mede: „De minister van Marine betreurt te moeten melden, dat Z. M. mijnenveger ..Ray of Hope", gistermiddag op een mijn is geloopen en gezonken. Vier opvarenden zijn om het leven gekomen, vijf anderen orden vermist." lang zich onafhankelijk te maken van in voer. welke in geval van oorlog kan wor den afgesneden. Wel heeft Duitschland ook den handel met overzeesche landen ln stand gehouden, maar de tijd, dat het van den wereldhandel afhankelijk was, is voor bij Voor een groot deel, aldus de spreker, zullen wij in Rusland vinden wat wij van overzee niet meer ontvangen: veevoeder, erts, metalen, petroleum, katoen en wol. Anders dan in 1914 staat ons thans het geheele vasteland van Europa ten Oosten van Frankrijk en bovendien een groot deel van Azië ter beschikking. In den oorlog wordt uit den aard der zaak de productie van consumptiegoederen beperkt. De gel den. die daardoor worden gespaard komen vrij voor de financiering van den oorlog in den vorm van belastingen en het mobili seren der gesDan'-d» gelden. Oorlogswinst wordt niet gemaakt. De prijzen blijven sta biel en de loonen ook. De aartsbisschop van Westminster. De aartsbisschop van Westminster, kar dinaal Hinsley, heeft gisteravond in een radiotoespraak gezegd: de cynische, stelsel matige miskenning der waarheid, dt mee- doogenlooze schending van het gegeven woord, het brute geweld en de meedoogen- looze vervolging zijn de onmiddellijke oor zaken voor den tegenwoordigen oorlog. Groot-Brittannië heeft als voornaamste motief '.oor zijn intrede in den oorlog, de verdediging van belangen, de geestelijke vrijheid, de verdediging der persoonlijke vrijheid. De onrechtvaardigheden, zooals tegenover Polen en Finland, en vreeselijke wreedheden, zooals gepleegd jegens on schuldige boerenbevolkingen zonder verde diging en de ontkerstening van uitgebreide streken zijn zoodanig, dat wij dezen strijd in naam van de rechtvaardigheid, de gewel- dadigheid en de redding der zielen van ganscher harte kunnen steunen. Groot- Brittannië zal door zijn geest overwinnen. Groot-Brittanië zal het zwaard neerleggen op het oogenblik. dat zijn tegenstanders -wichten voor de macht van het recht en de aanspraken op vrijheid. Een nieuw Europa, gebaseerd op recht vaardigheid zal in de komende generaties niet verrijzen, wanneer wij er in toestem-

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1