BINNENLAND Gelden voor de Rijkswegen in LEID5CH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 1 December 1)39 Zuid-Holland *^Mijnhardtje Prinselijke gift O. en O.! Afscheid van dr. Elias Inlijving dienstplichtigen 1940 Opbrengst der personeele belasting Uit Ned. Oost-Indië Afscheid van den commandant zeemacht HOCUS POCUS PRESTOFIX! van TRICOLINE Het hoofd van de sectie, Ontwikkeling: en Ontspanning bij het algemeen hoofd kwartier geeft met groote dankbaarheid kennis van het feit, dat Z.H.K. Prins Bemhard een bedrag van f. 10.000 ter beschikking heeft gesteld ten behoeve van het ontwikkelings- en ontspan ningswerk onder de gemobiliseerden. Als voorzitter van „Het Groene Kruis" DE DATA VASTGESTELD. De regeeringspersdlenst meldt: Het ligt ln het voornemen om de vol gende ploegen dienstplichtigen van de lich ting 1940 in te lijven op de hierna vermelde data. 1. Officiersopleiding. Inlijving op 5 Februari 1940. infanterie, inbegrepen het regiment grenadiers, het regiment jagers en militaire administratie, ploegen 1 en 2, wielrijders, bereden artille rie, beredenen, onbereden artillerie, met uitzondering van den artillerie-triangula tie-en den artillerie-weerdienst. cavalerie. Inlijving op 6 Augustus 1940: bataljon geneeskundige troepen, veterinaire dienst, le. 2e en 3e regiment genietroepen, artil- lerie-triangulatie-dienst. Inlijving op 2 September 1940: korps pontonniers en torpedisten. Inlijving op 1 October 1940: korps mo- tordlenst. luchtvaarttroepen en artillerie- weerdienst. 2. Opleiding tot onderofficier-administra teur. Inlijving op 6 Mei 1940: alle korpsen ploeg 1. 3. Overigen. Inlijving op 5 Februari 1940: regimenten infanterie, inbegrepen het regiment grena diers en het regiment jagers, ploeg 2. Inlijving 15 Januari 1940 4e regiment huzaren igeen paarden-oppasseers en-ver zorgers). Dienstplichtigen van de hiervóór ver melde ploegen, die vrijstelling wegens kost winnerschap of wegens persoonlijke on misbaarheid dan wel uitstel van eerste oefening verlangen, kunnen daartoe aan vraag doen. Voor zoover de inlijving in Januari geschiedt, moet de aanvraag met den meesten spoed worden ingezonden. Geldt het vrijstelling, dan moet de aan vraag door of vanwege den dienstplichtige worden gedaan bij den burgemeester. Geldt het uitstel van eerste oefening, dan moet de dienstplichtige een schriftelijk verzoek richten aan den minister van de fensie, bij voorkeur door tusschenkomst van den burgemeester. Is de reden van het verzoek gelegen in studiebelangen. dan moet een verklaring worden bijgevoegd, af gegeven door het hoofd van de onderwijs inrichting. Er moet op worden gerekend, dat uitstel van de eerste oefening slechts op uiterst beperkte schaal zal worden verleend. Het centraal bureau voor de statistiek heeft wederom een aantal gegevens gepubli ceerd betreffende de personeele belasting. Hieraan is het volgende ontleend: Sinds 1931 komt de zuivere opbrengst van de hoofdsom dezer belasting aan de gemeen ten ten goede, met dien verstande, dat van 1935 af 80 procent van de hoofdsom naai de grondslagen huurwaarde, mobilair en dienstboden niet meer rechtstreeks wordt uitgekeerd, doch in het werkloosheidssubsi- diefonds wordt gestort! waaruit naar be paalde normen- wederom uitkeeringen aan de gemeenten worden gedaan. Slechts enkele gemeenten hebben sinds dien wijzigingen in de classificatie aange bracht. Voor het laatstbekende jaar 1938 werd geen belasting geheven naar den grond slag paarden in 42 gemeenten, naar den grondslag pleziervaartuigen in 26 en naar den grondslag biljarten in 84 ge meenten. Van de bevoegdheid om de belastbare huurwaarde en de waarde van het mobilair voor koffiehuizen enz. lager vast te stellen, werd een voortdurend grooter gebruik ge maakt (ln 1938 in 462 gemeenten). Het aantal gemeenten, dat van de be voegdheid gebruik heeft gemaakt, voor de verschillende grondslagen afwijkende ta rieven vast te stellen, is gestegen van 274 over 1931 tot 528 over 1938. Het aantal perceelen, belast naar den eersten grondslag is onafgebroken gestegen van 1.490.327 over 1931 tot 1.735.717 over 1938. De belastbare huurwaarde dezer per ceelen is gestegen van f.483 millioen over 1931 tot f. 516 millioen over 1934, waarop in hoofdzaak als gevolg der huurverlagingen een daling is gevolgd tot f. 478 millioen over 1937, terwijl over 1938 deze waarde weer steeg tot f.482 millioen de gemiddelde be lastbare huurwaarde per perceel is voort durend gedaald van f. 325 over 1932 tot f.278 over 1938 Alle grondslagen te zamen brachten in elk der laren 1931 tot en met 1934 ruim f. 38 millioen op, waarop een daling is ge volgd tot f.27 millioen iver 1937 en 1938 Deze daling is in hoofdzaak veroorzaakt, doordat van 1935 af voor de grondslagen huurwaarde, mobilair en dienstboden geen afwijkingen van de wettelijke tarieven meer mogen gelden. Van alle grondslagen is de opbrengst in hoofdsom van den grondslag huurwaarde van het grootste en van den grondslag paarden van het kleinste belang (resp. 70 en 0.2 procent). Zoowel de hiervoor genoemde daling van de opbrengst in hoofdsom als de ongunstig ste tijdsomstandigheden maakten het voor een groot aantal gemeenten noodzakelijk het aantal opcenten op deze belasting niet onbelangrijk te verhoogen, in verband waar mede de opbrengst dezer opcenten is ge stegen van f. 26 millioen over 1931 tot f 44 millioen over 1938. BENOEMING TOT EERE-VOORZITTER. In tegenwoordigheid van zeer velen is gistermiddag in De Doelen te Rotterdam afscheid genomen van dr. P. Jh. Elias. die gedurende 20 jaren het voorzitterschap van de Zuid-Hollandsche vereeniging „Het Groene Kruis" heeft bekleed De eerste spreker was mr. J. J. A. Schmal, waarnemend voorzitter van de vereeniging. die uitvoerig de verdiensten van den schel dende schetste en zeide. dat jongeren klaar staan om in zijn geest het werk voort te zetten. Spr. deelde mede, dat de algemeene vergadering besloten had den heer Elias tot eerevoorzitter te benoemen. Hij bood hem daarna een door den kunstenaar Roe land Koning geschilderd portret aan. De commissaris der koningin in Zuid- Holland, jhr van Karnebeek. betoogde daarna, dat het provinciale bestuur zich wel bewust is van het hoogst belangrijke werk, dat „Het Groene Kruis" de laatste 20 jaren onder leiding van dr. Elias tot stand heeft gebracht. Het is een gebouw geworden, dat ons gewest tot eer strekt en dat der bevol king een zege is, daarvoor wilde spr. den scheidenden voorzitter hartelijk dank zeg gen. Na dr. A in 't Veld, inspecteur van de volksgezondheid sprak prof. K. de Snoo, die namens het eere-comite een geschenk onder enveloppe aanbood, bestemd voor het stich ten van een „Dr. Eliasfonds". Tenslotte spraken de heer A. T. de Jong namens de afdeelingen, dr. H. H. T. Bekenkamp, voor zitter van de provinciale Groninger ver eeniging „Het Groene Kruis" en dr. J. Wa geneer namens de vereeniging „Bakerlust". Dr. Elias heeft hierna veel van de hem gebrachte hulde overgedragen aan de plaatselijke afdeelingen. aan de mede bestuursleden en aan vele anderen, die hun goede krachten aan Het Groene Kruis hebben gegeven. Afzonderlijk heeft hij daarna alle woordvoerders beantwoord. liet hem ter beschikking gestelde fonds zal hij bestemmen voor de gezondheid van het jonge, opgroeien de volk. Het zal onder toezicht van de medisch-psychoiogische kinderkliniek te Leiden worden gesteld. In de vooraf gehouden algemeene ver gadering deelde dr. Ellas mede dat dr. D. Zijp te Slledrecht tot zijn opvolger was benoemd. Bij de vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven, waarbij een be stuursvoorstel was om het quotum der af deelingen te bepalen op 17 Yi cent per lid en om den secretaris een tegemoetkoming van f. 2000.te verstrekken, werd breed voerig gediscussieerd. Het resultaat was, dat besloten werd het voorstel te aanvaarden, échter met dien verstande, dat de nieuwe regeling slechts voor een jaar zal gelden en dat men zich daarna zal beraden op welke wijze aan de verlangens van de afdeelingen tegemoet gekomen kan worden. Vervolgens werd een groot aantal ver slagen behandeld en goedgekeurd. Uit het jaarverslag van het hoofdbestuur bleek, dat het aantal afdeelingen tot 153 is ge stegen en dat het ledental 88.281 beloopt. DE SCHEEPVAARTVERBINDING MET INDIE. „Johan van Oldenbarnevelt" en „Slamat" niet verder dan Genua. Naar wij vernemen zullen in verband met het mijnengevaar de thuisvarende mail schepen de „Johan van Oldenbarnevelt" van de maatschappij „Nederland" en de .Slamat" van de Rotterdamsche Lloyd niet naar Nederland doorvaren, doch te Genua de reis eindigen en vandaar weer naar Ne- derlandsch-Indië vertrekken. De „Johan van Oldenbarnevelt" vertrok 18 dezer, de „Slamat" gisteren van Priok. In hoeverre deze maatregel uitgebreid zal worden door alle op Indië varende booten, vormt thans nog een punt van overweging. STATIONSBOUW TE UTRECHT VORDERT GOED Het Buurtstation wordt op 18 December buiten dienst gesteld. Langzaam vordert de verbouwing van het centrale station te Utrecht. Nadat men eerst met den bouw van de bovenverdie ping ter vervanging van het door brand vernielde oude gebouw goed was opgescho ten. scheen er naar het uiterlijk weinig voortgang bij de werkzaamheden te con- stateeren, doch de afwerking van deze nieuwe verdieping eischt veel tijd en er wordt met kracht aan voortgewerkt. Dat is ook al daarom gewenscht, daar hier o.m. de hoofdinspectie zal worden onder gebracht, die aan beteekenis heeft gewon nen door de opheffing van 3 inspecties met ingang van 1 November j.l. De hier mee gepaard gaande concentratie zal pas definitief haar beslag hebben gekregen, wanneer de hoofdinspectie haar nieuwe be huizing zal kunnen betrekken, hetgeen op 1 Maart het geval zal zijn. Aan de noordzijde is men bezig met het aanleggen van de kopsporen met bijbehoo- rende perrons, die de taak van het buurt station eerlang zullen moeten overnemen. Daarmee hangt wederom samen de uit breiding van de overbrugging van den Leid- scheweg en den Leidscherijn. Dit alles zal eerlang gereed zijn. zoodat op 17 December de nieuwe prerons van het centrale staion in gebruik zullen worden genomen. Dien dag zal ook nog het buurtstation gedeel telijk dienst doen, doch met ingang van Maandag. 18 December, zal het definitief worden gesloten. N.R.Crt. DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en steunuitkee- ring op boter, is behoudens tusschentljdsche wijziging, voor de week van 30 November tot 7 December vastgesteld op 80 cent per K.G. (onveranderd). Aannemende, dat door de tijdsomstan digheden geen wijzigingen zullen worden gebracht in de Verkeersfondsbegrooting 1940, zullen ln het komende Jaar de volgen de posten voor de rijkswegen in Zuid- Holland kunnen worden besteed, schrijft de K.N.A.C. I. f. 50.000 voor verbetering van het weg- vak 's-GravenhageWassenaar. ■2. f. 350.000 voor verbreeding van het wegdek den DeylHaagsche Schouw. 3. f. 350.000 als bijdrage tot verbetering van den provincialen weg Wassenaar Noordwij kVogelenzang, inclusief nieuw wegvak WassenaarScheveningen. 4. f. 530.000 voor grondaankoop en enkele plaatselijke werken voor het Noordelijke gedeelte van den weg RijswijkBurgerveen. 5. f. 1.880.000 voor grondaankoop, bouw kunstwerken en voortzetting aanleg aarde- baan van het Zuidelijke gedeelte van den weg Rijswijk—Burgerveen. 6. f. 1.250.000 voor voltooiing grondaan koop, bouw kunstwerken en aanleg aarde- baan van den weg VoorschotenOegstgeest inclusief werken bij het Haagsche Schouw. 7. f. 500.000 voor vernieuwing van de Hoornbrug. 8. f. 100.000 voor aanleg van gescheiden banen op den weg Rotterdam's-Graven- hage 9. f. 16.000 voor verbetering van den weg LoosduinenMonster. 10. f. 295.000 voor verbetering van den weg LoosduinenNaaldwijk. II. f. 1.000.000 voor den weg Rotterdam- MaassluisMaasdijk (voltooiing verhar ding MaasdijkBroekweg; voltooiing brug gen Noord-, Middel- en Boonervliet; aanleg toegangsweg Vlaardlngen; aanleg rijwiel pad MaasdijkBroekweg: grondaankoop en aanleg aardebaan BroekwegSchiedam- scheweg, bouw bruggen Vlaardlngsche Vaart en Poldervaart. 12. f. 150.000 voor begin van uitvoering van het Westelijke gedeelte van den rond weg om Rotterdam. 13. f. 230.000 voor voltooiing der werken op het gedeelte Bosch- en Parkplan van weg GoudaRotterdam aan den rondweg om Rotterdam. 14. f. 60.000 voor de aansluiting van den weg GoudaRotterdam aan den rondweg om Rotterdam. 15. f. 500.000 als verder voorschot voor den tunnelbouw te Rotterdam. 16. f. 570.000 voor den bouw van de brug over den Hollandschen IJssel te Krimpen 17. f. 200.000 voor voltooiing der ophef fing van gelijkvloersche kruisingen ln den weg RotterdamDordrecht. 18. f. 100.000 voor voltooiing van kunst werken op het gedeelte SchelluinenGo- rinchem van den weg RotterdamGorln- chem. 19. f. 1.500.000 voor den bouw van de brug te Gorinchem. 20. f. 700.000 voor den aanleg van een nieuw wegvak van den weg Vlanen Gorinchem 21. f. 82.500 als bijdrage voor den tunnel te Gouda. 22. f. 30.000 voor verbetering van den weg Bodegraven—Harmeien(Utrecht). 23. f. 271.000 voor verbetering van den weg LeldenBodegraven. Volgens de begrooting zou ln 1940 onge veer f. 1.640.000 als Rijksbijdrage voor prov. wegen in Zuid-Holland kunnen worden verleend,, terwijl dan voor de tertiaire we gen in de provincie ongeveer f. 425.000 be schikbaar zou zijn. ER IS THEE GENOEG. Er is thee genoeg in ons land, zegt de „Tel.", want de voorraden in het thee etablissement te Amsterdam zijn in de maand November met 2012 kisten gestegen. Blijkens de opgave van de Pakhuismeeste- ren voor de Thee werden in November 15.016 kisten te Amsterdam aangevoerd, tegen 6784 kisten in October, terwijl er 13 004 tegen 16.939 kisten werden afgele verd. De totale voorraad bedroeg heden 22.492 kisten tegen 20.480 kisten per einde October J.l. DE ZONDAGSSLUITING OP MARKEN. Met 5 tegen 2 stemmen heeft gisteren de gemeenteraad van Marken, na een uitvoe rige en nogal eens heftige discussie, beslo ten géén gevolg te geven aan een verzoek schrift van eenige ingezetenen om de Zon dagssluiting op het eiland op te heffen. ,DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS". Te 'sGravenhage vond een buitengewone algemeene vergadering van de Vereeniging van uitgevers van dagbladen „De Neder- landsche Dagbladpers" plaats.. In deze vergadering werden zeer belang rijke besluiten in het bedrijfsbelang ge nomen. Voorts werd bij acclamatie besloten den heer H. Nijgh, die wegens gezondheidsrede nen ontslag heeft genomen als lid van het bestuur, tot eerelid te benoemen. In de plaats van den heer Nijgh, die de functie van penningmeester in het bestuur bekleed de, is door het bestuur, zooals ter vergade ring door den voorzitter werd medegedeeld, het bestuurslid P. W. Peereboom tot pen ningmeester' benoemd. In de bestuursvacature, ontstaan door het bedanken van den heer Nijgh, werd voor. zien door de benoeming van den heer mr. J. Kars, directeur van het Rotterdamsch Nieuwsblad Het dagelijksch bestuur bestaat thans uit de heeren J. W. Henny. voorzitter; P. W. Peereboom, penningmeester; mr. W. G. J. Veenhoven, secretaris. Het secretariaat is gevestigd Kenaupark 30, Haarlem. HET GEVAAR VAN DRIJVENDE MIJNEN. In het verslag over de lezing van schout bij nacht Heeris over het gevaar van drij vende mijnen is een passage foutief weer gegeven. Deze moet luiden „Is de mijn van haar verankering los, dan brengt het mechanisme ln de mijn mede, dat 'h contact in de mijn verbroken wordt en er geen gevaar bestaat, dat al zou de mijn met den wand van een schip in aanraking komen, de mijn zal exploideeren en schade aan het schip veroorzaken". A. C. IDE t Op 82-jarlgen leeftijd is te Wageningen overleden de heer A. C. Ide, oud-lector aan de landbouwhoogeschool. De overledene werd 12 Maart 1857 geboren te Ruijsselide (België). Hij genoot zijn opleiding in de groote tuinbouwcentra van Noord-België waarna hij optrad als directeur van de G. A. van Swieten tuinbouwschool te Frederiks- oord en als rijkstuinbouwconsulent. In 1896 volgde zijn benoeming tot leeraar in de warmoezerij, ooft- en boomteelt aan de toenmalige rijkstuinbouwschool te Wage ningen. Bij de oprichting van de landbouw hoogeschool in 1918 werd hij benoemd tot lector in de pomologie, uit welke functie hij in 1925 eervol ontslag kreeg. Ook trad hij af als rijkstuinbouwconsulent. De regeering er kende zijn verdiensten door hem te benoe men, eerst tot ridder, daarna tot officier in de orde van Oranje-Nasau. De begrafenis geschiedt Zaterdagmiddag. VERSPREIDE BERICHTEN. De dlrecteui van het Gemeentelijk Gasbedrijf te 's-Gravenhage, die heden den dienst der gemeente gaat verlaten, ir. J. Rutten, heeft gisteren op de fabriek af scheid genomen van zijn naaste medewer kers en personeel ln een samenkomst, wel ke wethouder De Vries bijwoonde. glky Al vlucht direct voor De echte zijn niet rond, maar hartvormig. 3686 (Inge®. Med.> BATAVIA, 1 Dec. (Aneta/ANP). De com mandant der zeemacht, vice-admiraal Fer- werda, is te Soerabaja aangekomen, waar hij afscheid zal nemen van zijn medewer kers. Aanwezig waren de commandant van het vliegkamp Morokrembangan, de groeps commandanten. dlenstchefs, enz. Vice-admiraal Fcrwerda verklaarde, dat de huidige omstandigheden geen afscheid met groot vertoon toelaten. De laatste Ja- ivat is dat ....nu komt het! De FABLO surprise. Een,surprise, inderdaad. Een dubbele surprise zelfs. Door de vernuftige railbevesti ging kunnen de Pfestofix man chetten in een ommezien ver wisseld worden en zijn de 2 paar manchetten aan 2 zijden bruik baar, dus 4 maal schoon. Dit laatste snufje vindt U alleen aan FABLO shirts. Fablo Shirts in prijzen vanaf f. 4.25 (unl met 2 Trubenlji boorden). Mol 2 paar Projtoli* manchetten venal 1.4 9 A 3666 (Ingee. Mefl.) ren van mijn carrière, zeide de vlootvoogd, zijn mooi. maar moeilijk geweest. De afge- loopen 3>/2 jaar zijn doorgebracht in een sfeer van internationale politieke onrust. Ik kreeg de gelegenheid tot opbouw, her bouw en uitbouw van de marine, te water, te land en in de lucht. De periode van op bouw is nog niet afgeloopen. Moge aller- wege de erkenning doordringen, dat deze gewesten een behoorlijke bescherming noodig hebben. Dit is alleen mogelijk door een goede, sterke zeemacht. Voorts kan de vloot alleen bestaan, gebaseerd op een goede grondorganlsatle. De geest ln de ma rine duurt niet voor een periode van drie jaar, doch zal voortduren onder mijn op volgers. De scheidende commandant zeemacht eindigde zijn toespraak met het uitspreken van de hoop, dat de marine voor rampen bespaard zou blijven, die thans zeker aan alle kanten dreigen. De laatste receptie van vice-admiraal Ferwerda. welke werd gehouden ten huize van den commandant der marine te Soera baja. was zeer druk bezocht. Alle vooraan staanden ln de samenleving waren aanwe zig. In de receptie-zaal stonden eenige fraaie bloemstukken opgesteld Na ontvangst van de gasten hield de com mandant zeemacht een korte toespraak, waarin hij dank bracht voor de belangstel- ling- Vanmorgen is de vlootvoogd per trein weer uit Soerabaja vertrokken, uitgeleid door alle burgerlijke, maritieme en mili taire autoriteiten. KAPOKETABLISSEMENT UITGEBRAND. Drie dooden. BANJOEWANGI, 1 Dec lAneta/A.N.P.> - Het kapoketablissement Sldodadi. bij K«' Setall, is uitgebrand, vermoedelijk door on voorzichtigheid van het werkvolk. Dj personen zijn gedood, twee werden ernstig en vier lichtgewond. De schade wordt me door verzekering gedekt. 23

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10