BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 2 December 1)39 Moreele herbewapening Wet op de ondernemersovereenkomsten De vestigingswet voor het kleinbedrijf Bloembollen als veevoeder Vele houfschepen voor Nederland worden opgehouden -—AIhsWR BOEKHOUDEN HOEST EN Het wassende water f VERKOUDHEID.' NATIONALE BIJEENKOMST TE AMSTERDAM. In de Apollohal te Amsterdam is gister avond een nat. bijeenkomst voor moreele en geestelijke herbewapening gehouden. .Deze vergadering was bedoeld als onderdeel van de wereld - actie voor moreele herbewa pening, waarvan 't programma voor 1, 2 en 3 De cember luidt: „Honderd millioen menschen luisteren naar God". Nadat de heer Van Eegten de bijeen komst had geopend werd het woord gevoerd door mr. dr. J. van Walre de Bordes Spr. zette uit een. dat de beweging voor geestelijke en moreele herbewapening rust op twee steunpunten: in de eerste plaats de eischen uit de bergrede: eerlijkheid, reinheid, on zelfzuchtigheid en liefde, in de tweede plaats het luisteren naar God. Telegrammen uit Nederlandsch Oost- Indië werden voorgelezen. Daarna voerden zeer vele sprekers en spreeksters het woord, die allen in het kort den weg bepaalden volgens welken zij tot de moreele en geestelijke herbewapening waren gekomen. Zij zetten uiteen op welke wijze de beweging henzelf, hun werk en gezin verbeterd had. Heden worden in den lande plaatselijke bijeenkomsten gehouden, terwijl morgen in de gezinnen zelf het weekeinde wordt be sloten. Middenstandsraad zal worden gehoord. VERKLARING VAN DEN MINISTER. Blijkens de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging der vestigingswet kleinbedrijf 1937, ligt het in het voor nemen van den minister van economi sche zaken den middenstandsraad, welke, zooals bekend is. is samengesteld door de drie middenstandsbonden en ale adviesorgaan wettelijk erkend is, over de aangekondigde wijziging van de vestigingswet kleinbedrijf 1937 te hoo- ren. De vraag of het ontwerp ook aan andere organen om advies zal worden gezonden, kan de minister op dit oogenblik nog niet beantwoorden. Hij geeft er de voorkeur aan hierover eerst te beslissen, wanneer het ontwerp gereed is. Met 'belangstelling heeft de minister ken nis genomen van de wensohen, welke door eenige leden geuit zijn ten aanzien van de opneming van het behoefte-element en de .samenstelling van uitvoerende organen of bij de uitvoering betrokken instanties bij de aangekondigde herziening der wet. Hij acht het minder op zijn plaats zich bij dit wetsontwerp over deze wensohen reeds uit te spreken. Het is den minister niet geheel duidelijk wat bedoeld werd met de vraag, of het wel juist gezien is, om de uitvoering der wet in zoo sterke mate centraal te regelen, waar immers deze uitvoering bijna geheel gelegd is in handen van de kamers van koophan del en fabrieken. Voor het geval bedoeld mocht zijn, dat de kamers veelal aan de door het centraal gezag gegeven richtlijnen zijn gebonden, zoo wil de minister opmerken, dat eenige uniformiteit bij de toepassing der wet naar zijn meentag onontbeerlijk en, naar in de practijk is gebleken, van groot nut is. Gelijk reeds bij de beantwoording van het voorlooplg verslag der Tweede Kamer nopens dit wetsontwerp werd medegedeeld, stelt de minister zich voor, ook het vraag stuk van de toepassing der vestigingswet kleinbedrijf ten opzichte van den midden stand ten plattelande bij de komende tech nische herziening dier wet onder het oog te zien. SIGAREN WORDEN DUURDER. Goedkoope soorten in een hoogere prijsklasse. Op een te Utrecht gehouden gecombi neerde vergadering van de ledep van het verbond van sigarenfabrikanten én de Ne- derlandsche R.K. Vereeniglng van Sigaren fabrikanten, is besloten de prijzen van de goedkoopere soorten sigaren in een hoo gere verkoopklasse te brengen. De verhooging betreft de 3, 314, 4 cent en enkele 5-centmerken Hoewel ook de fabri cage der betere kwaliteiten tengevolge van de sterke stijging der prijzen van de grondstoffen en fournituren, weinig loo- nend ls geworden en bovendien binnen enkele weken een verhooging ls te verwach ten. heeft men zich beperkt tot verhooging van die soorten, waarvan de fabricage reeds op dit oogenblik een beduidend ver lies oplevert. HENDRIK DE KEYZER. In de jaarvergadering der vereenlging „Hendrik de Keyzer" te Amsterdam is dc heer P. J. Gratema herbenoemd tot vice- voorzitter en mr. H. Westermann tot secre taris Nieuw benoemde lccen van het alge meen bestuur zijn prof. dr. A. W. Byvanck te Leiden, mej. dr. E. Neurdenburg te Gro ningen. de heer L. F. Warnaars te Amster dam. de heer G. Leonhard te 's-Gravenhage en mr. W. G. A. van Sonsbeeck, commissa ris van H M. de Koningin ln de provincie Limburg. MEMORIE VAN ANTWOORD. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de wet op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van ondernemersovereenkomsten 1935 ls het volgende ontleend: Het Ls den minister van economische za ken bli de lezing van het voorloopig ver slag niet duidelijk geworden, ln welke fei ten de geuite klachten omtrent de toepas sing van de „wet op het algemeen ver bindend en onverbindend verklaren van ondernemersovereenkomsten 1935" haar grond vinden. Het ls hem tot ztjn leedwe zen dan ook niet mogelijk daarin uitvoerig te treden. Dit geldt wel in de eerste plaats, zoo wordt gezegd, voor het betoog dier leden, di- van meening zijn, dat de Staten-Gene- raal bij de toekenning van bijzondere be voegdheden aan dc regeering wellicht te ver zijn gegaan en die ter adstructie van deze opvatting hebben gewezen op het feit, dat de strafmaat bij sommige overtredin gen niet in de juiste verhouding staat tot die van het algemeene strafreeht. De mi nister ziet af van het eerste gedeelte van dit betoog, dat naar zijn meening een ma terie raakt, die ln de eerste plaats ter be oordeeling van dc Staten-Generaal zelf staat, en dat voorts vraagstukken van al gemeen beleid betreft, welke bij het on derhavige wetsontwerp bezwaarlijk kun nen worden behandeld. Hij merkt echter wel op, dat de passage omtrent de afwij kende strafmaat ln geen geval ter zake is. omdat in de wet inzake de onderne mersovereenkomsten, althans bij de ver bindendverklaring, geen strafsanctie is opgenomen Dat het onderhavige wijzigingsontwerp een bedenkelijk element in onze wetgeving zóu brengen, kan de minister geenszins toegeven. De verbindendverklaring van de regelin gen inzake controlekosten is niets anders dan een aanvulling van de regeling der verbindendverklaring in het algemeen en een logische consequentie van de algemee ne beginselen, waarvan bij de verbindend verklaring wordt uitgegaan In den ge- dachtengang immers, dat ook bij verbin dend verklaarde regelingen het bedrljfs- drijfsleven zelf de drager en uitvoerder dezer regelingen blijft, is het vanzelfspre kend, dat ook de controlekosten, evenals zulks bij niet verbindend verklaarde on dernemersovereenkomsten het geval ls, worden omgeslagen over alle gebondenen. Daarbij ls nimmer sprake van ftnancieele lasten die door een meerderheid aan de minderheid zou worden „opgelegd", maar alleen van kosten, die door alle betrokke nen en dus ook door de onvrijwillig ge bondenen gezamenlijk moeten worden ge dragen. Reeds het feit, dat ook de vrijwil lige deelnemers op precies dezelfde wijze als de onvrijwillig gebondenen in de kos ten moeten bijdragen, kan een waarborg zijn tegen het vaststellen .van onredelijke verplichtingen. Bovendien heeft de minis ter zich steeds de goedkeuring van de door bedrijfsgenooten vast te stellen heffings percentages voorbehouden, waarbij hij steeds de overlegging van een begrooting der uitvoeringskosten heeft gevraagd. Dat het ten gevolge van de ingewikkel de constructie van vele ondernemersover eenkomsten voor den met de uitvoering van de wet belasten minister niet mogelijk zou zijn zich persoonlijk een juisten kijk op de zaak te verschaffen, bestrijdt de mi nister ten stelligste. Hij heeft zich steeds over elke ondernemersovereenkomst, waar van verbindendverklaring was aangevraagd een volledig beeld kunnen vormen. In de halfjaarlijksche verslagen omtrent de toe passing van de wet geeft hij overigens vooral ten aanzien van de verbindend ver klaarde regelingen, geregeld een uitvoerig overzicht van den inhoud der regelingen, van de motieven voor zijn principieel stand punt en van de door hem noodzakelijk ge achte wijzigingen. Uit deze verslagen kan o.a. blijken, dat de minister ook aan de belangen der min derheden steeds de volle aandacht heeft gewijd. Hij weigert dan ook ln de beschul diging. dat zich op dat gebied reeds „be denkelijke verschijnselen" voordoen, in te treden zoolang deze beschuldiging niet aan de hand van de feiten zou worden waar gemaakt. Ook de minister is, zooals hij bij herha ling heeft verklaard, een overtuigd tegen stander van een ontwikkeling, waarbij de staat het bedrijfsleven zou gaan beheer- schen. Juist daarom streeft hij er naar te voorkomen, dat de staat een taak krijgt, welke hij niet naar behooren kan vervul len. De geheele politiek, waarbij doormid del van het Instituut der algemeen ver bindendverklaring de overheid de bedrijfs genooten ln staat stelt de noodzakelijke maatregelen zelf voor te bereiden en uit te voeren, ls een uitvloeisel van dit stre ven. De door sommige leden gewenschte overdracht van bevoegdheden aan met 't bedrijfsleven zelf innig verbonden organen wordt juist door het instituut der alge meen verbindend verklaring mogelijk ge maakt. Het komt den minister dan ook voor. dat juist in dezen gedachtengang het streven, om het instituut der algemeen verbindend verklaring te vervolmaken en uit te breiden, van welk streven ook het onderhavige wetsontwerp een uitvloeisel is, allen steun verdient. DE TRAGIEK VOOR DEN KWEEKER. Men schrijft ons: Kist na kist wordt in de steeds draaiende molen leeg gestort; de raderen van den molen verpletteren bij millioenen het pro duct en de trots van den Nederlandschen kweeker; de bloembollen Met zorg zijn ze geteeld; thans zijn ze nog goed genoeg om tot veevoeder te wor den vermalen. Reeds een week lang draalt de molen in het Westland; ongeveer een twaalf millioen stuks bloembollen die an ders over de geheele wereld onzen kweekers roem zouden hebben verspreid, zijn aan de vernietiging prijs gegeven. Het is de tol aan het export-gebrek dat wordt betaald. En, zooals het in het Westland gaat, zoo gaat het thans in meer andere plaatsen van ons land. Het zijn vele millioenen bollen die geen koopers hebben gevonden, en nu alleen nog dienst kunnen doen als veevoeder. Hoe triest of dit ook zijn moge, het is nog een lichte troost dat het pro duct niet geheel vernietigd moet worden, zooals dit in 1933 nog gebeurde, omdat er zelfs als veevoeder geen animo voor de onverkochte bollen was. Sinsdien is echter gebleken dat als voed sel voor het vee onze bloembollen bijzondere waarde hebben, en nu wordt over het ge heele land het fijn gemalen product aan de veehouders afgeleverd. Maar voor de kweekers, die bol voor bol met zorg hebben verzorgd, is de werking van den molen een ontstellend bewijs van de moeilijkheden, waarin de teelt door de tijdsomstandigheden gekomen is. WACHTEND OP VRIJLATING IN DUITSCHE CONTROLEHAVENS. Naar wij vernemen, bevinden zich op bet oogenblik meer dan vijftig schepen met hout, bestemd voor Nederlandsche firma's, in Duitsche contrabandacon- trolebavens, te weten te Stettin, Swine- munde en Hamburg, Zij zijn voor een deel van Nederlandsche nationaliteit; de overige voeren de vlaggen van on derscheidene Oostzeestaten. Totdusverre leverde het aanhouden van voor Nederland bestemde houtschepen wei nig moeilijkheden op. Het oponthoud duurde over het algemeen niet langer dan twee tot zes dagen; het werd telkens opgeheven als de Nederlandsche consulaire ambtenaren ln de onderhavige havens naar genoegen van de Duitsche autoriteiten hadden aangetoond dat de ladingen voor blnnenlandsch gebruik waren bestemd. Dat was over het algemeen vrij eenvoudig, want tachtig procent van onzen houtinvoer geschiedt ten behoeve van den woningbouw binnenslands. En de ove rige twintig procent komt voor het meeren- deel Juist niet uit de Oostzeelanden. Den laatsten tijd zijn er ondertusschen moeilijkheden onstaan Er zijn nu al sche pen, die meer dan drie weken op vrijlating wachten. Er worden pogingen in het werk gesteld om aan deze stagnatie in den aan voer van hout voor ons land een einde te maken. Hbld. VOOR ZONDAG 3 DECEMBER. Hilversum I, 1875 en 414.4 M. 8.30 KRO.. 9.30 NCRV, 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.30 KRO 8.30 Morgenwijding 9.30 Gewijde mu ziek tgr.pl.) 9.50 Geref. Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek (gr.pl.) 12.15 Causerie over Java 12.35 Gram.muziek 12.45 Berichten ANP. 1.00 Boekbespreking 1.20 Rococo- octet. 1.35 Gram.muziek 1.45 Rococo-octet 2.00 Godsdienstonderricht 2.30 KRO-orkcst 3.00 Cello en piano i3.203.40 Reportage» 4.00 Ziekenlof 4.55 Gram.muziek 5.00 Ge wijde muziek (gr.pl.) 5.50 Ned. Herv. Kerk dienst. Hierna: Gewijde muziek (gr.pl.) 7.45 Berichten 7.50 Gram.muziek 8.00 Berichten ANP. mededeelingen 8.15 Vroolijk programma 9.00 KRO-orkest 9.45 Radlotooneel 10.30 Berichten ANP 10.40 Epiloog 11.00—11.30 Esperantolezing. Hilversum II. 301.5 M. 8.55 VARA 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VPRO. 5.30 VARA. 8.00 12.00 AVRO 8.55 Gram.muziek 9.00 Be richten 9.05 Tuinbouwpraatje 9.30 Gram. muziek 9.40 Causerie ..Van Staat en Maat schappij" 9.59 Berichten 10.00 Zondags school 10.30 Vrijzinnig Prot. Kerkdienst 12.00 Cyclus ..Onze Weermacht" 12.25 Gra- mofoonmuziek 12.45 Berichten ANP., gram. muziek 1.00 Het Puszta-orkest 1.30 Cau serie ..Een gesproken mailbrief" 1.50 Gram - I muziek 1.55 Causerie ..Het Welpen verhard" 2.00—2.27 Boekbespreking 2.30 Concert gebouw-orkest en solisten 3.30 Gram.muziek 3.45 Friesch programma 4.30 Causerie I ..Strategie van dezen oorlog" 4.50 Sport nieuws ANP., Gram muziek 5.00 Gesprekken met luisteraars 5 30 Voor de kinderen 6 00 Bravour en Charme 6.30 Causerie „Voet balliefhebbers, kent u dc spelregels?" 6.55 Sportnieuws ANP. 7.00 VARA-Kalender 7.05 Schuldig of onschuldig? 7.30 Het Roslan- orkest 8.00 Berichten ANP., mededeelingen, reportage 8.25 Omroeporkest en solisten 9.25 Toespraak ..Eerste stortingshalfjaar 1940 met rente" 9.30 Radlotooneel met muziek 10.00 AVRO-Amusementsorkest en solisten 11.00 Berichten ANP., hierna tot 12.00 AVRO- Dansorkest. Engeland, 391 en 449 M. 12.20 BBC-Thea- terorkest 1.00 Causerie ..Great occasions" I.20 Berichten 1.30 Viool en piano 2.05 Or gelspel 2.35 Voor tuin liefhebbers 2.50 Sad- lers Wells' orkest 3.50 Tango-orkest 4.20 Berichten 4.35 Causerie ..What ls man?" 4.55 Debroy Somer s orkest 5.35 Voor de kin deren 6.20 Berichten 6.35 BBC-orkest 7.10 Gevarieerd programma 7.45 Het Noveltv- septet en solist 8.15 Kerkdienst 9.00 Licf- dadigheidsoproep 9.05 Causerie ..Music in the home" 9.20 Berichten 9.35 Herinne ringen uit 1910 10.35 BBC-Harmonie-orkcst 11.05 Epiloog 11.15 Het Menges strijk kwartet 11.50 BBC-Salonorkest 12.20—12.35 Berichten. Radio-Paris, 1648 M. Geen opgave ont vangen. Keulen. 456 M. 5.20 Havenconcert 7.40 Gram.muziek 8.50 Gevarieerd programma 9.50 Bruno Hellenbroich's kamerkoor 10.45 ..Der Apotheker und der Doktor", opera 12.00 Concert 1.35 Populair concert 3.20 Ver- zoekconcert 7.35 Concert 9.50—12.20 Zie Deutschlandsender. Brussel. 322 en 484 M. 322 M.: 9.20 Gram. muziek 10.20 Gevarieerd programma 11.35 Planovoordracht 12.05 en 12.20 Gram.muziek 12.50 en 1.30 Omroepdansorkest 1.50—2.20 en 2.50 Gram.muziek 3.35 Accordeon voor dracht 4.20 Kamerorkest van Antwerpen 5.05 Pianovoordracht 6.50, 7.20 en 7.45 Gram. muziek 8.20 Gevarieerd programma 10.30 Omroepdansorkest 11.20—12.20 Gram.muziek. 484 M.: 9.20 Gram.muziek 10.20 Gevarieerd programma 11.20 Koor „Art vocal" 11.35 Gram muziek 12.05 Planovoordracht 12.35 Klarinetvoordracht 12.50 José SchniJders" or kest. 1.552.10 en 2.50 Gram.muziek 4.20 Radlotooneel 4.50 Gram.muziek 5.05 Zang 5.20 Het Trio Levéque 7.15 en 7.35 Gram. muziek 8.20 Uitzending voor soldaten 8.50 ..La poupée". operette (9.10—9.25, 10.15—10.20 en II.15—11.30 Gram.muziek) 11.55—12.20 Gra- mofoonmuziek. Opleiding Pvactijk-diploma. Privaatles f.5.. Clubles f. 3.50 p. maand - Boeken gratis, HOOGSTRATEN'S BOEKHOUDBUREAU Plantsoen no. 29 - Leiden - Tclef. 25754. 798 (Inges. Mtd.) DE KONINKLIJKE FAMILIE TE DELFT. PERSONEEL VOOR INDIK. Ten einde stagnatie ten opzichte van de personeelsvoorziening voor 's lands dienst ln Nederlandsch-Indiè te voorkomen, is de minister reeds met den minister van Defen sie in overleg getreden ter zake van het verleenen van studieverlof aan voor dien dienst in opleiding zijnde personen, die wegens mobilisatie onder de wapenen wer den geroepen, aldus deelt de minister mede ln de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer Inzake de Indische begrooting. Grafkelder der Oranjes bezocht. Gistermiddag om drie uur hebben H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en Z. K H. Prins Bernhard een bezoek ge bracht aan den grafkelder der Oranjes ln het koor van de Nieuwe Kerk te Delft. Zl) werden rondgeleid door den burgemeester van Delft, mr. G. van Baren. Met belang stelling informeerden zij naar het in vei ligheid brengen van de gebrandschilderde ramen in het koor en de maatregelen tot bescherming van het grafmonument van Willem de Zwijger. Na ongeveer een kwartier in de kerk vertoefd te hebben vertrok de Koninklijke familie, onder gejuich van een groote me nigte, ln de richting Den Haag. Het dorp Bergen aan de Maas is sinds gistermorgen geheel door het Maaswater ingesloten en geïsoleerd. Met behulp van een door het gemeentebestuur in het leven ge roepen bootdienst wordt communicatie on derhouden 'tusschen de thans op een eilandje staande R.K. kerk en raadhuis en het overige deel van de gemeente. Ook ln Heljen, in het Noorden van de uitgestrekte gemeente, heeft het water groote stukken land overstroomd. Alle weilanden staan blank en wekken bij de bewoners van dezen Noordelijken hoek van Limburg herinnerin gen op aan de rampspoeden van 1920 en 1926. De stand van de Maas is zoo hoog, dat het water den betonnen ringmuur om het stadje Gennep heeft bereikt. Gistermorgen bereikte de IJsel te Zutfen een stand van 7.43 plus N A P. In het laatste etmaal had de was 17 c.M. bedragen. In den loop van den dag is het water nog enkele centimeters gestegen zoodat de Baaksche overlaat ln werking ls getreden. Het water stroomt thans over den Emmerikscheweg en zet alle landerijen blank, die tusschen deze en den Warnveldscheweg zijn gelegen. Van tal van plaatsen uit den Achterhoek komen berichten van overstoomde weilan den en akkers binnen. Verschillende plaats jes ln de buurt van Steenderen liggen thans geheel geïsoleerd. Zij onderhouden de ver binding met roeibootjes. In Zutfen is de lage kant van de IJsel- kade geheel overstroomd. Onder de IJsel- brug is de weg voor voetgangers niet meer begaanbaar. Gistermorgen reden er nog wel enkele auto's en fietsers over den weg, maar zij liepen groot gevaar een nat pak te halen. Langs den Deventerweg en den Wamsveld- scheweg ondervinden de bewoners van vele huizen overlast van het water, dat de tuinen en kelders binnen begint* te stroomen. p Den rug en borst inwrijven met - Dempo.Wonderlijkzooalsdathelptl Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct Deutschlandsender, 1571 M. 7.30 Reportage 7.50 Concert m.m.v. solist 9.20 Berichten 9.50 Otto Dobrlndt's orkest (Om 10.20 Poll- tiek overzicht) 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. VOOR MAANDAG 4 DECEMBER. Hilversum I. 1875 en 414.4 M. NCRV-Ult- zending 8.00 Berichten ANP 8.05 Schrift lezing. Meditatie 8.20 Gram.muziek (9.30- 9.40 Gelukwenschen) 10.30 Morgendienst 11.00 Christ, lectuur- 11.30 Gram.muziek 12 00 Berichten 12.15 Gram.muzick (Om 12.30 Berichten ANP) 1.00 Revlda-sextet en gram. muziek 2.00 Schooluitzendlng 2.35—2.55 Revlda-sextet 3.00 Causerie over kamerplan ten 3.40 Gram.muziek 3.45 Bijbellezing 4.45 Gram.muziek 5.15 Voor de kinderen 6 15 Gram.muziek 6.20 Vragenuurtje (7.00- 7.15 Berichten) 7.45 Causerie over koper- zagen 8.00 Berichten ANP./ herhaling SOS- Berichten. Hierna: Toespraak „De N.C.R.V. als middel voor de uitbreiding van Gods Ko- i nlnki-ijk" 3.15 Gram.muziek 8.45 Causerie „Het komende Kerstfeest" 9.15 Gemengde zangvereenlging „Tavenu" en het Collegium Musicorum 10.00 Berichten ANP., actueel halfuur 10.30 Orgelspel 11.15 Gram.-muz. Circa 11.50—12.00 Schriftlezing. Hilversum II, 301.5 M. Algemeen Pro gramma. verzorgd door de VARA. 10.0010.20 voorm. VPRO 8.00 Berichten ANP., Gram. muziek 10.00 Morgenwijding 10.20 Decla matie 10.40 Pianovoordracht 11.10 Decla matie 11.30 Gram.muziek 12.20 VARA-or- kest. 12.40 Gram.muziek 12.45 Berichten ANP. 12.55 VARA-orkest 1.15—1.45 Gra- mofoonmuziek 2.00 Zang en orgel 2.30 Gram.muziek 3.00 Declamatie 3.30 Vlooi en piano en gram.muziek 4.10 Gram.muziek 4.30 Voor de kinderen 5.00 Gram.muziek 6.00—6.25 Orgelspel 6.30 Het Roslan-or- kest 7.00 VARA-Kalender 7.05 Voor dt niet meer leerplichtige Jeugd 7.25 Gram.mua 7.30 VARA-orkest 8.00 Herhaling SOS-Be- rlchten 8.03 Berichten ANP 8.15 VARA- orkest 9.00 De Ramblers 9.30 Gram.muziek 10.00 Zang en piano 10.15 Residentie-orkest 11.00 Berichten ANP 11.10—12.00 Gram. muziek. Engeland. 391 en 449 M. 12.20 Zie het VARA-programma 12.40 BBC-Schotsch or kest 1.20 Berichten 1.302.20 Van Dam en zijn orkest 3.20 Dansorkest 3.50 De clamatie 4.20 Berichten 4.35 Gevarieerd programma 5.20 Voor de kinderen 5.50 Piano en zang 6.20 Berichten 6.35 Radlo tooneel 7.00 BBC-Zangers 7.20 Mededee lingen 7.40 Het Powell Banjo-octet 8.00 Causerie „Th, artist in the witness box" 8.20 Gevarieerd programma 9.20 Berichten 9.35 Actueele causerie 9.50 BBC-orkest 10.35 Radlotooneel 11.05 Variété 11.35 Dansmu ziek 12.20—12.35 Berichten. Radio-Paris, 1648 M. Geen opgave ont vangen. Keulen, 456 M. 5.50 Omroeporkest 7.40 Gram.muziek 9.30 Omroepkoor en solist 10.45 Gram.muziek 11.20 Nedersaksen-ork«t en solist 12.20 Militair orkest 1.35 Popu lair concert 3.20 Solistenconcert 4.45 Folkloristisch programma 5.05 Vrooüjk pro gramma 5.45 Populair concert 7.35—12.20 Zie Deutschlandsender. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 en 1.30 —2.20 Gram.muziek 5.20 Planovoordracht 6.00. 6.50 en 7.20 Gram.muziek 8.20 Ont spanningsprogramma voor soldaten 8.50 Gra- mofoonmuziek 9.20 Omroepsymphonie-orkest en solist 10.50—11.20 Gram.muziek. 484 M.: 1220 Omroepdansorkest, 12.50 en 1.30 Radio-orkest 1.50—2.20 Omroepdansor kest 5.20 Gram.pl. 6.35 Omroepdansorkest 7.20 Radlotooneel 8.20 Uitzending voor soldaten 8.50 Radio-orkest en Omroepkoor 9.25 Gram.muzlek 9.35 Vervolg concert 10.30 Cabaret 11.05—11.20 Dansmuziek (Gr.- platen). Deutschlandsender, 1571 M. 7.35 Reportage 8.05 Volksmuziek 8.20 BerlJJnsch Phtlhar- monisch orkest 9.20 Berichten 9.50 Gram. muziek 10.20 Politiek overzicht, hierna: Con cert 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. 3765 (Ingez. Med.) R.A.I.-TENTOONSTELLING UITGESTELD. Voor onbepaalden tijd. Gistermiddag heeft het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereenlging „Rijwiel- en Automobiel-Industrie" te zijnen kantore in de Jan Luykenstraat te Amsterdam ver gaderd. Als onderwerp stond op de agenda: de R.A.I.-tentoonstelling. De vergadering heeft, naar het Hbld. ver neemt. besloten, de tentoonstelling voor on bepaalden tijd uit te stellen. DE DEFENSIE VAN WEST INDIË. Blijkens de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op het Twaalfde Hoofd stuk der Rijksbegrooting voor 1940 (Kolo niën) is aan de voor Suriname en Curasao ontworpen defensievoorzieningen reeds een begin van uitvoering gegeven. Voor de troepen in Suriname zijn voor de jaren 1939 en 1940 de personeelsuitgaven geraamd op onderscheidenlijk f. 326.666 en f. 321.527. de materieele uitgaven op respec tievelijk f. 150.431 en f. 249.669. De hoogere raming voor 1940 ad f. 94.099 houdt hoofd zakelijk verband met de eenmalige kosten van aanschaffing van automatische vuurwapenen. De uitgaven betreffen de voor de defensie van Curasao aangewezen strijdkrachten zijn voor de jaren 1939 en 1940 onderscheiden lijk geraamd op f. 608.978 en f. 802.108: de hoogere raming van f. 193.130 is een gevolg van de opvoering van de sterkte van het detachement mariniers van 190 tot 240 man. De genomen en nog te nemen maatregelen vinden hun grond in het streven ook in de overzeesche deelen van het Koninkrijk te beschikken over de middelen om de neutra liteit zoo noodig daadwerkelijk te kunnen handhaven. R.O.V. RADIO-CENTRALE. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN Dl VEREENIGING VOOR VOLKENBOND EN VREDE. De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede vergaderde te Den Haag onder leiding van dr. J. P. Fockema Andreae in café „Bosch- lust". De jaarverslagen werden goedgekeurd waarbij gewezen werd op den slechten financieelen toestand der vereeniging. Eenige inleidingen werden hierna gehouden. Voor Zondag: 3 December. Ie Programma: lederen dag van 8—24 uur A.V.R.O., V.A.R.A. enz. 2e Programma: lederen dag van 824 uuf K.R.O.. N.CJfc.V. enz. 3c Programma: 8.30 R. Danmark of div. 9.20 Brussel Fr. 10.20 Diversen 10.45 Keu len (11.50 Berichten) 12.20 Brussel VI. (LjJ Ber.) 2.20 Diversen 2 50 Brussel Fr. 420 Keulen (Berichten) 6.50 R. Danmark 7.40 Brussel VI (7.50 Ber.) 9.20 Keulen <Ber.» 9.35 Brussel VI. (10.20 Ber.) 10.40 Boeda pest 11.20 Breslau (Berichten). 4c Programma: 8.30 Brussel VI (8.45 Ber.) 11.20 BUssel Fr. 12.20 Engeland 1.00109 Schevemngen Haven (Ber.) daarna Brussel Fr- 1.20 Engeland (Ber.) 1.50 Parijs Radio Ber.) 2.05 Engeland 2.35 Diversen 2.50 Brussel VI. 4.05 Engeland (4.20 Ber.) 4.35 Brussel VI. 5.50 Boedapest 6.05 Paris Post Par. (Causerie in het Nederlandsch.) 6.20 En geland (Ber.) 6.35 Diversen 7.20 Keulen <Ber.) 8.35 Brussel Fr. 9.20 Engeland (Ber.) 9.35 Brussel Fr. (10.20 Ber.). Voor Maandag 4 December. Ie Programma: lederen dag van 8—24 iW A.V.R.O.. V.AR.A. enz. 2e Programma: lederen dag van 8—24 uuf K.R.O., N.C.R.V. enz. 3e Programma: 8.00 Keulen 8.20 Engeland 9.05 Brussel Fr. 9.20 Keulen (Ber.) - Deutschl.s. 10.10 Diversen 11.20 Keulen 7 12.20 Brussel VI. (1.20 Ber.) 2.20 DeutóchU. 3.20 Keulen (4.20 Ber.) 4.30 Deutsche. 7 5.20 Brussel VI. 7.05 Engeland 7.20 Brussei VI, «7.50 Ber.» - 8 05 R. Danmark - 9.lOBrUS- sel VI. 9.20 Keulen (Ber.) 9.30 Brussei VI. (10.20 Ber.) 11.20 Deutschl.s. (Ber.). 4c Programma: 8.00 Brussel VI. (8.45 Ber.)'7 9.20 Engeland 11.20 R. Danmark - 12.20 En geland (1.20 Ber.) 1.50 Parijs Radio 2.05 R. Danmark of div. 2.20 Motala of «v. 3.20 Engeland (4.20 Ber.) 5.00-5.09 Scne venlngen Haven (Ber.) 5.20 Brussel f'- r" 5.50 Engeland 6.05 Paris Post Par. (Causerw in het Nederlandsch 6.20 Engeland lBcr,„o5 6.35 Brussel Fr. - 7.20 Keulen «Ber.) - Brussel Fr. - 9.20 Engeland «Ber.) - 9.35 sel Fr. - 10.20 Diversen 10.30 Brussel n- 11.20 Engeland. Wijzigingen voorbehouden- 2-3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10