[Voorstellen aan den Leidschen Raad Het gevaar van drijvende mijnen LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 28 November 1)3) DE ONGELUKSVOGEL V oetbalprogramma's schuiven op Lezing van schout bij nacht Heeris v. ROSSUM DU CHATTEL en DRIESSFA TAFELZILVER VRAGENRUBRIEK A&Ê /CHEïP/ BENOEMINGEN. De heer Jhr. C. C. Röell verzoekt hem we gens vertrek uit deze gemeente, ontslag te vcr- leenen als lid van de Gemeentelijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Ter voorziening in de vacature-Röell. als mede ter aanvulling van de. in verband met het aftreden van den heer F. J. Groot Enzerink als raadslid, in de Commissie ontstane vacature bie den B. en W, na raadpleging der Commissie, de volgende aanbevelingen aan: VacatureJhr. C. C. Röell: le. Ir. J. J. G. van Hoek; 2e. W. van der Laan. VacatureF. J. Groot Enzerink: le. J. A. van der Reijden; 2e. B. J. Huurman. Op 1 Januari a.s. zal in de Commissie, we gens periodieke aftreding, een drietal plaatsen openkomen nJ. de plaatsen van a. Mevr. P. J. van Kampenhout—Ruhe; b. den heer Th. C. F. Stynman en c. de plaats, voor welke hierboven de heeren van der Reijden en Huurman worden aanbevolen. In overeenstemming met het advies der Com missie bieden B. en W. voor de vervulling van die plaatsen de volgende aanbevelingen aan: a. le. Mevr P. J. van KampenhoutRuhe: 2e. Mevr. J. MandersVermeulen. b. le Th. C. F. Stynman; 2e. M. Th. Laken. c. le. J. A. Van der Reijden; 2e. B. J. Huur man. Tengevolge van het alsnog bedanken door de heeren J. Splinter Gzn. en Ir. J. A. van dei- Laan voor een candidatuur voor de Contactcom missie voor den woningbouw en de stadsontwik keling moet eenige wijziging worden gebracht in de voordrachten voor de benoeming van negen leden dezer Commissie. B. en W. doen den Raad thans de volgende voordrachten toekomen: A. 1. J. H. A. Manders: 2. G. H. Splinter. B. 1. B. Buurman; 2. Ir. J. J. G van Hoek. C 1. M. E. Groenwegen; 2. J. van Iterson. D. 1. A van der Heyden; 2. J. Stigter. E. 1. W. M. de Ruiter: 2. Ir. H. A. van Oerle. F. 1. J. Ravestein; 2. H. Korswagen Nzn. G. 1. J. Poeliejoe: 2 K. Wassenaar. H. 1. J. Gerritsen; 2. J. de Jong. I. 1. P W. van Dam: 2. O. A. M. Bik. Met ingang van 11 September j.l. werd voor- looplg voor den tijd van drie maanden, be noemd tot tijdelijk leeraar in het Fransch aan het Gymnasium, de heer drs. K. Sneyers de Vogel. Aangezien het noodig blijkt de werkzaamheid van genoemden tijdelijken leeraar na het ver strijken van dien termijn te doen voortduren, geven B. en W. in overweging de aanstelling van den heer drs. K. Sneyders de Vogel tot we- deropzeggens. doch uiterlijk tot het einde van den cursus 1939—1940. te verlengen. Hetzelfde voorstel doen B. en W. ten aanzien van de met ingang van respectievelijk 11 en 25 September j.l. benoemden Mej. G. F. Land en drs. J W. Zwartsenberg. tot wederopzeggens, doch uiterlijk voor den tijd van drie maanden onderscheidenlijk tot tijdelijk leerares in het Nederlandsch en tijdelijk leeraar in scheikunde aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cur sus zulks in verband met ziekte van den leeraar B. M. Noach en militairen dienst van den leer- raar dr. Ir. J. J. Valkenburg. EEN LEENINGS-KWESTIE. De Algemeene Friesche Levensverzekering- Maatschappij heeft medewerking gevraagd, om de met die Maatschappij gesloten 31/4 G obli gatielening 1938, oorspronkelijk groot f. 1.000.000 thans nog bedragende f. 966.000.om te zet ten in een onderhandsche leening op overigens de geldende voorwaarden. Zy doet dit verzoek, blijkens haar schrijven, ter vereenvoudiging van administratie, terwijl zij bereid is aan de ge meente voor haar bemoeiingen in deze een ver goeding van l°/on over het onafgeloste bedrag, zijnde derhalve f. 966.te betalen. DE RIJNKADE. De eigenaren van het gedeelte van de Rijn kade van de Oosterstraat tot de Broersloot heb ben aan B. en W.. zulks in verband met een aan hen door Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland gerichte aanschrijving, om het oever- werk te herstellen c.q. den walkant te beschoei- en. verzocht te bevorderen, dat dat weggedeelte door de gemeente in eigendom en onderhoud wordt overgenomen. Aangezien het in eigendom verkrijgen van dat weggedeelte, met het oog op den toekomstigen aanleg van de geprojecteerde straat ter plaatse van de Broersloot. voor de gemeente wel van belang is. doch alleen, indien mede de daaraan grenzende voortuinen worden overgedragen is dezerzijds ter zake van de over dracht ook van die voortuinen overleg met de betrokken eigenaren gepleegd. Dat overleg heeft er toe geleid, dat die eigenaren zich bereid heb ben verklaard, zoowel het weggedeelte als de voortuinen, kosteloos in eigendom aan de ge meenten over te dragen. De gemeente zal dan uiteraard voor haar re kening voor een behoorlijke beschoeiing van den walkant langs den Nieuwen Rijn moeten zorgen. Zoolang de voortuinen niet voor wegverbree- dig noodig zijn. kunnen zij bij de eigenaren op den voor dergelijke gevallen gebruikelijken voet. o.m. dus tegen een jaarlijksche vergoeding van f. 0.10 per voortuin, in gebruik blijven. De kosten van beschoeiing en van de bijko mende werken worden geraamd op f. 3000. Overdracht van de voortuinen en het gedeelte Rijnkade op deze basis komt B. en W. voor de gemeente aannemelijk voor. In verband met de aan de bepalingen van de Wegenwet gegeven interpretatie kan het onder houd van een binnen de gemeente liggenden weg niet meer bij overeenkomst door de gemeente worden overgenomen, doch slechts ten laste van de gemeente worden gebracht door een besluit van den Gemeenteraad, hetwelk de goedkeuring van Ged. Staten behoeft. Het voorstel tot het nemen van zoodanig besluit en het besluit zelf moeten worden medegedeeld aan hen, die van het onderhoud worden bevrijd. Aar^gezien bij de overname van vorenbedoeld gedeelte Rijnkade in eigendom tevens het on derhoud van dat gedeelte openbaren weg wordt overgenomen, dient deze overname derhalve plaats te vinden met toepassing van die wet. Na de eigendomsoverdracht en het aanbren gen van de beschoeiing kan overgegaan worden tot een gewenschte uitdieping van den Nieuwen Rijn. althans vanaf de Singelbrug tot aan de Broersloot. Deze uitdieping zal door den Ge meentelijken Reinigingsdienst in eigen beheer geschieden. In verband met die uitdieping zullen een gaszinker en een zinker van de Leidsche Duinwater Maatschappij moeten worden gewij zigd. De kosten van wijziging van eerstgenoem- den zinker worden geraamd op f. 3.700.en ko men voor rekening van de Stedelijke Gasfabriek de kosten van wijziging van laatstgenoemden zinker, worden geraamd op f. 600.— en moeten voor 3 4 gedeelte door de gemeente worden ge dragen. Tn verband met de beschoeiïngs- en uitdie- pingswerken is derhalve een bedrag ad f. 3.450. noodig t.w. f. 3000.— voor het aanbrengen van een beschoeiing en 3/4 maal f. 600.— of f. 450.— vor**- n''«~)ertng van dor> W5>t°rloiHJngzi"l"or. SANEERING R^GRArwr -rjy \A*r|»STRAA'i. De "ie :-n ven de perccelen le Gortestraat ■«_?3 en -^Mfcstraat No. 9 hebben zich bereid verklaard die perceelen aan de gemeente te ver- i koopen voor een bedrag van f. 325, resp. f. 250. Deze woningen zijn begrepen in het saneerings- plan Geeregracht-Kraaierstraat. terwijl eerst genoemd perceel bij raadsbesluit van 19 Decem ber 1938 onbewoonbaar werd verklaard. AANKOOP PERCEEL HARTESTEEG. De heer P. J. van Rijn heeft aan de gemeente te koop aangebóden het perceel Nieuwstraat No. 43 voor de som van f. 10.000. Met het oog op een eventueele toekomstige verbreeding van de Hartesteeg heeft de gemeente belang bij den eigendom van dit perceel, terwijl de prijs, ook naar het oordeel van de Commissie van Fabri cage. aannemelijk is te achten. VEREENVOUDIGING. In verband met het besluit van 28 Aug. j.l., waarbij in beginsel werd bepaald, dat de leden (voorzitters) der vaste commissiën van voorbe reiding en van bijstand zoomede, voorzoover mogelijk, van andere door de gemeente ingestel de commissiën. voor vier jaren zullen zitting hebben, wonnen B en W. het gevoelen in van de Algemeene Ambtenaren Werklieden Commis siën over een wijziging van de verordening, hou dende reglement voor de Commissiën van Ad vies betreffende de arbeids- en dienstvoorwaar- den van het personeel in dienst van de gemeen te Leiden in dien zin. dat de leden en plaats vervangende leden der commissiën. die daarin als raadslid zitting hebben, niet langer elk jaar behoeven te worden aangewezen, doch telkens voor 4 jaar. Blijkens rapport hebben de Commissiën tegen de te dezer zake ontworpen wijziging geen be- BEROEP WORDT AFGEWEZEN. Mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt kwam namens J. J. de Vlieg te Barwoutswaarder in beroep van een besluit van B en W. d.d. 19 September j.l.. voor zooveel daarbij vergunning is geweigerd tot het verbouwen van het perceel Lange Mare No. 29. Dit perceel was eertijds een woonhuis. In 1925 veranderde echter de bestemming van dat per ceel. In dat jaar toch werd in dat perceel een werkplaats voor het bereiden van vleeschwaren gevestigd, ten behoeve waarvan o.a. de indee lingen op den beganen grond werden weggebro ken en raam- en deurkozijnen in den voorgevel op den beganen grond werden gewijzigd, terwijl in de voormalige woonkamer op de eerste ver dieping een cementvloer op den houten vloer werd aangebracht. Het plan. waarop de bestreden beschikking betrekking heeft, omvatte het maken van het perceel tot een bergplaats en een afzonderlijke bovenwoning en moest, althans voor wat de bo venwoning betreft, gelet op de oorspronkelijke bestemming van eengezinswoning van het per ceel en de in 1925 aan dat perceel gegeven be- drijfsbestemming. worden opgevat als een plan voor het maken van een nieuwe woning. Het bouwplan diende derhalve te worden ge toetst aan de bepalingen van de verordening op het bouwen en sloopen. welke betrekking hebben op het bouwen van woningen. Appellant is blijkens het beroepschrift van oordeel, dat in casu sprake is van het veran deren van een bestaande bovenwoning. De mee ning is onjuist. Het bouwplan omvat niet het veranderen van een bestaande bovenwoning, doch het vormen van een nieuwe bovenwoning. Hiermede is de kern van het betoog van appel lant weerlegd en B. en W. meenen daarom, dat zij niet behoeven in te gaan op hetgeen verder in het beroepschrift wordt aangevoerd. RHIJNGEEST VOOR DE MILITAIREN. Vanwege de militaire geneeskundige autoritei ten is het verzoek gedaan om de 2e en 3e klasse afdeelingen van het Sanatorium .Rhyngeest'" beschikbaar te stellen voor een militair-psychi atrisch evacuatie-station voor de Vesting Hol land. teneinde daarin onder te brengen de mi litairen. die tijdens en ten gevolge van de mo bilisatie in een psychiatrische inrichting opge nomen moeten worden. Het is de bedoeling ..Rhyngeest" te bestemmen voor eerst aangewe zen inrichting, zoodat de militaire patiënten in de eerr/ plaats aldaar verpleging zullen vinden. Door de Commissie van Beheer over de ge stichten ..Endegeest". ..Voorgeest" en ..Rhijn geest" is met den Gebiedsarts in de Vesting Holland overeenstemming verkregen over de voorwaarden, waaronder deze beschikbaarstel ling met de bestaande personeelsbezetting en de bestaande inrichting zou kunnen geschieden. DE WERKINRICHTING VOOR BLINDEN. 20 Maart jJ. besloot de Raad de werkinrich ting voor blinden, waarmede toen gedurende twee jaar een proef was genomen, tot en met 31 December 1939 nog voorloopig voort te zetten. In het desbetreffend voorstel gaven B. en W, te kennen, dat de exploitatie-uitkomsten op zich zelf beschouwd wel vrijheid gaven, om voor te stellen tot definitieve voortzetting te besluiten, doch dat het. in verband met de omstandigheid dat van 1 Januari 1938 af het loon van den werkmeester, die vóórdien in werkverschaffing werkzaam was. geheel ten laste van de exploi tatie kwam. aanbeveling verdiende, de inrich ting nog gedurende het resteerende gedeelte van het jaar voorloopig voort te zetten. Bleven, zoo merkten B. en W. verder op. de resultaten van de inrichting gunstig en werd de verwachting verwezenlijkt, dat de hoogere uitgaven aan sa laris. enz. zouden worden gecompenseerd door hoogere ontvangsten ten gevolge van verdere vergrooting van den omzet dan kon tegen het einde van dit jaar tot definitieve voortzetting worden besloten. Zooals de door de Commissie van Beheer over gelegde exploitatierekening over het tijdvak 1 Januari 19391 October 1939 doet zien. blyven de resultaten van de werkinrichting gunstig. De Commissie kan op grond van die exploita tie-uitkomsten geacht worden er in te zijn ge slaagd door een uitbreiding van haar omzet een sluitende exploitatie ook over 1939 te zullen be reiken en derhalve met het subsidie van ten hoogste f. 3400.— te kunnen volstaan. In het aantal in de inrichting tewerkgestelden (11 personen) is over gemeld tijdvak geen wij ziging gekomen, terwijl de gemiddelde weekloo- nen der blinden nog iets zijn toegenomen. Het komt B. en W. voor dat de proef thans definitief als geëindigd kan worden beschouwd en dat de werkinrichting na 31 December 1939 voorloopig voor onbepaalden tijd kan worden voortgezet. VOETBAL. De wedstrijden voor de afdeelingen 1 en 2 van den K.N.V.B. welke oorspronkelijk vast gesteld waren voor 26 dezer, maar wegens de slechte weersomstandigheden niet ge speeld konden worden, zullen nu op 3 Dec. plaats hebben. Het reeds vastgestelde pro gramma voor 3 December komt voorloopig te vervallen. HOCKEY. DE PROEFWEDSTRIJDEN VAN DEN K.N.H.B. De Westelijke ploegen, welke a.s. Zondag te Bloemendaai op de velden van B.M.H.C. tegen elkaar uitkomen, zullen als volgt zijn samenge steld: Af deeling Gooi—Amsterdam. Elftal a- doel: J. ter Haar Hilversum) achter: De Waal (Amsterdam) en Mendes de Leon (Hilversum); midden: Weening (Laren) ,Dc Loop>er (Hil versum) en Bodenhausen (Baarn); voor: Van der Hagen (Hilversum). Rooden- burgh (Amsterdam). Loggere (Laren). Ter Haar. (Hilversum) en Hagemeyer (Union). Elftal b: doel: Van Kooten (Be Fair); achter: B. Stokmans (Gooi) en Leeuwenberg (Baarn) midden: Kakebeeke (Stichtsche), Keip (Gooi) en Van Eeghen (Laren); voor: Mor et, Moiré de Chateleux; J. Stok mans. Caviet (allen Gooi) en Steinz (Baarn). Afdeeling Den Haag/Rotterdam: Elftal a: doel: Haitink (H.H.IJ.C.); achter: Postma (Delftsche Stud.) en Oving (H.D.M.): midden: Bosschart (Delftsche Stud.), Lous- sade (H.O.C.) en Ankerman (H.D.M.); voor: Gunning (B.M.H.C.), Van der Graaff (Delftsche Stud.», De Roos (B.M.H.C.), Van der Doll (HDM.) en Esser (Togo). Elftal b' doel: Gouka (H.D.M.); achter: Vervloet (Victoria) en Wibbens (Togo) midden: Van Rossum (H.H.IJ.C.), Van Weel (H.O.C.) en De Wit (B.M.H.C.); voor: Prins (Togo). Bos (SO.S.). De Gruyter (Leiden), Schmeink (B.M.H.C.) en Henry (Vic toria) Om kwart voor één begint de wedstrijd van de b-elftallen en om kwart over twee neemt de ontmoeting van de a-elftallen een aanvang. WATERPOLO. L.Z.C.H.G.A. (dames). Morgenavond te 9 uur zal in de „Overdekte" gespeeld worden de wedstrijd voor dames tus- schen L.Z.C. I en H.GA. I. SCHAKEN. SCHAAK- EN DAMCLUB „AALSMEER". De uitslagen der onderlinge competitie zijn: Jac. Mantel Kz.K. Mantel 10 P. G. Knibbe—Ds. de Lange 7A—Vi H. J Scheltens—W. v. d. Schilden 1—0 P. G Knibbe—H. J. Scheltens 0—1 W. NeefjesDs. De Lange 01 W. v. d. SchildenDr. Bon 10 A. v. ZijverdenA. Zwartendijk 10 D. v. OostrumM. H. Meester 01 W. de WaalJan Mantel 0—1 J. HabermehlJac. Mantel 10 Vrijdag 1 Dec. a.s. gaat men naar Amstel veen. voor het spelen van een bekerwedstrijd tegen „Zukerbort". Gespeeld wordt in „Het dorstige Hert". Het Bondsprogramma voor dezen winter is als volgt: A.S.C. IIAalsmeer I: Maandag 11 Decem ber; Aalsmeer IH.S.G. I: Vrijdag 22 Dec.; Zandvoort IAalsmeer I: Woensdag 24 Jan.; Aalsmeer I—H.S.C. I: Vrijdag 23 Februari; Aalsmeer IV.A.S. II: Vrijdag 29 Maart. Aalsmeer 2V.A.S. 4: Vrijdag 8 Dec.; Heem stede 2Aalsmeer 2: Dinsdag 2 Januari; Aals meer 2—H.S.G. 3: Vrijdag 15 Maart; H.S.C. 3— Aalsmeer 2: Maandag 8 April. Visschersschepen zijn vrij veilig. Gistermiddag is door Scliout-bij-nacht Heeris in het gebouw Lange Voorhout 1 te 's-Gravenhage een lezing gehouden over het al of niet gevaarlijk zijn van drijvende mijnen. Tot het bijwonen van deze lezing waren door de directie van de Nederlandsche Vlsscherij-Centrale de verschillende bestu ren van ReederlJ- en Schippersvereenlgln- gen uitgenoodlgd. De heeren Janssens en Van Dijk, directie van de VlsscheriJ-Centrale, leidden de bij eenkomst. Behalve de besturen der Vlsscherij-Ver- eenlgtngen waren enkele geïnteresseerden bij de vlsscherij aanwezig, waaronder ree- ders uit Katwijk. Schout-bij-nacht Heeris begon zijn rede, zeggende dat het gevaar voor drijvende, dus van hun, verankering losgeraakte mij nen, in scheepvaart- en vlsscherij kringen overschat wordt. Verankerde mijnen zijn in hoofdzaak gevaarlijk zoolang ze aan hun verankering verbonden zijn. Is de mijn van haar verankering los, dan brengt het me chanisme in de mijn mede, dat het con tact in de mijn verbroken wordt en er geen grootere diepte niet functionneeren. Het met den wand van een schip in aanraking komen, de mijn zal explodeeren en schade aan het schip veroorzaken. Overigens is de kans van het aanvaren van een mijn zeer gering, daar het boegwater van het va rende schip de mijn op zij drijft en de mijn dus het schip in de zijden niet zoo gemakkelijk kan raken. Gedurende dezen oorlog zijn op de Neder landsche kust ongeveer 150 mijnen van verschillende nationaliteit aangespoeld, welke daarna door de marine werden ge demonteerd. De marine heeft voor dit werk een aantal officieren opgeleid, die met de constructie, werking en eigenaardigheden der verschillende mijnen geheel op de hoogte zijn gebracht. Deze officieren heb ben den naam van mijn-experts. Zij zijn belast met het demonteeren der aange spoelde mijnen. Aan de Nederlandsche kust bevindt zich een groep mijn-experts bezuiden en een groep benoorden den Nieuwen Waterweg. De hierboven genoemde honderd vijftig aan onze kust aangespoelde mij nen werden alle door de mijn-experts gedemonteerd. Bij alle mijnen werd geconstateerd, dat het contact in deze mijnen, door het zich daarin bevin dende mechanisme, buiten werking was gesteld en deze als ongevaarlijk bij aanraking met een schip konden wor den beschouwd. Niettegenstaande dit alles merkte Schout bij-nacht Heeris op. dat hij met een en ander niet wil zeggen dat alle losgeslagen mijnen onschadelijk zijn. Het blijft altijd gewenscht de drijvende mijnen zooveel mogelijk te ontgaan. De ongelukken, die zich Intusschen de laatste dagen aan de Oostkust van Enge. land hebben voorgedaan zijn volgens des kundige meening aan een ander soort mjj. nen te wijten, vermoedelijk de z.g. mag- netische mijnen. Deze mijnen zijn niet ver ankerd Zij worden op diepten van hoog stens 25 M. geworpen, aangezien zij op grootere diepte niet functioneeren. Het mechanisme van deze mijnen is bij de Ne derlandsche autoriteiten nog niet voldoen de bekend. Ook het gevaar van deze mijnen voor visschersschepen is niet zoo groot als voor groote schepen en volgens den schout-bij nacht om de volgende reden: Indien een lang of groot schip over zulk een mijn vaart, is de aantrekkingskracht groot omdat de groote massa ijzer en de groote diepgang van het schip de werking van het magnetisme bevordert, zoodat, als het voorschip de mijn gepasseerd is, de mijn, die door die magnetische werking naar boven komt, het midden of achter schip kan raken en zijn funeste uitwerking kan doen gelden. Bij visschersschepen, die kleiner en kor ter zijn. zal daarom de aantrekkingskracht minder groot zijn en bestaat de groote kans bij eventueel toch opstijgen van zoo'n mijn, dat het schip reeds gepasseerd is, voordat de mijn nadeeligen invloed op het schip kan uitoefenen. Na deze uiteenzetting werd den genoo- digden gelegenheid gegeven vragen te stel len en hun meening omtrent een en ander te geven. Door de aanwezigen werd vooral naar voren gebracht dat. door het feit dat in den wereldoorlog aan de Nederlandsche visschersschepen de mijnen gevoelige sla gen hebben toegebracht, de visschers twij felen aan het onschadelijk zijn van drij vende mijnen. De heer Heeris merkte op, dat deze on gelukken niet alle aan drijvende mijnen moeten worden toegeschreven. Wat vooral in vlsscherij-kringen onrust brengt en hier tot uiting werd gebracht, zijn de drijvende mijnen, die lek geschoten worden en daarna op den zeebodem komen te liggen. Bij het visschen met het trawlnet komt het voor dat zoo'n mijn tegelijk met de vangst uit de kuil van het net op het dek van het schip neervalt, waardoor gevaar voor de opvarenden en het schip te duch ten is, terwijl het gevaar dan nog niet l weken is, aangezien zulk een mijn weer over boord gezet moet worden of op dek dient te worden vastgemaakt. Door de visscherij-menschen werd aan Schout-bij-nacht Heeris verzocht aan dit probleem zijn aandacht te schenken en de mogelijkheid onder de oogen te willen zien, dat drijvende mijnen niet tot zinken worden gebracht, doch van de vlsehgron- den verwijderd zouden worden, zoodat nu niet zooals vroeger, nog jaren na den oor log mijnen van den zeebodem worden op- gevischt. De heer Heeris merkte op dat dit pro bleem niet zoo gemakkelijk was, doch dat het zijn volle aandacht had. DAMMEN. L.D.V.—SCHEVENINGEN. Voor de hoofdklasse van den Nederlandschen Dam bond speelde de Leidsche Damvereenlglng thuis tegen Scheveningen. Bij het beëindigen van den wedstrijd was de stand 66 en vier afgebroken partijen. Bord 7 <G .v. d. Wiel) staat verloren, terwijl de borden 5. (S. v. d. Wijn gaard) en 6. (P, v. d. Stel) wel remise zullen worden. Bord 1, (Wlm Huisman) speelde tegen de oud-wereldkampioen J. de Haas een zeer goede partij en bij het afbreken had hij een JUWELIERS BREESTRAAT 95 Uitgebreide sorteering - Nieuwste modellen 2318 (Ingez. Med.) gewonnen stand, zoodat de totaal-uitslag ver moedelijk 10—10 zal zijn. L.D.V. Scheveningen. W. Huisman—J. de Haas afgebr. A. ter HaarC. R. Tybout 1—1 M. J. v. HoutenC. J, Tybout0—2 M. OptendreesR. A. Posthuma 1—1 j S. v. d. WijngaardH. Lochmans afgebr. P. v. d. Stel—H Kruit afgebr. G. v. d. Wiel—P. v Oosten afgebr. Joh. KlinkenbergN. Cok 2—0 J. v. d. HulstF. Lochmans 1—1 I. TelengJ Bal 1—1 Totaal 6-6 M. B. te L. U was in overtreding en ls dui deze boete verschuldigd. Holland -Amerika Lijn: BURGERDIJK, 25 Nov. van R'dam te New York. Java-New York Lyn: SIANTAR, 26 Nov. van Singapore naar New York. Rott. Lloyd: KEDOE. 27 Nov. van Durban te Macassar. Mij. Nederland: JOHAN DE WITT, 27 Nov. njn. van Lissabon te Amsterdam. Diverse Stoomvaartberichten: ALGARVE, mi. 26 Nov. van Antwerpen te Oporto. Maar de vreemdeling zag niet om zich heen. Al lezende liep hij den tuin door. Mevrouw Dinges keek en keek. Van verbazing rolden haar oogen haast uit ha*"- hoofd. Neen, zooiets had 7" rog nimmer beleefd. „Zeg", riep ze tenslotte woedend, „kunt U niet kloppen, als U by vreemde men- schen komt?" De man draaide zich om, keek haar eens aan en nam daarop een rood boekje uit zijn zak. Hierin Y hy snel te bladeren. „Man", gilde mevrouw Dinges nU den vreemdeling, „help ons toeb handje!" De vreemde gaf geen antww Alleen Dam hy z'n filmcamera en de drie mannen te filmen. Daarna liep hy de keuken in.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10