LEIDSCH DAGBLAD Uit Omstreken Uit de Rijnstreek LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 27 November 1939 RECHTZAKEN Plaatst Uw advertenties AALSMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Pleter Gerard. Z. van G. L. de BruUn en J. Maarssen Aaltje. D. van A. van Zijverden en T. van Leeuwen Julia. D. van j. Poortman en P. J. Boellaard Gerdina Ca- tharina Johanna. D van B. van Huisstede en G. van Hemert Wilhelmus Hendrikus. Z. van C. N. v. d. Burg en H. M. Jansen. 'Getrouwd: P. Spaargaren 36 j. en E. Schuur man 30 j. M. Groeneveld 25 j. en J. Glas 25 j. G. van der Neut 28 J. en M. Hoogendoorn 25 J. BENTHUIZEN. De heer J. Verheul slaagde voor het Middenstandsdiploma en voor het examen bekwaamheid kruldeniersvak (dit laatste met hoogst aantal punten). De uitslag van den tweeden dubbelen serie-schietwedstrijd der Burgerwacht al hier luidt als volgt (max. aantal punten 300i1. T. Verheul 194 p.; 2. G. Mets 192 p.; 3. H. v. Leeuwen 192 p.; 4. Adr. Slootmaker 190 p.; 5. J. Btj de Vaate 189 p. De politie trof des nachts op den openbaren weg een rijwiel onbeheerd aan. HILLEGOM. Raadsagenda. De raad komt Donderdag 30 November des n.m. te 2 uur bijeen. De agenda luidt: Bespreking ingekomen stukken; Compta- biliteltsbeslultenReclames plaatselijke be lastingen: Voorstel tot vaststelling van vergoedingen aan bijzondere schoolbestu ren. Voorstel tot het aangaan eener Reke ning Courant overeenkomst MIJ. de N. V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten; Voorstel tot het verleenen van machtiging voor het aangaan van kasgeldleeningen over 1940, voorstel tot aankoop van grond langs den Parallelweg, vervolgens mede- deellngen waaronder de aanbieding der begrooting 1940 van de gemeente en de gemeentelijke bedrijven, alsmede benoe ming van de commissie van onderzoek der rekeningen 1938 en begrooting 1940. BIJ de mededeellngen zal tevens worden be handeld een adres van den Elsbroekerpol- der. houdende verzoek om den Elsbroeker- polder. voorzoover deze eigendom van de gemeente ls, te mogen aankoopen. Uitvoering „Kunst Na Arbeid". In de groote zaal van Hotel Flora, voerde de R.K. Tooneelvereeniglng „Kunst Na Arbeid" het tooneelstuk .Levensgang" van Jac. Braun op. De voorzitter, de heer C. N. Weljers, heette ln het bijzonder de donateurs en de Intro duces hartelijk welkom. Spr. gaf een toe lichting op het te spelen stuk. hetgeen in houdt hoe kinderen zich wel, en hoe niet legen over hun ouders hebben te gedragen. Het uit 3 bedrijven bestaande stuk, wordt dan ten tooneele gebracht. Jammer dat er nog zooveel gesouffleerd moest worden. Me], Jo Visser, van Schle en de heer Voorn ipeelden goed. Na afloop bleef men nog geruimen tijd gezellig te zamen voor het bal. KATWIJK AAN DEN RIJN. De gemeenterekening 1938. De gemeente-rekening over 1938 geeft san als ontvangsten gewone dienst f. 731.554,52. De uitgaven f. 706.358,31. Batig •lot f. 25196,21. Buitengewone dienst ont vangsten f. 902.031,10, uitgaven f. 937.270.43. Nadeelig slot f. 35.239,33. Het electriciteits- bedriji maakte over 1938 een winst van f. 41600.—, het Gasbedrijf f. 23400.—, het Waterleidingbedrijf f. 8400.Over het voorgaande jaar waren die cijfers resp. 1.10720—, f. 9480,—, en f. 2480.—. - De heer J. T. Zweers alhier slaagde aan bet Koninklijk Conservatorium te 's-Gra- 'enhage voor het examen ln de vakken harmonieleer, analyse en litteratuur. - In het Plantsoen raakte de electrische tram uit de rails. De reizigers moesten aan vankelijk naar het eindpunt loopen. Later had het verdere vervoer per autobus plaats totdat de lijn weer vrij was. Ongelukken kwamen niet voor. - Bij stemming voor gemachtigden in het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente zijn herkozen de heeren N. Haasnoot. J. Koele- *iln en D. C. van Leeuwen; tot notabelen riln herkozen de heeren Justus Haasnoot 'm., en W. Zuiderduyn. - De collecte voor de zending heeft met enkele nagekomen giften in totaal ruim I 169.— opgebracht. KATWIJK AAN ZEE. Burgerwacht. Onder leiding van haar commandant ir. C. A. Doets is uit de leden der burgerwacht •en mobile-colonne gevormd. De orgaml- ■atle en leiding ls opgedragen aan den 'ndercommamdarrt, den heer D. C. van «euwen. Oe commandant heeft benoemd tot ven- Mcommandaint, den heer Verkaik en tot heegcommandanten de heeren Bes en toelen. Belde laatstgenoemde heeren zul- et als instructeur optreden. Kerkelijke verkiezingen. Als ouderling van de Ned. Herv. Gem. jjjn herkozen de heeren L. van Beelen, A. ®"Js. P. Dij kdrent; gekozen is in de vaca nt B Dubbelaaj, de heer Jac. v. d. Plas. diaken zijn herkozen de heeren W. van E. H. v. d Plas en gekozen ln de Nature Jac. v. d. Plas de heer T. den Jht notabelen in de Herv. Kerk zijn her- ~*h bij enkele candldaatsstelling de hee- A Brouwer en P. van Rijn; in de ^ature J Houwaard ls gekozen de heer J; Haasnoot en voorts door uitbreiding de nseren A. de Jong, J. v. d. Plas, C. v. d. en p. van Rossum. 'f kerkvoogden zijn herkozen de hee- Kruyt en H. Parleviet. ~Als regent van het Herv. Gasthuis is (kozen de heer J. Dubbeldam en als !rat van hét Herv. Weeshuls de heer J. «waard. Tol lid van bestuur der Hervormde scholen alhier is in plaats van wijlen den heer B. Dubbelaar, benoemd de heer IJ. van Dijk. OEGSTGEEST. Terzake het plegen van huisvredebreuk is tegen K. alhier door de politie tweemaal proces verbaal opgemaakt. SASSENHEIM. Gouden Echtvereeniging. Onder veel blijken v^n belangite'.'ng mocht het echtpaar C. v. Velzen—van Duu- ren zijn gouden echtvereeniging herdenken Velen gaven persoonlijk blijk van hun belangstelling, terwijl ook ontelbare schrif telijke felicitaties binnenkwamen. Nu de Kerstdagen naderen, schijnen de konijnen meer waarde te krijgen. Bij een ingezetene werden niet minder dan 8 stuks gestolen. Men zU op zijn hoede! De speldjesverkoop ten bate van het Dorus-Rij kersfonds heeft alhier f. 65.03 opgebracht. Het aantal werkloozen bedraagt thans 241 (v.j. 176). Het aantal steuntrekkers ls 150 (v.j. 103). Van 1 Januari af werd aan steun en toeslag bollen pellen uitgekeerd f. 47.274.86 (v.j. f.41 083.901. Van 1 Januari af waren er 1756 plaatsin gen bij de werkverschaffing tegen 497 in 1938. Tot notabel der Herv. Gemeente is herkozen de heer J. P. Oudshoorn en ge kozen de heer C. M. Barnhoorn. VOORHOUT. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendricus Antonius Maria. Z. van N. J. v. d. Laan en C. G. M. Hulschbosch Cornelia Johanna, D. van C. de Groot en C. J. v. d. Ploeg Petras Jacobus Johannes. Z. van H. N. Overdevest er. P. S. Baak Bij de gemeentelijke arbeidsbeurs alhier stonden dezer dagen j.l. ingeschreven 169 werkloozen. Hiervan zijn 115 in de van Rijkswege gesubsidieerde steunverleening opgenomen en 7 in de gemeentelijke werk verschaffing (kloppen van puin van een Provinciaal wegdek) geplaatst. VOORSCHOTEN. Vergadering „Tot Nut van 't Algemeen". De algemeene vergadering van het de partement Voorschoten der Mij. „Tot Nut van 't Algemeen" in hotel Deurloo, werd daar de voorzitter naar elders is verhuisd, door den waarn. voorzitter, den heer R. Y. d. Ende geopend. Na voorlezing der notulen, het verslag van de bibliotheek en der ambachtsteeken- school, welke verslagen geen aanleiding gaven tot bijzondere opmerkingen, volgde het verslag van den penningmeester, den heer J. M. de Ruyter, dat voor het eerst sedert eenige jaren met een voordeelig saldo sloot, hetgeen het bestuur hoopvol stemt. Het komende werkjaar belooft veel; ver schillende mooie avonden zullen gegeven worden. Met alg .st. werd tot voorzitter gekozen de heer R. v. d. Ende. WARMOND. Vergadering R.K. Landarbeidersbond. Onder groote belangstelling vergaderde in Hotel de Stad Rome de afd. Warmond van den R.K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" onder leiding van den heer B. Moerkerk. Ook afgevaardigden van niet R.K. vereeni- gingen waren aanwezig. Spr. heette allen hartelijk welkom en wees op den slechten toestand in het bollen- bedrijf, dat met de boomkweekerij, in deze ernstige tijden wel het zwaarst getroffen wordt. Dit geldt niet alleen voor de patroons doch ook voor de arbeiders. In de meeste bedrijven aldus spr. wordt een duurte-toe- slag gegeven doch niet in het bollenbedrijf en waar het levensonderhoud met den dag stijgt beteekent dit voor de arbeiders een niet onaanzienlijke loonsverlaging. Op het oogenblik hebben wij nog de feiten te aan vaarden. Het geeft niets, aldus spr., om langs dezen weg zijn misnoegen over dezen gang van zaken te uiten. Meer dan ooit hebben wij steun noodlg van Hem, die alleen in staat is uitkomst te brengen. Met nadruk waarschuwde spreker tegen de actie die door verboden organisaties wordt gevoerd en welke acties niet anders ten doel hebben dan het gezag te ondermijnen. Door ongesteld heid van den secretaris werden de notulen der vorige bijeenkomst voorgelezen door den tweeden secretaris den heer H. van Dam, die onder dankzegging werden vastgesteld. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat er een klein batig saldo ls. De voor zitter dankte den heer Weyers voor alles wat hij voor de vereeniging had gedaan, in het bijzonder voor het feit. dat deze als gemeenteraadslid de belangen van de land arbeiders steeds voorstaat en behartigt. De aftredende bestuursleden de heeren W. van Winsen, J. v. Kampen en J. Beugelsdljk Lzn. werden herkozen. In de kascómmissie voor het volgend jaar werden benoemd de heeren L. van Winsen, A. Koppers; namens het bestuur werd toegevoegd de heer H. van Dam. Voor uitdeeling aan de werkloozen uitgaande van den R K. Volksbond werd f. 10 beschikbaar gesteld: ook werd het be stuur gemachtigd over f. 10 te beschikken voor uitgaven die zij dringend noodlg oor deelt. Na rondvraag volgde sluiting. Binnenbrand. In verband met het feit, dat brand was uitgebroken ln de villa van den heer C. v. d. V. was de opperbrandmeester spoedig aanwezig. Met medewerking van de huls- genooten was de binnenbrand spoedig ge- bluscjit. De brandweer behoefde niet op te treden. ALPHEN. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Jacob Cornells de Wit 30 j. en Janna Bogaard 24 j. Klaas van Leeuwen 27 j. en Bregetta Gerdina van Wilgen Maarten Windhorst 24 j. en Aagje Kaatje Goedegebuure 19 Jaar Evert van wilgen 25 j. en Elisabeth van der Schee 23 j. Gehuwd: Arnoldus Spaan 23 j. en Petronella van Deuren 22 J. Hugo van Veen 26 j. en Elisabeth van Egmond 23 j. Jan Pieter van Veen 29 J. en Alida Lfjsje de Vos 24 J. Loop der Bevolking. Gevestigd: Margaretha M. Roskam, Noord- einde 29 Johanna M. A. van Rodenrijs, Hen drikstraat 3c Pieter van der Werf. Rietveld- schepad 15 Johannus H. Snel, Raadhulsstr. 44 Cornelia M. Kempenaar <wed. L. Kwa- keraaak), Gnephoek 15a. Vertrokken: Naar 's-Gravenhage, Bleiswijk straat 6, Pieternella de Goede. Jaarvergadering Hulpcentrale Alphen der A. R. Kiesverceniging. Zaterdagmiddag werd bovengenoemde jaarvergadering gehouden in gebouw „Con cordia". Spreker was het 2e Kamerlid de heer G. Baas Kzn., met het onderwerp: „Anti Revolutionnair-ook-nu". Vooraf werd eerst een huish. vergadering gehouden waarin de heeren Offringa en van Beek hun verslagen uitbrachten. De contributie 1940 werd vastgesteld en de af tredende bestuursleden de heeren Koster en van Beek werden herkozen. De heer Baas behandelde dan zijn rede, die met de grootste aandacht werd ge volgd. Na afloop werden verschillende vra gen gesteld ook buiten het eigenlijke on derwerp om, die tot volle tevredenheid wer den beantwoord. De heer K. Tolk die werd herbenoemd tot diaken der N.H. Kerk te Alphen. heeft deze benoeming niet aangenomen. Als nieu we ouderling voor uitbreiding van den kerkeraad werd benoemd de heer F. Blom. ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Margaretha Helena Johanna, d. v. M. C. van Egmond en P. M. van Veen Ca- tharlna Maria Cornelia, d. v. J. N. Klein en C. A. van R(jn Johanna Maria, d. v. E. P. Akkerboom en Th. C. M Zwartjes Hendri kus. z. v. H. Zoetemelk en M. J. Schrim. Overleden: J. de Jong. 22 J. Gehuwd: Engelbertus Scholte. jm. 26 j. en Petronella Cornelia Volwater jd. 21 J. Johan nes Jacobus Heemskerk, jm. 26 I. en Engelina Petronella Klein Jd. 26 J. Wilhelm Friedrich Kreyfelt Jm. 20 j. en Johanna Wllhelmina van Emmerik Jd. 19 j. Jan Lucas van Rhoon jm. 25 j. en Alida Johanna Petronella van dei- Meer Jd. 25 J. Voor de collecte ten bate van het Alg. Steun-Comité was Roelofarendsveen ver deeld in 4 wijken. De opbrengst bedroeg resp. f. 3395; f. 40.12; f. 63.65 en f. 58.87. To taal f. 196,59. BODEGRAVEN. Raadsagenda. De Raad komt Woensdag 29 Nov. a s., n.m. 2 uur bijeen. 1. Opening; 2 Notulen; 3 Ingekomen stuk ken; 4. Voorstel tot aankoop van een strook grond aan de Beursstraat; 5. Voor stel tot Ingebruikneming van lokalen der O. L. School; 6. Voorstel wijziging verorde ningen benoembaarheid en bezoldiging veldwachters; 7. Voorstel tot het aangaan van een arbeidsovereenkomst; 8. Aanvraag voor een crediet voor verbouwing van de filters der Waterleiding; 9. Aanvraag van een crediet voor het aanbrengen van verbe teringen aan het raadhuis; 10. Benoeming gemeente-geneesheer; 11. Voorstel tot wij ziging gemcentebegrooting 1939: 12. Voor stel vergoedingen art. 101 L.O. Wet: 13. Be handeling van de gemeentebegrooting over 1940; 14. Voorstel tot eervol ontslag en be noeming van een waarnemend gemeente ontvanger. Inbraak. Onbekende daders hebben"s nachts inge broken In het apart staande kantoor van de N.V. Aannemingsmaatschappij P. Broek hoven aan de Weypoort. Het personeel vond 's morgens een raam ingedrukt en het kan toor overhoop gehaald, terwijl de brandkast van den muur was gehaald en hoopjes wit kalk uit de kast op den grond lagen. On middellijk werd de politie gewaarschuwd, die een uitgebreid onderzoek instelde en foto's nam. Men vermoedt dat de inbrekers „vak lui" geweest zijn. aangezien kennelijk po gingen waren aangewend om met dynamiet- patronen het slot te doen springen. Mis schien zou dat geslaagd zijn, maar blijkbaar zijn de menschen gestoord en hebben ze de wijk moeten nemen. Er bleek dan ook niets vermist te zijn. BOSKOOP. DE VERBINDING BOSKOOP—REEUWIJK. Een nieuwe verkeersweg in het zicht. Aan de verbreeding van den weg ln de buurtschap „Randenburg" wordt momen teel hard gewerkt. Nadat de weg, opgehoogd en verbreed werd met een kleilaag, is thans een aanvang gemaakt met de verharding. De bewoners zullen, wanneer de weg ge reed zal zijn gekomen, uit hun isolement verlost worden. Wanneer ook nu, het z,g. padland in de naaste toekomst verbreed zal worden, zal er ln die richting een goede verkeersweg „Bos- koop-Reeuwijk" tot standkomen. ZEVENHOVEN. Raadsagenda. De raad komt morgenavond om 7.30 uur ten raadhulze bijeen. 1. Notulen: 2. Ingekomen stukken en mededeelingen; 3. Voorloopige vaststelling gemeente- en G.EB -rekening over 1938; 4. Vaststelling verordening heffing opcen ten hoofdsom gemeentefondsbelasting voor 1940/1941; 5. Idem begrooting dienst 1940 der gemeente; 6. Idem G E B. 1940 7. Idem huren der z.g. Woningwetwoningen; 8. Wij ziging gemeentebegrooting 1939; 9 Vast stelling vergoeding art. 103, 2e lid over 1938 voor de bijzondere scholen. Vergadering „De Vooruitgang". De Boskoopsche coöp. brookbakkerij en verbrulksver „Vooruitgang" vergaderde in hotel „Neuf". De voorzitter, de heer J. G. Benschop heette allen hartelijk welkom, waarna de notulen ongewijzigd werden vastgesteld. Hierna werd de wijziging der statuten, na korte bespreking goedgekeurd en onveran derd vastgesteld. Tot slot hechtte de vergadering haar goedkeuring aan het bestuursvoorstel om over te gaan tot een vaste jaarlljksche uit- keerlng van 8'/o korting, terwijl de overige gemaakte winst eveneens j aarlij ksch aan de leden zal worden uitgekeerd. Na een on belangrijke rondvraag, volgde sluiting. Tot notabelen der Ned. Herv. gemeen te zijn gekozen de heeren W. van den Harik en P. de Jong. HAZERSWOUDE. Burgerlykc Stand. Geboren: Dina, Adriana. dochter van N. Slootweg en A. Endeveld. Maria, dochter van C. Raaphorst en M. Spruitenburg. Ondertrouwd: D. J. van der Wilk, 36 J. en N. E. Rijnsburger. 34 J. Alhier staan 61 werkloozen ingeschre ven. waarvan 2 in de werkverschaffing werkten en 24 ondersteund werden. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Tot ouderling der Geref. Kerk is door de manslidmaten gekozen de heer P. Kok en tot diaken de heer T. Molema. NIEUWVEEN. Onze plaatsgenoot, de heer H. Camp- fens slaagde te Amsterdam voor het examen „Vakbekwaamheid in het Bakkersbedrijf". De heer Campfens slaagde voor het Mid denstandsdiploma. OUDE-WETERING. Goed afgeloopen. Aan het eind dezer week werd ontdekt, dat in het nieuw aangelegde weggedeelte nabij de voormalige spoorbrug een kleine verzakking optrad. De gemeente-veldwach ter Cornelisz, die gewaarschuwd werd, stel de een nader onderzoek in en bevond, dat het zand onder de bestrating tot op groote diepte was weggeloopen. Onmiddellijk werd voor afzetting zorg gedragen, omdat er reeds verkeer over dit weggedeelte plaats heeft. De provinciale Waterstaat was spoe dig met voldoend personeel ter plaatse. Bij nader onderzoek bleek, dat een gat was ontstaan ter diepte van meer dan 3 meter, bij een middellijn van 1 meter. Blijkbaar was het euvel ontstaan, omdat ter plaatse vroeger een regenput van het voormalig stationsgebouw aanwezig was. Het gat werd onmiddellijk gedicht met enxele vrachtauto's zand, zoodat daarmede het ge vaar was opgeheven. De opbrengst van de geldinzameling ten bate van het Alg. Steuncomité bedraagt f. 142,15. RIJNZATERWOUDE. Spoedeischende Raadsvergadering. De Raad vergaderde spoedeischend on der voorzitterschap van burgemeester J. A. Bakhuizen. Afwezig de heer H. v. Os. Na opening met gebed, volgde vaststel ling der notulen. Naar aanleiding van een schrijven van den opperbevelhebber inzake het verrich ten van diensten achtten enkele leden het voor deze werkzaamheden vastgestelde loon wel wat laag. De Raad kon zich ove rigens met deze verordening vereenigen. Op verzoek van Ged. Staten werd vastge steld een besluit tot het aanbrengen van enkele wijzigingen in de gemeenschappe lijke regeling tusschen de gemeenten Alke made, Leimuiden en Rijnzaterwoude be treffende den aanleg en de exploitatie van een drinkwaterleiding en het in het leven roepen van een stichting tot dat doel. De voorzitter deelde mede. dat nu de ge meenterekening 1937 door Ged Staten is vastgesteld. B. en W. voorstellen over te gaan tot opheffing der zekerheid gesteld door den voormaligen gemeenteontvanger, den heer J. W. de Ren. De Raad keurde na toelichting goed een kasgeldleening aan te gaan tot een maxi mum van f. 10.000. De voorzitter zeide, dat mede in verband met de uitbetaling der kostwinnersvergoedingen er behoefte aan een dergelijke leening bestaat. Nadat nog vastgesteld was een besluit tot wijziging der gemeentebegrooting, volg de sluiting. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de O.L. School alhier meldden zich in totaal 27 sollicitanten aan. Twee jaren geleden meldden zich voor de zelfde betrekking 189 liefhebsters aan. WADDINXVEEN. Vergadering Brandstoffenvereenlglng „Ons Belang". De brandstoffenvereeniglng „Ons Belang" hield haar ledenvergadering in de lunch room van der Water. Deze vereeniging heeft de interesse van vele ingezetenen. Het le dental bedraagt 325. Een bedrag van bijna f. 1300 is als overschot geboekt en dit be drag kan door de leden beschouwd worden als zijnde de eerste betaling van hun kolen- rekening voor volgend jaar. In 1939 werd alles te samen 385 ton kolen gedistribueerd. De kascómmissie vond alle bescheiden in orde. De heer A. Hoogendoorn werd als be stuurslid herkozen. Hierna sloot de voor zitter deze vergadering. Veel werk in de industrie. In vele industrieën alhier blijft het nog steeds zóó druk dat de meesten met een overwerkvergunning werken. Dit is een goed teeken en een verheugend verschijnsel Het aantal werkloozen is het geheele Jaar belangrijk lager geweest dan het vorige jaar. De collecte voor het Nationaal Steun comité 1939 bracht f. 339,28 op. En manlief, hoeveel heb je vanavond met het pokerspel gewonnen? HAAGSCHE RECHTBANK. Haringen in het zuur. Volgens de verdachte was, hetgeen hij verkocht, nog zoo slecht niet. doch de keu ringsveearts, dr. Simons uit Leiden dacht er anders over. „De zure haring stonk, en de zure bom men waren voos", zoo rapporteerde hij. Op de Binnenvestgracht te Leiden had de vee arts verdachte met zijn karretje aange troffen. en 200 haringen benevens 50 zure bommen ln beslag genomen om vermelde reden. Het geval was eerst naar een politiebu reau. en vervolgens naar de gemeente-rei niging getransporteerd. De verdachte vond zich verongelijkt, want hij had een tegen- keurmeester gewild, en dat was niet moge lijk. omdat de haringen al zoo spoedig waren vernietigd. De Officier van Justitie vorderde f. 30. boete subs. 30 dagen hechtenis. Vonnis: over 14 dagen. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De personenauto. De rijksveldwachter de Groot had in den vroegen ochtend van 8 October een veehouder uit Leldschendam aangetroffen in een auto. Het was Zondag, en de vee houder had dien dag niet moge,, rijden. „Het stond in de kranten dat er voor de bedrijven vrijstelling was", zoo betoogde de veehouder. En hij vond dat zijn auto voor bedrijven-gold. Maar het was een personenauto, waarin de veehouder het voeder voor de varkens haalde. De Officier vond dat het niette min een personenauto bleef, waarom hij f. 30boete subs. 30 dagen hechtenis vorderde. „De banken waren uit de auto", zei ver dachte nog. maar dat bracht geen veran dering in de straf; de politierechter ver oordeelde tot f. 30.boete subs. 30 dagen hechtenis. Diefstal. Een 19-jarige jongeman uit Rijnsburg. had een bekeuring gekregen omdat hij zonder licht had gefietst. Hij vond het blijkbaar de gemakkelijkste methode om aan geld te komen, door dit te stelen. Toen hij een bestelling moest wegbrengen, nam hij uit de zak van een mantel die in den gang van een woning hing een portemonnaie, waarin f.8.zat. Daarvan betaalde hij de boete, doch nu pakte het slechter uit. want de Officier vroeg een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand, want het reclasseerings- rapport was niet zoo heel erg hoopgevend. De Politierechter wilde het nóg een keer probeeren, en legde de maand voor waardelijk op met een proeftijd van drie jaar. Ontoerekenbaar? „We zijn het nooit met elkaar eens ge weest". zei de juffrouw die getuige was, maar het bleek dat verdachte een verhou ding had met haar. Tenslotte was het toch „af" geraakt, en nu stond de chauffeur P. J. W. uit Leiden, thans gedetineerd in het Huis van Bewa ring. terecht wegens huisvredebreuk en vernieling. Want. toen het dan „af" was, wilde de juffrouw, W. niet binnen laten. Toen sloeg W. een ruitje van de voor deur in, en ging de woning binnen. Aan de waarschuwing om de woning te verlaten voldeed hij niet. Er kwamen enkele getuigen, medebewo ners van het pension dat de juffrouw hield, en die zeiden dat W. het haar al meer malen lastig had gemaakt. „Die man is abnormaal, hij doet de meest gekke dingen", betoogde de juffrouw De Officier kon dat wel onderstrepen, want W. is verminderd toereken vatbaar. Voor een ander feit is W. reeds tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld en ook nu is hij wegens een vermogensdelict gede tineerd. Daarom vroeg de Officier zes maanden gevangenisstraf; de Politierechter veroor deelde tot vier maanden gevangenisstraf. in hst het daqblad met verre weg de grootste publici- teitswaarde in en om de Sleutelstad. Advertenties worden zonder eenige prijsverhooging door onze plaatse lijke agenten aangenomen. Dit geldl ook voor onze „Kleine Advertenties" 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7