""•"Akkertje w IEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 2 December 1939 Gemeenteraad van Zwammerdam VISSCHER IJ-BERICHTEN FINANCIEN Amsterdamsche Bank RECHTZAKEN GEVEILDE PERCEELEN GEMENGD NIEUWS Schefe hoofdpijn Autobus door trein gegrepen I ïn!rAmcrika Lün BILDERDIJK. 30 Nov. St. Nicolaas Garderobe EEN VIERTAL VRAGEN BEANTWOORD. In de gisteren gehouden vergadering van aan deelhouders der Amsterdamsche Bank. waarin de reeds aangekondigde directiewisseling werd vastgesteld, kwam een viertal, door mr. C. H. Kuhn gestelde, vragen in bespreking. De vragen in de hierop door de directie gegeven antwoor den, luidden als volgt: le vraag: Welke verliezen heeft de bank gele den bij de surséance van Mendelssohn en Co. en Fuhrmann en Co. N.V.? Antwoord, le. Eene vordering uit syndicaat ten bedrage van 918.000; 2e. eene vordering we gens schade voor door Mendelssohn en Co. ge kochte niet opgenomen fondsen en verlies bij de afwikkeling van termijnzaken ten bedrage van 1.079.000. Op de crediteurenlijst van Fuhrmann komt de A. B. voor met een vordering van 2.217.000 (wissel-obligo nog pl.m. ƒ50.000». Het is thans nog niet mogelijk te bcoordeelen wat van deze vorderingen zal terecht komen 2e vraag. Mag worden aangenomen, dat de vordering van de A. B. ter zake van Nortis ge heel is afgeschreven? Antwoord. Tegen deze vordering waren in 1935 voldoende reserves aanwezig In 1936 is zi] ge heel afgeschreven. 3e vraag. Om welke reden is de fusie met de Robaver niet doorgegaan? Antwoord. Terstond by het uitbreken van den oorlog bestond by beide instellingen de overtui ging, dat het ongewenscht was aan het plan tot samenwerking zooals dat in Juli 1.1. was gepu bliceerd, uitvoering te geven, aangezien onder deze omstandigheden terugbetaling van kapi taal en reserves onraadzaam werd geacht, wy meenden boven dien dat de vele moeilijke vraag stukken, waarvoor de banken zouden komen te staan, niet voldoenden tyd beschikbaar zouden laten voor het vele voorbereidende werk, het welk aan een dérgeiyk samengaan vooraf moet gaan. 4e vraag. Kan nu reeds iets worden medege deeld omtrent de resultaten van het loopende Jaar? Antwoord. De normale winsten zijn ongeveer geiyk aan die van het vorige Jaar. dus schraal. De resultaten worden echter sterk beïnvloed door de koersdaling op ons effectenbezit, het welk per 31 December 1938 met een bedrag van 28.000.000 op onze balans stond. Bij de samenstelling van de volgende balans zullen wy zoowel de beide genoemde vorderin gen als onze effectenportefeuille voor een zoo danige waarde moeten opnemen, dat verdere verliezen hierop niet behoeven te worden ver wacht. Hiertoe zullen wy aan onze open reserve een bedrag moeten ontleenen, waarvan ik de grootte nog niet. nauwkeurig kan zeggen. Ik denk echter aan een bedrag tusschen 10 en 15 mil- lioen gulden, wy zullen eveneens voorstellen uit deze reserve een bedrag noodig voor de beta ling van een dividend van 4(ó af te nemen. Onze statuten (art. 48' schryven thans voor dat het verlies, hetwelk het reservefonds ïydt door de betaling van een dergeiyk primair divi dend, uit de eerstvolgende winsten boven 4% moet worden aangevuld. Het ligt daarom in ons voornemen voor te stellen deze verplichting te laten vervallen, ten einde te voorkomen dat wy gedurende een reeks van jaren niet meer dan 4% dividend zouden kunnen uitkeeren. Maar voor dien kerkgang overtrad hij d wet en de veldwachter bekeurde den haas tigen kerkganger. Nu hij terecht stond, beriep hij zich op die noodzakelijkheid voor gebruik van den motor, maar de officier vond dat toch geen excuus, zooals de wet dat voorschrijft. Daarom vorderde hij f. 15 boete subs. 15 dagen hechtenis, zulks omdat een mo tor minder benzine gebruikt dan een auto. De politierechter veroordeelde conform den eisch. SCHOOLHOOFD PLEEGDE FRAUDE TENEINDE EEN HOOGERE SUBSIDIE TE VERKRIJGEN. Het aantal leerlingen van de vereenlglng ..Bijzondere school met den bij'hel" te Oolt- gensplaat was in den loop der jaren ge- leidelij k teruggeloopen en tenslotte had het in 1938 de grens der 186 leerlingen bereikt, beneden welk aanital het rijk slechts sub sidie geeflt voor vier leerkrachten, zoodat een vijfde onderwijzeres zou moeten wor den ontslagen. Om dlit te voorkomen heeft het hoofd der school op de lijsten, die aan de onderwijs inspectie en aan het departement van onderwijs moeten worden overgelegd tot staving van de subsidie-aanvragen, tot tweemaal toe het aantal leerlingen te hoog opgegeven. Dit bedrog was aan het licht gekomen en wegens fraude moest het schoolhoofd zich voor de rechtbank te Rot terdam verantwoorden. De man had de feiten bekend. Gisteren werd hij veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie Jaar en bovendien honderd gulden boete, subs. 25 dagen hechtenis. KANTONGERECHT ALPHEN. Voor den aanvang der zitting van het kantongerecht te Alphen had de installatie plaats als ambtenaar van het O.M. bij dit kantongerecht van mr. E. L. Hameling, ambtenaar van het O.M. bij de kantonge rechten ln het arrondissement 's Graven- hage. Na voorlezing der benoeming volgde Installatie. Dan diende de strafzaak tegen een hout handelaar te Zwammerdam, verdacht van overtreding der verordening op de Scheep- vaartbelangen in Z. Holland. Als gemachtig de van verdachte trad op mr. H. E. La Qro advocaat te Bodegraven. Volgens dagvaarding was verd tenlaste gelegd, het zonder vergunning hebben van een aantal palen in den Ouden Rijn, welke de scheepvaart belemmerden De gemach tigde van verd. voerde ter verdediging aan, onder ontkenning van het ter. laste gelegde feit, dat het hier gaat om een z.g. „balk- haven" in den Rijn welke haven eigendom ls van de firma sinds 1870 en waarvan hij de koopacte overlegde. Voorts, dat de palen het scheepvaartverkeer niet belemmeren hetgeen blijkt uit eelt schrijven van de Prov. Waterstaat, waarin verklaard wordt, dat aan verd. wèl vergunning kan worden verleend tegen betaling van f65. De ambtenaar van het O.M. voerde aan, dat het hier gaat om de vraag of die haven een boezemwater van den Rijn ls, dan wel of er een uitwatering in dien Rijn uitloopt, die verbreed en tot balkhaven ingericht is. De verbalisant zal den bouwkundige van de Prov Waterstaat hieromtrent opheldering moeten verschaffen. Deze zaak werd daarom uitgesteld tot de zitting van 5 Jan. 1940. Voorts stond terecht een ijscofabrikant te Alphen. verdacht van overtreding der ar beidswet (Arbeldswetbeslult voor transport arbeiders te landi. Verd. had op een Zondag een jongen van 16 jaar met een bakfiets laten rijden over den Kortsteekterweg, het geen volgens den verbalisant als transport- arbeid viel aan te merken, daar deze Jongen de geheele week bij die fabriek werkzaam was. Verd. voerde ter verdediging aan, dat de jongen niet bij hem ln loondienst ls en hij ook niet verplicht ls loonzegels te plakken. Dit venten gaat hem niets aan; het ls meer te beschouwen als een onderneming, die door dien venter zelf in werking wordt ge steld. Hij koopt Ijs bij verd., gaat er mee venten, heeft zooveel winst en des avonds kan de venter het niet verkochte Ijs terug geven. Hij werkt voor eigen risico. De verbalisant hierna als getuige gehoord, verklaarde, dat het vervoer plaats nad ten behoeve van de onderneming, doch niet ln zijn loondienst. Hierna werd deze zaak aangehouden tot de zitting van 5 Januari 1940 om den ijsco- venter zelf als getuige te hooren. De bakker A. H. B. stond weer eens te recht wegens overtreding der Arbeidswet. Ondanks het verweer van verd. dat de be wuste knecht, die bij hem intern is, in zijn bakkerij met anderen een kopje thee zat te drinken en geen arbeid verrichtte, werd hij toch veroordeeld tot een geldboete van f 3 subs 2 dagen hechtenis, mede gelet op het feit, dat dit voor de 5e maal een overtre ding der Arbeidswet betrof. Ten overstaan van mr. H. M. A. Coebergh, notaris te Lelden: Huls met tuin. Hooge Morschweg 45. in bod i. 1950. kooper de heer D. G. S. Poeliejoe q.q. te Lelden voor f2175. Huis en erf, Langegracht 56, ln bod f.700, kooper de heer D. Smit q.q. te Leiden voor f. 820. Hulzen en erven Korte Langestraat 12/14, ln bod f.250. kooper de heer J. Stouten q.q. te Leiden voor f.410. Huizen en erven Duizenddraadsteeg 9—11. samen na afmyning in bod f. 715. kooper de heer J. J. G. de Cler q.q. te Leiden voor f.885. Aanbieding Gemeenterekening 1938 De hulpver- leening bij brand. EEN OVERVAL TE MARUM Landbouwer ernstig gewond. Toen gistermorgen omstreeks half vijf de 50-jarige landbouwer J. Hovius uit Noorclwljk (gemeente Marum. Groningen i, «Ude gaan melken, stond Iemand achter de deur van den stal, die hem met een hamer, welke naar alle waarschijnlijkheid den heer Hovius zelf toebehoorde, ernstig mishandelde. De man, die op zeven plaatsen aan het hoofd gewond werd, kon nog om hulp roepen. Toen zijn huishoudster kwam toe gesneld, was de onbekende dader inmid dels verdwenen. De toestand van Hdie kort na de mis handeling bewusteloos was, ls van dien aard, dat hij nog niet gehoord kon wor den. Vermoedelijk was berooving het doel ran den overval. ER SLIPTE WEER EEN AUTO. Ernstig ongeluk te Mldtvoldc. Gistermiddag ls een personenauto, af komstig uit Groningen nabij Midwolde, jemeente Leek, ln een gevaarlijken bocht ran den weg, waar reeds eerder verschillen- ernstige ongelukken zijn gebeurd, door de gladheid geslipt. De auto kwam ln de btrmsloot terecht. De eenlge inzittende, de 28-jarige gehuwde handelsreiziger D. J. Dijk te Groningen, werd ln bewusteloozen loestand aangetroffen. Hem werd de eer ste hulp verleend door dr. Hogenwlnd te teek, die een schedelbasisfractuur consta teerde. Het slachtoffer is overgebracht naar het diaconessenhuis te Groningen. Men vreest voor zijn leven. OEFENINGEN VAN N.S.B.'ERS. Inval der politie in Soest. De politie te Soest heeft, naar het „Utr. Dagbl." meldt Donderdagavond in samen werking met de militaire politie een inval ledaan in een perceel op den Nieuwenweg aldaar, waar een 16-tal personen, leden van de N.S.B. ln zwarte hemden oefeningen hield Deze personen waren afkomstig uit Amsterdam, Amersfoort, Baarn en Voort hulzen. Zij werden in twee overvalwagens naar het politiebureau gebracht. Proces-verbaal verd opgemaakt, terwijl de leider, een za kenman uit Amsterdam werd Ingesloten. De bieren moesten hun zwarte hemden uit trekken. welke ln beslag werden genomen. AANGESPOELDE MIJNEN ONTPLOFT. Zoowel te Zierikzee als te West-Kapelle Is gisteren een aangespoelde mijn ont ploft. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. DE „BEVERWIJK 20" WEER VLOT. Het Ned. Bevrachtingskantoor deelt mede. dat de sleepboot „Beverwijk 20", die bij Warnemünde eenige uren aan den grond tereten heeft, de reis naar Leningrad heeft voortgezet. Hbld. 1747 (Ingez. Med.) BUITENLANDSCH GEMENGD. VEERTIEN DOODEN. In de vroege ochtenduren werd gisteren itp den spoorwegovergang bij de halte Kruckel op het traject DortmundWitten- *>st, een autobus met mijnwerkers gegre- Pin door een personentrein en meege vierd, Veertien inzittenden werden ge- M, elf werden ernstig en drie licht ge rond. KX POOL TER DOOD VEROORDEELD. Het bijzondere gerechtshof te Lodz heeft Mn Poolschen sergeant Kuczynski wegens '«eevoudlgen moord ter dood en blijvend "'lies der burgerrechten veroordeeld. HU had een in gevangenschap geraakten wltschen vlieger en een in dezelfde cel Nergebrachtcn Poolschen deserteur bij |«n aftocht der Poolsche troepen dood- IKschoten. jlIJVJET-UNIE NEEMT NIET MEER DEEL UN DE WERELDTENTOONSTELLING. ft sovjet-unie zal het volgend jaar niet jMfr deelnemen aan de wereldtentoonstel- te New-York. Men zal binnenkort be- IJJnnen met het afbreken van het sovjet- IRusslsche paviljoen, dat drie millioen heeft lltkost. "LS?wUnd MARNIX VAN ST ALDE- I ujnde, 1 Dec. van Lissabon te Batavia. T, Llovd BLITAR. thulsr., 1 Dec. van I "«Uwan. i'-N-YorK Lün POELAU TELLO. 1 I JT-.van Boston te New-York. KOTA Ifc» 1 ^e°' van ^ew-York Batavia. I Stoomvaartberichten ALGARVE, m. I - m Nov. van Oporto te Lissabon. I !rNnW York LUn BENNEKOM. naar Java I 27 Nov. Kaap de Goede Hoop. ««New York te r'dam - westernland. I1 Dec. van Antwerpen MAASDAM. I ,b n- N'w York, 1 Dec. uit den N. Water- 13, LEERDAM, ultr., 1 Dec. uit den N. I ""'weg. HAAGSCHE RECHTBANK. Diefstallen. Een gevangenisstraf van een jaar, waar van zes maanden voorwaardelijk, elschte de officier van justitie tegen een 26-jarigen arbeider uit Leiden. Deze had op 17 Octo ber te Oegstgeest ln de De Kempenaer- straat een fiets weggenomen van J. Bo gaard. Zijn diefstallen had verdachte later in Den Haag vervolgd met twee motor fietsen. De verdachte gaf de feiten toe. De offi cier merkte op dat hetgeen verdachte deed weliswaar ernstig moet worden genoemd, doch waar hij nog niet eerder is veroor deeld, wilde de officier volstaan met de ge combineerde straf. Vonnis over veertien dagen. HAAGSCH GERECHTSHOF. Kwestie over veilingkisten, Een koopman die aan de veiling te Lel den uien had gekocht, zond die producten ln datzelfde fust door naar Duitschland. Dat ls echter niet de bestemming van het fust en tegen den koopman werd proces verbaal opgemaakt wegens verduistering van die kisten. De politierechter veroordeelde hem tot twee maanden gevangenisstraf voorwaar delijk en een proeftijd van drie jaar. met de voorwaarde om f. 56 als schade te ver goeden. De procureur-generaal bij het Hof elschte in hooger beroep de bevestiging van dit vonnis, doch de verdediger meende dat geen veroordeeling kon volgen. Het Hof heeft bij den uitspraak van het von nis nu medegedeeld, dat het 't alsnog ge- wenscht acht de meening van een veiling- beambte over deze zaak te hooren. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Voor de kerk de wet overtreden. „Ik was te laat voor de kerk", zoo be- ioogde een schoenmaker uit Zoeterwoude en om die reden had hij op Zondag gauw de motorfiets genomen. DE HARINGVISSCHERIJ. Dc laatste „Volle Maan" in dit haring- seizoen heeft nog buitengewoon veel haring gegeven. De vangaten waren Dlnadag, Woensdag en Donderdag zeer ruim. Niet alleen de schepen, die op den Engelschen wal vischten, behaalden goede resultaten, doch eveneens de schepen, die halverxee op 3035 mül van IJmuiden lagen. Vangsten van 15 tot 25 last in één nacht waren geen uitzondering. De visschers hebben de afge- loopen week veel last ondervonden van het slechte weer en het mag zeker een wonder genoemd worden, dat bü de groote vangsten geen netten verspeeld zyn. Het vischtuig kwam er wel niet ongehavend af. doch kon toch steeds op enkele netten na, geheel aan boord gehaald worden. De totale aanvoer bedraagt thans 230.000 kantjes tegen 735.000 over dezelfde periode in 1938. Dit ls dus een achterstand van ruim 500.000 kantjes. Bij het beëindigen van de visschery begin September bedroeg de achter stand 60.000 kantjes Maatjes. De mindere vangst Volle en Steurharing van het Zand en van den Engelschen wal bedraagt dus ongeveer 440.000 kantjes en deze achterstand neemt nog iedere week toe. daar thans slechts de helft van de vloot vischt. De markt is flauw en de pryzen vertoonen weinig fluctuatie. Het grootste gedeelte van de aangevoerde ladingen wordt aan den handel verkocht en de opgehouden party en, die de vastgestelde minlmumpryzen niet opgebracht hebben, worden door de reedersvereeniging op genomen. Niettegenstaande het reeds December is, vertrekken dc haringschepen nog regelmatig naar dc visschery: tot, nu toe heeft, slechts één schip liet varen gestaakt. Verwacht wordt ech ter. dat dc schepen, die in de volgende weck zullen binnenkomen niet meer uit zullen varen. Bijzonder druk is het in den haringhandel nog niet. Er gaat wat haringf naar België en er wordt wat klaargemaakt voor Duitschland. De handel over see naar Amerika en andere De Raad vergaderde onder voorzitter schap van burgemeester P. Hoogenboom. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van Ged. Staten, waarin deze er op aandringen de post „Subsidie voor in standhouding van een bad- en zweminrich ting te Bodegraven", waartegen door dit College reeds eerder bezwaren -zijn ken baar gemaakt, ten spoedigste van de be grooting af te voeren. B. en W. stellen voor hieraan thans te voldoen, om de goedkeu ring der Begrooting 1939 niet te belemme ren. Z.h.s. aldus besloten. B. en W. boden dus aan de Gemeente- rekening over het dienstjaar 1938, sluitende met de volgende eindcijfers: Gewone dienst Inkomsten f. 91183.73. Uitgaven f. 86936,«6. Batig slot f. 4237.07. Kapitaaldienst: In komsten f. 49212,83, uitgaven f. 32958,53. Batig slot f. 16254,30. Tot leden der commissie tot het nazien der Rekening 1939 en der Begrooting 1940 werden aangewezen de heeren: Edelman, de Kruijf en Linschoten. De voorgestelde wijziging, w.o. begrepen een verhoogde subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur van f. 1000,en na toelichting door den Voorzitter z.h.s. vastgesteld. De eigenaars der perceelen Goudsche straatweg C. 142. 143 en 144, vroegen een verlenging van het buizennet der waterlei ding om hun perceelen aan de Waterleiding te kunnen aansluiten. Het Waterleidingbedrijf te Bodegraven heeft opgegeven dat bedoelde uitbreiding van het buizennet f. 220.zal kosten. De gemeente Zwammerdam zal daarvoor een wateropbrengst moeten garandeeren van f. 0.50 per M. buislengte p. j. De buislengte zal ongeveer 120 M. bedragen. Aldus be sloten. B. en W. stellen voor te voldoen aan het verzoek van het bestuur- der Middelbare Handelsschool met 5-j. cursus te Boskoop, om over 1939 een bijdrage te verleenen van f. 22,22 voor 1 leerling uit Zwammerdam, die bedoelde school bezoekt. De heer Edelman zeide, dat het hier be treft een school onder R.K. bestuur welke reeds 20 jaar bestaat, terwijl enkele jaren geleden, eveneens te Boskoop, een gelijke neutrale school is opgericht. Eerstgenoemde school genoot steeds subsidie van de ge meente Boskoop, laatstgenoemde school be stond zonder subsidie. Over 1939 heeft de gemeente Boskoop de subsidie voor die school belangrijk verminderd, vandaar ook het verzoek aan onze gemeente. Pogingen om belde scholen te vereenigen, hebben niet het gewenschte resultaat gehad. Deze toelichting gaf aanleiding tot eenige bedenking tegen inwilliging van het ver zoek. Tijdens de bespreking zeide ook de voorzitter het bezwaar te voelen dat Zwam merdam nu moet betalen, doordat Boskoop subsidie vermindert. De heer Edelman zegde toe een nader on derzoek in te stellen. Besloten werd voor dit Jaar de subsidie te verleenen. Inzake de verordening van den Opperbe velhebber van Land- en Zeemacht betref fende het verrichten van diensten door de bevolking, werd besloten o.a. te adviseeren om bij de uitzonderingsgevallen ook op te nemen de bedienaren van den godsdienst. B. en W. werden weder gemachtigd tot verhuur van volkstuintjes voor hoogstens 5 jaar. Besloten werd wederom voor den tijd van 3 jaren op dezelfde voorwaarden te ver huren; een perceel weiland behoorende tot de v.m. boerderij „Buitendorp" aan F. J. Boerefijn te Alphen a.d. Rijn; een perceel weiland van de v.m. boerderij „Altijd Wat" aan W. Hoogendoorn Jr. te Alphen a. d. Rijn en een perceel tuinland, achter de v.m. O.L. School aan N. Waasdorp alhier. De vergoedingen krachtens art. 101 der L.O.-wet 1920 en van het bedrag der voor vergoeding in aanmerking komende uitga ven voor de bijzondere scholen over het jaar 1938 werden als volgt vastgesteld: Vergoedingen Uitgaven v. d. Chr. Nat. School f. 1000,55 f. 1544,33 v. d. Ned. Herv. School 1041.67 1302,59 v. d. R.K. Meisjesschool 1747,60 1793.94 v. d. R.K. Jongensschool 1387,80 1390,10 v. d. R.K. Sch. v. ULO 748.— 722,78 De Voorzitter deelde mede, dat enkele bewoners van wijk D. door de Ver. Onder! Brandverz. te Reeuwijk er mede in kennis zijn gesteld dat de brandweer van Reeu wijk niet meer zal uitrukken bij brand aan goederen welke zich buiten de gemeente Reeuwijk bevinden. Dit heeft aanleiding gegeven dat B. en W. voorstellen de be staande regeling van hulpverleening bij brand door de gemeente Reeuwijk voor en kele onderdeden te herzien. Na bespreking werd besloten voor geheel wijk D. met uitzondering van den Tempel een regeling te treffen waarbij de plaatse lijke commandant der brandweer in wijk D. in noodzakelijke gevallen direct bevoegd is de hulp van Reeuwijk in te roepen. De heer Linschoten informeerde hoe het staat met de regeling der waterleldingcon- cessie met de gemeente Bodegraven. De Voorzitter antwoordt dat nog een ge schil aanhangig is, waaromtrent nu juist een bemiddelingsvoorstel is gedaan, het welk dezer dagen in bespreking zal komen. De heer de Kruijf brengt klachten in het midden over de onvoldoende verlichting van den Rijksstraatweg tusschen het dorp en de Overtocht. Vooral op het kruispunt van het omgelegde weggedeelte is het veel te donker. De Voorzitter zegt dat al eenige jaren door pressie van Ged. Staten op de uitga ven voor straatverlichting belangrijk bezui nigd moet worden, om onze begrooting sluitend te krijgen. De heer Edelman vroeg hoe het staat met de watervoorziening van den Tempel. Er zijn pas nieuwe woningen gebouwd die nog geen water hebben. De Voorzitter zeide,, dat de Tempelbewo ners daaromtrent een adres aan Ged. Sta ten hebben gezonden. B. en W. hebben daarover aan Ged. Staten advies uitge bracht en tevens de bemiddeling van dat College verzocht om met de gemeente Reeuwijk tot overeenstemming te kunnen komen omtrent concessievoorwaarden. Daarna sluiting. landen ondervindt echter veel hinder van de ongeregelde afvaarten en den langen reisduur van de schepen. De IJmuldensche markt was ruim van ver- sche haring voorzien Nu de treiters zoo goed als geen haring meer aanbrengen, vormen de aanvoeren loggerharing een mooie aanvulling voor de blnnenlandsche vischvoorziening. Er wordt ook nog wel wat geëxporteerd, doch lang niet ln de mate van voorgaande jaren. Op de vlschgronden ondervinden de schepen ln het geheel geen last van mynen. Het is zelfs een uitzondering, wanneer daar een myn gezien wordt. Op de uit- en thuisreis blijft voor zichtigheid echter geboden, vooral in de tuurt van de Hollandsche kust. NIEUWS UIT IJMUIDEN. (Van onzen correspondent). Weekoverzicht. Van de reeds zoozeer verdunde vloot vaart nu dus ongeveer 1 3 deel. Rekenen wy naar de tonnage, dan is het misschien wel 2/5. hetgeen, zooals wij op school hebben geleerd, altyd nog iets meer is dan 1/3. Zoo heeft de oorlogstoestand het bedryf. dat juist weer wat in een, voor na-oorlog- sche begrippen, normale positie kwam, ge nekt. Zeker, er worden mooie, zeer mooie reizen zelfs gemaakt, maai' u moet eens langs de Haringhaven loopen en zien. wat daar weer ligt te roesten. De slooppremie heeft hier de laatste Jaren een flinke op ruiming gehouden, maar het wil ons voor komen, dat als de regeering opnieuw met een slooppremie begon, er wel opnieuw heel wat zouden verdwynen. Want het oude yzer is nu veel meer waard dan tot voor korten tyd. Menschenlevens schijnen daarentegen in waarde gedaald te zyn. Wij hadden juist zoo n mooie wet gekregen, de wet-Molengraaff. die voor den zeeman ook voor den zeevisscher van zulk een groot belang is. En wy hebben, dank zy het feit. dat eindelijk ook eens eischen gesteld werden aan den visscherman. eischen van nautische kennis, heel veel visschers ge kregen. die aardig hun weg leerden ln den doolhof der bepalingen, en die al veel meer weten dan dat rood rood moet passeeren. En als nu eens aan boord van de in de vaart zijnde schepen een onderzoek werd ingesteld, hoe het nu eigenlijk staat met de naleving dezer be palingen. dan zou men wel eens tot een verras send resultaat kunnen komen. En dat in een tyd, waarin feitelyk alleen bekwame zeelieden naar zee gezonden mochten worden. Van de oude garde zyn er maar weinig op zee. Een groot deel daarvan vischt mijnen in plaats van schelvisch. kabeljauw of haring, walst platen of balken, of sjouwt en kruit op het terrein der Hoogovens. Georganiseerden zullen er dan ook weinig op de vloot zitten. Waarmee wij niet willen zeggen, dat wij geen respect hebben voor degenen, die nu naar zee gaan. Er vaart dus een 25-tal trawlers en van dit 25-tal waren er deze week 12 binnen, welk 12- tal in totaal rond f. 81.500 besomde of gemid deld f. 6800 per reis. Dat is ongeveer driemaal het normale gemiddelde, maar we moeten by deze bccyfering niet vergeten, dat er nu alleen maar groote trawlers in de vaart zyn. Er waren deze week weer minstens drie booten aan de markt, die niet aan haar kosten kwamen: an dere daarentegen, zooals de Erin. de Gerberdina Johanna, de Norma Maria de Delft en de Vi- kinv "Rank kwamen daar ver boven uit. Wie ver boven hun gemiddelde van verleden iaar uitkwamen dat waren ook nu weer de harlngloggers. die deze week voor ongeveer f. 70.000 aan versche haring naar IJmuiden brachten en voorts probeerden om wat pekel- of «fceurharing hier te verkoopwi, wat niet altyd en die voor Pietermanknecht te huur. ERATO, Oude Singel 14, Tel. 20889 - Prulken Baarden, Mommen, Grime, Fopartlkelen. 3832 (Ingea. Ut4J lukte, omdat de handel minder betaalde dan het bestek, hetwelk de reeder gemaakt had. Geregeld wordt er hier den laatsten tyd ha ring op de markt gebracht. De reeders doen dat. omdat de opbrengst van de op de andere markten gebrachte haring in den grooten ree- derspot komt en ook een haringreeder heeft contanten noodig voor zyn bedryf en die krijgt hy in IJmuiden, want hy gaat maar naar boven en het geld wordt hem contant uitbetaald. Als hij de haring tenminste niet heeft opgehouden. Het wordt tegenwoordig keurig uitgerekend, hoeveel haring voor den export en hoeveel voor het binnenland verkocht wordt. Alles wordt trouwens keurig uitgerekend tegenwoordig en de vrye handel is erg onvrij geworden. Wij zijn het dus met elkaar eens. dat er veel minder vlsch komt dan verleden jaar Maar het omzet cijfer zal ongetwyfeld meevallen; dat was voor November 1939 nog f. 758.869 tegen f. 909.820, of maar f. 150.000 minder dan November 1938. Dank zij de dure visch| BINNEN VAN DE HARINGVISSCHERIJ. Te IJmuiden zyn binnen van de haringvis- schery de loggers KW 29 met 36 last en 110 kisten versche haring; IJm. 266 met 30 last. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoornende voor de Maandagmarkt; Protinus IJm. 85. vangst 100 m. schelvisch, 110 m. braadschelvisch, 140 m. radio, 35 m. gul en platvisch, 10 m. wyting. 35 m. varia. Totaal 430 m., benevens 40 stuks styve kabel jauw; IJm. 95, vangst 60 m. schelvisch. 60 m. braadschelvisch, 60 m. gestripte radio. 60 m. dichte radio. 15 m. gul en platvisch, 10 m. wyting. 15 m. stockabit. Totaal 280 m. Benevens 80 stuks styve kabeljauw Dirkje. RO 53. vangst 90 m. schelvisch. 145 m. braadschelvisch. 100 m. gestripte radio. 50 m. dichte radio, 55 m. stockabit. 5 m. haring, 30 m. gul en platvisch. Totaal 475 m. Dan hebban we ook nog deze baarden zonder masker. s—s

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11