BINNENLAND LEID5CH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 30 November 1939 Convooi-systeem in overweging De plannen tot werkverruiming Uitbreiding der maritieme defensie GEMENGD NIEUWS Kabelballon dreef boven de Betuwe Pas op voor „Camera' Zenuwachtig "'AKKERTJE Het hooge water veroorzaakt schade en last Engeland zou dat echter niet kunnen toestaan. SCHIKKING INZAKE DUITSCHE GOEDEREN' VOOR INDUS? Volgens het „U.D." heeft de Neder- landsche regeering in beginsel besloten om op een der eerste dagen van de vol gende week, dus na 3 December, een aanvang te maken met het doen con- vooieeren van Nederlandsche koopvaar dijschepen door eenheden, behoorende tot de Nederlandsche oorlogsmarine. In verband hiermede is aan de daarvoor in aanmerking komende instanties opge dragen om een zoo doeltreffend mogelijk convooi-systeem te ontwerpen, dan wel reeds bestaande ontwerpen zoo goed mogelijk aan te passen aan de huidige omstandigheden en de hieruit voor de veiligheid van de Nederlandsche han delsscheepvaart voortspruitende geva ren en moeilijkheden. Oorzaak van dit besluit der Nederlandsche regeering is het in den loop der laatste twee weken in bedenkelijke mate toege nomen gevaar voor de neutrale scheepvaart in bepaalde deelen van de Noordzee en van den Atlantischen Oceaan. Aanleiding tot deze beslissing is het be sluit der Britsche regeering om den Duit- schen uitvoerhandel of wat daarmede naar Britsche meening gelijkstaat via neutrale schepen lam te leggen, alsmede het, tot dusverre slechts officieus bekend gemaakte, voornemen der Duitsche regee ring om de Britsche verscherping van den handelsoorlog en van den oorlog ter zee te beantwoorden met Duitsche tegenmaat regelen. welke eveneens voor de scheepvaart der neutralen ongewenschte gevolgen zou den kunnen hebben. Mocht de Britsche regeering alsnog in de scherpe protesten der Nederlandsche regee ring tegen de Britsche voornemens tot ver scherping der z.g. blokkade aanleiding vin den om althans ten aanzien van Nederland tot een minder onrechtmatige handelwijze ter zee te besluiten, dan is het mogelijk, dat de Nederlandsche regeering het instellen van een convooi-systeem voorloopig zal op schorten. Een correspondent van het ,.Vad." heeft Londen gevraagd welk standpunt de Brit sche regeering zal innemen tegenover een neutraal convooisysteem. Hierbij werd van bevoegde zijde geantwoord, dat de Britsche regeering niet kan toestaan, dat Duitsche export op die manier aan de actie der ge allieerden zou ontsnappen. Er werd herinnerd aan een geval, dat zich in den vorigen oorlog heeft voorge daan. Nederland was toen van plan eenlge vrachtschepen, geladen met Duitsche goe deren. naar Ned.-Oost-Indië te verzenden onder begeleiding van een Nederlandsch oorlogsschip. Tevoren vroeg de Nederland sche regeering echter in Londen, of de Britsche regeering zou erkennen onder die omstandigheden niet de hand te kunnen leggen op de Nederlandsche koopvaarders. Het Engelsche antwoord was, dat de Brit sche regeering een dergelijk convooisysteem van neutralen niet zou kunnen erkennen. De partijen kwamen tenslotte tot een schikking. Nederland stelde een gede tailleerde lijst op van de Duitsche goe deren, welke noodig waren voor de ont wikkeling van de koloniale industrie en die goederen werden door Engeland doorgelaten. Het schijnt, dat men van Engelsche zijde thans weer bereid is tot zulk een schikking te komen. Ontginningen worden te duur. ADVIES DER INDISCHE REGEERING BINNENGEKOMEN. Naar wij vernemen, is het advies van de Nederl.-Indische Regeering omtrent het rapport van de technische marine-commis sie, welke het vraagstuk der uitbreiding van de maritieme defensie in opdracht der Regeering heeft behandeld, thans bij de Nederlandsche Regeering binnengekomen. WAARDEERING VOOR MEERDERE INDUSTRIALISATIE. In het verslag der Eerste Kamer over het ontwerp tot verhooging van hetcrediet voor werkverruiming maken enkele leden ernstig bezwaar tegen een deel der aan hangige plannen. Zij hebben daarbij hoofdzakelijk het oog op de cultuur-tech nische werken, inzonderheid op de ont ginningen, welke immers ten doel heb ben, heide en andere gronden om te zet ten in cultuurgrond. De uitgaven daar aan verbonden, zijn volgens deze leden van dien aard. dat men. ook voor den te- genwoordigen tijd met zijn sterk gestegen grondprijzen moet rekenen met een kostprijs per H.A., die zeker niet gunstig kan worden genoemd, terwijl bovendien in de meeste gevallen de grondeigenaar wordt gesubsidieerd. Voorts leent zich huns in ziens de aard der cultuurgronden, welke men aldus hoopt te winnen, niet in de eerste plaats tot voortbrenging van gewas sen, als tarwe, waaraan hier te lande een tekort bestaat. Immers, voornamelijk zand gronden zullen in cultuur worden ge bracht en daarop pleegt tarwebouw een schralen oogst op te leveren. Eerder zal op zulke gronden verbouw van rogge en aardappelen in aanmerking komen In de behoefte daaraan evenwel kunnen wij zelf reeds nagenoeg voorzien. Verder zouden de bedoelde gronden als grasland kunnen worden aangewend. Dan zou de opbrengst er van echter bestaan in zuivelproducten en wat deze betreft, is er ten onzent zelfs overproductie en geschiedt de export naar het buitenland met niet onbelangrijk ver lies. Zij vreesden voorts dat de nieuwe ont ginningen even zoovele bronnen van ver lies zouden blijken te zijn. Een eenigszins ander standpunt na men de leden, hier aan het woord, in met betrekking tot verhooging van de opbrengst van bestaande cultuurgronden. Zoo acht ten zij maatregelen, als ontwatering en ruilverkaveling, voorzoover de productivi teit van den bodem bij toepassing er van met tamelijk geringe kosten kan worden verhoogd, economisch in alle opzichten verdedigbaar. Zij waren van meening, dat de daaraan verbonden uitgaven, mits aan den lagen kant gehouden, desnoods met geleend geld zouden kunnen worden be streden. Meer waardeering hadden verschillende leden voor de voornemens tot bevordering van blijvende werkverruiming door meer dere industrialisatie. Huns inziens kan langs dien weg inderdaad iets tot stand worden gebracht, dat wel van economische waarde zal blijken le zijn Het welslagen toch van pogingen, ln die richting gedaan, zal de werkloosheid aantasten daar, waar zij het nijpendste is, namelijk in de groote centra, welk effect bij de uitvoering van het z.g. rapport-Westhoff zal uitblijven. De hier aan het woord zijnde leden waar schuwden voorts voor het kiezen van den bedrijfsvorm bij- de werkloosheidsbestrij ding van overheidswege. Andere leden verklaarden, zich met het wetsontwerp zeer goed te kunnen vereeni gen. Zij waren van oordeel, dat de regee ring op het gebied der werkloosheidsbe strijding een zoo belangrijke taak heeft te vervullen, dat de financieele middelen, welke zij daartoe meent te behoeven, haar behooren te worden toegestaan. Enkele leden meenden te weten, dat niet zelden in de werkverschaffingen amb tenaren of beambten zekere voogdijschap over de arbeiders uitoefenen, bij voorbeeld door schorsingen e.d., hetgeen een minder goede stemming pleegt aan te kweeken. Deze leden gaven in overweging, in de onderscheidene werkverschaffingen com missies van overleg in te stellen, bestaan de uit eenige vertrouwenslieden, Die com missies zouden moeilijkheden kunnen voorkomen. Zij tasten de positie van de vakvereenigingen niet aan. zoo min als fabriekscommissies zulks doen. DE KABEL VEROORZAAKTE VEEL SCHADE. Uit Geldermalsen meldt men ons: De sleep van een kabelballon, welke door den krachtigen wind met groote snelheid over de Betuwe werd gedreven, heeft gis teren groot ongerief veroorzaakt. De ballon zelf kon men door het wolken dek niet zien, doch de kabel sleepte over den beganen grond en veroorzaakte op zijn weg vrij ernstige schade. De bovenleiding van het electrische net nabij het station Gelder malsen werd gedeeltelijk vernield, zoodat men de op dit punt passeerende treinen over het tweede spoor moest leiden. Gelukkig ging dit met weinig oponthoud gepaard. Onmiddellijk werden montagewagens der waarts gezonden om het euvel te herstellen. Behalve de electrische geleiding moes ten te Geldermalsen ook schoorsteenen en dakpannen het ontgelden. Wasch- lijnen werden met paal en al uit den grond gerukt en een eindweegs meege sleurd. Voorts werden van verschillende huizen de ruiten vernield. De chauffeur van een vrachtauto, welke op den Lingedijk reed, zag plotseling de ruiten van zijn wagen springen, zonder te weten, wat de oorzaak was. Geldermalsen was voorts gedurende cenigen tijd van licht verstoken, door dat een deel der geleiding van den slee penden kabel te lijden had gehad, ter wijl daardoor het electrisch gemaal geen drinkwater kon afleveren. Ook in Deil slingerde de kabel tegen de electrische geleiding, waardoor deze brak. Dit had tot gevolg, dat zoowel Deil als Enspijk, Rumpt en Gellicum het gis teravond zonder licht moesten stellen. Met een olielampje of kaars heeft men zich den verderen avond van licht moeten voorzien. Reeds vroeg in den namiddag zag men zich in de fabrieken rondom Deil ge noodzaakt door het ontbreken van electri sche kracht, het werk stop te zetten. DE MILITAIRE VERKEERSBRIGADE. De door den opperbevelhebber ingestelde militaire verkeersbrigade is gisteren haar taak begonnen. Zij moet optreden tegen onregelmatigheden bij het militair verkeer, letten op overtredingen van de veiligheids voorschriften ln het algemeen, op te groote snelheid, oneconomisch benzineverbruik, het misbruik maken van militaire auto's voor particuliere doeleinden, enz. Deze ver keersbrigade is 48 man sterk en beschikt over 24 motorfietsen met zijspan. GENERAAL VAN OORSCHOT MET PENSIOEN. Bij Kon. Besluit Is aan den heer J. W. van Oorschot op zijn verzoek, met ingang van 1 Februari a.s. eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van referendaris bij het bureau van den generalen staf. c Generaal-majoor tit. Van Oorschot is 29 Januari 1875 geboren en in 1920 als officier gejpensionneerd. Hij werd in 1919 tot hoofd van den inlichtingendienst van den generalen staf benoemd, de z.g. afdee- ling G.S. III. Hij is lid van de Radio- Omroep-Controle-commissle en voorzitter van de afdeellng Den Haag van het ge nootschap NederlandEngeland. Generaal Van Oorschot is officier in de orde van Oranje-Nassau en heeft het eereteeken voor langdurlgen dienst als officier. Ook heeft hij vele buitenlandsche onderschei dingen. Hij is commandeur van het legioen van eer, commandeur van de Most Excel lent Order of the British Empire, officier in de kroonorde van België, commandeur der orde van de Italiaansche kroon, ridder le klasse van de orde van de witte roos i Finland i en hij heeft het kruis van ver dienste met de ster der orde van den Duit- icher -"elaar i Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage). VERHOOGING CREDIET VOOR DE VOEDSELVOORZIENING. Bij de wet van 6 September 1939 werd een buitengewoon crediet van f. 60.000.000 toe gestaan tot het doen van uitgaven ten be hoeve van de voorziening van de Nederland sche volkshuishouding met voedingsmidde len voor mensch en dier en grondstoffen voor de industrie. Met behulp van dit crediet zijn inmiddels voor rekening van de regee ring belangrijke hoeveelheden producten, in het bijzonder ten behoeve van de voedsel voorziening. in het buitenland aangekocht. Voorts is door de regeering een aanvang gemaakt met den aankoop van den binnen- landschen oogst van akkerbouwproducten. Door deze aankoopen is het toegestane crediet ad f 60.000.000 thans uitgeput. De ontwikkeling van den politieken toe stand in Europa en de daaruit voortvloeien de gevaren voor de regelmatige voorziening van de Nederlandsche volkshuishouding met de benoodigde producten en grondstoffen maken het noodzakelijk, deze aankoopen zoowel in het binnenland als in het buiten land voort te zetten. De Ministers van Economische Zaken en van Financiën zien zich derhalve genoopt voor te stellen, het reeds toegestane crediet te verhoogen en wei in verband met de reeds voorgenomen aankoopen met een be drag van f. 100.000.000. BADPAVILJOEN TE HOLLUM LOOPT GEVAAR. Tengevolge van de stormen der laatste dagen zijn de duinen aan het Westerstrand te Hollum iAmeland) zoodanig afgeslagen dat het badpaviljoen bij het eerste hooge water gevaar zou loopen door de zee ver zwolgen te worden. Nadat Dinsdag de inventaris was gebor gen, is thans de eigenaar-exploitant, de heer Kossen, bezig het gebouw af te breken Ook een aantal zomerhuisjes loopt ge vaar te worden weggespoeld. OPHEFFING BEWAKING VAN NEGEN OVERWEGEN. Plaatsing van automatische waarschuwings installaties. De minister van Waterstaat heeft aan de directie der Nederlandsche Spoorwegen ont heffing verleend van de verplichting van een negental bewaakte spoorwegovergangen in de gemeenten Rotterdam, Maarssen, Gronsveld, Houthem, Meerssen, Geldrop en Haelen. Bij deze overwegen zullenbehoudens ver schillende verbeteringen betreffende het uitzicht, automatische waarschuwingsinstal laties en voorwaarschuwingsborden worden aangebracht. Voor de voorgestelde opheffing der afslui ting van twee overwegen in den rijksweg ApeldoornZutfen en ëén overweg in den weg UtrechtWij-k bij Duurstede, in de ge meente Bunnik, is geen toestemming ver leend. DE MELKPRIJS VOOR DE VEEHOUDERS. Naar wij van bevoegde zijde vernemen zullen de veehouders, die aangesloten zijn bij de Consumptie Melk Centrale, ingevolge arbitrale uitspraak van Zondag 10 Decem ber a.s. af één cent per liter mger voor de melk ontvangen. De prijs is dan 9 cent per liter voor 1ste klasse melk. JOH. W. BOS OVERLEDEN. Op 68-jarigen-leeftijd is gisteren te En schede plotseling overleden de heer Joh. W. Bos. De overledene was een der op richters van den Ned. Bond van autobus ondernemers. Van het begin af had hij zitting in het hoofdbestuur, sinds 1932 als vice-voorzitter. Enkele weken geleden, toen hij de algemeene vergadering van den Bond leidde, deelde hij mede in verband met zijn leeftijd te willen aftreden. Hij werd- toen tot eerelid benoemd. De heer Bos, die verscheidene autobuslijnen in Twente heeft geëxploiteerd, en eigenaar was van enkele wasscherijen, was indertijd een der voor mannen van den Plattelandersbond. waar voor hij zitting heeft gehad in de Provin ciale Staten van Overijssel en in den ge meenteraad van de voormalige gemeente Lonneker. De overledene bewoog zich op velerlei gebied en maakte zich op onder scheiden terrein in de gemeente Enschede verdienstelijk. Hbld. SOLDATEN MET VERLOF. Dagelijks worden er, zoo lezen wij in de „Tel.", door de Nederlandsche Spoorwegen 50 000 gemobiliseerden vervoerd, n.l. 25.000 man. die met verlof huiswaarts keeren en 25.000 man, die van verlof terugkeeren naar hun kazerne of onderdeel „ergens in Ne derland" VERSPREIDE BERICHTEN. De Marinestaf maakt bekend, dat Hr. Ms. Johan van Nassau gisteravond om half elf uit West-Indië ter reede van Vlissingen is aangekomen. Uit Londen wordt gemeldDe toestand van de gewonde overlevenden van de ramp welke de .Simon Bolivar" trof, is van dien aard, dat zes van hen hersteld het Essex County Hospital te Colchester hebben kun nen verlaten. In dit ziekenhuis bevinden zich nu nog elf gewonden. Bij Kon. Besluit is aan C. L. Kiehl, op zijn verzoek, met ingang van 1 December, eervol ontslag verleend 3ls burgemeester der gemeente Puttershoek. EEN MIDDEL TEGEN WANBETALERS. Wij lezen in de „Tel.": „De brutalen hebben de halve wereld", zegt het spreekwoord en het heeft, helaas reeds zoo vaak zijn juistheid bewezen, dat een uitgeslapen, om niet te zeggen geslepen Rotteraamsche handelsman net efficient genoeg vond om het op zijn cliënten toe te passen. Het spreekwoord is oud, maar de wijze waarop de zakenman, een fabrikant van papierwaren en andere boekhandels- benoodigdheden, het verwerkte tot een methode om koppige afnemers tot betalen te dwingen, is volstrekt nieuw, verbluffend en uniek. Een methode, waarbij vergeleken het beruchte optreden van den „man met de roode pet'' een kinderachtig vermaak voor onnoozele zielen was. Het systeem werkt als volgt. Veronder stel, dat u een eerzaam boekhandelaartje in de provincie bent. U hebt bij de Rotter damsche firma het een en ander gekocht (wij benijden u daarom niet), maar het staat u niet geheel aan en daarom wacht ge nog wat met betalen. Of ge vertikt het eenvoudig te betalen Of, wat het onaange naamste is, ge kunt niet betalen. Op zekeren dag ontvangt ge van de firma een brief, waarin ge In gebreke wordt gesteld. Deze brief zal ongeveer den vol genden inhoud hebben: „Mijnheer, U wilt niet betalen? Best. Moet u weten. Toch willen wij u er even op wijzen, dat wij aan gesloten zijn bij een prima incasso-bureau. Misschien hebt u er wel eens van gehoord. Het is het incasso-bureau „Camera", dat er voor bekend staat nooit tevergeefs een wis sel te hebben aangeboden. Om het u dui delijker te maken, sluiten wij hierbij een circulaire van het bureau „Camera" in. Hoogachtend U ziet het, deze brief is heel beleefd. U wordt e» niet in bedreigd en evenmin wor den u onaangename dingen toegevoegd. „Lees s.v.p. bijgaande circulaire"dat is alles. Toch bent u even geschrokken. „Camera. Is dat niet.ja natuurlijk, dat is die beroemde bokser. De Italiaan sche reus Maar wat heeft die man met een incassobureau te maken? Eigenaardig. Toch die circulaire maar eens lezen. Het is anders wel een lijvig ding. Vier stijf be drukte velletjes". Aldus denkt u. Vervolgens begint u te lezen en u bent nog geen halve pagina ver of uw huisgenooten vragen verschrikt wat er aan scheelt. U wordt zoo bleek Geen wonder, wanneer je zóóiets onder oogen komt: INCASSO-BUREAU „CARNERA" Postbus 562, Rotterdam Aan heeren fabrikanten, grossiers en allen welke vorderingen hebben op slecht betalende winkeliers. Mijne Heeren, Wij zijn zoo vrij uw aandacht te vestigen op ons Incasso-Bureau. Veel reclame en Introductie hebben wij niet noodig. Vol doende is reeds bekend, dat wij de schrik der wanbetalers zijn en dat in de twee jaar van ons bestaan zelfs niet één wisseltje re tour naar den debiteur is gegaan. Dat zit in de eerste plaats ln het systeem en ten tweede in het soort van kwitan- tleloopers. Deze laatsten zijn nu juist geen heertjes met bolhoedjes op, geen beschei den, op hun beurt wachtende zalfjes, maar zeer goed gesalarieerde z.g. „zware jon gens", mannetjesputters, welke met zorg gekozen zijn. Hun wieg stond zonder uit zondering in een buurtje, .waar men zich bij donker niet waagt. Tot hun staat van dienst behooren bij de meesten kortere of langere tijd „bajes" of waren zij van de actiefste en beruchtste leden van één of andere knokploeg. Voordat zij voor een incassatie-trip met kwitanties weggaan, moeten zij op ons voorschrift eenlge medicijn innemen ln den vorm van een paar straffe borrels, wat zij nu niet bepaald erg vinden en wat hun courage en hun bravour, welke toch al reeds in niet geringe mate aanwezig zijn, nog „iets" doen toenemen. Bij voorkeur gaan zij uit Innen op tijden, dat de meeste klanten in de bepaalde winkels komen, dus in het bijzonder op Zaterdagavond". Met het angstzweet op de slapen leest ge verder in de circulaire een schokkend ver haal van hetgeen er onlangs ln een dorp In Overljsel gebeurde. Daar woonde een winkelier, die ook niet betalen wilde. Op een storrhachtigen avond reed er met ra zende vaart een auto door dat dorp. Plot seling weerklonk hevig glasgerinkel en toen de auto al lang In een wolk van oliedampen was verdwenen, zagen de dorpsbewoners tot hun groote ontsteltenis, dat de winkel ruit van genoemden winkelier in duizend dtggels in het slijk lag. ,js Camera daar weer in het spel?" vraagt ge u af. Neen, dat beweert de circu laire niet. Het was „zoo maar". Een toeval ligheid Dfe Rotterdamsche politie heeft eens on derzocht hoe dat zit met dat incassobureau „Camera". Daarbij kwam zij tot een ver rassende ontdekking, want het bleek heelemaal niet te bestaan. Slechts in de fantasie van den papierhandelaar. De z.g. „zware jongens" waren uit papier en druk inkt opgebouwd. De politie deed echter nog. meer. Zij ont bood den papierman op het bureau om hem te vragen, hoe zijn systeem in de practijk werkte .Prachtig meneer, prachtig!", zoo moet het opgetogen antwoord ongeveer hebben geluid. „De vorderingen komen su biet binnen. Al wel een stuk of tien. Het is gewoon geweldig. De kosten van die post bus heb ik er allang uit." Men moest den papierfabrikant naar huis laten gaan. Hem kon geen strafbare handeling ten laste worden gelegd Het eenige wat men den man kan verwijten is een klein gebrek aan tact en goede manie ren. 3647 (Ingez. Medj situatie komt. zal het geheele bedrijf wor den stilgelegd en als deze toestand enkele dagen aanhoudt, komen ook de fabrieken der vennootschap te Deume en Geldrop, die haar grondstoffen van het bedrijf te Helmond ontvangen, stil te liggen, waar door ln totaal een negenhonderd man per soneel werkloos zou worden. Te Venlo staan verschillende wegon on der water. Waar het verkeer Noord-Zuid aldus In moeilijkheden komt heeft men besloten aangebrachte betonnen wegver sperringen te verwijderen. Met luchtdruk hamers is men thans bezig de afsluitingen op te ruimen. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE BEGRAFENIS VAN JOSÉ ANTONIO PRIMO DE RIVERA. Gisteren is het stoffelijk overschot van José Antonio Primo de Rivera te Madrid aangekomen. In den rouwstoet gingen de zuster en broer van den overledene. Pilar en Miguel onmiddellijk achter de kist. Langs den weg bewezen duizenden de laat ste eer, de artillerie loste minuutschoten en de klokken luidden. Op de Plaza Espanola wachtten de leden van de regeering, met uitzondering van generaal Franco, den stoet op, luitenant- generaal Soliquet hechtte de onderschei dingsteekenen van kapitein-generaal op de vlag, welke de kist bedekte. Nadat het leger en de studenten van Madrid het stoffelijk overschot de laatste eer hadden bewezen, begaf de stoet zich naar het Escurial. De hooge waterstand heeft, naar de „Tel." meldt, ln Noord-Brabant reeds heel wat bedrijfsschade aangericht. Zoo is bijvoorbeeld in de dekenfabriek N.V De Wit te Helmond het werk stop gezet, daar het wrakke AA-water er drie decimeter hoog stond Het personeel moest naar huls worden gezonden: l Indien vandaag geen verbetering in de VOOR VRIJDAG 1 DECEMBER. Hilversum I, 1875 en 414,4 M. - Algemeen programma verzorgd door de NCRV 8.00 Be richten ANP 8.05 Schriftlezing, meditatie 8.20 Gramjnuzlek (9.30—9.45 GelukwenschPn) 10.30 Morgendienst 11.00 Gramjnuzlek 11.15 Planovoordracht en gramjnuziek 12.00 Berichten 12.15 Carillonbespeling (opn.) 12.30 Toespraak „Een woord voor U" 12.45 Berichten ANP., hierna: Zang, piano, viool en gram.muziek 2.252.55 Christ, lectuur 3.00 Dames-ensemble Van Eden en gram.muziek 4.30 Gram.muziek 4.45 Orgelspel 5.45 De clamatie en gram.muziek 6,30 Voor tulnlief- hebbers 7.00 Berichten 7.15 Litterair half uur 7.45 Gram.muziek 8.00 Berichten ANP., herhaling SOS-berichten 8.15 Orgel concert 9.00 Gramjnuzlek 9.30 Actueel halfuur 10.00 Berichten ANP. 10.05 Lezing „Ons gezin in de crisis" 10.35 Viool en plano en gram.muziek 11.10 Gram.muziek Circa 11.50—12.00 Schriftlezing. Hilversum II. 301.5 M. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 4.00 VARA, 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00— 12.00 VARA 8.00 Berichten ANP., gram. muziek 10.00 Morgenwijding 10.20 Gram. muziek 10.30 Pianovoordracht 11.00 VARA- orkest 12.00 Gram.muziek 12.15 AVRO- Dansorkest en soliste 12.45 Berichten ANP, gram.muziek 1.00 AVR-Amusementsorkest I.45 Gramjnuziek 2.00 Voor de huisvrouw 2.10 Lyra-trio 3.00 Boekenhalfuur 3.30 Gram.muziek 4.30 Zang en piano en gram. muziek 5.00 Voor de kinderen 5.30 Gram. muziek 6.Ö06.25 De Ramblers 6.30 Cau serie over beeldende kunst 6.50 Zang met pianobegeleiding 7.00 Causerie „Het begin selprogramma dr SDAP" 7.18 Berichten ANP 7.30 Berichten en medcdeelingen 7.35 Cyclus „De boeken van den Bijbel" 8.00 viool en piano 8.30 Cyclus „Het ontwaken van het platteland" 9.0Ó Rosianorkest en so list - 9.25 Toespraak 9.30 Radiotooneel met muziek 10.00 Puzzle-uitzending 10.15 Gra- mofoonmuziek 10.40 Avondwijding 11.00 Berichten ANP 11.10 Jazzmuziek (gr.pl.) II.40—12.00 Orgelspel. Engeland, 391 en 449 M. 12.00 Uit Zwit serland: Lichte muziek 12.35 Causerie „A.RP. In Burbleton" 1.05 Orgelspel 1.20 Berich ten 1.30 Causerie 1.452.20 Solistenvoor dracht 3 203.55 Het Claydon-kwintet 4.20 Berichten 4.35 Populair concert 5.20 Kinderhalfuur 5;50 Zang en piano 6.20 Berichten 6.35 Actueele uitzending 7.05 Radiotooneel 7.20 Mcdedeelingen 7.40 BBC orkest en solist 8.20 Causerie 8.35 Radio tooneel met muziek 9.20 Berichten 9.35 Radiotooneel 10.35 BBC-Theater-orkest. 11.20 Het Hirsch-strijkkwartet 11.45 Dans muziek 12.20—12.35 Berichten. Keulen, 456 M. 5.50 en 7.40—3.50 Gram. muziek 9.30 Viool en piano 10.50 Zang 11.20 Concert 12.20 Omroeporkest en -koor I.35 Populair concert 2.40 Zang 2.50 Gra- mofoonmuziek en boekbespreking 3.20 Om roeporkest 4.30 Vocaal en instrumentaal con cert 5.00 Folkloristisch Diogramma 5.20 Populair concert 7.35—12.20 Zie Doutcchland- sender. Brussel. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gra- mofoonmuziek 12.50 en 1.30 Omroepdansor- kest 1.502.20 Gram.muziek 5.20 Zang 6.35 en 7.45 Gram.muziek 8.20 Ontspannings programma voor soldaten 8.50 Omroepsym- Dhonie-orkest 9.70 Kamermuziek 11.00— II.20 Omroeodansorkcst. 484 M.: 12.20 Gram.muziek 12.50 en 1.30 Radio-orkest 1.502.20, 5.20 en 6.35 Gram. muziek 8.20 Uitzending voor soldaten 8.50 en 9.35 Radio-orkest en soliste 10.30—1120 Gram.muziek. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V RADIO-CENTRALE. Voor Vrijdag 1 December, le Programma: Tederen dag van 824 uur A.V.R.O.. V.A.R.A. enz. 2e Programma: lederen dag van 8—24 uui K.R.O.. N.CR.V. enz. 3de Programma: 8.00 Keulen 8.20 Enge land iBer.) 9.20 Keulen <Ber.> 9.50 Deutschlands. 10.20 Diversen 11.20 Keulen 12.20 Brussel VI. <1.20 Ber.) 2.20 Deutsch lands. <4.20 Ber.) 5.20 Brussel VI. 5j0 Brussel Fr. 6.20 Beromünster 6.35 Brussel VI. (7.50 Ber.) 8.20 Brussel Fr 9.20 Keu len 'Ber.) 9.30 Brussel VI. 11.20 Deutsch lands. (Ber.). 4de Programma: 8.00 Brussel VI. (8.45 Ber.) 9.20 Engeland 11.20 R. Danmark of div. 12.20 Brussel Fr. 1.20 Engeland (Ber.) 1.50 Parijs Radio 2.05 R. Danmark of div. 3.05 Keulen 4.20 Engeland (Ber.) 5.00—509 Scheveningen Haven (Ber.) daarna Engeland 5.20 Motala of div." 6.05 Parijs Radio (Pj- riJs spreekt to tU ln het Nederlandsch' - fi20 Engeland (Ber.) 6.35 Brussel Fr. 7.20 Keu len 7.30 Diversen 8.20 Gram.muziek GRD- of diversen 10.00 Diversen 10.30 Brussel Fr 11.20 Engeland. Wijzigingen voorbehouden. 2-3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10