Nog altijd houden de Finnen stand Lord Halifax over oorlogsdoel, Finland en den oorlog ter zee WOENSDAG 6 DECEMBER 1939 No. 24449 De strijd in het Westen De strijd ter zee HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang Van het strijdtooneel Verspreide berichten Bijeenkomst der Belgische kamer Een geslaagde Sinterklaasgrap Herstel van recht, vrijheid en veiligheid Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht Voorwaarden voor een conferentie LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te ibetalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordemdsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd rtln: per 3 maanden f. 233 per weet .T.ffr: f.0.IS Franco per post f. 2-35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.89 per 3 mndj Het Fransche communiqué zegt, dat op de landengte van Karelle ln drie dagen tijd 64 Russische tanks zijn buitgemaakt. Alleen in één gevecht reeds werden 2000 Russen gedood. BIJ Salmi werd hevig ge vochten en er werden tal van gevange nen gemaakt. Bij een gevecht, waaraan tien Russische tanks deelnamen, werden er acht vernietigd. Krijgsgevangenen hebben verklaard, drie maanden ln militairen dienst toe zijn, waarvan slechts een maand werkelijk aan opleiding werd besteed. Gisteren zijn twee Russische vliegtuigen omlaag geschoten- één tijdens een verkenningsvlucht boven Karelie en het andere te Petsamo, waar vier Russische machinegeweren en eenlge automatische wapenen werden buitge maakt. Langs het geheele Iront werd gisteren gevochten. De Finsche verliezen zijn ge durende de laatste vijf dagen zeer gering geweest. In het communiqué wordt nog verklaard, dat ..de Finsche autoriteiten het bewijs hebben, dat de Russen dum- dum-kogels gebruiken." Sovjet-Russische oorlogsschepen heb ben troepen aan land gezet aan beide kan ten van den fjord van Petsamo. De Fin nen hebben niet getracht, de ontscheping te verhinderen, doch wachten de Russen in Petsamo af, dat, naar gemeld wordt, thans irachtig door de Finnen versterkt is. De Finsche strijdkracht aan het Petsamo- front worden op 20.000 man geschat. Volgens te Stockholm ontvangen berich ten hebben de Finnen ln het Noorden twee sterke verdedigingslinies ingericht, een buiten Petsamo en de ander bij het cen trum der nlkkelmijnen, Salmijaervi. Men verwacht, dat hier een beslissend gevecht tal worden geleverd. In Finsche kringen is men van oordeel, dat de Russische legermacht, ook thans nog, na de aankomst van versterkingen, niet voldoende is, om een succesvollen aan val te wagen. De laatste Russische communlqué's be treffen alleen de operaties op het front in de Karelische landengte, waar, naar het beet. het roode leger tusschen de 25 en 29 mijl is opgerukt Na vijf dagen van strijd vaan de Russische troepen dus nog pas binnen schootafstand van de z.g. Manner- heimlinie, die door bultenlandsche mili taire ingenieurs voor de Finnen is gebouwd. Gisteren heeft het bevel over de roode troepen Terijokl uitgeleverd aan den ver-' tegenwoordiger van de „Finsche volksre gering" en aan het eerste legercorps van die regeering. ..In de wouden, ln takkenbossen, ln het 'ater en de sneeuw verbergen de witte linnen zich als hongerige wolven", schrijft de correspondent van de „Isvestia". „Bang ;oor een eerlijk gevecht treffen zij ons ln den rug." Bij het commissariaat van politie in Terijokl zouden de sovjets bewijzen heb ben gevonden, dat Finsche spionnen zich daar Rusland begaven, om inlichtingen in I ie winnen over het roode leger en ook over |den toestand ln zekere fabrieken. Vernomen wordt, dat de uitrusting van IM ..corps van het Finsche volksleger" ge- I -eel Russisch en volkomen nieuw is, het- 1 leen bewijst, dat deze uitrusting lang te I voren in Rusland was klaar gemaakt. I Het weer blijft na een korte opheldering Iweht. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: I Een zware mist vormt thans een dik gor- |dijn tusschen den vijand en de zuidelijke I just. Het sneeuwt nog onophoudelijk langs l't geheele kust en de laaghangende wolken I naken elke activiteit in de lucht onmo- Iftlijk. I Thans bereidt Finland zich voor, om van- in alle stilte den 21sten verjaardag zijn onafhankelijkheid te vieren, en al Ié men bevreesd, dat dit feest door „vuur- Kjjk" zal worden opgeluisterd, dat geen l-insch vuurwerk" zal zijn, de gespannen IJ'Mwen zijn toch eenigszlns tot rust ge- 1; r-en, dank zij het slechte weer, dat den I 'oesgruwel matigt, doch iier weer kan I' oogenbllk omslaan. Be voedselvoorziening in Finland gaat lustoord voort. De organisatie blijkt uit- I -end en tot nu toe is er dan ook ner- I is tekort aan. 1 t'c dagbladen, die thans slechts met Iblad verschijnen, wordt slechts weinig |«uws vermeld. STEUN UIT ZWEDEN. Zweedsche volk demonstreert met l.-trekte eensgezindheid zijn sympathie 1Finland. Reeds is- een mlllioen kro- r" bijeengebracht voor de vorming van I;3 afdeeling vrijwilligers; een half mil- |- 'a was door particulieren bijeengebracht I,; ten half mlllioen door lndustrieele lei- I nfle figuren. |,"n duizendtal Finsche kinderen is in lj*Men ondergebracht. Vrouwen staan in l®> te wachten bij de schepen, die vluch- K'ngen naar het land brengen, om klnde- T? °P te nemen en te verzorgen. J.J'i'tien honderd studenten van alle rich- Istn hebben een adres van trouw aan den koning gezonden, waarin zij verkla ren, dat geen offer te zwaar zou zijn, ln geval de belangen des lands op het spel zouden staan. Het Zweedsche vakverbond heeft een motie aangenomen, waarin het uitdrukking geeft aan zijn vertrouwen in de zaak van Finland, dat strijdt voor democratie, vrij heid en Internationale rechtvaardigheid. Ter vergemakkelijking van de handha ving der Zweedsche neutraliteit worden mijnen gelegd ln de Zweedsche territoriale wateren, ln het Zuidelijke deel der Botnl- sche golf, tusschen 60 graden, 21 minuten en 60 graden 14 minuten N B Voorts verluidt, dat vele lichtingen als voorzorgsmaatregel onder de wapenen zouden zijn geroepen. In het Westen blijft de actie bepaald tot artillerie-vuur en overvallen. De Franschen melden vele zoodanige aanvallen te hebben afgeslagen. De speciale correspondent van het Engel- sche Reuter-bureau bij het Fransche leger schrijft, dat de z.g. „trouée de Basle" thans door de Franschen is versterkt ln -verband met de Duitsche fortificaties. Volgens het verdrag van Westfalen van 1815 mochten geen versterkingen aangelegd worden bin nen een straal van 15 K.M. rondom Bazel. In Maart 1938 begonnen de Duitschers ver dedigingswerken te bouwen, waarbij zij aanvingen met machinegeweernesten en een paar kleine geschuttorens. De toestand is thans volkomen anders. Tot aan het punt in den Rijn, dat de plek aangeeft, waar de Fransche, Duitsche en Zwitsersche grenzen elkander ontmoeten, staan de troepen der tegenstanders tegenover elkander. Aan den Franschen kant, over een meer vlak terrein, waar voor het bloote oog ook alleen prik keldraad, tankvallen en loopgraven hier en daar zichtbaar worden, is een Hercules-ar beid verricht. Een hoogst ingewikkeld systeem van verborgen geschut, licht zoo wel als zwaar, staat gereed om op het eer ste sein een doodelijk vuurgordijn voor lederen aanvaller te leggen. Volgens een mededeeling, afkomstig uit gezaghebbende kringen te Londen, is de productie van bewapeningen van allerlei aard in Engeland en de dominions in de af- geloopen zes maanden verdubbeld. Er worden thans plannen ten uitvoer ge legd, om het thans bereikte productie-peil ln de eerstvolgende zes maanden nogmaals te verdubbelen, zoodat aan het eind van twaalf maanden de aanvankelijke prod- :- tie verviervoudigd zal zijn. DE ENGELSCHE REGEERING VORDERT SCHEPEN. De Engelsche minister voor de scheep vaart heeft medegedeeld, dat de regeering thans Engelsche schepen vordert voor ver schepingen van levensmiddelen, die gekocht zijn door het ministerie voor de voedselvoor ziening. langs de Noordelijke Atlantische route. Het doel hiervan is een regelmatigen invoer van granen te verzekeren. Zoo noodig wilde de minister overwegen de vordering uit te breiden voor andere es- sentieele regeeringsladingen. GUERILLA IN POLEN. Volgens een mededeeling van het „centrale Poolsche comité in Frankrijk" zou onlangs door 5 leden van een geheime Poolsche militaire organisatie een mislukte aanslag zijn gepleegd op Greiser, den stadhouder van Posen. Er zouden schoten gelost zijn op de auto, waarin Greiser was gezeten, maar daar dit voertuig geblindeerd was, troffen deze schoten geen doel. Van de vijf aanslag plegers werden 4 gedood door de achter volgende politie en de vijfde pleegde zelf moord om niet in de handen van zijn achtervolgers te geraken. Het bulletin meldt verder, dat het comité overal in Polen zijn werk doet in den vorm van aan slagen op Duitschers. Om geen onschuldige Polen bloot te stellen aan vervolgingen, ver dwijnen de Duitsche militairen zonder dat er een spoor van terug te vinden is. Verder worden op verschillende plaatsen gebouwen door brandstichting vernietigd. FRITZ KUHN VEROORDEELD. Fritz Kuhn, de leider van den Duitsch- Amerikaanschen Bund, is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2'A tot 5 jaar, wegens verduistering van geld uit de kas van den bond en wegens bedrogpleging. GUTT OVER DEN FINANCIEELEN TOESTAND. In de Kamerbijeenkomst heeft de minister van financiën, Gutt, een uit eenzetting van den financieelen en econo- mlschen toestand gegeven. Hij zelde hierin o.m. het volgende: „De gevolgen van de internationale ge beurtenissen voor de begrooting zijn ern stig. De mobilisatiekosten moeten op het oogenbllk gerekend worden op ten minste 11 miilloen francs per dag. Op hét bijzon der credlet van 2 milliard, dat op 7 Sep tember was geopend, zal dezer dagen een aanvullend crediet van 1100 mlllioen ge vraagd moeten worden. De normale be grooting van 1940 is door de gebeurtenis sen achterhaald. De staat moet zich bui ten de gelden van de gewone begrooting. tot einde 1940 negen milliard francs ver schaffen. Op belastinggebied moet zeer snel een maximale krachtsinspanning ont plooid worden. Het slagen van de aangeknoopte inter nationale onderhandelingen zal onze ge heele industrie ten goede komen. In Octo ber hadden in- en uitvoer zich reeds van den schok In September hersteld. De cij fers over November bevestigen dit her stel". Minister-president Pierlot legde namens de regeering een verklaring af en gaf bo vendien een uiteenzetting der belasting plannen. Het land wil eenstemmig zijn neutrali teit handhaven. Het beschikt over een prachtig leger, dat steunt op verdegigings- werken, welke de defensiemaatregelen heb ben vergroot. Thans kan het leger niet vergeleken worden met de 105.000 man, die in 1914 ge durende 52 maanden stand hielden. Er zijn drie middelen om de kosten, aan dit leger verbonden, te bestrijden: belas ting, leening en inflatie. De beide eerste moeten tegelijkertijd worden gebezigd, het derde moet stelselmatig worden ter zijde gesteld. De regeering heeft een toestand, die in April moeilijk was gebleken, stabiel kun nen maken. Zonder de internationale ge beurtenissen zou de begrooting in even wicht zijn geweest. De verkregen resul taten toonen aan, dat het land de moei lijkheden kan overwinnen Iedere uitgave, die niet strikt noodzakelijk is, zal verme den worden Bij het begin van de Kamerzitting deed zich een Incident voor. Socialistische afge vaardigden Interrumpeerden een commu- TELEFONEERENDE JUFFROUW BLEEK UIT ECHT HOUT GESNEDEN! In den afgeloopen nacht zag een surveilleerende politieagent ln een openbare telefooncel aan den Zoeterwoudsche Singel een dame staan die, te oor- deelen naar haar houding, in een druk gesprek was gewik keld. Hoewel den agent het late uur bevreemdde, schonk hij er ver der geen aandacht aan; ook al omdat het Sinterklaas-avond was en dan gebeuren er méér ongebruikelijke dingen. Maar toen dezelfde agent na verloop van geruimen tijd terug keerde, stond daar nog altijd ln de telefponcel de juf frouw. naar het scheen, nog steeds in geanimeerd gesprek met haar partner aan de an dere zijde van den telefoon draad. Hoewel het op een Sinterklaas avond zeer wel kan voorkomen, dat men woorden te kort komt om zijn grenzenlooze dank baarheid te betuigen, oordeelde de agent, dat het nu toch wel letjes was. Wij zijn er geen getuigen van geweest of de agent eerst door kloppen op de deur getracht heeft de aandacht van de telefoonmaniak te trekken, dan wel dat hij bruusk de deur heeft opengetrokken, ten einde haar eindelijk eens het zwijgen op te leggen, slechts hebben wij vernomen, dat de Juffrouw den rustverstoorder met geen blik verwaardigde want zij was van hout! En aangezienzij tóch van hout was, heeft de politie agent haar in zijn armen naar het bureau gedragen nistischen spreker met den roep „Leve Fin land!" De communisten protesteerden hef tig en ontketenden zulk een lawaai, dat twee hunner tot de orde moesten worden geroepen. o Lord Hallfax, de Britsche minister van bultenlandsche zaken, heeft in het Hoo- gerhuis het woord gevoerd. Sprekende over de oorlogs- en vredes- doelstellingen zeide hij o.a., dat het alge- meene doel, waarvoor de wapenen opgeno men zijn, volkomen duidelijk is. In de oor- logsdoelstelllngen zal, naar spreker ver wacht, geen wijziging van belang gebracht worden, wat de regeering overigens ook aan het einde van den oorlog zou ver mogen te doen. Engeland wil, dat de volkeren, die van hun onafhankelijkheid beroofd zijn, hun vrijheid herkrijgen, dat de volkeren van Europa verlost worden van de voortduren de vrees voor Duitsche agressie en dat de eigen veiligheid en vrijheid van Engeland worden gewaarborgd. Engeland streeft niet naar gebiedsuitbreiding of naar wijziging van de landkaart ten eigen voordeele. Nog minder wordt Engeland bewogen door eeni- gerlel geest van wraaknemenig, ofschoon spreker de waarheid erkende van alles, wat gezegd kan worden over de toenemende moeilijkheid, om dat standpunt in de har- NIEUWE SCHENKING VAN LORD NUFFIELD. Lord Nuffield heeft een mlllioen aandee- len in de maatschappij „Morris motors" ter waarde van bijna 1.250000 pond sterling, beschikbaar gesteld voor de oprichting van een centraal ziekenhuis voor de provincie. Nuffield heeft thans in totaal meer dan 16 millioen pond sterling geschonken. ZUID-AFRIKAANSCH KERSTGESCHENK VOOR ENGELAND. Het comité van het nationale fonds van Zuid-Afrikaansche burgemeesters heeft be sloten een bedrag van 100.000 pond sterling aan de Engelsche regeering te zenden als Zuid-Afrika's Kerstgeschenk voor het volk van Groot-Brittannië, benevens een mil lioen cigaretten voor de Fransche en een millioen voor de Engelsche troepen Daarbij werd de toezegging gedaan van zending van een millioen cigaretten per maand voor het front, zoolang de oorlog duurt. ten van het volk te handhaven bij de voortzetting van den oorlog. „Wanneer daarentegen, zoo zeide Hali fax, Duitschland in staat is, het vertrou wen, dat het vernield heeft te herstellen, moet gezegd worden, dat wij streven naar een regeling, welke Duitschland zal aan moedigen zijn gerechtvaardigde plaats in Europa in te nemen Wij willen een inter nationale orde vestigen, waarin alle vol keren veilig onder de heerschappij van het recht, hun eigen politieke en economische leëen kunnen bepalen, vrij van ingrijpen door hun machtiger naburen. Te dien ein de zou Engeland bereid zijn, zijn beste krachten ln het werk te stellen, in samen werking met andere naties, met inbegrip van Duitschland, ten behoeve van het werk van politieken en economischen we deropbouw, want alleen op die wijze geloo- ven wij, dat een ordelijk internationaal leven behouden kan worden. Hierin zijn de essentieele beginselen ge legen van een bevredigenden en duurza- men vrede." Op de vraag, wat de nauwkeurige voor waarden zijn, waarop Groot-Brittannië be reid zou zijn, den oorlog vandaag te eindi gen, herinnerde Halifax er aan, dat de ko ning in zijn antwoord op het initiatief van den koning der Belgen en de koningin der Nederlanden verklaard heeft, dat noch hij, noch zijn regeering den oorlog een dag langer dan noodig was wilden laten voort duren. Daladier heeft enkele dagen gele den in zijn redevoering antwoord gegeven op de vraag, op welke voorwaarden Frank rijk dit zou willen doen. wanneer het kon onderhandelen met een regeering, in wel ker handteekening men vertrouwen kon stellen. „Het succes van een conferentie, die thans na een wapenstilstand zou worden bijeen geroepen, is afhankelijk van de voorwaarden, waarop zij bijeenkomt, aldus Halifax De conferentiemethode is ln Sep tember 1938 gevolgd en wij waren bereid, die methode onmiddellijk voor dezen oorlog toe te passen, wanneer Duitschland zou hebben afgezien van zijn voornemen, om Polen binnen te vallen en zijn troepen zou hebben teruggetrokken. BINNENLAND. Diefstal uit juwelierswinkel te Rotterdam opgehelderd. (Gemengd, 2e Blad). Het Belgische voetbal-elftal samengesteld. (Sport, 2e Blad). Onze Indisclie luchtpostbrief. (2e Blad). Te Amsterdam is, 71 jaar oud, overleden prof. dr. H. Brugmans. (Laatste Be richten, le Blad). Ongerustheid over den stoomtreiler „Sil- vain" IJM 116. (Laatste Berichten, le Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme markt Goed prijshoudende stemming Kunstzijde-aandeelen levendig en vast Amerikanen weinig veranderd Beleggingen rustig. BUITENLAND. Rede van den Britschen minister van bui- tenlandsche zaken, lord Halifax, (le Blad). De Finnen houden nog altijd stand (le BI.) Vragen in het Britsche Lagerhuis (3e Blad). De sympathie voor Finland, (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Mistig of betrokken. Tegen den middag nier en daar opklarend. Geen neerslag van beteekenis. Meest zwakke wind uit Noordelijke tot Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Waarom zoo vroeg Halifax verze kerde de conferentie van Muenchen geen duurzamen vrede in Europa? Er werd een overeenkomst bereikt, de meest plechtige verzekeringen werden gegeven, maar slechts zes maanden later veranderde Hit- Ier van opvatting. Hij kan altijd veront schuldigingen vinden,, die voor hemzelf voldoende zijn, om een optreden te recht vaardigen, dat volkomen in tegenspraak is met de verzekeringen, die hij eerder had gegeven. Die soort van rechtsomkeert-ma- kerij toont, dat geen conferentie geacht kan worden succes te hebben gehad, tenzij die gewoonte van het veronachtzamen van toezeggingen afgelegd wordt." Het heeft weinig nut, ons illusies te ma ken over resultaten, die door een conferen tie zouden kunnen worden bereikt vóór de primaire les geleerd is door hen, die daaraan zouden deelnemen, namelijk dat geweld een slechte methode is. Er is nog geen bewijs, dat Duitschland die les ge leerd heeft. De twee voorwaarden voor een con ferentie zijn: 1. Er moet een bewijs zijn, dat de Duitsche regeering bereid is, de voor waarden te aanvaarden, welke overeen komen met de doelstellingen, waarvoor wij de wapens hebben opgenomen. 2. De zekerheid moet bestaan, dat iedere regeling, die tot stand komt, ge ëerbiedigd zal worden. Op iedere andere basis zou een con ferentie niets bereiken en waarschijn lijk alleen de Duitsche leiders in staat stellen hun volk te doen gelooven. dat de oude methode van net geweld toch niet al te slecht gewerkt heeft.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1