^Dr.Dushkind BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 27 November 193) Chamberlain voor de radio KERK- EN SCH00LNIEUW5 Nederlandsche regeering protesteert te Berlijn Speciale verlofregeling voor de a.s. feestdagen De bloembollencultuur en de oorlog De neutralen zijn de dupe R.K. Werkgevers-verbond Mr. Verschuur contra dr. Colijn Kou op de borst Oorlogs- en vredesdoel /CHEEP/ Ml T'JCINCENi Dagb-I ad redan10 is niet te vervauge11 INZAKE HET GEBEURDE BIJ VENLO. De Nederlandsche regeering is, na hetgeen door het Duitsche Nieuws bureau gepubliceerd is ten aanzien van het gebeurde bij Venlo op 9 November jj., thans overgegaan tot een protest bij de Duitsche regeering. De Nederlandsche regeering zoo vernemen wij heeft gemeend dit protest te moeten indienen, omdat zij van oordeel is, dat uit de publicaties van het D. N. B. is gebleken, dat men hier te doen heeft met handelingen van wege Duitsche organen. Luitenant Klop gedood? Volgens de „Tel." is de Nederlandsche luitenant D. Klop bij het incident te Venlo gedood. Ten einde de gemobiliseerde militairen gedurende de komende feestdagen zooveel mogelijk in de gelegenheid te stellen een of twee van die dagen thuis door te bren gen. heeft de minister van defensie voor de maand December een aparte verlof regeling ontworpen. De voor periodiek verlof in aanmerking komende militairen zullen worden verdeeld in zes groepen, welke aangeduid zullen worden met A t/m F. Het verlof voor deze ploegen zal als volgt geregeld worden: Groep A: Vertrek op 3 December na 16.00 uur; terugkeer op 6 December per eerste reisgelegenheid. Groep B Vertrek op 4 December na 16.00 uur; terugkeer op 7 December per eerste reisgelegenheid. Groep C: Vertrek op 24 December in den voormiddag; terugkeer op 26 December 's avonds Groep D: Vertrek op 25 December in den voormiddag; terugkeer op 27 Decem ber 's avonds. Groep E: Vertrek op 30 December in den voormiddag; terugkeer op 1 Januari des avonds. Groep F: Vertrek op 31 December in den voormiddag; terugkeer op 2 Januari des avonds. „Crt." AALSMEERSCHE DEPUTATIE NAAR DEN HAAG. Nu het Britsche rijk zijn grenzen voor de Nederlandsche bloemen heeft gesloten, zijn de moeilijkheden voor de Aalsmeersche seringencultuur zoodanig vergroot, dat meer dan de helft van de ter veiling aan gevoerde seringen naar de vuilnisbelt ge bracht moeten worden. De Aalsmeersche Tuinbouwbond heeft thans een deputatie naar 's Graven- hage gezonden, die aan de regeering zal voorstellen een tweeledigen mini mumprijs in te voeren. En wel één van 50 cent voor tien pakken seringen van betere kwaliteit en één van 25 cent per 10 pakken van minder goede kwa liteit. Bij aanvaarding van dit voor stel zullen de seringen altijd een dezer minimumprijzen opbrengen. Vorig jaar werd op de beide plaatselijke veilingen tot een bedrag van f. 698.938 aan seringen verhandeld. Alleen op de Centrale Aalsmeersche Veiling beloopt de aanvoer reeds tien millioen stuks. Van de totale productie van ongeveer twaalf millioen stuks werden vorig jaar zeven millioen uit gevoerd naar Groot-Brittannië. ENGELAND HEEFT NIET HET RECHT DUITSCHLAND TE TREFFEN VIA DE NEUTRALEN. Onder den titel ..Ingetreden verscher ping'' bespreekt een hoofdartikel in ..De Standaard", het blad. waarvan dr. H. Colijn hoofdredacteur is, de positie van ons land, zooals die geworden is na en door de ge beurtenissen van de afgeloopen week. Na betoogd te hebben, dat de betrekkelijke rust in den oorlog te land gedurende de eigenlijke wintermaanden wel niet op op zienbarende wijze zal worden verstoord, zegt de schrijver, dat men voorshands aan dacht zal moeten schenken aan de lucht en het water. Vooral de oorlogvoering ter zee is verscherpt, en de schrijver herinnert aan het vergaan van een aantal schepen «waaronder de .Simon Bolivar") door mij nen op een plaats, waar men geen mijnen verwachtte Deze mijnen hebben thans tot iets geleid, dat nagenoeg even ernstig is als de mijnenpest zelf. Engeland heeft er nl. aanleiding in gevonden tot het ne men van represailles, hierin bestaande, dat het den handelsoorlog gaat verscher pen. Aangenomen, dat het vaststaat, dat Duitschland schuldig staat aan het vergrijp waarvan het beticht wordt, heeft Engeland ongetwijfeld het recht aan zijn zijde, wanneer het vergel dingsmaatregelen neemt tegen Duitsch land. Maar daaruit vloeit niet het recht voort om Duitschland te treffen via de onztjdigen. De vraag is thans wanneer Duitsch goed nog als Duitsch Is te beschouwen? Als een Nederlandsch koopman een partij Frank furter worstjes koopt en ze betaalt, om ze in Ned.-Indië, of in Spanje, of elders van de hand te doen. zijn die goederen dan niet door koop en betaling. Nederlandsche goe deren geworden? Als een andere Nederlan der In Zwitserland een partij geconden seerde melk koopt en die via Rotterdam naar Indië verscheept, maar het blijkt, dat de blikjes voor de verpakking in Duitsch land vervaardigd waren, tot welke natio naliteit moeten die goederen dan geacht worden te behooren" Men voelt, welk een ruim veld van moeilijkheden hier voor de neutralen ligt. En dat is het nu, wat Engeland voorne mens is te gaan doen: nl. het contrabande- recht ook toepassen op den Duitsehen uit voer En aangezien die uitvoer niet ge schiedt met schepen onder Duitsche vlag, doch met neutrale schepen, zullen deze laatste al den druk van den nieuwen maat regel ondervinden. En daarbij staan wij in de eerste rij, waarop de slagen zullen neerkomen. Niet alleen door de nieuwe be lemmeringen voor onze scheepvaart, maar ook omdat onze industrie veelvuldig ge bruik maakt van uit het buitenland, ook Duitschland. ingevoerde halffabrikaten, die hier te lande tot eindproduct afgewerkt worden. Onder welke voorwaarden zullen die Nederlandsche eindproducten nog als Nederlandsch goed beschouwd worden? Niemand, die dit nog zeggen kan. En al zal zal zich ook op dit gebied wel een practijk gaan vestigen, eer men zoover is, zal er een zee van moeite te overwinnen zijn. „ZWARTE ZEE" BRENGT DRIE SCHEPEN NAAR ENGELAND. Sleepboot was met paravanes uitgerust. De schepen „Bloemfontein". „Grootekerk" en ..Alioth", welke voorafgegaan door de met paravanes uitgeruste zeesleepboot „Zwarte Zee" naar Engeland waren ver trokken, zijn daar Zaterdagmiddag tegen één uur in de Downs aangekomen. De Bloemfontein en de Grootekerk. beide van de Ver. Ned. scheepvaartmaatschappij waren resp. vertrokken uit IJmuiden en Antwerpen en de Alioth van de N.V. Van Nievelt Goudriaan's stoomvaart Mij., welke dooi' de VA' S. is gecharterd, uit Rotterdam. De sohepen zijn ter hoogte van Schou- wentoank bijeen gekomen, waarna de over tocht naar Engeland onder de hoede van de ..Zwarte Zee" werd aanvaard. De „Zwarte Zee" zal naar Nederland terugkeeren, waarbij ze dezelfde diensten ten behoeve van andere schepen zal ver richten. De Bloemfontein gaat via Zuid-Afrika naar Ned.-Indië. de Grootekerk via het Suezkanaal naar Br.-Indlë en Australië en de Alioth zal de reis maken naar Britsch- Indlë. NOG GEEN VERHOOGING VAN SALARISSEN EN LOONEN. De vertegenwoordigers van de Nederland sche vakeentralen hebben in de afgeloopen week besprekingen gevoerd met vertegen woordigers der regeering over het loon- vraagstuk. Van de zijde der vakeentralen werd gewezen op de stijgende kosten voor levensonderhoud en voorgesteld, een loons- verhooging in overweging te nemen voor rijksambtenaren en werklieden, althans een commissie te benoemen, welke dit vraag stuk op korten termijn zou bezien. Van de zijde der regeering werd te kennen gegeven, dat de regeering de ontwikkeling van het kostenvraagstuk nauwgezet in het oog houdt, maar er op het «xigerablik nog niet aan denken kan tot verhooging van salarissen en ioonen over te gaan. Voor het denkbeeld van een commissie bleek de regeering niet veel te gevoelen. Zij zal deze kwestie zelf in handen en in het oog hbuden. GEBIED DER OVERHEIDSBEMOEIING ZAL ZICH UITBREIDEN. Rede van lr. Guljé. De voorzitter van de Alg. Katholieke Werkgeversvereeniging, lr. F. H. E. Guljé, uit Lelden, heeft heden de vergadering te Den Haag van deze vereeniging en van de besturen der bij het R.K Verbond van Werkgevers-vakvereenigingen aangesloten organisaties geopend met een rede waarin hij den invloed schetste van den oorlog op het sociaal-economische leven. Hierbij vragen voornamelijk twee verschijnselen de aandacht, te weten tal van stagnaties in het goederen- en dienstenverkeer met het buitenland en voorts de enorme stijging van de staatsuitgaven voor defensie met de daaruit voortvloeiende financieele vraag stukken. Naarmate de oorlog langer duurt zal het gebied der overheidsbemoeiing zich verder moeten uitbreiden. Het bedrijfsleven is dit maal in ruime mate geweest tot opbouwen de medewerking dank zij de vakorganisaties, die in den loop van de laatste twintig jaren ook in werkgeverskringen gegroeid zijn. Bij het verder uitbouwen van de oorlogs-orga- nisatie dient men eveneens bedacht te zijn op aansluiting aan hetgeen ln vredestijd was tot stand gebracht met zooveel moge lijk inschakeling van werkgevers- en werk nemersorganisaties. Ten aanzien van de openbare financiën vroeg spreker zich af, of het niet verant woord en zelfs gewenscht is, dat de regee ring den buitengewonen dienst ten deele financiert door gebruik te maken van de monetaire reserves, waarover de Nederland sche Bank nog in ruime mate beschikt. Af gezien van het feit, dat deze methode voor het werkende deel der natie nog de minst pijnlijke is, vermijden wij daarmede het ge vaar. dat onze hiunt na den oorlog weer overgewaardeerd is ten aanzien van de vreemde valuta, die onvermijdelijk wederom beduidend zullen deprecleeren. Spreker herinnerde verder aan hetgeen na 1930 ls opgebouwd aan werkloosheids bestrijding door industrialisatie, actieve handelspolitiek en rechtstreeksche werkver schaffing en hij wierp tenslotte een terug blik op de gebeurtenissen van het afge loopen jaar. Het spijt ons. zoo zelde spreker, dat wij bij de „nieuwe economie" dr. Colijn en diens partijgenooten niet aan onze zijde zien. Deze economie is hecht gefundeerd in de christelijke wereldbeschouwing. Handhaving van den socialen vrede bin nen onze grenzen is zeker even belangrijk als handhaving van onze politieke neutra liteit. Bevordering van het contact tusschen werkgevers en arbeiders is daartoe wel het meest werkzame middel. DE OPENING VAN DEN RIJKS STRAATWEG BODEGRAVEN—UTRECHT. Na de opening van den Rijksstraatweg Bodegraven—Utrecht waarover wij Za terdag reeds uitvoerig schreven. Red. LD. hebben de gasten een korten autotocht ge maakt naar een groote loods, gelegen naast de in aanbouw zijnde overbrugging voor den oprit uit Lelden, die voor deze gelegenheid AMERICAN CIGARETTE 3333 (Ingez. Med.) I was ontruimd en ingericht voor een korte ontvangst. j I Allereerst sprak daar burgemeester Vonk van Bodegraven die de directie van de Rijks waterstaat huldigde voor de uiterst snelle wijze, waarop de eigenlijke wegaanleg had plaats gehad en voor de royale wijze, waarop de weg zelf was opgezet. Bovendien wees hij op de geheel veranderde positie van Bode graven. welke plaats door deze openstelling nu in het centrum van de belangrijkste en mooiste wegen van Nederland is komen te liggen, op slechts een 20 minuten afstand per auto. zoowel van den Haag als Rotter dam en Utrecht. Het karakter der gemeente zal er vermoedelijk door veranderen en het gemeentebestuur van Bodegraven zal door zorg voor een uitbreidingsplan e.d. ervoor zorgen dat de gemeente geschikt wordt voor forensengemeente en als industrie-centrum. Vervolgens besprak baron Taets van Ame- rongen, burgemeester van Oudenrijn, dat aan het andere eind van het nu geopende wegvak ligt, ook de toekomst van zijn ge meente. Hij verwachtte van den wegaanleg goede perspectieven. HET KABINET COLIJN TORPEDEERDE ZICHZELF. Te Haarlem heeft mr. T. J. Verschuur in de vergadering van den kring Haarlem van de R.K. Kamercentrale een inleiding gehouden over den politleken toestand. Voor de regeering, zei spr., is de taak wel buitengewoon moeilijk. Ze heeft zorg te dragen voor de veiligheid, de voeding, de bedrijven. Wanneer wij ooit als een sterke eenheid vol vertrouwen achter de regee ring moeten staan, dan is het in deze da gen. Zelfs indien het kabinet-Colijn thans aan het bewind zou zijn, ware het nood zakelijk zonder onnoodige kritiek achter de regeering te staan. De regeering heeft belangrijke besluiten kortgeleden genomen. De alarmtoestand in het leger, de inundatie en evacuatie. Meent nu iemand dat deze maatregelen ge nomen zijn zonder dat ze noodig waren! Het is misselijk en laf achteraf te zeggen: Was al die drukte nu wel noodig? Spr. heeft hier vooral het oog op de crltiek van De Telegraaf", en van dr. Colijn. Wanneer wij de geweldige vraagstukken beschouwen van financieelen aard. voed selvoorziening, landsverdediging en soort gelijke, dan mogen wij er ons over verheu gen een regeering op zeer breeden grond slag te hebben. De motie-Dekker maakte aan het kabinet Colijn V, een kabinet op de smalst mogelijke basis, een einde. Dat kabinet, dat bijna uitsluitend op liberalen steunde, werd door een groote meerder heid gelukkig nog voor dat de vrede een einde nam. door een ander vervangen. En het spreekt vanzelf, dat men zich gemak kelijker schaart onder een regeering, die in het volk zelf is geworteld, dan om een, die anti-parlementair is. De R.K. Staats partij wenschte geen deel te hebben in dit kabinet. De oorzaak was tweeërlei. Het kabinet zou een niet-politiek karakter dragen en daarbij voegde zich het program dat geen voldoende zekerheid kon geven over de te volgen werkloo6heldspolitiekVooraf was een poging van den heer Kooien, die een rechtsch kabinet wilde samenstellen, ge strand. Thans heeft de rol van den heer Colijn voorloopig een einde genomen. Wij had den het gaarne anders gezien, zei spr. Den laats ten tijd hebben wij telkens uitingen gelezen, redevoeringen gehoord, dat de evenwichtigheid in dr. Colijn schijnt te zijn zoek geraakt. De kabinetscrisis ls ontstaan in den boe zem van het kabinet. Men zou van een soort zelftorpedeering kunnen spreken. Er is een aanleiding, een oorzaak en ook een diepere grond. Men was het niet eens over de samenstelling van de begrooting 1940. Dat was de aanleiding. Het eindbedrag van de begrooting van minister Romme sloot met een bedrag lager dan in 1939. Niette min werden nog nadere bezuinigingen op dat departement gevraagd. Bij gesprekken Wrijf deze krachtige zalf op keel, borst en rug. Ze werkt als pappleister en door de genees- krachtige dampen, die U inademt. Verwijdert .congestie, vergemakkelijkt ademhaling en helpt dc meeste kou in één nacht. 3328 (Ingez. Med.) Chamberlain heeft gisteravond een radio- redevoering uitgesproken. De premier herinnerde er aan, dat den vorigen keer, dat hij voor de radio het woord tot de luisteraars richtte, hij mededeeling deed van de oorlogsverklaring. De oorlog naar welks voorkoming ik zoo krachtig ge streefd had, stond voor ons en door Hitler's ongebreidelde eerzucht bleef ons niets meer over dan onze tanden op elkaar te zetten en te zamen met onze vrienden en bondgenoo- ten een einde te maken aan deze politiek van overheersching, die zoo lang den vrede in Europa had verstoord. Het uitblijven van een groot offensief, te land of in de lucht, van Duitsehen kant, kan niet worden toegeschreven aan de humani teit van dit lanfi. „Ons zijn overvloedig be wijzen gegeven, dat geen overwegingen van menschelijkheid hen afschrikken van wel ken vorm van oorlog ook, wanneer zij den ken, dat die hun eenig voordeel zal bren gen." De Duitschers moeten tot de conclusie zijn gekomen, dat zij meer zouden verliezen dan winnen door dergelijke aanvallen en zij moeten er de voorkeur aan hebben gegeven om gebruik te maken van methoden, waar van zij denken, dat ze toegepast kunnen worden zonder ernstige verliezen door hen zelf. De laatste methode is, om zonder on derscheid te maken, in de Britsche wa teren een nieuw soort mijn uit te strooien. Het beteekent voor hen niets, aldus Chamberlain, dat zij dagelijks neutrale schepen evenzeer als Engel- sche de lucht in doen vliegen en daar mede burgers verdrinken en verminken van landen, waarmede zij niet in oor log zijn. Engeland zou echter de magne tische mijn meester worden, zooals het de duikboot reeds meester geworden is. Wat de oorlogsstrategie betreft, ver klaarde Chamberlain, dat de tijd een factor is, die aan den kant van de geallieerden werkt, aangezien iedere week den druk dei- blokkade op Duitschland verhevigt en dit land langzaam maar zeker berooft van materialen, die van wezenlijk belang zijn voor een met- succes voortzetten van den oorlog. Voortgaande zette Chamberlain uiteen, dat hij in zijn eigen gedachten onderscheid maakte tusschen oorlogsdoeleinden en vre desdoeleinden. Ons oorlogsdoel, zoo zeide hij. kan zeer kort gedefinieerd worden.' Het is onzen vijand de nederlaag toebrengen en daarmede bedoel ik niet slechts de nederlaag van de militaire krachten van den vijand. Ik bedoel de nederlaag van die agressieve afblaffende menta liteit. die voortdurend tracht andere volkeren door geweld te overheerschen, die een brutale voldoening vindt in ver volging en marteling van onschadelijke burgers en die uit naam van de belan gen van den staat de verwerping recht vaardigt van eigen gegeven woord, waar dit maar passend geoordeeld wordt. Wanneer het Duitsche volk ervan over tuigd kan worden, dat die geest even slecht is voor het Duitsche volk zelf als voor de rest van de wereld, zou het er afstand van doen. Wanneer wij kunnen bereiken, dat de Duitschers dien geest laten varen zonder bloedvergieten, zooveel te beter, maar van dien geest moet afstand gedaan worden. Dat is ons oorlogsdoel, en wij zullen in den strijd volharden tot wij het bereikt hebben. Wat de vredesdoelstellingen betreft, zeide Chamberlain: „wanneer wij ons oorlogsdoel bereikt hebben, zou ons ver- I langen ernaar uitgaan een nieuw Euro- I pa te vestigen, niet nieuw in dien zin, dat alle oude grenspalen uit den grond getrokken moeten worden en een nieuwe landkaart wordt opgemaakt vol- kens de denkbeelden der overwinnaars, maar een nieuw Europa met een nieu wen geest, waarin de naties, die het bewonen, haar moeilijkheden met goe den wil en wederzijdsche verdraagzaam heid zullen benaderen. Chamberlain voegde hieraan toe: ,„in zoo'n Europa zou erkend worden, dat er geen duurzame vrede kan zijn, tenzij er een volledige en voortdurende stroom van han del tusschen de betrokken naties vloeit, want alleen door een verhoogden goederen- ruil en onderlinge diensten kan de levens standaard verbeterd worden. In zoo'n Euro pa zou ieder land het ongekorte recht heb ben om zijn eigen vorm van binnenlandsch bestuur te kiezen, zoolang die regeering geen buitenlandsche politiek voerde, welke nadeellg is voor de naburen. Tenslotte zou den ln zoo'n Europa de bewapeningen ge leidelijk vervallen als nuttelooze uitgaven, behalve voorzoover zij noodig zouden zijn voor het behoud van binnenlandsche orde en rust. De vestiging van zoo'n utopisch Europa zou een machinerie noodig hebben tot lei ding van de ontwikkeling. Chamberlain sprak de hoop uit, dat een door een nieu wen geest bezielt Duitschland zich onder de naties zal bevinden, welke deel zouden ne men aan de werking van die machinerie. Chamberlain besloot met te zeggen: „Wij moeten eerst ons oorlogsdoel ten uitvoer leggen en den oorlog winnen. Met dat doel zijn de leden van het Britsche gemeenebest eensgezind zooals zij nog nooit geweest zijn in heel hun geschiedenis. Laat ons duide lijk voor oogen houden de noodzakelijkheid, dat de heerschappij der terreur welke inge steld is door de huidige Duitsche regeering, beëindigd moet worden opdat wij een nieuw en beter Europa zullen kunnen opbouwen. Wij weten, dat wij in dezen grooten strijd vechten voor het goede en tegen het ver keerde. Laat ons dan voortgaan met Gods zegen op onze wapenen. Wij kunnen er niet aan twijfelen, dat wij de overhand zullen behouden." hierover zei dr. Colijn, dat het met werkloosheidspolitiek een heel anderen kant uit moest. Die verandering van op vatting over de te voeren werkloosheids- politiek begon op een oorzaak te lijken. De werkelijke oorzaak was gelegen in het verschil van meening over het financieel beleid. Men verweet de Roomsch-Katho- lieken lichtvaardigheid te dien opzichte. Er zijn bewijzen te over, dat wij steeds de noodige matigheid hebben betracht, zegt spr. Geen staat in Europa had dezen zomer zulke financiën als de onze. Nog een oorzaak was dat het den heer Colijn steeds minder aanstond met de 1937 ontwikkelde hij de meening. dat er Katholieken samen te werken. Reeds in weer een kabinet op breeden basis moest komen. Hij geloofde nooit aan de coalitie en ook niet aan de antithese tusschen ge loof en ongeloof, waaraan Kuyper zijn ge- heele leven gewijd heeft. Op het gebied van onderwijs en sociaal leven, bij arbeidswetgeving en volksgezond heid. waarbij het beginsel van men- schelijke waardigheid en gelijkheid van de menschen tegenover het individualisme van het liberalisme stond, heeft dr. Colijn waarschijnlijk wel in de antithese geloofd. Wij gingen echter verder. Ook op e«W misch terrein heeft de christelijke gedachte iets te zeggen. Maar daar hield de liefde van Colijn voor de coalitie op. Dit ls de diepste grond van de zelftorpedeering van dit kabinet. Men heeft ons toen gezegd, dat wij nu voor de verantwoordelijkheid van een Roomsch- Rood-Roze kabinet stonden. Dat is niet, zoo, van stonde af ware ons een rechtsch kabinet het liefst geweest. Spr. wees nog op de kentering in de sociaal-democratie, die de leer van geweld zooveel mogelijk opgeborgen heeft en wier leden onvervalschte democraten trachten te worden. De S.D.A.P.'ers zullen nog wel een iets van hun oude sympathieën too- nen. Het is dan onze taak, zoo besloot spr., ■hen te vermanen, niet om ze te sarren. BENZINE KOST 16'/. CENT PER LITER, Medegedeeld wordt dat de benzineprijs aan de pompen thans is gebracht op 16'/i cent per liter. Ook de olieprijs is verhoogd. VERSPREIDE BERICHTEN. In een der zalen van haar secreta- rlaatsgebouw te 's-Gravenhage heeft de K.N.A.C. Zaterdagmorgen een vijftigtal chauffeurs gehuldigd die 25 of 10 jaar in dienst van leden der club waren, en daar voor de gebruikelijke diploma's met daarbij behoorende insignes in ontvangst kwamen nemen. De Scholten's aardappelmeelfabrieken te Hoogezand bestaan binnenkort 100 jaar welk feit op 1 December op bescheiden wijze zal worden herdacht. De nieuwe commandant van liet Leger des Heils ln Nederland, dc heer Benwell, is Zaterdag met zijn echtgenoote in ons land aangekomen. De heer Benwell kent geen Nederlandsch, doch zeide Juist met het leeren onzer taal begonnen te zijn. 2949 (Ingez. Med.) PREDIKBEURTEN. Bo6koop Ons Lokaal (Nieuwstr.): Dinsdag* nam. 7 uur, de heer J. H. J. Fijn van Draat van Amersfoort. Hillegom Ned. Prot. Bond: Hedennam. 8 u, ds. N. Padt van Zutfen. Waddinxveen Gebouw Centrum: Heden- nam. 7 uur, ds. De Rover van Vlaardingen. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar 's-Gravenhage (Ver, Vrijz. Hervj, J. F. Kruyt te Zwolle. Bedankt: Voor Arum, A. Landstra te Dlepen- heim. Aangenomen: Naai- Dreischor. J. J- Siezen, cand. te Vlaardingen. DE RIJNLANDSCHE SCHOOLDAG. De Rljnlandsche schooldag, welke oor spronkelijk In October 1.1. te Boskoop E houden zou worden moest door de mom satie worden uitgesteld. Thans is de aai hiervoor bepaald op 13 December. Als sprekers hopen op te treden «Jr Honig en ds. R. Dijkstra, beiden te sterdam. Holland—Amerika HJn STATENDAM. 24 Nov. in de Downs BOSCHDIJK. 24 Nov. te Antwerpen. 2-J

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10