HlABBOIIS M REUMATIEK LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 1 December 1939 ^PAS OP PARLEMENTAIR OVERZICHT GEMENGD NIEUWS „Binnen zonder kloppen" Twaalf Nederlanders in gevaar Er is een\j} in de maand de van Spoorwegongeluk in Roemenië RECHTZAKEN ZANDAUTO REED KANTOOR BINNEN. Gistermiddag omstreeks drie uur is te Kloosterzande een zandauto bij het passeeren van een stilstaande vracht auto te veel naar rechts uitgeweken. De chauffeur wist hierdoor een tegen ligger te ontwijken, doch geraakte de macht over zijn stuur kwijt en zwenkte naar links tegen den gevel van een woning. Dit huisje, dat sedert eenigen tijd onbewoond en voor afbraak bestemd was, werd door den rijkswaterstaat kor telings als kantoortje in gebruik geno men. De auto reed door den muur heen naar binnen. Gelukkig zagen de twee teekenaars. die hier zaten te werken, het ongeluk aankomen, zoodat zij zich tijdig genoeg in veiligheid konden stellen. Ook de chauffeur van de zandauto kwam er merkwaardig genoeg zonder cenig letsel af. De verwoesting, welke is aangericht, is evenwel groot. SLEEPBOOT „BEVERWIJK 20" ZOU NOODSEINEN HEBBEN GEGEVEN. De Deensehe veerboot „Prins Christian" heeft aldus het Hbld." tusschen Gjedser en Warnemünde noodseinen opgevangen van een Nederlandsch schip, naar alle waarschijnlijkheid van de zeesleepboot „Beverwijk 20", die kort geleden naar Rusland is verkocht. Er bevinden zich twaalf Nederlanders aan boord. Wat hun lot is, is tot dusver on bekend. Twee weken geleden vertrok er in be trekkelijke stilte uit Schiedam een transport vaartuigen naar Leningrad, die hier te lande voor Russische rekening waren aan gekocht, Het waren de sleepbooten „Bever wijk 20", „Ophir" en „l'Avenir", benevens een drijvende kraan met een hefvermogen van 150 ton. gebouwd bij de werf Gusto te Schiedam. Eenige dagen geleden moet deze sleep het Kieler kanaal zijn gepasseerd, zoo dat zij zich inderdaad In de omgeving van de lijn GjedserWarnemünde kan bevin den. Weliswaar zijn deze vaartuigen dus geen Nederlandsche schepen meer in den zin der wet, maar dit neemt niet weg, dat het be richt over het in nood verkeeren van een der sleepbooten hier ongerustheid heeft ge wekt. Immers, de „Beverwijk 20" vaart on der een Russischen gezagvoerder met een bemanning, bestaande uit vier Russen en twaalf Nederlanders. Voorts zitten er acht a negen Nederlanders op elk der beide an dere sleepbooten en vier op de kraan. De rest der opvarenden zijn weer Russen. Deze bemanningen zijn te Schiedam aan geworven; zij zijn afkomstig uit die stad, benevens Vlaardingen, Maassluis en Sche- veningen. Rheumatiek is een sluipende kwaal, die een mensch zich op den hals haalt, zonder dat hij er aanvankelijk iets van merkt. De eene krijgt het van kou of tocht, de ander van vocht of regenweer. Maar het resultaat is by allen hetzelfde: ondragelijke pijnen in gewrichten en ledematen, op den duur: hulpbehoevendheid en smart voor het slachtoffer en zijn omgeving. Daarom wacht niet tot het te laat is. Neem UW maatregelen bü de allereerste aanwijzing neem Kruschen Salts. Dit wereldberoemde middel heeft zoo'n wonderbaarlijke werking, omdat het aan lever, nieren en Ingewanden verhoogde energie toevoert. Ze worden aan gespoord tot krachtiger werking, het bloed gaat weer sneller stroomen en alle overtol lige schadelijke zuren worden weggefilterd. Daarin zit het groote geheim van Kruschen, want die schadelijke zuren veroorzaken Uw pijn, vooral als ze zich gaan ophoopen in weefsels en gewrichten. 'n Kruschen-kuur is dan ook met recht een bloedzuiverende kuur. Begin er dadelijk mee: met morgen te beginnen. lederen ochtend bij het opstaan de kleine dagelijk- sche dosis Kruschen Salts zooveel als er op een cent gaat. 't Zal U goed doen Kruschen Salts, verkrijgt). bij apoth. en drog. a f 0 40, f. 0.75 en f. 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Man chester (Engeland). Opgericht 1756. 3669 (Ingra Med.) AUTO TE WATER GEREDEN. „NAALDWIJK" AAN GROOT GEVAAR ONTSNAPT? Vliegtuig wierp dichtbij een mijn. In Velsen is gearriveerd het Nederland sche stoomschip „Naaldwijk" van Erhardt en Dekkers te Rotterdam. Dit schip, aldus het „Volk", dat een lading voor de regee ring vervoerde, heeft in Duins een onaange naam avontuur beleefd, dat gelukkig nog goed afgeloopen is. Terwijl men daar met ongeveer zestig schepen lag te wachten op de toestemming van de Engelsche autori teiten om naar de plaats van bestemming te vertrekken, zagen drie leden van de be manning van de „Naaldwijk", de stoker Gramberg, de matroos Prins en een trem- mer, die gezamenlijk de wacht hielden, uit het Oosten een vliegtuig naderen. Het was een zeer groote machine, waarschijnlijk een watervliegtuig. Van welke nationaliteit het vliegtuig was. konden de mannen niet zien. De machine maakte op ongeveer hon derd meter afstand van de „Naaldwijk" een grooten boog en liet tijdens deze manoeu vre iets vallen, dat langzaam zwevend naar omlaag kwam. De wachters op het Neder landsche schip hoorden na enkele minuten een plons en zagen toen niets meer van het vrij groote bolronde voorwerp. De menschen van de „Naaldwijk" besteed de aan dit voorval verder geen aandacht meer, Het kwam hun pas in het geheugen terug, toen zij eenigen tijd later een schu rend geluid onder het schip hoorden. Ter hoogte van het achterschip hoorden zij plotseling een hevige ontploffing, die de boot hevig deed trillen. In een oogwenk wa ren alle opvarenden op het dek met de zwemvesten om, teneinde in geval van nood de „Naaldwijk" te kunnen verlaten. Ge lukkig was dit niet noodig. Men stelde een onderzoek in en daarbij bleek, dat het schip bij de explosie geen schade geleden had. Ook was niemand gewond. Mede omdat men kort daarna berichten van de radio hoorde, dat de Duitschers met vliegtuigen magnetische mijnen onder de Engelsche kust gelegd hadden, brachten de drie leden van de bemanning, die het vlieg tuig en het omlaag zwevende voorwerp ge zien hadden, rapport uit bij den kapitein, den heer Jansen. VOETGANGER WEIFELDE BIJ HET OVERSTEKEN. Gisteren vertoefde de 48-jarige heer W. Wessels uit Utrecht ln de hoofdstad. Hij liep op de Prins Hendrikkade en wilde over steken op het moment dat een motorrijder naderde. De heer W. weifelde bij het over steken en liep eerst vooruit en daarna weer achteruit, met het gevolg dat de motorrij der hem aanreed. Beiden vielen. De motor rijder kwam er goed af. doch dc ander was er ernstig aan toe De heer W. had een groote hoofdwonde en een zware hersen schudding. De Geneesk. Dienst vervoerde het slachtoffer naar de Valerluskliniek. De inzittende verdronken. De circa 60-jarige heer B. P. uit Enschede die in den nacht van Woensdag op Donder dag met zijn auto van een zakenbezoek uit Almelo terugkeerde, is bij het nemen van een bocht uit een straat, welke uitkomt bij het kanaal naar Denekamp. in het water gereden. De wagen bleef gedeeltelijk boven water uitsteken, doch de heer P. kon zich niet redden. Toen hij later uit den wagen was opgehaald kon men de levensgeesten bij hem niet meer opwekken. P., die directeur was van een woning bureau uit Enschede, was gehuwd en vader van vijf kinderen. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD Gistermiddag was de 16-jarige J. Jan knecht te Honselersdijk in het warenhuis in den tuin van den kweeker Jac. Knoppert aan het werk. Vermoedelijk heeft de jongen een hamer willen grijpen, die op een balk in het wa renhuis lag. Over die balk liep echter ook een geisoleerde draad van de electri- sche geleiding met 220 volt. De jongen is bij het grijpen van den ha mer gevallen, waarbij de hamer achter den draad bleef haken, en deze daardoor brak. Toen de jongen op den grond vlei, kreeg hij juist het stroom-gedeelte van den draad op het topje van zijn neus. waar later een brandplek werd aangetroffen, en door den stroom werd de jongen op slag gedood. De grond in het warenhuis was erg nat, hetgeen het ernstige gevolg in de hand heeft gewerkt. DOOR EEN IJZEREN BALK GETROFFEN. In den nacht van Woensdag op Donder dag omstreeks twee uur is een arbeider, bezig aan herstelwerkzaamheden van de brug nabij de Kaatstraat te Utrecht, in aanraking gekpmen met een zwaren ijzeren balk. Hij liep daarbij ernstige verwondin gen aan het hoofd op. zoodat hij in zorg- wekkenden toestand naar het stads- en academisch ziekenhuis moest worden over gebracht. Voor zijn leven wordt gevreesd. VROUW VERMINKT LANGS DE SPOORBAAN GEVONDEN. In het ziekenhuis overleden. Gisteravond omstreeks half elf hoorden de inwoners van het gehucht Achterberg bij Veenendaal nabij wachtpost 45 plotse ling een hevig gegil. Bij onderzoek bleek, dat een wielrijdster, de 44-jarige mej. G van den Brink, verminkt langs de spoor baan lag. Men veronderstelt, dat de vrouw, die op weg was van haar werk te Veenen daal naar haar woning te Achterberg, door een passeerenden trein is gegrepen. In ernstigen toestand werd de ongeluk kige naar het ziekenhuis te Wageningen vervoerd, waar zij ln den afgeloopen nacht is overleden. Eerste Kamer. ALGEMEEN DEBAT RIJKSBEGROOTING. (Van onzen parlementairen medewerker). De Minister-President heeft ook hier gelijk al in het kort werd gemeld op treden en beleid van zijn kabinet nader toegelicht. Hij hield daarbij tegenover prof. Kranen burg vol, dat het ministerie een niet- o( extra-parlementair kabinet mag worden genoemd. De eenige mogelijkheid zei mr. de Geer om een ongewensoht par lementair kabinet te voorkomen (waarmee hij kennelijk een z.g. roomsch-rood-rose ministerie bedoelde) was de formatie van een niet-parlcmentair kabinet, op zoo breed mogelijke basis, een nood-kabinet anders gezegd, waarin mannen uit vele partijen vertegenwoordigd zouden zijn. Bovendien vroeg de Minister waar is de oppositie? Die is er niet; ook dit bewijst dat we hier met een niet-parle- mentalr kabinet te doen hebben. 's Ministers stelling, dat bij kabinets formatie voorafgaande bindende accoorden met fracties als „schadelijke uitwassen" moeten worden beschouwd, zal overigens bij velen instemming vinden. Opnieuw heeft de Minister-Président gewezen op den groei, de reorganisatie, der sociaal-democratie in legaal-constitutio- neelen geest, waardoor haar opneming in het kabinet gerechtvaardigd werd. Het is begrijpelijk, dat de Minister met het eigenlijke staatkundige deel van zijn lede kort kon zijn. Trouwens, ook overi gens heeft hij bondigheid betracht. Wat dc internationale situatie van ons land betreft heeft hij nogmaals uiting ge geven aan den vasten wil onzer Regeering. om naar- alle kanten onze onzijdigheid te handhaven, ook wat betreft het behoud van onzen uitvoer over zee. Tegen de nieuwe blokkade-maatregelen is, zoodra deze wer den aangekondigd, zoowel bij Engeland als bij Frankrijk ernstig geprotesteerd: meer kon de Minister er thans niet over zeg gen. Volkomen terecht heeft de Minister- President (met name tegenover den heer Van Vessem) nog eens in het licht ge steld, dat onze neutraliteit niet alleen een nationaal, maar ook een Europeesch be lang is, en hij adviseerde dien afgevaar digde onvoorwaardelijk de regeerings-poli- tlek op dit punt te vertrouwen en zelf naar den geest dier politiek te handelen. Ook over het flnancieele beleid kregen we nog iets te hooren. De toestand is wel zorgelijk, maar.... ons crediet is onge schokt en bij eendrachtige samenwerking zullen wc, zoo vertrouwde de Minister, de moeilijkheden wel te boven komen. Met de voorbereiding der winst-belasting is de Regeering ver gevorderd; de oorlogswinst belasting zal nog niet zoo spoedig komen en daarvan zal men trouwens geen te hooge verwachtingen moeten hebben. Wat de vrijheid van drukpers betreft, deelde de Minister nog mede. dat de Regeering zelf reeds overwogen heeft om, zoo noo dig, de bepalingen die gelden voor den staat van beleg ook te doen strekken voor den staat van oorlog. Bij de replieken kregen we een korte polemiek tusschen dr. Colijn en den roomsch-katholleken leider mr Van Lan- scliot over de vraag, of de roomschen de zen zomer inderdaad geneigd zijn geweest een opdracht tot kablnets-formatie te aan vaarden. Laatstgenoemde stelde in het licht, dat de roomsoh-katholieken geen opdracht van de Kroon hebben ontvan gen. zoodat men hun niet kan verwijten niet bereid te zijn geweest. Waarop dr. Colijn repliceerde, niet te hebben geëischt dat aan de roomsch-katholieken een op dracht zou zijn gegeven, maar hij hield vol, dat de bereidwilligheid, om eventueel een opdracht te aanvaarden, bij hen niet aanwezig was. BUITENLANDSCH GEMENGD. TWINTIG DOODEN, 16 ERNSTIG GEWONDEN. Op de in aanleg zijnde spoorlijn tusschen de steden Marca en Avrio (district Slbiu in Roemenië) heeft zich een ernstig spoorweg ongeluk voorgedaan. Een trein, waarop con structiemateriaal werd vervoerd en waarop zich 59 arbeiders bevonden, is van de hel ling afgegleden. Er zijn twintig dooden en 16 ernstig gewonden. SCHIPBREUKELINGEN GERED. De gezagvoerder en vijf leden der beman ning van een Grieksch stoomschip, dat op 160 mijl ten Westen van Ierland gezonken is, zijn opgepikt door een Noorsch schip naar is medegedeeld door den Osloschen reeder van dit schip. De mannen hadden vier dagen in een boot rondgezwalkt en waren uitgeput. Zij vreezen, dat de 22 an dere opvarenden van het gezonken stoom schip verloren zijn. 'OJlc 5654 dngez. McJ.) AANVARING. De Brltsche walvlschvaarder Anglonorse, metende 7998 ton, is nabij Strudshavn in aanvaring gekomen met het Brltsche s.s. Vina, metende 1021 ton. De walvlschvaar der werd zoo zwaar gehavend, dat het schip op de kust gezet moest worden. De Vina kreeg een lek, doch kon de naastbij zijnde haven binnenloopen De bemannig was er in geslaagd het lek tijdelijk te dichten. COMMUNISTISCHE STUDENTEN VERWEKKEN EEN RELLETJE. Gisteren hebben communisten op de ju ridische faculteit te Belgrado een vecht partij ontketend, waarbij drie niet-com- munistische studenten ernstig gewond wer den met stokken en steenen. Vorigen avond hadden zich reeds ongeregeldheden voor gedaan in de groote zaal der universiteit, waar de communisten een betooging van oud-strijders ter nagedachtenis van admi raal Guepratte saboteerden. De deken der rechtsfaculteit sprak zijn veroordeeling van de incidenten van dien avond uit, waarop de communisten een heftige vechtpartij ont ketenden. De universiteit is gesloten en de politie bewaakt de omliggende straten. Voor gisteravond hadden de communisten betoogingen „tegen den oorlog" voorbereid, die echter door de politiebewaking niet konden doorgaan. De communisten bedienen zich van de leuzen, dat Frankrijk en Enge land Zuid-Slavië in den oorlog willen mee- sleepen. Ook hebben beide heeren nog gespro ken over de vraag der toekomstige samen werking tusschen anti-revolutlonnairen cn roomsch-katholieken. waarbij dr. Colijn volhield, dat er voorloopig wel geen sprake van zal zijn De geestelijke centra mogen dicht bij eikaar liggen, inzake de prac- tische vraagstukken (met name op de eco nomisch gebied) zijn de meeningen meer en meer uiteengeloopen, vooral wat de vraag van het staats-ingrijpen betreft. Vermelden wij tenslotte de verklaring van den heer Van Vessem, dat zijn frac tie de zuiverheid van de neutrallteits-po- litlek onzer Regeering erkent en wil steu nen. Van die zijde een mededeellng, welke waard is onthouden te worden. Hiermee was het algemeen debat in den Senaat geëindigd; eenige hoofdstuk ken der Rijksbegrootlng werden goedge keurd. Getuigd moet worden, dat de Kamer met dit debat prijzenswaardige kortheid heeft betracht. Tweede Kamer. BEGROOTING VAN SOCIALE ZAKEN. De Kamer heeft gisteren de Begrooting van Sociale Zaken afgedaan en goedge keurd. Ook nu zijn er wederom uren besteed aan het geven van adviezen door steeds meer afgevaardigden over alle zaken, die in betrekking staan tot werkverruiming, werkverschaffing, steunverleening, in een woord: tot de werkloosheid. Het was een lawine van redevoeringen die zich opnieuw over den Minister uit stortte, en. hoe belangrijk het onderwerp ook was, wij wagen het te zeggen, dat de rivier der welsprekendheid hier ver en ver bulten haar oevers trad. Laat ons het een en ander bloemlezen uit het antwoord van Minister van den Tempel, die in den aanvang van zijn rede meedeelde, dat er eind October 67.000 werkloozen minder waren dan een Jaar geleden, en voorts over tallooze punten getracht heeft dingen te zeggen, die de sprekers zouden bevredigen. Zoo beloofde hij een onderzoek naar de ioonen in de werkverschaffing, om te zien of die wer kelijk op bepaalde plaatsen gunstiger zijn dan elders. Ook Inzake de ioonen bij de werkverruiming zal hij het mogelijke doen om die gunstig te beïnvloeden. Maar hij liet duidelijk uitkomen, dat loon-proble- men en -regelingen eigenlijk in het par lement moeilijk uit te maken zijn. Inzake dc hersoholing zal er zoo krachtig mog». lijk worden gewerkt. Niet ten onrechte heeft de Minister-doen uitkomen, dat dc tegenwoordige generatie groote offers heeft gebracht en nog brengt voor de bestrijding der werkloosheid. Wat de steunverleening betrett is de mogelijkheid van het verminderen van het. aantal steunklassen bij de commlssie- Fockema in onderzoek. Verschillende pun ten inzake de werkverschaffing worden zoo zette de Minister uiteen beslist door dc betrokken gemeenten, maar zij doen dit op de basis van algemcene richtlijnen door de Regeering vastgesteld. Moet dé werkloozensteun worden verhoogd In ver band met de prijsstijging? Deze vraag zei de Minister is er één van algemeen regeerlngs-beleid en zal spoedig (de vol gende week) worden beslist. De Minister liet echter uitkomen, dat de prijsstijging nog niet aanzienlijk is. Hij zegde toe zich met kracht te zullen wijden aan de be strijding der Jeugdwerkloosheid; deze zaak is niet eenvoudig, maar er zullen natuur lijk zoo spoedig mogelijk beslissingen ge nomen worden en een algemeene jeugd- registratle wil de Minister wel bevorderen. Bij deze laatste zal niet worden gewerkt met dwang, maar wel met drang. En bij de bestrijding van de Jeugdwerkloosheid zal men zich richten naar verschillende be hoeften, Dit alles zal eenige financleele offers vorderen, maar dit komt in orde, ze! de minister. Ook inzake het kampwerk heeft de Mi nister zijn denkbeelden in de Memorie van Antwoord reeds ontwikkeld nog eens uiteengezet; het zal worden dienst baar gemaakt aan een vakkundige oplei ding. Wij meenen met deze enkele notities uit 'sMinisters rede te mogen volstaan; veel van de discussie was een uitvoeriger her haling van hetgeen de stukken reeds had den gebracht. Bij de replieken was er nog even een discussie over de vraag of de Ioonen en ultkeeringen verhoogd moeten worden. Ten minste 10%, zei de heer De Visser. Waar de Minister tegenover stelde, dat volgens deskundige onderzoekingen de kosten van het levensonderhoud begin November met even 5% waren gestegen. Intusschen verklaarden de heeren Kupers en Van Houten thans geen uitspraak van de Kamer te zullen vragen, omdat de Mi nister een beslissing van het kabinet te gen de volgende week heeft beloofd. Gelijk gezegd is (eindelijk!) de begroo ting van Sociale Zaken zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Oefzei de Minister! HAAGSCHE RECHTBANK. Diefstallen in serie. Een reeks van diefstallen heeft de 40- jarige los werkman P. B. uif Leiderdorp, thans gedetineerd ln het Huls van Bewaring gepleegd; de Officier van Justitie eischte thans totaal anderhalf jaar gevangenisstraf tegen hem. Het was begonnen op 4 October, toen B bij het ln aanleg zijnde vliegveld te Valken burg, van B. Guyt uit Katwijk een rijwiel had gestolen. Daarna volgde te Katwijk aan Zee de fiets van D. v. d. Oever. Vervol gens de flets van J. B Terbregge te Leider dorp, die bij een fabriek te Leiden zijn fiets had laten staan. Dan volgde de fiets van mej. Hoek uit Zoeterwoude, tenslotte de fiets van mej. B. Vrolijk uit Leiderdorp. Deze lijst werd nader aangevuld, met diefstal van drie schapen die aan W. G. H. Zwetsloot te Leiden behoorden. De schapen had hij aan een slager te Leiden verkocht Voor de afwisseling volgde toen weer eens het rijwiel van L. Roest te Leiderdorp dat door B. gestolen werd, terwijl de zwarte lijst werd afgesloten met een schaap van A. Ommering tc Zoeterwoude. Op de markt te Leiden bracht dit schaap f. 18 op. Verdachte bekende al deze feiten te heb ben gepleegd. De Officier vond de serie diefstallen zoo ernstig, dat hij voor alle feiten te zamen l'lt jaar gevangenisstraf eischte. De verdediger pleitte clementie. Rijksveldwachter staat terecht. De Rijksveldwachter H. v. S. uit Nieuw koop had zich voor de Rechtbank te ver antwoorden terzake het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld Op 15 Juli zou verdachte op het kruispunt NoordschenwegNleuwveenschen weg, toen hij daar met een motorfiets reed. terwijl het uitzicht er belemmerd is. roekeloos hebben gereden, waardoor hij in botsing kwam met den motorrijder A. S. Walraven uit Alphen. Deze bekwam zwaar lichamelijk letsel, zoo dat hij eenigen tijd zijn beroepsbezigheden niet heeft kunnen verrichten Uit het verhoor van de getuigen bleek, dat het slachtoffer uit de richting Nieuw- veenschenweg kwam, en den Noordschen weg op wilde rijden. Van dien weg kwam de veldwachter, die naar den Nleuwkoop- schenweg moest. De veldwachter reed aan de linker zijde van den weg, en verleende aan W. geen voorrang, waardoor de botsing op het kruispunt plaats had. Het slachtoffer be kwam een bekkenfractuur en breuk van het sleutelbeen, en is thans nog niet vol komen hersteld. Het bleek voorts dat de veldwachter geen rijbewijs bezat en ook geen examen had afgelegd. Verdachte betoogde dat door W. geen richting was aangegeven, terwijl het alge meen gewoonte is den bocht af te snijden bij het rijden naar den Nieuwkoopschenweg Verd. was rechts op den weg. De officier van justitie vond de schuld van verdachte bewezen, die op het kruis punt te snel had gereden. Spr. vond hier van een verklaring in de omstandigheid dat verdachte geen rijbewijs, dus geen vaardig heid bezat. Tegen v. S. vorderde spr. f. 75 boete subs. 25 dagen hechtenis. De verdediger meende dat W. reeds op den Noordschenweg was toen de aanrij ding plaats had. en dus geen sprake is van verkeer van rechts. PI. meende dat verdachte geen schuld aan het ongeval treft, en vroeg vrijspraak. Wielrijder verongelukt. Te Noordwijk werd op 21 Juli de wielrij der J. A Kooimans uit die gemeente, in de Wilhelminastiaat ingehaald door een auto, waarbij hij tegen een boom botste. Het blijkt thans dat de fietser een zuur- stofcylinder op zijn schouder droeg. De bestuurder van de auto stond terecht, omdat hi) niet Juist zou hebben gereden. Dit werd door verdachte bestreden, die van oordeel was dat K. in zijn bewegings vrijheid werd belemmerd door het vervoe ren van den cylinder. Twee getuigen werden gehoord, doch de Officier meende geen voldoende bewijs te kunnen krijgen voor een veroordeeling, zoodat vrijspraak werd gevraagd. Vonnis over 14 dagen. Ernstige aanrijding te Noordwijkerhout. Te Noordwijkerhout had een chauffeur uit Lisse op 12 Juni een ernstige aanrij ding veroorzaakt. De heer W. A. Gouw uit Noordwijkerhout werd door de auto aangereden. De gevol gen waren ernstig, want het slachtoffer liep een gecompliceerde beenbreuk op, en werd naar het ziekenhuis te Lelden ver voerd. Thans moest dc chauffeur zich voor de Rechtbank vera .woorden. De Officier deelde mede dat O. nog steeds niet over het gebeurde kan worden verhoord, om welke reden hij aanhouding vroeg. De Rechtbank willigde dit verzoek in. Na aanrijding in het water. Toen de wielrijder J. Hogervorst te Ter Aar over de Aarkade reed, kwam uit de tegenovergestelde richting een motorbak fiets achter een auto vandaan. De fletser werd aangereden, en kwam in het Aar kanaal terecht. Toen hij uit het water was gehaald, bleek het slachtoffer een gecom pliceerde beenbreuk te hebben bekomen, en naar de behandelende geneesheer uit het ziekenhuis te Leiden thans mededeelde, is het slachtoffer nog niet hersteld. De bestuurder van de bakfiets, een groenten- handelaar uit Alphen aan den Rijn, stond thans terecht terzake veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Ver dachte zei dat hij den fietser eerst op het laatste moment ontdekte, en toen de aan rijding niet meer kon voorkomen. De Officier eischte f. 15 boete subs. 15 dagen hechtenis, en voorwaardelijk 14 dagen hechtenis met een proeftijd van drie jaar. VOETBALWEDSTRIJD HAD EEN STEEKPARTIJ TEN GEVOLGE. Onderzoek naar de geestvermogens van verdachte gelast. Op 30 September j.l. Is ln het dorpje Sprang-Capelle een kampioenswedstrijd gespeeld voor den Noord-Brabantscnen Voetbalbond. Het was een onaangename wedstrijd, welke een treurigen nasleep heelt gehad. Nauwelijks was de wedstrijd ten einde of twee spelers kregen oneenlgneia, welke zoo hoog liep, dat een van hen een mes trok en den ander een doodelijken steek toebracht. De steek was naar dr. Winkelman, <ue het slachtoffer had onderzocht, voor o rechtbank verklaarde wel zeer pygnv*- kig aangekomen. Het hart was juist ie~ raakt. Een minimale afwijking van het m» zou de gevolgen tot een ernstige verwon ding hebben beperkt. k De 21-jarige jongeman, die den had toegebracht, komt. zooals uit het ve dere getuigenverhoor bleek, uit een go®" gezin en staat gunstig bekend, hetge voor de verdedigster aanleiding was mentie te bepleiten. De officier van Justitie had een ge genisstraf van vier Jaren geëischt. De rechtbank heeft bepaald, dat de»» zal worden teruggewezen naar den r ter-commissaris, teneinde een onde' te doen instellen naar de geestverin s van verdachte. 2—4

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 14