De kleeren maken in Duitschland den man niet meer UYLENSPIEGHEl LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 1 December 1939 Derde Blad No. 24445 Kleeding voor punten; geld is bijzaak 80ste Jaargang De vrouwen hebben iets meer keus dan de mannen In den Onze Berlljnsche correspondent schrijft ons d.d. 20 dezer: Een bekend Fransch spreekwoord luidt: „C'est lTilstolre, qui se repéte", maar het wil ons toeschijnen, dat men daar aan toe dient te voegen: veelal in een anderen vorm. Want wie den oorlog van thans met dien van 19141918 vergelijkt en dat doen ongetwijfeld velen die begaat daar bij, waarschijnlijk onbewust, een princl- pieele fout: hij overziet, dat een geschied kundig geworden feit zich nooit precies op dezelfde wijzeherhaalt. In November 1914 was de oorlog in vollen gang. In het Oosten en Westen werd er fel gestreden en Duitschland zelf was van meet af aan een zorgvuldig omsingelde vesting. Thans, vijf en twintig jaar later, ziet alles er eenigszlns anders uit. De strijd in Polen behoort alweer tot het verleden en omtrent de gebeurtenissen in het Westen weet het officleele legerbericht meestal weinig belangrijk nieuws te vertellen. On willekeurig denkt men daarbij aan het in het Derde Rijk streng verboden boek van Remarque: „lm Westen nichts Neues"! Met dat verschil, dat er toen achter de coulissen wel degelijk gevochten werd en de zaak er voor Duitschland al slechter en slechter begon uit te zien, terwijl thans de situatie nog zoo ls, dat men beter doet, zich niet aan voorspellingen te wagen. Want dat dient erkend te worden: men heeft uit de harde en bittere ervaringen van den vorigen oorlog en den daarop ver pletterenden inflatietijd wel degelijk ge leerd. Onder de leuze „Der kluge Mann baut vor!" heeft Duitschland zich niet slechts militair, maar minstens evenzeer econo misch op een eventueelen nieuwen oorlog voorbereid en men hoort hier dan ook herhaaldelijk zeggen, dat de wereld een herhaling van deze vroegere catastrophe niet zal beleven. De distributie van kleeding. Was de snelle verdeeling van distributie kaarten in de eerste dagen van den oorlog reeds een bewijs van het feit, dat men met een eventueelen oorlog ln toonaangevende kringen rekening gehouden had, thans ls men in deze richting al weer een stap verder gegaan door de komende verdeeling van kleerenkaarten. De tijd, dat men voor een nieuw pak of een winterjas naar zijn kleermaker stapte, om dan onderweg wel licht nog even een paar keurige nieuwe schoenen in tè koopen, ligt voor den bur ger van het Derde Rijk achter den rug. Ook de wekelijkse he. of maandelijksche verdienste geeft ni^meer den doorslag. De absolute noodzakelijkheid van be paalde kl cc ding stukken moet aan de hand van zichtbare feiten worden aan getoond, wil men in den winkel het verlangde toegewezen krijgen. En al doet deze typisch Pruisische strengheid wat hard aan, toch was er alle reden, om tot zulke strenge maatregelen over Ie gaan. Want ln de eerste weken van den oorlog is er en zulks niet slechts in de rijks hoofdstad heel wat gehamsterd! Men behoefde er slechts eenigszlns sjofel uit te zien, dan kreeg men alles, wat men wenschte. Deze soepelheid had ten gevolge, dat vele winkels weldra radicaal uitver kocht bleken te zijn en aan nieuwe leve ranties viel voorshands niet te denken. Bedriegerijen op'groote schaal. Het ligt voor de hand, dat men, dit een maal vastgesteld hebbende, tot strenge maatregelen moest overgaan. De klachten, die bl] de autoriteiten, van het publiek over het personeel, zoowel als van het personeel over het publiek, binnenliepen, kregen een omvang, welke den gevolmachtigde voor het vier-jaren-plan, generaal-veldmaar- schalk Hermann Göring noopten, verschei dene distributie-beambten wegens wille keurig of onbillijk optreden te bestraffen. Tot hun verdediging dient gezegd te wor den. dat tezelfdertijd door de politie vele meineedlgen gearresteerd werden, die voor het verwerven van distributiebons zelfs voor de onderteekening van een valsche verklaring niet waren teruggeschrikt. Al deze vergrijpen tegen de goede orde had den ten gevolge, dat men voortaan zijn oude kleeren of schoenen diende mee te hrengen, om den aankoop van nieuwe Plunje aannemelijk te maken. Maar ook dat was op den duur natuurlijk niet de juiste methode. De laatste weken worden er heelemaal Eeen distributiebons voor kleeding meer uitgegeven. Men is er toe over gegaan, om al net eender als voor levensmiddelen, voortaan ook voor kleedingstukken distri butiekaarten in te voeren. En om Ons een duidelijk beeld te geven van de wijze, waar op men hierbij te werk denkt te gaan, uiochten we in de Wilhelmstrasse naar een bevoegde autoriteit luisteren, die in het Propaganda-mlnisterie een en ander over de „Reichskleiderkarte" kwam vertellen: •Tedere man en iedere vrouw, elke knaap fn elk meisje, ja. zelfs iedere kleuter van ■Wee en drie jaar kan aanspraak maken °P zulk een kleerenkaart. Al deze kaarten omvatten honderd vakjes of punten, met uitzondering van die voor de kleuters, Jflke slechts zeventig punten telt. Deze taarten zijn geldig van November 1939 tot November 1940, dus een heel jaar. Men kan iederen winkel mee naar binnen gaan ?u bij eiken kleermaker het gewenschte «stellen en op een lijstje staat nauwkeu- ''6 aangegeven, hoeveel punten voor ieder "Gedingstuk verlangd worden. Dit wil zeg- Esi, men moet van te voren thuis overleg P'egen, wat men het hardst noodig heeft tu de aankoopen zoo indeelen. dat men fmt de kaart tot November 1940 ook wer- «lijk uitkomt!" De frontsoldaten gaan voor. Het is begrijpelijk, dat de verzorging der frontsoldaten voorgaat op die der burgerij En ook daar is nog verschil, want de tien duizenden vrouwen, die in de fabrieken thans het werk der mannen verrichten, zullen allicht meer kleedingstukken noodig hebben dan zij, die zich thuis tot den ge- bruikelijken arbeid kunnen beperken. We leven nu eenmaal ln tijd van oorlog en dan wordt men al gauw gewaar, dat het ge bruikelijke spreekwoord: „De kleeren ma ken den man" aan practische waarde heeft afgenomen, zoodat men gerust kan zeggen: „De kleeren maken den man niet meer" En als dat omtrent de mannen gezegd wordt, dan geldt dezelfde waarheid haast nog in versterkte mate voor de vrouwen. Ook voor haar gaat het er om, dat in de noodzakelijke behoefte voorzien wordt en dat wil onder de gegeven omstandigheden al heel wat zeggen. Weeldezucht wordt veroordeeld. Door de vrouwen-organisaties der N.S. D.A.P. worden dan ook voordrachten ge houden, welke den nadruk leggen op den ernst der situatie en de weeldezucht als een zonde tegen de gemeenschap ten strengste veroordeelen. Vergelijkt men onze kaarten met die voor het zoogenaamde „zwakkere geslacht" dan wordt men gewaar, dat laatstgenoem den er toch nog heel wat beter aan toe zijn dan wij. Want op de mannenkaart krijgt men slechts het hoognoodige te lezen: zakdoeken, sokken, wollen handsohoenen, ondergoed, boorden, nachthemden en komt er een nieuw pak aan de beurt, dan staan daarvoor liefst zestig punten aangegeven, terwijl voor voering, knoopen, garen enz. nog dertig punten extra verlangd worden. Waarmee gezegd is, dat het aanschaffen van een costuum zoo ongeveer op de heele kaart beslag legt! Meer variatie voor de vrouw. Bij de vrouwen bestaat meer soepelheid. Het hoogste aantal punten wordt aange geven met nul voor een wollen costuum. maar de verlanglijst, die veel grooter is dan die voor de mannen, bevat allerlei practische voorwerpen, welke het leven veraangenamen, maar die een natuurlijke discretie ons weerhoudt met naam en toe naam te noemen. De vakman, die voor ons een voordracht over dit actueele thema hield, zelde dienaangaande ongeveer het volgende: „Ook onze dames kunnen groote kleedingstukken. bijvoorbeeld een mantel, een costuum, een blouse, een keukenschort, een morgenrok, een trainingscostuum, een badmantel enz. direct krijgen, wanneer zij de dringende behoefte hiervan kunnen be wijzen. Want op de kleerenkaart voor vrouwen vindt men vijftig vakjes, die af zonderlijk afgerond zijn en gebruikt mogen worden voor directen aankoop. Bovendien bestaat er voor haar een grootere keuze voor ondergoed dan voor de mannen. Maar het wordt haar niet toegestaan om bijvoor beeld zooveel paar kousen in te slaan als ze maar wenschen. Voorlooplg kunnen ze op vier paar kousen aanspraak maken en willen ze tot eiken prijs meer hebben, dan wordt daarvoor het dubbele aafttal pun ten verlangd. Op een vraag onzerzijds kregen we ten antwoord, dat wintermantels en winter jassen met voornoemde kaarten niet ver krijgbaar gesteld worden. Hiervoor is een speciale „Bezugschein" noodzakelijk en de controle schijnt daarbij nog strenger te zijn dan bij alle voornoemde behoeften. Menige vrouw zal in den eerstkomenden tijd haar „bekleedlngsbegrooting" „volgens punten" gaan opmaken. Men noemde ons het volgende voorbeeld: „Frau Muller heeft een costuum noodig Daar worden in den omlijsten hoek van de kaart 45 punten voor verlangd. Dan houdt ze nog 55 punten over, die als volgt verdeeld kunnen wor den: in November of December koopt ze een paar kousen met 4 p. en een paar handschoenen met 5 punten. Ze heeft dan in de vijftien geldige afdeelingen der kaart nog altijd 6 punten gespaard. In Januari en Februari zijn dan weer vijf andere af deelingen geldig. Maar Frau Muller is spaarzaam, ze wacht tot Maart of April en kan in eens een volledig garnituur onder goed voor 12 punten verkrijgen. En op die manier kan zij tot November 1940 door gaan zonder het gevoel te hebben, dat ze door den oorlog achteruit raakt met haar hulshoudelijken voorraad. „Frakun". die sedert vele jaren in de „Deutsche Algemelne Zeitung" eiken Zon dag een kostelijk gedicht over een actueel vraagstuk publiceert, houdt zich heden on der het opschrift „De Kleerenkaart" even eens met dit netelig probleem bezig en hij stelt onze zienswijze in het gelijk met de volgende woorden: Mit vollem Recht verpönt ist heute Das Spriohwort Kleider machen Leute", Maszgebend ist jetzt nur die Füllung Und nicht die aussere Umhüllung. En met een ironische zinspeling op de vermaarde veertien punten van wijlen pre sident Wilson beëindigt hij zijn gedicht met de woorden: Mit diesen hundert auszukommen Hat jeder fest sich vorgenommen. Schon weil man sich auf diese Art Die vierzehn dieses Mal erspart! 1) Berlijn, 19 November 1939. (Nadruk verboden). (1) Men mag deze verzen misschien aldus, vertalen 't Staat vast, dat men niet zeggen kan: De kleeren maken nog den man Men kijkt voortaan slechts naar de pit, Niet naar den bast waarin ze zit. Met deze honderd uit te komen Heeft ieder strikt zich voorgenomen. Te meer omdat men naar deez' aard De Veertien Punten zich bespaart. (Red.) VOOR ZATERDAG 2 DECEMBER. Hilversum I, 1875 en 414,4 M. KRO-Uit- zending 8.00 Berichten ANP 8.05—9.15 en 10.00 Granunuziek 11.30 Godsdienstig half uur 12.00 Berichten 12.15 Rococo-octet 12.45 Berichten ANP., gram.muziek 1.10 KRO orkest 2.00 Voor de rijpere jeugd 2.30 Gram.muziek 2.45 Kinderuurtje 4.00 KRO- orkest en solist 4.45 Gram.muizek 5.00 Ro coco-octet <5.155.30 Internationale sport- revue) 5.45 KRO-Nachtegaaltjes 6.15 Gra- mofoonmuziek 6.20 Journalistiek weekover zicht 6.45 Gram.muziek 7.00 Berichten 7.15 Lezing „Schijndomheid; oorzaken en voor beelden van achterblijven bij kinderen, die in werkelijkheid niet dom zijn" 7.35 Actueele aetherflitsen 8.00 Berichten ANP., mede- deelingen 8.15 Meditatie met muzikale om lijsting 8.35 Gram.muziek 8.45 Gevarieerd programma. In de pauze: Gram-muziek 10.30 Berichten ANP 10.40 „Ave Maria aperiatur terra et germinet salvatoj;em". voordracht <met muzikale omlijsting) 11.1012.00 Gram. muziek. Hilversum II, 301,5 M. VARA-Uitzending 10.00—10.20 voorm. en 7.30—8.00 VPRO 8.00 Berichten ANP., gram.muziek 10.00 Morgen wijding 10.20 Voor arbeiders in de continu bedrijven 12.00 Gram.muziek 12.30 Zang en plano 12.45 Berichten ANP 12.55 Gra- mofoonmuziek 1.30 Zang en orgel 2.00 Esperanto-uitzending 2.20 Gram.muziek 2.303.00 Muzikale causerie 3.05 Reportage 3.30 VARA-orkest en soliste 4.30 Vragenbus 4.50 Kamermuziek 5.30 Filmland 5.50 Orgelspel 6.15 Limburgsche uitzending 6.45 Kinderleesclub 7.00 VARA-Kalender 7.05 Felicitaties 7.10 Politiek radiojournaal 7.30 Causerie ..Hoe werkt de kerk?' 7.55 „Hoe zij het aanpaktentoespraak 8.00 Herhaling SOS-berichten 8.03 Berichten ANP.. VARA- Varla 8.15 Gram.muziek 8.30 De Ramblers 9.10 Toespraak ..Vooral in dezen tijd" 9.15 Radiotooneel 9.30 Orgelspel 10.00 En nu. Oké 11.00 Berichten ANP 11.10 Radiotoo neel. 11.30—12.00 VARA-Strykorkest. Engeland, 391 en 449 M. 12.20 Causerie ..The Shadow" 12.50 Variété 1.20 Berichten 1.30 Harry Fryer's orkest 2.20 Causerie „Backyard" 2.35 Het Cembalo-trio 3.00 Vroolijk programma 3.40 Sportreportage 4.20 Berichten 4.35 Causerie 4.50 BBC- Zangers 5.20 Kinderhalfuur 5.50 Variété 6.20 Berichten 6.35 Vroolyk programma 7.05 Vragenbeantwoording 7.20 BBC-orkest 8.05 Optreden van amateurs 8.20 Variété programma 9.05 Populair concert. 9.20 Be richten 9.35 Nieuws uit de Dominions 9.50 BBC-Theater-orkest 10.35 Avondwijding In het boekje „Kiespijn-Serenade" van tandarts R. W. Broekman lees ik, dat Goethe 14 September 1777 aan Charlotte von Stein schreef, dat hij nog wel eens een dag kiespijn zou willen hebben om de vreugde van den daarop volgenden dag nog eens mee te maken, en daarover ben ik aan het peinzen geslagen, want van alle diepe en menschelijke wijsheden, die Goethe aan het papier heeft toevertrouwd, is dit zeker niet de minste! Want niet allleen de smart der kiespijn wordt verzoet door het vooruitzicht, dat het verdwijnen van die pijn den grauwsten regendag tot een feestdag zal maken. Het geluk zonder kiespijn door het leven te gaan kan men eerst smaken, wanneer men eens flink door een ontstoken wortel ge treiterd is, en heeft een intelligente vrouw mij niet verzekerd, dat de gróótste zegen van een radio is, dat men haar óf kan zet ten? Ik heb een jong echtpaar gekend, dat minstens ééns per dag een heftige scène schopte alleen om daarna te genieten van de teedere verzoening, en wie dat over dreven mocht vinden, die zal het toch gloeiend met mij eens zijn, wanneer ik een huwelijk, waarin nóóit gekibbeld wordt, een mislukt huwelijk noem. want echtelieden, die het altijd eens zijn, moeten elkaar wel lichtelijk onverschillig zijn en elkander in élk geval stiekum vervelen Oók kiespijn heeft zijn lichtzijde, wilde Goethe maar zeggen, en dat niet alleen voor den tandarts, waarbij ik even wil aan- teekenen, dat een tandaesculaap, dien ik opbelde om hem te vertellen, dat mijn lin ker bovenhoektand spookte, uit den grond van zijn hart „Gelukkig!" kreet. Het was met dien tandarts al net als met dien arts, die tot den patiënt zeide: „U heeft een maagzweer, maar daar maak ik me heele maal niet ongerust over", waarop de pa tiënt gebelgd antwoordde: „Dat zou ik ook niet doen, als U een maagzweer had Zij, die hun vrijheid hebben verloren, weten welk een kostelijk goed vrijheid is, vrijheid van geest misschien méér nog dan vrijheid van lichaam en wie in vrijheid leeft, stelt haar niet op prijs, hij is zelfs bereid dezen rijkdom in te zetten op de roulette des levens, omdat hij zijn rijkdom niet kent en dus óók niet weet hoe vreese- lijk zijn verlies kan zijn. De vrijheid is gelijk de lucht, die wij in ademen; wij vullen gedachteloos onze lon gen en ademen uit om plaats te maken voor nieuwe lucht maar wie zich verslikt, bespeurt pas, dat die lucht onontbeerlijk is voor zijn welzijn, zijn leven zelfs en als hij de stekende kruimels uit zijn lucht pijp heeft weggehoest, voelt hij zich een herboren mensch: hij kan weer vrijelijk ademen! Zoo is het met het terugwinnen der ver loren Vrijheid, met het opnieuw zonder kiespijn door dit leven schrijden, met het in nieuwe harmonie samen zijn met de of den huwelijkspartner, met de stilte, wan neer zij intreedt na een uur radio-gebral. Beproevingen maken ons wijs en sterk. Daar is de vrede; hebben wij hem wel ge noeg gewaardeerd, toen wij nog in vrede leefden? Hebben wij wel genoeg geofferd en gewaakt, hebben wij niet te veel gehaat en te weinig liefgehad, te veel om wraak geroepen en te weinig vergiffenis geschon ken, te veel veroordeeld en te weinig wil len begrijpen? Nu lijden wij aan den oorlog, óók nu de ergste verschrikkingen ons bespaard zijn gebleven en als wij aanstonds vrede zul len hebben want die tijd kómt! neen. dan zullen wij niet, als Goethe, nogmaals het leed wenschen om nog eens het genot der verlossing van het leed te kunnen sma ken, want tenslotte is oorlog géén kies- pijn Maar triest is het, dat tien jaren vrede waarschijnlijk den vrede weer smakeloos zullen maken in onzen mond zooals wij drie dagen na het bezoek aan den tandarts onze kiespijn weer vergeten zijn. Slechts de rekening van den tandarts beklijft, daar morren wij dan dikwijls over zooals wij óók zullen morren, wanneer de vrede ons" aanstonds de rekening zal presenteeren 10.50 Radiotooneel 11.20 Pianovoordracht 11.45 Joe Loss en zyn Band 12.2012.35 Be richten. Radio-Paris, 1648 M. Geen opgave ont vangen. Keulen, 456 M. 5.50 Hermann Hagestedt's orkest 7.40 en 9.05 Gram.muziek 9.30 Ka mermuziek 10.50 Gram.muziek 11.20 Ge varieerd concert 12.20 Concert 1.35 Gram. muziek 2.20 Leo Eysoldt's Kleinorkest en so listen 5.00 Folkloristisch programma 5.20 Populair concert 7.3512.20 Zie Deutschland- sender. Brussel, 3.22 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gra- mofoonmuziek 12.50 en 1.30 Omroeporkest en solist 1.50—2.20. 3.00 en 4.20 Gram.muziek 4.50 Pianovoordracht 5.20 Pianovoordracht en declamatie 7.20 Gram.muziek 8.20 Ont spanningsprogramma voor soldaten 8.50 Bont programma 10.3012.20 Gram.muziek. 484 M.: 12.20 Gram.muziek 12.50 en 1.30 Radio-orkest en soliste - 4.20 Dansmuz. (gr.pl.) 4.50 Pianovoordracht - 5.05 Vocaal duo - 5.35 Radio-orkest en soliste 6.35 Het Desclin- kwartet 7.10 Gramjnuziek 8.20 Uitzending voor soldaten 8.50 en 9.50 Omroepsymphonie- orkest en soliste 10.30 Dansmuziek (gr.pl.) 11.2012.20 Gram.muziek. R.O.V. RADIO-CENTRALE. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE Voor Zaterdag 2 December. Ie Programma: lederen dag van 824 uur A.V.R.O., V.A.RA. enz. 2e Programma: Iederen dag van 824 uur K R O N.CJt.V. enz. 3de Programma: 8.00 Keulen 8.20 Enge land <Ber.) 9.20 Keulen (Ber.) 9.50 Deutschlands. 10.20 diversen 11.20 Keulen 12.20 Brussel VI. <1.20 Ber.) 2.20 Keulen (4.20 Ber.) 4.30 Brussel VI. 6.20 Brussel Fr. 7.20 Keulen <Ber> 8.20 Brussel. Fr. 8.35 Beromünster 9.20 Keulen (Ber.) 9.30 Boedapest 10.20 Brussel VI. (Ber.) 11.20 Deut-schlandsender. 4de Programma: 8.00 Engeland VI. 8.45 Ber.) 9.30 Engeland 12.20 Brussel Fr. 1.20 Engeland (Ber 1.50 Parijs Radio 2.25 Brussel VI. 3.003.09 Scheveningen Haven (Ber.) 3.20 Brussel Fr. 4.20 Engeland (Ber.) 4.35 Brussel Fr. 5.05 Boedapest 5.35 Brussel Fr. 6.05 Parijs Post. Par. (Parijs spreekt tot U in het Nederlandsch) 6.20 En geland (Ber.) 7 20 R. Danmark of div. 8.20 Engeland (9.20 Ber.» 9.35 Beromünster 9.50 Brussel Fr. 10.20 Engeland 10.35 Brussel Fr. 11.20 Engeland. Wijzigingen voorbehouden-

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9