STADSNIEUWS LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 6 December 1939 Overzicht Het Russisch-Finsche conflict De protesten der neutralen Tegen het bolsjewisme Luchtbeschermings- oefening De rondgang van St. Nicolaas Onze telefoonnummers Directie en Vdmi^istratie 25041 Keclaetie No. 21507 Sprekende over het Russisch-Finsche conflict zeide de minister: ..Het relaas van de kwade gevolgen, die voortgekomen zijn uit het Duitsche voorbeeld en uit de praktijk der agres sie wordt langer. In de laatste dagen hebben wij gezien, hetgeen algemeen veroordeeld wordt als een niet te verontschuldigen daad van agressie door een van de grootste jegens een van de kleinste, maar hoogst beschaaf de naties van Europa. Open steden zijn ge bombardeerd. vrouwen en kinderen zijn ver minkt en gedood, op het voorwendsel, dat een natie van nog geen vier millioen men- schen vijandige plannen had Jegens een volk van 180 millioen. Het Britsche volk. is diep geschokt door de omstandigheden van den Sovjet-Russl- schen aanval en het heeft een diepe be wondering voor den schitterenden weer stand der Finnen. Deze zaak vormt het onderwerp van een beroep op den Volkenbondsraad en het standpunt van de Britsche regeering zal in de bijeenkomst van de Volkensbondsverga- dering duidelijk gemaakt worden. Spr. voegde hieraan toe. dat hij het zeer moei lijk achtte, om gedurende zoovele dagen uit Groot-Brittannië afwezig te zijn. Verder sprekende over ,,deze ongelukkige uitbreiding van het conflict" zeide Halifax: „De Russische aanval op Finland komt mij voor een rechtstreeksch gevolg te zijn van de Duitsche politiek. Door een overeen komst, welke, naar hij dacht, hem de vrije hand zou laten, om Polen aan te vallen, schijnt het, dat Hitier verkwanseld heeft, wat hem niet toebehoorde, namelijk de vrij heid der Baltische bevolking en het vervolg der gebeurtenissen toont hoe groot de schade is, wanneer de sluizen eenmaal ge opend zijn. Vroeger in dit jaar hebben wij ge tracht, onze betrekkingen met Rus land te verbeteren, maar steeds hebben wij het standpunt gehandhaafd, dat de rechten van derden onaangetast moes ten blijven en ongedeerd door onze onderhandelingen. Voortgaande zeide Halifax: „De gebeur tenissen hebbeii getoond, dat het oordeel en het instinct der Britsche regeering. door te weigeren een overeenkomst aan te gaan met de sovjet-regeering op de voorwaarden van een formule, welke een dekking zou vormen voor gevallen van indirecte agressie op de Baltische staten, juist zijn geweest. 'Toejuichingen). Want het is thans duide lijk dat deze formule wel een verbloeming zou hebben kunnen beteekenen voor de uit eindelijke doeleinden en ik heb weinig twijfel, dat het volk van dit land liever moeilijkheden onder oogen zou zien, dan den indruk te hebben, dat wij de eer van dit land en het gemeenebest bij zulke pro blemen gecompromitteerd hadden. Weinig heb ik vermoed, dat wij Duitschland zoo spoedig de zelfomsin- geling zouden zien uitbreiden op een wijze, welke zeker het Duitsche volk reden moet geven tot ongeruste ge dachten over den toekomstigen afloop daarvan. Ik heb het denkbeeld hooren uitspreken, dat een onmiddellijke vrede, op bijna elke voorwaarde, welke ook, wenschelijk zou zijn, teneinde de West-Eurpeesche bescha ving te redden van de ergste gevaren. Ik denk, dat deze opvatting kortzichtig is. De bedriegelijkheid van deze opvatting komt naar mijn meening en mijn gevoelen het best tot uiting door de gebeurtenissen in het door Duitschland bezette Polen. Wellicht hebt gij het verslag gezien, dat door de Poolsche regeering is uitgegeven over de verschrikkelijke daden van onder drukking en wreedheid, die daar gepleegd worden en die dagelijks duizenden Polen veroordeelen tot ellende en velen tot den dood. Veel ook hooren wij, maar niet alles, over de tyrannie in Praag, van de verbloemde dreiging jegens andere landen, die tot dus verre hun onafhankelijkheid en neutrali teit in tact behouden hebben. Deze overwegingen zijn stellig van belang bij het vormen van een oordeel over het voeren van den oorlog." Halifax sprak voorts over de protesten der neutralen tegen de Britsche repre saillemaatregelen wegens de Duitsche ille gale daden ter zee. Hij zeide: „Deze protes ten zullen uiteraard uitvoerig beantwoord worden. Het is niet tegen te spreken, dat de vijandelijkheden noodzakelijkerwijze eenig verlies met zich moeten meebrengen voor alle landen. De Engelsehe regeering heeft haar rech ten. welke haar door het internationale recht toegekend worden, echter niet over schreden". Wij doen ons best aldus vervolgde lord Halifax onze politiek met beper king en consideratie toe te passen. Wij probeeren de hardheden voor den neu tralen handel te verlichten en niets van hetgeen wij tot nu toe ter zee hebben gedaan heeft ook maar een menscben- leven uit een neutraal land in gevaar gebracht (toejuichingen). De Duitsche meedoogenloosheid heeft de rechten der neutralen geschonden en het neutrale leven vernietigd door willekeurig neutrale, zoowel als oorlog voerende schepen tot zinken te brengen en zijn politiek bedreigt duidelijk de vrijheden der neutrale landen en de fundamenteele principes, waarop hun leven, evenzeer als ons eigen, is geba seerd. Het is in dat licht, dat wij het recht hebben neutralen te verzoeken de daden, welke ons zijn opgedrongen door de methode waarmede Duitschland oorlog voert, te be- oordeelen. Het zijn dergelijke overwegingen, $reike ons volk en zijn bondgenooten heb- De overval van sovjet-Rusland op Fin land blijft de g-ar.sche situatie beheerschen. Vol spanning ziet men de zitting van den Volkenbond tegemoet. Te meer, waar uit Zuid-Amerika de berichten zeer fel blijven. Geëischt wordt blijkbaar inderdaad het royeeren der sovjets als lid Ook de Mexicaansche president, Carde nas, heeft zich thans aangesloten bij dege nen, die het optreden der sovjets veroor deelen. De ondersecretaris van het Amerikaan- sche staatsdepartement heeW, verklaard, dat de Vereenigde Staten zekeren Latljnsch- Amerikaansehe landen heeft doen weten, gaarne te zullen deelnemen aan een geza menlijke pan-Amerikaansehe veroordeeling van den sovjet-Russischen aanval op Fin land. Welles gaf te kennen, dat het initiatief door zekere Amerikaansch-Latijneche lan den was genomen. De Italiaansche katholieke pers noodigt de staten van den Balkan rond de Middel- landsohe Zee uit front te maken tegen het bolsjewisme. De „Avvenire" schrijft, dat alle landen van Balkan ën Middellandsche Zee een open oog moeten hebber, voor de grens van de sovjet-unie in het Zuid-Oosten. Italië, zoo voegt het blad hieraan toe, houdt de oogen goed open, het bereidt zich in alle stilte voor op iedere gebeurlijkheid en betrekt de wacht aan de Donau in samenwerking met het dappere en edelmoedige Hongaarsche volk. Indien Stalin zich. na het beëindigen van zijn spel in het Noorden, tegen den Balkan zou keeren, dan zal de beschaving van de Middellandsche Zee bereid zijn de hongerige horden slaven van den rooden dictator terug te werpen in den mist en de verlaten steppen van het Noorden. Te Rome hebben studenten opnieuw pro- Finsche en anti-sovjet betoogingen gehou den. Verscheidene honderden jongelieden begaven zich in optocht naar de Finsche legatie. Italiaansche en Finsche vlaggen en borden met het opschrift „roeit de Russen uit" droegen zij mede. Zij juichten den Finsohen gezant toe en riepen „Leve Fin land! Finnen houdt vol". De gezant verscheen op het balkon, sprak woorden van dank en ontving vervolgens een delegatie der studenten, om uiting te geven aan de dankbaarheid van het Fin sche volk voor de sympathie der Romein- sche studeerende jeugd De betoogers wilden daarna voor de sov jet-ambassade demonstreeren, doch zij wer den daarin verhinderd. Voor de Italiaansche radio werd gister avond verklaard: „In buitenlandsChe krin gen is waargenomen, dat Italië, hoewel het vrijiWillig den Volkenbond heeft verlaten, zich zelf nog niet zoodanig vervreemd heeft, dat het het beroep van Finland op den Bond kan negeeren. In dit verband .moet er op worden gewe zen, dat de hoddltis-der Italiaansche regee ring nopens de grondgedachte van den Volkenbond afwijkt en dat hierin door den tijd geen wijziging kan worden gebracht. De houding van Italië is gebaseerd op de prin- cipleele opvatting, dat reCht de overheer- schende factor moet zijn in de internatio nale aangelegenheden. De terugtrekking van Italië uit den Vol kenbond wordt op 11 December een feit." Van terugkeer dus geen sprake Hoezeer Moskou thans propageert, moge blijken uit volgend citaat van hetgeen de zender te Moskou verklaarde: „Moskou ls de hoofdstad van de wereld. Daar woont de gnoote Stalin. Stalin is de eenige hoop voor de bevrediging van de volken. Hij zal aan Finland de vrijheid en het geluk brengen. Het communisme maakt zich op om de geheele wereld te veroveren. En over deze wereld zal alom de roode vaan wapperen." Dit werd uitgezonden in het Russisch en in het Duitsch. aldus de Berlijnsche correspondent der „N. R. Crt."! Ieder commentaar is overbodig. Finland zal volhouden. Voor de radio is heden op den verjaardag der Finsche on afhankelijkheid verklaard: „Meer dan ooit zijn wij vast besloten onze onafhankelijkheid te verdedigen met al onze kracht. Niets kan ons besluit tot het bittere eind dezen strijd voor het behoud van onze onafhankelijkheid, welke wü 22 jaar geleden hebben gekregen, voort te zetten, te niet doen". Volgens een bericht uit Finsche bron te Londen wordt de Finsche gezant in Moskou in de legatie vastgehouden en kan hij het land niet verlaten. Zweden had dl sovjet-regeering in een nota medegedeeld, dat de Finsche regee ring aan Zweden de behartiging der Finsche belangen in Rusland had toevertrouwd. De Russische regeering heeft daarop ver klaard, dat zij de Finsche regeering. die deze behartiging heeft opgedragen, niet erkent en dat er ln deze omstandigheden geen kwestie kan zijn van behartiging dezer belangen. OP DONDERDAG 14 DECEMBER A.S. Naar het hoofd van den Luchtbescher mingsdienst ons mededeelt, heeft de burge meester voor Donderdag. 14 December a s. een oefening gelast, welke van 8.30 tot 10 uur n.m. zal duren en gehouden zal worden in het stadsgedeelte, grenzende aan de ge meente Zoeterwoude en Voorschoten en ver der begrensd door den Rijn (tusschen „de Vink" en het Galgewater), den Witte Singel, den Zoeterwoudsche Singel en den Nieuwe Rijn. De oefening omvat in de eerste plaats een verduisteringsoefening, waarbij de openbare verlichting zal worden gedoofd en langs Haagweg. Singels, Fruinlaan, Burggraven- laan en Hooge Rijndijk richtlampen zullen worden ontstoken, welke van den rijweg gezien rechts rood en links wit (geeli licht zullen toonen. In den tijd, dien wij thans beleven, zal het nauwelijks noodlg zijn, nog eens extra een beroep te doen op aller medewerking, ten einde de verduisteringsoefening te doen slagen. Vermijdt alle lichtschijnsel naar bul ten. ook aan de achterzijde van uw woning en uit dakvensters. Mn everdiepe zich niet ln de mogelijkheid of een lichtschijnsel al of niet uit een vliegtuig kan worden waar genomen; er is maar één norm en deze is: volkomen duisternis buiten de huizen. Van motorrijtuigen of andere rij - en voer tuigen, welke zich in de open lucht bevinden, moet de inwendige verlichting gedoofd zijn en de uitwendige worden afgeschermd. Dit afschermen dient te geschieden met ondoorschijnende stof (event, papier), waar in een spleet van ten hoogste 1 c.M. hoog en 5 c.M. breed, onder het brandpunt van de lamp. Roode achterlichten moeten eveneens aldus worden afgeschermd; het nummer- boord kan verlicht blijven. Van rijwielen en bakfietsen moeten vóór- en achterlichten gedoofd zijn. Er dient met de uiterste voorzichtigheid te worden gereden. Tijdens de verduiste ringsoefening zal omstreeks 9 uur n.m. in bovengenoemd stadsgedeelte „luchtalarm" worden gegeven door middel van den jank- toon van een zestal sirenen. Van dit alarm signaal af tot het tijdstip, waarop door middel van den hoogen toon der sirenen het einde van het luchtalarm wordt aange geven, is alle verkeer, zoowel van voet gangers als met voertuigen, van welken aard cok. verboden, tenzij de strikte noodzake lijkheid van dat verkeer aan de politie kan worden aangetoond. In het algemeen zullen toegestaan zijn het militaire verkeer, dat van PTT. en dat van de interlocale tram en het verkeer van ziekenbezoekende medici. Het locale verkeer van trams en autobussen zal worden stopgezet. Tenslotte zullen tijdens de periode van het luchtalarm in eenige wijken oefeningen door hulpploegen van den Luchtbescher mingsdienst woraëlu&fhouden, waarbij, om dat alle verkeer dan verboden is, vanzelf sprekend ook geen publiek zal worden toe gelaten. OP BEZOEK BIJ INFANTERISTEN. Foto v. Vliet. (2 lijnen) ben gebraohit tot hun tegenwoordige vast beslotenheid, dezen oorlog door te zetten. Wij begrijpen zeer wel, wat op het spel staat. Wij verwachten geen gemakkelijke overwinning. Wij onderschatten de be kwaamheid en macht en vastberadenheid van den vijand niet en evenmin rekenen wij op een spoedige ineenstorting van het binnenlandsche front van den vijand Wij kennen evenwel de kwaliteit van onze eigen vastberadenheid en weten, dat de erken ning der vraagstukken welke op het spel staan, deze vastberadenheid eensgezind en innig zullen houden. MILITAIRE ONDERSCHEIDING VOOR DR. A. J. KORS. Onze stadgenoot, dr. A. J. Kors, die thans als reserve-officier van Gezondheid le klasse en regimentsarts van 18 R. I. „er gens in Nederland" zijn militaire verplich tingen vervult, mocht gisteren uit handen van zijn regiments-commandant, in tegen woordigheid van de officieren van den Staf, het onderscheidingsteeken voorlang- durigen trouwen dienst als officier ont vangen. Nadat de luitenant-kolonel De Lange de verdiensten van den regirfientsarts als mi litair en medicus had doen uitkomen, werd hem het eereteeken op de borst gespeld. COLLECTEEREN PER TELEFOON. De secretaris van den Armenraad schrijft ons: Het blijkt, dat weer tal van ingezetenen worden opgebeld met het verzoek, een gift te geven voor het Leger des Heils, die dan zal worden afgehaald. Ik wil er de aandacht op vestigen, dat wie hierop ingaat het slachtoffer wordt van misleiding: het Leger des Heils tele foneert niet om giften. Deze methode .wordt wel gevolgd door het z.g.n. Nederlandsche Leger des Heüs, welke instelling geen steun verdient. JAARVERGADERING „C. G. W." In het gebouw „Nathanaël" hield de Sport- en Ontspanningsclub „C.G.W." haar 7de jaarvergadering. De voorzitter, de heer A. v. d. Velden opende de vergadering met gebed en het lezen van Psalm 103. Vervolgens memoreerde hij het werk der vereeniging om vervolgens den toestand te bespreken, waarin de wereld is vervallen. Spr. wees er op trouw te blijven aan het Christelijk beginsel en het oog gericht te houden op Hem. in Wiens hand alle volken zijn en van Hem alleen de uitkomst te verwachten, die ons dan zeker bescha men zal. De notulen en ingekomen stukken, als mede de mededeeling, dat het jaarfeest zal gehouden worden op 12 December a.s., gingen vlug onder den hamer door. De secretaris, de heer J. Crama, las daar na zijn jaarverslag, dat onder dankzeg ging werd goedgekeurd, Het financieel verslag, uitgebracht door den heer H. Zuidema wees op een flink batig saldo; het werd, nadat de kascommissie had ver klaard de boeken en gelden in orde te hebben bevonden, eveneens onder dank goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredenden, de heeren v. d. Velden, Zuide ma en Batelaan bij acclamatie herkozen. Het bestuur bestaat thans uit: A. v. d. Velden, voorzitter J. P. Crama, secretaris, H. Zuidema, penningmeester, C. Biesbroek 2e voorzitter, C. Batelaan 2e secr., H. de Wit 2e penningm. en F. Plezier commis saris van materiaal. Als leden der kascommissie werden aan gewezen de heeren J. Gorlijn, H. Crama en P. Ligtvoet (res.) Na de rondvraag, sloot de voorzitter de vergadering met gebed. De Sint temidden der militairen. De Sint heeft zich gisteren in letterlijken zin een „veelzijdig" man betoond: hij was vooral gisteravond overal! En niet alleen dat, maar hij was zelfs overal tegelijk, zoo dat het kon gebeuren, dat wij gisteravond in een der buitenwijken onzer stad op een oppervlakte van eenige honderden vierkante meters niet minder dan vier Sinterklazen en zes Zwarte Pieten meenden te zien ope- reeren. Hetgeen natuurlijk niet mogelijk was, als zijnde er selöhts één Sinterklaas, maar anderzijds toch wel pleitte voor de geweldige vitaliteit van den Spaanschen grijsaard, die zich dermate snel verplaatste, dat hij Uwein fietsenden verslaggever on derweg viermaal tegenkwam om tenslotte, als klap op den vuurpijl, rustig ln diens stoel bij den haard te zitten, toen de schrlj- 1 ver dezer regelen, schier buiten adem van den snellen rit, zijn woning binnentrad Maar terzake: Bint Nicolaas dan heeft gistermiddag en -avond in onze stad een zeer groot aantal bezoeken afgelegd. De mobilisatie van honderden jongemannen gaf aan zijn toch reeds zoo drukken werk kring nieuwe uitbreiding, doch het moge den Heiligen Man tot voldoening strekken om te weten, dat zijn komst in de vele mili taire verblijven op den 'Slierhoogsten prijs is gesteld. Zijn tegenwoordigheid vormde een welkome en prettige afleiding ln het niet altijd aan afwisseling even rijke sol datenleven; zij kweekte een uiterst geani meerde stemming, welke bleef voortduren, nadat de Sint vertrokken was en aanhield, totdat het militaire klokje van gehoorzaam heid tot naar bed gaan noopte. Het zou ons te ver voeren den Sint geheel te vergezellen op zijn zegetocht door onze stad. Wij laten hieronder alleen het verslag volgen van zijn bezoek aan een afdeeling infanteristen: ..St. Nicolaas en gijn zwarte dienaren zijn gisteren op een wijze in Leiden binnenge haald, die geheel ln het kader van de hui dige tijdsomstandigheden past. Een geheele compagnie was uitgerukt om den Sint op zijn tocht door de stad te escor teeren en het effect was werkelijk zeer bij zonder. Voorop 12 fakkeldragers, dan een open auto. waarin St. Nicolaas met zijn gevolg was gezeten en daarachter de man schappen in stramme marsdhorde. Ook de auto met het feestcomité en een handkar, volgeladen met surprises, reden ln den stoet mede, welke werd besloten door een geluids wagen. In de kazerne werd de bisschop officieel verwelkomd door den compagnies-comman dant, waarna hij de eerewacht inspecteerde en de wachtparade afnam. De Sint had slechts woorden van lof voor de voorbeel dige orde en tucht, welke bij de manschap pen heersehte. In de gymnastiekzaal, welke listig als tooneelzaal was gecamoufleerd, werden.de verschillende cadeaux uitgedeeld. De Sint deed dit persoonlijk en hij liet de presenten meestal vergezeld gaan van toepasselijke en vaak zeer rake commentaren. Met het ten tooneele brengen van ver schillende verdienstelijke schetsjes en het optreden van muzlek-ensembles en solisten werd de avond op succesvolle wijze gevuld; zelfs een geluidsversterker was aanwezig om aan het geheel kracht bij te zetten. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a.: de garnizoenscommandant luitenant-kolo nel A. C. Stadlander. de bataljonscomman dant majoor F. A. J Alofs. kapitein J v d. Lee, leider van O. en O., kapitein J. H. v. d. Berg, alsmede de compagniescommandant kapitein H. A J. v. Hanswijk-Pennink Tegen het einde van den avond sprak majoor Alofs nog enkele woorden Hij bracht dank en hulde aan de energieke feestcom missie en verklaarde blij te zijn dezen mooien en op hoog peil staanden avond te hebben bijgewoond „De saamhoorigheid, ook tusschen meerderen en minderen", al dus spreker, „wordt op deze wijze ten zeer ste vergroot" Hij sprak tevens de hoop uit. dat Sint Nicolaas bij zijn terugkeer in Spanje zou kunnen getuigen van den goe den geest, welke in het Nederlandsche leger heerscht. Aan het einde van den avond sprak ook nog de compagnies-commandant. „Op een avond als deze gaan onze gedachten toch ook uit naar Haar, die, zooals alle Oranjes, ons land steeds voor vreemde overheer- sohlng behoedde. Moge het Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin wederom ge lukken om ons land buiten den oorlog te houden." Kapitein v. Hanswijk-Pennink verzocht daarna de aanwezigen een driewerf hoera uit te brengen op onze Koningin. Tenslotte wend staande het Wilhelm® gezongen. Een zeer geslaagde avond, waarop de organisatoren met voldoening kunnen terug Ook in het Tehuis voor Ouden van Dagen (Geref. Minnehuis) is het feest op opge wekte wijze gevierd, dank bij de medewer king van de regenten en verscheidene par ticulieren, die de verpleegden op versnape ringen onthaalden. NEUTRAAL ftïILITAIR TEHUIS. Op verzoek van de Leidsche Burgerwacht heeft het bestuur van het Neutraal Mili tair Tehuis een excursie georganiseerd naar het Kamerlingh Onnes-Laboratorlum. Aan deze excursie hebben ongeveer 80 personen deelgenomen. Zij werden welkom geheeten door dr. C. A. Crommelin. Nadat prof. dr. H. B. G. Caslmlr een cau serie had gehouden, werden nog enkele proeven genomen, waarna men in groepen van 10 man onder deskundige leiding de werkplaatsen bezichtigde. Aan het einde van de rondwandeling dankte de overste M. van Mens, commandant van de Burger wacht, namens de deelnemers den direc teur en de verschillende personen, die deze excursie hadden geleld, hartelijk voor het gebodene. Daar er voor deze zeer Interessante ex cursie veel belangstelling bestaat, zal ge tracht worden binnenkort nog een excur sie te houden, voor hen, dit ditmaal door dienstverband verhinderd waren. Hedenavond s voor de trouwe bezoekers een Sint Nicolaasfeest georganiseerd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Pijl-Couturier, Breestraat 11. Leiden, Banketbakker. Wijziging: Naamlooze Vennootschap Vlsscherlj Maat schappij Kennemerland. Tramstraat 30, Katwijk aan Zee. Reederij van vlsschers- vaartuigen. De statuten zijn gewijzigd. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden voorwerpen in de maand No vember: Armbandhorloges, Indisch arm band, doublé kinderarmband, zilveren armbandje, autoband, bril met hoorn mon tuur, ijzeren bal, breiwerk, een Fransch leerboekje, een babysokje, 2 leesboeken, ceinturen, cahier, duimstok, damestaschje, damestasch, damesring met steen, étui, inh. vulpen en stukje potlood, Engelsehe sleutel. ganglooper, gymnastiekschoen, handschoenen, handbeschermer, hoedje, hoorn van auto, verchroomd halskettinkje, kwitantie, bruin kinderschoentje, muts, meter voor opmeten luchtdruk, medaillon, motorbootje, nummerbord, onderjurk, por- temonnaies, padvinkersdoek met ring, pa- rapluie (dames-), Rijwielbelastlngmerken, rozenkransen, roeibooten.rljwleltaschje, R.-K. kerkboek, regenpijpen, regenkapje, rol architect papier, sleutels, sjaïl, steek- sleutel, stropdas, sohoen, tang, tasch, inh, enveloppen e.a„ vulpotlooden, vulpenhou ders, wieldop van auto, zak houtskool, zak kammetje in etui, zilveren beursje. Gevonden in het Postkantoor. 1 paar prijs wollen heerenhandschoenen, een tasch met inhoud, een zilveren vul potlood, een portemonnale met inhoud, een actetasch zonder inhoud, een past bruin lederen heerenhandschoenen, 1 zwar te brillendoos, 1 damesvulpenhouder, 1 da- mesparapluie, 1 brillendoos. Gevonden in de Stadstram. Een broche, handschoenen, damespara- pluies, portemonnale, 1 zwarte boodschap- pentasch, 1 speelgoed-auto. Terug te bekomen en Inlichtingen te ver krijgen lederen werkdag van 13 uur n.m, behalve Donderdags en Vrijdags ten Poll- tiebureele alhier. Onze stadgenoot, de heer W. Brandt slaagde aan het Ned. Luchtvaartinstituut gevestigd te Utrecht, afdeeling hoogere technische opleiding voor het diplom» „luchtvaartkundig ingenieur." De gisteren verschenen Staatscourant bevat de statuten betreffende de Leidsche Kappersclub „Hulp en Vriendschap" alhier. Gistermiddag is de 31-jarige wielrtjd- ster, mej. P. J. uit Voorschoten op het kruis punt van Marestngel en Haarlemmerweg tegen een bakfiets opgereden, waardoor zij vlei en het rechteronderbeen brak. De Eerste Hulpdienst vervoerde haar naar het Acade misch Ziekenhuis. Gistermiddag heeft zich bij het aan steken van een petroleumkachel in het per ceel Voldersgracht 3a, bewoond door H. een ontploffing voorgedaan, waardoor eed schoorsteenbrand ontstond en eenige stee- nen van den op het dak staanden schoor steen werden weggeslingerd, gelukkig zonder onêevallen te veroorzaken. De polltie-brandweer veegde den schoor steen, waarmede het gevaar was bezworen. Onze stadgenoote, mej. J. Ligtvoet behaalde een acte handelsrekenen en boes- houden, 482e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 2de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 6 December 13)9 Hooge Prjjeen 1000.— 5108 14259 2835 2838 4189 4358 6339 é539 8955 9041 9900 MJjjJ 12348 12508 13932 l'95' 15532 1532J „4J7 17S2J 19715 I»4' 20605 20778 100 2012 14712 18484 20881 Prü*en van 30. 1130 1271 1289 1820 2541 2607 2866 3077 3196 3420 3732 3940 4735 4742 5160 5289 5442 6022 6999 7304 7336 7568 8038 8054 9141 9169 9307 9384 9602 9696 10419 10474 10767 11419 11740 12210 12854 13172 13331 13350 13536 13818 14026 14291 14747 14787 14P«1 15212 15907 16131 16246 16310 16834 17:55 17843 18159 18290 18922 19111 19355 20023 20038 20321 20423 20436 20455 20836 21310 21373 21532 21554 21754 2-J

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2