Dapper houden de Finnen stand Het pact van vriendschap met de „Finsche volksregeering" MAANDAG 4 DECEMBER 1939 No. 24447 Zware verliezen worden den Russen toegebracht De strijd in het Westen HEI VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang Van het strijdtooneel De Finsche eenheid Alle eischen van Moskou ingewilligd Notaris H. M. Markusse legt zijn ambt neer Finland doet beroep op den Volkenbond Dit nummer beslaat uit DRIE blader EERSTE BLAD verwacht Raadslid geïnstalleerd LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ct9. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd z^n. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordemchplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd sljtt: per 3 maanden f. 3.33 per week f. 0.13 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland t. 0.89 per 3 mnd.l Totdusver houden de Finnen zich kranig tegen den aanval der roode troepen, die nog nergens een doorslaand succes kon den boeken. Finland deed een beroep op den Volkenbond en heeft tevens door middel van den Zweedschen gezant te Moskou nog een poging gedaan om tot een vreedzame regeling te komen. Gezien het afsluiten van een „vriendschapspact" door Molotof met Kussinen. den leider der „volksregeering", waarin aan alle Russische eischen wordt voldaan, mag men deze poging als mislukt beschouwen. Zaterdag en Zondag is het te Helsinki rustig gebleven. De Russische lucht macht is vrijnel niet in actie gekomen. In Finland noemt men verschillende re denen voor deze kalmte. Allereerst Is men van meening dat het slechte weer, de laag hangende wolken en het gevaar van ljsvor- ming het optreden der roode vliegers heb ben belemmerd. Voorts ls de hoofdstad wel licht behoed door de aanwezigheid in de haven van het Duitsche schip „Donaudat de Duitschers, Russen en Estlanders evacu eert. Ook de Amerikanen zijn aan boord van een schip gegaan. Ten derde meent men, dat de ernstige ver liezen. die geleden zijn door de roode lucht vloot men spreekt van 21 vliegtuigen den ijver van de Russische vliegers een dom per op hebben kunnen zetten, ofschoon men zich in Helsinki niet overgeeft aan illusies en nieuwe luchtaanvallen verwacht worden. De bevolking blijft kalm en eensgezind, vastberaden om weerstand te bieden. Ook aan het front ls slechts een zwak of fensief der Russische troepen waargenomen. Zij zijn drie kflometer langs de kust opge rukt Daarbij moet er op gewezen worden, dat deze opmarsch. nog steeds ln het nie mandsland voor dë Finsche verdedigings linies voltrokken wordt. Zonder slag of stoot hebben de Russen verder de vier eilanden voor Kroonstad, die al bijna 2 weken door de Finnen ontruimd waren, bezet. Het zijn de eilanden Seiskarl, Hogland, Laavansani en Tyersari. De autoriteiten te Helsinki hebben aan den Zweedschen radio-omroep als officleele cijfers opgegeven, dat als gevolg van de bombardementen der Russen ln geheel Fin land 85 personen werden gedood en 181 gewond. De evacuatie der stad Helsinki ls ln vollen gang en zal heden vrijwel voltooid zijn. Ook de diplomaten gaan hier naar elders. Bij de bemanning van een sovjet-Russisch vliegtuig, dat boven Helsinki is neergescho ten, terwijl het mitrallleurvuur richtte op de straten, zou zich een vrouw hebben be vonden. Men meent te weten, dat in Finland 10 Italiaansche jachtvliegtuigen zijn aan gekomen, die deel uitmaken van een korten tijd geleden door Finland ln Italië geplaatste bestelling. Het zouden jachttoestellen van het Savoiatype zijn. Bij een luchtgevecht zijn 3 sovjet-vlieg tuigen tot landen gedwongen en buitge maakt. In Karelië is hard gevochten, doch de Finnen handhaven zich. Zelfs de „Prawda" geeft toe, dat de Finnen zich hersteld hebben van den eersten slag en „steeds sterker weerstand bieden". Het terugtrekkende Finsche leger zou in boschjes en terreinspleten verdekt opgestel de scherpschutters achterlaten, terwijl ook mitraillisten op bekwame wijze worden ver- >orgen en achter de hoofdmacht blijven itandhouden. Spoorwegbruggen en leege luizen bevatten alle mijnen, waardoor de opmarsch van het roode leger wordt ver traagd In sommige plaatsen zijn de verdedigers tot den aanval overgegaan en hebben zij ■errein gewonnen. In andere plaatsen heb- len zij een tactischen terugtocht onderno men. maar over het algemeen ls de linie ongewijzigd gebleven Vele Russische tanks riin vernietigd meer dan 36 De haven van Peisamn aan de Noordeliike TJszpp bpvindt rkh inderdaad weer in Finsche handen Bii dp herovering zouden de Finnen 150 Sevangenen hebben gpmaakt De Finnen maken verder melding van weinig vecht lust onder de roode soldaten. Volgehs de Finsche bladen moest een Russisch officier twee ziiner manschappen wezens dienstweigering doodschieten en de overigen met een machinegeweer dwingen ve-der te trekken. Dok in de Finsche badplaats Terijoki, »"V'p door de Soviet-troepen bezet werd waar de volksreeeertog'' tie ar zetel ves tigde. heeft naar het Fransche Havasbu- teau verneemt, een ontploffing plaats ge had. De Finnen hadden ln dat gebied, nadat zij zich teruggetrokken hadden, talrijke mijnen achtergelaten. Door deze mijnen zouden c a. duizend Russen gedood zijn. De nlkkelmijnen te Sasnijaervi zijn door de Finnen vernield, teneinde te verhinde ren, dat de Russen deze mijnen gaan ex- ploiteeren. In het laatste Finsche legerbericht wordt medegedeeld dat tengevolge van den hevlgen sneeuwval weinig activiteit aan het front is te bespeuren, behalve ten noorden van het Ladoga-meer, waar het Finsche leger zeer actief ls en de vijand zware verliezen heeft geleden. Het legerbericht voegt hieraan toe, dat de Russen moeilijkheden ondervonden bij het oversteken van het bevroren meer; hierdoor boden zij een gemakkelijk doel voor de Finsche artillerie. Bovendien brak op vele plaatsen het Ijs onder de aanval lers. Het laatste Russische legerbericht zegt: Op 3 December zijn onze troepen verder opgerukt. Uit de richting van Moermansk werd de achtervolging van de zich terug trekkende Finnen voortgezet. Uit de rich ting van Uchta. Rebola, Vorosero en Petro- sawodsk baanden zich onze troepen een weg door de nietdichtgevroren moerassen. Niettegenstaande het weinig ontwikkelde wegennet drongen zij door tot 40 of 45 k.m. over de grens. Op de landengte van Karelië zijn onze troepen dertig tot veertig kilo meter over de grens opgerukt. Zij hebben het station Mustamaoekt bezet en naderen het station Ino. Na succesvollen strijd heeft de Oostzee- vloot in de Finsche golf de eilanden Suur- saarl, Selskaarl, Lavasaarl, alsmede groot en klein Tytaersaari bezet. Tengevolge van het slechte weer ls de luchtmacht niet ln actie gekomen. Maarschalk Mannerheim, de opperbevel hebber van het Finsche leger, heeft een klinkend beroep op zijn troepen gedaan voor de verdediging des lands. Hij zeide met name: „Iedere soldaat zal zijn plicht doen. De oorlog voor onze onafhankelijk heid gaat voort en wij treden thans zijn laatste phase in. Wij strijden voor onze haardsteden en ons vaderland". De Finsche sociaal-democratische partij en het vakverbond hebben een verklaring uitgegeven, waarin zij de nieuwe Finsche regeering, onder leiding van Ryti, hun steun toezeggen. Deze regeering, aldus de verklaring, heeft den steun van het par lement en is alleen gerechtigd het Finsche volk te vertegenwoordigen. De Finsche arbeidersklasse wenscht op recht vrede. Indien de aanvallers echter met dien wensch geen rekening houden, dan blijft den arbeiders niets anders over dan te vechten Deze natuurlijke wensch naar zelfverdediging vermindert niets aan het oprechte streven van het Finsche volk naar vreedzame betrekkingen, welke ver- eenlgbaar zijn met de belangen van beide landen. Het is onmogelijk te spreken van eeniger- lei communistische beweging in Finland. Integendeel, de arbeiders der lndustrieele centra hebben dienst genomen bij vrijwil lige verdedigingsorganen. In een radiorede tot de Vereenlgde Sta ten heeft de nieuwe Finsche minister-pre sident Rytl gezegd: „ik wil alleen mededee- len. dat de Finsche regeering bereid ls te onderhandelen over ons gestelde eischen tot de uiterste grens, waartoe Ik kan gaan zonder onze onafhankelijkheid of onze po litiek van neutraliteit te schaden". Hij voegde hieraan toe, dat niemand be loofd heeft Finland te helpen en niemand heeft het land aangeraden te strijden met de belofte van steun. „De gebeurtenissen hebben geleld tot een gewapenden strijd ter verdediging van onze vrijheid". Het pact van vriendschap en wederzijd- schen bijstand tusschen de sovjet-regeering en de Finsche volksregeering behelst o.a. het volgende Als teeken van absoluut vertrouwen in de Finsche volksregeering stemt de sovjet-unie er in toe, als antwoord op de aspiraties van het Finsche volk aan Finland af te staan het district van sovjet-Karelië met een totale oppervlakte van 70.000 vierkante kilo meter. In ruil daarvoor verklaart de Finsche re publiek zich bereid, de grens op de Kareli- sche landengte iets te verleggen en aan de sovjet-unie een gebied af te staan met een oppervlakte van 3970 vierkante kilmometer. De sovjet-unie zal aan Finland een scha deloosstelling betalen van 120 millioen Finsche mark voor de spoorlijnen, welke zich op dat gebied bevinden. De democratische Finsche republiek geeft, ter versterking der veiligheid van belde lan den. aan de Sovjet-Unie voor dertig jaren ln pacht het schiereiland Hangoe en omliggend gebied en een bepaald aantal der omliggen de eilanden, waarop de Sovjet-Unie bloot bases zal bouwen om een aanval van buiten af te verhinderen. Bovendien staat de Finsche republiek aan de Sovjet-Unie het recht toe. op die eilan den een strikt beperkt aantal land- en luchtstrijdkrachten te legeren Voorts staat de Finsche volksregeering aan dp Sovjet-Unie af het schiereiland van Ribaczv en Sredni alsmede een aantal kleine eilandjes aan de kust van de Noordelijke IJszee voor een bedrag van 300 millioen Finsche marken. De Sovjet-Unie.en de democratische Fin sche republiek spreken af, elkaar eiken bij stand te verleenen. inclusief militairen bij stand, ingeval van een agressie tegen één der beide partijen. De contracteerende partijen komen over een geen allianties te teekenen en geen coalitie aan te gaan. welke tegen één van haar gericht zou zijn. De partijen komen overeen later een handelsverdrag te sluiten. De Sovjet-Unie neemt op zich aan het Finsche volksleger hulp te verleenen in den vorm van wapenen en ander oorlogsmate riaal. De punten drie, vier en vijf van dit pact zijn geldig voor den duur van 25 Jaar en indien een jaar voor hun afloop geen der beide partijen daarvan kennis geeft, zullen zij voor een nieuwe periode van kracht zijn. Dit verdrag treedt in werking op den dag van onderteekening en zal geratificeerd worden De uitwisseling der ratificatie-oorkonden zal plaats vinden te Helsinki. Het pact was onderteekendMoskou, twee December 1939. Molotof-Kussinen. In de inleiding van het verdrag van vriendschap, dat gesloten ls tusschen de Sovjet-Unie en de Finsche „volksregeering", wordt Kussinen „mijnheer" genoemd en niet „kameraad". In deze inleiding wordt o.a. gezegd dat het presidium van de Sovjet- Unie en de president van de Finsche Volks republiek overtuigd zijn. dat thans door de heroische poging van het roode leger en het Finsche volksleger een gevaarlijke haard van oorlog, welke door de leiders hl dienst van de imperialistische mogendheden is geschapen, uit den weg wordt geruimd. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt nog, dat de „Prawda" en de „Izwestija" kaarten publiceeren van de nieuwe grensiijn, volgens de overeenkomst tusschen de Sovjet-regee ring en de Finsche „volksregeering". Finland zou het Westelijk deel van Karelië krijgen met. de hoofdstad van Russiseh- Karelië Petrosawodsk, dus niet geheel Ka relië, aangezien anders de toegang naar het schiereiland Kola en Moermansk voor de Sovjet-Unie afgesneden zou zijn. De nieuwe grens zou van het Lagodameer. ten Zuid westen van Olonets beginnen en dan op een afstand van 25 tot 70 K.M. ten Westen van den spoorweg LeningradMoermansk loo- pen tot Kandalaksja. waar zij ln de oude grens overgaat Aan de Sovjet-Unie zou afgestaan worden gebied, dat van Björkö naar het Oosten tot het Lagodameer loopt en wel op 20 K.M. ten Noorden van de oude grens. De stad Viborg zou Finsch blijven. Notaris H. M. Markusse. Bij Kon. Besluit van 1 December JJ. ls aan den heer H. M. Markusse op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als notaris te dezer stede. H. M. Markusse werd in 1884 te Kortgene (Z.) geboren. Hij bezocht de HB.S. te Goes en werd in 1907 candidaat-notaris, in welke functie hij achtereenvolgens werkzaam was ten kantore van de notarissen van Nim- wegen en van Hosang en Blaupot ten Cate te Middelburg. In 1916 benoemd tot notaris ln zijn geboorteplaats Kortgene, volgde in 1926 zijn benoeming te Vlaardingen. Hier bleef hij slechts twee jaar, want in 1928 kwam zijn benoeming in onze stad, waar hij sindsdien het notarisambt heeft vervuld. De heer Markusse was gedurende eenige jaren bestuurslid der Ver. voor Chr. Middel baar Onderwijs (Chr. HBJS.i; voorts ls hij bestuurslid van den Chr. Kunstkring en van de Stichting „Horizon" en ouderling der Geref. Kerk. Naar hij ons mededeelde, zal notaris Markusse zijn ambt blijven waarnemen, totdat zijn opvolger in functie zal zijn ge treden waarmede vermoedelijk verschei dene maanden gemoeid zullen zijn. De Finsche regeering heeft besloten het conflict met de Sovjet-unie aan den Vol kenbond voor te leggen. De Finsche verte genwoordiger te Genève heeft opdracht ge kregen daartoe de noodige stappen te on dernemen krachtens art. 11 en 15 van het Volkenbondspact, welke voorzien in de bij eenroeping van den Volkenbondsraad of van de vergaderirïg. De leden van den Volkenbondsraad zijn voor 9 December des middags om twaalf uur bijeengeroepen. Het desbetreffend besluit is genomen door den secretaris-gneraal, Avenol, in ver band met de nota der Finsche regeering, overhandigd door den Finschen vertegen woordiger bij den Volkenbond, Holsti, oud minister van buitenlandsche zaken. De convocatie van Avenol behelst te vens een voorstel om de Volkenbonds vergadering op 11 December bijeen te roepen. Hedenmiddag om 4 uur komt de budget commissie van den Volkenbond bijeen. Rusland zal vertegenwoordigd zijn door zijn ambassadeur te Parijs. Soeritz. bene vens door den bekenden diplomaat Guel- fand. Het is intusschen opmerkelijk, dat de Sovjet-Unie op 29 November het restant van haar contributie over 1939. n.l. 139.000 goudfrancs, betaalde. Het ongelukkige Fin land heeft, zooals men weet. hetzelfde ge daan. In het Westen blijft de strijd nog altijd beperkt tot artillerie-vuur, verkenningen, het aanleggen van versterkingen etc. Terwijl de Fransche lichtingen 1909, 1910 en 1911 reeds naar huis zijn gezonden evenals de gezinshoofden, die bij deze lich tingen zijn ingedeeld in verband met hun op regelmatige wijze aangegeven gezins omstandigheden. heeft Daladier besloten, geleidelijk na 15 December de vaders van vier en vijf en vervolgens die van twee en drie kinderen naar huis te sturen, welke indertijd niet deze kinderen hebben opge geven. evenals degenen, die practisch be- hooren tot de reeds afgezwaaide lichtin gen. Teneinde de troepen op billijke wijze te sparen, laat Daladier overgaan tot af zwaaien van de strijdende formaties der reservisten van de tweede reserve de lichtingen 1919 en ouder! Daartegenover zullen de mannen der eerste reserve, die nog ln territoriale formaties'zijn. naar hun depots worden gezonden met het oog op hun opneming in de legers. De -esn vlsten der eerste reserve met een blauw "-^boekje zullen eveneens na 15 December opgeroe pen worden, te beginnen met de jongste lichtingen. Zie vervolg pag. 2. BINNENLAND. De spionnage-affaire (Binnenland 3e Blad11] en Laatste Berichten, le Blad). Bijzonderheden over de ramp van de Simon Bolivar (Binnenland, 3e Blad). De kosten der mobilisatie (2e Blad). Vijf arrestaties inzake den brandkastdief- stal in Den Haag (Gemengd, 2e Blad). Het Nederlandsch Voetbalelftal samen gesteld (Sport, 3e Blad). Dreigend mijnengevaar aan de Neder- landsche kust; vele mijnen aangespoeld (2e Blad). Zes woonhuizen te Roelofarendsveen een prooi der vlammen (2e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille handel Prijshoudende markt Hier en daar iets hoogere koersen Amerikanen weifelend Nederland- sche beleggingen lusteloos. BUITENLAND. Finland doet een beroep op den Volken bond (le Blad). Aan het front houden de Finnen dapper stand (le Blad). Roosevelt contra Moskou. Hoever zal dit gaan? (le Blad). Een vriendschapspact tusschen Moskou en Kussinen (le Blad). Slag voor de Duitsche duikbootvloot (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Zwaarbewolkt met opklaringen. Enkele regen- of hagelbuien. Krachtige tot matige Zuidweste lijke tot Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. De heer B. J. Huurman Jr. In de hedenmidevg gehouden zitting van den gemeenteraad is de heer B. J. Huur man Jr als laadslld geïnstalleerd. De heer Huurman neemt in de christe lijk-historische fractie de plaats in van den heer F. J. Groot Enzerink, die wegens zijn militair dienstverband het raadslid maatschap heeft neergelegd.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1