BINNENLAND KOU Geen verzachting van het Italiaansche anti-semietisme LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 4 December 1939 De spionnage-zaak De ondergang van de „Simon Bolivar" Er was brand op de „Jagersfontein" Invoerbeperking is nog noodig Optreden oi spreken voor de radio is evenals het verkoopen van radiotoestellen verboden Raluf-ilaapi kaast Uit Ned. Oost-Indië LAND- EN TUINBOUW SCHEEPVAART-DOCUMENTEN WERDEN VERRADEN. Ontstellende feiten, aldus de „Crt.", ijzn aan het licht gekomen bij het verdere on derzoek in de opzienbarende spionnage- zaak. waarvoor dezer dagen een der hoog ste functionarissen van het Departement van Sociale Zaken, de referendaris G. W. F. van H.. diens echtgenoote, alsmede mr. W'. B. J. B.. ambtenaar van Economische Zaken, werden gearresteerd. Behalve deze drie arrestanten, die van een der ernstigste misdrijven in oorlogs tijd worden verdacht, is gelijktijdig nog een buitenlandsche spion, een zekere Sturm, ecarresteerd. die reeds geruimen tijd in Nederland vertoefde en voorname lijk voor zijn spionnages in Rotterdam en Den Haag verblijf hield. Hij is in Rotterdam door de Rotterdam- 'sche politie opgepakt en vervolgens naar Den Haag overgebracht, alwaar hij in het Huis van" Bewaring is opgesloten. Hoewel het onderzoek in deze hoogst ernstige zaak nog in vollen gang is en zeer waarschijnlijk meerdere arrestaties zullen volgen, is tegen de thans zich ach ter slot en grendel bevindende personen zooveel bezwarend materiaal verzameld, dat zij hun onschuld zeker niet zullen kun nen volhouden. Zoo heeft de politie o.a eenige foto's in beslag genomen van documenten op scheepvaartgebied, die mr. B. van het departement van Economische Zaken aan den heer Van H. ter hand gesteld zou heb ben en die gefotografeerd werden ten huize van laatstgenoemde. Hoewel de justi tie- en politie-autorlteiten nog niet pre cies weten, wat het complot Nederlandsche spionnen aan den spion Sturm allemaal heeft verraden, is wel gebleken, dat het o.a. documenten zijn geweest omtrent scheepvaartaangelegenheden en de daar mede verband houdende documenten be treffende het verschepen van bepaalde goederen. Deze documenten werden vermoedelijk voor zeer belangrijke bedragen in handen gespeeld van een buitenland- schen spionnagedienst. Voor dit werk zou de refendaris van Sociale Zaken, G. W. F. van H., aan den spion Sturm gastvrijheid in zijn woning hebben ver leend. In de woning van Van H. zou den de belangrijkste documenten, die mr. B. van Economische Zaken aan den referendaris van Sociale Zaken zou hebben verstrekt, zijn gefotogra feerd. Onder de huidige omstandigheden zijn deze documenten des te belangrijker, nu de uitvoer reeds geheel onder officieel toe zicht staat en Economische Zaken prac- tisch precies weet wat in bepaalde sche pen verzonden wordt. De documenten werden daarvoor op den vloer van een der vertrekken neergelegd en door den spion Sturm gefotografeerd. Op een der foto's, die dank zij het snel en doortastend ingrijpen van de politie in beslag zijn genomen, heeft men het on- omstootelijke bewijs gezien, dat de foto's inderdaad ten huize van den heer Van H. zijn vervaardigd. Men heeft namelijk bij het fotografeeren van een der documenten ook een gedeelte van een mat gefotografeerd, welke bij het onderzoek in het huis van den referen daris is teruggevonden. Door de verraders diensten zou een vreemde mogendheid vrij geregeld goed op de hoogte zijn geweest van allerlei belangrijke verschepineen van goederen, welke als contrabande werden beschouwd. Herhaalde malen werden in een zaak m een der randgemeenten van Den Haag be sprekingen gevoerd tusschen Sturm, Van H.. diens echtgenoote en nog eenige per sonen, die min of meer zijdelings bij deze spionnage-affaire betrokken zouden zijn geweest, doch aan wie men niet voldoende ten laste kan leggen, om hen eveneens te 2rresteeren. Het spreekt vanzelf, dat de Justitie-autoriteiten wel naar eenig ver band zoeken tusschen deze spionnage-af faire en de uniformenzaak. doch men heeft geen der in belde zaken aan het licht gekomen feiten kunnen combinee ren Wel heeft men bij een huiszoeking bij Van H. een lijst gevonden met namen van een aantal Nederlandsche communis ten. Waarvoor de heer Van H. deze lijst roodig had. wordt nader onderzocht. DE VIERDE STUURMAN OM HET LEVEN GEKOMEN. Een eenigszins bewogen verloop heeft de reis gehad van de „Jagersfontein", die gisteren, evenals de „Indrapoera", te Bata via is aangekomen. Tusschen Dakar en Kaapstad is namelijk in een der ruimen brand voorgekomen. Deze werd 's Zondagmorgens vroeg ontdekt, toen alle passagiers juist, na een geslaag den feest-avond aan boord, te bed waren gegaan. Zij werden onmiddellijk gewekt. Er wera koifie verstrekt en de gezagvoerder ver zocht allen rustig te blijven en de aan wijzingen van de scheepsofficieren te vol gen. Allen waren buitengewoon rustig. Na vier uur kon het vuur worden be dwongen. Het was tot genoemd ruim be perkt gehouden. Een treurige omstandigheid was dat de vierde stuurman bij het blusschingswerk door de enorme rook-ontwikkeling werd bedwelmd en overleed vóór hem hulp kon worden geboden. Bij den brand is circa acht procent van de postladlng verloren gegaan. Het schip had 130 passagiers aan boord. De oorzaak van den brand is tot dusverre onbekend gebleven. HERMAN SCHOO VERTELT. (Van onzen correspondent). Herman Sohoo, de 17-jarige bootsmans jongen van de .Simon Bolivar", wonende te Haarlemmermeer, vertelde ons een en ander over de ramp. Ik had juist kolen gewipt, zei hij, en stond mijn handen te wassohen, toen ik den eensten slag hoorde. Ik werd tegen den w-and geslagen. Daar de deur verwrongen was. gelukte het slechts met groote moeite haar te openen. In het matrozenverblijf zag ik juist een matroos uit de bovenste kooi rollen. „Jo," riep ik, „een mijn." „Even mijn broek aantrekken" was zijn antwoord, doch dit werd hem noodlottig. We hebben hem niet weer gezien. Aan dek gekomen, wilde ik naar de brug rennen, maar het dek was in het midden opengereten. Op de trap naar de brug ver drongen zich wel zestig menschen. dus klom ik langs het latwerk van de kapotgespron- gen ramen omhoog. Op de brug kon ik niet verder en bleef versuft staan daar lag de kapitein, badend in zijn bloed. Door dit op onthoud was mijn sloep reeds verdwenen. Sloep drie was reeds vol ei> een verdieping gedaald. Ik waagde alles op alles en sprong drie a vier meter naar beneden midden in de volle boot. Daarop volgde de tweede explosie, waar door de brug werd vernield. De menschen bij de trap stortten in het ruim. gelijk met het neerstortende ijzerwerk. De stookolie stroomde nu snel uit het zinkende schip en dreef wel een duim dik op het water. Een lid der bemanning was in een patrijs poort blijven steken; de olie spoot langs zijn hals naar buiten. In ernstigen toestand is de man nog gered. De Bolivar zorak nu snel en nam nog enkele volle sloepen mee naar beneden Na eeraigen tijd werden wij door een Engelsoh oorlogsschip opgepikt en naar Har wich gebracht. Hier werden wij hartelijk ontvangen en voorloopig in een wachtlokaal van de spoorwegen ondergebracht, We ont vingen boterhammen en eenige sigaretten. Juist werd er een luchtaanval op Harwich ondernomen. Wij gingen in een schuilkel der. waar we stonden te klappertanden van de kou. Den volgenden dag werden we in Londen verpleegd. Een Nederlandsche firma voor zag ons van kleeding. In het Benschorhotel werden we ondergebracht. Wat werden wij hier verwend! Ieder kreeg vijf shilling we werden meegenomen naar de bioscoop en aten heerlijk in Lions". Allen zijn vol lof over de behandeling daar. Bij onzen terugkeer hoorden we uren lang het bulderen van Londen's luchtafweerge schut. Bijna de geheele zeereis hebben we met de zwemvesten aan in de sloepen door gebracht. Vol ondernemingslust begonnen, zit Her man nu veilig thuis na zijn eerste groote avontuur. Zijn geheele bezit is verdwenen zijn geheele uitrusting was nieuw en be rekend op een reis van anderhalf jaar. Het grootste verlies vond hij de 500 sigaretten, die hij voor de reis had meegenomen. Toch gaat Herman weer varen, maar moe der wil dat uitstellen zoolang het mijnen gevaar de zee bedreigt. Uit Egmond aan Zee wordt gemeld: Gisterochtend is voor Egmond aan Zee een aan 51 personen plaats biedende sloep aangespoeld, afkomstig van de „Simon Bolivar". De laatste dagen zijn op het strand ook verschillende kisten met brand slangen gevonden, waarvan de afkomst niet bekend is. Voorts is te Schoor] bij kilome- tenpaal 31 eveneens een sloep van de „Si mon Bolivar" aangespoeld. Tevens werd een nieuwe stoomketel op het strand geworpen, welke, naar kon worden vastgesteld, tot de lading van genoemd schip behoorde. Deze ketel, welke bestemd was voor Curasao, is door een machinefabriek te Amsterdam vervaardigd en heeft een gewicht van drie tot vier ton. Hij verkeerde in betrekkelijk goeden staat. Zoo mogelijk, aldus vernamen wij. zou de ketel na reparatie opnieuw naar de West worden gezonden. Te Wijk aan Zee is een lijk aangespoeld. Het betreft het stoffelijk overschot van een naar schatting zestigjarige vrouw. Het lichaam was geheel bedetot met stookolie. De vrouw had o.a. een mantel aan en droeg een zwemvest over haar kleeding. Voorts droeg zij een gouden ring en een gouden armbandhorlogeAangezien het vermoeden bestaat, dat men hier te doen heeft met een der omgekomen passagiers van de „Si mon Bolivar" is de K.N.6.M. van de vondst in kennis gesteld. NIEUWE COMMISSARIS VAN POLITIE IN DEN HAAG. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot commissaris van politie te 's-Gravenhage, tevens waarnemend hoofdcommissaris, de heer H. Ph. Clasie, thans commissaris van politie te Schiedam. De heer Clasie is op 9 Maart 1897 te Amsterdam geboren. Na middelbaar onder wijs te hebben genoten, werd hij op 1 De cember 1918 aangesteld als adspirant-in- specteur bij de gemeentepolitie te Amster dam. In de jaren 1919 en 1928 werd hij aldaar resp. bevorderd tot inspecteur le en inspecteur tweede en eerste klasse. Reeds in 1920 werd hij werkzaam gesteld bij de centrale recherche, waar hij gedurende vele jaren uitsluitend justitieel werk verrichtte, en zeer bijzondere en belangrijke opdrach ten op uitnemende wijze uitvoerde. Ook bij den vreemdelingendienst was hij gedu rende enkele Jaren ingedeeld. Reeds op 39- jarigen leeftijd in 1936 volgde zijn be noeming tot commissaris van politie te Schiedam, in welke functie hij op verschil lend gebied veel tot stand bracht. MEMORIE VAN ANTWOORD AAN DE EERSTE KAMER. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer naar aanleiding van een aan tal contlngenteeringswetjes zegt de minis ter van economische zaken: de commissie van advies voor de crlsisinvoerwet heeft den minister inmiddels haar meening om trent de al of niet voortzetting van een groot aantal contingenteeringen kenbaar gemaakt. Dit heeft reeds geleid tot het be sluit om 5 contingenteeringen, welker gel digheidsduur per 1 October en 1 November j.l. afliep, niet meer voort te zetten, terwijl 14 contingenteeringen tusschentijds met ingang van 15 November j.l. werden opge heven. De ministe" kan hieraan toevoegen, dat het onderzoek der commissie nog niet geheel is afgeloopen Het wordt met voort varendheid voortgezet. De minister kan zich niet vereenigen met de meening dier leden, die zich op het standpunt stellen, dat van overmatigen in voer niet meer zou kunnen worden gespro ken. Ofschoon inderdaad de invoer bij een aantal artikelen is verminderd, is dit geens zins algemeen het geval. Verscheidene takken van het Neder landsche bedrijfsleven wordt juist in de huidige omstandigheden bedreigd door groote invoeren van elders, met name indien de uitvoer van bepaalde buitenlandsche industrieën naar haar gewone afzetmarkten door de oorlogs omstandigheden wordt belemmerd. Het is duidelijk, dat waakzaamheid van de regeering ten aanzien van het behoud der werkgelegenheid in de huidige om standigheden meer dan ooit is geboden. De minister ziet er op toe, dat niet dooi de toepassing van contingenteeringen het prijspeil onnoodig wordt opgedreven. Bij de uitvoering der invoerbeperkingen wordt dan ook zoo groot mogelijke soepelheid toegepast. Zooals de minister reeds vroeger herhaal de malen heeft medegedeeld, volgt hij de ontwikkeling van het prijspeil der gloei lampen hier te lande nauwgezet. Hij heeft van de voornaamste producenten de ver zekering ontvangen, dat de prijzen van haar lampen voorshands niet zullen wor den verhoogd. Blijkens de handelsstatistiek bedroeg de invoer van gloeilampen voor meer dan 16 volt in 1938 rond 840.100 stuks, uitmakende circa 8 pet. van de totale binnenlandsche behoefte aan groote lampen, terwijl de in voer van lampen voor 16 volt en lager 2.762.900 stuks bedroeg, zijnde circa 35 pet. van de totale binnenlandsche behoefte aan kleine lampen. Naar aanleiding van de opmerking van verschillende leden, dat het min gewenscht is te achten den invoer van veekoeken thans eenige beperking op te leggen, kan de minister mededeelen, dat door middel van een centralen aankoop getracht wordt een zoo groot mogelijke hoeveelheid vee koeken in te voeren. De meening, dat de grootte van de voederrantsoenen voor vee in oorzakelijk verband zou staan met de hierbedoelde contlngenteering is derhalve onjuist. De minister heeft gemeend deze contln genteering voorloopig te moeten handha ven, hoofdzakelijk in verband met redenen van technischen en administratieven aard. Thans zal op korten termijn worden beslist of de beoogde doeleinden kunnen worden bereikt ook zonder dat de contlngenteering formeel blijft bestaan. DE „VEENDAM" TE ROTTERDAM AANGEKOMEN. Gisteravond om zes uur is het s.s. „Veen- dam" van de HollandAmerlka-lijn te Rot terdam aangekomen. Het schip had onge veer honderd passagiers aan boord. De la ding bestond uit stukgoederen. GENEESKUNDIGE VOORZIENING ONDER DE BURGERBEVOLKING. De minister van sociale zaken, dr. J. van den Tempel, heeft in tegenwoordigheid o.a. van den directeur-generaal van de volks gezondheid, dr. C. van den Berg, de com missie van advies, bedoeld in artikel 6 van de wet geneeskundige voorziening 1939, ge ïnstalleerd. In die wet ls beroep van de be slissingen, welke de geneeskundig hoofdin specteur van de volksgezondheid kan ne men met betrekking tot de vervanging en de vestiging van medici, op den minister opengesteld. Tevens is bepaald, dat de mi nister daarbij wordt voorgelicht door een commissie van advies. Door de Kroon zijn tot leden en plaats vervangende leden benoemd: mr. Walberts- ma (voorzitter) en mr. Zijlstra (plaatsver vangend voorzitter), beiden raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage, benevens de geneesheeren Van Liebergen (Ooster hout), dr. Sluyterman (Haarlem), Klljn (Baarn) en Schalij (Rotterdam). Als secre taris is aan de commissie toegevoegd mr. Van Haersma Buma, advocaat en procu reur te 's-Gravenhage. DE HEER F. C. W. NOORDUYN Jr. OVERLEDEN. Te Wassenaar is in 50-jarigen ouderdom overleden, de heer F. C. W. Noorduyn Jr., vennoot van het effecten, assurantie- en bankierskantoor A. Wilders efi Co. te Rot terdam. De begrafenis van het stoffelijk over schot zal morgen te 11.30 uur op de be graafplaats Rhijnhof te Oegstgeest ge schieden. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen is onveilig van strandpaal 94 tot Katwijk op Woens dag 6 en Vrijdag 8 December a.s. van 10 tot 16 uur. Voorts op Donderdag 7 Decem ber van 14 tot 17 uur van strandpaal 94 tot 91 wegens schietproeven met geschut. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand eerst weder toegankelijk is, na dat de roode vlaggen, welke de onveilige strook aanduiden, zijn Ingehaald. (Van onzen Romeinschen correspondent). Rome 28 November. De wijze, waarop de Italiaansche pers haar taak van berichtgeving en voorlich ting opvat, is nog steeds een waardevolle graadmeter voor de gevoelens van het Ita liaansche volk of tenminste van de Ita liaansche regeering. Toen b.v. de wereld, die zich meende te kunnen verheugen in een voorloopige kalmeering van de gedu rende langen tijd zoo gespannen verhou ding tusschen Rusland en Finland, eens klaps opnieuw werd opgeschrikt door de weder oplevende verwijten van den Russl- schen wolf. die zich bitter beklaagde over het Finsche lam, dat hem het water troe bel maaktetoen waren er zeer gezag hebbende organen gelijk de Romeinsche „Tribuna" van 28 November, welke de be schuldigingen der Sovjet-heeren in op schrift en commentaar in goed vertrouwen aanvaardden. Hiertegenover stond, dat de katholieke „Avvenlrc", die zijn afkeer van de Bolsjewiki steeds openlijk heeft durven belijden, reeds onmiddellijk ernstigen twij fel aan de juistheid van het Tass-bericht te kennen gaf. Een ander symptoom voor de realistische politiek van het fascistische Italië ls de vriendelijke ontvangst van den nieuwen Sovjet-ambassadeur, die enkele dagen ge leden in de Eeuwige Stad arriveerde en geloofsbrieven heeft medegebracht, welke de vroeger zoo hardnekkig door de Russen geweigerde erkenning van de Italiaansche veroveringen heetten te bevatten. Het kan trouwens onmogelijk worden ontkend dat de fascistische pers in den laatsten tijd weer op zeer duidelijke wijze van haar volstrekte voorliefde voor de zaak der Dultschers getuigt. Zeer zeker wordt de neutraliteit van het land boven alles op prijs gesteld, hetgeen tot uitdrukking komt in het aan het woord laten van beide partijen, met name wat de legerberichten en de officieuze regeeringspublicatles be treft, maar men zal nooit een redactioneele beschouwing vinden, zelfs niet in de bla den der ..katholieke Actie", waarin de oorlogsverrichtingen eens in den spiegel van de Engelsche of Fransche opvattingen worden belicht. Des te talrijker zijn de be spiegelingen, waarin hulde wordt gebracht aan Duitsche kunde of Duitschen moed. Vooral de titelpagina's der populaire ge- illustreerde weekbladen hameren met haar millloenenoplaag het gewone volk steeds weer in, dat de Duitschers den geallieer den verreweg de baas zijn. Overigens is er ook geen gebrek aan be richten, welke de sympathie voor den „as"-genoot moeten doen toenemen. De stap van den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, bij de ambassadeurs der Westelijke mogend heden naar aanleiding van de verscherpte blokkade tegen het Duitsche rijk, is hier voor een bewijs, evenals de energieke en door alle bladen met veel ophef gebrachte tegenspraak van een notitie der „Finan cial Times", volgens welke de Italiaan sche regeering een groote ruiltransactle Geen inwendig middel, dat de maag van streek brengt. Om verkoudheid te bestrijden, doe tegen bedtijd als volgt: fl) Wrijf flink Vicks VapoRub op keel en borst. (2) Daarna ook op den rug. (3) Om de befaamde, dubbele werking te ver sterken en te verlengen, nog eens dik een laag op de borst doen en met warm flanel bedekken. Geen wachttijd—Werkt direct Door deze massage begint VapoRub direct door de huid te werken als een pappleister. Gelijktijdig ontstaan door de lichaamswarmte de heilzame VapoRub-dampen, die 18 x per minuut naar de ontstoken luchtwegen van neus, keel en borst worden ingeademd. Door de urenlang aanhou dende, dubbele werking verzacht VapoRub de prikkeling, lost het slijm op, vermindert het hoesten en maakt het ademen gemakkelijk. Baby slaapt rustig en 's morgens is de ergste kou meestal voorbij. Verlaagde Prijs 90 ets. 3868 (Ineez.. Med.) BURGEMEESTERS. Bij Kon. Besluit is, met ingang van 1 De cember, benoemd tot burgemeester van Puttershoek: W. van der Ploeg, secretaris dier gemeente, en is aan H. Vooys op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burge- meseter van Oude-Tonge. OFFICIER LEGER DES HEILS OVERLEDEN. Bandoeng. 2 Dec. (Aneta/A.N.P.) Alhier is overleden de luitenant-kolonel van het Leger des Hells, J G. Brouwer, die op het gebied van den arbeid van het Leger des Hells veel pionierswerk heeft verricht. De overledene bereikte den leeftijd van 73 jaar. met Groot Brittannlë heette voor te be- relden. Ook de steeds sterker doorgevoerde aan passing van de Italiaansche wetgeving aan den geest der Duitsche raswetten spreekt een duidelijke taal. Leek er aanvankelijk een pauze Ingetreden te zijn ln de leven dige opeenvolging van wetten, waardoor de Joden werden uitgesloten uit de Fascis tische partij en uit de beoefening der vrije beroepen, dan mag men uit dit feit blijk baar geen conclusies trekken nopens een verzachting van het Italiaansche anti-se- mitisme. Nog zoo juist werd gedecreteerd dat Joden niet alleen niet voor de radio mogen optreden of spreken, maar dat zij, met ingang van het nieuwe jaar, zelfs geen radiotoestellen meer mogen verkoopen. Zooals men ziet, gaat dit voorschrift nog verder dan de tegenwoordige Duitsche Jo- denwetgeving. Ook ls bepaald, dat zelfs ouden van dagen van Joodsch ras geen Arische vrouwelijke dienstboden mogen houden. Dit komt practisch neer op een algeheel verbod voor Joden dienstperso neel te houden, omdat de dienstmeisjes ln Italië bijna uitsluitend uit de bevolking van het land plegen te worden gerecru- teerd en de Joden in deze bevolkingskrin gen in het geheel niet vertegenwoordigd zijn Ook de bepalingen, waardoor het bezoek van Openbaar, Middelbaar en Hooger On derwijs voor de Jeugd van Joodsch ras on mogelijk wordt gemaakt, werden nog ln deze dagen opnieuw onderstreept door de nieuwe partijleiding. Aan den anderen kant vormt de benoe ming van de nieuwe partijleiding door den Duce een probleem met tal van verras sende aspecten. De aanvankelijk door ve len geuite veronderstelling, dat hierdoor een verwijdering van den vroegeren pro- Duitschen koers zou worden ingeleid, houdt geen steek. Wel echter kan men ln de jongste omwenteling want de benoe ming van den nieuwen secretaris-generaal minister Mutl heeft een ware omwente ling in de samenstelling van de Fascisti sche partij ten gevolge gehad een be vestiging zien van de vroeger door ons gisignaleerde verschuiving ln de Italiaan sche machtsverhoudingen. In slechts en kele dagen tUds werden door den nieuwen energieken opvolger van minister Starace alle leiders en onderleiders van de partij door het geheele land afgezet en door nieuwe krachten vervangen. De afgetreden ministers hebben niet alleen htm ambt neergelegd, maar ook hun mandaat als lid van het Fascistische „parlement", de corporatieve kamer, zoodat hun Invloed op het politieke leven met één slag te niet Ls gedaan De verhouding tusschen leger en party, zooals deze zich onder het be stuur van de generaals Baistrocchl en Pa- rlani had gevormd, wordt met bekwamen spoed aan een herziening onderworpen, overeenkomstig de rlchtiynen van de aan het begin van het nieuwe tydperk benoem de legerleiding, bestaande uit den kroon prins en maarschalk Gralzanl, terwyi de Duce ook vaak rekening houdt met de viezen van den ouden maarschalk Badogllo. Daarnaast ls de taak van de fascistische party zelve eveneens nieuw afgebakend en door den nieuwen secretaris-generaal als een van zün eerste daden afgekondigd. Inmiddels ls de hervorming, ook voor de pers, niet opgehouden. Zoo juist ls be paald, dat de fascistische party ln de toe komst geen eigen bladen meer zal bezitten, en dat alle Italiaansche dagbladen uitslui tend onder de controle van het Ministerie van Volksopvoeding zullen komen te staan. Altegader verschynselen van een diepgaan de omwenteling en verjonging van de oude fascistische partij van Mussolini, waarby slechts één figuur zich onveran derd handhaaft als een hechte pool ln de dynamiek der verschynselen: de Duce zelf. (Nadruk verboden). VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Als we nu den grond twee stede omwerken kan dan de kompost tegelijk worden aangewend en hoe? Is het dan ook noodig dat in het a.s. voorjaar nog koemest wordt aange wend? Een amateur te L. Antw.: Wanneer U nu gaat tweediepen kunt U zeer goed de kompost onderspitten en wel het liefst tusschen den eersten en den twee den steek. Het is niet noodig in het voorjaar nog koemest aan te wenden. Vraag: Wij hebben den geheelen zomer twee vollota's gehad, waarvan een heeft ge bloeid. De planten krijgen veel gele bladeren. Hoe te handelen? A. L. v. B. te L. Antw.: Deze gewassen gaan tegen den win ter in rust en mogen dan weinig water. j-J Maart wordt verpot en hiervoor wordt gebriü&J een mengsel van bladgrond, mestaarde scherpzand. Men houdt de potten daarna in w kamer of in een kouden bak. Meestal bloeit- a» gewas vanaf Juli. Houdt de potten nu droog koel. liefst ongestookt maar vorstvrij. Vraag: Is kunstmest voor moestuin en fruittuin evengoed als natuurmest? joevee moet per vierk. meter worden aangewend. E. v. A. Antw.: Voor den moestuin is natuurmest he beste. bhv. stalmest, kompost, baggeraardee. Per 10 vierk. meter geven we hiervan eenv^n/)fl kruiwagen vol. Iets meer zal goed doen. vruchtboomen houden van natuurmest, m hier kan met succes van kunstmest gebrm» maakt. Geef nu den moestuin en de vrucnw men gebluschte kalk, 2 a 3 kilo mer 10 viertj en werk deze kalk ondiep onder Geef m voorjaar den moestuin natuurmest. wette ondergespit. De vruchtboomen krijgen, even in Maart. 1 kilo korrelmest 12 maal 10 mj» per 10 vierk. meter. Deze kunstmest inspu Vragen op Tuinbouwgebied aan de R^actia onder motto „TUINBOUW". 4-_3 Ook de

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 12