Uit de Rijnstreek Gemeenteraad van LESDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 7 December 1939 Koudekerk aan den Rijn DE ONGELUKSVOGEL Sint Nicolaas bij de le Depot-Batterij te Voorschoten. Dat Sint Nicolaas óók de gemobiliseerde joldaten niet vergeet, bleek duidelijk uit liet bezoek, dat hij gebracht heeft aan de militairen alhier. Op Initiatief van een dame werd een feestavond georganiseerd, die dank zij de milde bijdragen van de omliggende buurt bewoners van den Veurscheweg en het kader uitstekend geslaagd ls. Allen zonder uitzondering hebben ge tracht den soldaten datgene te vergoeden wat zij op dezen avond moesten missen. Sint Nicolaas, die op een podium zat, dat gemaakt was van kribben en paardende kens. deelde menig cadeautje uit, vergezeld van geestige opmerkingen. De, door de mi litairen, keurig versierde palmenloods van den heer Stemerdlng daverde van de lach salvo's. Buitengewoon werd op prijs gesteld het bezoek van den Batterijcommandant met zijn echtgenoote, die hoewel met periodiek verlof, extra „de avond van zijn mannekes" met hun tegenwoordigheid vereerde. Met een geestig speechje dankte de kapi tein voor het hem, door St. Nicolaas? aan geboden Kruis van Verdienste. Het verdere gedeelte van den avond werd afgewisseld met prijsschieten, sjoelbakken, balwerpen en diverse tractatles. Het ver liep prachtig, zoodat voor menigeen het einde nog tc vroeg kwam! De eerstvolgende openbare Raadver gadering zal op Woensdag 13 December as., 's avonds half acht gehouden worden. Gevonden: een zinken teil, een kinder- ichoen, een taschje, een klein hondje, een gummilaars, een dameshandschoen. Inlichtingen bij de politie op werkdagen van 8 tot 10 uur. B. en W. hebben benoemd tot commies ter secretarie 2e klasse, met Ingang van 1 Jan. 1940, den heer L. Bergman, klerk ter secretarie van Meppel. Thans staan bU de arbeidsbemidde ling als werkzoekenden Ingeschreven 103 mannen en 1 vrouw. Zaterdag a.s. zal tusschen 14 en 16 uur ln het gymnastieklokaal achter het gemeentehuls. gelegenheid worden gegeven tot een tweede inenting van kinderen joven ben leeftijd van 1 tot 10 Jaar, legen dlphterie. WARMOND. Het St. Nicolaasfeest van den R.-K. Volksbond. De Sint heeft een bezoek gebracht in Hotel de Stad Rome. waar bijna 200 kin deren van de R.-K. Volksbond hem ln spanning verwachten. De Sint en Zwarte Piet, werden door den heer Van Kempen welkom geheeten, waarbij spr. er tevens zijn vreugde over uitsprak, dat ook de bur gemeester met zijn echtgenoote dit kinder feest wilden bijwonen, daarmee blijk van jympathle gevend met het streven der ver- Mniging. De burgemeester dankte voor de vriendelijke woorden en St. Nicolaas voor bet feit, dat hij ondanks de mijnen toch naar Warmond was gekomen om zijn goede Saven uit te deelen. De ontvangst van 8t. lcolaas door de kleintjes was allerharte lijkst; spontaan werden St. Nlcolaasliedjes gezongen, waarbij mej. de Vetten de piano begeleiding verzorgde. Hierna werden de geschenken met stralende gezichtjes door be kleinen in ontvangst genomen, Do heer Van Kempen dankte St. Nlco- lus tenslotte voor zijn komst. WASSENAAR. Gedaagd St. Nicolaasfeest. In het gebouw Centraal organiseerde het St. Nlcolaascomltó weer een feest voor de Bndcrcn van min- en onvermogenden. Daar het aantal gegadigden groot was, moest het feest In twee gedeelten worden legeven, waarbij de zaal belde keeren ge rold was. De Jeugd liet zich de versnape ringen goed smaken en keek met groote belangstelling en vreugde naar een drietal bijzonder aardige kinderfilms. Voor den Sint werden natuurlijk luidkeels diverse IWjes gezongen. BIJ het afscheid kregen de kinderen groo- kre en kleinere pakken, naar evenredig- beid van hun aantal in het gezin, met prettige en nuttige zaken mee naar huis. De voorzitter van het comité, de heer A. 'in der Lee, die voor de 15e maal dit feest bid georganiseerd, werd na afloop door <t overige comlteleden gehuldigd onder aanbieding van een cadeau. Het Roode Kruis. Wegens het bereiken van de gestelde 'reltydsgrens ls jhr. W. K. von Weller af- Setreden als voorzitter van de afd. Wasse naar van het Ned. Roode Kruis. Ter gele- Knhold hiervan werd hem namens het be duur een zilveren medaille aangeboden. Van het hoofdbestuur ontving de aftre dende voorzitter een zeer waardcerend schrijven, tevens zljii benoeming vermei ende tot eere-voorzltter en tot lid van wrdienste. Opgepast. - Mevr. J. had aan de deur eenlge rozen- wulken gekocht, zij betaalde met een «nkblljet van f. 10, dat de leverancier «1 even zou wisselen. Tot nu toe ls hij jchter niet met het wisselgeld terugge- wnen. -Ten nadeele van S. uit den Haag ls uit kleedtent op het voetbalterrein Graaf "Hem II een portemonnale met Inhoud ""Vreemd. - Bij s. alhier ls een fruitautomaat in ™"1»P genomen, in verband met overtre- inzake het hazardspel. - De Raad zal Woensdag 13 December vergaderen. - Gevonden: Snoelschaar, 7 portemon- cijes met lnh., 2 ceintuurs, diverse hand bomen, 2 paar beenpijpen, kindermuts, '"penhouder, pet, 4 honden, rol teekenln- jjJl slipover, kinderschoentje, 3 hoeden, J"* geld, boodschappentasch, kinder mie, schakelarmband, afwind-as, 2 poe- bril in etui. •"lichtingen bij de politie. ZOETERWOUDE. Bazardag Pastoricfonds Ned. Hcrv. Gemeente. ,®e Vrouwenvereeniging tot steun van het fforiefonds der Ned. Herv. Gemeente •*14 haar Jaarlljkschen bazardag. AARLANDERVEEN. Propaganda der luchtbescherming. Een dezer dagen werd de sirene geplaatst op de v.m. openb. school ln de Dorpsstraat. De bediening van deze sirene geschiedt in de woning der gemeente-polltle. Het hoofd van den luchtbeschermingsdienst, de heer C. v. d. Bijl was bij deze proef, die geno men werd om de geluidsterkte te contro leeren, aanwezig. Hierbij bleek dat buiten de gemeente de sirene duidelijk werd ge hoord. As. Zaterdag zal het geheele lucht beschermingsapparaat in beweging gesteld worden. Het hoofd van den luchtbescher mlngsdienst zal dan op onbepaalden tijd de sirene doen hooren. Een ieder die aan den dienst verbonden is, moet zloh dan direct naar zijn standplaats begeven, o.a, de hulp politie, de hulp-brandweer, de geneeskun dige dienst, de gasverkenners, de ontsmet- tlngsdienst en de ordonnancedlenst, Bur gemeester P. A Colljn en andere autori teiten zullen bij deze demonstratie aan wezig zijn. Des morgens kwamen ln het Noord einde met hun auto's ln botsing de melk rijder P. P. en de garagehouder v. E., zulks tengevolge van de gladheid en den mist. De auto van den heer v. E. werd van voren geheel in elkaar gedrukt. ALPHEN. Gezellige St. Nicoiaas-middag voor de militairen. Voor de militairen werd in onze gemeente een Sint-Nlcolaasmlddag ge organiseerd. De burgerij had een geldsbe drag te zamen gebracht voor de viering van dit St. Nicolaasfeest. De goede Sint bedeel de allen rijkelijk. De militairen kregen allen een doosje met sigaren of sigaretten en nog een aardigheidje. De Sint vergat zelfs het hospitaal niet en bracht ook daar cadeau tjes. Dank zij de vrijgevigheid der Alphena- naren, waren er gisteren heel wat vroolljke gezichten. BOSKOOP. B en W. van Oouda. hebben het recht van tolheffing op den Goudsohen rijweg onder de gemeente Boskoop en Alphen met gebruik van de onder Alphen gelegen boe renwoning met landerijen voor het jaar 1940 verpacht aan de hoogste inschrijvers de heeren H. J. en L. Tijhuis te RIJasen voor f. 3315. De tegenwoordige pachter ls de heer L. N. de Groot voor f. 2260. Gedurende November werd In de Rijks postspaarbank alhier ingelegd f. 14804 84 en terugbetaald f. 16500.03. Het laatste door de spaarbank uitgegeven boekje draagt het nummer 6587. Voor Zondag 10 December, zal de ZOn- dagdienst worden waargenomen door dr. J. Hamburger, telef. 136. HAZERSWOUDE. Vergadering nieuwe Hervormde School. In een der lokalen van de nieuwe Her vormde School had een vergadering plaats voor leden en begunstigers der school. De voorzitter, ds. P. H. Kiehl, opende met ge bed. las Ef. 5 vers 22 t/m 24 en Ef. 6 vers 1 t/m 9, en gewaagde van zijn blijdschap, dat deze vergadering nu ln de nieuwe school gehouden kon worden. De heeren Joh. Plalsler en C. Erkelens, werden met groote meerderheid van stem men herkozen. Na bespreking van huishoudelijke zaken, sprak de heer M. Jansen over: „De School strijd"; deze lezing werd met groote aan dacht gevolgd. De voorzitter dankte ten slotte allen, die door hun tegenwoordig heid blijken hadden gegeven van meeleven, waarna de vergadering werd gesloten, en dc heer Jansen voorging ln dankgebed. De extra collecte ln de Ned. Herv. Kerk ten bate van de nieuwe kerk heeft ditmaal slechts f. 28.30 opgebracht. LEIDERDORP. Sinterklaasfeest Buurtverecniging „Samenwerking". In het lokaal van de Ned. Herv. Kerk aan de Kcrklaan kwam St. Nicolaas op bezoek bij de kinderen der Buurtver. „Sa menwerking". De kleinen kregen versnaperingen en er werd een voorstelling gegeven met de pop penkast. De voorzitter van ..Samenwerking" de heer Deumer dankte St. Nicolaas hartelijk voor zijn bezoek en uitte nog enkele wen- schen voor het volgend jaar. St. Nicolaas zegde hierbij zijn volledigen steun toe. Het was een aardige avond! BIJ het agentschap der arbeldersbemid- deling stonden vorige week 40 werkloozen Ingeschreven. LEIMUIDEN. Jaarvergadering IJsclub „Werkverschaffing." Deze vereeniging vergaderde in de kof- flezaal van mej. Sneeboer. De voorzitter de heer H. J. Visser opende en herdacht het overlijden van net trouwe lid den heer G. van der Snoek. De notulen van den secretaris den heer J. W. de Ren werden vastgesteld, waarna financieel verslag volgde van den heer van Berkel. De ontvangsten waren f. 400.59, de uitgaven f. 172,40; batig slot f. 228.19. In het afgeloopen jaar was uitgegeven aan arbeidsloon f. 140,70. De heeren H. Heenk en C. Bulxks, bevonden de rekening ln orde. Den penningmeester werd décharge verleend. De heeren J. Braam en N. V. d. Akker werden als bestuurslid herkozen. De heer B. van Graas zou gaarne zien, dat bij het ln orde maken van Ijsbanen wat meer bestuursleden aanwezig zijn. In vele gevallen ls het alleen de heer van Berkel die present is. De voorzitter zal hiermede rekening houden. De heer van Groos zou gaarne zien, dat de Ijsbanen in of nabij het dorp eerst in orde worden gemaakt. De Voorzitter zeide. dat dit het werk is van de IJsclub „Nut en vermaak", doch ook onze ijsclub helpt hier, als het kan, aan mede, Na een gratis ver loting volgde sluiting. Tot volontairs ter gemeente-secretarie zijn toegelaten de heeren H Bakker uit Leiden en H. W. v. d. Hoorn te Ter-Aar. VERHOOGING STRAATBELASTING - VASTSTELLING VERGOEDINGEN. De Raad van Koudekerk a. d. Rijn ver gaderde. Na opening zelde de voorzitter, dat van Ged. Staten terug ontvangen zijn de ln de vorige vergadering vastgestelde verordening op de heffing van opcenten op de personeele belasting en het besluit tot vaststelling van het aantal te heffen opcenten voor het Jaar 1940, met verzoek een nieuwe verordening vast te stellen, waarin het aantal te heffen opcenten wordt opgenomen, waardoor voorkomen kan worden, dat deze verordening, indien het opcentenaantal ongewijzigd blijft, tel- kenjare opnieuw aan de Kon. goedkeuring moet worden onderworpen. De verordening werd overeenkomstig het concept vastge steld; de verordening en het besluit van 2 November J.I. werden ingetrokken. Inzake het voorstel tot wijziging der ver ordening op de heffing van een straatbe lasting, zeide de voorzitter, dat na de vast stelling der gemeentebegrooting dienst 1940 gebleken ls, dat de uitkeering uit het ge meentefonds met f. 993.85 verlaagd moet worden. Dit bedrag moet thans gedekt worden. Het komt B. en W. niet wensche- lijk voor, de opcenten op de personeele be lasting te verhoogen; zij vinden het beter, de straatbelasting op te voeren en wel de ongebouwde eigendommen van 1 'It op 2 en de gebouwde eigendommen van 3'/i op 4'It, waardoor een hoogere opbrengst wordt verkregen van f. 675. 'Het nog ontbrekende zal gevonden worden door verlaging van enkele posten. Men kon zich met het voor stel vereenigen. Betreffende de wijziging en opnieuw vast stelling der gemeentebegrooting 1940, zelde de voorzitter, dat de begrooting ln verband met de hierboven genoemde verminderde uitkeering uit het gemeentefonds ad f. 993.85 en de verlaging van een tweetal Inkomsten-posten gewijzigd moet worden. In totaal moet gevonden worden f. 1087.64. Spr. stelde voor dit tekort te dekken door de hoogere opbrengst straatbelasting ad. f. 675 en door verlaging van enkele uitgaaf posten tot f. 415. De heer Oppelaar vroeg o.a., of het de bedoeling is, de straatver lichting in te krimpen. De voorzitter ant woordde ontkennend, doch dat het uitge trokken bedrag zonder bezwaar verlaagd kan worden. Na beantwoording van nog enkele vra gen. werd de begrooting gewijzigd en op nieuw vastgesteld. Voorts werd de gemeenterekening dienst 1938 overeenkomstig de opmerkingen van Ged. Staten gewijzigd Na toelichting door den voorzitter werd vastgesteld een verordening regelende de eischen van benoembaarheid en de bezol diging van de veldwachters, welke veror dening slechts voor 5 jaren was goedge keurd De betrokken ambtenaren-organi satie kan zich met het ontwerp vereenigen. Op een ontwerp-verordenlng v. d. Opper bevelhebber van Land- en Zeemacht In zake het verrichten van diensten enz, zal bericht worden, dat men het niet eens is met de regeling, dat het basisloon voor de werkverschaffing als maatstaf voor de ver goeding geldt; de plaatselijke loonstan- daard dient te worden aangenomen. Op voorstel van den voorzitter werd het Raadbesluit van 30 September 1926, waar bij voor het bijzonder middelbaar onder wijs f. 50 per leerling aan subsidie is toege kend in dien zin gewijzigd, dat te rekenen van 1938 af voortaan slechts subsidie wordt toegekend gelijk aan het exploltatle-tekort per leerling. Besloten werd den gemeente-werkman voor controle straatverlichting over 1939 een gratificatie van f. 50 te verleenen. De exploitatievergoeding over 1938 aan de Ned. Herv. School en het bedrag der voor vergoeding ln aanmerking komende uitgaven werd vastgesteld op resp. f 1587.25 en f. 1878.32. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur en het Burgerlijk Armhuis werd de heer C. N. J. Koot benoemd en tot lid van de commissie van plaatselijk toe zicht op het L. O. de heer W. A. van den Dool. Hierna volgde geheime zitting. NIEUWKOOP. Bezoek van St. Nicolaas. Uitgaande van de Ver. „Volksonderwijs" werd ln de zaal van Biersma een St. Nico laasfeest gehouden. De zaal was geheel- ge vuld met kinderen en de stemming was uit stekend. Deze bereikte haar hoogtepunt toen de Sint met ZWSlHe Piet binnentrad en gul cadeautjes uitqelkte. Luid klonken de St. Nicolaasliedjes en een leder ging te vreden huiswaarts. Door bijdragen van di verse personen was men in staat gesteld cadeaux voor de kinderen te koopen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Schietwedstrijd Koudekerksche Burgerwacht. De Koudekerksche Burgerwacht hield onder leiding van den Commandant den heer Dldden de jaarlljksche St. Nlcolaas- avond, waarop de schietwedstrijden plaats vinden. Ook de Eere-Voorzitter burgemeester Kwint was vertegenwoordigd. Na afloop van den wedstrijd, wekte burgemeester Kwint allen op toch vooral dit Instituut getrouw te blijven, waarmee alle leden In stemden. Burgemeester Kwint Teikte hierop de prijzen uit, waarna de avond gesloten werd. 8t. Nicolaas ln de O. L. School. In de O. L. School werd St. Nicolaas met zijn belde knechts ontvangen.. De kinderen waren ln het gymastleklokaal opgesteld en ontvingen den Sint met één der bekende St. Nicolaas-versjes. Na een welkomstwoord door het hoofd der school, meester v. d. Dool, vertelde de Sint van zijn vele moeilijkheden. De kin deren kregen hierop een cadeautje, enkelen die te ondeugend waren, uitgezonderd. Vele ouders en ook de burgemeester maakten dezen vroolljken St. Nlcolaasmid- dag mee. Door de Ned. Herv. Gem. alhier is op gebracht voor de Zending f. 259,43. Gevonden: een houten waschkulpje, een busje D.K W.-olie en een kindertrultje Inlichtingen bij de politie. In tegenwoordigheid van burgemeester Smeets en vele anderen opende ds. A. J. Eykman, die weer geheel hersteld is, deze bazar met een hartelijk woord van welkom, waarna de stemming al spoedig van dien aard was, dat de contanten veelvuldig het laatje van de penningmeesteresse binnen stroomden, zoodat ook deze dag voor de vereeniging weer een waar succes ge weest ls. De bruto opbrengst bedraagt ruim f 380.—, NIEUWVEEN. Een goede rattenvangst. De arbeider Th. v. D, kreeg veelvuldig bezoek van ratten en zette daarom een val op. Toen v. D. 's avonds nog de val In specteerde, zag hij tot zijn groote verbazing niet minder dan zeven ratten in val. Het klepje was zeker pas bij het passeeren van No. 7, overgeslagen en nu zat dus de heele familie gevangen. Dat gaf nog eens op ruiming I OUDE-WETERING. Vergadering IJsclub „Prins Hendrik der Nederlanden. Bovengenoemde IJsclub vergaderde onder voorzitterschap van den heer J. H. Ves- seur in Hotel Klein. Na opening en voor lezing der notulen volgde het finantleel verslag van den penningmeester, waaruit bleek, dat het batig saldo f, 286.27 bedroeg Na controle werd de rekening in orde be vonden en werd den heer Roeloffs déoharge verleend. De aftredende bestuursleden, de heeren W Boot, J. H. Vesseur, J. Roeloffs. A. Ho- geboom en A. Zegers werden allen herko zen. Hierna volgde de tradltloneele verlo ting, 19 leden werden met een prijsje ver rast. Ter voldoening aan de het vorige Jaar gedane toezegging en mede ln verband met het 35-jarig bestaan der club meende het bestuur de leden een verrassing te moeten bereiden en werd medegedeeld, dat na af loop der vergadering een gezelllgen avond met attracties zouden worden aangeboden. Deze mededeellng werd met applaus be groet. Na afloop namen vele leden deel aan de onderlinge wedstrijden, bestaande in prijs- jassen en domlneeren. terwijl het bestuur voor eenlge consumpties en sigaren zorg droeg. Te middernacht gingen allen wel voldaan huiswaarts. Onder de veestapel van den veehouder A, v. d. S. alhier ls een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd. WADDINXVEEN. Ernstig ongeval van motorrijder. Op den Henegouwerweg had gisteravond een ernstig ongeluk plaats. De motorrijder Jongejan uit Boskoop botste tégen een met zand beladen vrachtauto, bestuurd door den heer Lak uit Gouda. Het slachtoffer raakte met zijn beenen bekneld tusschen de auto en een der langs den weg staande betonnen paaltjes met het noodlottig gevolg dat beide beenen zéér ernstig werden verwond en een slagader werd doorgesneden. De man had veel bloedverlies. De man werd per auto naar het van Iterson ziekenhuis te Gouda vervoerd. WOUBRUGGE. Bezoek aan St. Nicolaas. Op ultnoodiglng van de ..W.O.M.A." bracht St. Nicolaas, gezeten op een moolen schim mel en begeleid door Zwarte Plet. een be zoek aan ons dorp. Omringd door een kinderschaar reed de Goede Sint door de gemeente en begaf zich daarna ln de groote zaal van hotel Swama Binnen enkele oogenbllkken was deze zaal geheel gevuld waarna de kinderen eenige mooie films te zien kregen. Hierna reikte Sint Nicolaas aan eiken bezoeker een aar dige verrassing uit wat zeer in den smaak viel bij de gasten. Zeer voldaan over de mildheid van den Sint werd hem een tot weerziens toegeroepen. Op de ledenvergadering der Ver. voor Chr. Nat. Onderwijs werden o.m. de aftre dende bestuursleden, de heeren L, Donker en G. C. Timmer, herkozen. ZOETERMEER. St. Nicolaasfeest der militairen. De militairen hebben in het Gebouw O. en O. een St. Nicolaasfeest gehouden. Een commissie had verschillende spelen geor ganiseerd waarvoor prijzen beschikbaar waren gesteld. Na afloop der spelen werden de prijzen aan de winnaars met een toe passelijk woord overhandigd. Ongeveer 9 uur kwam St. Nicolaas met zijn Zwarte Piet op bezoek, die verwelkomd werden door den kantonnementscommandant en den offi cier van de alhier gelegen afdeellng. Ver volgens reikte St. Nicolaas geschenken uit onder hilariteit van de aanwezigen, daar hij zijn mannetjes goed scheen te kennen. Het was een goed geslaagde avond. Gisteren boden de militairen de burgerij een St. Nicolaasfeest aan. 8t. Nicolaas reed, vergezeld van twee zwarte Pleten op een schimmel door het dorp, voorafgegaan door geroffel en trompetgeschal. Hij bracht o.m. een bezoek aan de openbare school, waar hij werd toegezongen én waar de Zwarte Pieten lekkers strooiden. Daarna stapte hij in een auto en bracht circa 300 pakketten rond langs de hulzen. Naar wij vernemen, hebben de militairen de kosten zelf gedekt door van hun soldij iets af te zonderen. Dit als tegenprestatie tegenover de burgerij die hen zoo goed heeft ontvangen. Een moolé daad! ZWAMMERDAM. Kerkelijke verkiezing. In de vereenigde vergadering van Kerke- raad en Kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier, ter verkiezing van een ouderling en een diaken, wegens periodieke aftreding van den heer C. J. v. Zijl als ouderling en het bedanken van den heer L. C. Hooger- vorst als diaken, werd tot ouderling geko zen de heer C. Goebel en tot diaken de heer Joh. Bos. Voor de met 1 Febr. as. vacant ko mende betrekking van gemeente-veldwach ter. standplaats Overtocht, hebben zich 23 sollicitanten aangemeld. Op straat gekomen verwekte de optocht nogal wat opschudding. Mevrouw Dinges Jlep voorop, want naast een agent loopen deed ze beslist niet. En dus hielden manheer Dinges en Spriet den man der wet gezelschap. De arrestant werd door zes agenten opgebracht Toch zouden zij niet met z'n vieren op het bureau komen. Want onderweg zag agent nummer 18 achter een boom iets bewe gen, dat hem verdacht voorkwam. Ter wijl mijnheer Dinges en Spriet verbaasd toekeken, sprong hij Op den boom af trok er een dikken jongen achter van daan: Padje, de appelendief, was gepakt. HU huilde, brulde, maar het hielp hem niets. De heer Dinges pakte hem beet en riep: „Ook mee naar het bureau!" En even later stapten zy met z'n vieren achter mevrouw Dinges aan. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7