Engeland's buitenlandsche politiek Het wassende water HOOFD VERSTOPT? V Nieuws ij^ uit de Filmwereld Tarzan's Verbanning m Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 1 December 1939 Vierde Blad No. 24445 De Maas nadert haar hoogsten stand Vicks Va-tro-nol Butler in het Lagerhuis De Niers buiten haar oevers /CilCCP/ TJMNGIM v. ROSS11M DU CHATTEL en DRIESSEN ZILVEREN TOILETGARNITLREN JkUN/T tNUTTIREN^j Ophouden met adverteeren. In het Britsche lagerhuis tijdens de bui- Itenlandsche debatten, heeft Butler, de I (!,derstaatssecretaris voor buitenlandsche laken, verklaard: In de Middellandsche Zee zijn onze betrekkingen met Italië van vriend- schappelijken aard. In tijd van oor- leg ontstaan er altijd bepaalde moei lijkheden, doch wij van onzen kant zullen ons best doen, dat de wettige belangen van Italië zoo weinig moge lijk schade ondervinden. Wij hopen, dat de gemeenschappelijke econo mische commissie, welke te Rome gevormd is, moge bijdragen tot een verbetering van den EngelschItali- aanschen handel. Wat Spanje betreft, hopen wij, dat nu I (en handelsdelegatie derwaarts vertrokken li, de betrekkingen met dit land zullen Irtrbeteren en dat de opbouw van Spanje |al worden voltooid. Sprekende over de solidariteit der geal lieerden zeide Butler: De eenheid der ge- lillieerden is nooit volmaakter geweest dan Irhans. Wij hebben gepoogd, de moellijkhe- I een der neutralen te begrijpen en hun lenige oorlogslasten te besparen, vereenig- I baar met onze uitoefening van de rechten |:is oorlogvoerenden, die den oorlog willen I vinnen. Wij begrijpen de lasten, welke de I neutrale landen ondervinden en bij de uit voering van onze nieuwen „Order in Coun- Idl" zullen wij trachten hen zooveel moge lijk te ontzien. Wij wenschen den neutralen handel der |teutralen niet te bemoeilijken, doch zijn |(oornemens, onze nieuwe maatregelen zoo- Idanig toe te passen, dat het ongemak voor neutralen tot een minimum wordt be- |perkt. De protesten hebben thans de nauw keurige aandacht van Lord Halifax. Te llens kregen wij ruimschoots getuigenis van |(en wensch der neutralen de redenen te |b?grijpen, waarom wij ons besluit namen, |m het radicale verschil waardeeren tus- |ehen de Britsche en de Duitsche politiek. |llft elk onwettig middel brengt Duitsch- llnd Britsche en andere schepen tot zin- litn, terwijl wij normale middelen voor |aiderzoek zullen blijven gebruiken. Ik ben Ir zeker van, dat de neutrale regeeringen git vitale verschil tusschen ons optreden dat van Duitschland zullen inzien. Geen land meer dan het onze houdt vast un het beginsel van vrije uitwisseling van Ipederen en van een vrije zee. Daarnaar Billen wij blijven streven. 0tl moet ook lie wensch der neutralen zijn, zoo spoedig |aogelijk terug te keeren tot de vrije uit- |'.isseling van goederen, tot de vrijheid van «et internationale leven en de internati- |(aale orde waarin wij allen, als onafhanke lijke volkeren, kunnen gedijen. Ik ben er |:eker van, dat zij inzien, dat dit doeleinde «ft best en het snelst kan worden bereikt |n dat de algemeene belangen het best |tunnen worden gediend, door een kracht- |iadigc voortzetting van den oorlog. Over ■Frankrijk kan ik veilig zeggen, dat wij |tiermede nauwer verbonden zijn dan ooit |ltïorcn in gedachten en werken. In waardeerende woorden over de bespre kingen met de Poolsche en Tsjechische vertegenwoordigers, memoreerde Butler de komst in Londen van Menemen Clogloe, den Turkschen secretaris-generaal van bui tenlandsche zaken. Butler verzekerde, dat het lot der landen van Zuid-Oost-Europa de Britsche regeering ter harte gaat, voor al de positie van Griekenland. Elke gele genheid zal worden aangegrepen, om den handel met dat gebied te verbeteren. Wat Portugal betreft, begroet de regecring de jongste verklaring van president Salazar als een bewijs, dat de betrekkingen met Portugal even nauw en hartelijk blijven als steeds. Daarna memoreerde hij de vriendschappelijke verklaringen van den koning van Egypte en den minister-presi dent van Irak, alsmede de betrekkingen met SaudiArabië. Er is gevraagd naar een nauwkeuriger definitie van de oorlogsdoeleinden. Indien het mogelijk is op te sommen, waarvoor wij strijden, dan is het. dat wij onze levens wijze verdedigen, welke gegrondvest is op de waardigheid van het individu en de voortzetting van het gezinsleven. Dit be- teekent dus. dat wij strijden om al datgene te behouden, dat het beste is in de Chris telijke beschaving. Wij strijden om voor ons zelf de vrijheid van geweten, de vrijheid van woord en daad te behouden. Sprekend over den Volkenbond zeide hij: Ik erken, dat in de jaren sinds den vorigen oorlog vele fouten gemaakt zijn. Wij in het Britsche rijk hebben getracht de beginse len te bewaren, waarvoor wij strijden. Het Britsche gemeenebest wordt beschreven als een der grootste prestaties van den Brit- schen democratischen geest, in het jongste boek van prof. Carr. Attlee heeft gevraagd om een wereld, een Europa, welke hij kon beschrijven als een internationale democratie. Wij, bezield met onze eigen tradities, willen Instemmen met hen, dat wij die tradities zouden willen maken tot de Internationale leer van de toekomst. Nadat Noel Baker erop aangedrongen had dat de regeering een meer concreten vorm zou geven aan haar oorlogsdoelsteilingen nam Malcolm MacDonald het woord. Hij wees erop, dat het op dit oogenblik voor de regeering onmogelijk is een meeromvat tende verklaring af te leggen over de oor logsdoelstellingen. Ook ten aanzien van deze kwestie echter wordt overleg gepleegd met de regeeringen van Frankrijk en de Dominions. Wat de kwestie betreft van de toekomst der koloniën na den oorlog zeide spr. hierop niet te kunnen ingaan aange zien ook andere regeeringen, die der Domi nions en van zekere neutrale landen het recht hebben om ln deze zaken een woord mee te spreken, terwijl ook de bevolking der koloniën zelf het recht heeft gehoord te worden Tenslotte zette spr. uiteen, dat de tegen het Engelsche imperialisme ge richte verwijten onjuist zijn aangezien sinds twintig tot dertig jaar een nieuw imperialisme tot ontwikkeling is gekomen dat, verre van een systeem van verdruk king te zijn, bijvoorbeeld iederen band ver broken heeft, welke de Dominions onder geschikt zouden maken aan Engeland. De Dominions zijn thans volkomen vrij en kunnen naar binnen en naar buiten doen wat zij willen. Hun deelneming aan den oorlog is uit vrijen wil geschied. Na de rede van MacDonald werden de debatten over buitenlandsche zaken ge sloten en de debatten over het adres op de troonrede verdaagd tot Dinsdag. De Maas te Venlo nadert thans, volgens de berekeningen van den Rijkswaterstaat, haar hoogsten stand, aldus het „Vad" Gis termiddag was het peil gestegen tot 17.02 m boven N.A.P., een stand, die sinds 1926 niet meer werd bereikt. In vergelijking met 24 uur vroeger is dit een was van 65 cm. Vol gens bedoelde berekeningen zal de stand te Venlo ten hoogste tot 17.15 komen. De Noord-Limburgenaren noemen deze bere keningen echter wel heel erg aan den op- timistischen kant. In het verleden en voor al in 1926. het rampjaar, heeft men te Venlo, nadat Maastricht stilstand en val geseind had, nog heel wat was gekregen, zoodat men wel mag aannemen, dat er nog heel wat water te Venlo zal bijkomen. Bo vendien houdt de regenval in Noord-Lim burg regelmatig aan. Het aantal schepen, dat voor de Maas brug ligt, omdat de 4'/- m doorvaartruimte, die er thans nog is tusschen de brug en het water, te gering blijkt om den weg naar het Zuiden te vervolgen, is sterk afgeno men. Op bevel van den Rijkswaterstaat en de militaire overheid zijn ledige Rijnaken, die te Venlo ligging hadden gezocht, thans weer teruggekeerd in de richting Rotter dam. Zij krijgen dus niet de kans om, zoo spoedig er val komt, de hindernis te Venlo te nemen en naar het kolengebied op te varen. Met het opruimen van de betonnen af sluiting van de viaduct is men nog steeds doende. Hoewel al tientallen uren met ver schillende luchtdrukhamers gewerkt is, heeft men nog pas de helft van de afslui ting weten te vernielen. Hopelijk zal spoe dig de verbinding Noord-Zuid hier gereed komen, want de huidige omweg rond Venlo is vooral voor de zwaardere vrachtauto's zeer moeilijk te berijden. In verschillende straten van Venlo. ver van de Maas gelegen, komt het water door de rioolkolken naar boven en staat zij reeds over een gedeelte van de straten. De voor naamste verbindingsweg met de buurt schap Genooi is thans ondergeloopen. Aan den Maaskant spoelt het water ook voor de deuren van de woningen, die het verst te- ruggelegen zijn. De Niers bij Gennep is buiten haar oevers getreden. Gistermiddag is de weg naar Ottersum door het water overspoeld, zoodat dit dorp enkel nog via den verkeers weg GennepKleef kon worden bereikt. Als een ongebaanden stroom kwam hier de Niers uit het Duitsche land en stortte zich te Gennep even voorbij de Niersbrug achter de R.K. begraafplaats in het sa menvloeiende water van de Maas. In normale tijden is de Niers een stroompje van hoogstens tien meter breedte, dat bij de ruine van de oude brug in de Maasbedding stroomt Thans is het van den overstroomden Maas oever in Brabant af tot den gTooten verkeersweg Nijmegen-Maastricht een onafzienbare blanke watermassa. Het enkele jaren geleden aangelegde rij wielpad op dezen verkeersweg, die als een hooge dijk tusschen de uiterwaar den ligt, heeft men tegen den golfslag met bossen stroo en zware steenen moeten beschermen. Aan de Westzijde is Gennep geheel begrensd door de groote watermassa's van de uitgetreden Maas, die hoog aan den dijk staat. Waarheen men den blik ook wendt, het is al water, dat men aanschouwt, met hier en daar enkele boompjes, die hun blader- looze takken als naakte armen uitstrekken. De Waal voor Nijmegen had gisteren bij een geringe was van 17 cm een stand van 12.53 meter. Keulen seinde slechts 1 cm. was. Men verwacht, dat er spoedig een einde zal komen aan de stijging. Vermoe delijk is nu de hoogste stand bereikt. Mij. Nederland BLOEMFONTEIN, uitreis. 29 Nov. te Lissabon TAJANDOEN. 29 Nov. v. Amst. te Antwerpen TARAKAN, uitr., 28 Nov. te Sabang. Rott. Lloyd GAROET. uitr., pass. 30 Nov. Kaap Bon LNDRAPOERA, uitr.. 30 Nov. te Belawan SLAMAT, 29 Nov. van Batavia naar Rotterdam. Silver-Java-Pacific Lgn MANOERAN, 29 Nov. van Pacific Kust te Mombassa. JavaNew-York Lyn JAVA. 29 Nov. v. Java te Boston MAPIA. 29 Nov. van New-York te Belawan TAWALI. 30 Nov van Batavia naar New-York POELAU TELLO, 30 Nov. van Boston naar New-York TAP AN O ELI, 30 Nov. van Durban naar New-York. Diverse Stoomvaartbcrichten ALGARVE, m.s., 29 Nov. van Oporto naar Lissabon. N.V. LEIDSCHE GOUD- EN ZILVERHANDEL JUWELIERS BREESTRAAT 95 Buitengewoon groote keuze in prijzen vanaf f.25(4-deelig). 3510 (Ingez. Med.) Een paar van deze druppels—en U ademt weer vrijuitè - Het is verbazend, hoe snel de ver velende verstoptheid bij hoofdverkoudheid of neuscatarrh te verhelpen is wanneer U een paar druppels Va-tro-nol in de neusgaten doet. U voelt de tintelende geneeskracht, die zich snel door de dieper gelegen neuskanalen verspreidt. Spoedig verdwijnt het hinderlijke slijm en vermindert de zwelling der slijmvliezen. De irriteerende prikkeling in den neus houdt op en het schoonhouden der neusholte wordt erdoor bevorderd. U kunt weer frisch en gemakkelijk adem halen. Voorkomt ook vele verkoudheden Maar dat is niet alles. Vele verkoudheden kunt U nu geheel voorkomen of in het eerste stadium afweren, wanneer U slechts Vicks Va-tro-nol bij het eerste waarschuwende niezen gebruikt. Dit merkwaardige middel is speciaal bereid voor neus en keel, waar verkoudheden ontstaan. In deze "gevaarzóne" helpt Va-tro-nol de natuur verkoud heden af te weren, vóórdat zij kunnen doorzetten. Dl IONDGINOOT VAN VICKS VAPOIUI 3571 (Ingez. Med.) NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij: H. D. Tjeenk Willink Haarlem: Samuel Pepvs In Woelige Dagen, 1660—1669. uit het Engelsch bewerkt door J. C. Mollema naar het Dagboek van Mr. Samuel Pepys. Blommendaal. 's GravenhageHet Jaar Onzes Heeren 1940, I Advent-Kerstbrief. Hollandia-Drukkerij Baarn: Uren met Scho penhauer. door Dr. J. D. Bierens de Haan. Het Postzegelboek, een handboek voor den postze gelverzamelaar, door J. D. van Brink, met een voorwoord van Dr. Ir. M. H. Damme. De We reldgeschiedenis in een Notedop voor de Jeugd, door V. M. Hillyer, voor Nederland bewerkt on der toezicht van Dr. J. A. Vor der Hake, Rec tor Baarnsch Lyceum, met vele illustraties van C. M. Boog en M. S. Wright. 3e druk. Bosch en Keuning, Baarn: Moeder, spreekI door J. KalmijnSpierenburg. Editio. Hillegom: Kerstboek voor Jong-Hol- land, onder redactie van Dr. R. Miedema. Scheltens en Giltay, Amsterdam: Een reis rondom mijn schedel, door Frigyes Karinthy, geaut. vertaling van Wanda Tokarski. Stemmcrding. Rotterdam: Verzuchtingen van een Predikant der „Groote Kerk", door Dr. F. J. Krop, Herv. Pred. te Rotterdam. Oompje geef ons brood, door Arne Stroem. met een 'woord vooraf door Dr. F. J. Krop. Elsevier, Amsterdam: Het Paradijs van Java. door Wijnand Kerkhoff. Een schitterend plaat werk over Java met 80 foto's, welke nog niet tevoren gepubliceerd werden, en een verkla rende inhoudsopgave in zes talen. beteekent goodwill verliezen, dus kapitaal verliezen. Al het geld dat U vroeger in advertenties hebt belegd, vormt een onzichtbaar, maar uiterst werkzaam kapitaal. 3660 Wilt U blijven oogsten, adverteerder* Blijf dan zaaien adverteeren. HONGERRESULTAAT EEN FILM! I Het staat als een paal boven water, dat «rome Odium eens op een goeden dag een Jtet zal schrijven over het verschil, dat één Itar in het leven van een man kan uit leken. En het mooiste is, dat hij zijn 'otasie geen geweld zal behoeven aan te «n om dit boek het levenslicht te doen 1 Precies een jaar geleden tikte Odium in |«o waanzinnig tempo wanhopig op een |™rijfmachine. Zijn eene oog was op het ■Spier in de machine gericht, het andere |a(espannen op de deur, bevreesd den deur- ■vaarder te zien verschijnen. De huur van I5» kamer, in een smerig pension te Min- l'hpolis alsmede die van zijn schrijf- |Uchine. was reeds sedert weken niet be leid. Alle kruideniers, bakkers en slagers kilometer in den omtrek stuurden ge- |:Wd iederen dag bedienden met kwitan- l-K (resultaat nihil). Plotseling werd er op zijn deur geklopt. IHlum kromde zijn rug en bewerkte de toet- |?van zijn machine als een razende! Er |«td opnieuw geklopt, belangrijk harder |«»ter dan den eersten keer. Nu was Odium zeker van, dat de deur ingetrapt zou «"den, als hij niet open deed. Hij stond |;ii op en liep aarzelend naar de deur, op «•^rgste voorbereid. Het was een colpor- luister" zei Odium wanhopig, „het is |£&»g Vrijdag. A.s. Woensdag betaal ik je Jfeen je", snauwde de colporteur, „dat J?le vorige week en die week daarvoor ook. ■"«eem dien koffie-molen mee!" kis je d[e machine meeneemt, krijg je F®1 cent. Wacht tot Woensdag en je hebt 'leid Je kunt er alles bij winnen en hoog- |"éjs een paar dagen bij verspelen. Het dat ik nu bezig ben te schrijven, is ['(kocht en de cheque is onderweg". Colporteur besloot te wachten. Hij kreeg p Held, al was het niet op dien Woensdag. Jjlians nu het bewuste boek door Warner '- verfilmd is met James Cagney ln de hoofdrol, werkt Odium in Hollywood. Het boek, dat „Each Dawn I Die" (De stad der Gedoemden) heet, behelst de dramatische levensgeschiedenis van een Journalist, die door corrupte ambtenaren valsch beschul digd en door een rechtbank tot 20 jaar ge vangenisstraf veroordeeld wordt. Odium schreef zijn roman in 11 dagen. De critici beschreven het als een meester werk. Odium beweert, dat het een bittere noodzaak was. Hij had de keuze tusschen twee dingen, schrijven of verhongeren. Odium begon zijn Journalistieke loopbaan als verslaggever. Hij werkte bij verscheidene dagbladen in Minneapolis. Hij was redacteur bij de Minneapolis News. toen het idee bij hem opkwam en waarvoor hij alles hals over kop in den steek liet, „den grooten Ameri- kaanschen roman" te schrijven. Voordien had hij reeds een tweetal korte novellen geschreven en aan een uitgever verkocht. Hij nam dus zijn ontslag en zette zich achter zijn schrijfmachine. Werken was echter het eenige, dat hij niet deed. Het scheen wel of hij geen begin kon maken. De weken vlogen voorbij en zijn kapitaaltje smolt als sneeuw voor de zon. Ideeën had hij genoeg, alleen wist hij ze niet op papier te zetten. De smadelijke be jegeningen van zijn schuldeischers en het knagen van zijn maag brachten hem er eindelijk toe aan het werk te gaan Wat waar is, dient gezegd te worden: toen hij eindelijk zóóver was, haalde hij zijn schade in en werkte als een dolleman. Toen het boek half af was, stuurde hij het naar een uitgever. Hij kreeg daarop een dringend telegram, het boek zoo snel moge lijk af te maken en dat het boek gekocht was. Warner Bros verzekerden zich van het verfilmingsrecht nog voordat het boek uit gekomen was en engageerden Odium. Goed voorzien van contanten aanvaardde Odium de reis naar Hollywood, de sprook jes-stad voor menigeen! Sedert zijn aankomst aldaar heeft Odium verscheidene verhalen voor de film ge schreven, één daarvan is ,J>ust Be My Destiny" (Zwervers), waarin John Garfield en Prlscilla Lane de hoofdrollen vertolken. Odium beklaagt zich echter, dat hij het in Hollywood te goed heeft. Misschien als ze de verwarming in zijn kantoor afsloten, hem op rantsoen van één maaltijd per dag stelden en zijn schrijf machine dreigden weg te nemen mis schien zou hij zich dan werkelijk weer op het schrijven van romans toeleggen! ALLEEN ENGELEN HEBBEN VLEUGELS. Een merkwaardige vliegfilm uit Zuld- Amerikahet land van avontuur. Charles en Anne Lindbergh brachten in dertijd luchtlijnen over Zuid-Amerika in kaart. Jimmy Doolittle, een der beroemdste testpiloten, vloog zijn mailvliegtuig over de Andes met twee gebroken beenen, in het gips gezet. Paul Redfern ondernam een vlucht naar Rio de Janeiro en verdween in het gebied der Amazone om thans als een legende der tropen voort te leven. Zuid-Amerika was voor al deze piloten een even groote trekpleister als vroeger voor de avonturiers, die het land over zee of over land kwamen exploreeren. Door de eeuwen heen heeft dit land avonturiers, ontdek kingsreizigers en geleerden naar zijn tro pische oerwouden en sneeuwbedekte toppen gelokt. In iedere generatie hebben moedige mannen avontuur, fortuin, ongeluk en dood gevonden in de bosschen van Brazilië, de pampas van Argentinië of de snelle wateren van de Amazone en de Orinoco. Columbus, Amerigo Vespucci. Magelhaens, Sebastian Cabot. Pizarro. Cortez en Balbo zijn in de wereldhistorie bekend door hun avonturen in Zuid-Amerika. De moderne helden van vleesch en bloed zwoegen niet meer door het oerwoud-labyrinth en zij werken zich niet meer moeizaam stroom opwaarts m een wankele kano. Zij komen met groote luchtschepen, die de tropische zwoele lucht vullen met motorengeronk. Mannen met vleugels hebben Zuid-Amerika veroverd. Vaste luchtlijnen verbinden de steden en vervoeren mail. vracht en passa giers. „Onze vliegtuigen vliegen volgens de dienstregelingadverteeren de Zuid- Amerikaansche luchtlijnen. Dit is geen bluf, doch slechts het constateeren van een feit. Maar wie beseft, hoeveel jaren van strijd hier achter schuilen, vóórdat men zoo ver was. In oude afgedankte legertoestellen vlogen de eerste piloten over de bergen, gevaarlijk laag langs de toppen scherend, omdat de machines niet hooger konden vliegen. Stalen zenuwen waren noodig om dit leven te kun nen volhouden. Hierboven een scène uit de spannende avonturenfilm „Tarzan's verbanning", welke hier deze week vertoond wordt. De familie Tarzan op de olifanten: Maureen O'Sullivan, Johnny Weismuller en de 5-jarige Johnny Sheffield als Tarzan Jr. Enkele jaren geleden kwam Howard Hawks, de regisseur van groote vliegfilms als „Dawn Patrol", „Air Circus" en „Ceiling Zero" bij een rondreis in een kleine bana- nenhaven in Zuid Amerika. Hij sloot vriendschap met „den Hollander" den jovialen bezitter van de vreemde com binatie van hotel-restaurant-café-winkel en piloten hoofdkwartier, want de „Hollan der" bezat ook een „luchtlijn". Het materiaal van deze luchtlijn bestond uit oude. onbe trouwbare kisten, waarin het met mooi weer al gevaarlijk vliegen was. Maar de piloten waren een stel fatalistische waag halzen. Howard Hawks maakte kennis met hen en kwam zoo het een en ander van hun privé-leven te weten. Bij het opruimen van zijn bureau vond hij een vuile envelop met eenige aanteekenin- gen erop gebrabbeld. Dit zette zijn herinne ring aan het werk en dit was tevens het begin van „Alleen engelen hebben vleugels". In deze Columbia film heeft Howard Hawks de geschiedenis gekristalliseerd van alle pi- lotei die de aviatiek naar Zuid Amerika hebben gebracht. f De studio gaf hem een vrije hand en zoo ,:oos Hawks, Cary Grant als de avontuurlijke leider. Richard Barthelmess als de vlieger, die de wereld wil overtuigen, dat hij geen lafaard is, Thomas Mitchel als de man. die zich verzet tegen zijn opkomende blindheid. De vrouwenrollen worden vervuld door Jean Arthur en Rita Hayworth. Deze gegevens van haat. liefde, jaloezie -n strijd werden geplaatst tegen den reeds op zichzelf sprekende achtergrond van een tropisch havenstadje, grenzende aan de woeste bergen van de Andes Eenige van Amerika's beste piloten weraen gebruikt voor de meesterlijke staaltjes van vliegkunst, die hier ten oeste worden ge geven. Men vindt ln deze film felbewogej romantiek naast ondenkbart vlieg-sensatier

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13