STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 2 December 193) NATUURLIJK De strijd in het Westen Overzicht De strijd ter zee geeft volmachten Beëediging van reserve-officieren Het Russische communiqué De verschrikking van het luchtbombardement F. MEERPOEL W ALLEEN: Br eestraat 1.71. Roosevelt over Finland's strijd Ook Finsche Senaat Verspreide berichten De Leidsche begrooting voor 1940 en w acht tanks verloren en eergisteren bedroe gen deze verliezen elf, inplaats van vier, zooals eerst was gemeld. De Sovjet-Russische luchtmacht is den geheelen dag actief geweest en luchtalarm is in verscheidene plaatsen in het Oosten en Zuiden van Finland gemaakt, vooral in de omgeving van de hoofdstad. Te Vyborg vielen bommen op de buitenwijken der stad, maar er werd weinig schade aange richt. Het luchtafweergeschut kwam in actie en een Russisch vliegtuig werd neer geschoten. Tijdens den luchtaanval op Helsinki wer den gisteren twee Russische toestellen neergehaald. Ook zijn Finsche gevechts- tocstellen in actie gekomen en zes Russi sche machines werden gedwongen te da len. De verliezen van de Russische lucht macht bedroegen minstens negen vliegtui gen en volgens sommige berichten zestien Alle Finsche vliegtuigen keerden Veilig terug. De Russische vloot is ook opgetreden en heeft Hangoe aangevallen. De Finsche kustbatterljen openden het vuur en een Russische torpedobootjager is door een treffer tot zinken gebracht". In het officieele sovjet-communiqué over de militaire operaties tegen Finland wordt gezegd, dat de troepen van het militaire district Leningrad op 1 Decem/ber hun op- marsch hebben voortgezet. Uit de richting van Moermansk hebben Russische troepen de haven van Petsamo bezet. Uit de rich ting Repola naderen troepen het station Nurmes. Uit de richting Prosozero en Petro- savodsk zijn zij 25 K.M. van de grens af op gerukt. Op de landengte van Karelie zijn Russische troepen de monding van de ri vier Toppamien i Jokiaan het Ladogameer genaderd Zij hebben het station Rautu aan de spoorlijn KekSholm bezet, zijn de stad Terijoki gepasseerd en hebben het knoop punt van spoorwegen Turiseva, het dorp Kaunis en het station Vammelssuu aan den spoorweg naar Koivisto bezet. De Finsche troepen, die zich terugtrek ken. steken de dorpen in brand en voeren de bevolking mede. De Finsche luchtmacht heeft geprobeerd de Russische troepen op de landengte van Karelië aan te vallen, doch zij stuitte op den tegenstand der Russische luchtmacht. Tijdens bomfoardeeringsvluchten van de Russische luchtmacht heeft de Finsche luchtmacht op zekere punten geprobeerd den strijd aan te binden. Er werden tien Finsohe toestellen omlaag geschoten. Twee Russische vliegtuigen zij niet in hun basis teruggekeerd. De correspondent van de National Zeitung te Bazel geeft een beschrijving van den eersten dag van den oorlog te Helsinki. De bevolking van de Finsche hoofdstad heeft verschrikkingen meegemaakt, die doen den ken aan die van het bombardement van Warschau. Vooral vrouwen en kinderen zijn het slachtoffer geworden. Een groot deel van de slachtoffers ligt onder het puin van de huizen waarin zij zich bevonden, toen de bommen vielen. De bevolking werd door dezen aanval in vollen vrede verrast', nie mand had een vermoeden van gewapend optreden. In alle scholen werd het onderwijs normaal gegeven tot de eerste bommen vie len. Van de leerlingen maakte zich een paniek meester. Het onderwijzend personeel trachtte de jongens en meisjes naar de schuilplaatsen te leiden, doch vele kinderen waren zoo verschrikt dat zij door de ramen op straat sprongen, vele kinderen kregen een flauwte, andere vielen flauw in de schuilplaatsen. Deze ernstigste aanval ge schiedde des middags tegen twee uur door 15 bombardementstoestellen. Het huls van mi nister Erkko werd geheel vernield, zijn dochtertje werd ernstig gekwetst uit het puin te voorschijn gehaald Den geheelen nacht heeft men doorgewerkt om gewonden uit het puin te verlossen en de lijken van slachtoffers te bergen. Uit Kopenhagen wordt gemeld dat nog 100.000 bewoners uit Helsinki vertrokken zijn. De vrouwen en kinderen leverden een deerniswekkenden aanblik op. Zij moesten bijna allen te voet gaan, terwijl honderden den nacht doorbrachten op de met sneeuw bedekte wegen. Bij het doorzoeken van de verwoeste gebouwen te Helsinki zijn vele verkoolde lijken gevonden. Gisteren om 13.15 uur werd opnieuw luchtalarm gemaakt te Helsinki. Van 13.20 tot 13.25 vlogen Russische toestellen boven de stad. ZIJ kwamen van het Oosten en vlogen naar het station Friedrlksborg, van daar naar de electrlsche centrale bij Al- berga Bij Skatudden, waar zich de marine werf bevindt, zouden bommen zijn neerge worpen. Vernomen wordt, dat de petroleum haven en de marinewerf in brand staan. Het aantal dooden en gewonden is nog niet bekend. Later in den middag verschenen er weder om tien Russische bomvllegtuigen boven de Finsche hoofdstad, die vele bommen lieten vallen. De terreinen van de waterleiding schenen het doel van de Russische vliegers te zijn. Gisteren heeft een goed deel van de bevolking van Helsinki voordat de avond gevallen was vijf uur in de schuilplaatsen doorgebracht. Het luchtdoelgeschut is steeds in werking geweest. De Russische vliegers trachtten ook het Centraalstation te bom bardeeren. doch dit werd niet geraakt. Toen de vliegtuigen vertrokken vlogen zij over de wijk Sandviken, welke zeer dicht bevolkt is en wierpen ook hier bommen uit. Vele hul zen staan in brand. Het is niet bekend, hoe groot het aantal slachtoffers is. Een officieel verslag van den luchtaanval van gistermiddag op Helsinki houdt in. dat twee Russische vliegtuigen werden neerge haald. Een daarvan vloog zeer laag en schoot op de voetgangers ln de straten. De bemanning trachtte tevergeefs zich per valscherm te redden. Het andere toestel viel ln zee. Nog dramatischer zijn de bombardemen ten in de provincie. Vooral dc steden Vlborg, Klapka en Abox hebben erg geleden. Viborg staat in brand. Abo is gebombardeerd door schepen van de Roode vloot die meer dan honderd granaten op de stad afschoten. Te Imatra. dicht bij Vlborg, werd een zieken huis getroffen. zullen wij gaarne Uw defecte naaimachine reparecren Dit zou echter overbodig zijn als U een KWALI- TEITS naaimachine gekocht had yan 3844 (Ingez. Med.) In een persconferentie heeft president Ro.osevelt ten aanzien van den inval der Sovjet-unie ln Finland gezegd: „Het bericht van het bombardeeren door de Sovjet-Russische strijdmacht binnen de grenzen van Finland heeft de regeering en de bevolking van de Vereenigde Staten diep geschokt Niettegenstaande de pogin gen het conflict met vreedzame middelen op te lossen, waartegen geen redelijke te genwerping kon worden gemaakt, heeft een mogendheid verkozen haar toevlucht te nemen tot geweld van wapenen. Het is tragisch om te zien hoe dc politiek van geweld zich uitbreidt en dat de verachting voor de wet verder schrijdt. Alle volken, die den vrede lief heb ben, alle landen, die nog hoop hebben, dat in dc wereld de betrekkingen, ge grondvest op de wet en orde zullen blijven bestaan, zullen eensgezind dit opnieuw zijn toevlucht "nemen tot ge weld van wapenen als scheidsrechter in internationale geschillen veroordee- len. Tot groot ongeluk van deze wereld brengt dit gebruik van geweld het veilig onafhankelijk bestaan van de kleine mogendheden op alle werelddee- len in gevaar en belaagt het de rech ten der menschheid op zelfbestuur, Volk en regeering van Finland hebben een lang, eerzaam en geheel vredelievend bestaan geleid, waardoor zij zich dén eer bied en toegenegenheid van het volk én de regeering van de Vereenigde Staten heb ben verworven." President Roosevelt trad niet verder in vragen inzake een toepassing van de neu- traliteitswet in het Finsch-Sovjet-Russi- che conflict, evenmin ln de vraag of de Vereenigde- Staten voornemens zijn de er kenning van de Sovjet-unie te herroepen. Het feit. dat de regeering van de Ver eenigde Staten echter zich openlijk aan de zijde van Finland heeft geschaard is slechts de eerste van een reeks maatrege len welke besproken worden, teneinde de verontwaardiging van de Vereenigde Sta ten ten aanzien van het meedoogenloos optreden van de Sovjet-dictatuur. De mo gelijkheid bestaat nog. dat de ambassadeur van de Vereenigde Staten uit Moskou terug zal worden geroepen om rapport uit te brengen en ook, dat dc diplomatieke be trekkingen in gevaar zullen komen. VERKLARING VAN HULL. Minister Huil heeft in een persconferen tie laten uitkomen, dat wanneer volledige officieele berichten over den toestand in Finland ontvangen zijn. de Vereenigde Staten een „moreel embargo" zullen op leggen op de verschepingen van vliegtuigen en wapenen naar de sovjet-unie. Een der gelijke practijk wordt thans gevolgd wat betreft verscheping naar Japan. Het departement van oorlog heeft reeds medegedeeld, dat het geen acte van uit- klaring zal geven voor eenlge verdere mi litaire verscheping naar Rusland. Het Fransche legerbericht vin gister avond luidt: ..Ontmoetingen van patrouilles en weder- zijdsehe actie op verschillende punten van het front". Volgens den Luxemburgschen corres pondent van de „Soir" heerscht er groote activiteit van Dultsche troepen aan de Moezel en de Sauer. Aan de Moezel valt een voortdurend af- en aanrijden van vracht- autos waar te nemen, alsmede een veel vuldige verplaatsing van infanterie efc Ca valerie Soldaten en werklieden zijn brzlf met het aanleggen van versterkingen. De jong ste regens hebben opnieuw hoog water ver oorzaakt en op vele plaatsen aan den Dultschen oever zijn de prikkeldraadver sperringen overstroomd. HET COMMUNISME SCHRIJDT VOORT. In Helsinki la een regeering Ryti gevormd met Tanner aan buitcr.lar.tische zaken. Deze regeering beteekent nieit een buigen voor Moskou, integendeel, het doorzetten van Finland's onafhankelijkheid trots alles, al is zij bereid om te praten over in te wil ligen eischen. Molotof denkt daaraan echter niet meer, want er is gevormd een- communistische regeering onder Kusinen. z.g. onder den titel van ..democratische vollcsregeering van Fin land". Het spel is te doorzichtig om er veel woorden aan te verspillen Roosevelt schijnt inderdaad economische strafmaatregelen tegen de sovjets voor te staan, doch Finland's lot word't er niét an ders door. De strijd gaat intusschen lustig voort. Over het algemeen schijnen de Finnen nog met succes weerstand tie bieden. Maar hoe lang nog Zweden, dat bij monde van zijn premier Hansson nog eens van zijn strikte neutra liteit gewaagde, zal de Finsche belangen ln de sovjet-unie behartigen, Duitschland de Russische in Finland. Zelfs verluidt, dat Zweden een bemiddelingspoging zou wil len doen. doch dit is niet officieel. Vele Zweden willen dienst doen in het Finsche leger. De dieptebommen ontploffen thans tot op zestig meter diepte in het water en de gevolgen er van zijn ontzettend. Het vlieg tuig is ook voor een ondergedoken duik boot een geduohte tegenstander. Maar vooral de ontwikkeling der luisterappara- ten is voor duikbooten fataal. Er bestaan daarvan thans verschillende Fransche en Engelsche typen, die een duikboot reeds op eenige kilometers afstand kunnen signa- leeren. De resultaten bewijzen afdoende de kracht dezer strijdmiddelen. De vijand is den oorlog Ingegaan met vijftig of vijf en vijftig duikbooten. Zoo goed als zeker kan gezegd worden dat de Duitschers thans dertig duikbooten verloren hebben, dat is dus meer dan 50" .1 van hun geheele duik- bootvloot. In 1918 hadden de Duitschers ongeveer honderdvijftig duikbooten en konden de geallieerden er slechts een en twintig, dus slechts 14'/» tot zinken bren gen. Verder verdient ook gereleveerd te wor den, dat de tonnage, die thans door de duikbooten tot zinken gebracht is, lang zoo groot niet is als in 1917. De ln 1917 door de Duitschers tot zin ken gebrachte tonnage bedroeg meer den 6 mlllloen ton, of 500.000 ton per maand. Alleen al ln de maand April van 1917 werd 884 576 ton tot zinken gebracht. Uit dit alles kan worden opgemaakt, dat de Duitschers niet voor September 1940 in staat zullen zijn met een duikbootenvloot voor den dag te komen, die in staat zal zijn den geallieerdegi ernstige zorgen te bereiden. In gezaghebbende Britsche marinekrin gen wordt verklaard, dat op bevredigende wijze voortgang wordt gemaakt met het vegen van de magnetische mijnen, en dat, te oordeelen naar de vermindering ln het aantal schepen dat de laatste dagen tot zinken is gebracht minder magnetische mijnen schijnen te worden gelegd. Geschat wordt, dat Duitschland, hoewel het alles Inspant om de verliezen goed te maken, niet sneller duikbooten kan 'aan bouwen dan gemiddeld 2per week. Het probleem van de bemanning van de duikbooten wordt veel moeilijker geacht, daar dit zeer gespecialiseerde werk vier jaar zware oefening verelscht voor de be manningen doeltreffend werken. NIEUWE VERLIEZEN. Het Britsche s.s. .Dairyan" (4558 toni Is ongeveer zes mijl buiten de Zuid-Oostkust van Engeland op een mijn geloopen. Alle acht en dertig leden der bemanning en de loods zijn gered. Voorts is de Deensche houten driemast schoener „Grethe" 2641 ton op de Good win Sands verongelukt. De kapitein en de uit zes leden bestaande bemanning is ge red Men denkt, dat de „Grethe" op een wrak geloopen is. Het Finsche ss. „Mercator", dat, zooals men weet, op een mijn is geloopen, is in zes minuten gezonken. Het totaal aantal geredden bedraagt vijf en dertig, hetgeen de geheele bemanning uitmaakt, behalve een persoon, die waarschijnlijk Is omgeko men Verscheidene geredden hebben ver wondingen opgeloopen. De Noorsche tankboot „Realf" <8083 tons bruto) is op een mijn geloopen en ter hoogte van de Engelsche kust gezonken. De geheele bemanning werd door een Ita- liaansch schip gered. Het Britsche s.s. „Stanbrook", metende 1383 ton. is zes dagen over tijd en wordt als vermist gemeld De „Stanbrook" heeft vermaardheid verworven tijdens den Spaanschen burgeroorlog als blokkade breker. Het schip voer toen op Bilbao en bracht er levensmiddelen en steenkool en haalde er vluchtelingen weg. Het werd ver scheidene malen door vliegtuigen aange vallen. Foto VAN VLIST De reserve 2de luitenants W. Voorbeytel C annenburg (links) en W. K. J. J. van (ter men Kloeke, zweren trouw aan de Koningin, gehoorzaamheid aan de wetten «tl onderwerping a an de krijgstucht. Op het Schuttersveld heeft hedenmorgen de beëediging plaats gevonden van een viertal reserve-officieren, welke plechtig heid ln twee étappes werd uitgevoerd. Allereerst stonden aldaar Infanterietroe- pen opgesteld onder commando van majoor Alofs ter bijwoning van de plechtige instal latie van de vaandrigs H. W. Ras en J. J. Jacobs als reserve 2de luitenant. Nadat de garnizoenscommandant overste A. C. Stadlander het regiment had geïn specteerd en de baan was geopend, werd het betreffende koninklijk besluit voorge lezen, waarna de beide nieuwbenoemde of ficieren in handen van overste Stadlander den eed van trouw aflegden, terwijl het mi litair muziekkorps het Wilhelmus ten ge- hoore bracht. Vervolgens hield overste Stadlander een korte toespraak, waarin hij de nieuwe ofil- cieren allereerst gelukwenschte en hen wees op het gewicht van den zoo juist afgeleg- den eed. juist in deze dagen van groote internationale spanningen, waarin op den oificiersstand een groote verantwoordelijk heid rust. 6pr. bond hen op het hart zoowel naar boven als naar benedeh van zichzelf en anderen stipte gehoorzaamheid te eischen en heette hen tenslotte welkom ln het officierskorps. Nadat de officieren in de gelegenheid wa ren gesteld hun nieuwe collega's geluk U wenschen, werd nabij de molen „ae Va*'' voor hen gedefileerd. Anderhalf uur later was de plaats van de infanteristen Ingenomen door artille risten, die zich hier hadden opgesteld onder commando van den kapitein J. van 't Land. De commandant van dit troependeel, overste mr. F. J. J. Trapman inspecteerde de troepen, waarna met het gebruikelijke ceremonieel de voorlezing van het konink lijk besluit volgde, waarbij de kornets W. Voorbeytel Cannenburg van het korps rijdende artillerie en W. K. K. J. v. Ommen Kloeke van het eerste regiment veldartil lerie werden benoemd tot reserve 2de lui tenant. Nadat de belde jonge officieren den eed van trouw aan H. M. de Koningin, gehoorzaamheid aan de wetten en onder werping aan de krijgstucht hadden gezwo ren stelde overste Trapman hen aan de troepen voor. waarna werd gedefileerd. De garnizoenscommandant, overste Stadlander woonde ook deze plechtigheid bij. terwyi het muziekcorps wederom zijn medewerking verleende. Foto van Vliét. De nieuwbenoemde reserve 2de luitenants H. W. Ras en J. J. Jacobs, leggen in handM van overste Stadlander den eed af. DE VERMINDERDE BETEEKENIS VAN DE DUIKBOOT. Gisteren heeft Campinchl, de Fransche minister van marine, aan de Journalisten te Parijs het een en ander medegedeeld over den oorlog ter zee. Volgens het verslag van het Fransche Havasbureau heeft hij er in de eerste plaats op gewezen, dat er geen gevaar meer was,' dat de duikbootoorlog ernstige gevolgen zou hebben. Volgens minister Campinchl heeft de duikboot sedert twintig jaren geen noe menswaardige vorderingen meer gemaakt. Wel is waar is de bewapening krachtiger en zijn de motoren sterker geworden, maar nog steeds heeft de duikboot twee zwakke punten, haar groote kwetsbaarheid (bij de minste averij aan den romp kan zij niet meer duiken 1 en haar langzame vaart on der water (ten hoogste acht a tien knoo- pen). Daarentegen hebben zioh de strijd middelen tegen de duikboot sterk ontwik- ked: granaten, torpedo's, vliegtuig en dieptebommen, mijnen en mljnennetten. De Fransche senaat heeft met 259 tegen 23 stemmen het wetsontwerp goedgekeurd tot wijziging van dc wet op de organisatie van het land ln tijd van oorlog. Dit wets ontwerp is Donderdag zooals men weet, aangenomen door de Kamer. DE RADIOREDE VAN DALADIER. De Fransche Ministerpresident Daladler heeft gisteravond zijn aangekondigde radio rede gehouden, waarin hij de voornaamste pasages herhaalde van de regeerlngsver- klaring, die hij ln de Kamer heeft afgelegd. KONING GEORGE ZAL EEN KERSTREDE HOUDEN. Oftlcieel wordt medegedeeld, dat de En gelsche koning op eersten Kerstdag per radio een boodschap tot het Empire zal richten. AUTO TE WATER GEREDEN. Gisteravond omstreeks halfacht is door een verkeerde manoeuvre van den bestuur der, den kornet H. W. J. P., uit Voorscho ten. een open personenauto in den Oude Singel gereden. Dank zij de omstandigheid, dat het een open auto was, kon de bestuur der zich gemakkelijk in veiligheid stellen en werd hij zelfs maar gedeeltelijk nat. Op het gerucht, dat een auto met inzit tenden te water zou zijn gereden, rukten de brandweer en Eerste-Hulpdienst onmid dellijk uit, doch zij behoefden gelukkig geen dienst te doen. De auto is later door een takelwagen van den eigenaar, een garagehouder uit Voor schoten op het droge gesleept. WAARSCHUWING TEGEN COMMUNISTISCHE PROPAGANDA. De burgemeester van Glasgow heeft ee,p waarschuwing gericht tot de a:\be.ders van zijn stad tegen communistische propagan da. Hij verklaart, dat duizend communis tische agenten, die optreden volgens in structies uit Moskou, trachten ontevreden heid te zaaien ln de voornaamste fabrie ken van Glasgow. DE ROEMEENSCH—RUSSISCHE ONDERHANDELINGEN. Na de besprekingen op het teensstation Orasseni tusschen Russische veJiegenwoor- dlgers en een delegatie der Roemeensche spoorwegen, is besloten, dat de spoorlijn Oemautl-Lwow heden voor het normale verkeer zal worden vrijgegeven. KLEINE BELASTING VERHOOGING, Hedenmiddag bereikte ons het Algemeen Verslag van het verhandelde ln de secties van den Raad bij het onderzoek der be- grootlng van 1940 en het antwoord van 8 Voor heden slechts het volgende: den gelelde-brief van B. en W. bleek dat er nog een tekort van f70.000 moet worden gedekt. Gebleken is echter, dat de ultate ring uit het gemeentefonds f. 26.923 n«' ger kan worden gesteld, terwijl hetzelid' geldt voor de opbrengst der gemeentelonde- belasting en wel met f. 10.000. Gedekt moe (Jus nog worden f. 33.077. B. en W. stelies voor dit te dekken door een kleine de'aj' tlngverhooglng n.l. /'.oor de opcenten opo personeele belasting te brengen van 135 °P 150, hetgeen een br»'e zal opleveren f. 34.000— Voor bestrijding der werkloosheid Kom' spoedig ln aanmerking de volgende werden-1 1. Bouw van een open zweminrichting as den Roomburgerweg; 2. bouw van nieuwe gepekte brug; 3. verbreeding 0 Pelikaanstraat; 4. doortrekking der BV* g^ venlaan; 5. doortrekking van de damstraat. In voorbereiding zijn: i. spoorwegwer» 2. uitbreiding van rioolwaterzuivering richting en centrale isoleerlng; 3. door' king Lammensch&fcsweg. j Maandag komen wij op dit Gemeen nader terug. j

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2