NU kan de Arnhemsche Courant lap-lager dan U verwacht „Het Leidsche Wollen Dekenhuis De Beëediging van reserve-officier te Katwijk Zee DAMESTASSCHEN DAGDIENSTBODE LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 4 December 1939 VISSCHERIJ-BERKHTEN Ernstige brand te Roelofarendsveen vernielt zes huizen Winter komen verrassing voor Sf. Nicolaas H0GEND00RN Jonkheer O. Wttewaal van Stoetwegen De brandspuit werkte aanvankelijk niet Wij hebben weer in onze bekende prima WOLLEN KWALITEITEN Het beste van het beste in alle maten en voor prijzen... rr Haarlemmerstraat h. Donkersteeg 2-4-6 Wacht niet, maar koopt NU Het is Uw belang -o PUBLICATIE Gedeeltelijke toewijzing van Veevoeder uit eigen verbouw. Handweef of Moquette Tafelkleed Een Divankleed Een Kapstokkleed Foto Kruyt. NOVEMBER-VISCHOMZET TE IJMUIDEN. Hierboven een opname van de beëediging van jhr. O. Wttewaal van Stoetwegen tot reserve 2e luitenant, welke plechtigheid Zaterdag te Katwijk Zee plaats vond. Derde van links jhr. O. Wttewaal van Stoetwegen die den eed aflegt; rechts van hem ritmeester J. H. Kruseman Aretz, rechts van- deze kolonel W. F. K. Bischoff van Heemskerck. In verband met de plechtige beëediging van den kornet, jhr. O. Wttewaal van Stoetwegen te Katwijk aan Zee, was van gemeentewege het parkeerterrein bij de muziektent op den Boulevard Zaterdag morgen met de Nederlandsche driekleur, de oranje vlaggen en de Katwijksche vlag feestelijk aan lange vlaggestokken ver sierd. Voor deze plechtigheid was uit Den Haag overgekomen de Kon. Mil. Kapel on der leiding van den directeur kapt. dr. C. L. Walther Boer. Van de militaire autoriteiten waren aan wezig kol. W. F. H. Bischoff van Heems kerck met twee adjudanten. De eed werd afgenomen door ritmeester J. H. Kruseman Aretz. In de muziektent hadden plaats geno men de familieleden van den te beëedigen officier, de burgemeester mr. W. J. Wol- dringh v. d. Hoop met echtgenoote, de wet houders J. Dubbeldam en C. A. Veltkamp, de gemeentesecretaris D. C. O. Boekhoven, de inspecteur van politie mr. R. Warmoltz, de directeur van gemeentewerken ir. J. H. de Bruyn, de oud-rijksontvanger de heer L. H. Slotemaker en anderen. De af deeling wielrijders van de te Kat wijk Zee gelegerde militairen werd met de muziek afgehaald van de school in de Weeshuisstraat en marcheerde naar het parkeerterrein, onder groote belangstel ling van de Katwijks?he burgerij. Nadat kolonel Bischoff van Heemskerck de troepen had geïnspecteerd, werd het koninklijk besluit voorgelezen, waarbij de kornet jhr. Wttewaal van Stoetwegen werd benoemd tot reserve 2e luitenant. Deze legde in handen van ritmeester Kruseman Aretz den eed af van trouw aan H. M. de Koningin en van gehoorzaam heid aan de wetten en onderwerping aan de krijgstucht, terwijl de Koninklijke mili taire Kapel het Wilhelmus ten gehoore bracht. De ritmeester wees op de verantwoorde lijkheid die de officier door het afleggen van dezen eed op zich genomen heeft en richtte nog een persoonlijk woord tot hem. Gij hebt drie maanden lief en leed met uw manschappen gedeeld. Behoud dat enthousiasme en vooral uw zorg voor uw manschappen. Dan kunt ge ook zeker, als het moet op hun medewerking rekenen. Nadat militaire en burgelijke autoriteiten den nieuw benoemden reserve 2e luitenant geluk gewenscht hadden, defileerden de troepen met de muziek voorop voor den kolonel en den burgemeester. Trawlers besomden gemiddeld f. 6075. Het aantal trawlers, dat gedurende No vember in IJmuiden binnenkwam, was slechts 1/3 van het aantal van dezelfde maand van het vorige jaar. Er kwamen 2 trawlloggers aan den afslag, tegen 107 in «ovemDer iy^8 en net aantal binnenge komen haringloggers daalde van 352 tot 100. Alleen de motorkustvisschers konden zich handhaven. Dat ondanks deze groote vermindering van het aantal binnengekomen schepen het omzetcijfer van November 1939 toch nog f. 758.869,— was tegen f. 909.820.— in 1938. dus slechts ca. I1- ton minder, is een dui delijk bewijs van het feit, dat de visch duur betaald wordt. Wel hadden de schepen over het algemeen goede vangsten, maar de aan gevoerde hoeveelheid visch was toch onge twijfeld aanzienlijk minder dan verleden jaar. Niets demonstreert een en ander duidelijker dan het cijfer van de gemiddelde reisbesom- mingen: dit .was voor de trawlers in November 1938 f. 2450.en in November 1939 f. 6075—, terwijl de haringloggers er ook een aardig schepje opgooiden Weliswaar is een vergelijking bij deze schepen minder zuiver, maar het typeert toch den abrior- malen toestand, dat terwijl de haringloggers in November van het vorige jaar nog voor geen f. 1000.aan de markt brachten, dit cijfer de vorige maand niet minder dan f. 2800.bedroeg. Verder zorgden de consignatiezëndingen er voor, dat het omzetcijfer niet al te zeer terugliep. Al met al is het resultaat van de vorige maand buitengewoon verrassend geweest, te meer om dat November 1938 een buitengewoon goede maand was. Ondanks dit alles is er geen reden tot juichen. Want vooral de trawlvisscherU kan slechts met kunst- en vliegwerk gaande worden gehouden. Het verkrijgen van een zeewaardige bemanning gaat nog steeds met groote moeilijkheden gepaard; het komt herhaaldelijk voor, dat de booten niet op het vastgestelde tijdstip kunnen uitvaren we gens moeilijkheden met de opvarenden. En verder komt het einde van de haringvis- scherü in zicht, zoodat het niet onwaar schijnlijk moet worden geacht, dat het om zetcijfer de komende maanden met spron gen omlaag gaat. Hieronder volgen de gedetailleerde cijfers van den aanvoer, met tusschen haakjes die van November 1938: Van de trawl- en zee vise hzegenvisscherij kwa men binnen: 55 (168 stoom- en motortrawlers met f. 334.125.— «f. 411.711—2 (107) motor- loggers met f. 3.133.(f. 59.596.669 (646) motorkustvisschers met f. 56.039.(f. 51.122. 86 30) open booten met f. 590.(f. 517.7 <20) Deensche motorkotters met f. 11.976.— (f 19.497.—); 1 (3) Zweedsche motorkotters met f. '1.226— <f. 1.667.—); 1 (0) Belgische motor- kotter met f. 783. Van de drjjfnetvisschcrij kwamen binnen: 5 (18) stoomloggers met f. 19.326— (f. 23.052); 95 (334) motorloggers met f. 260.847 (f. 311.377). De opbrengst der consignatiezendingen be droeg f. 70.819— <f. 4.672.— De opbrengst van de eerste 11 maanden van 1939 bedroeg f. 5.849.545.— tegen f. 6.595.243.— in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Foto Van Vliet. Hierboven een overzicht van het woning-complex te Roelofarendsveen, dat gisteren een prooi der vlammen werd. Wederom heeft een ernstige brand ge woed te Roelofarendsveen. waarbij opnieuw een aantal aan elkaar gebouwde wonin gen een prooi der vlammen is geworden. Men herinnert zich, hoe het vorige jaar een zelfde gebeurtenis plaats greep en deze was mede aanleiding tot het feit der aan schaffing van een nieuwe autobrandspuit, teneinde in staat te zijn het brandgevaar in den vervolge op snelle wijze tot een minimum te kunnen beperken. Tengevolge van een onverwachte om standigheid heeft de brandweer echter dit maal wel met tegenspoed te kampen ge had, hetgeen zeer te betreuren is, nu men zulke goede verwachtingen van de diensten van de nieuwe brandspuit had gekoesterd Des morgens omstreeks 11 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een begir\ van brand, die ontstaan was in de woning van den heer H. aan de Dorpstraat. Toen de brandweer met de nieuwe brandspuit, die eerst sinds ongeveer een maand in de gemeente gestation nee rd is, op de plaats des onheils arriveerde, weigerde deze merkwaardigerwijs water te geven. De monteur, die juist in de kerk te Oude Wetering vertoefde, werd gewaar schuwd en toen deze na een kwartier ver scheen, moest hij tot zijn groote ontstel tenis constateeren, dat er geen benzine meer in de tank was. Nog twee dagen ge leden had hij de spuit geheel gecontroleerd en deze in orde bevonden. Het is later echter gebleken, dat de eiec- trische benzinemeter defect was geraakt: deze gaf nog steeds aan, dat de tank voor driekwart gevuld was, terwijl er in feite geen benzine meer in aanwezig was. Intusschen had de brand zeer snel om zich heen gegrepen en reeds een dergelij- ken omvang aangenomen, dat ook het aan grenzend perceel van den heer v. B. In brand was geraakt. Intusschen had men met spoed de oude motorspuit gerequlreerd, die onmiddellijk na aankomst met drie stralen water gaf Tengevolge van den feilen Westenwind konden echter ook de vier daarachter ge legen huizen niet behouden blijven. Het vuur sloeg naar deze perceelen over en in een ommezien was het geheele woning complex één vuurzee. De woningen werden bewoond door de gezinnen v. Z., v. d. H. V.. en v. d. H. Intusschen begon ook de automobiel- brandspuit, die nu van benzine was voor zien, water te geven, zoodat de brand tot de zes genoemde perceelen beperkt kon blijven. Het meubilair van de laatste vier perceelen kon niet gered worden, van de twee andere slechts gedeeltelijk. Alleen de muren der woningen staan nog overeind, doch zes gezinnen zijn nu dak loos geworden. Zij konden door de wel willende medewerking van familieleden en omwonenden tijdelijk een ander onderdak vinden. Het Is echter wel te betreuren, dat ten gevolge van het defect aan de brand- spuit deze brand thans wederom een der- gelijken omvang moest aannemen. De wo ningen en de Inboedels waren verzekerd De publieke belangstelling was zóó groot, dat de assistentie van de politie uit Lei- muiden moest worden Ingeroepen, teneln-! de het verkeer te regelen. DEKENS Opgericht 1875. 3882 Mevr. KLAiASSEN, Araweg 14, Wassenaar, vraagt 3878 MEISJE-ALLEEN vg.g.v., v.d.e.n., kunnende ko ken en zelfst. werken. Loon f. 30.per maand. BREESTRAAT 107. I De Minister van Economi sche Zaken maakt bekend, dat den veehouders met ingang van 11 December 1930 bij wijze van proef zal worden toege staan, 50 »/o van de hun voor de veevoederdistributieperiode van 11 December 19398 Ja nuari 1940 toegewezen hoeveel heid varkensvoeder in den vorm van rogge, gerst of haver uit eigen bedrijf te betrekken. De uit eigen voorraden toege wezen hoeveelheden veevoeder lsunnen de veehouders bij een mölenaar of landbouwvereeni- ging, als maal bedrijf erkend door de Nederlandsche Meel centrale, laten vermalen. Het vermalen of pletten de zer voorraden in eigen bedrijf of in bedrijven, die niet als maalbedrijf door de Nederland sche Meelcentrale erkend zijn, is verboden. Op de registratiekaarten, welke de veehouders voor de komende veevoederdistributie periode moeten invullen, kan worden opgegeven, of in plaats van de helft van de toe te wijzen hoeveelheid mengvoe der voor varkens, rogge, gerst of haver uit eigen bedrijf ge wenscht wordt. 3852 gevraagd van 8—'hall 8; zelfst. kunnende werken en v.g.g.v. Aanmelden 's avonds na 7 uur, Warmonderweg 1, Leiden. Een mooi 3886 HAARL.STRAAT 150-151 Telef. 20750. 34T MIDZA-BONS Administratie: Koningstraat 15, Arnhem Telefoon 22854-22637 4—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 8