De vergadering van den Vrijz. Democratischen Bond Britsche regeling voor certificaten van oorsprong UYLENSPIEGHEL J LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 27 November 1939 Derde Blad No. 24441 VISSCHERIJ-BERICHTEN Kiespijn ""AKKERTJE Schipbreukelingen der Simon Bolivar" in ons land terug 80ste Jaargang Rede van mr. Joekes Als ons loodje zóó groot was... In den DAGBLADRECLAME BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Thuisreis verliep zonder incidenten In de Zaterdag te Utrecht gehouden ver gadering van den Vrijz. Dem. Bond kwam een voorstel van het hoofdbestuur aan de orde betreffende wijziging van de defen- [leparngraaf ln het Werkprogram. De formuleering. welke het hoofdbestuur voorstelde, luidt aldus: „Instandhouding van een gewapende macht, welke zal moeten zijn gericht op de handhaving van de onafhanke lijkheid van den staat. Bij de inrich ting van leger en vloot inachtneming van het defensieve karakter van de weermacht." Voorts stelde het hoofdbestuur voor: „Bevordering van het nemen van maat regelen tot bescherming der burger bevolking tegen luchtaanvallen." Uitvoerig werd over deze twee voorstellen van gedachten gewisseld. Het overgroote deel van de vergadering was het met het itandpunt van het hoofdbestuur eens. Een enkele afgevaardigde was van mee ning, dat de pacifisten uit den bond geslo ten zouden worden. Mr. Joekes zelde. dat ie Vrijzinnig Democratische Bond zich nimmer op het standpunt van de princi- pieele weerloosheid heeft gesteld. Reeds in 1936 werd de weermachtparagraaf opgeno men. De voorzitter, mr. M. Slingenberg, wees ir nog op, dat slechts weinigen in den bond de weerloosheidsgedachte aanhan- jen. De stemming, welke hierna plaats vond, pi een volkomen bevestiging van de woor den van den voorzitter, want zoowel het eerste als het tweede voorstel werd met overgroote meerderheid van stemmen aan- jenomen. Tegen stemden slechts drie der janwezigen. Het voorstel van het hoofdbestuur, lui dende: ..De leerlingenschaal voor de lagere icholen worde zoodanig geregeld, dat een overmatige bezetting van de klassen wordt tegengegaan en dat het instituut „kweeke- biig met acte" verdwijnt. Zoolang zooda- nige regeling nog niet zal zijn ingevoerd, torde aan kweekelingen met acte, die zelf standig onderwijs geven, een redelijke be- Booning toegekend; ook aan zoogenaamd liaodlijdende, een extra bijdrage behoeven- !e gemeenten, worde toegestaan deze kwee [telingen met acte te werk te stellen," |rerd eveneens na breedvoerige gedachten- isseling aangenomen. In de avondzitting heeft mr. Joekes een |:?de uitgesproken. Spr. merkte op. dat de bond wel zelden lader zoo ernstige omstandigheden zijn jaarvergadering heeft gehouden. Hij be- ichreef den bewapeningswedloop van de hatste jaren en zeide, dat men steeds ver ier van de collectieve veiligheid is afge pakt. Ook de Volkenbond werd practlsch Ingeschakeld Spr. duldde op punten van opmerkelijk htrschil met den toestand van den oorlog bied van het onderwijs algemeen erkend worden. Het ls ook goed, dat de sociaal-democra ten onder de huidige moeilijke omstandig heden voor de leiding van 's lands zaken mede verantwoordelijkheid dragen. Onder de democratisch-gezinden ls een streven naar zoo groot mogelijke samen werking tot behoud van den geestelijken grondslag van ons volksleven. De beslech ting van den schoolstrijd en de erkenning van de waarde der christelijke leer ook op staatkundig gebied, heeft naar sprekers meening den weg geopend naar een sa menwerking over de oude scheidingslijn heen van rechts-llnks. Een van de belangrijkste vragen van staatsbeleid is de bepaling in het algemeen belang der grenzen van de persoonlijke vrijheid, ten einde de vrijheid van allen te waarborgen. Die grenzen dienen onder moeilijke omstandigheden nauwer te wor den getrokken in het belang der volksge meenschap. Spreker acht het geboden, dat daartegen van overheidswege met even groote vast beradenheid wordt opgetreden als voor de handhaving van onze zelfstandigheid naar bulten. Na een herinnering aan de moeilijkhe den en lasten, die de omstandigheden voor velen thans meebrengen en den plicht om deze zooveel mogelijk gezamenlijk te dra gen, besloot mr. Joekes zijn rede met een krachtige opwekking om. met terzijdestel ling van kleiner geschillen, in samenwer king met allen, die mede daartoe bereid zijn op democratischen grondslag er naar te streven gezamenlijk de belangen van het land te dienen. BELEID DER KAMERFRACTIES. Gisteren werd het beleid van de Kamer fracties besproken. Over het algemeen werden de werkwijze van deze fracties en de wijze, waarop de democratische belan gen in den afgeloopen zomer zijn verde digd, geprezen. Bij de beantwoording dei- verschillende sprekers deelde mr. Joekes mede, dat tal van actueele vraagstukken de volledige aandacht hebben van de frac ties, o.a. de prijsstijging en de eventueel noodzakelijke verhooging der salarissenen steunhormen. Laten wij gezamenlijk trachten, aldus vervolgde spr. zijn betoog, de moeilijkheden van den tegenwoordigen tijd het hoofd te bieden en er tevens voor waken, zoowel de prijzen als de loonen zoo gematigd moge lijk te houden. Ten aanzien van de mogelijkheid om een staatspensioen voor alle ouden van dagen te verkrijgen, achtte spr. in dezen tijd een dergelijk plan om financieele redenen niet uitvoerbaar. Tenslotte becritiseerde mr. Joekes fel het optreden van dr. Colijn naar aanleiding van het optreden van de regeering bij de jongste gebeurtenissen. Tenslotte wees spr. op de pogingen, wel ke van zekere zijde worden aangewend om dr. Colijn opnieuw in de regeering te bren gen. Ten aanzien van dit streven merkte spr. op. dat de vrijzinnig democraten een dergelijk streven niet alleen hoogst ondoel matig, doch zelfs zeer ongewenscht achten. Ja, dan zou het niet licht ge beuren, dat U een ander merk kocht. Dan zag U dadelijk: dat is Stegeman's rookworst, de echte Geldersche, met de fijne, zachte rooksmaak. Let dus goed op, of er Stegeman op het loodje staat. VISCHBERICHT IJMUIDEN. Aanvulling prijzen en besommingen: Middel schol f.29; Zetschol 21—20; Kleine schol 18— 17; steurharing export 17.85—17.75; steurharing binnenland 17.8017.60. belde per kantje. Besommingen logger: KW. 35 f.1180. VERWACHTE SCHEPEN. Verwacht te IJmuidcn voor de Dinsdag- markt: Delft IJm. 17. Vangst 1400 m. makreel, 500 m. haring. 140 m. koolvlsch, 100 m. diversen. Totaal 2140 m. BINNEN VAN DE HARINGVISSCHERIJ. Te IJmuiden zijn binnen van de haringvis- schertJ KW. 39 met 44 last. KW. 130 met 29'2 last en 75 kisten versche. SCH. 305 met 18 last en 160 kisten versche. SCH. 130 met 17 last en 850 kisten versche. SCH. 412 met 27 last en 300 kisten versche. Sch. 104 met 24 last en 250 kisten versche. VISCHPRIJZEN. In winkels met ons raambiljet. Ï0MUIDEN, 27 November 1939. Tarbot f. 1.40—1.20; Tong f. 1.40—0.61: Heilbot f. 1.12—0.82 per pk.: Griet f.39—20; Schar f 14 9.80Tongschar f.3124.50: Poontjes f.13 '4.80; Groote schelvisch f.14; Middel schelvisch f. 13—12; Kleinmiddel schelvisch f.16—9; Klei- j ne schelvisch f. 10.606.20; Groote gul f.13 I 10.70; kleine gul f.13—5.90; Wijting f. 6.60—2.30 Makreel f.216.60; Versche haring f. 9.40—7.50 I per 50 kg.; Kabeljauw f.4630 per 125 kg.; I Vleet f.3—1.80; Leng f. 1.60—0 65; Koolvlsch f. 1.100.30 per stuk; Rog f. 12.507 per koop, I Besommingen trawlers Cornells IJm. 15 510 mnd. f.3800; Erin IJm. 112 1820 mnd. f 11310; Utrecht IJm. 73 620 mnd. f.4630; Gerberdina Johanna IJm. 38 1170 mnd. f.7860; Prinses Beatrix IJm. 117 530 mnd. f.3870; Norma Maria IJmj. 6 1295 mnd. f. 8260. Logger met versche haring; KW. 130 f.670. VLAARDINGEN. 27 Nov. Volle haring Eng. wal f26.5027.20; steurharing f.21—21.60 per ton. 3353 (Ingez. Med.) DE BESTUURSVERKIEZING. Mr. P. J. Oud werd bij enkele candidaat- stelling gekozen als lid van het dagelijksch bestuur in de vacture, ontstaan door het periodiek aftreden van den heer G. Rit meester uit Den Helder, die niet herkies baar was. Tot leden van het hoofdbestuur in de plaats van de heeren Bijlsma, Rudelsheim en van mevr. Van GelderDroste (die niet herkiesbaar waren) werden gekozen de heeren J. Wuite (Drachten). J. G. Kuy- pers (Hengelo) en mevr. J. Steenweger v. d. Rijst «Leiden), die tevens presidente is van de Vrijz. Democr, Vrouwenclub. ONDERWIJSVERNIEUWING. Aan het slot is het woord gevoerd door minister Bolkesteijn, die sprak over „On derwijsvernieuwing". Om te komen tot vol ledige pacificatie is het noodig, zeide hij, dat men het openbaar onderwijs niet lan ger ziet als een ..overkoepeling" van de verschillende richtingen, maar als een eigen richting naast de protestantsch- christelijke en de room6ch-katholieke, met wie een leven als gelijkgerechtigden en ge- lij kbegunstigden noodig en mogelijk ls. Spreker kwam verder op voor leerstofbe perking om overlading te voorkomen en zeide dat de school nog zeer tekort schiet ten aanzien van de lichamelijke opvoeding. Lichaamsoefening is juist de grondslag van alle andere onderwijs, niet het minst voor de vrouwelijke jeugd van eiken leeftijd. Mr. Joekes. 1914, vooral, omdat België thans niet den oorlog is betrokken. Spr. bracht |!'ilde voor de wijze waarop mobilisatie en 'tncentratle van het leger waren tot stand pracht. Vele offers zijn en blijven noodig Toevoer van grondstoffen voor het be- |,-:iifsleven en een billijke verdeeling van jensbenoodigdheden elschen ongewone Pdacht en bemoeienis van de regeering. I Het moge juist zijn, dat een autoritair '"".„gezag sneller kan handelen dan een I'Mieidsgezag op democratische grond- V'IM, bij dit laatste zijn waarden van de ;:ogste beteekenLs en daaronder het be- Jteel der geestelijke vrijheid oneindig veel l«ter verzekerd dan bij een autoritair ge- l'!? Een democratisch gefundeerd gezag is l'nrom ook duurzamer en staat, mits goed ■Beoefend en begrepen, op hechter bo- l;'i Volk en volksvertegenwoordiging I^Ten echter ebgrijpen, dat zij zich in |,5en tijd de beperkingen moeten opleg- Ibs. welke de tijdsomstandigheden eischen. IjJjte democratie staat ook daarom zoo omdat de onaantastbaarheid van het Ibsinklijk gezag in onze constitutie wordt UJJarborgd door het beginsel der mini- I iv e verantwoordelijkheid. bns volk is vredesgezind, maar het /j'Cht tot eiken prijs zijn zelfstandig- l„sPreker juichte het optreden van dit ka- J-et toe. Dg v.-D. zijn daarin vertegen- ÏÏ[<ilg(i door minister Bolkestein, wiens pfiamheld en deskundigheid op het ge Van Britsche zijde is thans ontvangen de uitvoerige regeling betreffende certificaten van oorsprong en belangen voor exporten naar het vereenigd koninkrijk. De regeling luidt als volgt: 1. Alle goederen (met uitzondering van die voorkomen op de lijst van vrijstellingen hier beneden genoemd,) welke uit een neu traal land worden uitgevoerd naar het Ver eenigd Koninkrijk, moeten vergezeld gaan van een certificaat van oorsprong en belan gen. in den vorm als goedgekeurd door het Britsche handelsministerie en de handteeke- nlng dragend van een Brltsch consulair ambtenaar. 2. Het certificaat moet, indien aanwezig, het percentage aangeven van den kostprijs der in hetzelve beschreven goederen, welke de waarde uitdrukt der grondstoffen, die zijn gegroeid of vervaardigd of bewerkt op vijandelijk gebied, maar dit mag in geen ge val de 25 procent te boven gaan. Uit het certificaat moet tevens blijken, dat geen vijand eenlg belang, welk ook, heeft bij de goederen, die er door worden gedekt. 3. In deze kennisgeving" zijn onder „vijand" te verstaan: a. Iedere staat, in oorlog met Zijne Brit sche Majesteit en agenten van de regeering ervan; b. iedere Inwoner individueel en firma, gevestigd in vijandelijk gebied; c. leder filiaal, in welk land ook, waarvan de hoofdzetel op vijandelijk terri toir gevestigd ls; d. iedere vennootschap of andere com binatie van personen, opgericht of samen gevoegd onder de vigeur van 'svijands wetten e. iedere persoon of firma, voorkomende op de zwarte lijst. De uitdrukking „vijandelijk gebied" om vat alle gebied onder vijandelijke souverei- niteit of dat door den vijand bezet is. 4 Goederen, die grootelijks of voor een deel van neutrale herkomst zijn en een be handeling hebben ondergaan, enz. op vijan delijk territoir, worden beschouwd als te zijn van vijandelijken oorsprong, zoo zij later gezonden worden naar hetzelfde neutrale land of een ander neutraal land voor her export. 5. Het percentage der vijandelijke her komst moet worden berekend op de basis van de verhouding tusschen: al De totale kosten, waaro" aan het neu trale land de vervaardiging, inbegrepen dr grondstoffen, neerkom) niaa" onder aftrek van de neutra'o verpakking: 1 bl Hetgeen den neutralen fabrikant de vijandelijke grondstoffen en het in vijande lijk gebied verrichte werk heeft gekost, het bedrag omgerekend in de valuta van het neutrale land naar den koers van den dag van koop of betaling: de bedragen, door een neutraal fabrikant betaald aan een vijand wegens fabricage-licentie; en wegens ver pakking in kisten, wanneer deze op kosten is geschied van den vijand. De uitdrukking „verpakking" omvat niet alleen de verpakking, die noodig is voor het vervoer van goederen, maar ook materialen als flesschen, kartonnen doozen en hulzen, enz., die om de goederen heenblijven tot in de winkels van den kleinhandel. 6. Het woord „belangen" in het certificaat voorkomende, is meer omvattend dan „eigendom" of „bezit". Het duidt een zoo danige directe of indirecte relatie aan van een vijand van Groot-Brittannië met de goederen in kwestie, dat de voorgenomen transactie hem voordeel of winst kan brengen. Het omvat bijgevolg alle gevallen, waarin eenigerlei commissie aan den vijand zou kunnen toevallen. 1. Certificaten zijn noodig voor alle zen dingen, hoe klein ook, en zijn zelfs van toe passing op voorwerpen, per pakketpost ver zonden. Zij zijn echter niet noodig voor de volgende categorieën van goederen: Dagbladen, tijdschriften en andere druk werken, als boeken of gedeelten er van, muziek, catalogi, tractaatjes, brochures, vliegende bladen, formulieren en ook alle advertentie-materiaal, goederen, bona fide persoonlijk bezit zijnde of tot het huishou den behoorend. van menschen. die het land binnenkomen, monsters zonder handels waarde, bona fide gescshenken door parti culieren aan particulieren toegezonden goe deren, uit het vereenigd koninkrijk afkom stig en na geëxposeerd te zijn. daarheen terugkeerend, goederen onder voorwaarden van transito of verscheping geïmporteerd en behoorlijk opnieuw geëxporteerd, goederen, geadresseerd of rechtstreeks geconsigneerd aan regeeringsdepartcmenten, goederen, waarvan de invoer gedekt is door een licen- I tie. afgegeven door het handelsministerie onder vigeur van de handel met den vijand- wet van 1939. 8. Een lijst van goederen, waarvoor geen certificaat van oorsprong en belangen ver- eischt wordt., is door het Handelsministerie opgesteld en kan op elk Britsch consulaat worden r"Tandol°"gd. Het n~»vat, alle voe- Htngsn-1 ïrf'ien en vr- voor d'eren en een zeker anntnl grondstoffen. 9. De tijdsduur, gedurende welken een certificaat geldig blijft, is de tijdsduur, waarbinnen de goederen verscheept moeten Va/ oncentreer cp het krachtigste reclame-middel GEBOREN. Marius, z. van C. H. v. d. Voort en C. C. de Konink Jeroentje, dr. van L. Bekooij en J. C. Wilholt. ONDERTROUWD. C. Arnoldus, jm.. 21 j. en J. F. Philippo. jd., 20 j. K. H. P. Boeff. Jm., 24 j. en J. W. M. v. d. Linden, jd.. 20 j. W. de Koning, jm.. 25 j. en G. G. Kerkvliet, jd.. 23 j. S. v. Maanen, jm.. 21 j. en H. v. d. Reüden, jd.. 20 j. N. J. Onderwater, jm.. 25 j. en J. v. Hooidonk, jd., 19 j. K. G. den Os. jm., 22 j. en G. Noppen, Jd., 27 j. GEHUWD. P. W. Foeken, jm. en M. P. ten Cate, jd. OVERLEDEN: J. Verstaij, man I. Seller, wedr. 71 j. Er staat een schoentje bij den schoorsteen. Een schoentje, zóó klein, dat men er alleen maar glimlachend naar kijken kan. een beetje verwonderd, dat een menschenvoet klein genoeg kan zijn om in zóó'n schoentje woon te vinden. De voetjes, die in het schoentje thuis hooren, hebben eindelijk rust gekregen. Het eigenaresje slaapt boven in het goede don ker. haar lichte adem maakt telkens een zacht geluidje, als een zomersch vleugje wind door de heesters in den tuin. Zóó ont spannen kan alléén een kind nog slapen, in volledige overgave en vertrouwen, volstrékt zonder zorgen, verschoond van alle verdriet door liefdevol-beschermde handen. Slapen met een gebogen armpje onder een vuur- roode slaap-wang, rimpelloos het voorhoofd, de gesloten oogen als blanke schelpjes in het ongerepte gezichtje. Dit alles zie ik. als ik naar dat schoentje kijk. Het neusje is wat afgetrapt en afge sleten. den heelen dag heeft het schoentjo overal tegenaan moeten schoppen, het heeft moeten draven over het grove grint in den tuin en parmantig moeten stappen achter een poppewagen over de groote tegels van het trottoir. En nu heeft het avonddienst. Duizenden schoentjes hebben vanavond dienst, zij staan bij den schoorsteen met af getrapte en versleten neusjes, de riempjes of vetertjes hangen er wat dwaas-doelloos bij en alle moeders en alle vaders, die naar die schoentjes zien. glimlachen even en voelen een paar smalle schoudertjes in hun voorzichtig-kozende handen Een paar schoudertjes, die nü warm zijn weggestopt onder de dekens, in een andere kamer, waar het duister ls en stil behalve het zachte ruizelen van den stagen adem door een. kinderneusje. Tienduizenden schoentjes bij de schoor- steenen in dit kleine, goede land. Zij staan daar op wacht om te ontvangen, een gansch ander waken dan van honderd duizenden vaders, die op wacht staan om af te weren. Ik denk zoo, dat heel wat van die vaders vanavond aan die schoentjes denken en aan den schoorsteen thuis en aan de lieve, vertrouwde hand. die aanstonds dat schoentje op zal nemen om wat lekkers in het afgetrapte neusje te duwen, een paar borstplaatjes in een papiertje, die véél lek kerder zullen smaken dan borstplaatjes zoo maar uit het schaaltje, omdat het wonder van Sinterklaas hen in het schoentje heeft gebracht Het wonder van Sinterklaas dat het wonder is van de groote en zuivere liefde in onze harten. Die liefde tot het kind. die éénmaal elk jaar haar gestalte vindt in Sinterklaas. Die liefde, die even oud, even onsterfelijk, even heilig is als Sinterklaas. Er staat een schoentje bij den schoorsteen en voor twee borstplaatjes in een papiertje koopen wij aanstonds al het geluk en al den rijkdom van deze wereld en van bóven deze wereld voor de kleine menschjes en voor onszélf 'n. 3326 (Ingez. Med.) Met de „Oranje Nassau" en de „Batavier IV" zijn Zaterdag de schipbreukelingen van de Simon Bolivar" respectievelijk te Vlissin- gen en Rotterdam aangekomen, waarna zij per trein verder zijn gereisd. In Vlissin- gen stonden honderden op de kade de aankomst af te wachten. Schepen in de havens lieten hun sirenen hooren toen de „Oranje Nassau" passeerde. De passagiers waren bijna allen „op zijn Engelsch" ge kleed, d.w.z. met flanellen grijze broeken en tweed-jasjes waaronder dikke pullovers en halsdoeken. Bijna niemand hunner droeg een overjas. Verschillende familie leden op den wal hadden daar wel op ge rekend en zoo zagen wij een vrouw, die met een zware winterjas ln haar hand. gereed stond om haar zoon tegen de kou te behoeden. Het behoeft nauwelijks beschreven te worden, hoe hartelijk de ontvangst van de schipbreukelingen was en hoeveel vreugde het weerzien gaf. Schrijnend teekendezich tegenover die vreugde het leed van die enkelen, die zelf wel waren gered, doch die een of meer familieleden bij de scheeps ramp hebben verloren. Veel tijd voor de begroeting had men evenwel niet, daar nog verschillende for maliteiten moesten worden vervuld en een extra-dieseltrein voor verder vervoer klaar stond. In den trein was er^evenwel volop gelegenheid om nog eens op de doorleefde avonturen terug te komen. Na hier en daar eens een praatje te heb ben gemaakt, konden wij ons een beeld vormen van de ontzettende belevenissen van deze menschen. Zoo hoorden wij. dat de purser onder wel zeer tragische om standigheden om het leven is gekomen. Na de eerste ontploffing werd hij gewond, dames maar", doch kort daarop volgde de tweede ontploffing, welke hij niet over- worden en bedoelt niet den tijd te dekken, dien de reis duurt. 10. Certificaten worden niet uitgereikt aan expediteurs. 11. Den exporteurs zij ernstig aanbevolen en dit in hun eigen belang en om onnoodig oponthoud te vermijden, hun aanvragen met zorg en nauwkeurigheid in te vullen, alle ter zake dienende facturen en andere betrouw bare documenten ter ondersteuning van hun verklaringen aan den consul te zijner infor matie er bij te voegen en gereed te zijn om alle verdere inlichtingen te verstrekken, die hij zou mogen verlangen. doch anderen droegen hem naar een red dingboot. Hij zeide nog: „helpt eerst de leefde. Vol lof was men over de houding van de Engelsche matrozen, die bijna al hun bovenkleeding ter beschikking van de schipbreukelingen stelden. Een baby, die gered was. hielden ze om beurten in hun armen, om het kind warm te houden, Als vroolijke noot bij deze gebeurtenissen hoorden wij, hoe een Engelsch meisje bij geredde dames eerst met een lippenstift en daarna met warme dranken kwam aandragen. Het wachten in Southend, nadat oor spronkelijk er op gerekend was. dat men Woensdag kon vertrekken, was natuurlijk ook enerveerend. De passagiers vertoefden dagen lang op het water, dat voor hen zoo veel gevaren verborg. Uren lang hoorden zij het bulderen van kanonnen en afweer geschut, evenwel niet altijd om den vijand te bestoken, maar toch bijna even angst wekkend. Zoo werd b.v. in de buurt met afweer geschut geoefend en kwamen eenige hon derden mijnen, die op de kust aanspoelden tot ontploffing. Niettemin werden er in Harwich en tij dens de reis met de „Oranje-Nassau" wer kelijk luchtaanvallen meegemaakt. Vrijdag was de voorraad levensmiddelen en kolen op de „Oranje-Nassau" zoo ge slonken, dat men naar Londen terug moest stoomen om nieuwen voorraad te halen. Zaterdagochtend eindelijk kwam het ver heugende bericht, dat de boot kon afvaren en zonder incidenten is de tocht vlot ver- loopen. De voorzorgmaatregelen waren genomen, dat ieder van de passagiers aan dek moest blijven tot de Nederlandsche kust in zicht kwam. Ook moesten allen de zwemvesten om doen. Er was geen sloepenrol gehouden, doch wel was aan ieder aangewezen in welke reddingboot hij moest plaats nemen in geval er iets zou gebeuren. Het is geluk kig bij deze voorzorgsmaatregelen gebleven en het was voor velen een roerend moment toen zij de Nederlandsche kust voor zich zagen opdoemen Behalve aan de kade, waren er ook aan de verschillende stations, waar de exl;a- trein passeerde, tal van belangstellenden en kennissen aanwezig. Een aardig moment was b.v. in Rotterdam, toen men in den trein vernam, dat juist de „Batavier" met een aantal andere schipbreukelingen van de „Simon Bolivar" in de Rotterdamsche haven was aangekomen. Wat de reis van de „Batavier IV" betreft vertelde de Zwitsersche steward A. Imhoff, dat de Batavier tot even buiten de Brit sche territoriale wateren met een Engel- schen loods had gevaren. Bovendien was een aantal mijnenvegers voor de Batavier vertrokken om de zee schoon te vegen. Hij vertelde er nog bij, dat de Batavier eenige convooien was tegengekomen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9