RUSLAND VOELT ZICH BEDREIGD LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 2 December 1939 Derde Blad No. 24446 UYIENSPIEGHEL RADIO! INDER 80ste Jaargang BUITENL. WEEKOVERZICHT Moskou lacht Een muis in de kamer Tweede Kamer. In den langzamerhand moet het den kleinen [taten in Europa wel bang te moede wor den! Steeds meer blij kt, dat slechts de idee van macht de wereld gaat beheer- idien en wat moeten zij daar tegenover stellen? Het antwoord daarop ls vlug gegeven eoolang er tusschen hen geen eenheid poeit, zullen zij stuk voor stuk ten ofter vallen! Met elkaar zouden zij, trots hun kleinheid, een groote maoht vormen, waar mede niet te spotten zou zijn, maar nie mand is geneigd om offers te brengen van goed en bloed tenzij voor eigen bedreigde onafhankelijkheid. En daarmede ls het pleit beslecht: zoodra een der grooteren het in zijn hoofd haalt, om een klein land te onderwerpen, valt het ten offer aan den machtswellust. Droevig maar waar. Bezien we de lijst van landen, die ten otter zijn gevallen aan het machtsbegee- ren: eerst ging Abessynië, daarop volgde Oostenrijk, dan kwam Tsjecho-Slowakije, daarna Albanië, vervolgens kwam als In termezzo een grootere. Polen, voortgezet werd de reeks met de Balttsche landen en voorlooplg sluit thans Finland de droeve rij! Wanneer de wereld eens van den beginne at aan een aaneengesloten front had ge vormd tegen dergelijke agressie! Maar ge dane zaken nemen geen keer en momen teel ontbreekt ieder lichaam, dat in staat ls om een halt toe te roepen aan verdere veroverings-aspiratles. De Volkenbond is nog slechts geschikt voor commissiewerk van klein kaliber, verder bestaat hij niet meer! Verontwaardiging gaat thans over de wereld tengevolge van het optreden der Sovjets tegen Finland op zich zelf vol komen terecht doch gaat de wereld vrij uit? Afdoende remedie zal er pas komen, wanneer er meer saamhoorigheldsgevoel 1 zijn gekomen, wanneer men bereid zal zijn om offers te brengen voor elkaar, ook al geldt het niet ln de eerste plaats eigen belang. Of de wereld het ooit zoo ver zal brengen? Zooals gezegd, het kleine Finland is mo- I menteel de laatste in de rij der kleinen, die aan den lijve den machtswellust van een grootere ondervinden. Het heeft zich niets te verwijten, het begeerde niets, het kwam zijn verplichtingen steeds trouw na zelfs was het land het eenige, dat zijn oorlogs- vhulden aan Amerika volledig afbetaalde - het provoceerde niemand en toch dreigt I thans het noodlot van onderwerping! Zijn eenige fout is, dat het beschikt over enkele strategische punten, die voor Sov- I jet-Rusland van bijzonder belang zijn voor I een aanval vanuit het Westen en dat is I volgens de thans geldende moraal ln het internationaal verkeer precies voldoende! Men weet, hoe na de onderwerping der I Baltische landen, die trouwens geenJkeus I hadden en van twee kwaden het iKnste I kozen, de Sovjets zich tegen Finland keer- I den. Het kleine land werd gesommeerd om, I al ging het ten koste van eigen veiligheid, I oer Sovjets een reeks van concessies te I doen. die bedoelden om Sovjet-Rusland I veilig te stellen voor een aanval uit het 'Vesten, onverschillig of Dultsohland dan wel de geallieerden dien zouden onder- nemen, Finland voelde zich echter te trots om het voorbeeld der Baltische landen te vol gen, het was tot eenige tegemoetkoming bereid voor zoover de eigen veiligheid daar door niet zou worden geschaad, doch Mos kou was daarmede niet tevreden. Gevolg, dat de onderhandelingen werden afgebro ken; aanvankelijk zonder verdere gevolgen, tang zou dit evenwel niet duren, de tijd drong voor de Sovjets, wilden zij vóór den winter den oogst nog binnen halen, dien de omstandigheden haar boden en dus werd -ingegrepen het middel, dat langzamer- ■iand berucht ls geworden: men beschul digt van aanvalsplannen, hoe mal het ook moge klinken, dan volgen zjg. provocaties am de grenzen en dan ls het terrein ge- heel voorbereid om ln het binnenland, zij een propaganda van hoogerhand, waartegen niemand ln verzet durft te ko men. zelfs al ziet het intellectueele deel der bevolking zelf het malle ln, de harts- 'ochten te ontketenen voor de gewilde actie en het geweld baant zich een weg Ier bereiking der gestelde doelen Moskou heeft de les van Berlijn goed ge teerd en aarzelt niet om die nu toe te jassen. Nog cynischer en onmeedoogender I lelfs, goed beschouwd", het betoont zich I dus een uitstekende leerling, die den leer- meester nog overtreft! Toen eenmaal was besloten om dezen I weg te volgen, ging het snel: stap voor I stap werd het gestelde doel nagestreefd. I Eerst werd het non-agressie-pact opge- ^egd, geheel eenzijdig, hoewel dat op zich zelf al onwettig is. want dient zoo'n pact I Jlet om Iedere wrijving, leder geschil langs I den weg van minnelijke schikking uit de I wereld te helpen? Toen werden de betrek kingen verbroken en ten slotte zijn de 'oode troepen, natuurlijk zonder oorlogs terklaring zoo iets ls uit de mode Finland binnengetrokken. Bovendien werd de luchtmacht ln actie gezet tegen de bur- fer'oevolking om schrik en verderf te zaaien I m zoo het arme land rijp te maken voor capitulatie. Wederom hoort men toch het dat het niet gaat tegen het Finsche 'b'k, alleen tegen de regeering, die het I and in het ongeluk stortte. 1 Of dat lied reeds gehoor heeft gevonden? Geheel duidelijk is dat nog niet, terwijl wij dit schrijven. Weliswaar verluidt, dat de i«o zwaar gehekelde regeering Caj ander tenminste vanuit Moskou fel bestreden «treedt, maar wat de gevolgen zullen zijn, nog niet te overzien. Eenerzijds hoort ®cn over het willen toegeven, nu de nood Jan den man Is gekomen (het zou overi- I tens het eenige middel zijn om Moskou ®8 te remmen) anderzijds echter ls sprake I jan het opnemen van alle partijen in Fin- and in de regeering om die sterker te Haken Maar wie zal Finland nog kunnen «dden? Wat wil het kleine landje, trots a!n bekenden heldenmoed, tegen de Rus- jteche stoomwals, wanneer deze eenmaal in «weging is gezet? Moskou heeft het moment juist gekozen! I - techland heeft genoeg te doen met zijn 1 Hen oorlog om aan verzet te kunnen den- ten, ook al mag zonder gevaar van tegen- 1 f'aak worden aangenomen, dat militairen 'loot-aanvoerders bij onze Oosterburen allesbehalve ingenomen zullen zijn met den gang van zaken. Evenzeer als de vreedzame verovering door de sovjets der Baltische landen is immers de onderwer ping van Finland in de eerste plaats tegen Duitschland gericht en pas zijdelings te gen de geallieerden. Sovjet-Rusland ver sterkt zijn positie zonder eenig offer van beteekenis, zich voorbereidend op iedere mogelijkheid in de toekomst! Londen en Paurijs verkeeren in dezelf de positie als Berlijn en kunnen zich even min de luxe permitteeren om ln te grijpen, gelet op de omstandigheden Het com munisme is losgelaten en grijpt om zich heen zonder aanzien van persoon of land... En de neutralen? De kleinen, ln de eerste plaats Scandinavië, volgen met groo te bezorgdheid het verdere verloop van Finland's onderwerping. De Balkan vreest. en met name Roemenië, daarna aan de beurt te zullen komen. Misschien wakkert dit het Itallaansche streven aan tot vor ming van een Balkan-bloc onder zijn lei ding. Hongarije daarbij inbegrepen. Doch vele tegenstellingen zijn nog te overwin nen. Spanje steekt zijn verontwaardiging niet onder stoelen of banken en komt zoodoen de verder dan ooit van Duitschland af te staan. Japan erkent het onrecht, Finland aangedaan, maar vischt of het in het troe bele water niet voordeel kan behalen. De eenige, die het onverbloemd voor Finland opneemt, zij het ook. dat aan oor log niet wordt gedacht, is Amerika. Pre sident Roosevelt heeft zijn goede diensten aangeboden voor een regeling zonder strijd, heeft een beroep op belde partijen gedaan tot een „humane" oorlogvoering, hetgeen natuurlijk practisch Moskou aan gaat en schijnt zelfs bereid tot economi sche straf-maatregelen. Het ls althans Iets, zij het weinig en niet geschikt om Moskou te doen afdeinzen Slechts een algemeene aaneensluiting, zou de sovjets een gebiedend halt kunnen toeroepen, maar daar ls de oorlog ln het Westen! En aan beëindiging daarvan wordt BEGROOTING VAN FINANCIËN. (Van onzen parlementairen medewerker). Bij de begrooting van Financiën plegen van-ouds niet bepaald schokkende en be langrijke discussies te worden gevoerd Zij ging er ditmaal vrijwel in record snelheid door. Van een bepaalden kant werd de opmer king gemaakt, dat er in deze begrooting zoo weinig te bemerken is van bezuiniging en poogde men den Minister uit zijn tent te lokken, om nadere mededeelingen te doen over allerlei belasting-plannen. Er waren verschillende afgevaardigden, die opnieuw pleitten voor opheffing van het bankgeheim (waartegenover de heer Bakker herinnerde aan de mededeeling van vroegere bewinds lieden, dat zoo iets geen zoden aan den dijk zou zetten), en die in het algemeen een krachtiger „middelen-offisief" wilden en een betere verdeeling van den belastingdruk. Tusschen twee haakjes: er is een commissie bezig, de zaak van het bankgeheim te on derzoeken. Verschillende andere punten werden door een aantal sprekers behandeld Minister de Geer gaf reeds nu als zijn meening te kennen, dat het een illusie is. ln de opheffing van het bankgeheim het middel te zien, om belasting-ontduiking te voorkomen. En tot mededeelingen of een discussie over de details van zijn belasting plannen liet hij zich, begrijpelijk, niet ver leiden: hij gaf er de voorkeur aan te wach ten tot de ontwerpen er zouden zijn. dan zou men die détails wel zien (ook b.v. wat de groote gezinnen betreft). De Minister verklaarde, dat tegen belasting-fraude zoo krachtig mogelijk wordt opgetreden, en dat later over de vraag der verhouding tusschen de directe en indirecte belastingen bezien zal kunnen worden. Voor accijns-verlaging bleek de Minister in de tegenwoordige om standigheden niet veel te gevoelen (in welk verband hij mededeelde, dat de opbrengst van den gedistilleerd-accijns weer aan het stijgen is). Ten aanzien van allerlei andere punten heeft de Minister nadere overweging toegezegd; daaronder ook de vermindering der rijwielbelasting voor groote gezinnen. Ook allerlei personeel-belangen, waarvoor bij de behandeling van de onderdeelen der begrooting werd gepleit, verklaarde de Mi nister onder de oogen te zullen zien. nog niet gedacht. Al moge te land en in de lucht deze oorlog tot dusver een schijn- oorlog zijn, ter zee is het anders en, zoo als wij vorig maal reeds opmerkten, na drie maanden zijn we even ver als in den vorlgen oorlog in drie jaar! Met de uiterste felheid bestrijden Duitsch land en de geallieerden daar elkaar en, helaas, gTOotendeels op de ruggen der neu tralen. Dat brengt echter weer eigenaar dige verhoudingen te weeg, vooral voor zoover het groote neutralen betreft als Italië en Japan. Met de kleineren wordt geen rekening gehouden, integendeel tracht men dezen nog te „bewerken" tot daden, die hen zouden meeslepen ln den oorlog. De Vereenigde Staten staan mo reel achter Londen en Parijs en zijn daar om blijkbaar bereid veel door de vingers te zien. Al met al, de grootste verwarring, de vreemdste tegenstellingen! Met de sovjets als lachende partij, die de winst opstrijkt en blijkbaar zich geheel spitst om ook verder de voordeelen te plukken van den beide partijen afmatten- den en uitputtenden strijd. Het is Mos- kou's kans op de wereld-revolutie, die totdusver onbereikbaar scheen, een fata morgana, dat opeens, dank zij Europa's verdwazing, mogelijkheden van verwezen lijking krijgt! Zal Europa tijdig het gevaar begrijpen en het gemeenschappelijk bezweren? (Intusschen heeft Moskou een commu nistische regeering vlak over de grens ge vormd, wordt ons juist gemeld!) .Zeg .Ssssst! Ik denk ,Komt zóo weinig voor, dat ik wel even m'n mond wil houden Hoe vrouwen aan den naam gekomen zijn, dat heur aard zachter Is dan die van ons mannen, is mij een raadsel, doch veel tijd om er mijn hoofd mee af te pijnigen héb ik niet. Ik geef het U te doen, zes coupletten van vier regels te dichten op vier gecapitonneerde kleerenhangers. Goed, U deinst er niet voor terug. Maar ik heb reeds zes en dertig regels afgeleverd op een vruchtenpers en twaalf op een armband Ik dicht namelijk op bestelling. Dat gaat zóó. Er wordt gebeld. „Dat is aardig, dat je es aankomt!" Het bezoek lacht bleekjes, om niet te zeg gen schuldbewust. „Ja. ik dacht, ik zag licht branden, mis schien zijn ze nog op „Heb je even tijd?" Ik beken, dat ik even tijd heb. „Och. voor jou is 't geen moeite, Je goochelt tóch den heelen dag met letters Ik zit zoo in m'n maag met 'n naaischaar..." „Dan ben je tóch verkeerd, ik ben geen arts en uitoefening der geneeskunst zonder wettelijke bevoe .Nee, ik wil maar vragen, of je even een rijmelarijtje Even, zegt men dan. Alsof ik een auto maat ben. Een druk op den knop Inwer ping van een muntstuk ls onnoodig, van wege de relatie en floep! Rólt er weer een Sinterklazig brok lyriek uit .Noor es, ik wil Je graag helpen, maar ik moet zélf nog over vier gecapitonneerde kleerenhangers „Geef me dan alléén een paar rijmwoor den „En ik," komt mijn vrouw tusschertbeide, „en ik wilde nog graag, dat Je eventjes Reuze-makkelijk onderwerp „Wat dan?" „Een ontbijtlaken, twaalf vingerdoekjes en een stel strengetjes zü Ik vraag U. lieve lezeres, waarde lezer Wie zou het ln zijn of haar hoofd halen des avonds den chirurg aan te spreken: „Och. U bent zoo den heelen dag aan het rondsnijjen in van dit en van dat, wilt U even dit konijn leeghalen en het velletje afstroopen?" Of den ingenieur van Rijkswaterstaat: „Nou U er tóch bent, het keukenkraantje lekt zoo. zoudt U niet even Verzoeken hangen van „even's" aan el kaar. Daarmee suggereert men het slacht offer. dat-ie slechts een bitter-kleinen dienst behoeft te bewijzen en de bitter heid wordt verzoet met een likje stroop: „Je bent daar zóó handig in .Nou, kom óp met je naaischaar. En ji] met je servetten Ik schaam mij het te moeten bekennen, maar ik bén een pietsje gevoelig voor een vleierij'tje met een lieven glimlach En daarom klim lk maar „even" ln mijn potlood „Het „even" is een dikke drie kwartier ge worden de kleerenhangers niet meege rekend want die zijn „eigen" PHILIPS en vrijW'i**1 nó demon»»'**1* ERKEND SERVICE STATION 3744 (Ineez. Mee.» Wat den post betreft voor de vestiging van een representatief gebouw in het park „Sorghvliet" te 's Gravenhage heeft de Mi nister. in antwoord op opmerkingen van den heer Serrarens, medegedeeld, dat het hoogst gewenscht is de (10 jaar geleden gedane) schenking te aanvaarden. Over de mogelijkheid van uitstel om met den bouw te beginnen wordt nog met de schenkers geconfereerd. Het is mogelijk, maar niet zeker, dat dit uitstel alsnog wordt verkregen. Misschien dat dus de post nog niet gebruikt behoeft te worden. De Kamer heeft zonder hoofdelijke stem ming haar goedkeuring aan de begrooting gehecht. CONCESSIE VOOR OPSPORINGEN. Alvorens de begrooting van Financiën aan de orde kwam is er voor de zooveelste maal een vrij uitvoerig debat gevoerd over een ontwerp, dat concessie verleent voor opsporingen in Nederlandsch Indië. Nu gold het een overeenkomst met de Mijnbouw Maatschappij „Celebes" voor het opsporen en ontginnen van ijzer, nikkel, kobalt, chroom en mangaan in terreinen op Celebes. Hier kwam de oude vraag, particuliere exploitatie of ontginning van staatswege, wederom op de proppen. De argumenten pro en contra zijn over-bekend. Minister Weiter heeft de voordeelen van den gekozen op- sporingsvorm nog eens in het licht gesteld en er vooral op gewezen, dat de staat geen enkel risico op zich neemt, ook geen kapitaal in de zaak steekt, maar ongeveer de helft van de eventueele winst zal ontvangen. Hij aarzelde niet te zeggen, dat particuliere exploitatie, over het algemeen genomen, voor den staat veel voordeeliger is. behalve misschien in enkele gevallen. Men vergete ook niet, dat de staat zeggenschap heeft in den voorgestelden opsporings- en ontgin- ningsarbeid. Het resultaat was. dat het ontwerp met 56 tegen 15 stemmen werd goedgekeurd Er tegen stemden de sociaal-democraten de communist Roestam en de Christen-demo craat Posthuma. De Volksraad had het ontwerp met 21 tegen 19 stemmen aangeno men net op het kantje af dus.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9