BINNENLAND B. en W. van Leiden over de begrooting voor 1940 UYLENSPIEGHElJ LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 6 December 1939 Derde Blad No. 24449 PARLEMENTAIR OVERZICHT 80ste Jaargang De spionnage-affaire De benzine-distributie Vice-Admiraal A. Vos 1/iUe dót* t/O&aat ziff\-Gu>4*y. Orrt ioat-êtotd tg RECHTZAKEN Uit Ned. Oost-Indië Tweede Kamer. In den VRAGENRUBRIEK Naar wij vernemen heeft de Haagsche Rechtbank de gevangenhouding der verdachten in de spionnage-affaire bevolen. invoering waarschijnlijk begin januari. Naar wij vernemen, aldus de Haagsche Crt. zal de benzine-dlstrlbutle waarschijnlijk In het begin van Januari worden ingevoerd. De administratieve voorbereidingen, die zeer tmvangrijk zijn, hebben thans vrijwel haar beslag gekregen. DE chef van de afdeeling MATERIEEL zeemacht gaat heen. Vice admiraal A. Vos zal binnenkort, ver- noedelijk met ingang van 1 Januari, aldus ie MR.Crt., als hoofd van de afdeeling Materieel Zeemacht aftreden en als zoo danig worden opgevolgd door kap. ter zee A C. M. Doorman. Vice admiraal Vos werd geboren op 9 Mei Breukelen. In 1899 werd hij adelborst derde klasse. In 1903 werd hij benoemd tot adelborst eerste klasse, waarna in 1905 ajn bevordering tot luitenant ter zee twee- je klasse volgde. Na ln 1915 benoemd te aijn tot lult. ter zee eerste klasse, volgde ln 127 zijn benoeming tot kap.-luit. ter zee. In 1930 werd hij aangesteld als hoofd van ie vierde afdeeling A (Materieel Zeemacht) ran het dep. van defensie. In 1934 volgde zijn benoeming tot schout Mi nacht waarna hij in 1936 tot vice-ad- niraal werd benoemd. In 1937 werd hij laatsvervangend lid van het Hoog Militair rechtshof en men mag wellicht aanne- nen dat hij als zoodanig zal blijven fun- leeren. Vice-admlraal Vos is o.a. ridder in Orde van den Ned. Leeuw, officier in Orde van Oranje Naussau, drager van SU Grootkruis van de Orde van het Zwaard au Zweden en drager van het eereteeken ror bijzondere krijgsverrichtingen met pp Zuid Celebes 19051908. De opvolger van admiraal Vos, kap. ter rd: Doorman werd als zoodanig benoemd p 21 Juni 1936. Hij was de eerste comman- mt van Hr. Mr. flottieljelelder Tromp en als zoodanig commandant van het es- ider, op den zeevaartdag op Schevenin- op 3 Sept. 1938 en van het flottielje totterdam bij de Vlootdagen te dezer stede. is reeds eenigen tijd op het departe- ;ent van defensie werkzaam. Kap. ter zee borman is officier in de Orde van de tanje Nassau en ridder in de Orde van Gregorius de Groote van den Heiligen koel. vergoeding overgenomen kleeding en schoeisel. DE „MARNIX" WORDT OPGELEGD. Zooals reeds werd gemeld heeft de S'-oomvaart-Maatschappij „Nederland" het tornemen de passagiersschepen van Indië Wits te laten varen tot Genua. Zij deelt luns nog mede, dat de „Marnix van St. Wegonde" in Februari te Soerabaya zal 'orden opgelegd. De dienst zal dan alleen ierhouden worden door de „Johan van Menbarnevelt" en de „Ohristlaan Huy- 11)5". DE SOCIALE JEUGDDIENST. Tijdelijke leiding bij den heer Meyer de Vries. De regeerlngspersdienst deelt mede, dat a het departement van sociale zaken de Zemeene leiding van de aangelegenheden la de jeugdzorg en de cultureele zorg tij- dilk zal worden waargenomen door den Meyer de Vries, administrateur, hoofd )n de afdeeling werkverruiming van bo- lasenoemd departement, die vroeger ge wende verscheidene jaren ook deze aange- jenheden heeft behandeld. De heer De des blijft zijn taak voor de werkverrul- 'bg mede vervullen. De uitbetaling van de vergoeding aan de gemobiliseerden. Op vragen van het Tweede-Kamerlid den heer van Sleen, betreffende de vergoeding voor de door het rijk van gemobiliseerden overgenomen kleeding en schoeisel heeft de minister van defensie het volgende geant woord: 1. De vergoeding wegens het door het rijk overnemen van door de groot-verlofgangers bij mobilisatieopkomst medegebrachte on dergoed en schoeisel is bij dezerzijdschen brief van 12 April en bij legeror <er geregeld. Er moet dan ook worden aangenomen, dat in algemeenen zin zij, die goederen mede brachten, welke aan het voorschrift vol deden, het hun toekomende uitbetaald heb ben gekregen. Waar blijkens de gestelde vraag rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid, dat bij enkele afdeelingen de gegeven or ders onvoldoende zijn uitgevoerd, zal bij legerorder worden bekend gemaakt, dat uit betaling binnen den kortst mogelijken tijd behoort te geschieden 2. Ten aanzien van de werkloozen, die als vervangers zijn opgeroepen werd bij leger order bepaald, dat zij bij opkomst geen eigen ondergoed en schoeisel behoefden mede te brengen. Zij zouden van rijkswege van het benoodigde worden voorzien en zulks werd hun bij de toezending der oproe ping schriftelijk medegedeeld. Indien sommigen deze goederen toch meegebracht hebben en die goederen over genomen zijn, hetgeen door bijzondere om standigheden (bijv. wegens plaatselijk niet aanwezig zijn van rijksgoederenmogelijk is, behoort de vergoeding uitbetaald te worden. In de legerorder, onder 1 bedoeld, zullen ook hieromtrent nader bevelen worden ge geven. 3. Naar dezerzljdsche meening waren de instructies voldoende duidelijk. Van laatst genoemde legerorder ls echter ln sommige van te voren niet voorziene gevallen afge weken. Door het uitvaardigen van de nieuwe legerorder zullen de mogelijk nog bestaande bezwaren worden ondervangen. DEDEELTE SPOORBAAN-VERSTERKING GOUDA—OUDEWATER NAGENOEG GEREED. De slappe veenbodem in de omgeving van Gouda is oorzaak dat de spoorbaan meer te lijden heeft dan dit elders het geval ls. De hooge onderhoudskosten en de lage rijsnelheid op dit traject gaven aanleiding tot de thans ten deele uitgevoerde verster kingen. Bij de uitvoering van de werken over het eerste gedeelte vjn dat traject, zijn drie methoden toegepast, resp. over 250, 220 en 250 meter lengte, teneinde na te gaan, welke methode bij deze drie proefvakkén voor deze bodemgesteldheid het best voldoet. Voor deze werkzaamheden is dagelijks 1000 M.3 zand per trein aangevoerd. Verder is voor de inwendige versterking van het baanvak een 70 cm. dikke plaat slikslak, afkomstig uit de hoogovens te IJmuiden, aangebracht. Voor het traject van nog geen driekwart kilometer bedroegen de kosten f. 275.000. De ondervinding moet leeren, welke der drie baanvakken het meest voldoet. Het Nederlandsche Roode Kruis Bloedtransfusiedienst. Meldt U aan als bloedgever bij de Plaatselijke Werfcommissie of bij het Secretariaat van de Centrale Commissie, Prinsessegracht 27 te 's-Gravenhage. Steunt met een bijdrage op Giro 291564 van den Penningmeester te Overschie. IttBW SCHIP VOOR DE STOOMVAART MAATSCHAPPIJ „NEDERLAND". Opdracht aan „De Schelde". De directie van de N.V. stoomvaart maat- taPPij „Nederland" deelt mede, dat door Ot aan de N.V. Koninklijke maatschappij Schelde" te Vllssingen opdracht is ge- ■ven voor den bouw van een vrachtschip a hetzelfde type als het reeds in de vaart m.s. „Java", en de bij de Nederland en scheepsbouw maatschappij te Amster- ln aanbouw zijnde motorschepen «matra" en „Celebes" -* Suizer-motor en hulpwerktulgen zul- 1 «orden geleverd door N.V. Werkspoor. nationale woningraad. I verband met de noodzakelijkheid, om «oningvoorziening op peil te houden, net bestuur van den nationalen wo- Rtaad zich met een adres tot de minis- 'an binnenlandsche zaken en van -Weien gewend. «erin wordt aangedrongen op het bevor- van den bouw met steun Ingevolge de '."ngwet. Teneinde te hooge huurprijzen ve nieuwe woningen te voorkomen *Jt op een verlichting der aflossings taarden van de woningwetvoorschotten -'Wrongen. I.tn opzichte van het platteland wordt er ,E ministers op aangedrongen de be- r'oe bijdragen-verleening, ter vervan- van krotten, uit te breiden tot wonin- bouwen ter verruiming van den te 'sn woningvoorraad aldaar Zulks, om- op het platteland reeds bestaande tusschen inkomen en kostprijs- |iL00r de bouwkostenstijging nog sterker I; «'ordenwaardoor het aldaar bestaande 1.'stekort in woningnood dreigt om te DINSDAG VERGADERT DE EERSTE KAMER. Dinsdagavond 12 December zal de Eerste Kamer om half negen ln openbare vergade ring bijeenkomen o.a. ter behandeling van de wetsontwerpen bijdrage ln het nadeelig exploitatie-saldo van de nationale film „Veertig jaren", het onder de wapenen blij- van van dienstplichtigen, wijziging der vestigingswet kleinbedrijf 1937 en wijziging van de wet op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van ondernemers overeenkomsten 1935. In de afdeelingen zal de Eerste Kamer Woensdagochtend 13 December o.m. onder zoeken de begrootingen van binnenlandsche zaken, financiën en sociale zaken, de wijzi ging van de pensioenwet voor de spoorweg ambtenaren 1925, de machtiging tot het sluiten van een overeenkomst met de n.v. „mij nbouwmaatschapplj Celebes" en het aangaan van een of meer geldleeningen ten laste van het rijk. ZEEHONDEN IN DE LEK. Maandag heeft men in de Lek bij Groot- Ammers zeehonden waargenomen. „Vad." WERKLOOZE WON TACHTIG MILLE. Al sedert enkele Jaren was de heer D.. dde iemand ls van een bekende familie in mldden-Java, in verband met de slechte tijdsomstandigheden buiten betrekking na voorheen als administrateur in de cultures werkzaam te zijn geweest. Niettemin had hij er toch nog zijn hoop op gevestigd, dat het geluk nog wel eens mèt hem zou zijn en het was in dit vaste vertrouwen, dat hij, niettegenstaande zijn inkomsten slechts een veertig gulden per maand bedroegen, toch nog elke maand hiervan een tientje afnam voor het koopen van een heel lot in de groote loterij, vertelt het Bafcaviaasch Nieuwsblad. Wie kan 's mans vreugde beschrijven toen hij de vorige maand ervoer, dat de hoofd prijs gevallen was op een nummer waarvan hij het lot bezat. Een weekje daarna was hij weer de man in bonus en weer heel kort daarop volgde zijn benoeming tot administrateur van een tabaksonderneming in de vorstenlanden. HAAGSCHE RECHTBANK. Links in den bocht. In een bocht van den Onderweg reed een motorrijder uit Zoetermeer links. Het resultaat bleef niet uit, want een wielrijdster werd omver gereden, en zij be kwam nogal verwondingen. De motorrijder stond in hooger beroep terecht en naar de verdediger mededeelde, zal hij een schadevergoeding van f. 200 te betalen krijgen. Verdachte moest toegeven dat hij onjuist had gereden, maar dat kwam omdat zijn motor slipte. De Procureur-Generaal meende dat de verdachte voorzichtiger had moeten zijn. Daarom vorderde hij een week hechtenis en intrekken van het rijbewijs voor den tfjd van een jaar. De verdediger bepleitte om vooral deze bijkomende straf niet toe te passen. Waarom hij moet knoeien. Het was een wat zonderlinge motiveering, die een melkhandelaar uit Leidschendam gaf, om een lagere geldboete te krijgen. „Die boete kan ik niet betalen, want anders (Van onzen parlementairen medewerker). INDISCHE BELASTINGEN. Over de vergadering van gisteren valt voor een overzicht weinig te vermelden. Er ls een vrij uitvoerig debat gevoerd over een aanvuilings-begrooting voor In dië inzake verhooging van de vennoot- schaps- en inkomsten-belasting, die ten slotte, op één communistische stem na, werd goedgekeurd. Minister Weiter heeft er den nadruk op gelegd, dat, ook volgens den Volksraad, de financleele positie van Indië de belasting- verhooging noodzakelijk maakt; verschei dene in het debat geuite bezwaren waren dan ook met het gevoelen van den Volksraad zelve in strijd. Bij vele gelegen heden zoo stelde de minister in het licht zijn de lage inkomens ontzien, maar ditmaal was dat niet mogelijk, al is voor die Inkomens de heffing zeer laag gehou den. De minister maakte voorts de opmer king dat men zulke belastingen van de laagste inkomens niet naar Westersohen maatstaf meten moet. maar dient te be zien in de Indische sfeer. En hij noemde cijfers om aan te toonen, dat het met deze heffing heusch wel zal losloopen Telkens wees de minister er op, dat het gezien het toch reeds te verwachten record noodzakelijk is de betrokken belastingen te verhoogen, te meer, waar er in latere Jaren heel veel voor de verlichting van den be lastingdruk ls gedaan. De Kamer zag dit ook in. Gelijk gezegd ging het ontwerp er met op één na alge- meene stemmen door. Met de behandeling der begrooting van koloniën werd aangevangen; wij berichten er morgen over. moet ik met de melk gaan knoeien", zei hij en om die reden vroeg de verdachte aan de „eerwaarde heeren" een lichte straf. De melkhandelaar had melk afgeleverd, waarvan het vet-percentage niet in orde was. De verdachte weet dit aan de omstan digheden dat hij den geheelen ochtend al gereden had en de melk geschud, waardoor kluiten boter waren gevormd „Dat is moge lijk", gaf de bekeurende keurmeester toe, doch de Officier herinnerde er aan dat ver dachte reeds eerder is veroordeeld, om welke reden f. 30 boete subs. 15 dagen hech tenis werd gevraagd. 3931 (IngeZu Med.) Meerdere vragers Betreffende kostwinners vergoeding kunnen wi) geen antwoord geven. Ieder geval wordt afzonderlijk beoordeeld. Men wende zich tot den commandant der Afdeeling, waartoe de gemobiliseerde behoort. m. STADSONTWIKKELING. Zooals reeds meerdere malen werd me degedeeld, ls de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen uit een oog punt van behoud van stadsschoon tegen de demping van het gedeelte Levendaal nabij de Garenmarkt, tenzij zeer klem mende eischen van het verkeer die dem ping uiteindelijk noodzakelijk maken. Bij de begrooting voor 1939 deelden B. en W. mede, dat door de Nederlandsche Spoorwegen ongeveer 2 jaren geleden, een plan ls ingediend betreffende het omhoog- brengen van de spoorbaan tusschen de Vink en den Haarlemmerweg h.i. de eenige juiste oplossing van het overweg- vraagstuk en dat omtrent dit plan uit voerig overleg werd gepleegd met het Werkfonds. B. en W. spraken daarbij het vermoeden uit, dat de groote kosten van dit plan en de kwestie van de kosten verdeling een struikelblok vormden voor de verwezenlijking. Het ls nader geble ken, dat dit vermoeden inderdaad juist was en in verband daarmede wordt thans in overleg met den Rijksdienst voor de Werkverruiming en in samenwerking met de Directie dei Nederlandsche Spoor wegen nagegaan, of op de kosten van het plan in eenigszins belangrijke mate is te bezuinigen, zonder aan de doelmatigheid principieel te kort te doen. Zulks wordt thans onderzocht door een zeer onlangs door den president-directeur der Neder landsche Spoorwegen en den burgemeester Ingestelde technische commissie, waarin zitting hebben de directeur van den Rijks dienst voor de Werkverruiming en de be trokken inspecteur van dien dienst, de chef van den Dienst van Weg en Werken en eenige andere hoofdambtenaren van de Nederlandsche Spoorwegen, alsmede de directeur en de ad],-directeur van Gemeen tewerken. Deze commissie zal op korten ■termijn haar rapport uitbrengen en naar B. en W. ondershands reeds hebben ver nomen, bestaat er Inderdaad uitzicht, dat door een wijziging van het plan een niet onbelangrijke kostenverlaging zal kunnen worden bereikt. Het is het voornemen om, nadat bedoelde commissie rapport zal heb ben uitgebracht, zoo spoedig mogelijk we derom met den Rijksdienst voor de Werk verruiming terzake in overleg te treden, en B en W. spreken de hoop en het ver trouwen uit, dat het dan uiteindelijk zal gelukken de definitieve medewerking van de betrokken instanties voor een spoedige oplossing van dit zeer nijpende vraag stuk te verkrijgen, met de uitvoering waar van tevens een belangrijk object van werk verruiming zou worden verkregen. Bij het. uitvoeren van werken in werk verschaffing worden inderdaad slechts die werken in aanmerking gebracht, welke, of niet urgent zijn, of Indien een normale uitvoering werd gevolgd, om financleele redenen niet of nog niet aan de orde zou den kunnen worden gesteld. Dit laatste de meerderheid van het College ook voor de in voorbereiding zijnde vernieuwing van de Gepekte brug. De minderheid is echter van meening, dat technische wer ken als het hier genoemde, waarbij hoofd zakelijk geschoolde vakarbeiders werkzaam zijn, ln geen geval voor uitvoering in werk verschaffing in aanmerking komen. Wel zou volgens de minderheid voor uit voering van werken van deze soort een bijdrage van het Rijk kunnen worden ver zocht. Naar de meening van het College dient ook bij uitvoering van werken in werkver schaffing het particuliere bedrijf te wor den ingeschakeld, door dergelijke werken, indien zij daarvoor in aanmerking komen, aan te besteden en aan een aannemer op te dragen. De maatregelen tot herscholing van tex tielarbeiders hebben beteekenis gehad met betrekking tot de vermindering van de werkloosheid. De 94 gedurende het tijdvak van 24 Juni 1938 t/m 22 Juni 1939 in herscholing tewerk gestelden zijn nage noeg allen nog aan het werk. De arbeiders werden tewerk gesteld tegen vooraf in overleg met de betrokken vakorganisaties vastgestelde tarieven, verband houdende met hun vaardigheid. Zoo noodig werd aan die arbeiders een tralningstoeslag toege kend. Er is dan ook geen aanleiding voor de meening, dat de herscholingsregeling practtsch neerkomt op steun aan de be trokken bedrijven. Wat de omscholing van niet-textielar- beider betreft, zijn in totaal 15 personen ln omscholing. Geen der geplaatsten heeft nog den geheelen leer- en oefentijd door- loopen. zoodat het eindresultaat nog niet bekend ls. SOCIALE VOORZIENINGEN. Geschikte terreinen voor vrije speelge- legenheden zijn in de dichtbevolkte buur ten moeilijk te vinden. Waar dit mogelijk was, zijn speelgelegenheden opengesteld, b.v. nabij de Groenesteeg. Bovendien zal met Ingang van 1 Januari as. het daar voor in aanmerking komende gedeelte van het Schuttersveld als openbaar speelter rein tijdelijk worden opengesteld. Er is niet. aan te ontkomen, dat voor werkzaamheden in verband met de buiten gewone tijdsomstandigheden extra-perso neel wordt aangenomen en het spreekt vanzelf, dat dit voornamelijk uit de werk loozen kan worden gerequireerd. Daarbij wordt in de eerste plaats gelet op geschikt heid Het standpunt, dat het gebruik maken van bijzondere vrijwillige hulp de werk loosheid niet in de hand mag werken, wordt gedeeld Tot nog toe is door de ge meente van vrijwillige hulp slechts ge bruik gemaakt ten behoeve van de uitrei king van distributiekaarten. In Moskou wordt hans een tentoonstel ling gehouden van slachtvee, waaronder, dit om misverstanden te voorkomen, blijkbaar niet de Finnen zijn begrepen. Ik mis hen althans in het tentoonstellingsverslag. Desondanks is de expositie belangwekkend genoeg! De aandacht wordt, naar ik lees, vooral getrokken door eenige koelen met valsche gebitten. Men ls namelijk tot de ontdekking gekomen, dat bij overigens goed vee dikwijls tandbederf optrad, zoodat het niet goed meer kon eten. Het voor de koelen verheugende, doch voor de bolsjewieksche boeren trieste gevolg was. dat zulke koelen aan een dusdanig slanke lf)n gingen lijden, dat het niet de moeite waard meer was ze te slachten. Een snuggerllng kwam toen op het lumi neuze idee deze koeien te voorzien van val sche tanden. Deze kunstgebitten werden bevestigd in de bekken der vermagerde run deren, waarop de dieren, tot trots van den uitvinder, weer uitstekend konden kauwen en herkauwen en in hun stommiteit weer zóó vet en rond werden, dat zij al naar het abattoir konden worden vervoerd nog vóór dat zij eigenlijk echt pleizier hadden gehad In de Oekraïne Is nu een fabriek opgericht van hun kauw-apparatuur waarin kunstgebitten worden vervaardigd aan den loopenden band, maar in den com- munistlschen heilstaat behoeft een boer na tuurlijk schriftelijk toestemming van Mos kou voor elk valsch koeien-gebit, dat hij bestelt. Anders zouden er tevéél door valsche gebitten vetgekauwde koeien komen en dan zou het drie en veertigste vierjarenplan van den heer Stalin in gevaar komen Het zal wel niet lang meer duren, voor dat Utrecht de eerste veetandartsen af zal leve ren: trekken mét en zonder verdoovlng, wortelkanaalbehandeling, Kruppstalen en rubber gehemelteplaten en gouden kronen voor het met den eersten prijs bekroonde stamboek-rundvee En nu ik er tóch over schrijf, wil ik u nog verklappen, dat één der communistische koeien men gebruikt ln de Sovjet-Unie uitsluitend roodbont vee! die was voor zien van kunsttanden, desondanks niet dik ker werd! Het beest werd gearresteerd, ver dacht van sabotage en Trotskisme. Door een kleine verandering in de politieke situatie in Augustus j.l. moest men een dérde beschuldiging contact met de ge heime staatspolitie van een groote dictato- riaal-geregeerde Europeesche mogendheid te élfder ure laten vervallen. In plaats daar van verweet men het beest echter, dat het de veiligheid van de Sovjet-Unie bedreigde en dies, vet of mager, moest worden opge geten. Toen deze koe echter voor het vuurpeleton stond zij had ftlles van génscher harte en spontaan ten overstaan van drie en veer tig internationale Journalisten en de radio bekend viel het den staatsveearts op, dat zij g&nsch en al niet verbleekte. En wat ontdekte de pientere aesculaap? Dat deze koe zóó verregaand kippig was, dat zij het heele vuurpelon niet zég! Waar door metéén verklaard was, waarom zij zoo mager was geblevendoor haar ontstellende bijziendheid had zij de grassprietjes niet kunnen vinden! Deze koe loopt thans weer ln de wei met een kunstgebit in haar bek en een bril op haar neus en ln de valsche-tanden-fabrlek is een neven-afdeellng geopend, die zich bezig houdt met de vervaardiging van koeien-brillen Waarlijk, ónze landbouw ls, vergeleken bij de collectieve landbouwbedrijven ln de Sovjet-Unie buitengewoon achterlijk.... INKOMSTEN. Door Gedeputeerde Staten van de pro vincie Zuid-Holland is een Commissie be noemd, welke tot taak heeft een onder- criterium geldt volgens de meening van zoek in te stellen naar de voorgenomen uitbreidingswerken van de gemeentewater leiding van Den Haag. teneinde deze wer ken eventueel mede dienstbaar te maken aan de waterlevering door andere bedrij ven. In bedoelde commissie is de gemeente Lelden vertegenwoordigd door den burge meester, den voorzitter van commissaris sen en den directeur der N.V. Leldsche Duinwatermaatschappij Het onderzoek strekt zich mede uit tot de capaciteit van de Leldsche Waterwin ning. UITGAVEN. Het College acht het momenteel niet het meest gunstige tijdstip het initiatief ■te nemen tot verhooging van het presentie geld voor de leden van den Raad. Door den onlangs gereed gekomen bouw van een zuiveringsinstallatie bij de zwem inrichting „De Zijl" ls de hoedanigheid van het zwemwater zeer veel verbeterd. Uitbreiding van zwemgelegenheid zal worden verkregen door den bouw van een nieuwe oipen zweminrichting aan den Roomburgerweg. Uitbreiding van de zweminrichting „De Zijl" ter verkrijging eventueel van meer dere zwemgelegenheid komt uit een oog punt van gewensche decentralisatie niet in aanmerking; deze zweminrichting is en kele Jaren geleden door vergrootlng van de bassins c.a. reeds belangrijk uitgebreid. Een noordelijk gedeelte van de Jullana- straat en een zuidelijk gedeelte van de Waldeck Pyrmontstraat zijn particulier eigendom. Het ligt ln ons voornemen, om over de verbetering van deze straatgedeel ten zeer binnenkort met de betrokken eige naren ln overleg te treden. Verbetering van de Hooigracht stuit vooralsnog af op de hooge kosten. Hoewel B. en W. erkennen, dat verbete ring van de bestrating van de Oostdwars- gracht wel gewenscht zou zijn, aan welke verbetering het rooien van de boomen we gens de vele onder de bestrating aanwezi ge boomwortels vooraf zou moeten gaan, kan hiertoe gezien de beschikbare mid delen in verband met elders ln de stad noodige straatverbeteringen vooralsnog niet worden overgegaan. Ten aanzien van het onderhoud van de Rijn- en Schiekade in haar bestaanden toestand (grindweg) wordt geregeld hel noodige verricht. Wij kunnen, vooralsnog geen vrijheid vinden een afdoende verbe tering van dezen weg nader aan de orde te stellen, In aanmerking genomen de be langrijke kosten, welke aan een doelmatige oplossing zijn verbonden en gelet op de weinige medewerking, welke te dien aan zien eenige jaren geleden van de eigena ren der aanliggende perceelen over het al gemeen werd ondervonden, terwijl het ons niet bekend is, dat in het door die eige naren ingenomen standpunt lnmlddeB ■wijziging is gekomen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9