STADSNIEUWS Vol verwachting klopt ons hart... IEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Maandag 27 November 19)9 De oogst van drie dagen rijwielcontróle Afscheid van den heer A. J. Dekker ONGEVEER 500 WAARSCHUWINGEN EN PROCESSEN-VERBAAL! De in de afgeloopen week gehouden con trole op de verlichting en reminrichting van rijwielen, waarbij in het bijzonder aan dacht werd besteed aan het roode achter licht, is niet overbodig gebleken. Zaterdag werden niet minder dan 180 waarschuwingen uitgereikt, waardoor het totaal aantal dezer sommaties vermeerderd met het aantal opgemaakte processen-ver baal. tot circa vijfhonderd is gestegen. Een rijke oogst, die evenwel weinig reden tot verheugenis schenkt! „DE STEM DES VOLKS". NEDERLANDSCHE NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Vergadering van de afd. Leiden. Nadat de voorzitter, dr. Henrard, de aan wezige leden en introducée welkom had geheeten. las de secretaresse de notulen der vorige vergadering voor; vervolgens werden eenige ingekomen stukken behan deld. Naar aanleiding hiervan werd door een der leden een vraag gesteld, waarover van gedachten gewisseld werd. Na afloop van het huishoudelijk gedeelte nam één der dames het woord om het een en ander van haar vacantiereis naar Triest en de Adelsberger grotten te vertellen. Van dit interessante gebied liet zij een serie brief kaarten en eenige aldaar voorkomende dieren en gesteenten zien. In de kalkrotsen aan de kust bij Triëst leeft een schelpdier Lithodomus genaamd, dat in den harden kalksteen groote gaten boort, waarin het leeft. In de Adelsbergergrotten komt een zeer merkwaardig in6ect voor n.l. een blin de kever, deze werd in 1831 door von Hohenwarth ontdekt. De voorzitter had van een ex-lid, dat nu in Australië woont, een merkwaardig voorwerp ontvangen; het had een zwart, dropachtig voorkomen; na onderzoek was gebleken, dat het een z.g. Australiet was; deze Australieten worden in geheel Austra lië gevonden, de herkomst is nog zeer twij felachtig, men vermoedt, dat zij van een meteoor afkomstig zijn. Nadat nog verschillende andere leden het een en ander hadden vertoond, werd om halfelf de vergadering gesloten. DE INTOCHT VAN ST. NICOLAAS. Zaterdag per stoomboot uit Spanje. Een zeer groote menschenmenigte was Zaterdag j.l. op de been om St. Nicolaas, die ondanks het mijnengevaar, naar Lei den was gekomen te begroeten. In de naaste omgeving van de Lakenhal stonden alle kinderen der laagste klasse van de Leidsche openbare scholen gereed om voor een geestdrftige hulde bij de ont vangst te zorgen. Precies op tijd doemde de bekende verschijning in de verte "p. Vergezeld van zijn onafschijdelijken knecht, voer de Goede Sint via de Haven en den Ouden Singel de stad binnen. Met vlag en wimpel, gejubel en geschetter werd de krasse Spanjaard ingehaald. Doch ook zagen wij hier en daar huilende stadge- nootjes. die blijkbaar voor de roe in aan merking kwamen. Nadat Sinterklaas de omstaanders had begroet, "eed hij op zijn schimmel aan den kop van den kinder stoet. die gevormd wis, over de Beesten markt. Valkbrug. Rijnsburgersingel en Stationsweg naar het L'ixor-theater Langs den weg stonden zeer vele belangstellen den. mede om naar de uitgedoste herauten en het muziekcorps der N.Z.H.T.M. te lui steren. Om ongeveer half drie zongen de kinderen voor den ouden bisschop enkele liedjes in het theater. Vervolgens werden verschillende filmpjes vertoond, welke bui tengewoon in den smaak vielen. De "reug- de steeg ten top, toen ieder kind nog een versnapering ontving. Hiermede was de ontvangst van den goed-heilig-man afge loopen. Thans kan de eigenlijke viering in de scholen met vreugde plaats vinden. In de Sted. Werkinrichting waren in de afgeloopen week opgenomen: Maandag, Dinsdag en Woensdag 49 personen; Don derdag, Vrijdag en Zaterdag 50 personen. Feestelijke herdenking van het 35-jarig bestaan. De bekende arbeiderszangver. ..De Stem des Volks" heeft- Zaterdagavond in de uit stekend bezette groote Stadsgehoorzaal de herdenking van haar zevende lustrum in gezet met een feestelijke Jaarviering. De voorzitter, de heer E. Weideman heette allen welkom, in het bijzonder den voor zitter van den Bond van Arbeiderszangver- eenigingen in Nederland, den heer A. Kre- lage Sr.. de vertegenwoordigers van partij, vakbeweging en cultureels organisaties, zoomede de afgevaardigden der Haagsche en Haarlemsche zusterkoren. De weg. dien „de Stem" in de afgeloopen 35 jaar heeft moeten gaan. aldus spr„ heeft niet altijd over rozen geleid. De eer ste dirigente was Betsy Vos, die de moei lijkheden van elk begin moest overwinnen. Zij werd opgevolgd door mevr. Van Eek, aan wie het koor heel veel te danken heeft. Van de overige dirigenten wil spr. nog slechts den naam noemen van Otto de Nobel (1925—19371, die „de Stem" gemaakt maakt heeft tot wat zij nu is. Aan dit drie tal wil spr. op dit oogenblik warme hulde brengen. Zich verder bepalende tot de laatste vijf jaar, wijst spr. er op, dat in dit tijdvak 20- maal medewerking werd verleend bij bij eenkomsten van partij en vakbeweging, terwijl elk jaar één concert en drie zomer- concerten gegeven werden. Om dit alles te bereiken, is van de leden veel opofferings gezindheid en trouwe liefde gevergd, waar voor hier dank past. In dien dank betrekt spr. ook de donateurs en donatrices en de Volksverzekeringmij. „Vooruit", die in moei lijke omstandigheden door het verleenen van financieelen steun uitkomst bracht. Aller steun en medeleven heeft het be stuur de kracht gegeven om het cultureele werk voort te zetten en het zal daarmede voortgaan. Na ook een woord van hulde te hebben gebracht aan den bekwamen, tegenwoor- digen dirigent, den heer A. Krelage Jr., be sloot spr. met een aanbeveling voor het kinderkoor „De kleine Stem" en voor het jubileumconcert op 18 December a.s waar aan plm. 300 personen zullen medewerken. Vervolgens bestond de gelegenheid tot het aanbieden van gelukwenschen. waar van het eerst gebruik werd gemaakt door den bondsvoorzitter, den heer A. Krelage Sr.. die Leiden rangschikte onder de zéér actieve afdeelingen en de prettige ver standhouding tusschen bonds- en afdee- lingsbestuur memoreerde. Spr. wees er ver der op. dat het socialistische lied eerst dan zijn taak heeft volbracht, wanneer de ge- heele samenleving overtuigd is van de waarde van het socialistische ideaal. Doch naast de verbreiding van dit lied, rust op een arbeiderszangvereeniging ook een mu- zikaal-cultureele taak. nl. om de arbei derskringen in kennis te brengen met de voornaamste meesterwerken der koorlitte ratuur. Als gevolg van de vroegere om standigheden bestaat in dit opzicht nog een schromelijke achterstand en in dit ver band bracht ook spr. hulde aan het zeer belangrijke, onbaatzuchtige werk, dat me vrouw Van Eek voor „de Stem" heeft ver richt. De eenige grief, welke het H. B je gens het Leidsche koor koestert, is dat het veel te klein is en spr. besloot dan ook met het uitspreken van den wensch, dat velen zich in de komende dagen zullen aanmelden. Mr. D. A. van Eek. bij zijn verschijning op het podium met hartelijk applaus be groet. bracht allereerst de gelukwenschen over in zijn kwaliteit van voorzitter van het Leidsche Volksgebouw, waar „de Stem" altijd haar repetities heeft gehouden. Sprekende namens zijn echtgenoote. die helaas niet aanwezig kon zijn, gaf spr. het bestuur de verzekering, dat de jaren, dat zij het voorrecht had „de Stem" te lei den de gelukkigste haars levens waren, omdat zij toen in staat was haar gaven ten volle te ontplooien. Maar ook nadien heeft zij de prestaties van het koor steeds met de grootste belangstelling gevolgd. Tenslotte Wees spr. erop. dat er altijd een innig contact heeft bestaan tusschen de partij en het koord. Juist in deze bange tijden is het goed om ons te laten trekken in een andere wereld, in de gevoelswereld der muziek; is het goed om zich te ont trekken aan het vele. wat ons omlaag- haalt. Onder aanbieding van een enveloppe met inhoud namens „Het Volksgebouw", besloot de heer Van Eek met den wensch, dat bestuur en koor de kracht mogen vin den om hun nuttige taak nog lang voort te zetten. De laatste spreker was de heer H. W. Wittenaar, voorzitter van den Leidschen Bestuurdersbond. die tevens het woord voerde namens de S.D.A.P. Ook deze spre ker bood. behalve eveneens een geldsbe drag onder couvert, namens alle aange sloten organisaties en cultureele vereeni- gingen de hartelijkste felicitaties en beste wenschen voor de verdere ontwikkeling aan. Nadat de heer Weideman allen had be dankt voor hun waardeerende woorden en geschenken en mededeeling had gedaan van de ontvangen bloemstukken en schrif telijke gelukwenschen, hielden verschillen de artlsten de bezoekers eenige uren ach tereen aangenaam bezig. Daar was aller eerst de humorist-conférencier Albert Klein en voorts de snelschilder Silvio Otar, het muziekwonder Daan Rondelle en de bekende goochelaar Leberto, die de aan dacht volledig wisten te boeien en te zamen een aantrekkelijk programma verzorgden, dat na elk nummer luide werd toegejuicht. Hofenk's Melody Makers verzorgden de muzikale omlijsting, hetgeen wil zeggen, dat ook dit onderdeel in vertrouwde han den berustte. Tot besluit van dezen feestavond is er onder leiding van den heer H. J. Visser nog geruimen tijd gedanst. ALS VOORGANGER DER EVANGELISATIE TE ALPHEN. Ongetwijfeld was het gisteravond voor den voorganger en de leden van de N. H. Evangelisatie op G. G., aan de Hooftstraat te Alphen een bijzondere plechtige ure bij Foto van Vliet. ST. JOSEPH-GEZELLEN-VEREENIGING. 52e Stichtingsfeest. Gisteravond vierde de St. Joseph-Gezel- len-Vereeniging haar 52e Stichtingsfeest in de groote zaal van de Stadsgehoorzaal, waarvoor groote belangstelling bestond. De vice-president, kapelaan H. Schrama, richtte een kort welkomstwoord tot de aanwezigen, waarin spr. duidelijk deed uit komen, hoe bestuur en leden, ondanks de vele zorgen en lasten, welke thans, door de werkloosheid van vele leden etc., op hun schouders worden gelegd, enthousiast blij ven doorwerken aan den groei en bloei der vereeniging. Spr. spoorde de leden aan, zich als lid van het Kempermanfonds op te ge ven. waarna het muziek-ensemble „Franz Schweitzer" onder leiding van den heer A. Martijn het Gezellenlied inzette. Het tooneelgezelschap „Adolf Kolping" voerde het tooneelspel ,De hooge inzet", een interessant, spannend stuk, vol avon turen en verrassingen, onder regie van den heer C. Pieterse, met veel succes op. In de pauze bracht de traditoneele tom bola vele gelukkige prijswinnaars, terwijl „Franz Schweitzer" voor prettige entre acte muziek zorgde. „MOREELE EN GEESTELIJKE HERBEWAPENING." Men schrijft ons: De oproep tot Moreele en Geestelijk Her bewapening. die voor anderhalf jaar in En geland voor het eerst gedaan werd, heeft toen ook in ons land, dadelijk een groote weerklank gevonden. Vooral ook de door onze Koningin uitgesproken radiorede, waarin H. M. op zeer persoonlijke manier, ons volk tot een moreele en geestelijke her bewapening opriep, heeft niet nagelaten overal in ons land en ook ver daarbuiten, diepen indruk te maken. Sindsdien is de oorlog in Europa uitgebroken en wordt de klemmende eisch van M. G. H. Sterker dan ooit gevoeld. In de werelduitzending van dr. F. N. D. Buchman op 29 October II. noemt dr. B. haar een wereldphilosophie voor een wereldcrisis en de eenige manier om uit het moeras, waarin de tegenwoor dige wereld geraakt is, te komen De M.G. H. is een beweging, die in een 60-tal lan den. over de geheele wereld verspreid haar veldtocht is begonnen en doorzet. Op 1, 2 en 3 December a_s. zullen, overal tegelij kertijd, bijeenkomsten worden gehouden, om deze beginselen uit te dragen, en zich gesterkt weten door 't feit, dat op die zelf de tijden, vele millloenen diezelfde zaak voor de menschheid bepleiten. Voor ons land zal Vrijdagavond in Amsterdam in de Apollohal een groote landelijke bijeen komst zijn. In Leiden zal einde dezer week in de Gehoorzaal (bij advertentie nog na der op te geven) eveneens over moreele en geestelijke herbewapening en haar waar de juist nü, voor dézen tijd, gesproken worden. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Toeeejuicht door honderden hoogc kinderstemmetjes heeft Zaterdagmiddag Sint- Nicolaas zijn intocht in onze stad gehouden voor de leerlingen van de laagste klasse van alle openbare lagere scholen. Een aan tal dapperen met een volmaakt zuiver ge weten durft den hoogen bezoeker zelfs een hand te geven!! Filmvertooning. Gistermorgen hield de afdeeling Leiden van het Instituut voor Arbeiders-Ontwik keling in het Trlanon-Theater een bijeen komst, waar, na een mooi voorprogramma, waarvan wij in het bijzonder een vertol king van Schubert's „Onvoltooide Sympho- nie" noemen, de film vertoond werd „Jij en ik". Het is een filmwerk, dat in de misdadi- gerswereld speelt en den toeschouwer het leven en de spanning laat zien van ontsla gen gevangenen. Scènes van het gevan genisleven met z'n geheime teekens, die echter iedere gevangene schijnt te ver staan en te begrijpen, bijeenkomsten van oud-gevangenen in een kroegje, waar zij weer plannen smeden voor nieuwe „kraak- jes", worden in deze film op uitnemende wijze weergegeven. Wij zien, hoe enkelen worstelen met hun neiging tot terugval in het oude kwaad, vooral als zij bemerken, dat er een inbraak wordt beraamd in het warenhuis van Mor ris, den man, die zich zoo verdienstelijk heeft gemaakt met het tewerkstellen van ontslagen gevangenen. Ook dat zijn volgens den humanen Mor ris menschen, die waard zijn om geholpen te worden. Een prachtige vondst is het, wanneer het meisje (Sylvia Sidney) op een schoolbord voor de misdadigers uitrekent, dat met misdaad niets te winnen, maar wel veel te verhezen valt. Het is een sterk, spannend en boeiend filmwerk van den talentvollen regisseur Fritz Lang, waarbij de twee hoofdpersonen Sylvia Sidney en George Raft verdienste lijk hun rol vertolken. De bijeenkomst stond onder leiding van den heer Wolfslag, die voor den aanvang van de flmvertooning nog wees op het an dere belangrijke deel van het Instituuts- werk, n.l. de ontwikkelings-cursussen. De heer Dekker. het afscheid van den heer A. J. Dekker, die sinds 18 Mei 1930 aan dezen kring als voor ganger was verbonden. Zooals men zich zal herinneren was dit afscheid gevolg van het feit, dat het bestuur zich niet kon vereenigen met het raadlidniaatschap van zijn voorganger, die daarom per 1 Decem ber a.s. zijn ontslag heeft gevraagd. De belangstelling voor dit afscheid was zéér groot, zoodat het Evangelisatiegebouw tot in alle hoeken was bezet; onder de aanwezigen zagen wij o.a. den burgemees ter van Alphen, den heer P. A. Colijn, wet houder W. J. Spreij, den gemeente-secre taris mr. F. A. Helmstrijd. de raadsleden de heeren P. Koren en W. Geerlof, alsmede afgevaardigden van het bestuur van de Chr. School en Chr. Bewaarschool Hooft straat. De godsdienstoefening werd aangevan gen met het zingen van Ps. 77 7, belijde nis der geloofs en 't lezen van een Schrift gedeelte uit Thessalonicenzen 2- van 1 13. Na gebed wees de heer Dekker op deze zeer moeilijke ure van scheiding, herinner de aan zijn komst en intrede destijds als opvolger van ds. Plantinga, hoe en op wel ke wijze hij zijn taak had aanvaard en hoe hij thans het scheepsanker moest lich ten, zonder thans bij de oorzaak te willen stil staan. Hij schetste daarbij de vermenigvuldi ging zijner gedachten en hoe het zijn be geerte was in vrede te scheiden wat hij na veler worsteling meende niet beter te kunnen doen dan met de tekstwoorden uit 2 Thessalonicenzen 3 18: ,iDe genade onzes Heeren Jezus Christus zij met u allen, Amen." Vooraf stelde hij in het licht het bezoek van Paulus aan de stad Thessaionica, haar ontstaan, benaming, zijn werk aldaar, de groote navolging die hij weldra trok, doch tevens zijn haastig vertrek door de vervol ging onder de heidenen en de groote ver deeldheid in deze gemeente. Dit was voor hem dan ook aanleiding deze tweede brief aan de Thessalonicenzen te schrijven om hen moed in te spreken en hoe zij zich ge dragen moesten: niet als vijanden dooh als broeders onder bedekking van de« mantel der liefdé in Jezus Christus. Veel van deze geschiedenis achtte spr, ook hier van toepassing bij dit afscheid, Het was zijn behoefte nog éénmaal met zijn gemeente zich te verootmoedigen met de bede als omschreven in bovengenoemde tekstwoorden. Zoowel voorganger als ge meente zal deze genade noodig hebben en schuld en zondevergeving voor de tekort komingen die er in zijn werk doch ook bij de gemeente waren, hoewel hij zich per soonlijk niet wilde verschuilen achter de goedkoope verontschuldiging van de on volmaaktheid van den mensch, daar hij zich goed bewust is, dat God met een vol maakte maatstaf meet. In onwaarheid pas- seeren de menschen elkaar vaak, doch in waarheid ontmoeten zij elkaar. Speciaal wees spr. dan op de zegeningen die hij in zijn 10-jarig verblijf in zijn ar beid en met zijn gezin mocht ontvangen. Daaraan denkende in deze ure en aan de dikwijls verrassende uitkomsten en verhoo ring van gebeden lil dagen van voorspoed, beproeving, etc., bloedde hem het hart en woog hem dit als een steen op de ziel, hiervan zich thans te moeten losmaken. Zoodat dan ook alle tekortkomingen alléén door de genade van Jezus Christus en in verootmoediging voor God de rekening kunnen vereffenen. Spr. had daarom behoefte met de ge meente te zingen den bekenden psalm: „Zoo gij in 't recht wilt treden." In zijn tweede gedeelte wees spr. er op, hoe allen genade noodig hebben, speciaal hen tot bekeering aanmanende die door „achterklap" het hun voorganger dikwerf moeilijk maken en hem niet de noodigc achting toedragen, overeenkomstig den eisch van de H. Schrift. Zonder eenige wrevel of vergelding wilde spr. dezulken dit ook aanzeggen om zich vrij te maken en om te scheiden, niet als vijand doch als broeders en zusters, die allen deze ge nade noodig hebben. Spr. wees daarnaast op de overgroote meerderheid die hem en zijn vrouw steeds zeer genegen waren en met wie hij zeer vruchtbaar heeft mogen arbeiden. Ook weer spr. op de groote vriendschap met velen speciaal ook met den voorzitter met wie hij thans op ander terrein (blijk baar in den gemeenteraad) veel vrucht baar werk hoopt te kunnen verrichten. Het kerkbezoek noemde hij voorbeeldig, beschamend meermalen de groote mildda digheid dezer gemeente. De heer Dekker besprak dan het catechetisch onderwijs, het jeugdwerk en het vereenigingsleven, waarvan hij den leiders wijsheid en zegen toebad. En hoewel het zijn bedoeling was geweest dat dit afscheid sober zou zijn, richtte spr. zich, na woorden van dank to hebben gebracht aan den koster, den con- concierge van „Rehoboth", en den orga nist, tot den burgemeester, den wethouder en de anderen, wier aanwezigheid hij op hoogen prijs stelde. Spr. eindigde met de woorden: dat men elkaar eenmaal In her- eeniging zal weervinden in het Hemels land waar zelfs de kleinste geschillen door de lifde van Jezus Christus niet mogelijk zijn en waartoe noodig zal zijn: „De genade van onzen Heer Jezus Christus. Na gemeenschappelijk gezang, hield de voorzitter van het bestuur der Evangelisa tie. de heer W. v. Galen nog een korte toe spraak tot den heer Dekker, waarin deze hem op hartelijke wijze dankte voor de kiesche wijze waarop hij deze afscheids- predikatic had gehouden, hem hierbij te vens dankende voor het vele vruchtbare werk en hem de verzekering gevende van zijn persoonlijke vriendschap ook in de toekomst. Op zijn verzoek werd den heer Dekker toegezongen: „De Heer zal u steeds gadeslaan", waarna gelegenheid bestond persoonlijk van den heer en mevr. Dekker afscheid te nemen in de consistorie. Hier van werd een zeer druk gebruik gemaakt. R.K. KAMERCENTRALE TE LEIDEN. Algemeene vergadering. Onder voorzitterschap van mr. E. J. M. H. Bolsius. vergaderde de R.K. Kamercen trale Zaterdagmiddag in den foyer van „Den Burcht". Mr. Bolsius opende de vergadering met het gebed van Koning Christus en sprak een kort inleidend woord, waarin spr. de laatste verkiezingsresultaten en de jongste ministercrisis en de oplossing daarvan me moreerde. Het is moeilijk uit te maken, hoe lang de scheiding tusschen ons en de anti-revolutionnairen zal duren, zoo zei spr., maar de tijd zal komen, dat de hechte grondslagen, welke ons in het verleden hebben gebonden, ons ook in de toekomst zullen samenvoegen. Wij, de anti-revolu tionnairen en de roomsch-katholieken, heb ben veel in het belang van land en volk kunnen totstandbrengen en evenzeer zul len wij in de toekomst nog veel bereiken. Spr. wijdde verder nog de aandacht aan den huldigen toestand en wees erop. dat wij ons te realiseeren hebben, hetzij op maatschappelijk, of op godsdienstig of op economisch gebied. Daarom zullen wij, katholieken, aldus spr., willen wij aan deze moeilijkheden zoo goed mogelijk het hoofd bieden, van de noodzaak van onze hechte, sterke eenheid overtuigd dienen te zijn. Het twintigste jaarverslag, dat door den secretaris, den heer van Berkel uit Wasse naar werd voorgelezen, maakte melding van een vooruitgang van 1080 leden, ter wijl het aantal afdeelingen aan het einde van het vereenigingsjaar 2 minder bedroeg dan bij den aanvang. De commissie van verificatie werd ver volgens samengesteld uit de afdeelingen Hillegersberg, Alphen ad. Rijn en Berg- schenhoek. De heer Heemskerk bracht hierna verslag uit van de vergadering van den Partijraad. Het voorstel tot contributieverhooging in verband met de verhoogde afdracht van vijf cent per lid aan de partij-kas. ontlokte een vrij langdurige discussie, doch werd tenslotte met algemeene stemmen aange nomen. De begrooting 1940 werd vastgesteld met een eindcijfer van f.4015.Aan het slot van de vergadering werd nog een tweetal voorstellen voor den aanstaanden Partij raad behandeld. De afdeeling Schiebroek had voorgesteld om bij de R.K. Kamer fractie aan te dringen, dat zij het ontwerp van wet betreffende Kinderbijslagfonds zoo spoedig mogelijk tot wet verheven zal zien te krijgen en de uitvoering hiervan alsdan onverwijld ter hand zal worden genomen. De voorzitter meende, dat dit voorstel, nu de minister zich in de memorie van ant woord over deze kwestie in gunstigen zin heeft uitgelaten, overbodig was geworden, waarna de afdeeling Schiebroek haar voor stel introk. Het voorstel van de afdeeling Gouda, luidende „Nu de belastingvoorstellen-de Wilde met de daaraan verbonden tegemoet koming aan de groote gezinnen zijn inge trokken, dringe de Partijraad er bij deRK. Kamerfractie op aan, dat zij ijvere voor een belastingsysteem, waardoor Indirecte belastingen, welke onrechtvaardige lasten- verdeeling veroorzaken, kunnen vervallen werd door het bestuur overgenomen. Met een geanimeerde rondvraag werd de vergadering, welke door een zeer groot aantal leden bezocht werd, besloten. K.J.M.V. „ST. PETRUS CANISIUS". Ouderavond. In de groote zaal van het St. Antonius Clubhuis organiseerde de Leidsche K.J.M.V, „St. Petrus Canisius" gisteravond een ouderavond. De zaal zag er feestelijk uit en het zeer groote aantal aanwezigen droeg er toe bij om de prettige sfeer te verhoogen Het programma, werd geheel verzorgd door eigen krachten en bood „elck wat wils". Voor de pauze zongen de K.J.M.V.- ers onder leiding van kapelaan E. A. M. Paap enkele leuke liedjes, droegen leden van de declamatiegroep vertellingen en gedichten voor en hield moderator Paap een enthousiaste inleiding over „De ge zinssfeer in onze jeugdbeweging". Na de pauze bracht de tooneelclub „Het Oordeel" van Jan Derks op uitstekende wijze voor het voetlicht. De inhoud van het spel lijkt wat vreemd; immers er zul len niet veel tooneelschrijvers zijn. die tot plaats van handeling een dal uitkiezen en daar St. Thomas een philosophisch gesprek met Adam, Kaïn, een ambtenaar, een dien ter, een vuilnisman en een kapitalist laten aanknoopen. Dit gesprek van St. Thom« met deze wel zeer verschillende menschen is feitelijk de geheele inhoud van het stuk maar dit enkele gesprek is méér dan voi- doende om dit spel van Jan Derks tot een succes te maken. Sint Thomas spreek troost en beurt op waar het noodig is. vloeit wijsheid van zijn lippen, maar zun woorden kunnen ook scherp zijn en zp" krijgen de ambtenaar en de kapitalist, 0' zichzelf zoo braaf en goed weten van ae wijzen Thomas een philosophische veegI a de pan. De opvoering van dit korte sp was voor de K.J.M.V.-tooneelclub die slecn» over jonge rachten beschikt, geen gema kelijke taak, waarvan men zich eve"^LJ, prachtige wijze heeft gekweten. vertrouwen schenkt in de toekomst een nieuw K.J.M.V.-tooneel. Het was een in alle opzichten gestaag avond, die ten volle aan het vooropges' doel n.l. een „gezins-avond" te ztln' beantwoord.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 12