Uit de Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag t December 1939 Gemeenteraad van Waddinxveen NAGEKOMEN BERICHTEN VRAGENRUBRIEK Buitenland BEURSOVERZICHT Berichten vorige oplage Binnenland Nieuwe stappen te Londen te verwachten. RECHTZAKEN Wreszynski voor het gerechtshof. HAARLEMMERMEER. Loop der Bevolking. Gevestigd: Jacobus H. Wilkes, IJweg 113 Bubertus A. P. Langkemper, Iepenlaan 70 Johannes G. Metz, Hoofdweg 98 Cornells M. Bongers, IJweg 112 Gerrit J. Scheffer, Den- nenlaan 81 Klaas Postema, M. Sterklaan 14 - Jan J. Poort, Kruisweg 594 Johannes Knape, Kruisweg 576 Ariean van Diemen, Bieuwemeerdyk 263 Huibert Ph. van Wijn gaarden, Badhoevelaan 7 Cornells Th. Cas- leleln. Schuilhoevelaan 50 Johannes van Gel der. J. v. Gentstr. 9 Klaas Bulstra, Iepen laan 45. Vertrokken: Jan Schouten, n. Haarlem. Urse- lastraat 18 zw. Gerardus Kneppers, n. Heem stede, Soendastr. 17 Pleter M. Schuddeboom. n Putten Gld., Stationstr. Jacobus A. Vahl- kamp, 's Gravenhage, Valkenboschweg 352 August F. A. Fussgang, n. Rotterdam, Pr. Hen drikstraat 250 Willem Louwen, n. A'dam Celsiusstraat 13 hs. Hendrik Hollander, n. A'dam, Westerdokdijk 50 Johannes Nukoop, n. Driebergen-Rijsenburg. Wetstein Flisterl. 17 - Theodoor Kuyten, n. A'dam, le Helmerstr. 162 h Franciscus H. W. Schnater. n. A'dam. Kattcnburgervoorstr. 12 Adrianus Dol, n. Ter Aar, Kerkbuurt B65 Frans J. Meijer, naar A'dam, v. Bossestr. 22 II. KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Willem, Z. van W. Ros en N. van der Plas, Meerburgkade 82 Jan Cornells, Z. van C. Zuljderduljn en E. W. Bekker, Valken- burgerweg 61 (Rijn) Lena Alberta, D. van A. P. Zwanenburg en W. Varkevisser, Emma- straat 20 Adrlana Cornelia, D. van A. de Vreugd en A. E. Hooglander, Remisestraat 4 Leentje, D. van J. de Vreugd en C. van der Boon, Annastraat 34 Antonia Johanna, D. \an J. de Vreugd en C. van der Boon. Anna straat 34 Cornells, Z. van T. van Duin en W. van der Plas. Sluisweg 19b Elisabeth, D. van L. van der Plas en P. Hus, Zuidstraat 11 f - Cornells, Z. van A. van der Plas en H. de Best, Sluisweg 78 Cornelia, D. van C. de Vreugd en M. Meljvogel, Roest v. Limburg- straat 15a Cornelia, D. van A. Verhart en A. Ruwaard, Overrljn 26 (Rijn). Overleden: Adrianus Augustinus Brand 78 J., gehuwd met A. Libert te Katwijk Willempje van der Plas 26 J„ gehuwd met T van Duin, Sluisweg 19 b Cornells van der Plas 27 j.. gehuwd met A. van Rooijen, Meidoornstraat 41. Getrouwd: C. Kuijt en C. J. van der Plas. Buitensluisstraat 2 H. Hoek en M. Hoek, Duinoord 52. Ondertrouwd: A. Ketting, Stengelinstraat 33 en P. van DuiJ ven voorde, Prinsenstraat 7 A. Dubbeldam te Velsen en J. Haasnoot, Voor straat 68 (Rijn) N. Messemaker, Jan Toorop- straat 54 en A. Haasnoot, Baljuwstraat 5a H. van Duijn, De Waal Malefijtstraat 45 en M. van der Plas, Baljuwstraat 17a J. C. de Ruiter te Rotterdam en A. Bonefaas, Badstraat 5 C. de Ridder, Mr. C. Fockstraat 25a en G. Kulk, Stationsstraat 4 D. Hartcveldt, Spci\ Varkevisserstr. 266 en J. Kuijt, 2de Vuurbaaks pad 5. LISSE. Loop der Bevolking. Gevestigd: M. C. Hoogervorst en gezin. Em- mastraat 15 H. van den Haak en gezin, Hee- reweg 130 L. G. J. Baak en gezin. Achter weg 42 O. Kaptein. Halfweg "14. Vertrokken: J. Smit, nj^ïgstgeest A. W. Verbakei. n. 'sGravenhag^ M. J. Spierings, n, Glnneken N. van Schooten. n. 's Graven hage O. M. Rolf es. n. Maastricht J. Kok, n. Denekamp J. J. van Kesteren. n. Belgische Congo C. M. van der Aart. n. Noordwijker- hout J. van der Lans en gezin, n. Voorhout. NOORDWIJK BINNEN. In café „De Beurs" vergaderde de Oranje- «reenlglng. Wegens verhindering van den voorzitter den heer J. P. Nlekerk werd deze vergadering gepresideerd door den heer H. Sleeboom. De notulen werden goedgekeurd. Door afwezigheid van den le penning meester werd door den 2e penningmeester den heer J. Landman een overzicht gegeven van de feestelijkheden. Voor de feesten welke plaats zouden vinden op 30 en 31 Aug. en werden afgelast, waren reeds prij zen gekocht. Deze zijn echter goed opge borgen om t.z.t. dienst te kunnen doen. Hierna volgde het Jaarverslag van den Se cretaris dat de feestviering van het afgeloo- pen vereenlglngsjaar de revue liet passee- ren. De Oranjefeesten welke zouden plaats vinden op 30 en 31 Aug. werden door de mobilisatie afgelast. Het aantal leden be draagt 989, de contributieopbrengst f. 1070,50. In het bestuur was geen verandering ge komen. Dank werd gebracht aan den Se cretaris voor diens keurig jaarverslag. Hierna werd het Jaarverslag van den Penningmeester uitgebracht; de controle commissie bracht bij monde van den heer E. de Groot verslag uit. De boeken en be scheiden waren keurig ln orde bevonden; de commissie maakte eenlge opmerkingen. Den penningmeester alsmede den heer Henslng, die de administratie had gevoerd, 'an het tijdstip af dat de penningmeester ta militairen dienst moest werd hulde ïebracht. De penningmeester werd op voorstel van de controle-commissie volledig gedechargeerd. De aftr. le Secretaris de heer J. C. Schmidt werd herkozen; ln plaats van den heer E. C. Urlus (welke niet meer voor her benoeming ln aanmerking wenschte te ko men) werd gekozen de heer H. Henslng. De voorzitter sprak hierna eenlge woor den van waardeering aan het adres van den heer E. C. Urlus. De heeren Smldt en Henslng namen hun benoeming aan. Na rondvraag werden eenige films vertoond. NOORDWIJK. Loop der Bevolking. Gevestigd: M. van den Hoff, Pickéweg 7 U M. Custers, Van PanhuyssLraat 54 W. van der Meij. Zoutnianstraat 13 J. J. Heems- «rlt. pr. Bernhardstraat 32 P. J. H. van tor Staak, Q. v. Uffordstr. 42 M. M. Duin. Voorstraat 99 G. M. van der Meer. Bronck- horststraat 69 M. J. Huisman, Langeveld 29 S. J. Warmenhoven, Kerkhofpad 10 «ijntje de Haan. H. ter Duinstr. 26 G. Rothert-, Stijntjesduinstr. 30 Th. P. Koele- JiJn—Van Tongeren, Golfweg 2 D. G. L. Oui, Noord Boulevard 3 J. Admiraal. Pr. Bern- tardstr. 52 J M. Versteege— Kenenburg. 9- van Uffordstr. 32. Vertrokken: W van der Mei. naar Amster dam, Carlton-Hotel J. Knape en Tam., Haar- Jj-mmermeer, Kruisweg 576 C. F. Droogh, n. T*r Aar A 5 B. A. Jegodka, n. Weiswasser. P1- - C. Geerllngs en fam., n. Noordwijkerhout. Wdschevaart 11a J. Binken, n. Gouda, Lange Jiendeweg 76 A. J. Lang, n. Den Haag, Stad- touderslaan 20 S. Humbel, n. Parijs T. de Groot, gcb. 3onda en fam., n. Johannesburg. Zuid-Afr. D. van Tilburg, n. Leiden, Ra penburg 1 M. A. van der Niet. n. Leiden, Rapenburg 1 E. J. Muller en fam., n. Jog jakarta, N.-I. W. P. Nljman en fam., naar Haarlemmermeer. Relgerstr. 51 E. C. Zwarts, n. Haarlem, L. Heerevest 130. Burgerlijke Stand. Geboren. Hendrikus Wilhelmus Laurentius, Z. van L. J. de Ridder en P. J. Rietmeijer Al- bertus Wilhelmus, Z. van C. de Haas en N. II. Steenvoorden Antonlus Nicolaas Cornells, Z. van J. C. P. de Ridder en M. C. H. Schakenbos Clazina Anna Christina. D. van J. H. Raap horst en E. B. H. van der Hulst Johannes. Z. van L. van Es en A. P. van Sprang Ger- hardus Hendrikus Maria. Z. van G. H. Bouhuh en M. H. van Leeuwen Wilhelmus Comelis. Z. van W. de Haas en H. M. B. Leuven Wil- librordus Andreas, Z. van J. A. Schumacher en J. C. H. van Straalpn. Ondertrouwd: D. Varkevisser en M. V. Beelen B. Hazenoot en G. E. M Gundermann Getrouwd: C. W. J. M. de Ruijter en J. G. G. Visser D. van Tilburg en M. A. van der Niet N. Smit en G .Verheugd C. Rulgrok en N. Heemskerk B. H. van der Ploeg en C. M. Hogervorst G. van Schie en W. H. van Bo- hemen J. G. E. H. NUsten en A. A M. Alke made J. M. Groenewoud en W. van der Meij. Overleden: Leendert de Jong 85 J.. wednr. van J. Smit. OEGSTGEEST. Chr. Mlddenstandsvereeniging. Xn „Huize Wijnstok" hield de Chr. Mid- denstandsvereen., afd. Oegstgeest. een le denvergadering. Na opening met gebed door den voorzitter, den heer H. Kranen burg, riep hij allen hartelijk welkom toe. Inzonderheid mr. dr. Knibbc, secretaris van de Kamer van Koophandel ln het district Rijnland. De notulen van den secretaris, den heer J. Bogaards. werden goedgekeurd. Hierop volgden eenige mededeellngen betreffende de samenstelling en het nuttige werk van de KvK. en hield mr. Knlbbe een cau serie over „De Vestigingswet". Spr. bepaalde zijn gehoor tot de beant woording van een tweetal voor de hand liggende vragen; ten eerste: welke redenen leidden tot de Invoering dier wet en ten tweede: well: doel beoogt die wet. Spr. heeft aan de hand van talrijke on dervindingen van den laatsten tijd van een en ander een uitvoerige en leerzame uit eenzetting gegeven, waarvoor de voorzitter hem hartelijk dank heeft betuigd. Hierna sluiting op de gebruikelijke wijze. WASSENAAR. Vergadering „Bellamy". Voor de afd. Wassenaar der Int. Ver. „Bellamy' sprak in den foyer van gebouw „Centraal" de heer J. Horsmeier Jr. over „Hebt uw naasten lief als U zeiven" naar het licht der nieuwe maatschappij. Na een woord van den voorzitter, den heer Van Altena, merkte spr. op, dat wer kelijke vrede alleen dan mogelijk is, In dien de mensch ln de plaats van overheer- schlng, stelt het elkaar dienen. Stroomin gen ontstaan als geestelijke en moreele herbewapening en de Oxfordgroep, maar naast volkomen afwezigheid van begrijpen is er ook bij velen slechts gehuichel. Wer kelijke naastenliefde ls noodlg. Tegen de ellende der werkloosheid helpt geen wel dadigheid, geen werkverschaffing, noch het opheffen van tolmuren. Het productie systeem ls vastgeloopen en al zou door het doen uitvoeren van werken door particu lier, den aanleg van wegen enz. de werk loosheid eenlge Jaren kunnen worden op geheven, dan zou, als alles mooi was in Nederland, het spook van de werkloosheid weer in vollen omvang optreden. De keus ls nu evolutie of revolutie. Evo lutie in den geest van gezamenlljken ar beid met een gelijk deel van den.overvloed voor allen en een regeering, die dat systeem beheerscht. Van egoïsme moet de mensch komen tot altruïsme, waarvan, aldus spr., in den mensch dc kern aanwezig is, al is zij ver borgen onder een ruwe bolster. Spr. legde de verantwoording van het niet voldoen aan den noodzakelijken elsch ln hander. van zijn auditorium. Uitvoering Chr. Dameskoor „Euphonia". Het Chr. Dameskoor „Euphonia" gaf on der leiding van den dirigent den heer H. D. Baank. de zevende uitvoering in het ge bouw voor Chr. Belangen. Geopend werd met het gemeenschappe lijk zingen van ps. 138 1 en gebed, waarna de eere-voorzitter dr. H. J. Honders allen hartelijk welkom heette, ln het bijzonder mevrouw C. E. Sandberg-de Vlieger, die voor het eerst als beschermvrouwe een uit voering van het koor bijwoonde. Het programma, dat naast eenige be kende ook diverse nieuwe nummers bevatte werd vlot afgewerkt, waarbij als steeds de muzikale verzorging te loven viel. De solistische medewerking van de vio liste Enny Hakkert, met pianobegeleiding van den heer Baank, heeft ook veel tot het succes bijdragen. Mej. A. v. d. Kcoy ver zorgde de pianobegeleiding bfj de koornum mers welke niet a capella gezongen werden. Nadat aan den dirigent en medewerken den bloemen waren aangeboden, maakte dr. Honders zich de tolk van de talrijke aan wezigen. die met groote aandacht en In stemming de prestaties hadden gevolgd, om koor en dirigent te danken voor het gebo- dene. Met het zingen van den Avondzang werd deze geslaagde uitvoering beëindigd. Wassenaarsche IJsvereeniging. In hel Wapen van Wassenaar vergaderde de Wassenaarsche IJsvereeniging. De heer C. van Tol opende, waarna de notulen van den secretaris, den heer G. A. Henkes wer den vastgesteld. Aan het verslag van den penningmeester, den heer J. Stljnis ontleenen wij, dat er een saldo is van f. 428.91. Het ledental bedraagt 242. De bestuursleden G. A. Henkes, J. J. Rem merswaal en C. van Tol werden herkozen. Tot leden der kascommissie werden be noemd de heeren M. de Mlt, Looyestein en G. Kroon. Na een opwekking tot het werven van nieuwe leden volgde een geanimeerde verloting. In de vergadering der Ver. van Huls- en Grondeigenaren en Bouwondernemers werd besloten, adhaesie te betuigen aan adressen van den Bond van Hulseigenaren in Nederland en van de Contactcommissie uit genoemden Bond, waarin wordt ver zocht om regeerlngsmaatregelen tot scha deloosstelling van huiseigenaren, in geval van schade aan hun eigendommen bij oor log en tegen rente-opdrijving door de hy potheekbanken. GOEDKEURING DER GEMEENTE-BEGROOTING. De raad van Waddinxveen kwam bijeen ter behandeling van de begrootingen voor 1940. De heer Van der Hee zelde verheugd te zijn, dat de begrooting gereed ls gekomen met een flinke post voor onvoorziene uit gaven. Spr heeft voor het werk van B. en W. alle waardeering. Een reserve-potje is zeker ln deze tijden noodlg om tegenslagen op te vangen. Het is een reden om ons ln deze tijden al te vragen wat naar recht en billijkheid voor de Ingezetenen moet worden gedaan. Spr. vroeg zich af, of Waddinxveen toch zoo goed ls, dat zij bo ven vele andere gemeenten bevoorrecht ls, wat betreft haar flnancleele positie De heer Schouten sprak een woord van waar deering aan het adres van B. en W. en den secretaris voor het verrichte werk. De financieele positie der gemeente is goed; bijna de geheele gemeente is aan het licht- net aangesloten Spr. wilde nu vooral aan dringen op het bouwrijp maken van grond door de aanneming van het uitbreidings plan. Spr. vroeg of er wel voldoende samen werking was tusschen B. en W. en den di recteur van het gasbedrijf, alsmede niet te oude mensehen uit te zenden naar de werkverschaffing, een soepeler regeling voor de wachtweken van steuntrekkers en een ruimere bedeeling van de armen. De heer Buitelaar vestigde de aandacht op de schoolgeldheffing. Volgens hem ls deze regeling hier hooger dan te Gouda of Bos koop. De voorzitter dankte voor de uitgespro ken waardeering. Met vele wenschen kan rekening worden gehouden. Het bouwrijp maken van grond moet wachten op de goedkeuring van het uitbreidingsplan. Ten aanzien van de werkverschaffing en steun- verleening meent spr. zich van antwoord te moeten onthouden. De heeren hooren alles maar van één kant; men moet het van alle zijden bezien. Er komen soms steuntrekkers op het spreekuur, die zich allerschandelijkst gedragen. Klachten over het armbestuur worden verwezen naar wet houder Herfst. Ten aanzien van de school geldheffing wilde spr. wel eens een onder- zoel instellen. Wethouder Herfst zeide, dat bij de steun- verleening zooveel mogelijk de billijkheid wordt betracht. Ten aanzien van het arm bestuur ts men gebonden aan de maxima voor den laagsten norm van den steun. Wil dc raad dat het irmbestuur meer doet, zooveel te beter. De voorzitter: De raad heelt met de za ken van het armbestuur niets te maken. Wethouder Van Tol. sprekende over de samenwerking met den directeur van het gasbedrijf zeide, dat de raad een en ander te eng beziet De hooge kosten van den aanleg der leidingen aan den Sniepweg hielden ook verband met een nieuw te leg gen ringleiding. De heer Schouten zeide, dat de commissie voor de steunverleening, die vroeger ook goed werk deed, thans voor B. en W. van gemak kan zijn. De voorzitter zelde zich niet met het armbestuur te bemoeien, maar er zijn brieven van B. en W„ dat het armbestuur niet mag bedeelen. De voorzitter gaf een uitvoerige uiteen zetting van de steuntrekkers en de te be handelen gevallen, waarna de heer Schou ten zelde, dat B. en W. „half doode" men- schen of menschen, die veertien dagen te voren nog in elkaar zijn gezakt, naar de werkverschaffing zenden. Dat is schande! (Interrupties). De voorzitter raadde den heer Schouten aan zich te matigen. Zooiets kan het col lege niet accepteeren. De minister van so ciale aken zal worden ingelicht hoe het hier met de werkloozen is gesteld. De heer Zoethoutmaar vroeg den leef tijd van huwelijkstoelage terug te brengen van 30 op 25 jaar. De voorzitter zegde een onderzoek toe. Het voorstel den tweeden fitter Bergeijk te bevorderen tot eersten fitter ontmoette verschillende bezwaren. De wethouder Van -Tol stelde tenslotte voor een Jongen te benoemen voor het leegpompen der leidingen en Bergeijk ge legenheid te geven zich als fitter te be kwamen. Volgend Jaar kan het dus nader bezien worden. Hiertoe werd besloten. De bedrljfsbegrootingen werden met alg. stemmen goedgekeurd Ambtswoning burgemeester. De heer Hij koop maakte bezwaar tegen het voorstel van de meerderheid van B. en W. om den aftrek voor de ambtswoning van den bur gemeester te verlagen met f. 50.en zoo doende ln overeenstemming te brengen met de huurwaarde voor de personeele belas ting. Spr. is bang voor consequenties. De Voorzitter zeide niet over dit voorstel te willen spreken. Het voorstel werd aange nomen met 84 st. Tegen de heeren van der Hee, Hijkoop, Schouten en Uitbeijerse. Vervoermiddel politie. Het voorstel van B. en W. tot aanschaffing van een snel vervoermiddel van de politie, gedacht wordt aan een motor, ontlokte discussie. Uitge trokken zou moeten worden f. 550.Over dit bedrag zijn verschillende leden het niet eens. De meesten achtten het te laag. De heer Bonefaas stelde voor een nieuwe zie kenauto te koopen en den ouden wagen ln te richten voor de politie. Het voorstel werd aangenomen met 93 st. Het voorstel van den heer van Tol om toch een motor voor de politie te koopen werd verworpen. Een voorstelPille om de loonen met 10 te verhoogen gaf staking van stem men 66. De bcgrooting werd tenslotte met alg. st. goedgekeurd. Hierna volgde geheime zitting. Waar niet verkrijgbaar, wende men aich om idreiten lot Drijfhout. Poatbu* 696, Amsterdam. 3662 (Ingez. Med.) IN ENGELAND MANNEN TOT 23- JARIGEN LEEFTIJD OPGEROEPEN. Op grond van een vandaag uitgegeven Koninklijke proclamatie worden in Enge land manne tot 23-jarigen leeftijd opge roepen voor den militairen dienst. Dc proclamatie noemt alle manlijke Britschc onderdanen, die vandaag 20 jaar doch nog niet 23 jaar oud waren, dienst plichtig. Op 9 December moet de aanmelding voor de Inschrijving geschieden. Naar schatting betreft het een kwart milltoen man. In geen geval zal oproeping evenwel voor het volgend jaar gebeuren. CENTRALE VOOR VALSCHE PASPOORTEN. Men denkt, dat de Mexicaansche politie een uitgebreide organisatie voor de ver vaardiging van paspoorten en internatio nale spionnage heeft ontdekt. De tot nu toe bekende gegevens zijn weinig nauw keurig. Twee Mexicanen zijn gearresteerd, doch deze personen worden voornamelijk beschuldigd van de vervalsching van op de National Bank of Canada en op Je Natio nal Bank of Commerce getrokken cheques, terwijl een Spanjaard beschuldigd wordt valsche Mexicaansche paspoorten en iden titeitsbewijzen te hebben ervaardigd. De Spanjaard en een der Mexicanen werden eerst tegen borgstelling vrijgelaten, doch de Spanjaard werd kort daarna opnieuw gearresteerd. AMSTERDAM. 1 December. De berichten omtrent dc gebeurtenissen in Finland hadden gisteren blijkbaar hun volle uit werking op de Amsterdamsche effectenbeurs ge had, want hoewel hetgeen hedenmorgen omtrent het Russisch—Finsche conflict vernomen werd. allesbehalve een aangenamen indruk maakte kon heden een beter stemming worden waarge nomen. Het aanbod was verdwenen en daar tegenover bestond eenige vraag met het gevolg, dat in vrijwel alle rubrieken een verbetering kon worden waargenomen. Op de Petroleumafdeeling verkeerden Konink lijken krachtig in herstel. Reeds dadelijk werd een vijftal punten boven het vorige slot gehan deld en langzaam maar zeker werd een op gaande lijn gevolgd, zoodat tenslotte een flinke verbetering kon worden opgeteekend. Van de Suikeraandeelen lieten HVA's zich van hun sterken kant kennen en per saldo kwam de koers een goede tiental punten boven de vorige slotnoteering te liggen. Hierbij dient in aanmer king genomen te worden, dat vooral Konink lijken en HVA's de laatste dagen onder de zwakke stemmingen het meest te lijden hadden gehad. Ook diverse minder courante Suikeraandeelen werden hooger genoteerd. De Rubbennarkt had een rustig verloop, ln Amsterdam Rubbers werd echter op bescheiden voet geregeld zaken ge daan, waarbij onder beurstijd een geregelde stijging plaats vond en een koerswinst van enkele procenten kan worden opgemerkt. Di verse minder courante soorten werden hooger genoteerd. In Tabakken was weinig te doen de stemming voor deze fondsen was iverigens prijshoudend, de koersen waren echter niet veel veranderd. De affaire in Industrieelen was gering. De Philipsaandeelen werden tegen de alge- heele beursstemming in bij de opening iets lager geadviseerd, hetgeen verband hield met het aanbod van slechts weinig stukken, dat echter voldoende was om een kleinen teruggang te voor schijn te roepen. Unilevers werden ex-lnterim- dividend 3 procent genoteerd en waren mits dien goed prijshoudend. Aku's werden tegen on geveer de vorige prijzen verhandeld. In Scheep vaartpapieren vonden bescheiden omzetten plaats, in het bijzonder in Ned. Scheepvaart- unies, die het gisteren geleden verlies grooten- deels konden achterhalen, waarbij de aanver wante aandeelen niet achterbleven. Met Kon. booten was dit eveneens het geval. Ook Oude Vaarten en diverse outsiders werden hooger ge noteerd. De verbeterde beurstendenz strekte zich ook uit tot de Amerikaansche waarden. In weerwil van de verdere actie in Wallstreet werd hier op ongeveer of Iets boven het peil van gisteren verhandeld en onder beurstijd liepen de koer sen geregeld naar boven. Dc affaire was niet om vangrijk, maar in Staalaandeelen en Anaconda's ging toch nogal wat om. De Beleggingsafdeeling was stil. De Ned. Staatspapieren hadden een weifelend voorko men, de Oude Schuld, in het bijzonder integra len lag gedrukt ln de markt. Van de buiten- landsche waarden werden de obligatiën uit de Youngleening cum de coupon per 1 December verhandeld. De koers kwam iets lager te liggen. Voor Fransche fondsen bestond slechts ge ringe belangstelling. J. A. L. te W. Ieder geval wordt afzon derlijk beoordeeld. Of u dus kostwinnersvergoe ding kunt krijgen en zoo ja, tot welk bedrag, moet U lnformeeren ter gemeentesecretarie. Onderstaande berichten werden reeds ln een deel van onze vorige oplaag geplaatst. De regeeringspersdienst meldt: Gelijk Indertijd is medegedeeld, heeft de Nederlaindsohe regeering, terstond nadat het voornemen der Britsche regeering bekend was geworden om over te gaan tot inbeslag neming aan boord van neutrale schepen van goederen van Duttsche herkomst, daar tegen bij de Britsche regeering een krachtig protest Ingediend. De tekst van de Inmid dels Uitgevaardigde „order in oouncil" wordt thans door de betrokken Instanties nader onderzocht. Te verwachten ls dat de Nederiandsche regeering zich dienaan gaande weldra opnieuw tot de Britsche regeering zal wenden. KABELBALLON VEROORZAAKT ERNSTIGE SCHADE BIJ ANJUM. Eergisteravond omstreeks elf uur werd de omgeving van het dorp Anjum aan de Friesche kust opgeschrikt door het geluid van afknappende palen en omvallende boomen, terwijl op hetzelfde oogenblik de electrische verlichting uit ging. De bewo ners snelden naar buiten, waar bleek, dat een militaire kabelballon groote schade had aangericht. De ballon, welke uit Westelijke richting was komen aandrijven (hij was o.a. waargenomen te Nes. Westdongeradeel, Ooster-Nijkerk en Peezensl bevond zich aan een kabel ter lengte van ongeveer 2000 meter, aan welks uiteinde een anker hing. Dit anker was verward geraakt in draden van de electrische bovenleiding, waardoor deze vernield werd. terwijl tevens eenige houten palen van het net uit den grond werd 'n gerukt of afknapten. Een paal, welke aan den kabel was blijven hangen, kwam ln aanraking met de boomen van een boerderij. Een daarvan werd ontwor teld, doch in een anderen boom bleef de kabel met den paal hangen. Een visschers- man heeft de ballon daarop stevig beves tigd, waarna militairen hem omlaag heb ben getrokken, nadat zij eerst door schie ten tevergeefs geprobeerd hadden het ge vaarte onklaar te maken. Waarschijnlijk heeft men hier met een Engelsche ballon te doen. VOORTGEZETTE BEHANDELING. Het gerechtshof te Amsterdam, gepresi deerd door mr. Jolles, zette gisteren de op 28 September j.l. geschorste behandeling voort van de strafzaak tegen den Interna tionalen financier Wreszynski, wiens prac- tijken volgens den officier van Justitie niet voor die van Stavisky onderdoen. Het O. M. bij de Amsterdamsche recht bank had in eerste instantie de maximum straf wegens oplichting tegen verdachte ge- requireerd, nJ. vier jaar gevangenisstraf. Conform dezen elsch wees de rechtbank vonnis doch twee maanden voorlooplge hechtenis werd in mindering gebracht. Op verzoek van de verdediging, gevoerd door mr. Th. Muller Massis en mr. F. Mann- heimer. werd op 28 September de behande ling van de zaak geschorst om aan Toni M., die ziek ls en in een sanatorium wordt ver pleegd, eenige vragen voor te leggen. De rechter-commissarls heeft inmiddels dit verhoor gehouden zoodat het hof van daag de behandeling ter openbare terecht zitting kon voortzetten. Verdachte verklaarde hedenmorgen op nieuw onschuldig te zijn al gaf hij toe het geld van Toni M„ die hij aan pasvisa zou helpen voor haar familie, voor prlvé-doel- elnden te hebben gebruikt. In verband met vervanging van een der raadsheeren werd de zaak vervolgens ge heel van voren af aan behandeld. Nieuwe gezichtspunten deden zich echter niet voor. De griffier las een verklaring voor van Toni M., waarin zij vertelt hoe zij met Wr. in aanraking ls gekomen, hoe zij vertrou wen in hem stelde en hoe de ontgoocheling volgde. Zij had gedacht, dat alles wel ln orde zou komen: prachtige relaties met hee ren van de Amsterdamsche Bank, een ken nis van een Amerikaanschen consul en het geld vloeide gemakkelijk Toni M noemde alle verklaringen van verd. in de eerste hofzitting afgelegd leu gens. Mr. Muller Massis had namens zijn cliënt teruggave gevraagd van het door de justi tie bij Wreszynski ln beslag genomen geld, omdat zoowel Toni M. als de Goessche koop man geheel schadeloos zijn gesteld. Procureur-generaal: maar dat ls toch van misdrijf afkomstig geld. Na bet verhoor vorderde de advocaat- generaal 4 jaar gevangenisstraf, met aftrek van de bijna 13 maanden vóór arrest. i V -I I.K (KltSKN Londen 7.363/. (7.34): Bellijn 75.55 (75.50); Parijs 4.17Vt (4.16); Brussel 31.07 (31.08'/,); Zwitserland 42.24"/, (42241/,); Kopenhagen 36.40 136.401; Stockholm 44.87'/. <44.87",); Oslo 42 82'/- '42 82'',); New York 1.88 3/8 (1.88 7/16) Lire Bankpapier 6.75 (6.75). Prolongatie 2 3'4; Part. disc. 2 1/42 3/8; Daggeld 11'/<. Registermarken 15; Handels Sperrmar- ken 6'/,; Reismarken 43; Bankpapier 24. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11