De strij'd ter zee President Roosevelt dringt aan geen luchtwapens aan de Sovjets te leveren LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 4 December 1939 Overzicht Britsche aanval op Helgoland Rede van Eden SPORT STADSNIEUWS Een goede wenk: Geef BoIdOOt als geschenk. ENGELSCHE VERKLARINGEN TE VERWACHTEN. Waarschijnlijk zal Churchill Woensdag ln het Britsche Lagerhuis een verklaring afleggen over den oorlog ter zee. De ver klaring wordt met bijzondere belangstel ling tegemoetgezien in verband met het geen de minister wellicht zal kunnen zeg gen over de maatregelen tegen de Duitsche magnetische mijnen. Chamberlain zal zijn gebruikelijke week overzicht waarschijnlijk ook Woensdag ge ven. Men acht het waarschijnlijk, dat Chamberlain zal toegeven aan het verzoek van de oppositie tot het houden van een geheime zitting, welke Labour wenscht om uitsluitend te kunnen spreken over het onderwerp der levering van oorlogsmate rialen. De organisatie van het algemeene economische leven van Engeland zal mor gen worden behandeld bij de hervatting van de debatten over het adres van ant woord op de troonrede. Greenwood zal na mens de Laboui-oppositie een amendement Indienen, waarin geklaagd wordt over de afwezigheid van voorstellen tot organisatie van alle Engelsche mensehelijke en materi eele hulpbronnen, tot handhaving van een gepasten levensstandaard voor allen en tot oplossing van de problemen van den bin- nenlandschen wederopbouw, wanneer de oorlog voorbij zal zijn. Onder de sprekers zullen zijn sir Samuel Hoare, Herbert Mor rison en Antony Eden. De Britsche admiraliteit meldt: Een sterke formatie Britsche bom menwerpers heeft gisteren een aanval gedaan op Duitsche oorlogsbodems bij Helgoland. Er waren voltreffers met zware bommen. Onze toestellen werden door het luchtafweergeschut van den vijand krachtig onder vuur genomen. Wij konden een Messerschmidt, het eenige toestel, dat vrij tegenkwamen, neerschieten. Al onze toestellen keer den terug. Van Duitsche zijde wordt over dezen aanval gemeld: Tegen den middag hebben Britsche bommenwerpers tevergeefs ge tracht het eiland Helgoland aan te vallen. Nader melden de Duitschers, dat de vijandelijke vliegtuigen, als gevolg van het sterkeafweervuur, slechts weinig bommen hebben kunnen uitgooien, die slechts ge ringe materieele schade hebben aange richt. Een visschersvaartuig werd tot zinken gebracht. Later meldde het Engelsche Reuter- bureau nog: Tot de Duitsche oorlogssche pen. welke met succes zijn aangevallen door een sterke formatie bommenwerpers van de koninklijke luchtstrijdkrachten in de buurt van de zwaarbeschutte vlootbasis van Helgoland, behooren twee kruisers. Zij lagen vlak bij een flottielje van zes of zeven torpedobootjagers. De leider van het Britsche vliegtuig- eskader heeft gemeld, dat Helgoland door een gat in de wolken werd waargenomen. Toen hij bevel gaf tot den aanval over te gaan, werd een hevig vuur geopend door zwaar luchtdoelgeschut. Op die plaats ge raakte een der Britsche vliegtuigen uit de formatie, doch het toestel slaagde er in, zich weer bij de formatie aan te sluiten en met de andere vliegtuigen naar huis terug te keeren. Geen der leden van de beman ning werd getroffen. Tijdens het bombar dement werden foto's genomen. Tot de Duitsche schepen, welke getroffen werden, behoorde een der kruisers. De Britsche minister van de Dominions. Eden, heeft te Warwick het woord gevoerd over den huldigen oorlog, welken hij be titelde als een kruistocht voor het inter nationale fatsoen. Het is niet te verduren, aldus Men, dat Europa zooiets om de twintig jaar moet meemaken. Niets is meer verkeerd dan de belangrijkheid te onderschatten van de taak. welke wij op ons genomen hebben. De Duitsche machine kent geen mededoo- gen Het geheeie economische leven van Duitschiand is beheerscht geweest door de oorlogsdoeleinden. Jarenlang zijn alle hulp bronnen daartoe in gebruik geweest. Sinds de oorlog is begonnen, en zelfs daarvoor, is een stroom van haat uit de machine der nazi-propaganda gericht tegen Engeland, tegen de leiders van Engeland en in het bijzonder tegen sommige leiders Ik klaag daar niet over. ik acht het eer der een compliment. Er ligt niets verras sends in dezen stroom van haat, want het Britsche rijk is juist de antithese van nazi-Duitschland. De leer van de Gestapo, van den gummistok en van kwellingen zal hier nooit ingang vinden zoolang een En- gelschman leeft en adem haalt. Duitschiand is den oorlog begonnen in 1914 om zijn militaire suprematie aan Europa op te leggen Dezen oorlog is het begonnen om precies dezelfde reden. Het doel van Hitler is hetzelfde als dat van Bismarck en van keizer Wilhelm, n.l Europa te overheerschen. Doelende op het feit. dat Fransche soldaten aan het front hem telkens weer verteld hebben: ..Wij willen niet dat onze kinderen dit mee maken" zeide Eden' ..Dat ls juist waar naar elk van ons thans uitziet, n.l dat uit deze offers moge komen een duurzame vrede en de mogelijkheid van alle landen hun eigen leven te leiden, onbedreigd door een terugkeerende agressie van welke zijde ook". VOETBAL. U.V.S. Ill—A.S.C. II 2—2. U.V.S was voor rust minder in den aanval dan A S C maar zij was toch gevaarlijk cn Jonger held zorgde voor een 1—0 voorsprong. Na de pauze was A.S.C. sterker. Toch bracht Jon- gerheld den stand op 20. Daarna zette A.S.C. alles op alles. Het werd 2—1. waarna een straf schop aan roodzwart den gelijkmaker bracht. DE FINSCHE KWESTIE. De Finsche „affaire" blijft de wereld ge heel bezig houden en steeds groeiende is de sympathie voor den harden strijd van het kleine land tegen den kolos-agressor. Zelfs in Duitschiand ontkomt men niet ge heel daaraan. Officieel Duitschiand staat echter achter Moskou. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Berlijn: Dl politieke kringen alhier beschouwt men den toestand van Finland als een tra gisch voorbeeld van de gevolgen die te duchten zijn, wanneer een land verzuimt om het op natuurlijke wijze eens te worden met een grooten buurstaat en inplaats daarvan het oor leent aan de Influisterin gen van andere mogendheden, die vast be sloten zijn het land m den steek te laten wanneer het gevaar dreigt. Men gelooft, aldus het Duitsch Nieuws bureau. te Berlijn grond te hebben voor de meening, dat ook achter de Fmsohe trage die Engeland staat, zooals dit land ook aohter het noodlot van Aibessinië, China en Polen heeft gestaan. Daadbij schijnt het, dat Engeland, dat belang meent te hebben bij een uitbreiding van den oorlog, zich be diend heeft van Zweedsche invloeden, om de Finsche regeering van Cajander aan te moedigen zich tegen de Russische eischen te verzetten. Thans stelt men ln Engeland vast. dat Engeland in dit deel van Europa geen ver- pliohtingen heeft en dat de geografische ligging van Finland een hulpactie verhin dert. Dit, zoo merkt men in Berlijnsche politieke kringen op, ls het loon voor de neiging, welke Finland heeft, om zich door een zekere gereserveerdheid ten opzichte van Duitschiand die gedeeltelijk zelfs tot een stelling nemen tegen Duitschiand heeft gevoerd bij de Westersche mogendheden niet te compromitteeren. De Britsche draadloos» dienst meldt daarentegen, dat in het licht der gebeur tenissen van de laatste paar dagen de ern stige verantwoordelijkheid, welke op de na- tionaal-sociallstische regeering rust voor de invasie in Finland door sovjet-Russische strijdkrachten, naar de meening van wel ingelichte kringen te Londen duidelijker wordt Er bestaat, te oordeelen naar de be schikbare gegevens, geen twijfel aan. dat de bezetting van Finland, evenals die van de Oostzeestaten door Stalin vóór de slui ting van het Russisch-Duitsche pact in Augustus j.l. met kracht werd bepleit. Men gelooft, dat Hitier bij voorbaat dezen Rus- sischen elsoh moest inwilligen als gedeelte van den prijs voor het pact van Moskou dat volgens de berekening van den rijksminister van buitenlandsche zaken tot resultaat zou hebben, dat Groot-Brittannlë en Frankrijk buiten den oorlog zouden blijven, welken Hitler van plan was tegen Polen te ont ketenen. Deze lezing der gebeurtenissen vindt, steun in de thans voor den eersten keer in gezaghebbende kringen onthulde feiten ten aanzien van de mislukking der Eragelsch- Fransch-Russische onderhandelingen. Groot-Brittannlë en Frankrijk, hieraan wordt herinnerd, hadden maanden vóór den inval in Polen, geprobeerd met de sovjet- regeering een pact te sluiten, dat beoogde een Duitsche agressie tegen te gaan. De loop dezer onderhandelingen was geheim gehouden. Thans wordt eveniwel toegegeven, dat de voornaamste reden voor haar mislukking de weigering was der regeeringen van Frank rijk en Groot-Brittannië toe te geven aan de Russische eischen. die de Integriteit der Oostzeelanden en van Finland zouden heb ben in gevaar gebracht Als deel van hur. prijs voor een bondgenootschap drong de sovjetreeeering er bij Groot-Brittannië en Frankrijk op aan. dat zij Finland en de Balttsche landen zouden overreden, vloot- bases aan de kust van Oesel en Dagoe en de Aaiandseilanden ter beschikking te stel len van de Russische vloot. Uiteengezet wordt, dat Groot-Brittannië en Frankrijk niet bereid waren een handeltje te maken van de souvereiniteit der kleine staten Von Rtbbentron aldus wordt gezegd, be toonde zich minder scrupuleus. Het is interessant thans te herinneren aan de bezcrgdheid van Finland en de Oost zeestaten tijdens de Engelsch-Fransch- Russische onderhandelingen, opdat geen overeenstemming zou worden bereikt, welke hun souvereiniteit of neutraliteit in gevaar zouden brengen. De nationaal-socialistische regeering heeft haar best gedaan dergelijke verdenking aan te moedigen zoolang zij de sluiting vreesde van een driepartijenovereenkomst tegen agressie doch zij aarzelde niet. aldus deze meddeeüng van den Britschen draadloozen dienst de onafhankelijkheid van deze sta ten te versjacheren in ruil voor de Russi sche goedkeuring op den aanval op Polen. Te Rome. Kopenhagen en ln Engeland is gedemonstreerd voor Finland en tegen Moskou. Te Aberdeen fV. St.) Is een bal. dat de communisten georganiseerd hadden om de actie van de sovjet-unie ln Finland te vie ren. verstoord door een vier- of vijfhonderd betoogers. die met steenen gooiden, de deu ren en vensters verbraken en de portretten van Stalin. Bowder en andere communis tische leiders verbrandden. De leider van de Russische revolutie ln 1917. Alexander Kerensky. heeft een beroep gedaan op de openbare meening in de Vereenigde Staten om den Inval van Stalin in Finland niet te verwarren met de werke lijke verlangens van het Russische volk. Alle democratische en patriottische Russen pro- tcsteeren tegen dit onteerend optreden van Stalin Kerensky voegde hieraan toe. dat deze niet uitgelokte aanval tegen een klein land zonder verdediging Rusland onteert en vijandigheid jegens Rusland kweekt, dat het slachtoffer is van het meest barbaar- aob* 'otalitalre bewind in Europa. In Rusland blijft men voortgaan met pro paganda te maken voor de volksregeering onder Kussinen. hetgeen bewijst, dat aan een regeling niet meer wordt gedacht. Finland brengt nu de zaak voor den Vol kenbond. Feitelijk zou de komende zitting door Madsky, den sovjet-gezant te Londen, worden gepresideerdVermoedelijk zal Madsky niet komen, waarna een Belg het presidium zal overnemen. Uit Kopenhagen komen reeds geruchten, dat Rusland den Volkenbond zou verlaten, doch officieel ls dit nog niet Russische beschuldigingen, dat de Fin nen gas zouden gebruiken, worden met verontwaardiging afgewezen. AUTO CONTRA TRAM. Drie personen door glasscherven gewond. Gistermiddag omstreeks half vier zijn op het kruispunt van Rijnsburgerweg en War- monderweg een tramtrein van de N.Z.H. T.M., gaande naar Haarlem en een auto bus van den dienst LeidenWarmond, gaande in de richting naar het station, met elkaar in botsing gekomen. De chauffeur van de autobus, de 26-jartge W. G. V. had Juist vaart geminderd om de bocht naar den Rijnsburgerweg te nemen en scha kelde van de vierde versnelling terug naar de tweede om vervolgens vol gas te geven. Op hetzelfde oogenblik schoot de versnel- lingshandle uit zijn stand, waardoor de be stuurder genoodzaakt was om nogmaals in te schakelen. Hierdoor ging juist zooveel tijd verloren, dat de linkervoorzijde van de tram in hevige botsing kwam met het achterste gedeelte .van de autobus. Wel trachtte de trambestuurder door hevig remmen op het laatste oogenblik een aan rijding te voorkomen, maar daarvoor was de afstand te kort en de snelheid van de tram te groot. Van de tram werd de stootbalk geheel ontzet, terwijl van de autobus de linker zijde van de carrosserie geheel werd inge deukt; voorts brak een aantal ruiten, ter wijl de achteras totaal werd verbogen en een der veeren brak. Van de vijf inzitten den van de bus werden drie door glas scherven gewond; twee hunner werden door een toevallig passeerenden medicus verbonden; een derde werd een nabijgele gen woning binnengebracht en daar door den Eerste Hulpdienst behandeld. Hij had een niet-ernstige snijwonde aan den neus bekomen en is even ter behandeling mee genomen naar het Acad. Ziekenhuis, van waar hij kort daarna naar huis kon gaan. De brandweer, die op het ten onrechte doorgegeven brandalarm met een motor- spuit was uitgerukt, behoefde vanzelfspre kend geen dienst te doen; de autobus ls later weggesleept. Het tramverkeer onder vond eenige vertraging. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. TOONEELVER. „TOT IEDERS GENOEGEN." Uitstekend geslaagde uitvoering. Zaterdagavond gaf de Tooneelvereeni- ging „T.I.G.", een uitvoering in de con certzaal van ,.'t Schuttershof", waarvoor groote belangstelling bleek te bestaan. De voorzitter, de heer A. Arentsen, open de precies op tijd den avond met een wel komstwoord tot de aanwezigen, in het bij zonder tot de afgevaardigden der diverse zustervereenlgingcn. Ondanks het feit, dat de tijdsomstandigheden het ook „T.I.G." niet gemakkelijk hebben gemaakt, heeft de regisseur het aangedurfd op dezen avond de klucht „Na scheidenverblijden", een stuk waarin van dé spelers vrij veel ge- eischt wordt, op te voeren. Dat er inderdaad van de spelers veel ge- eischt werd en. dat aan die eischen lof waardig werd voldaan, bewees het spel. dat in alle opzichten keurig over het voetlicht werd gebracht, zoodat „T.I.G." haar goede reputatie heeft weten hoog te houden. Door de goede rolverdeeling, het vlotte spel en de uitstekende typeering, mede door het vakkundig kapwerk van Piet van der Pijl ls de opvoering dezer klucht met haar vele geestige verwikkelingen voor „T.I.G." een groot succes geworden. Onder daverend applaus werd aan de medespelen- de dames de door allen verdiende bloemen aangeboden. Dat de regisseur, de heer A. Arentsen, bij wien de regie in bekwame hand bleek, in de hulde niet werd vergeten, spreekt vanzelf. De secretaris, de heer I. Boom bood hem namens het bestuur een fraaien voorzittershamer aan. „The Blue Rhytm Boys" verzorgden on der leiding van den heer N. Dreef het mu zikale gedeelte van den avond en wisten er de stemming uitstekend in te houden. Het bal onder leiding van den heer H. J. Visser zal zeker, eventus de geheeie avond, wel „Tot Ieders genoegen" zijn geweest. Zonder den naam van eenig land te noemen heeft president Roosevelt in een formecle verklaring gezegd, dat de regeering der Vereenigde Staten noopt, dat de Amerikaansche fabrikanten cn exporteurs van vliegtuigen en vlieg tuiguitrustingen en -materialen de po litiek der regeering indachtig zullen zijn, die „ongeprovoceerd bombardec- ren" van burgers veroordeelt. De korte verklaring werd uitgegeven, nadat de president geconfereerd had met Cordell Huil ln het Witte Huis Er bestaat weinig twijfel, dat de verklaring bedoeld was om toegepast te worden op het Rus sischFinsche conflict. De verklaring luidt: „De Amerikaansche regeering en het Amerikaansche volk heb ben sinds eenlgen tijd een politiek gevoerd van oprechte veroordeellng van niet uit gelokte bombardementen en van machine geweervuur op burgerbevolkingen uit vlieg tuigen. De regeering hoopt, dat, opdat derge lijke onuitgelokte bombardementen geen materieele aanmoediging zullen krijgen ln het licht van de recente herhaling van dergelijke daden, Amerikaansche fabrikan ten en exporteurs van vliegtuigen, vlieg tuiguitrustingen en -materiaal, dat van wezenlijk belang ls voor de vllegtulgver- vaardiging, dit feit Indachtig zullen zijn, alvorens te onderhandelen over contrac ten voor den uitvoer van deze artikelen naar naties, die klaarblijkelijk schuldig staan aan dergelijke niet uitgelokte bom bardementen." Toen de secretaris van Roosevelt Early, de verklaring van den president aan de verte genwoordigers van de pers overhandigde, zeide hij, van de gelegenheid gebruik te willen maken, om de aandacht van het publiek te vestigen op „den prachtigen geest van samenwerking, die getoond is door de Amerikaansche fabrikanten en ex porteurs ten aanzien van de regeerlngs- politiek. zooals die ln de verklaring ls aan gegeven." De Amerikaansche gezant ln Finland heeft reeds een mondeling antwoord ont vangen, dat uitdrukking geeft aan de groo te dankbaarheid der Finsche regeering voor het optreden van Roosevelt en dat de verzekering geeft, dat een formeel ant woord in voorbereiding ls. Verder zeide Early, dat, naar verluidde, het officieele Russische telegraafagent- schap een communiqué heeft uitgegeven, waarin beweerd wordt, dat Molotof den oproep van Roosevelt doelloos genoemd heeft, aangezien Rusland geen Finsche steden bombardeerde en niet het voorne men had zulks te doen. Op de vraag, of de opmerkingen van Molotof een antwoord vormden op de boodschap van Roosevelt, antwoordde Early: „Ik zie niet ln, dat zij een antwoord vormen. Gij zoudt den dooden en gewon- dra burgers of hun vrouwen en weezen kunnen vragen, hoe doelloos de oproep ls, of geweest is". Het Amerikaansche volk staat geheel achter president Roosevelt ln zijn actie tegen de sovjets. De oud-president, Herbert Hoover, heeft zelfs een verklaring gepubliceerd, waarin hij aandringt op het terugroe pen van den Amerikaanschen ambas sadeur uit Moskou. Deze actie wordt door velen gesteund. Zelfs dringen bekende figuren uit het Congres aan op volledige afbreking der be trekkingen. Naar verluidt, zal president Roosevelt deze week een besluit nemen. Overhaasten wil hij zich niet. 3853 (Ingez. Msd.) SPEELTUINVEK. „NOORDERKWARTIER" Sint Nicolaasfeest. Om even 6 uur opende de voorzitter de heer A. Verlint in de zaal van den heer Mekel dit Sint Nicolaasfeest. Hij richtte zich allereerst tot de ouders en sprak de hoop uit. dan wanneer de feestjes achter den rug zijn, geen bedankjes zullen binnen komen. Daarna sprak de voorzitter harte lijke woorden tot de kinderen en wensch- te hun een gezelllgen avond toe. Na eenige versjes te hebben gezongen, werden den kinderen eenige tractatles aan geboden, waarna een aanvang werd ge maakt met het vertoonen van eenige filmpjes door den heer Geijtenbeek. Toen kwam het belangrijkste van den avond, waarnaar de kinderen al lang hadden uit gekeken: de komst van St. Nicolaas met Zwarte Piet. Verscheidene kinderen wer den bij den Sint geroepen en kregen een berisping of goeden raad. Maar al te spoe dig moest hy weer afscheid nemen wegens drukke werkzaamheden elders. Nadat de voorzitter den Sint en Zwarte Piet had bedankt voor hun komst, verliet Sint de zaal Er werden nog versnaperingen rondgediend, waarna nog eenige aardige filmpjes werden vertoond. De voorzitter sloot dit goed geslaagde Sint Nicolaasfeest met hartelyke woorden van dank en een „tot weerziens". VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Excursie naar een pottenbakkerij. Zaterdagmiddag J.l. verzamelde zich een 25-tal Mathesianeu voor de school van het Kon. Gen. „M.S.G," voor het brengen van een bezoek aan de pottenbakkery van Ger- rit de Blanken te Zoeterwoude. Per fiets werd de tocht aanvaard en spoe dig arriveerde men aan bovengenoemd be drijf. Het gezelschap werd hier ontvangen door den heer de Blanken, die allereerst eenige demonstraties gaf van het draaien van pot ten en schalen. Daarna volgde het bezichtigen van eenige voorwerpen, welke stonden te drogen ln de ln de werkplaats staande ovens. De heer de Blanken gaf een duidelyke uiteenzetting van de verschillende methoden van verglazen en bakken, waardoor het den toehoorders duideiyk werd, welk een enorme arbeid er verricht moet worden om tot een behoorlyk resultaat te komen In de toonkamer werden de prachtige bakproducten bewonderd, waarby vooral de afwerking en kleuren de algemeene waar deering verwierven. De heer van Zwleten de Blom. onder wiens leiding deze excursie stond, sprak dan ook zeker namens alle excurslsten en het be stuur toen hy den heer de Blanken dankte voor de ontvangst en de bezlchtlng van het bedrijf. VERNIETIGING VAN VIER DUITSCHE DUIKBOOTEN. In de afgeloopen dagen zijn vier Duitsche onderzeeërs door de Britsche vloot onschadelijk gemaakt. Een Brit sche vliegtuigpatrouille heeft een duik boot vernield op de Noordzee, de twee de werd buitgemaakt in het Kanaal, de bemanning is krijgsgevangen gemaakt, de derde is vernield door dieptebom men, waarvan de ontploffingen aan de Britsche kust werden gehoord en het bericht van de vernietiging van de vierde duikboot werd ontvangen, toen gisteravond 43 Duitsche zeelieden als gevangenen in een Schotscbe haven aan land werden gezet. Volgende by zonderheden zyn nog gemeld: Zaterdagnacht werd een duikboot waar genomen door een kleine visschersboot, die ln het volle maanlicht langs de Biitsehe kust voer. De "'isscher meldde zyn ontdek king aan de marine-autoriteiten die daar op een val opstelden. De duikbootcomman- dant meende, dat alles veilig was er. na derde langzaam de visschersboot. Toen hy op een afstand gekomen was, dat hy byna met vuren kon beginnen, kwamen op een afgesproken teeken oorlogsschepen en vlieg tuigen aanzetten, die de duikboot met dieptebommen tot zinken brachten. De ontploffingen waren zoo hevig en tal- ryk, dat de kustbewoners dachten, dat er een luchtaanval was. Gistermiddag patrouilleerde een Brltsch vliegtuig langs de kust. Op zeker oogenblik zag de waarnemer een stip aan den hori zon. Het bleek een duikboot van het Oce aan-type te zyn. De piloot ging zeer hoog vliegen om ongemerkt te kunnen naderen. Toen de duikbootbemanning het geluid der vliegtuigmotoren hoorde, deed zy wan hopige pogingen om den commandotoren te sluiten en onder te duiken. Het was ech ter vergeefsch. Voor de duikboot kon dui ken, trof een voltreffer den toren. Door de explosie vlogen stukken van de duikboot hoog de lucht in. Het water werd over een wyde oppervlakte met olie bedekt Gedurende vyf minuten bleef het toestel nog boven de plaats vliegen, waar de duik boot gezonken was, om te zien of er nog mogeiyke overlevenden te redden waren. Er werd echter niemand gevonden. De Paris Soir meldt. Jat een Duitsche duikboot tot zinken is gebracht door een Franschen torpedojager, welke een eonvooi escorteerde. Het Engelsche Reuter-bureau meldt voorts uit Londen, dat een treiler, welke sedert eenigen tyd voor de marine vaart, een Duitsche duikboot tot zinken heeft ge bracht en, naar men aanneemt, een andere duikboot ernstig heeft beschadigd. De op varenden zagen, terwyi zy op patrouille voeren, aan de Oostkust van Engeland een Duitsche duikboot. Het ls zeker, zoo verkla ren zij, dat zij haar vernietigd hebben door dieptebommen. Toen we een ander- duik boot zagen, wierpen we ook dieptebommen en even later kwam olie aan de oppervlakte dryven. SCHEPEN OP MIJNEN GELOOPEN. Het Britsche olletankschlp „San Callsto" ls vandaag bulten de Zuidkust op twee my- nen geloopen, die, naar men gelooft, onder ling met een ketting verbonden waren. Het schip vloog dientengevolge ln de lucht. Twee leden der bemanning verloren het leven, terwyl het overige deel der equipage die uit 30 tot 40 man bestond, door een reddingboot en een mynenveger opgeno men en aan land zyn gezet Zeven hunner waren gewond. De „San Callsto" mat 8010 ton. Het Zweedsche schip „Rudolf" dat van Hartlepool op weg was naar Malmoe met een lading steenkool, is gisterochtend voor de Britsche kust ten Noorden van New castle op een myr geloopen. Naar verluidt is <'e uit 23 koppen bestaande bemanning erin geslaagd ln de booten te gaan. Het Noorsche schip „Arcturus", metende 1277 ton, is Vrijdagochtend voor de Oost kust van Schotland op een myn geloopen. Van de uit 17 personen bestaande beman ning zyn er acht door het Deensche schip „Ivar" gered; omtrent het lot van de an deren niets bekend. Het s.s. Florlde van de Compagnie Gene rale Transantslantlque ls op een Duitsche myn geloopen. Het schip slaagde er ln zich zelf op het strand te zetten in de nabyheid van een Fransche haven. Er zyn twee slachtoffers. DUITSCH SCHIP VERNIELD Het Duitsche mailschip „Watussi" is door het openen der luiken. 14 mijl 'en Zuiden van Cape Point (Zuid Afrika) tot zinken gebracht In een officieele mededeeling wordt ge zegd, dat de „Watussi", welk schip 9521 ton meet, op 23 November weggevaren was van Mosambique. Het schip werd ten Zuiden van de kaap ontdekt en het kreeg bevel op te stoomen naar Simonstown. De bemanning openjj echter de luiken en begaf zich ln de boo ten Zy hebben de kust bereikt. BRITSOH SCHIP GETORPEDEERD <t Het Britsche stoomschip „Hamsterley (2160 toni van dc Hartly S.S. Co. Ltd- hedennacht een halve mijl ten Zuiden va de Haisbro-gasboet tot zinken. Een der op varenden wordt vermist. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2